58 hFONGERS No 4636 45ste Jaargang. Zaterdag 28 Mei 1932 Huiduitslag. Schoonheidsontwaken. EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Hoe draagt gij uw nederlaag ENOPME Texeisr.he Berichten HEEREN-BAAI Aandeelhoudersvergadering TESO. Vraagbaak v. Vreemdelingen Mooi Texel, Dezelfde kwaliteit dezelfde garantie dezelfde veiligheid Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHE COURANT DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59§ 9,34 7,38 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffl 15,28 17,17 18,33 15,56 fl 17,18* 18,59 20,52 20,59 22,32 16,44 18,51 21,30 23,05 18,36 20,28 21,59 H 23,41 23,30 Q 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 fl 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; Alle werkdagen behalve Zaterdags. In onze wedstrijdlievende wereld wordt voortdurend gewonnen of verloren. Het gelijkstaan of het onbeslist blijven van een kamp geeft geen bevrediging aan spelers en toeschouwers. De menigte bij 'n middeleeuwsch tournooi, zoo goed als in het hedendaagsche stadion, leeft mee in spanning, juicht toe wie zijn kleur draagt ot zijn favoriet heet, wilde overwinningen legt zich neer - schoon niet critiekloos - bij de nederlaag. Waar de lauweren prijken ter eener, is het onderspit gedolven ter anderer zij. Fair play brengt mede, dat de overwin naar en de verliezer na de kamp op het rustig schaakbord, of in het nog nagolvend zwembassin, in de worstelring of op het vrije veld, elkaar de hand drukken. Dat tmoment vindt via de gevoelige plaat onze aandacht een paar uur later in de dage- lijksche krant. Wie van de twee de neder laag trof, moet voor de outsider de er on der gedrukte naam uitmaken, want het glimlachend gezicht zegt het niet. Hoe beschaafder de mensch, hoe meer werd zijn gelaat een masker. Het oog, de spiegel der ziel bij de Romeinen, is al leen bij onze kinderen en bij kinderlijke menschen nog maar 'n onbeslagen spiegel. Het leven zelf verruimt straks bij de groeiende mensch zijn blik, brengt andere waarden, wijder proporties, en daardoor wordt spel tot 'n kabbeling in zijn levens zee en brengt het hem niet meer tot hartstochtelijke bewogenheid. Toch blijkt in onze dagen verrassend, vooral op de Maandag na een internatio nale match, hoe tallooze menschen, als massa- menschen, de spel-kabbeling hoogst ernstig nemen en zij de ontspan- ning bewust tot inspanning maken. Voor menschen boven de puberteitsjaren houdt idit een oordeel in over hun levenswaar- deeringen in het algemeen over ónze tijd. Voor wie het leven niet uit oppervlak kigheid, of in stoïcijnsche onbewogen heid een spel is, maar voor wie het leven in christelijke ernst een taak en een roeping inhoudt, voor hem ook is de ervaring van nederlaag en overwinning: Zit bij de mensch zelfzucht ten troon, dan zal hij iedere teleurstelling, iedere dwarsbooming, iedere streep door zijn rekening, persoonlijk hoog aanslaan en als zijn haan geen koning kraait, zich als een wrokkende Achilles terugtrekken. Hij weet dan van vergeven noch verge ten, blijft op zijn teentjes getrapt. Hij groet niet meer wie hem terecht of ten onrechte een spaak in het wiel stak en veronachtzaamt het woord: Als gij enkel groet, wie u groeten, wat hebt ge op de heidenen voor? Gemelijk en mokkend, wordt hij een miezerig menschje, wiens Illllt» VAN ZON EN MAAN. •lllll MAAN ZON Datüm: Op: Onder Op: Onder Z. 29 Mei 2,28 2,57 4,47 9,05 M. 30 2,36 4,08 4,46 9,06 D. 31 2,46 5,20 4,45 9,07 W 1 juni 2:8 6,33 4,44 9 08 D. 2 3,12 7,48 4,43 9,09 V. 3 3,32 9,02 4,42 9,10 Z. 4 3.59 10,10 4,41 9,11 Zaterdag 4 Juni Nieuwe maan. PRIJSDALING FONOCRS KWAUTETT PONOER8 GARANTIE] COMPLEET MET VRIJWIEL BANDREM. 0AOAOEORAOER EN KETTINQTROMMEL Fongers-agentschap M. VONK, Koogerstraat, Jen Burg-Texel. menschenliefde verschrompelt. En voor wie déze liefde verliest, gelden, althans op de klank af, Vondels verzen „hij jam mert op de dorre rank van eene boom', verdroogd van wortel, zijn leven lank". Anders de wijze mensch. Hij draagt iedere nederlaag mannelijk, kloek. Hij weet van tijden en weer-tijden; van een grootsch geven-en-nemen. Hij is niet als de vos, wie de druiven te zuur zijn, maar blijmoedig en zonder een zweem van berekening, plukt hij de dag met het goede en kwade, dat deze hem brengt. Hij weet, dat zegepraal en verlies niet met menschelijke maatstaven moeten worden gemeten, in het kleine niet, waar het zijn leven geldt; in het groot niet, waar het de menschheid betreft. Hoe menigmaal bracht een zege geen zegen en hoe dikwijls lag de overwinning in de nederlaag? ZONDAG, 29 Mei 1932. VOOR HOOFD EN HART. ZON U AO. Leef zóó, dat niemand, die in uw voet stappen treedt, verkeerd kan gaan. MAANDAG. Zij, die de wereld in beweging brengen, zijn degenen, die zich niet door de we reld in beweging laten brengen. uINbLJAO Vrijwel de beste manier om hoogerop te komen, is met beide beenen stevig op 'de begane grond te blijven. WOENbUAU Nog niet geheelde wonden vreezen de aanraking van de hand. DONDERDAG. Het loon der deugd is eer. vrijdag. Daarom ben ik een man dat ik vol hard bij hetgeen ik begin dat ik met lijf en leven insta voor het streven mijns levens. L a u k e ZATERDAG Wend uw oogen in uzelf, en beoordeel ide daden van anderen niet. Thomas a Kempis. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vanTexei brengen ter openbare kennis, dat op 12 Mei bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Christina Margaretha Kager, wei uwe van H. J. Neijens van beroep winkelierster, wonende te den Burg, om verlof voor den ve.koop van alcoholvrijen drank (verlof B) in de navolgende localiteit de winkel van het perceel, kadastraal be kend gemeente Texel, sectie K ro. 1837, plaatselijk gemerkt no. 8 en gelegen aan de Groeneplaats aldaar. Mede dat op 21 Mei 1932 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van Cornells Ellen van beroep winkelier te den Hoorn, om verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank (verlof B) in de navolgende localiteitende kamers van het perceel, kadastraal beker,d gemeente Texel, sectie F, nos. 355,356 plaatselijk gemerkt no. 103en gelegen aan den Hoorn aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen. Texel, 26 Mei 1932. duzgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Kinderkoor „Op Hoop van Zegen". De heer Jan Visser en mej. Jo Gris- nigt hebben de kinderen van het koor „Op Hoop van Zegen", de ouders en vele belangstellenden Dinsdag in Eben Haëzer bijeen, wel zeer aan hen verplicht. Het was weer een avond, die klonk als een klok, een feestje, dat jaren zal heugen. Wie eenigszins weet, wat er tot de voor bereiding van een avond als deze ver eischt wordt, zal beseffen, dat hier veel en moeizaam werk is verricht. Maar hoe dankbaar werk. Veel waardeering ook voor Mej. Zuidewind (Suikerwegje), die de leiding met raad en daad heeft bijge staan. Het zou ons makkelijk vallen een paar kolommen te vullen met een verslag van dit kinderfeest bij uitnemendheid, imaar er is meer en dus moeten we met minder ruimte volstaan. Na een hartelijke toespraak van Ds. F. Visser, waarin hij de avond schetste als een van zang en spel, lach en gezond plezier, was de beurt aan een aardig tafe reel met zang, samengesteld door de heer Jan Visser en getiteld „Muziek en zang verhoogt het leven". Aardig geslaagd! Gelukkige sfeer. Bertje Koorn was de hoofdfiguur in „Van het kleintje, dat zijn soep niet op wil eten". Alie Tuinder en Alie Dob wisten daar raad mee en Bertje werd er groot van. 't Koortje, dat „Goe- imorgen" zong en „Heete pap" heeft zijn best gedaan. Het laatste vooral gaf door de lastige melodie veel moeite, maar de jongelui sloegen er zich dapper doorheen, Niet minder dan vier speelliedjes van Dalcroze vermeldde het programma. Leuke liedjes en gracieuze bewegingen. Zoo woonden we in „Bruiloftspaar' de huwe lijksplechtigheid bij van Henny Voigt en Ieuwe Hillen, een knap stel. Alie Boon en Tinie Krijnen trokken met vlijt aan het klokketouw en een rij bruidsmeisjes deed haar best om het feest te doen slagen. Een aardige gedachte was het de kleine Jasper Keijser, die juist jarig was, uit te noodigen op het podium te verschijnen enihemmet het bruidspaar een „Lang zul len ze leven" toe te zingen. Jan de Waal en Krijntjë Beekenkamp hebben de luiste raars (en kijkers!) geducht vermaakt met hun „Krontjon-liedjes". Wanneer je niet beter wist, zou je ze voor heusche In dische gasten gehouden hebben. Prachtig toegetakeld. Een reuze-komiek, die Jan. Maar Bert Koorn dat aardige ldei|ne baasje, kan er ook wezen. Ge had eens, moeten liooren, hoe hij „Dikkie" zong. Een pluimpje rijk verdiend. Veel succes oogstten ook de beide schimmenspelen „Hansje-maat" en „De Meermin" en de tooverlantaarn-projectie met zang van „De Baanveger". Dit laatste was iets nieuws: de tekst met muziek en plaatjes op een lange band, die door de lantaarn werd getrokken. In de pauze werden thee en choco-ree- pen voor schappelijke prijs aan de man gebracht. Netto-opbrengst voor piano-aan koop, orgelreparatie en eventueel kerkver- warming. Na deze rustpoos verlustigden we ons in het bekende sprookje van „De Geleende Koekepan". De rollen waren bij Jan de Waal (schoenmaker), Ina Moerbeek (zijn vrouw), Netty Nieuwenhuizen (knecht), Guus Hillen (dokter), Ieuwe Hillen (klant) en Jan ie Bakker (de buurvrouw, die de pan uitleende) in goede handen. Werkelijk aardig weergegeven. Met de speelliedjes De Goede Werklie den, Het Rokje en Het Bijtje werd be sloten. Een welgeslaagd slot, waarbij de keurige costuumpjes en de vlijt, waarmee gestudeerd is, duidelijk voor het voetlicht kwamen. Wegens het gevorderd uur moest een koornummer vervallen. Het liep ook al tegen half twaalf, toen we naar huis gin gen; voor een kinderfeestje reeds laat genoeg. Met hartelijke dank voor de ondervon den medewerking in het biezonder aan het trio (V.—G.—Z.) bovengenoemd, sloot ids. Visser, waarna door de aanwezigen staande nog de Avondzang gezongen werd. o— Aangemoedigd door het succes is de uitvoering Woensdagavond herhaald. Wederom was de zaal goed bezet en ihet succes volkomen. Giften voor het Witte Kruis P. v. R., P.H.Polder, f2.—. H. Schilderweg, fl. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep. droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is Sportnieuws. Jubileumwedstrijd. Z.V.S. zal in de a.s. Jubileumwedstrij den aldus uitkomen: Stem v.d.Berg Liotard Hamers Pijpers Laurman Ter Brugge Moerbeek Keur Fangman Goddard Reserve: Benes. ECHTE FR1ESCHE ^20-50ct. perons^ c/HeLx>tge vcui rijpe tabakk&i De aandeelhoudersvergadering van T.E. S.O., Woensdag in café „Den Burg" be legd, wend door 68 aandeelhouders bij gewoond. Verscheidene kwamen eerst laat ter vergadering, zoodat de voorz in zijn openingswoord over de opkomst zijn teleurstelling tc kennen gaf. Flij had ze grooter verwacht, leder teeken van be langstelling, sprak hij, wondt door ons op hooge prijs gesteld; al wondt ook een gering bezoek wel opgevat als een blijk van groot vertrouwen in liet bestuur. Het zal't bestuur aangenaam zijn meertee- kencn van belangstelling en medeleven te bespeuren. In afwijking van de gewoonte, wondt nu eens niet op Zaterdag vergaderd maar op een andere avond, opdat ook zaken- menschen, dank zij de Winkelsluiting, aanwezig kunnen zijn (We herinneren aan het desbetreffend ingez. stuk van een neringdoende in ons blad. Red.) Toch is ide opkomst van winkeliers met erg groot. De financieele toestand van T.E.S.O. is een gunstige. Texel, vervolgde de heer Wagemaker, weet dit reeds uit de Texel- sche Courant, die de belangrijke gegevens alle publiceerde. Dank zij de Zuiderzee- werkers, was de opbrengst van het pas sagiersvervoer groot. Hier staan echter groot uitgaven tegenover, o.m. voor de Jeugdherberg. Het financieel eindresul taat was nochtans prachtig. Gelukkig, want daardoor zijn we in de gelegenheid nuttige instellingen te steunen en het algemeen belang te dienen. Door Water staat zijn we verplicht een nieuwe kolen bergplaats, enz. te stichten. De erfpacht is ons opgezegd. De som, waarvoor de nieuwbouw aangenomen is, weet Texel uit de Texelsche Crt. De drang naar de bouw eener nieuwe boot wordt al grooter. Vooral door de toename van het autover keer kan 'de Marsdiep niet meer meedoen. Een minder aangename inededeeling is, dat met het Rijk wel een nieuw contract voor het postvervoer afgesloten is, maar tegen een veel minder bedrag. Het Rijk bezuinigt op alles, ook hierop. T.E.S.O. staat zoo voor hooge uitgaven terwijl haar inkomsten gaan dalen. Met de wensch, dat de besprekingen van aangename aard en alleen in het be lang der N.V. mogen zijn, eindigt voorz. zijn openingsrede. De notulen, door de heer P.Dros, secr., gelezen worden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch ge bruik van „Zij"-Crême een nieuwe lente in uw huid. In prijzen van 20-30-45 en 75 oent. Mededeelingen. Voorz. deelt mee, dat T.E.S.O. in de zomer Woensdags niet op Harlingen zal varen, omdat de boot dan voor de dienst op iden Helder noodig is. Leerlingen van Texel, die een school te den Helder be zoeken, hebben vrij vervoer. (Onze lezers mochten we dit reeds eerder melden). Vorige keeren is geklaagd over het niet altoos bij de boot te den Helder aanwezig zijn van een autobus. Hierin schijnt thans verbetering te zijn gebracht. Wat het vergaderingbezoek aangaat, geeft de voorz. de Texelsche Crt. schert send de wenk voortaan maar geen bie- zonderheden aan de rekening en balansi meer te willen ontleenen. Mogelijk, dat de opkomst dan grooter is. Nu heeft heel Texel er reeds kennis van genomen en, vindt menigeen het zoo wel goed. Kaart van Texel, Kaart van de Dennen (groot formaat), Hotel- en Pensionlijst, talrijke illustraties en verder duizend-en- een biezonderheden, welke in het bie zonder voor de vreemdeling van belang zijn. Prijs 10 ct. Franco p. post na ontvangst van 15 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. (Postgiro-nr. 652.)

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1