ZUIDERZEE f Gemengd Nieuws "$\j Hootd-en Kiespij MIJNHARDT5 POEDERS D'jn DERS Van (en voor Texel. Onder ide uitstekende leiding van de na tuurvriend en vogelkenner C. M. Plomp, te M.-Eierland, bracht Zondag, een groep leden van de Wieringer afd. van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een bezoek aan de Muij. Onderweg hield de heer Plomp een interessante inleiding over het vogelleven, in het biezonder over dat op Texel, waarmee hij reeds zoo goed vertrouwd is. Mede dank zij het fraaie weer is dit uitstapje uitstekend geslaagd. In het Handelsblad van Zaiterdag schrijft onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, over de vogels op Texel, in het biezonder over de Waalenburger kemphaantjes en over een merkwaardige Ontmoeting met de morinel-plevier, de Lahol van de Lappen. Sportnieuws. Sdhoolwedstrijdeti. De strijd is gestreden en beslist. De R.K-S. heeft gelijk gespeeld tegen dé Cocksdorp en daardoor de wisselbeker voor goed in haar bezit gekregen. Gefeli citeerd'jongens. Drie jaren meespelen en drie jaren winnen is een mooie prestatie, 't Was anders deze keer op 't kantje af. Maar daarover aanstonds. Eerst kregen we O.L.S. iden Burg tegen O.L.S. den Hoorn. De jongens van den Hoorn verweerden zich geweldig. Backs en keeper hielden wat te houden was. Jammer, dat de rechtsback last van een spierverrekking kreeg en daardoor niet meer loopen kon. Er was geen invaller, en dus ging de back in het doel. Nu, hij heeft zijn best gedaan, maar liet er toch een paar ballen door die de oorspronkelijke keeper vast en zeker gehouden had. Nu wist den Burg de stand op te voeren tot 6—0. Eigenlijk- gaf dat de krachtsverhouding niet goed weer, want bij 'den Burg rammelde liet af en toe heel erg. Vooral in de voorhoede wilde het weer niet vlotten. Dit kwam vooral door te kort en te langzaam spel. Hierdoor kreeg den Hoorn steeds weer de gelegenheid de aanval te breken. Iets dergelijks zagen we daarna in de wedstrijd R.K S.de Cocksdorp. Hier wa ren het vooral de jongens van de R.K.S. die te kort speelden en hun plaats niet hielden. Meermalen gebeurde het, dat ze elkaar in de weg liepen. Cocksdorp deed het beter. Steeds weer opnieuw aange vuurd door het talrijke publiek liepen ze storm op het R.K.S.-doel. Het mocht ech ter niet baten, de R.K.S. keeper stond pal en zond alles terug. Aan de andere kant ging het al niet veel beter. Wel werden af en toe aardige aanvallen opgezet, maar voor het vijandelijke doel werd soms hevig geknoeid. Dat hebben we wel eens beter gezien. Het spel ging vlug op en neer en de spanning bleef tot het laatste oogenblik sterk. Het gelukte echter geen van beide partijen te doelpunten, zoodat toen de heer Pais einde floot, de stand, nog steeds 0—0 was. De prijsuitreiking. Na afloop reikte de voorzitter der schoolvoetbalcommissie, notaris Mulder, aan de aanvoerder der R.K.S. de wissel- prijs uit. Spreker feliciteerde dé| jongens met het behaalde succes en sprak de wensch uit, dat de plaquette nog vele jaren hun school mocht versieren. Het speet hem, dat zoo weinig scholen aan deze voor de jongens toch zoo aardige wedstrijd hadden meegedaan. Gelukkig heeft dit aan de spanning niets afgedaan. Integendeel, de spanning was dit jaarhoo- ger dan vorige jaren. Wat liet spel be treft, waren de scholen van den Burg tegengevallen. De O.L.S. had alleen de eerste 20 minuten van de wedstrijd tegen de Cocksdorp goed gespeeld. De R.K.S. alleen in haar wedstrijd tegen den Burg. De elftallen van den Hoorn en vooral van ide Cocksdorp waren meegevallen, 't Spel peil is daar vergeleken bij vorige jaren geweldig vooruit gegaan, waardoor de wedstrijden aan spanning hadden gewon nen. Spreker verwachtte dan ook, dat 't volgend jaar, vooral in verband met de nieuwe sportterreinen te den Hoorn en de Cocksdorp, waardoor meer en beter geoefend kan worden, de elftallen van 'den Hoorn en Cocksdorp niet voor den Burg zullen behoeven onder te doen. Ver volgens dankte spreker de hoofden van scholen voor hun medewerking en sprak hij de hoop uit, dat het volgend jaar (meerdere scholen zullen meespelen. Tot slot ontvingen de jongens van het win nend elftal nog ieder een mooi speldje en hiermee behoorden de schooiwedstrij den dit jaar weer tot het verleden. Nu maar flink oefenen en tot volgend jaar. i De eindstand. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. R.K. S. den B. 3 2 1 0 5 7 2 O.L.S. 3 2 0 1 4 12 4 O.L.S. Cocksd. 3 1 1 13 8 5 O.L.S. den Hoorn 3 0 0 3 0 117 dchoolnleuws. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Zuid-Eierland en Oude- schild, wegens vertrek van resp. de heeren R. Kelderhuis en F. W. Krüger, meldden zich in totaal veertien sollicitanten aan We herinneren aan het Parkconcert van Texelsch Fanfare, morgenavond half negen. Veilingberidht Coop. P.TV. „Texel". Men deelt ons mee: De veiling had Maandag een vlot ver loop. Bruine eieren vooral waren goed gewild en gingen voor goede prijzen van de hand. Over het geheel was de handel vlugger en de prijs hooger dan vorige week. In de afgeloopen week kwam er ook veel vraag uit de stad, speciaal naar eieren van boven de 60 Gram. Aanbesteding. Door de architect D. Saai Cz., te Alk maar, wondt namens de heer P. Dros Albz. aanbesteed de verbouw van het kan toor van Dros en Co. met bovenwoning aan de Weverstraat alhier. Inschrijvers worden op de gewijzigde annonce, opge nomen in dit nummer, attent gemaakt. Afscheid ids. J. A. Raabe Jr. Zondagmiddag nam ds. J. A. Raabe Jr. te Winschoten, daarvóór te den Burg, die hét beroep naar de tweede predikants plaats (sedert 46 jaren vacant) te Zwart sluis heeft aangenomen, afscheid van zijn gemeente, die hij sedert drie jaar diende, naar aanleiding van Petrus II, hoofdstuk 3:18a, waarna de gewone toespraken wer den gehouden. Woorden van dank werden gesproken door de voorz. der Evangelisa tie. Namens bestuur en gemeente door burgemeester Schönfeld. De kerk was geheel gevuld, vele pre dikanten waren mede aanwezig. N.R.C. EIERLAND. Stremming verkeer. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de officieele publicatie inzake verkeersstremming in Eierland, op genomen in dit nummer. Onbestelbare poststukken. K. M. Langeveld, Koogerveld; de heer Huisjes Bern, de Cocksdorp; Mevr. Vis ser, Haarlem, Hoofdstraat 228; B. Wes- selman, Amsterdam. Nadere informaties ten postkantore. DE KOOG. Sportnieuws. De hier pas opgerichte voetbalclub K. V.C. speelde Zondag tegen een elftal uit de Waal en verloor met 13. (Verslag te laat ontvangen, maar wordt Zaterdag geplaatst. Red.) OUDESCHILD. Schoolreisje. Daar de heer Kruger, hoofd' der school alier, Oudeschild eerstdaags gaat verla ten en vele ouders er prijs op stelden, dat de kinderen onder zijn leiding nog het. schoolreisje maakten, vertrokken Maan dagmorgen de leerlinger van de hoogste drie klassen per eerste gelegenheid naar Amsterdam. Bezocht wenden het Aqua rium en ook Schiphol (waar zij door een piloot werden rondgeleid.) In de „Bijen korf werd de inwendige mensch ver sterkt. Hoogst voldaan keerden allen per laatste boot huiswaarts. GeboreW: IJSELMEER. Zaterdag is de Vlieter, het laatste gat in de afsluitdijk van Wieringen naar Fries land, gedicht. Tegen de vrije zee, die om streeks de 11 de eeuw het meer Flevo ten koste van de omliggende lage landen tot een binnenzee had gemaakt, is nu een dam opgeworpen en de aldus afgesloten Zuiderzee zal voortaan IJselmeer heeten. De dagbladen van Zaterdag, Zondag en Maandag wijden vele kolommen aan deze buitengewone gebeurtenissen en drukken er talrijke interessante foto's bij af. Meer nog 'dan de droogmaking van de Wieringermeerpolder spreekt dit feit tot onze verbeelding. De Zuiderzee is nu ge heel in boeien gekluisterd. Nog is zij een groote, zoute plas, maar ook 'dit zal lang zamerhand veranderen door de toevoer va4 zoet water uit de in het IJselmeer stroo- rnende rivieren, die het zoutgehalte elk jaar met de helft zullen verminderen1. Over acht jaar zal een stabiele toestand worden verkregen. Een schoon staal van Nederlandsche in genieurskunst mag de voltooiing van de afsluitdijk heeten. Het zoetwater-IJselmeer, met een op pervlakte van voorloopig 3400 vk. K.M.> zal kunnen strekken tot verbetering van de afwatering der oeverlanden. In tijden van idroogte zal het zoete water uit het IJselmeer kunnen worden ingelaten. Voor veedrenking, voor landbouwdoeleinden en voor de scheepvaart kan dit dan van veel nut zijn. De voortzetting van de inpolderings- werken is voorloopig beperkt tot het kleinste van de drie overige in te dijken gebieden, de Noordoostpolder, voor de kust van Friesland en Overijssel gelegen. De kosten van de afsluitdijk hebben ongeveer 127 miljoen gulden bedragen. Of de spoorweg tusschen Noord-Holland en Friesland, die hierover is gedacht, er spoedig zal komen, wordt door de regee ring betwijfeld. Ook op spoorweggebied staat de economische barometer niet op uitbreiding. Het gejuich, dat opsteeg, toen hettee- ken werd gegeven, dat de Zuiderzee ge sloten was, werd spoedig overstemd door het concert van de stoomfluiten, de sy- renes, van alle voor de nu voltooide dijk liggende schepen. Het was waarlijk oorverdoovend, oorverscheurend, maar het markeerde gedurende vijf minuten het historisch oogenblik op niet te miskennen scherpe wijze. En zie, daar gingen de eerste menschen over de afsluitdijk van Holland naar Friesland, op de plaats, waar eenige mi nuten geleden nog een gat was. Eerst een koene knaap in groen hemd, de broek op gestroopt, de beenen bloot, geen hoed op het hoofd, maar een stevige stok in de hand. Stoutmoedig stapt hij over de bonken van klibberig kleileem. En an deren volgen. Het is als 'nrits van toeris ten op een gletscher. Een vrouw is ook van de partijde rokken opgetild. Enkelen zakken tot de knieën in de modder weg. 13e Zuiderzee heeft opgehouden te be staan. Het werk is welgeslaagd; maar we constateenen het met een tikje weemoed om de oude schoonheid die verloren gaat; de oude welvaartsbron van ons volk, die is afgesloten. BINNENLAND. Te Zaandag is in het feestgebouw Thalia een bom gevonden, voorzien van ■(tijdmeter. Aangezien het gebouw van de gebroeders IJdenberg is, aan wie ook de huizen behooren, waarover een huursta- king gaande is, wondt het vinden van de bom daarmee in verband gebracht. Te Rotterdam is de 21-jarige K. Nauhoff in de Boompjes met zijn fiets geslipt, gevallen en onder een vrachtauto' geraakt. Hij overleed aan de gevolgen. Te Bochelt hebben kommiezen een net gekleede man in arrest genomen, die flesschen cocaïne bij zich droeg. Bij zijn arrestatie wierp hij een flesch weg. De Graf Zeppelin landt Zaterdag IS Juni vm. op vliegveld Twente en des mid dags te Rottendam-Waalhaven. Tusschen deze uren zal de Zeppelin een rond vlucht ook buiten onze grenzen ma ken, waaraan passagiers zullen kunnen deelnemen. Te Schoonhoven is het houten vei lingsgebouw van een veilingsvereen. afge brand. Van de zeer groote voorraad ledige kisten is een groot deel verloren gegaan. Het gebouw was verzekerd. Oorzaak on bekend. Breda. Een 62-j. man kwam per fiets uit de richting Breda. Ter hoogte van de Bremberg gekomen, wilde hij de straat oversteken, zonder eenig teeken te geven. Hij werd door een auto overreden en overleed aan de gevolgen. In Noordland te 's-Gravenzande reed motorrijder I3e Blok uit Monster tegen een luxe-auto. Hij overleed. Oorzaak:te snel en onvoorzichtig rijden. Te Hoornaar is Zondag het 7-jarige zoontje van J. Oudshoorn door een auto overreden en gedood. Te Benschop is een 21-jarige dienst bode van 'de boenstoep in een sloot ge raakt en verdronken. Amsterdam. Bij een bakker in de De Clercqstraat is de oven bij een gasont- fing uit elkaar geslagen. Eenige ruiten sprongen. Schade aanzienlijk. Uit het jaarverslag van De Bilt blijkt, dat er per jaar in Nederland 105 dagen zijn, waarop het ergens in Neder land onweert. Onder Birdaard is het 2y2-jarig zoontje van H. Bijlsma te water geraakt en verdronken. Te Haarlemmermeer had C. de G. niet gecontroleerd, of het geweer, dat hij ging schoonmaken, geladen was. On verwacht ging een schot af. Een hagel korrel trof zijn rechteroog, dat weggeno men moest worden. Rotterdam. De 20-jarige A. Rubber man, van hier, is toen hij met een boot maar Arnhem voer en water wilde schep pen, overboord geslagen en verdronken. Arme schoonmoeders. „Waarom heb je die mooie hond zijn staart laten afsnijden „Dan kan mijn schoonmoeder tenminste niet zien, dat hij blij is, dat zij komt. Te Amsterdam werd zestien duizend gulden in vier maanden afgedragen door het Vrouwen-comité voor Crisis-busjes. Te Hengelo viel een werkman van een ladder toen hij met de electrische geleiding in aanraking kwam. De man overleed en was gehuwd en vader. In Friesland worden acht kantoren der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen wegens bezuiniging opgeheven. Bij Tetenrath maakten commiezen bij 'de achtervolging van een twintig man sterke smokkelaarsbende, op zwaar be laden rijwielen, van vuurwapenen gebruik. Tien smokkelaars kon men arresteeren. Een groote partij koffie, tabak en cigaret- ten, alsmede tien rijwielen werden in be slag genomen. Zondagmorgen vond men een jonge man met een zware schotwonde in zijn buik op het boschpad liggen. Het bleek een der smokkelaars te zijn. Groningen. Zondagmorgen is het 7-jarig dochtertje van L. N. uit een raam van de derde verdieping van een huis ge vallen. Het meisje overleed aan de gevol gen. Weet ge het toppunt van tegenstrij digheid? Hier is het: Een buikspreker die ruggespraak houdt. Het Zuiderzee-afsluitwerk is vol tooid in elf jaren, 334 dagen en 57 minu ten. In ons land zijn van Nov.April ver brand: 106 paarden, 425 koeien, 76 kalve ren, 147 varkens, 11 schapen, 3 geiten, 900 kippen, 12.000 kuikens, 4 honden en 15 konijnen. Te Leeuwarden ontstond brand op „De Oldenhove"-toren. Vermoedelijk was door een cigaret brand ontstaan in het houten platvorm op de toren. Met en kele emmers water werd het vuur, dat ge deeltelijk het platvorm had verteerd, ge- bluscht. Den Haag. Bij het wapen der mare chaussee is een traangas-gummistok inge voerd, te gebruiken bij relletjes, enz. In 't handvat is een kleine loop, waarin een traangaspatroon zit, die wordt afgescho ten door middel van een veer met een naald. Te Amersfoort heeft de echtgenoote van K., wonende in de Muurhuizen, aan gifte gedaan van een poging van haar man, om haar en haar kind door gasver giftiging om het leven te brengen. K. had 's nachts in de slaapkamer een gaskraan open gezet. Toen de vrouw dat merkte, deed hij de kraan dicht. K. heeft bekend. Hij is aangehouden. Te Amsterdam kwam binnen het s.s. Meerkerk van de Holland-Oost-Azië Lijn, Onder zeil en touw vond de recherche in het kabelgat pakken. Toen deze ge opend werden, kwamen revolvers en pa tronen voor de dag. In totaal werden 250 revolvers en 25000 patronen in be slag genomen. Vermoedelijk is de partij te Antwerpen aan boord gekomen. !)ll!l!!ll!ll BUITENLAND. De Ned. Indische regeering be paalde, dat gehuwde ambtenaressen, geen kostwinsters, waar mogelijk vervangen moeten worden door ambtenaren op wachtgeld, of ambtenaren, die elders kun nen worden gemist. Parijs. Het invoerverbod voor uit Duitschland komende runderen en scha pen is in Frankrijk weer van kracht ge worden. Italië telde op 30 April 42 miljoen inwoners, dat is 300.000 meer dan een jaar terug. Het geboortecijfer is 400.000 hoo ger dan iiet sterftecijfer. Rio de Janeiro. Acht oud-ministers en officieren zijn gearresteerd, onder be schuldiging van deelneming aan een com plot tegen de staat. Bergen. Bij het graven van een ver bindingsgang in een mijn had een aard- verzakking plaats. Twee mijnwerkers wer den bedolven. Een jonge arbeider vluchtte en viel in de schacht te pletter. Berlijn. Dr. Brüning heeft de ont slagaanvraag van zijn kabinet aan rijks- president Von Hindenburg aangeboden. Rijkspresident Von Hindenburg heeft het ontslag van het kabinet-Brüning aan vaard. Hij heeft het kabinet verzocht voorloopig de zaken te blijven waarnemen Verdere samenwerking is volgens presi dent Von Hindenburg nutteloos, daar de publieke opinie in Duitschland een meer rechtsche regeering wenscht. (Uit de dag bladen van Maandag en Dinsdagmorgen). In Oldenburg hebben bij de verkie zingen de nationaal-socialisten de abso lute meerderheid behaald. Het dorp Leipzig in Bessarabië is (geteisterd door een brand, waardoor 60 huizen in de asch werden gelegd en 200 gezinnen dakloos werden Misschien een geval van brandstichting? Brussel. De gondel van prof. Pic- cards ballon, waarmee de geleerde deze zomer weer naar de stratosfeer zal stij gen, wordt voorzien van een korte-golf- radio-zender. Brussel. Het congres der Belgische' mijnwerkers besloot de voorstellen tot verlaging van de mijnwerkersloonen met vijf procent te aanvaarden. Rome. Z.H. Paus Pius XI werd gis teren vijf-en-zeventig jaar oud. Toen kardinaal Achille Ratti tien jaar geleden toen aartsbisschop van Mi laan tot Paus werd verkozen, had hij reeds een groote naam in de pauselijke diplomatie. In een bewogen tijd April 1918 was hij als apostolisch visitator naar Polen gezonden en in Juli 1919 tot pauselijk nuntius te Warschau be noemd. De door Paus Benedictus XV ingeleide politiek van verzoening tusschen Vati- kaan en Italiaansche staat werd door Paus Pius XI verwezenlijkt in de Lateraansche verdragen, die een einde maakten aan de sedert September 1870 bestaande toestand, krachtens welke de Paus zich als „de ge vangene van het Vatikaan" beschouwde. In Amerika is een demonstratie ge houden van bierliefhebbers, om te pro testeeren tegen de blijvende „droogte" in Amerika. President Hoover heeft echter verklaard, ook in verband met de a.s. Doos 4-5ct. Per stuk Set. Bij Uw drogist.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2