N.V. ST00HWASSCKER1J „DEN HELDER'' TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT WilheSminastraat 63-67. - Telef. 524 De Nood ten Plattelande. Texelsche Berichten Coöp PT.V. Texel VV.A. Onder voortdurende contr. van dr. ir. H.J. deWijs, scheik. Ing. Zaterdag 28 Mei 1932. VISCHDIEFJES. TEXELSCHE COURANT Alle wasschen die uiterlijk Woensdag in ons bezit zijn ontvangt U nog dezelfde week weer keurig verzorgd terug. Onze prijzen zijn uiterst billijk, terwijl bovendien alle vracht kosten voor onze rekening zijn. Probeert U het maar eens en U zult beslist tevreden zijn. OP HOOP VAN ZEGEN. 't Was een echte vreugde-avond-, Die „Op Hoop van 'Zegen" gaf. Al de nummers, die verschenen, Waren wat je noemt ook „af". Keurig hebben ze gezongen, Ieder was er in zijn schik. Wel biezonder was de voordracht Door Bert Koorn, getiteld „Dik". Zang, muziek, tooneel en schimmen, Onverschillig, wat vertoond!, Werd door al de saamgekomenen Met een luid applaus beloond. 't Luid applaus gold ook biezonder Voor de leiders van het koor. „Hoop op Zegen" doet ons denken, Zege is -de hoop al voor. HUIB DE RIJMELAAR. De nood ten plattelande, waarvan men zich in de steden slechts een zeer onvol komen voorstelling maakt, schijnt thans een zoodanige omvang te hebben bereikt, dat verantwoordelijke leiders zich met ware noodseinen tot de regeering richten. Oud-minister Dr. F. E. Posthuma, in de -mobilisatiejaren de minister „met zenu wen als kabeltouwen" genoemd, heeft de ernst van de toestand geteekend in het volgende telegram aan d-e minister van Economische Zaken „De toestand in Friesland is thans dusdanig geworden, dat de menschen in staat van vertwijfeling geraken. Ter voor koming van zeer ernstige moeilijkheden is het noodig, dat er oogenblikkelijk steun wordt toegezegd. Het is namelijk niet meer mogelijk te wachten, -dat het wets ontwerp tot steun aan de melkveehouderij in het Staatsblad zal zijn verschenen en -de daarvoor noodige uitvoeringsmaatrege len zullen zijn genomen. Het is met -de imeeste ernst, -dat ik de in de provincie Friesland ontstane toestand onder de aandacht van Uwe Excellentie breng. En zonder dienaangaande in het biezonder berichten te hebben ontvangen, kan ik hieraan wel toevoegen, dat de overgroote meerderheid van onze melkveehouders er niet beter aan toe is dan de Friesche collega's". De voorzitter van de Christ. Boeren- en Tuin-dersbond in Friesland zond aan de minister van Economische Zaken en aan de Rechtsche Kamerfractie het vol gende S.O.S.: „Verzoeke 'dringend spoedig zuivelsteun Melk thans twee ct. per liter. Toestand onhoudbaar. Spoedige inwerkingtreding pachtwet. Inbeslagneming en boelgoed niet te weren. Ambtenaren en deurwaar ders in actie. Boeren wanhopig of opstandig. Kunnen ze in crisispachtbureau niet meer rustig houden." De prijzen op de Leeuwarder Botermijn zakten einde der vorige week tot 69 ets. laagste, 75 ets. midden- en 79 ets. hoogste prijs. Ter vergelijking wijst het „Han delsblad er op, dat de boterprijzen in de beruchte crisisjaren 18941899 in Ihet 2de kwartaal t-e Leeuwarden bedroegen: 1894 95 ets., 1895 82 ets., 1896 86 ets., 1897 89 ets., 1898 92 ets. Vóór de oorlog bedroeg de tw-eede- kwartaalsprijs: 1911 f 1.22; 1912 f 1.29. De Friesche Bond van Coop. Zuivel fabrieken, waarbij ongeveer 85 fabrieken zijn aangesloten en die per jaar bijna 600 miljoen Kg. melk verwerken, heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de vraag: geheele of gedeeltelijke stopzet ting der kaasmakerij Tien fabrieken in Oosterwolde hebben reeds besloten 50 pet. der ondermelk gratis aan de boeren terug t-e geven, in plaats van er kaas van te maken. Het bon-dsbestuur wenschte deze regeling thans voor alle 85 in Friesland aangesloten fabrieken te zien ingevoerd. Vele fabrieken stemden vóór en zullen zich er thans aan houden; an dere stemden blanco omdat zij geen des betreffend mandaat hadden; geen enkele fabriek stemde tegen Wordt het niet hoog tijd, dat de Regee ring ingrijpt? Geringer -dan het punt op de agenda „Verhooging veilingspercentage" zou doen verwachten, was Donderdag de vergade ring van bovengemelde P.T.V. in café „Den Burg,, bezocht. Buiten het bestuur waren slechts 15 leden present. Bij voor baat riep de voorz., de heer J. S. Dijt in zijn openingswoord de medewerking der leden in. Verhooging van het veilingsper- oentage is tnoodig, wil de vereen, het vol gend jaar, als een gevolg van de lage eierprijzen, voor een tekort bespaard wor den. De notulen, gelezen door de heer J.N. Rijk, secr., worden vastgesteld. Hierna brengt de heer P. Sluisman, di recteur, zijn jaarverslag uit. Hieraan ont kenen we: Aaantal leden 428. Vorig jaar 430. Ver scheiden leden moeten echter het register mi-dd. f4.46. (Vorig jaar 235493 minder grooter is. Hoe meer leden, hoe beter zijn- moeilijke tijden te doorstaan. Aantal eieren 4664096, opbrengst f 207949,87. Ge- midd. f4.46. (Vorig jaar 235493 totaal of 4600 per week minder; gemid-d. prijs f5.442). Over hoogste en laagste aanvoer schreven we reeds. Hieruit bleek, dat steeds meer gestreefd wordt naar het 's winters rapen van eieren. Over concur rentie van andere veilingen mag niet ge klaagd worden. De tevredenheid onzer aanvoerders blijkt uit de stijgende omzet. Meestal worden de kosten van verzending naar elders niet in aanmerking genomen. Tien ct. per 100 is -nu bijna 5 pet. Onze vereen, haalde tot nu toe op voor 3.5 pet. ,of 8 ct. per 100. Alles inbegrepen. Dank zij ons depot te Amsterdam neemt de le vering aan particulieren steeds toe. Af name over de 30.000 per week. in deze richting wordt verder gewerkt. Onze eieren zijn gewild. Laten de leden steeds steeds voor prima versche zorgen. Aanvoer pluimvee was zeer belangrijk. Omzet f9825. (1930: f6324). Aanvoer ders zijn van goede prijzen verzekerd. Laten er meer komen. Dan alleen zijn de twee pet. kosten loonend. Het enten met reductie was een succes. Deskundige behandeling met goede entstof! Zeer tevreden zijn we over de omzet ochtend- voer, gemengd graan en opfokvoer, al was deze minder groot dan vorig jaar. De leden moesten alle van de veiling be trekken. Groentenveiling wordt niet meer gehouden. Er werd een grooter auto aangeschaft. De oude had een ba- lanswaar-de van f200, maar bracht f400 op. Wegens de drukke eierhandel werd voor het kantoor een derde kracht aan gesteld. Over 1931 kunnen we in alle opzichten tevreden zijn. Wanneer de leden zooveel mogelijk steunen, komen we deze moei lijke tijden wel weer door. Niets wordt onbeproefd gelaten, wat tot vooruitgang kan leiden. Moge de 2e helft van 1932 beter 'dagen doorbrengen dan we thans doormaken. Voorz. brengt -de directeur dank voor zijn duidelijk verslag. Rekening. Aan de Rekening ontleenen we: Onderhoud auto f878.81; arbeidsloonen f5722.80; interest rekening f 415.03Alge- meene onkosten f 2683.84; winstsaldo f 1858.31. Totaal f 11558.79. Bedrijfssaldo bestaande uit provisie van de eieren, winst op ochtendvoer, als mede winst op verhandelde eieren f 10302.28; van contributie enz. f522.50; van verhuur kisten en vracht f 734.01To taal f 11558,79. Bestemming winstsaldo als volgt: Afschrijving op auto f1000; toevoeging reserve f200; afschrijving gebouw f200; afschrijving op kisten f458.31. Totaal f 1858.31. De balans sluit met f 18474.29. Credit o.m.gebouwen en terrein 1 3422.35; vrachtauto f2634.57; eierenkis- ten f 1220.34; vorderingen van meei- debiteuren, eierenkoopers en pluimveekoo- pers f9233.40; grondstoffen en ochtend- voer f862.45. Debet o.m.: Coop. Boerenleenbank f8031.99; meelcrediteuren f 1666.85; re servefonds f3922.76; winstsaldo f 1858.31. De Comm. van Toezicht brengt een gunstig rapport uit en brengt hulde aan -de directeur en zijn personeel voor de uitnemende wijze, waarop zij de uitge breide administratie uitvoeren. Vooral de privé-eierhande! eischt geweldig veel. Dit is echter de kurk, waarop de eierhandel 'drijft. Voorz. dankt de comm. en sluit zich bij de lof, aan de directie gebracht, gaarne aan. Bestuur. In de plaats van de heer J. N. Rijk, die zich niet herkiesbaar stelt, wordt op voor-dracht van het bestuur de heer Jac. KeijserDz. benoemd. De heer J.Keijser Az. wordt herbenoemd. De voorz. dankt de heer Rijk voor wat hij in -het belang van de P.T.V. verrichtte. De heer Rijk zegt dank voor het in hem gesteld ver trouwen en meende zich niet herkiesbaar te moeten stellen wijl hij geen kippen meer -houdt. Onder dankzegging neemt de heer J. Keijser Az. zijn herbenoeming aan. De heer J. Keijser Dz. zal met zijn be noeming in kennis worden gesteld. in de plaats van de heer S.Krijnen, lid van de Comm. v. Toezicht, wordt de heer J. N. Rijk benoemd. Hooger veilingspercentage. Hierover wordt eenige tijd gediscussi eerd. Het bestuur acht verhooging met een halt percent als gevolg van de slechte eierenprijzen noodzakelijk. De heeren K. Lips en J. Zoetelief (Vredelust) verwach ten hiervan meer concurrentie van Alk maar. Voorz. ziet er geen gevaar in. We weten, zegt hij, dat Alkmaar d-e laatste maanden van het jaar hooger uitbetaalt, maar meenen dat dit een truc is om aan voer te krijgen. Ik heb -deze indruk ook van andere veilingen. De -heer Zoetelief bestrijdt dit en wijst er op, -dat er aanvoerders zijn, die het heele jaar door te Alkmaar grooter netto opbrengst krijgen. Een truc is' het niet. Den Hoorn betaalt nu meer voor de melk. Ook geen truc of een potje. Tevens zou ik willen verzoeken voortaan het gewicht op het briefje te zetten. En is het waar, dat er onderhands eieren verkocht worden? Het antwoord luidt, dat aan de wensch, het gewicht te vermelden, tegemoet zal worden gekomen. Wat de onderhandsche verkoop betreft: dit komt inderdaad voon Betaalt wordt de prijs van de eerstvol gende veiling. Hierna wordt met op twee na alge- meene stemmen het voorstel v-erhooging percentage aangenomen. De contributie blijft gelijk. Opgepast. Er zijn leden die z.g. „schudeieren" leveren. Deze zijn blijkbaar op een te warme plaats bewaard. Je kunt ze zoo maar van de andere onderscheiden. De consument heeft er op tegen en dus moet de veiling ze weigeren. Bij het veilen zal voortaan vermeld worden of er eventueel van „hoenderpark- eieren" sprake is. De partijtjes alle van dq namen voorzien is practisch onuitvoer baar. Wel kunnen de hoenderparkeieren bijeengebracht worden. Misschien, dat ze wat meer opbrengen. Geld te kort. Geld te veel. Op een vraag van de heer Kok (den Hoorn), antwoordt de directeur, dat er bij eventueel tekort in de geldzakjes altijd verhaal mogelijk is. Merkwaardig is ech ter, dat de berichten van „Ik heb teveel ontvangen", altijd maar schaarsch zijn. In het afgeloopen jaar heeft de directeur tlOOf125 uit eigen zak moeten bijpas sen. De heer Jac. van Heerwaarden vraagt, of het bestuur de directeur hierin niet wat tegemoet kan komen. Voorz. zegt, dit te willen overwegen. De kas- oinzet beliep f281429, verdeeld over dui zenden kleine postjes. Een fout maken is -dus makkelijk mogelijk. (Over 1930 f346000). Hierna sluit de voorz. met dank voor -de besprekingen en de wensch, dat spoe dig beter tij-den, ook voor de veiling, mogen aanbreken, de vergadering. Sportnieuws. Gaat oefenen. Maandagavond vervalt voor trainen ad- spiranten. Dit is nu bepaald op Dinsdag avond 7 uur. Neemt hier goede -nota van len zorgt op tijd te zijn. Woensdagavond voetbal. Vrijdagavond athletiek. Schoolvoetbal. Hedenmiddag school wedstrijden. De be slissing kan -dan vallen, als R.K.S. van de Cocksdorp weet te winnen. Het wordt in ieder geval een spannen-de match. Trou wens: alle wedstrijden mochten gezien, worden. Houdt dus deze middag vrij. Jubileum-Comp. Hedenavond om half zeven vangt de eerste wedstrijd aan voor de Jubileum- Comp. De kampioen van deze comp. ont vangt een beker. Ie wedstrijd: Z.V.S.U.L.O. Zondagavond (dus niet zooals Woens dag door mij verkeerd was opgegeven Don-derdagavond) om 7 uur: Texel II— Z.V.S. Het kunnen alle spannende wedstrijden worden. We rekenen op uw belangstelling. Schapenexport voor Frankrijk. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité be sloot vorige week eventueel in vereen i- ging met -de andere Centrale Landbouw Organisaties bij de regeering aan te drin gen op uitbredi-ng van de commissie voor -de uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren met een tweetal personen welke deskundig zijn, resp. op -het gebied -der algemeene landbouwbelangen en op -dat der schapenhouderij. Vara-Zomer feest. Het Vara-bestuur vestigt -de aandacht -der Vara-leden op de annonce in dit -num mer, waarin van het groote Zomerfeest te Heilo gesproken wordt. In verband met de groote belangstelling, zal van "den Helder een extra trein vertrekken. Parkconcert T-exelsdh Fanfare. Texelsch Fanfare (dir. Th. C. Lugten- burg), geeft Don-derdag a.s. een concert in Ihet Park. Aanvang half negen. Programma 1. Le Farceur, marsch Sam Vlessing. 2. Les Saltimbanques, opera comique Louis Canne. Ouverture J. E. Strauwen. 3. Artemis, marsch cortège A. Vaulet. 4. A-ntigone, Ouverture Fern. Rosseau. 5. Le Farfa-des, Opera comique A.Adam Fantasie J. E. Strauwen. 6. Orphée aux Enfers, ouverture, Jac. Offenbach, (arr. L. E. Rugers). 7. Vers 1' Avenir, marsch Sam Vlessjng. (3 en 5 resp. vrij en verplicht nummer concours.) Wat brengt de kermis straks? We kunnen het uit officieele bron me-e- deelen. In de eerste plaats oude beken den als De Jong's Bioscoop (standplaats bekomende in het Park) en Delmonte's Schouwburg (aan de Koogerstraat op het land van de lieer Joh. Roeper); M. Bos, zweefmol-en, (onze plaatsgenoot, de heer S. Keijser, staat er blijkbaar naast; d.w.z. figuurlijk gesproken), Van Dam, -draai molen; Dirks, schiettent; Hennerrian, rin- gen-werptent; Van den Abeel-e, Entos- spel; C.Winter, Hoofd-van-Jut; mej. War nar en mej. Karei, paling; Dik, suiker werk; Meppen, koekhakken; K. Molenaar, idem; Jb. Boon, ijs; P. Bos, nougat; Kemp, krachtsport; Korver, weegstoel; Verwijk, gebak; L.Eelman, danstent (ter rein Zwaanstraat)Vermolen, Lachhuis (dwaaltuin of iets dergelijks). Misschien komt ook Loggen met zijn wafelkraam. Burgemeester Buysing Damsté. Aan -de Staatscourant ontleenen we het bericht, dat aan -de heer H. P. A. Buysilng Damsté op verzoek eervol ontslag is ver leend als burgemeester van Oost-Voorne met ingang van 16 Juni a.s. Moge onze oud-burgervader, straks ambteloos bur ger, nog jaren lang in zijn familiekring rust en gezondheid- genieten.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5