OPROEP. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten let afhalen van Dagbladen. Kranig werk van onze Landelijke Rijvereeniging. AD VE RTE NTl N Puik. Puik. puike aardappelen Woensdag 8 Juni 1932. De Directeur van het Postkantoor ves- igt er de aandacht van belanghebbenden p, dat de dagbladen, welke met de laat- te boot aankomen voor zoover be- temd voor de kom van den Burg tot iterlijk kwart voor negen nam. kosteloos an het kantoor kunnen worden afge daald. Een welkome me-ded-eeling voor wie be- ang stelt in het nieuws van de dag en 3 avonds graag zijn krant nog leest. De ochtendbladen kunnen 's morgens Vonden afgehaald na elf uur tegen letaling van 50 ct. per drie maanden. Op het Paardensportfeest te Opmeer, ge- >rganiseerd ter gelegenheid van de Landb. entoomstelling aldaar, heeft Maandag fünze mog jeugdige Rijvereeniging op twee |i prijzen beslag kunnen leggen. Met 113 (punten voor de dressuurproef werd haar le 4e prijs (f 15.—- met bronzen medaille) toegekend. In de afd. Patrouillespringen tverd de 3e prijs verdiend, (f 10) met 9 punten. Een succesdag voor onze L.R. Een Ter en een voldoening voor instructeur Vethman. zijn jonge vereeniging nu reeds j Ier overwinning te hebben mogen leiden. Naar de jury ons verzekerde was zij aver het door Texel gepresteerde uitste kend tevreden. ALLERLEI. Texel telt geen trekhonden meer. Trek hondenkeuringen, zooals die elders ten plattelande deze maand gehouden worden, I hebben we hier dus niet meer van noode. B. en W. hebben voor de a.s. kermis nog een standplaats toegewezen aan Log- gen's Wafelkraam, een bekende verschij ning op de meeste kermissen in onze jprovincie. o— De Zwarte Zeezwaluw, waarvan in het vorig nummer melding werd gemaakt, is, naar men ons meedeelt, op Texel niet zeldzaam. Wel was het bericht in zoo ver vermeldenswaard, dat hier sprake was ;van een zeer afwijkend exemplaar, dat [aanvankelijk voor een zeldzame vogel werd aangezien, ook door de bewaker van de Muij. o Onze corresp. te de Waal schreef over het rapen van eieren in de Mielan- -clen, en over het feit, dat bij het verlaten van het terrein geen controle op de be zoekers wordt uitgeoefend. Hiertegen komt de bewaker Kalis met klem op. Er wordt terdege toezicht uitgeoefend, ver zekert hij. In dit geval spijt het ons het als onjuist aangeduid bericht te hebben opgenomen. Wij beijveren ons altoos in onze berichtgeving juist en volledig te zijn en zullen hetzelfde streven gaarne bij onze corresp. constateeren. De heer C. Keijser Cz. heeft voor de a.s. kermis de zanger-conferencier Willy Derby geëngageerd. Morgen vertrekken de leerlingen der U.L.O. voor een driedaagsch reisje naar Nijmegen en omgeving. Een heerlijk voor uitzicht; we schreven over dit tochtje al eerder. o Vrijdag maken plm..25 ingezetenen on der leiding van de heer H. Klimp de aan gekondigde excursie maar de Wieringer- meer. Bootdlenst Den Helder-Texel-Harlingen. De bootdienst van Den Helder via Texel op Harlingen, vangt 9 Juli a.s. aan en wordt, zooals we reeds schreven, on derhouden Maandags en Zaterdags. Let wel: op Woensdag wordt niet meer ge varen; dan doet De Dageraad, zoo noo- dig, tusschen Texel en Den Helder dienst. De tarieven zijn ongewijzigd en vindt men met de dienstregeling in de „Vraag baak" afgedrukt: Enkele reis le klas f3; 2e klas f2.Kinderen beneden 10 jaar half geld. Rijwielen f0.25. Motorrijwielen f 1.Laatste dienst: 10 Sept. a.s. T.E.S.O. onthaalt de schooljeugd. Naar men ons meedeelt zal de directie van de N.V. T.E.S.O. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der onderneming de Texelsche schooljeugd op de jubileum dag Zaterdag 18 Juni feestelijk ont. halen. De hartjes van niet minder dan; dertienhonderd schoolkinderen „kloppen vol verwachting". □OO NET Drukwerk Drukkerij Texelsche Crt. Lammerenmarkt. Met de lammerenhandel was het Maan dag stug gesteld. Een vrij groote aanvoer, weinig koopers, een slechte tijddan heb je de poppen aan het dansen. Bij een aanvoer van 3810 stuks liepen de prijzen van f6.50 tot f 11.50, maar de middelprijs was om en nabij de acht gld. (Vorig jaar 3987 stuks; f 1824). De verbouw van het kantoor met boven woning van de N.V. Dros en Co. alhier werd bij openbare inschrijving opgedra gen aan de heeren J. Koorn, timmer man; L. Bruin, metselaar; P. Oele, lood gieter; Boon en Vonk, schilders. o— Deze week is een aanvang gemaakt met de bouw van een woning voor de heer Jac. Maas, in Gerritsland, bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan tim merman P. van -'t Hoog, metselaar N. Graaf, schilder J. Roeper en loodgieter P. Oele. Sportnieuws. Gistermiddag kreeg het Sportterrein be zoek van de heer Verbeek, vertegenwoor diger van de K.N.V.B., die het veld in prima conditie bevond. (De officieele keu ring moet nog volgen). Hij was in gezel schap van de heer Al, secr. van „Helder" en kwam met het speciale doel van ge dachten te wisselen over de bootdienstne- 'geling van T.E.S.O., welke bij de competi tiewedstrijden voor de K.N.V.B. bezwaren zou opleveren. Het S.V.-Bestuur vertrouwt echter ook deze moeilijkheid naar wensch te kunnen oplossen. OUDESCHILD. Finsch zeilsdhip. Sinds enkele dagen ligt er een Finscb zeilschip op de ree, een houten driemast schoener. Dit komt niet dagelijks voor. Het schip schijnt te wachten op een goede wind, schreef onze corr. gistermorgen. Een frisch bad. Donderdag brachten enkele militairen uit den Helder een bezoek aan Texel, dat voor een hunner minder prettig afliep. Zij waren op de haven aan het stoeien en toen tjoinpte een van hen in de haven, kopje onder. Hij viel tusschen een bak van de havenwerken en de kade in, doch zon der letsel werd hij spoedig op het droge gehaald. In de machinekamer op de i,Marsdiep" heeft hij zijn kleenen wat kunnen drogen. Gebouw T.E.S.O. Met het bouwen van een pakhuis en wachtlokaal van T.E.S.O. zal thans een aanvang worden gemaakt. Maandag is het tenrein uitgezet. Visscherij. Onze bekende balmuzikant, P. Boom, iheeft voor een van zijn zoons de schuit ?ekocht van schipper Van der Schans T.X. 88). Laatstgenoemde zal zich een motorschip aanschaffen. OOSTEREND. Concert „Excelsior". Muziekvereeniging „Excelsior" is voor nemens (niet een rondgang met muziek te maken, doch) het belangstellend pu bliek hedenavond om 8 uur (zomertijd) op een concert in de openlucht .te ver gasten. Het zal gehouden worden op een nader te bepalen plaats. Een park hebben we hier niet. Wie stelt z'n tuin beschik baar, liefst midden in het dorp? Het programma luidt als volgt: 1En Avant les Campagnands Marsch. 2. Cortège Guerrier Ouverture (ver plicht nummer concours '32). 3. La Matador Marsch. 4. La Dame au Coeur d' Or (vrij nummer concours '32). 5. P'tit Henri Marsch. 6. Kalma Ouverture. 7. Bruxelles-Lille Marsch. Het programma wordt afgewisseld door verschillende liederen. Moge het publiek toonen in het te geven muziekconoert be lang te stellen. Dit zal voorzeker een groote aanmoediging zijn voor directeur en muzikanten. De afd. Texel en Eierlanid van de Holl. Mij. van Landbouw richten zich met deze oproep tot de redacties van een- groot aantal bladen en tot de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw. De economische wereldcrisis, die in zijn gevolgen steeds verder om zich heen- grijpt, wordt in tegenstelling met de economische depressie van 1884 en vol gende jaren niet meer zoogenaamd „uit geziekt", doch bestreden -door nationale maatregelen. Deze nationale maatregelen, hoe -noodig ook vaak om groote groepen van de bevolking voor ondergang te be hoeden, hebben meerendeels de tendenz -de moeilijkheden te verplaatsen en vooral te verergeren, waar ze den internationalen handel belemmeren, zooals dit geschiedt -door invoerrechten, invoerverboden, con- tingenteeringen, deviezenregelmgen, va lutaverzwakking, enz. Nederland en in 't biezonder de Neder landsche landbouw, tuinbouw en veeteelt, hebben het grootste belang bij een onge- stoorden internationalen handel. Er is geen land ter wereld dat per hoofd der bevolking zoo'n grooten buitenlan-dschen handel heeft als juist ops land. Afbraak van het vrije verkeer tusschen de staten onderling, moet dus juist voor ons land de ernstigste gevolgen met zich brengen. Economische oorlogen (zelfs met een land als Duitschlan-d, dat wel ABSOLUUT meer in Nederland invoert, dan het uit ons land aan goederen ontvangt, doch PER HOOFD DER BEVOLKING veelminder naar ons land exporteert, dan wij per hoofd van onze bevolking naar Duitsch- land exporteeren) zullen daarom juist voor ons land een ernstige economische ver warring veroorzaken en de welvaart door ons in de laatste halve eeuw opgebouwd-, weer vernietigen. Het komt ons -daarom voor, dat het ge heel en in de eerste plaats op den weg ligt van Nederland om onder de volkeren met West-Europeesche beschaving het initiatief te nemen tot het treffen van maatregelen, -die internationaal de crisis- oorzaken bestrijden en de belemmeringen in het vrije verkeer tusschen die staten wegnemen. Liet schijnt ons onnoodig en onverantwoord te wachten of het initiatief misschien eens mocht willen komen van een of anderen grooten staat, waar in -deze laatste staten nog t-e veel het denkbeeld overheerscht, -dat men de moeilijkheden zonder internationale samenwerking zelf zal kunnen oplossen en waar voorts Ne derland als „neutrale" staat met voorstel len kan komen, die redelijkerwijs niet po litiek verdacht kunnen worden gemaakt en -die trouwens zullen moeten steunen op het welbegrepen eigenbelang -der samen werkende staten. Tot de maatregelen, welke zouden kun nen worden genomen in het algemeen be lang, rekenen wij le. Het schrappen der oorlogs- en her stelschulden of het vaststellen dez-er schul den op een zoo laag mogelijke hoogte. 2e. Het regelen -der andere internationale schulden van die landen, welke m-ede door -de wereld-depressie boven de draagkracht -der betreffende landen zijn gestegen. 3e. Het internationaal valoriseeren dei- belangrijkste stapelproducten van den landbouw door middel van het oprichten van internationale goed-er-enschapp-en (sy steem Ir. Dijt). 4e. Het internationaal valoriseeren-der belangrijkste industrieele stapelproduc ten door middel van internationale kartels van producten onder internationale regee- ringscontröle. 5e. Het internationaal vaststellen van de economische politiek tegenover landen, met een afwijkend productiestelsel als Rusland. 6e. Het afbreken -der tolmuren en han delsbelemmeringen tusschen d-e samen werkende staten onderling. Mocht U het met ons eens zijn, dat d-e catastrophale wereldcrisis door internatio nale samenwerking -dient te worden be streden en dat Nederland uit -een wel begrepen eigenbelang het initiatief -dient te nemen om tot positieve internationale samenwerking te geraken, -dan verzoeken wij U beleefd ons dit te laten blijken -doo-r Uw adhaesiebetuigiing en met ons alle pogingen in het werk te willen stel len om -door een georganiseend optreden de Nederlandsche regeering van de drin gende urgentie van een dergelijk initiatief te overtuigen. Opdat overwonnen zal worden de tel kens weerkeeren-de en steeds heftiger op tredende paradox, die door de rede nau welijks omvat kan worden, dat algemeene overproductie leidt tot algemeen-e armoede. In Ihet belang van den Ned-erlandsch-en lan-dbouw, van het geheele Nederlandsche volk en in het algemeene wereldbelang. Namens het bestuur der af-d. Texel voornoemd, C. KEIJSER Hz., Voorz. A. J. KEIJSER R.Jz., Secr. Namens het bestuurder afd. Eierland voornoemd, R. W. STOEPKER Cz., Voorz. C. J. GEENSE, Secr. Het bestuur der afdeeling Texel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en het bestuur der afdeeling Texel van het Hollan-dsch Bloembollenkweekers- Genootschap onderschrijven -het boven staande adres ten volle. Namens -de besturen: Afd. Texel van de Alg. Ver. v. B.B.C. H. LEBER, Voorz. M. D. DIJT, Secr. Afd. Texel van het H.B.G.: W. F. SCHUMAKER, Voorz. S. J. FLENS, Secr. Adres voor adhaesiebetuiging, b.v. per briefkaart: A. J. KEIJSER R.Jzn., secr. -der afdeeling Texel der Holl. Mij. van Landbouw, -den Burg, Texel. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Denemarken beperkt de invoer van bloembollen. Naar men ons meedeelt, besloot de Deensche regeering de invoer van bloem bollen te beperken tot 25 pet. van de hoe veelheid (in K.G.), welke het vorig jaar is ingevoerd. Een treurige omstandigheid voor de Hollandsche kweekers, die in Denemarken een goed afzetgebied hadden en zeker piet in de laatste plaats voor de Texelaars onder hen, wier Dubb. van Sion voor een göed deel hun weg naar de Denen vonden. In Duitschland ziet het er ook al niet rooskleurig uit, zoodat het er voor de bloemisten niet best voor staat. Daar niet het aantal straks, maar het gewicht beperkt wordt, loopen we boven dien de kans, dat de Deensche importeurs zich meer op -de import van de kleine tulpenbollen zullen toeleggen en de narcis zij het misschien tijdelijk de rug zullen toekeeren. Mogelijk bekijken we de zaak wat te donker Op grond van uit bevoegde kring ontvangen inlichtingen, kunnen we in De- nemarkens laatste besluiten geen licht puntje ontdekken. □□O Meer LEZERS kunnen we op Texel niet verlangen. Wel zijn er nog samenlezers, die we gaarne als abonnee zouden boeken. Wie zullen het deze week nog zijn PREDIKBEURTEN. Zondag 12 Juni Burg vm. 10 uur Ds. Visser. Koog, nm 7,30 uur cis v t Hooft Gudeschild, vm. 10 uur ds. v 't Hooft Den Hoorn, vm half 11 ds. van Petegem Oosterend, vm. 10 uur ds. Groencnberg Cocksdorp, vin. half elf ds. Plug Zuid-Elerland, nm 8 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes. nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis MARKTBERICHTEN Elerveiling, Hollands Noorderkwartier \lkmaar 4 Juni Kipeieren Aanvoer 280.000. 56,58 KG. - ,0 a .0 ,,v, 58/60 K.G. 2,40 a f 2.70 dd«) stuks 60,62 2.50 a 2,90 62,64 2,70 a 3,40 Kleine eieren 2.20 a 2.50 Eendeieren. Aanvoer 60 000 1.80 2.00 Elerveiling Texel, 6 Juni. Aangevoerd werden partijen, 134806 stuks Kipeieren 58-62 2,30 2,80 62-66 2,50 3,00 68-00 C,00 0, Kleine eieren 1,60 2,30 eendeieren f ,0 - ,0 Texel, 6 Juni 1932. 3 paarden 160 a 225 12 koeien 140 a 200 5 kalveren 15,— a 25. 23 nuchtere kalveren 4,00 a 10, 3810 lammeren 6,50 a 11,50 14 schapen 6 schrammen 4,- a 8, 56 biggen 3,— a 5,50 7 korf kippen Purmerend, 7 Juni. 570 Runderen waaronder 225 vette koeien f 0,70 a f 1,15 250 Gelde koeien 110 a 185 110 Melkkoeien 160 a 270 102 vette kalveren per KG 0,70 a 0,90 437 Nuchtere kalveren 4,a 16, - 512 Vette varkens pet KG 0.24 a 0.29 91 Magere varkens 4,a 16.00 241 Biggen 5,— a 9,00 357 Schapen 13,— a 19, 746 Lammeren 6.— a 10, - Kipeieren 2,50 5 3, Eendeieren 1,80 a C-, £9 BURGERLIJKE STAND DER m GEMEENTE TEXEL. van 4 tot en met 7 Juni 1932. GEBOREN Jan Cornells, zv Jacob Johannes Z-jni en Geertje Hendrika Zoetelief; Geeitruid, dv Klaas de BoerenKatha- rina Kornelia van LiereGreta Plonia dv Dirk Bijl en Aartje Pleuntje van der Veer OVERLEDEN: Wiechert We:ff, 21 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN, üa (Gedeponeerd ten Raadhui ze.) 1 glacé handschoen, 1 jongensjas. TE KOOP: voor f 1,10 p. zak netto 35 KG. Haast u, de voorraad is niet groot meer. GEBR. RIJK, Waalderstraat. f O O Uitslag aanbesteding.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6