De Nieuwe Texelsche Courant Foto's van Texel. No 4637 45,,eJaargang. Woensdag 1 Juni 1932 Van week tot week Ziet onze etalages, Pim. 200 diverse Boekhandel Parkstraat. Texelsche Berichten ;!!::!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiii>::;;iiiin Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURAN1 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Iel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: fü.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20: 2.40: 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; S.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs Ul,r later.) 2 3 4 5 6 7 8 Mei NT 8,29 9.05 9 41 10,14 10,50 11,25 12 06 LICHT OP Rl|WIELEN en RIJTUIGEN 9 38 IlilllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllülilülllilllllllllllllllllH Zaterdagavond, Italië fuift. In Italië iS' men aan het fuiven.. Daar is men eigenlijk altijd aan het fuiven, schrijft de Haagsche Post, liefst op reus achtige schaal en op kosten der berooi|de schatkist. En hoe berooider de schatkist wordt en hoe grooter het aantal werk- loozen, zooveel te meer wordt er ge fuifd. In deze dagen ter eere van de oorlogsverklaring op 24 Mei 1915 van Italië aan zijn bondgenooten Duitschland en Oostenrijk. Om het feest meer luister bij te zetten, zijn o.a. 10.000 grenadiers uit alle deelen van Italië naar Rome ge bracht, om daar in een expresselijk daar voor gebouwd kamp gedurende een volle week te worden onthaald. Buitendien wer den alle kinderen boven de acht jaar van het platteland naar de steden gebracht ten einde daar ten getale van twee mil joen. eveneens te fuiven. Alles natuurlijk op kosten der belastingbetalers, die in Italië wel erg gemakkelijk schijnen te zijn, voor minister De Geer om van te watertanden. Trouwens, die belastingbeta lers betalen ook alle kosten van "het fas cistische staat-jeugdblad, dat elke week in twee miljoen exemplaren de kinderen franco thuis wordt gezonden. De corpo ratieve staat, eindigt de Haagsche Post, is werkelijk eenroyale staat, een staat waarin het prettig is te leven, want men kan er altijd plezier maken op kosten van het algemeen en men wordt er van de wieg tot het graf verzorgd en vertroeteld als in geen ander land ter wereld. De conferentie te Lausanne. Als alle groote gebeurtenissen werpt ook Lausanne haar schaduw vooruit. Lau sanne spookt door Frankrijk en door kruist de besprekingen, die Herriot aan de vorming van zijn kabinet laat voorafgaan. Lausanne waart door de Engelsche pers, die harde noten kraakt over de tusschen Amerika en Groot-Brittannië gesloten overeenkomst inzake de hervatting der schuldbetalingen na het Hoover-jaar. Lau sanne zweeft door de financieele kringen van Berlijn en wordt er beschouwd als de eenige uitweg uit de zich opstapelende zorgen. Het schuldenvraagstuk drukt zwaar. Het zou van groote beteeken is zijn, wanneer Lausanne mocht leiden tot het wegnemen van de zware druk, die het schuldenvraagstuk op Europa en Amerika uitoefent. Daarnaast' staat de regeling van het midden-Europeesche financieele pro bleem, waarvoor nog steeds geen oplos sing in zicht is. En toch is in Oostenrijk de geldelijke toestand zeer nijpend ge worden. In Griekenland heeft het prijs geven van de gouden standaard een zoo danige prijsstijging in het leven geroepen, dat onder de ambtenaren, die wegens hun vaste bezoldiging het eerst slachtoffers van inflatie worden, een stakingsbeweging is begonnen, die de regeering-Venizelos ten val heeft gebracht. En elders, in enkele der randstaten en Turkije, ontstaan ernstige financieele zorgen als gevolgen van de Kreuger-oplichterij, de leeningen, waarvoor lucifersmonopolies waren afge staan, worden thans, op het critileka oogenblik, niet verstrekt. Niet te pessimistisch wezen. Zoo spitst zich in deze dagen de in ternationale toestand toe op de bespre kingen, die in Lausanne gehouden zullen worden. Zij, die bij voortduring pessimis tische beschouwingen over de crisis ten beste geven, zouden goed doen, te over wegen, dat tot dusverre schokken van ernstige aard vermeden zijn gebleven. Wel kwam het in Duitschland tot bloedige en het prestige der volksvertegenwoordi ging ruïneerende gevechten tusschen Com munisten en Hitler-aanhangers, maar po litieke toestanden, waarin de vuist de plaats van de hersenen inneemt, plegen zichzelf, en doorgaans vrij snel, te sanee- neeren. Voorloopig heeft Hitier slechts dit internationale „succes" geboekt, dat hij Frankrijk motieven verstrekt om slechts met groote voorzichtigheid stappen te doen in de richting van definitieve inter nationale oplossing van de hangende pro blemen. Want tot hen, die de Franschen voor de voeten werpen, dat zij de oplos sing der crisis zouden tegenhouden, mag het waarlijk wel eens worden gezegd, dat de liefde niet van één kant komen kan. Spiegelglad! Schitterend! f) En toch maar vijf cent p. stuk foto's en gewone kaarten. Weder- O verkoopers hooge provisie en gratis reclame-cartons. Vreemde arbeidskrachten op Texel. Ter aanvulling van ons bericht van de conferentie tusschen het gemeentebestuur eenerzijds en werkgevers in liet land bouwbedrijf anderzijds verzoekt men ons alsnog te vermelden, dat in die bijeen komst van de zijde van voormelde werk gevers gewezen werd op de onbillijkheid, dat arbeiders eerst vier weken zonder werk moeten loopen alvorens zij in aan merking komen voor de gemeentelijke werkverschaffing. Examens. De heer J. Nellestein, van Apeldoorn, oud-leerling Z.V.S. alhier, (hij zette zijn studie voort aan de school te Vlissiingen), slaagde Woensdag te den Haag voor Derde Stuurman. Zilveren Feest T.E.S.O. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van T.E.S.O., wordt op Zaterdag 18 Juni a.s. in hotel „De Lindeboom" door de directie van T.E.S.O. een maaltijd aangericht voor genoodigden. Derde Lammerenmarkt. De lammerenmarkt van Maandag ken merkte zich door een opgewekte stem ming en een vlotte handel. Bij een aan voer van 4259 stuks (vorig jaar 5012) varieerde 'de prijs van zes tot twaalf gld. (vorig jaar 1824 gld.) De niet overvloe dige aanvoer en het vrij groot aantal koopers hebben de markt zeker gunstig beïnvloed. Veel lammeren werden naar Friesland verkocht. Pim. 250 werden er gekocht door particulieren, van de vaste wal, bestemd voor inscharing in de Wie- ringermeerpolder (reeds eerder gingen er driehonderd weg voor hetzelfde doel) Verder werd onze markt bezocht door een heer uit Brussel in gezelschap van de heer J. Sijp, secr. van hetTexelsch Schapenstamboek die voor zijn buiten plaats bij Luik 101 ooi- en 8 ramlamme- ren kocht tegen prijzen boven noteering. Texel kan meer van zulke klanten ge bruiken! Een prachtreclame intusschen voor het Texelsche schaap. Eenige lammeren (van de allerbeste moet u denken) gingen voor f20.van de hand. Rest ons nog de vermelding, dat het weer echt Mei-weer was. Met elkaar een lammerenmarkt, die we de beste van de -drie mogen noemen. Crisis-Humor. De eigenaar van een winkel werd erg lastig gevallen door een brandassurantie- man. „Verzekert u toch, wat moet u be ginnen als uw magazijn afbrandt?" „On zin, mijnheer, zoolang ik niet met verlies werk, brandt mijn winkel niet af" Sportnieuws. Z.V.S.—U.L.O.: 5-2. Onder vrij groote en enthousiaste be langstelling vangt deze eerste wedstrijd voor de onderlinge Jubileum-Competitie aan. Z. trapt af en direct wordt een snel tempo ingezet. Na eenig verkennen komt Z. wat meer in de aanval. De U-backs, hoewel eerst nog wat onzeker, komen er beter in, terwijl Béla een uitstekende in druk maakt. Enkele goed opgezette aan vallen worden door tijdig uitloopen on schadelijk gemaakt. Dan wordt het spel wat meer verplaatst en gaat U. het pro- beeren. De Z-achterhoede is niet erg trap- vast. Het is J. Br., die van deze fout weet te profiteeeren en Stern laat visschen, Z. tracht de achterstand in te halen, wat ook gelukt, eveneens door het missen van een U-back. Aan beide kanten wordt nu hard gewerkt om de leiding. Om beurten goede aanvallen welke evengoed worden afgeslagen. Uit een voorzet van links, maakt J.Br. zich vrij en met een pracht- schot geeft hij U. de leiding opnieuw, terwijl even later Fangrnan voor Z. niet een goed schot de partijen op gelijke voet brengt. Met deze 22 stand gaat de rust in. Na de hervatting wordt weer goed aan gepakt, maar nu neemt Z. meer en meer het spel in handen. Het verdedigend werk van U. is heel goed, maar wat rustiger was beter. Béla moet herhaaldelijk op treden, wat hem uitstekend afgaat. Ge nuine tijd weet U. dan ook stand te hou den, zij 't ten koste van menige corner. De U-jongens geven teekencn van vermoeid heid, waar ten slotte Z. gebruik van weet te maken. 3 maal weet ze liet doel te vinden, waarvan de laatste maal door een door terreineffect van richting ver anderd schot. Vermelding verdient nog, dat U. werkelijk nog goede kansen heeft gehad. Even meer doorzetten en durven schieten enhet verschil was nietzoo' groot geweest. Het was een goede wedstrijd. In de Z- ploeg even meer harmonie is echter wel wenschelijk. Texel II— Z.V S 2—2. Zondag speelde Texel IIZ.V.S. Ook nu een vlugge wedstrijd met twee gelijk waardige ploegen. T.ll nam met een goed schot van Gom de leiding; later werd de voorsprong vergroot door A.v.d.S. Z. speelde beter dan tegen U.L.O., vooral op de rechtervleugel. Om beurten aan vallen, waarbij de achterhoeden en kee pers goed werk leverden. Na de rust ver kleinde Z. haar achterstand terwijl Lion- tard op fraaie wijze een corner inkopte. Texel had nog enkele goede kansen, ter wijl Jaap met een paar goede schoten geen geluk had. Het was een pittige wed strijd met spanning tot het einde. Scheids rechter was goed. Oefent nu allemaal. Woensdag: Voetbal, aanvang 7.30; Vrij dag Athletiek, aanvang 7.30. Zonnestraal-Collecte. Behoudens goedkeuring door B. -en W. wordt Zaterdag 25 Juni door hetganséhe land, ook op Texel, de bekende Zonne straal-collecte gehouden. Onder de leuze „De Sterken voor de Zwakken tegen de tuberculose" wordt dan een beroep ge daan op ieders offervaardigheid, zulks voor de verpleging (ook totaal kostelooze verpleging) van t.b.c.-patiënten van alle gezindten, zonder onderscheid en uit heel ons land in het sanatorium voor arbeids- therapie. Gaarne vestigen wij de aandacht op dit mooie doel en wekken we nu reeds op naar draagkracht te steunen. +D EEN ZAKENMAN beoordeelt men vaak naar liet drukwerk, dat ^9 hij bezigt. Laat er daarom ZORG +9 aan besteden. Vraagt ONS eens om +Ü9 modellen, Letterproef en prijs +g| Electr. Drukkerij Texelsche Crt. DE KOOG Verboden Toegang. Eigen weg. Even ten N. van paal 19, vlak achter de Koog, staan aan een doodgewoon voet pad twee palen met bordjes „Verboden Toegang", een aan de zeekant en een aan de binnenduinen. Ook aan de straatweg naar het strand en wel aan weerskanten van het Paviljoen en aan het plankier van het strand naar de straatweg. jammer, dat die borden met zo.o'n on vriendelijk opschrift er staan. Ze moeten straks op de badgast, op de toerist wel een onaangename indruk maken, want wordt in de advertenties van Mooi Texel niet steeds met lof gewaagd van de vrijheid, welke de bezoeker hier in de duinen geniet? We informeerden te bevoegder plaatse en vernamen toen, dat het hier een forma liteit geldt, een middel om te voorkomen, dat het eigendomsrecht van vadertje Staat op bovengemelde wegen verjaart. Door gedurende zekere perioden de toegang (zij het ook „op papier") te verbieden, blijft dat recht van kracht. Voorwaar een raar geval, maar we hebben het te eerbie digen (lees: voor kennisgeving aannemen). Het is echter te hopen, dat die ver bodsbordjes gauw onder het zand gestopt DE EIERLANDSCHE VUURTOREN. (FotoJ. van Dijk). De Eierlaindsche vuurtoren verheft zicli op een 20 M. hoog duin tot een hoogte van 35 M. Het electrisch licht heeft een capaciteit van twee a drie miljoen kaars en is bij helder weer tot op 19,6 zeemijl zichtbaar. Bij eventueele onderbreking van de electrisohe stroom wordt automatisch de installatie voor gasverlichting in gebruik gesteld. Hotel- en pensionhouders zullen er goed aan doen vreemdelingen er op attent te maken, dat liet duin, waarop de toren is geplaatst, bij gunstig weer een heerlijk uitzicht geeft over het landschap en over de zee, waar bij laag water zich veel zeehonden ophouden op de dan droogval lende zandplaten. warden, want ter bevordering van het vreemdelingenverkeer kunnen ze zeker niet dienen. DE COCKSDORP. Sportnieuws. De Zwaluw, van den Hoorn, speelde Zondagavond hier een vriendschappelijke korfbalwedstrij'd tegen Seolto, van Cocks- dorp. Alhoewel het veld een beetje glad was, had de wedstrijd toch een mooi ver loop. 't Einde kwam met gelijk spel: 1-1. De wedstrijd werd geleid door de heer W.v.Egmond. Een woord van dank voor de belangstelling, die er Zondag getoond is; een bewijs, dat er meer animo voor onze sport onder de dorpsgenooten komt. Ouderen, moedigt de jongeren aan. Sport geeft verzet en is gezond. Tot slot een vriendelijk verzoek: Laat men tijdens een wedstrijd hatelijke opmerkingen voor zich houden. Ge doet er Seolto geen dienst mee en geeft er geen goede dunk door van uzelf. W.S. OOST. De vogelwereld gaat haar gang. De vogels voelen zich hier danig op hun gemak. Zoo blijkt wederom uit dit bericht. Naar een grondwerker bij het ver.hoogen van de dijk ons verzekert, worden op het werk dagelijks verschil lende vogels waargenomen, die in de on middellijke nabijheid van het rumoerige arbeidsterrein (denk aan het lawaai der machines en zandtrcinen) hun broedplaats hebben gemaakt. Verscheidene kieviten broeden vlak langs de rails, waarover zandtreinen af en aan rijden. Zelfs heb ben op klei, welke nog maar nauwelijks gestort is, scholeksters hun broedplaatsje verkozen. OOSTEREND. Ds. J. C. Dagevos overleden. Aan de gevolgen eener maagoperatie overleed in het ziekenhuis te Hilversum, ds. J. C. Dagevos, Geref. predikant te Oudekerk aan de Amstel. Ds. Dagevos diende de Geref. kerk van Oosterend van 27 November 1910 tot 17 Maart 1918 en bereikte de leeftijd van 58 jaar. Muziekuitvoering V.I.O.S. Zondagavond gaf Muziekvereeniging V.I.O.S. van Oost hier eenige proeven van haar bekwaamheid te hooren. In de tuin van de R.K. Pastorie had men 'n rustig plaatsje gevonden en gaf men voor de eerste maal in Oosterend muziek ten beste in de openlucht. Dit bracht, als gewoonlijk bij een muziekuitvoering, nogal wat mensc'nen op de been. Wij mochten opmerken, dat er in het corps vrij wat goede krachten schuilen, waarmee door directeur Zondervan wel wat goeds valt te bereiken,

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1