Breng uw vacantie door in eigen land. Gemengd Nieuws Bestrijdt mee de Rundvee-T.B.C. Wolveehandel 19—25 Mei. De handel in vette schapen was ook deze week op de meeste markten traag' tot slecht (n.l. te Delft, Leeuwarden, Lei den, Zwolle, Sneek, Purmerend, en Gro ningen), met algemeen zeer lage prijzen. Ook voor melkeschapen was weinig koop lust. Voor weidlammeren gaven enkele mark ten een vrij vlugge omzet, o.a. Schagen, Leiden en Purmerend. Op andere markten zooals te Delft, Leeuwarden, Zwolle, Utrecht en Groningen minder vlug met in geen geval hooger prijzen. De omzet in zuiglammeren was over het geheel bevredigend, doch niet vlugger. (Alg. Ned. Landbouwblad). 'Leidsdhe Lammerenmarkt. LEIDEN, 27 Mei: Handel niet zoo vlug als vorige week. Door grooter aan voer stugger stemming. We meenen echt- ter niet, dat ér lammeren onverkocht weg gevoerd zijn. PRIJZEN voor Texelsche lammeren zes tot twaalf gulden. Uit ons Zondagsblad. Een prachtnummer weer vandaag. Onze lezeressen zullen de pagina voor de vrouw zeker met belangstelling bestudeeren. Op de voorpagina is een prachtfoto gerepro duceerd, een echt lente-beeld. (Moge het weer er spoedig mee in overeenstemming zijn). De middenpagina's zijn het bekij ken ten volle waard. En dan zwijgen we nog van de tientallen andere foto's, de met zorg gekozen lectuur en de luttele prijs van 4 ct., zegge vier ct. (per post nauwelijks zes). Hebt ge in het vorig nr. dat aardige kiekje van de Slufter bekeken en in die 'meneer met dat zware vrachtje op zijn rug de heer Th. Reuvers, de Cocksdorp© naar, herkend? Tot ons genoegen ontvingen we een reeks aardige kieken. Daar is wel wat voor ons Zondagsblad bij. Meer propaganda! Dank zij T.E.S.O. wordt Mooi Texel dit jaar in de gelegenheid gesteld min stens f150 meer aan advertentie-reclame te 'besteden, dan anders mogelijk was. Een nieuw bewijs van T.E.S.O.'s nimmer versagende belangstelling in en steun aan „Mooi Texel", en dus in en aan pogingen om Texels belang te dienen. In ©en aantal ■met zorg gekozen plaatselijke bladen (cou ranten dus, die met veel meer aandacht en belangstelling gelezen worden dan een blad, waarop men geabonneerd is om ken nis te nemen, van wat de buitenwereld oplevert) worden eenige malen annonoes opgenomen, van deze inhoud, doch ge plaatst over twee kolommen: Tcyrj Het grootste en schoonste der Noordzee-Eilanden. Bekend om zijn rijke flora en fauna. Vrij en breed strand. Vrije duinen en bosschen. Mooie rijwielpaden door de duinen er onder de duinkanten. Nat.-Hist. Mu seum. Eerste klas Hotels en Pensions met verlaagde tarieven in het a.s. seizoen. 5 x daags verbinding met de vaste wal. Prospectus gratis. Secretariaat „Mooi Texel". Telef. 42. Reeds werden tal van annonces in een reeks groote bladen afgedrukt. Moge het eindresultaat tot tevredenheid strekken. Werkverschaffing. Van gemeentewege zijn thans verschei- iden werkloozen te werk gesteld aan de uitbreiding van de Alg. Begraafplaats alhier en de nieuwe weg te Oudeschild. Bij de uitbreiding van het aantal wonin gen aan laatstgenoemde weg, komt ver betering ihier zeer gelegen. DENNEN. Een mooie wandelkaart. Daar is dan een kaart, waarop Texe laar en vreemdeling reeds te lang heeft gewacht: een volledige en betrouwbare wandelkaart van de Dennen met duide lijke aanwijzing van de nieuwe fietspaden, waarop Texel met recht trotsch mag zijn. Bosch, zandwegen, zandwegen met rijwiel paden, verharde wegen, enz., alles is ver meld. De kaart is 20 bij 43 cM. groot en werd zorgvuldig gedrukt op helder geel papier (in de papierhandel „oud-goud" geheeten). Dank zij de geringe prijs zal ze op ruime schaal kunnen worden ver spreid (voor tien ct. ontvangt men de „Vraagbaak" met kaart van Texel, van de Dennen, pensionlijst, enz., enz. Franco per post 15 ct). Uitgeefster: de Texelsche Courant. Ver krijgbaar in Boekhandel Parkstraat en bij vele wederverkoopers over het heele eiland. OOSTEREND. Teraardebesting van mevr. Van Grasstek-KIuit. Groote belangstelling werd aan de dag gelegd bij de teraardebestelling van mevr. Van Grasstek, de echtgenoot© van Ds. Van Grasstek, die hier vroeger predikant was. Ook van de zijde van Texel. Daar de fam. Van Grasstek hier een plaatsje won in de harten van velen, ruimen we aan onderstaand artikel hier gaarne een plaatsje in. 't Was een droeve plechtigheid, die Woensdagmiddag het medeleven vroeg van ons geheele dorp. De echtgenoot© van Ds. J. L. van Grasstek, op de nog jeugdige leeftijd van 48 jaar overleden werd naar haar laatste rustplaats ge bracht. Nog slechts enkele jaren was zij met haar echtgenoot aan de Ned. Herv. Gein. alhier verbonden, doch in die enkele jaren had zij de liefde en achting ver worven van allen, die met haar in aan raking. kwamen. Hoe groot die toegene genheid was en hoe de gemeente met het leed van haar herder en leeraar mee leefde, bleek wel uit de buitengewoon groote belangstelling van hen, die de overledene de laatste eer wilden bewijzen, Verschillende predikanten uit de ring na men met hun echtgenootes deel aan de plechtigheid. Verder waren aanwezig de volledige kerkelijke besturen van Zande- weer en gedeeltelijk die van Eppenhuizen, de besturen en nagenoeg alle leden der Jongelings- en Meisjesvereenigingen en bovendien een groot aantal leden der kerk en vrienden en vriendinnen van de over ledene. 't Was danook een indrukwekken- ide stoet, die van uit liet sterfhuis naar het kerkhof trok. Een vijftal kransen dekte de baar. In het sterfhuis waren woorden van troost en opbeuring gesproken door ds. Keuzenkamp uit Uithuizermeeden. Als vriend des huizes was liet hem gegeven 'dikwijls het geduld en de toewijding van de lieve doode te bewonderen. Hij me moreerde, hoewel haar zwak lichaam haar alles zoo moeilijk deed' vallen, hoe vol liefde en belangstelling zij steeds was voor haar werk voor de Zondagsschool en de Meisjesvereenigingen. Geduldig had zij haar lijden gedragen, met liefde om ringd door de haren en met groote toe wijding verpleegd, door haar, die 'haar da gelijks nabij was. Aan 'het graf sprak ds. Hoogenraad van Uithuizen, die er vooral op wees, hoe vol teleurstellingen en beschikkingen buiten 's menschen wil, dikwijls het leven is. Ook zij, die thans ter ruste werd ge bracht, was 20 jaar geleden, toen zij haar leven aan dat van haar echtgenoot ver bond, de toekomst vol idealen ingegaan. Doch spoedig waren de tegenslagen, de teleurstellingen, de moeiten en de zorgen gekomen, die vooral met een zwak lichaam als het hare, zoo spoedig de idealen doen verstikken. Doch moedig had zij zich er door geslagen, begrijpende idat het niet ihet lichaam was, dat gegeven en genomen had doch dat het was de Heere, die dit had gedaan. In berusting had zij gedragen het lot, haar van boven opgelegd. Ds. Smit van Sitswerd dankte vervol gens, namens de familie, de aanwezigen, voor de betoonde belangstelling, terwijl de plechtigheid eindigde met het geza menlijk zingen van Ps. 89, vers 7. „De Ommelanden". DE COCKSDORP. De vvegverbetering in Eierland. Als gevolg van staking in België had de N.V. Ned. Basalt Mij. pech bij haar werk aan de weg door Eierland. Gedu rende de winter hadden de werkzaamhe den een vlot verloop, maar nu wacht men sinds weken op de aankomst van materi aal voor het bovendek. Inmiddels is de staking beëindigd en kan onder de be kwame leiding van de heer Pondman spoedige oplevering van de weg tegemoet worden gezien. Waren het werk geen moeilijkheden in de weg gelegd, door de vertraagde aanvoer van materiaal (buiten de schuld van gemelde N.V.), dan was de weg al twee maanden geleden gereed gekomen. DE KOOG. Knap gedaan. Ike jongeheer C. Hopman Jbz., leerling van de heer Zaal, h.d.s. alhier, nam aan een te 's Gravenhage uitgeschreven tee- kenwedstijd deel en ontving dezer dagen als prijs een prachtige schoolatlas der geheele aarde. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende 23—25 Mei zijn van Texel verzonden: 1471 lammeren, 37 koeien, 20 kalveren, 17 varkens, 6 schapen, 3 paarden Op 26 Mei met twee stoom- en vijf motorschepen 4394 lammeren. Visscherij. De garnalenprijzen gingen deze week in dalende lijn. In 't begin van de week was de prijs 20 ct. per Kg., in het laatst ruim 10 oent. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. van 't Hooft, leerling Z.V.S. den Burg, slaagde Woensdag te Den Haag voor Derde Stuurman. DEN HOORN. Tieersproeimadhine Dertig Polders. De teer-sproeimachine (-verstuif ma chine is wellicht juister woord) is in bedrijf en de Hoornderweg vanaf Wee- zenspijk tot den Hoorn is reeds klaar. De teer wordt in een ketel verhit tot 180 gr. Celsius door een flink steenkolen vuur, dat onder de ketel wordt gestookt. Is de teer in de ketel eenmaal op tempe ratuur, dan wordt ze door middel van een zuig- en perspomp door een slan°- geperst, waarna de teer door een sproeier als het ware op de weg wordt verstoven. We waren er getuige van, dat een weg- lengte van 100 M. in ongeveer 10 minu ten aldus werd behandeld. Economisch, d.vv.z. met weinig materiaal in weinig tijd en toch doeltreffend. De teerketel is voorzien van thermo meter en manometer. De manometer moet een druk aanwijzen van 60 alvorens tot verstuiven kan worden overgegaan. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Men schrijft ons: Woensdagavond werd hier tusschen Oudeschilders en Cocksdorpers een par tijtje voetbal ten beste gegeven. Afloop 42 voor de Cocksdorp. Naar alle waar schijnlijkheid zal zoowel te de Cocksdorp als te Oudeschild een voetbalclub worden opgericht. Als de voorteekenen bewaarheid wor den, zullen vele Nederlanders, die in normale omstandigheden hun vacantie in den vreemde doorbrachten, dit jaar hier toe niet kunnen overgaan, in verband met de daling der inkomsten die velen heeft getroffen. Is er alle aanleiding om de minder gunstige economische omstandigheden te betreuren, hiertegenover staat dat thans voor velen de tijd is aangebroken om ons eigen land beter te leeren kennen. Velen die geregeld in het buitenland vertoefden voor kortere of langere tijd, waren met het schoon in eigen omgeving zoo slecht bekend. Nog eenige maanden scheiden ons van de vacantieperiode en langs deze weg meenen wij de Nederlanders reeds nu te mogen en te moeten verzoeken dit jaar in eigen land de vacantie door te brengen,. In vele gedeelten van onze pensionstre- ken verwacht men dit jaar^en zeer matig bezoek en onze badplaatsen zullen, nu de vreemdelingen stellig niet naar Hol land komen, misschien wel voor de helft minder gasten krijgen dan de afgeloopen jaren. De tijden drukken zeer zwaar op het hotel- en pensionbedrijf en in de ge houden conferentie tusschen het bestuur van de Horecaf en de pers is reeds duide lijk tot uiting gekomen dat het Nederland- sche pensionbedrijf de steun van eigen bevolking meer dan ooit noodig heeft. De Nederlandsche Pensionhoudersbond heeft aan zijn leden, die daarvoor in aan merking kwamen, geadviseerd' de pension- prijzen te brengen geheel in overeenstem ming met de geest des tijds, met het ge volg, dat vele leden hun prijzen van 10 tot 20 pet. hebben verlaagd en vooral voor het voor- en naseizoen pensionprij- zen hebben vastgesteld, die alleen dan ge rekend kunnen worden wanneer de pen sions vrijwel geheel bezet zijn. De Paasch- en Pinksterweekends hebben in vele plaatsen bij andere jaren vergele ken, een groote teruggang van gasten ge toond en het is daarom dat in de gehou den buitengewone algemeen© vergadering van ide Ned. Pensionhoudersbond werd besloten, de prijzen, zooveel zulks mo gelijk is, te verlagen, teneinde tetoonen dat de pensionhouders alles doen wat in hun vermogen is om het hoofd te bieden aan de minder gunstige tijden. Wanneer gij, lezer, straks uw plannen maakt voor de a.s. vacantie, denkt er dan aan dat het steeds één van de goede eigenschappen van ons volk is geweest dat men elkaar in tijden van nood bijstond. Voor het pensionbedrijf zijn de voor teekenen wel zeer ongunstig, hier kunt gij medehelpen aan het bevorderen van ■de algemeene welstand door uw vacantie in eigen land door te brengen. Bezoekt onze mooie badplaatsen, ons schitterende Nederlandsche duin, de schoone Veluwe, de Friesche meren, onze groote steden. Iedere gulden, die gij in eigen land ver teert draagt er toe bij de veiligheid van de gulden te verzekeren. Blijft niet thuis in de vacantie, trek er op uit, maar blijf dit jaar binnen de eigen grenzen, omdat het^hotel- en pensionbedrijf u noodig Het Bestuur van de Nederl. Pensionhoudersbond, gevestigd te De Bilt (Utr.) zoo tijdig mogelijk worden onderkend, opdat de dieren, daaraan lijdende, uit het bedrijf kunnen worden verwijderd en af geslacht. Ieder reactie-dier wordt op open- t.b.c. onderzocht. Echter is dit onder zoek zeer moeilijk; het komt toch in de meeste gevallen voor, dat een reactie- dier niet „open" is. Echter blijft de kans bestaan, dat een dergelijk dier iedere dag open kan worden. Men houde dit vooral goed in gedachte. Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat de veehouder steeds zijn reactie-dieren goed gadeslaat, ook wan neer de dieren niet meer op stal staan, dus ook des zomers in de weide. Meent hij verdachte verschijnselen aan een ot meer reactie-dieren waar te nemen, dan dient hij onmiddellijk of de heer E. Noor- dijk, veearts onzer vereeniging, te waar schuwen, öf deze een of meer monsters ziektestoffen te doen toekomen. Door de veearts zal steeds gaarne een onderzoek ter plaatse worden ingesteld. Dan zullen de ziektestoffen nader worden onderzocht. Hier moge dan nog eens wor den opgesomd, welke de verschijnselen der open-vormen zijn. Open-long-tubercuiose. Het dier hoest, meestal niet krachtig, vermagert niet zel den en vertoont een snellere ademhaling dan de overige runderen. De huid ligt vaak vast op het lichaam, het dier ziet niet zelden „dor". Een dergelijk reactie- dier moet zoo spoedig mogelijk nader worden onderzocht. Men waarschuwe dan de veearts. Open-darm-tuberculose. Dergelijke die ren vertoonen chronische-diarrhee. Heeft men een dergelijke koe onder zijn vee stapel, dan dient men onmiddellijk een monster mest bij de veearts te brengen. Het is voldoende om b.v. een mosterd- fleschje voor de helft gevuld, te bezorgen. Open-uier-tuberculose. Hierbij neemt men doorgaans weinig verandering in het uiterlijk aspect der melk waar. Het meest in het oog vallend verschijnsel is de ver andering van het betreffende kwartier ot de betreffende kwartieren. Het uierweef sel voelt n.l. hard-knobbelig aan, is niet pijnlijk bij betasten en voelt niet warmer aan dan gezond uierweefsel; verder is het kwartier vergroot. Doen zich dergelijke verschijnselen voor, dan brenge men on middellijk een monster melk "bij de vee arts. Hiertoe neme men een fleschje, kooke dit eerst goed uit en verzamele dan hierin de melk; men denke er aan, dat dit met goed gereinigde handen ge schieden moet. Men dient er tevens voor te zorgen, dat de uier goed gereinigd is, opdat het monster melk niet vuil wordt door stof, ontlasting, enz. De eerste stra len melk worden weggemolken en ver volgens wordt het fleschje gevuld, ge deeltelijk met de eerste stralen, tendeele met middelste melk en ten slotte met de laatste melk. Men dient een dergelijk monster melk direct bij de veearts te bren gen en het niet een of meerdere dagen te laten staan. Opgemerkt wordt, dat het monster melk behoorlijk moet zijn voorzien van denaam van de eigenaar en de naam van de be wuste koe. Het Bestuur acht het gewenscht het volgende onder de aandacht onzer vee houders te brengen: Het zal thans voldoende bekend zijn, dat de strijd onzer vereeniging in de allereerste plaats gericht is tegen de z.g.j open vormen, dat zijn dus die runderen, welke op de een of andere wijze de tu berkelbacillen buiten het lichaam ver spreiden. Deze z.g. open tuberculose kan zich openbaren als die der longen, der darmen, der uier, en die der baarmoeder: respectievelijk worden dan de tuberkel bacillen verspreid door het sputum, de ontlasting, de melk en door de uitvloeiing uit de scheede. Om te komen tot een doel matige bestrijding, is het van het aller grootste belang, dat deze open-vormen BINNENLAND. Een levensgeschiedenis. En een ex-boer, ergens in Friesland, doet zijn verhaal: Twintig jaar ben ik boer geweest. In 1921 kocht ik dure koeien, van fSOO tot f1500. Hoog was de pacht. Maar alleen als hoogste bieder kon men huren. In '21 begonnen de prijzen van de koeien te zak ken. In de herfst brachten beesten van f 709 slechts f 300 op. Op en neer gin gen de prijzen maar steeds in dalende lijn. In 1926 heb ik ingehuurd tegen f10 per „pondemaat" lager, n.l. tegen f150 per H A. zandgrond. De prijzen der producten bleven zakken. Een jaar geleden huurde ik voor f 30 in plaats van f 50 per ponde maat in. In de nazomer kon ik f500 voor een koe krijgen, maar ik li-et 't op f600 zitten. Mijn fokvee kreeg mond- en klauwzeer. Juist het beste fokvee. Ik kon nu opnieuw inhuren voor f25. Maar ik wilde slechts f 15 geven en ik moest er af. En er kwam geen andere boerderij vrij. Toch zijn er landeigenaars, die geen huur beuren en hun pachten laten blijven. Had ik een jaar geleden „boelgoed" (ver- kooping) gehouden, dan zou ik 10 a 12 mille meer hebben gekregen dan nu. In één jaar ben ik 15 mille kwijtgeraakt. Der tig koeien brachten mij f3923 op; nor maal zou de opbrengst meer dan zes mille méér zijn geweestDe geheeele boel- goed-opbrengst beliep even zeven mille (8 schapen en 2 lammeren voorf 106 en de geheele opbrengst ging weg aan terugbetaling van geleend aan familie terugbetaling aan borgen, enz. Nacht en dag hebben we gewerkt. En wat nu? Ik werkte met een meid die f5 loon had een vaste arbeider met f 20 en mijn zoon' en mijn vrouw hielpen melken. Voor mijn gezin van vijf personen (waarvan twee schoolgaande kinderen) gaf ik f1500 a f1600 per jaar uitEn, nog eens, wat nu? Overal om me heen, op elke „plaats" hooge huren en oude schulden (Alg. Handelsblad). DF. WAAL.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6