De Nieuwe Texelsche Courant Zonnebrand PUROL Foto's van Texel, No 4635 45s,e Jaargang. Woensdag 25 Mei 1932 Van 'iVeek tot week Texelsche Berichten Ziet onze etalages. Plm. 200 diverse Boekhandel Parkstraat. 1892 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 1931 1932 4074 5150 6650 6992 7316 7393 6720 6272 6029 5631 Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelexeo. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.156.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59§ 9,34 7,38 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 m 15,28 17,17 18,33 15,56 B 17,18* 18,59 20,52 20,59 22,32 16,44 m 18,51 21,30 O 23,05 18,36 20,28 21,59 H 23,41 23,30 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 |B 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; ffl Alle werkdagen behalve Zaterdags. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 25 26 27 28 29 30 31 Mei NT 1,— 1.54 2 51 3.54 5,02 6,08 7.01 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 9.29 Zaterdagavond Adhter de schermen in Duitschland. In Duitschland is een stille, langzame, zich voorloopig nog maar achter de scher men bewegende revolutie bezig de al thans nog in naam democratische volks republiek van Weimar te veranderen in militaire of nationaal-socialistische halve of iheele dictatuur. In elk geval tot onge veer het tegenovergestelde van hetgeen de Grondwet van Weimar heeft beoogd en voorgeschreven. De natianaal-socialisten worden met de dag brutaler en radicaler. Hand in hand met de nationaal-socialistische beweging gaat de beweging van generaals en admi raals om Brüning te wippen en zelf de macht in handen te krijgen. Zij gaan voor zichtig en met beleid te werk. Vooral geen overijling is hun parool. Niet rammeien, maar afbrokkelen, wegknabbelen, zou maarschalk Joffie zeggen. Hindenburg niet meer de oude? Het is een treurige geschiedenis. Treu rig vooral, omdat er uit schijnt te blijken, dat president von Hindenburg niet meer 'de oude is, niet meer de onverwoestbare baas van vroeger, in het volle bezit van zijn geestelijke en lichamelijke kracht en frischheid. Dit is buitengewoon betreu renswaardig. Voor de president zelf, maar niet minder voor Duitschland en voor Europa. Zoo gaat het in Frankrijk. President Doumer is met alle eer be graven en heeft een uitstekende naam na gelaten. Zijn opvolger, de zoon van een kleine boer, wiens andere zoon Moeder Aarde en de hoeve trouw is gebleven en nog altijd zelf ploeg en egge door de akker drijft, heeft zijn ambt reeds aan vaard en -eveneens reeds een paar dreig brieven gekregen, waarin hem wordt voor speld, dat hij ook door de hand van een moordenaar zal vallen. Dat is best moge lijk, want tegenwoordig is alles mogelijk, tenminste voor zoover het voldoende lee- lijk, gemeen, laaghartig en misdadig is. En Herriot, de aanstaande premier,, als niet alle teekenen bedriegen, bereidt zich er op voor om begin Juni, wanneer de nieuwe Kamer met de linksche meerder heid bijeen zal komen, zijn ministerie samen te stellen. Tot zoo lang blijft Tar- idieu premier. Van een profetes gesproken. Madame Fraya is geen knip voor de neus waard. Waar is trouwens in deze tijd, dat is in de tijd der gebroken, verloren, vernietigde reputaties op nagenoeg elk gebi%d, wèl een knip voor de neuswaard? Madame Fraya is de vermaarde Fransche profetes, die telken jare in Wintermaand de menschheid kond pleegt te doen van hetgeen haar in het komende jaar te wach ten staat, hetgeen zij te hopen heeft, het geen zij te vreezen heeft. Zij heeft beg«n December o.a. voorspeld, dat de Fransche verkiezingen van Mei een kleine overwin ning v oor rechts zouden brengen, en dat geen enkel staatshoofd of leidend staats man gedurende 1932 zou worden ver moord. Welnu, de Fransche verkiezingen hebben een groote nederlaag voor rechts gebracht en in de eerste helft van Mei zijn kort na elkaar vermoord de president der Fransche republiek en de Japansche minister-president. Madame Fraya, daar gaat ge Groote Lammerenmarkten. Bij een aanvoer van 5631 lammeren liep Maandag, de dag van de groote lam- merenmarkt, de prijs van zes tot elf gld. De handel was goed, de stemming merk baar beter dan de vorige week (zeker wel niet wegens het fraaie weer, want het was guur en het -regende nu en dan). Met -de voorspelling op grond van onze be richten van -de Leidsche markt van Vrij dag, sloegen we de plank dus niet mis. Er waren vrij veel koopers, ook kerk meesters van -de vaste wal, die tot het be komen van een minder lage prijs ten gunste van -de Texelsche fokker hebben bijgedragen. De verkoop vlotte aardig. We spraken boeren, -die vorige week ver geefs f6.50 voor hun lammeren poogden te mak-en, -doch thans voor dezelfde die ren f8.— per stuk kregen. 5—7.50 25—35 26—32 15—22 12—18 16—20 16—24 22—28 19—24 6—11 Uw naam op uw rijwielplaatje. Zet uw naam op uw rijwielplaatje. Dan is de kans van terugkrijgen grooter, wan neer ge het mocht verliezen. En wan neer ge uw naam er duidelijk zichtbaar op aanbrengt, is de animo van wie het op uw plaatje voorzien heeft geringer of zelfs 0,0. Postzegels A. N. V. V. Ten bate van -de Alg. Ned. Vereen, tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer worden aan de postkantoren post zegels verkrijgbaar gesteld tegen de prijs van 4—10—11 en 15 ct. met een frankeer- waarde van 2,5—67,5 en 12,5 ct. D|e zegels (33 bij 22 mM. groot) -dragen voor Holland karakteristieke voorstellingen (molens, polderland, bloembollenland, bruggen, etc.) en zijn van 23 Mei tot 15 Sept. a.s. verkrijgbaar. De geldigheids duur reikt tot 31 December van het vol gend jaar. Naar Texel. Onder leiding van onze vroegere plaats genoot, -de heer L. J. Vonk, thans te Be verwijk, komt Zaterdag voor twee dagen de afd. Beverwijk van de „Natuurvrien den" naar Texel. Onder meer staat een bezoek aan -de vogelbroedplaatsen op het programma. Er zal in de Jeugdherberg worden gelogeerd. EIËRLAND. Tulpen in bloei! Daar zullen we eens de aandacht op vestigen. Dit was onze eerste gedachte., toen we Zaterdag een kijkje mochten ne men op het bollenland nabij de Postweg achter de school te Zuid-Eierland, waar -de heer Harmen Spigt 1.25 H.A. in cul tuur heeft gebracht. Daar ging ons oog te gast, en werden we aangenaam ver rast bij het zien van zooveel bedden tul pen, -die met elkaar wedijverden in schoonheid en kracht. Wie betwijfelt, of tulpen het op Texel wel zullen „doen", moet bij Spigt eens komen kijken. De kweeker kan niet anders dan tevreden zijn over zulk resultaat (naar -de heer Spigt ons meedeelde, waren hier o.m. uitgeplant Salmon Queen, Crobank, Wits- ler en Bartigon). Wie de aanblik genie ten wil, welke bedden tulpen als deze in volle bloei opleveren, ga vandaag eens kijken. Ge zult er geen spijt van hebben. Binnenkort wordt de bloem van de sten gel genomen. Wacht dus niet te lang. WAAL-EN-BURG. De werkzaamheden op het Haanstuk. Zaterdag waren we in de gelegenheid de werkzaamheden op het Haanstuk, door het Alg. Weeshuis, met gemeentelijke steun ter hand genomen, in oogenschouw te nemen. Er wordt hier goed werk verricht en arbeid verschaft aan een flinke ploeg. Slooten worden verbreed en uitgediept. Met -de uitgegraven grond worden over bodige slooten en kreken gedicht. Het Haanstuk moet er belangrijk bij winnen, want niet alleen wordt het aldus geëgali seerd, maar de uitgegraven grond is over 't geheel ook van goede kwaliteit, (voor 'n groot deel klei). Met behulp van bakken op ijzeren banden (sleden) wordt de, grond door een paard te bestemder plaat se gebracht; ook wordt wel gebruik ge maakt van kipkarren op rails. In totaal moet 4000 kub. M. grond gegraven en weer vervoerd en dus in totaal 8000 kub. M. grond verwerkt worden. Dagelijksch opzichter is -de heer G. Schoenmaker. Voor ons Museum. Bij het graafwerk kwam op twee M. beneden volzee een nog geheel gave urn te voorschijn, veel gelijkenis vertoonende met een urn, welke uit de Hoogeberg werd opgediept. Ze moet volgens deskun digen idateeren uit de jaren 500800. Ook trof men er, 1.80 M. beneden volzee, een rib aan. Van welk-dier heeft men nog niet kunnen uitvisschen. (Van een onzer bekende huisdieren in geen geval). OOSTEREND. Kerknieuws. In -de vacature-C.v.d. Knaap werd tot diaken der Geref. Kerk alhier gekozen de heer J.v. Leeuwen, te den Burg. DE KOOG. Bedrijfsongeval. Onze plaatsgenoot A. de Ridder, kwam in zijn bedrijf zoo ongelukkig te struike len, dat hij een paar ribben brak. Hij moge weer spoedig herstellen. Verbetering verkeersweg gevraagd. Wie zich via het Mienterglop per auto naar -de Koog begeeft, krijgt het onder de duinen over een afstand van eenige tien tallen meters geducht te kwaad. Diepe kuilen en wagensporen-doen je wagen -de vreemdste toeren maken en jagen chauf feur en inzittenden bijkans door de kap. Het zou aan te bevelen zijn, tot verbete ring van -dit weggedeelte over te gaan. In tegenstelling met het zoo fraaie fiets pad naar de Ruigedijk laat de zandweg te wenschen over. Met wat hei en plaggen zou in korte tijd de zaak in orde zijn'. OUDESCH1LD. De J.V.O. naar Wieringen. Zaterdag en Zondag heeft de afd. Texel van -de J.V.O. op Wierilngen doorge bracht. Ondanks het minder gunstige weer behouden de deelnemers aan dit uitstapje prettige herinneringen. In het clublokaal te Hippolytushoef hield de voorz. van de afd. Wieringen een inleiding over „Storm tij", van Koos Vorrink. Zaterdag werd 'n wandeling gemaakt door een klein ge deelte van de Wieringermeerpolder. Zon dags zou deze excursie op groote schaal worden herhaald, maar dit werd door de regen (het goot somwijlen) verijdeld. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30. Tube 80 ct. Bij Apoth Drogisten OOST. Dijkwerken. De dijkwerken naderen hun voltooiing Met het storten van zand is men bijna gereed. Over korte afstand nu nog afwer king -met klei en betonblokken en -de dijk is kant en klaar en hiermee v-eel verbe terd. Het water loopt hier tot nu toe zeer weinig méér op, dan voor de afslui ting. Wel komt het aanmerkelijk lager -dan Voorheen. Zaterdag hebben plm. twintig arbeiders ontslag gekregen, 'n Schip met materiaal is reeds vertrokken paar Limburg, waar de aannemers Van Hattem en Blanke voort een zeer groot werk hebben aan genomen. In -de loop der week komen nog drie schepen om aan de steiger ma teriaal, waaronder ook locomotieven, in te schepen. DE COCKSDORP. Een wandeling Texel rond. Een zestal dames en een gelijk aantal heeren van hier hadden het plan opgevat, een wandeling rondom Texel te maken. Zondagmorgen 5 u 15 vertrok het ge zelschap langs het strand in de richting Spiegelglad! Schitterend! En toch maar vijf cent p. stuk 0 Geheel nieuwe foto's van: Oude- 0 schild, Op 't Marsdiep" (bij zons- ondergang), de Cocksdorp, (dorp 0 en vuurtoren), Slufter (drie op- 0 namen), Reddingboot de Koog 0 Mierennest, de Badplaats in vo- 0 gelvlucht, den Hoorn, Oosterend, 0 enz. Allemaal eerste klas foto- 0 werk, grootendeels van het Inge- 0 nieursbuneauJ. van Dijk te Am- 0 sterdam. 0 foto's en gewone kaarten. Weder- 0 verkoopers hooge provisie en 0 gratis reclame-cartons. Koog, waar men te 8 u. 15 arriveerde. Hier gaven een tweetal dames het op. Het overige -deel van het gezelschap ging echter vol moed verder. Bij paal 17, ter hoogte van het Westerslag -dus, werd een kwartier gepauzeerd. De Mok werd- te 1 uur bereikt. Te Oudeschild arriveerde het gezelschap te 2 u 20, nog zoo frisch als een hoentje. Hier werd de „groote rust" van een half uur gehouden en iets ge bruikt ter versterking van de inwendige mensch. Daarna ging 't weer voorwaarts. De Oostkaap passeerde men fe 5 u 15. Een zwaar traject volgde nu over het slecht begaanbare gedeelte van de dijk, dat men bezig is te verzwanen. De vermoeidheid deed zich wel-is-waar gevoelen, -doch onder het zingen van vroolijke -deuntjes hield men de moed er in. Onder groote belangstelling van het Cocksdorper publiek arriveerde het moe dige tiental, wel vermoeid, doch voor het -mee tended nog in goede conditie en blij de tocht te hebben volbracht, weder te -de Cocksdorp. Een woord van hulde mag het kranige groepje hier zeker niet wor den onthouiden; vooral van de dames een reuze-prestatie. Het gezelschap, dat de tocht tot een goed einde bracht, bestond uit de dames A. Nieboer, F. v.-d. Kooij Jd., J. Buis Pd., en C. Slot, de heeren W. Stolk, H. Stolk, J.Kikkert, J. Nieboer, W.v.Egmond en B. Zwert. De geheele afstand werd- in 13 uur en 12 min. afgelegd. De heer Pontman, uitvoerder der werk zaamheden aan de weg in polder Eter- land, had de geheele dag als controlepost gefungeerd, door op verschillende punten het gezelschap op te wachten en te ver welkomen. WIERINGEN. Zeegras-handel. De Wieringer Crt. schrijft: B. en W. -deelden het volgende in hun prae-a-dvies mee aan de raad: Nu over eenige weken het maai-seizoen weder zijn intrede doet, zal over het maaien van zeegras weder een beslissing moeten worden genomen. Het zal u wel bekend zijn, dat de afzet van het zeegras van de oogst 1931 in een zeer matig tempo is gegaan; deze oogst is zelfs op dit oogenblik nog niet geheel verkocht, zoodat nog ongeveer 4200 balen a 50 Kg. beschikbaar zijn. Wat de toe komst zal brengen, is bezwaarlijk te voor spellen, doch wij zijn van meening, dat de gelegenheid tot maaien, evenals vorige jaren ook thans weder moet worden opengesteld Wij stellen u voor al-dus te besluiten en -de prijzen terug te brengen tot een niveau, dat ongeveer 50 ct. per 100 Kg. lager ligt dan de tegenwoordige prijzen -en zulks in de hoop, dat dit de afzet eenigszims zal stimuleeren, al zijn wij in -dit opzicht niet optimistisch. Wij geven u in overweging de prijzen als volj^: te bepalenpakkengeld f 3, waar: van f2 bij het aan de wal brengen en dé rest, als het zeegras -droog is. opgeslagen; maailoon f7.50 voor prima zwart zeegras en f3.50 voor de minste soort, de tus- schenliggende soorten naar evenredigheid -door ae keurmeester te bepalen; ver koopsprijzen voor de handelaren f 11.50 voor prima prima, f 10.80 voor goed ge maaid en f9.50 voor afwijkend gemaaid zeegras, alles per 100 Kg. Het tijdstip) waarop met het maaien kan worden aan gevangen, zal -door ons nader worden be paald. Na eenige discussie waarbij de heer Lub de bewering omtrent de bedden van de Jeugdherberg een pertinente leugen noemde en -de burgemeester het uit die bedden ontvangen monster van goede kwaliteit oordeelde, werd bovenstaande voordracht z.h.st. aangenomen,

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1