Bij Examens D. Dapper's Sportjubiieum. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten onweerstaanbaar op zomersche dagen en menig Texelaar profiteerde dan van de schoone gelegenheid om met paard en rij tuig Koogwaarts te gaan. Een prettige tijd voor de stichter van het paviljoen, een bloeitijd echter van slechts korte duur. Wat de juiste oorzaak was, zullen we Ihier niet uitpluizen. In elk geval ging het bezoek aan de Koog na een jaar of wat achteruit, de baten namen af en het paviljoen leed weldra een kwijnend be staan. Sluitilng volgde spoedig daarop. Zoo moest, alle moeizaam werk en alle conferenties en plannen van zooveel jaren ten spijt, de poging van de heer J. H. Moojen toch nog schipbreuk lijden. Maar een voldoening moet het hem toch ge weest zijn in later jaren (hij overleed 8 April 1928 op 77-jarige leeftijd te Haar lem) te constateeren dat zijn voorspel ling: „Texel heeft alle eigenschappen, om zich tot een behoorlijke en bekoorlijke badplaats op te werken" toch bewaarheid is, I De badplaats op dreef. Jaren verstreken, er werd naar het scheen aan geen badplaats meer gedacht, tot in ide aanvang van 1907 vrij onver wachts door de bouwkundige Te Nuyl voor rekening van de heer J. Flens Pz. de bouw van een badhotel met woning te de Koog werd aanbesteed. Het origi- neele plan bleek echter bij üitvoering wat erg „in de papieren te loopen" (meer dan f9000), waarna een meer bescheiden ont werp werd opgezet, waarvan de uitvoe ring toe* iwca opgedragen aan de heeren timmerlieden J. van Wessem en C. Huis man (laatstgenoemde thans in Amerika woonachtig). Op 8 Juni 1907 vandaag dus juist een kwarteeuw geleden werd Badhotel—J. Flens Pz. voor gasten offi cieel opengesteld, niet onder het roeren van de groote trom, niet met klinkende glazen en speeches, maar in alle stilte en bescheidenheid. De eerste gasten namen de le Juni daarvóór reeds hun intrek in het hotel, met de stichting waarvan zooals de Texelsche Crt. toen schreef de eerste stappen werden gedaan om van Texel 'n badplaats te maken, 'n beschei den begin, dat verstrekkende gevolgen kan hebben, indien het lukken zou de stroom van toeristen, van badgasten naar de Koog te leiden. Een badhotel, zoo ein digde de redactie, is dan onmisbaar. Daar stond dus Texels Badhotel, een stoer en degelijk gebouw, plaats biedende aan 45 gasten, en in vrij korte tijd door het gansche land bekend om zijn gunstige ligging, zijn comfort en zijn keuken. Ook liet paviljoen in de nabijheid, 2 Juni 1907 geopend, was voor velen een ware attractie. Na het overlijden van de heer Flens, in wie we de grondlegger van onze badplaats blijven eeren, zette Imevrouw Flens nog eenige jaren het bedrijf op dezelfde voet voort. Over ide verdere geschiedenis kunnen we kort zijn. Ze ligt nog versch in het geheugen. Hotel en Paviljoen werden verkocht aan de heeren P. Kikkert en Zoon, die reeds hotel De Lifideboom exploiteerden en voor eenige tijd ook het tegenwoordige „Witte Huis" (thans leigendom van de heeren Hillenius) te de Koog als dependance aan hun hotels verbonden. Op 3 Juni 1928 werd op de buitenste duinrichel een geheel nieuw Paviljoen geopend en een belangrijke ver bouwing van het badhotel kreeg in 1929 haar beslag, waarmee het aantal beschik bare bedden op honderd kwam en de laatste hand werd gelegd aan de inrich ting van dit hotel, dat met de beste aan de kust kan wedijveren. Dank zij doel matige reclame (wat zou de beste bad plaats zonder reclame uitrichten?) werd de Koog in het centrum der belangstelling geplaatst van hen, op wie de badplaats aangewezen is. De groote pers liet zich iniet onbetuigd en jaar op jaar werd het bezoek aan de Koog, uit binnen- en bui tenland, drukker. Voor de goede naam van de badplaats pleit zeker, dat ver scheiden hooge personages, die anders el ders hun vacantie doorbrachten, hier hun intrek namen. In Sept. 1927 dr. Luther, (ex-kanselier van Duifschland; in Mei 1929 de Gezanten van Duitschland en Amerika; in Juni 1929 de Gezant van Frankrijk; in Juni 1930 de ex-Czaar van Bulgarije, enz. Met de bloei van het badhotel hield die van de Koog gelijke tred. We zullen niet uitwijden over de onvermoeide po gingen van het gemeentebestuur om 'de badplaats te geven wat haar toekomt. Ook het rijk bleef niet achter. De badplaats ging de laatste jaren met groote schre den vooruit, zoodat de Kamer van Koop handel in een van haar jaarverslagen schrijven kon: „De Koog ontwikkelt zich snel en we twijfelen er niet aan of bin nen afzienbare tijd zal dit dorp behooren tot de meest geliefde plaatsen van ons Nederland, omdat hier alle factoren aan wezig zijn, die een plaats voor vreemde lingen aantrekkelijk maken". Met de wensch, dat het zoo moge voortgaan, willen we ons relaas besluiten. Moge de Koog immer opnieuw een stroom van vreemdelingen tot zich trek ken. De „Verteer uw geld in eigen land"- campagne doet verwachten, dat de crisis wolk ons vertrouwen in de Koog niet te zeer beschaduwen zal. Intusschen blijft waakzaamheid, energiek werken, onver moeid streven naar bevrediging onzer gasten en doelmatige reclame een eisch van de tijd. In de strijd V.V.V.-„Texel" „Mooi Texel" mengen we ons niet. Het eenige, wat we daarover in het midden zouden willen brengen, is, dat we die strijd bejammeren en dat we niets liever zouden zien dan een vreedzame oplossing, liever vandaag nog dan morgen. Een man, die weet wat hij wil, aan het roer, ge schraagd door eenige (vooral niet te veel alstublieft) van sterke wil en werklust be zielde krachten en we hebben een ver- eeniging ter bevordering van het vreem delingenverkeer, die klinkt als een klok en een zegen voor Texel, voor de Koog in het biezonder, kan zijn. Zou er dan in „Mooi Texel" geen goeds zitten? Een dwaas, die het ontkent. Er steekt ook nut in een V.V.V., die bij wijze van onderafdeeling voor de Koog opkomt. Voeg die beide deelen te zaam met zorg en goede specie. En 't zal gaan. Zoo zij het. Sportnieuws. De Tribune geopend. Zondagavond is de tribune van S.V. Texel onder groote belangstelling offi cieel geopend. De heer M. Vonk had voor een installatie gezorgd, waarmee de rede van voorz. D. Dapper, voor een microfoon uitgesproken, door 'n luidspreker over 't beele veld kon worden gevolgd. De weersomstandigheden waren tamelijk gunstig, hoewel wat aan de frissche kant, voor wie niet tot -de spelers van T. I en Veteranen behoorde en zich dus tot kijken ■moest bepalen. Nochtans was het publiek in grooten getale opgekomen. De tribune bood een welkome beschutting tegen de frissche wind en er werd danook dank baar gebruik van gemaakt. Onderwijl was de heer Vonk onvermoéid bezig, met be hulp van grammofoonplaten het muzikaal programma te verzorgen. De muziek werd uitstekend weergegeven en was tot op groote afstand te genieten. De z.g. „Pam"- versterkers en het „Pick-up"-apparaat functionneerden uitstekend en voedden de Magnavox-luidspreker zooals het behoort. Tegen acht uur trad de heer Dapper voor ide microfoon. In zijn uitvoerige rede wees hij op de biezondere beteekenis van deze dag, waarop de tribune in gebruik zou worden genomen. Hij wees op de groote schreden, waarmee de S.V. de laatste jaren vooruit is gegaan en in ver band hiermee op het sterk ontwikkeld plichtsgevoelen de trouwe samenwerking, steunpilaren, waarop de S.V. rust. Vriendschappelijk en begrijpend tegen over elkaar staan. Dat geeft de juiste sfeer. Gememoreerd werden de geslaagde kampioenswedstrijden en de reserves werd op het hart gebonden er op bedacht te zijn, dat zij eenmaal de taak der oudere spelers moeten overnemen. De K.N.V.B. stelde hooge eischen aan het sportter rein. Hieraan heeft de S.V. zoo goed mogelijk voldaan, daartoe in staat ge steld door de heer J. J. Bakker, die ter verbreeding van het terrein een strook grond er bij kocht. Met medewerking van van de heer Veldstra kwam de tribune tot stand, waarmee we uiterst tevreden zijn. Onze dank aan de heer Veldstra en verder aan de heer J. Daalder, die op zeer aannemelijke voorwaarden tot de bouw wilde overgaan. Verder sprak de heer Dapper met waar- ideering over en bracht hij dank aan alle anderen, die met de S.V. sympathiseeren en er hun steun aan verleenen, in het bie zonder aan de kern van getrouwen; aan de heer Jb Buijs, tot directeur van de tribune benoemd, zich onderscheidende door voorbeeldige ijver; aan de pers, die bereidwillig haar kolommen openstelt waar het de bevordering van de sport geldt; enz. Spr. beval het terrein met wat zich daarop bevindt in de hoede van het pu bliek aan; ook in die van heeren onder wijzers en leerlingen, die er gebruik van maken en deelde ten slotte nog mee, dat deze gedenkwaardige dag juist samenviel metde voltooiing van zijn 25-jarige sport- loopbaan. Hij zeide zich gelukkig te prij zen, in die 2a jaar iets voor de sport, die hem lief is, te hebben kunnen doen. Hierna verklaarde de voorz., de tribune, die intusschen al aardig bezet was, voor officieer geopend en vroeg hij de aan dacht voor de match Texel-Veteranen. Texel I^-Veteranen: 7—3. Over deze match schrijft men ons het volgende Onder goede leiding van de heer Pais, vangt deze wedstrijd te plm. 8 uur aan. De V. moeten eerst wat wennen. Lang zamerhand komt er teekening in, maar intusschen neeft de V-achterhoede alle zeilen al moeten bijzetten. De V.-voor- hoede gaat dan af en toe een aanval on dernemen en het blijkt, dat deze nietzon-< der gevaar zijn. T. heeft het eerst succes, als St. vergeet uit te loopen en even later een bal onbegrijpelijk langs hem heen gaat. De V. probeeren het en Ab. geeft een kanjer tegen de staanpaal. De bal komt terug in het veld maar wordt weer ingeschoten. Hij komt nogmaals terug, waarna Lio tenslotte doelpunt. Niet lang na de aftrap gaat V. er op links goed samenspelend vandoor, back en keeper worden gepasseerd en gelijk is de stand. Voor de rust neemt T. de leiding. Zooals we gewend zijn, zakt V. na de rust af en is het spoedig 4—2, dan een goed opbrengen op rechts en Pauw zorgt voor no. 3. De druk op 't V-doel wordt zwaarder en spoedig moet St. tweemaal achter elkaar visschen. Nu ging hij voor 3 back spelen en in een verlaten doel is het gemakkelijk scoren. Bij T. viel ons de vlugge rechtervleugel op, terwijl de linksbuitenplaats heel goed bezet was. De overigen speelden goed. Voor de V. ging het wel vlug genoeg, hoewel ze zeer dikwijls lieten zien, dat ze een goede spelopvatting hadden. De gemaakte tegengoals waren ditmaal geen cadeautjes. Mogelijk dat als er niet zooveel op de vleugels gespeeld was, er meer doelpunten gemaakt zouden zijn geworden. Het was een prettige wedstrijd. Outsiders waren vol lof. o Waarschijnlijk Zondag a.s. Texel II— Zwaluwen 1 om een zilveren lauwertak of krans; Texel 111Zwaluwen II. De wedstrijd Texel IIU.L.O. kan Vrijdag avond 17 Juni gespeeld worden. Texel I gaat Zondag naar Helder III voor de nederlaagwedstrijden. Elftal a.s. Zaterdag. Korfbal. Men schrijft ons: Woensdag had de nederlaagwedstrijd D.O.H.V.N. plaats. Toen scheidsrechter W. Kiewiet de 12-tallen in het veld ge floten had, verplaatste zich het spel reeds dadelijk naar het V.N.-doel. Spoedig was het voor V.N. 10. Daarna ging het spel meer gelijk op. D.O.H. maakt gelijk, tegen welk punt V.N. echter hevig pro testeerde. Een der V.N.-spelers wilde zelfs het veld verlaten. De scheidsrechter kende dit punt echter toe. Bij het verder verloop bleek D.O.H. steeds in de meerderheid. Na de rust ging men welgemoed verder. Het duurde niet lang of J. Gielis wist op schitterende wijze direct na elkaar twee doelpunten te maken. De wedstrijd eindigde tenslotte met 63 voor D.O.H. Het spelpeil was nu juist niet erg hoog te noemen. Dit vond zijn oorzaak ook wel in het feit, dat de scheidsrechter niet scherp genoeg was, ja, soms twijfelde. Men schrijft ons: Zaterdag 18 Juni komen 2 korfbalclubs uit de Zaanstreek en wel Z.K.V. uit Zaan dam en K.Z. uit Koog a.d. Zaan een be zoek brengen aan de Texelsche korfbal clubs. Zoo mogelijk zal Zaterdagsavonds een wedstrijd gespeeld worden tegen een combinatie uit de Texelsche Korfbalbond. Zondagmiddag 19 Juni zullen de twee be zoekende vereenigingen een propaganda- wedstrijd tegen elkander spelen. Deze wedstrijden zullen gespeeld worden op 't sportterrein Nieuw-Burg aan de Schilder- weg, het terrein van Verdo-Nigro. De gasten zullen ondergebracht worden bij 'de leden van de Texelsche Vereenigingen. Het voornemen bestaat om Zondagsmor gens een tocht over Texel te maken. Zij, die belang stellen in het korfballen, zijn ,nu in de gelegenheid een le klas wed strijd te zien. Gisteren was het juist 25 jaar geleden, dat de heer D.Dapper, de energieke voor zitter van S.V. Texel, ide ziel van onze sportvereeniging, zijn „sportloopbaan" aanving. We feliciteeren de heer Dapper van harte, en hopen, .dat hij S.V. Texel nog jaren lang zijn gewaardeerde steun moge verleenen. Het was 7 Juni 1907, dat Dirk Dapper lid werd van Volharding (later Hoilandia gedoopt) te Hoorn, waarin hij al spoedig als doelman van Holl. III uitmuntte en later iniet minder als midhalf; in het vol gende seizoen speler van het 2e elftal. Toen werd in de le klas N.H.V.B. ge kampt tegen Stormvogels uit IJmuiden. St. werden kampioen en gingen over naar de N.V.B. In de volgende twee seizoenen ging het om de le plaats. Het le jaar promoveerde H.F.C., nu Helder. Het 2e jaar werden de eerste drie wedstrijden ge wonnen, de volgende drie verloren. De eenige kans om kampioen te worden, was „alles winnen". En dit gebeurde. Na deze competitie werd de achterhoede van het elftal, waarvan D. deel uitmaakte, geko zen voor het N. Holl. elftal; D. werd aan voerder. Later zien we hem optreden als lid van de elftal-comm., in 1914 als pen ningmeester en nog steeds als werkend lid. In 1915 moest D. zijn militaire plich ten gaan vervullen en volgden 38 maan den, waarin menig uurtje aan de sport geofferd werd. In 1916 te Alkmaar ge legerd zijnde, kon aan de „nood-compe titie" N.H.V.B. worden deelgenomen. Ein delijk, in 1918 werd de kepi voor de bur gerpet verwisseld. Een conflict met Hoi landia was spoedig opgelost. D. werd al thans na een tijdje met de leiding der adsp.-afd. en de athletiekgroep belast. In de N. Holl. Athletiekbond sloegen de ploegen van Hoilandia een zeer goed fi guur. Als een goede 2eklasser N.V.B. ver oorloofde de club zich de weelde van een Engelsche trainer, die echter ronduit als zijn meening te kennen gaf, dat men de leiding der adsp. met een gerust hart aan Dapper kon overlaten. Die wist er wel raad mee. Inderdaad, want een groot deel van die jongelui bezet nu in Hoilandia de beste plaatsen. Hoezeer de hulp en steun van de heer Dapper gewaardeerd werden bleek bij zijn huwelijk en later bij zijn vertrek naar Texel, toen hij met cadeau's werd overladen, terwijl de jaar vergadering hem tot eerelid promoveerde. „Als jij Dapper uit het Groentje bent, komt het hier wel goed"; met deze woor den moet de helaas ontslapen echte sport vriend Joh. Gieles de heer Dapper hier hebben verwelkomd. De heer Gieles had er kijk op, want het is hier inderdaad goed gekomen. Toen Dapper voor het eerst voor Texel speelde, liet een bekend type op het sportterrein zich ontvallen: ,,'t Is een beste, maar wel 40 pond te zwaar". Nu, daar kon Dapper niets aan doen. Hij liet het niet aan lichaamsoefe ning ontbreken om „de slanke lijn" te be vorderen. Bovendien zou hij de S.V. niet alleen als speler dienen. Hij mag thans bogen op een rijke staat van dienst: voor zitter, lid elftal-comm., stichter en leider afdeeling Juniores en adspiranten, stichter schoolvoetbalcomm., enz., enz. Een be langrijk aandeel had hij in de zoo uit nemend geslaagde uitstapjes met de ad- spiranten naar Den Helder, Schagen en Koog aan de Zaan. De afd. Juniores telt 17, ide afd. adsp. 50 leden. Daar zit dus groei in. Dit en veel meer danken we grootiendeels aan de heer Dapper, die blakend van sportliefde en bezield van geestdrift nog jaren lang S.V. Texel tot steun moge strekken. Allen, die ietwat voor sport gevoelen, wenschen hem zeker gezondheid, lust en kracht toe, om dat mooie werk nog vele jaren lang vol te houden, tot heil van Texels jeugd, tot dat van S.V. Texels leden in het biezonder. VeilingberiCht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De veiling had Maandag, evenals vorige week, een vlot verloop. De vraag is mo menteel goed en de prijzen zijn weer wat hooger dan de vorige week. Vanaf 58 Kg. ging de prijs met onge veer 10 cent per honderd naar boven. In de lagere gewichten was de stijging iets minder. De aanvoer gaat geleidelijk ver minderen. Doordat het gebruik nog goed is en het buitenland momenteel nogal neemt, zullen de prijzen wellicht langzaam iets naar boven loopen. Wij geven onze aanvoerders in overweging de eieren met de meeste nauwgezetheid te behandelen, en vooral geen oude eieren in te zenden. Vergadering Middenstandsvereeniging. Morgenavond belegt de Alg. Tex. Mid- denstandsvereen. een vergadering in „De Oranjeboom", welke zeer belangrijk be looft te worden. Het bestuur noodigt de neringdoenden nadrukkelijk uit, tegen woordig te zijn, daar o.m. over de winkel sluitingswet, de postbestelling, enz. een hartig woordje zal worden gesproken. Van het resultaat der besprekingen zal aan het gemeentebestuur bericht worden gedaan; het zal van doorslaande beteeke nis zij.n bij de vaststelling van uitzonde ringsbepalingen, waarvoor de wet de ge legenheid open laat. Wordt de vergade ring slechts matig bezocht, dan kan dit resultaat wel geheel anders zijn dan door het meerendeel der belanghebbenden hier wordt gewenscht. Daarom, herhaalt het bestuur: komt allen op en laat uw stem hooren. Ook andere punten, voor u van groot belang, zullen in deze belangrijke ver gadering naar voren worden gebracht. (Zie adv.) Een 'nieuwe transformator. Als gevolg van de toename van stroom verbruik, wordt ihier bij de school door de T.E.M. een transformator geplaatst. De transformator bij Bispinckhof wordt in verband hiermee tijdelijk buiten ge bruik gesteld. De Koog zal met deze ver plaatsing ingenomen zijn, want naar de directeur ons verzekert, komt ze aan de kwaliteit van het licht ten goede. E1ERLAND. Onbekend maakt onbemind. Een onzer abonnees schrijft: Wanneer ge langs het mooie fietspad van de Koog af de „Grietjesdijk" en de duintjes van „Lentvreugd" in de nabijheid van de eendenkooi nadert, en een blik om u heen slaat, wordt uw oog aange naam verrast. Welig schieten hier de bloeiende gele bremstruiken op, welke thans in rijke bloementooi staan. Een reusachtig groot gouden bouquet, daar neergevlijd in de glooiende helling van een duin, boeit er het oog van de bezoe ker en brengt er in het duinlandschap een welkome afwisseling in deze tijd, waarin de hellingen veelal eentonig groen grijs zijn. Om de aantrekkelijkheid van het Texelsch duinlandschap te verhoogen, ware het aan te bevelen op meerdere plaatsen de aanplant en groei van deze schoone strui ken te bevorderen. Zich geheel aanpas-» DE KOOG.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2