WAAROM No 4638 45ste Jaargang. Zaterdag 4 Juni 1932 Voor de Zondag. OsMHEERENBAAI EERSTE BLAD. Wat de diepe schoot lang bewaart. Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Datum: Z. 5 Juni 1 éH Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA DIENSTREGELING- T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.8.11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 9 8,28 6.26 9 8,33 7,25 8,58 7,59§9 9,34 7,38 9 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 9 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 BB 15,28 17,17 9 18,33 15,56 17,18* 18,59 20,52 20,59 9 22,32 16,44 9 18,51 21,30 23,05 18,36 20,28 21,59 9 23,41 23,30 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 «Zaterdags 17,28 21,31 9 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. 9 Niet Zon- en Feestd.; O Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; [1 Alle werkdagen behalve Zaterdags. „Geduld, mijn ziel, en vertrouwt; Wat de diepe schoot lang bewaart Zal zijn glanzende kracht ontvouwen Als het licht vergaart Henriëtte Roland Holst. „Wat de diepe schoot lang bewaart". Heeft ze ons daar niet een waarheid ont vouwd, die haar dichterziel heeft door voeld en begrepen en komt daarmede niet een zeer, zeer troostrijke gedachte tot ons? Niet datgene, wat onrijp en voorbarig aan het licht treedt, niet dat gene, wat ons oog verlustigt en ons ongeduld bevredigt, bezit stoere, onver- welkbare levenskracht, maar wèl dat gene, wat langzaam maar zeker zich in de duisternis voorbereidt om slechts dan te voorschijn te treden als zijn tijd is gekomen. O, konden we ons van dat geloof door dringen. Hoeveel teleurstelling zouden we met kalmte dragen, hoe veel vertrou- wender en hoopvoller zouden we onze weg bewandelen. Hoe groote bevredi ging zou het ons schenken, als we, zij het in nog zoo geringe mate, ons mede werkers wisten aan het groote werk, dat in stilte bezig is, zich te voltrekken. Laat ons letten op de teekenen dei- tijden. Daar gaat geen kracht uit van het de vinger leggen op de wonde plek ken, die er nu eenmaal zijn en waarvoor wij de oogen niet vermogen te sluiten. Maar wèl gaat er kracht uit van een heimelijk weten en gelooven, van stil vertrouwen en geduldig wachten. We leeren van lieverlede zien in het duister. O, niet eenmaal is het duister meer, want de morgen begint te dagen en overal vertoonen zich teekenen van nieuw ontwakend geestelijk leven. Laat ons dat leven verwelkomen, het opmerken en aanmoedigen, waar het zich open baart. Dit immers weten we: de gering ste openbaring is de vrucht van een, oneindige macht, die in het verborgen werkt. Veel, veel meer dan wij weten gaat er om in de diepe schuilhoeken der menschenziel en wordt onmerkbaar voor bereid om eenmaal aan het licht te tre den en in veneeniging met andere stroo mingen kracht en doordringingsvermo gen rijker te worden. ZONDAG, 5 Juni 1932. lllllllKlllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllilllllllüllll VOOR HOOFD EN HART ZONDAG. Laat ons ervoor waken, dat ons leven niet gaat verworden tot telegramstijl. Illlll® VAN ZON EN MAAN. «lllli MAAN ZON Op: Onder Op: Onder. 4,39 11,07 4,41 9,13 M. 6 5,34 11,50 4,41 9,14 D. 7 6,43 12,21 4,40 9,15 W 8 8.02 12,43 4,40 9 15 D. 9 9,24 1 4,40 9,16 V. 10 10,47 1,— 4,39 9,17 Z. 11 12.10 1,13 4,39 9,18 Zaterdag 11 Juni: Eerste kwartier. MAANDAG. De bijen werken slechts in het duister; de gedachte in de stilte en de deugd in het geheim. Maeterlink. DINSDAG Gij kunt het kind alleen naderen, als gij het kind in uzelf hebt bewaard. B r a u n WOENSDAG. Een te zamen geleden verdriet, een tc zamen gedeelde zorg verbindt de harten nauwer aan elkaar dan jaren van onaf gebroken voorspoed. Van V 1 e d d e r. DONDERDAG Oppervlakkige menschen gelooven in ge luk, sterke menschen in oorzaak en gevolg. VRI1DAG Wees goedsmoeds. Gij zijt niet alleen, wanneer gij geloof hebt. ZATERDAG Zich aanklagen en treuren over begane fouten is tot niets nut. Uw berouw zij een levende wil, een vast voornemen. Allerlei. Texelsch Museum ontving van Mevr. Ebbinge Wubben een koekoek, welke dood in de tuin was gevonden. Tevens kwam het in het bezit van een „Zwarte, Zeezwaluw", welke hier als broedvogel niet zou voorkomen. o— In het Handelsblad schrijft F. H, N. in een artikel over de Hollandsche bad plaatsen o.m.: „Den Helder biedt op korte afstand op minder mooie dagen verstrooiing te over. Een bezoek aan Nieuwediep is de moeite waard, terwijl Texel aan de overzijde lokt. Maar laten we zwijgen over deze Patel der Noordzee-eilanden, want dat zou te ver voeren en de bekendheid daar van is, dank zij dr. J. P. Thijsse, groot genoeg". o— Wie een aardig nieuwtje voor de Texe laar heeft, geve dat aan een onzer cor respondenten door of deele het ons recht streeks mee per briefkaart of telefoon (no. 11 den Burg). O De „Vraagbaak voor Vreemdelingen" (vreemdelingen, die Texel bezoeken), waarvan er nu reeds negentienduizend (19000) de pers verlieten, blijkt wel zeer in ide smaak te vallen. Geen wonder. Voor een dubbeltje een kaart van Texel, pensionlijst, lijst van op Texel broedende vogels, lijst van natuurmonumenten, bie- zonderheden omtrent vliegkamp de Mok, kampeerterreinen, museum, jeugdherberg. Dennen, vuurtoren, trekstation, fietspa den, scholen en kerken, gemeenteraad, enz. De kooper krijgt waar voor zijn geld. (franco per post f 0.15). o— Er zijn nog lezers van de Texelaar, die geen abonnee zijn. We herinneren hen nog eens aan de voordeelen, aan het zelf-abonmee zijn verbonden. Zes ct. per week kunt ge er toch wel aan wagen (buiten den Burg nauwelijks acht) Waarom zoudt ge met het mindere genoegen nemen, als ge voor het- zelfde geld 't beste bekomen kunt Laat uw drukwerk niet aan „de overkant" 0 maken. Onze drukkerij is modern in gericht; ze beschikt over de nieuwste machines en keurig lettermateriaal. Vraagt ons letterproef, modellen en prijzen. Drukkerij Texelsche Courant. Landarbeiders naar 'de Wieringermeerpolder In antwoord op diverse vragen deelt •de Directie van de Wieringermeer^ ge vestigd te Alkmaar, ons d.d. 31 Mei het volgende mee: De vestiging van arbeidersgezinnen in de Wieringermeer heeft plaats door mid del van de Rijksdienst der Arbeidsbemid deling. Ruim 1500 gezinnen hebben zich voor de Wieringermeer opgegeven, maar slechts een paar honderd gezinnen zullen plaats kunnen vinden. Echter kunnen ook thans nog gegadigden zich opgeven bij de plaatselijke agent der Arbeidsbe middeling (Gemeente-Secretarie Red. Tex. Crt.) voor werk en woning in de polder. Aan het „Reglement op de Arbeids voorwaarden voor de Landarbeiders, werk zaam bij de Cultuur-Mij. De Wieringer meer" ontleenen we, dat de normale werktijden varieeren van acht tot tien uur per dag. (Zaterdags öyh71/2 uur). 7u. aiiiiaiiiitiitAv--. ECHTE FRIESCHE 20-&0a.psoA vtrrchafi "U woOctM vtut pou&f Het loon bedraagt 35 ct. per uur. Voor regenverzuim wordt 25 ct. per uur ver goed. (Niet volwaardige krachten worden naar bekwaamheid betaald). Gezinshoofden (kostwinners), voor wie in of nabij de polder geen woning be schikbaar is en wier gezin dus elders blijft wonen, ontvangen boven liet ver diende loon f5.— toeslag per week Bovendien genieten zij nader omschreven reis- en verlofsvergoedingen. De dienstbetrekking wordt aangegaan voor onbepaalde tijd. Voor vaste arbei ders, in het genot van een vast weekloon, geldt voor beide partijen een opzeggings termijn van drie maanden. Voor de overige arbeiders is één week opzeggings termijn voldoende, tenzij de arbeiders voor korter termijn aangenomen zijn. Dan is een dag voldoende. Nadere inlichtingen worden ter Ge meente-Secretarie verstrekt. Een exem plaar van bovengemeld Reglement is aan ons bureau voor belanghebbenden ter lezing neergelegd. Niet om na te volgen. Arrondissementsrechtbank te Alk maar. Voor de Politierechter. Openbare zitting van Maandag 30 Mei. In de Schager Grt. van Woensdag lezen we: De ongehuwde mej. Maartje List te Texel, werd op 23 Maart door de niet verschenen verdachte Jurie W., '11 67-jarig oud heertje op een zeer onbehoorlijke wijze beleedigd. Details kunnen gevoeg lijk achterwege blijven. Eerherstel wenschte verdachte blijkbaar niet te geven. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis f20 boete of 20 dagen. De politierechter meende in dit speciale geval er nog een schepje op te moeten doen. DE KOOG. Sportnieuws. Zondagmorgen werd door de pas opge richte voetbalclub K.V.C. alhier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld te gen een elftal van de Waal. Omstreeks 10 uur floot de scheidsrechter beide elf tallen in het veld. De aanvoerder van K.V.C.M. B., won de tos en verkoos met zon mee te spelen. Beide elftallen pakten flink aan, maar K.V.C. was meest in de meerderheid, zoodat de Koog dan- ook vlug de stand op 10 wist te bren gen. Dit maakte de Waalders vlugger en kort daarop werd de gelijkmaker in het net geplaatst. Voor de rust werden beide doelen nogal eens bestormd, maar pun ten kwamen er niet. Na de rust warende Waalders steeds in de meerderheid, zoo dat ze er in slaagden punten te maken. Eindstand: 13. voor de Waal. De wedstrijd werd op schitterende wijze geleid door de heer Br. Geus, van den Burg. Houdt goede moed, jongens. Een volgende keer beter. Zakennieuws. Pension „Chrijotima", eenige jaren be- wdond geweest 'door de lieer Chr. van Maldegem, is thans herdoopt in „Hui/je Lida" en wordt nu geëploiteerd door de heer L. Igesz, voorheen architect te Amsterdam. VOOR DE JEUGD. lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllUUIIIIII Beste Jongens en Meisjes. We beginnen maar weer aan een nieuw dozijn. Hier zijn de eerste vier raadsels: Zet je beste beentje voor: 1. Met een P aan het strand, met een M een deugniet. 2. Ik heb een scherpe punt. Ontneem mij mijn hoofd en ik verander in een dier met scherpe stekels. 3. De naam van een gevaarlijk beroep wordt de naam vaneen insect door een letter uit te nemen. 4. Ik dien om te warmen, maar met een letter minder in mijn naam heeft ieder een hekel aan mij. O Oplossingen der vorige twaalf: 1. Blik slager, enz. 2. Hond, mond; paard, baard; 3. Kan-arie; 4. Eer, peer; 5. Pink ster; 6. Drommel, trommel. 7. Scheer kwast, enz. 8. Koffiemolen. 9. Hoorn. 10. Leeuwarden. 11. Gort, trog. 12. Pil, lip. Goede oplossingen ontvangen van Hen drik Witte, Gerritsland; Gerard Veeger, Westermient; Jaap en Kees Kok, den Hoorn; Piet en Guurtje van der Werf, (nieuwe raadsels in dank ontvangen); Thea Roeper, P. H. Polder (Ik kan eenige van je raadsels mooi gebruiken, Thea); OOSTEREND. Een kiekje uit Oosterend, welk dorp des zomers bij de vreemdelingen steeds meer in trek komt. Aan leen Kroniek van Texel ontleenen we, idat de Hervormde Kerk, waarvan we hier de toren afbeelden, in 1666 vol tooid is. Als een historische biezoin|der- heid vinden we verder aangeteekend, dat in December 1813 van deze toren, na het vernemen van de verdrijving der Fran- schen uit Amsterdam, de Hollandsche driekleur wapperde, hetgeen het sein was, voor de verdrijving der Framschen van Texel. Grietje (of Greetje?) Zijm, E verstekoog; Betsie Spigt, den Burg; Neeltje Witte, B.-Nieuwland; Grietje Bas, Zevenhuizen. De prijs is toegekend aan Hendrik Witte (11 jaar). Wanneer hij zijn prijs voor Woensdag niet gehaald heeft, zal ik die toezenden. Jammer, dat zooveel kindenen een of meer raadsels niet goed konden oplossen. Een tor is toch geen trouw dier? En van een stad, die „mirlil- ton" heet, heb ik nog nooit gehoord. Maar Iaat de moed niet in de schoenen zinken. Wie trouw meedoet, krijgt in elk geval als goede oplosser zoo nu en dan een mooie kaart. De beste groeten van OOM KO. Geniet allemaal van het mooie weer BINNENLAND. Nederlandsdh Fabrikaat. Ondanks de leuze: Koopt Nederlandsch Fabrikaat, koopen de Nederlandsche Spoorwegen het koperen stroomdraad voor 'haar geëlectrificeerde trajecten im het buitenlama (A.E.G.). Men overture zich bij de opslagterreinen bij Leidsdhie dam-Voorburg. Te Zaandam is de schatgraverij op aanwijzing van de „helderziende" ma dame Sylvia weer begonnen. Eerst moest een waarborgsom gestort worden. Het werk schijnt meer serieus te worden on dernomen dan twee jaar geleden, te oordeelen maar het materiaal, dat voorde boringen is aangevoerd. Het graven ge schiedt weer op de buiten gebruik ge stelde begraafplaats aan de Savomin Lo- manstraat. De hulpmiddelen maken het mogelijk op groote diepte te graven. VOOR ONZE DAMMERS. ProbleemC. Dijker, 't Noorden. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelt en wfnt. (Oplossing in het volgend nummer).

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1