Abonneert u TEXELSCHE COURANT. „SELECTA" Bezoekt de Lunchroom Motorschip Maria 'ngezondei ADVERTENTIËN Iets fijns voor de huisvrouw is de wrijfwas van Toolens vaart Maandag naar Purmerend. Afvaart 1 uur. Donderdag naar Leiden Afvaait 8 uur. Weigert namaak! f 112.16; Aand. Coop.Grandkap. Bank f800.Gebouwen aan de Waal f 20000.-; Totaal f 116.849.341/2. Aan de creditzijde: Coop. Zuivelbank Rek. crt. f4511,79; Melkleveranciers f 8674.09; Onkosten f 1226.01 VaGrandkap. Bank f60970.17; Borgstelling melkrijders f300.Reserve fonds f 1000.Ledenkapitaal f 167.28; Leening Boerenleenbank f40.000.To taal f 116.849.341/2. Aan ide Winst- en Verliesrekening over, jiet 2e boekjaar ontleenen we: Debet (Betaald)Melkleveranciers f 126753.39; Onkosten f39673.75. Totaal f 166427.14. Credit (Opgebracht): Boter f42008.471/2 Kaas f 115642.531/2Melk f8767.13; To taal f 166427.14. Voorgesteld wordt het exploitatieover- sohot van f 11636.01 als volgt te bestem men: Afschrijving op gebouwen en Inven taris f5397.761/2; Bijschrijving op Re servefonds f600.— Onkosten nog te be talen (ook sluitpost) f826.011/2; Nabeta ling over het tweede boekjaar 3 oent per 100 Kg- f750.90; Verschuldigde rente van Geldleeningen f4061.33. Totaal f 11636.01. Balans en W.- en V.-rekening werden bij accl. goedgekeurd. De Commissie werd dank gebracht voor haar moeite. De na betaling zal zoo mogelijk bij de volgende uitbetaling worden verrekend. Mededeelingen van de Directeur. Vervolgens was het woord aan de di recteur, die een duidelijk overzicht gaf van de huidige stand van zaken. Aan zijn keurig verslag ontkenen we het volgende: Omtrent omzet en productie werd in de vorige vergadering reeds mededeeling gedaan. Van de onrustbarende daling der melkprijzen werd een overzicht gegeven, dat, gelijk de directeur opmerkte, de Texelsche Courant publiceerde. Pessimis tische vermoedens voor de naaste toe komst werden bewaarheid, maar sedert een paar weken trad een verbetering in. Werd gevreesd, dat de laatste betaling nog niet de laatste was, de hoogere kaas- prijzen van vorige week begunstigden de uitbetaling over 23 April21 Mei (der mate, dat wij thans op hooger niveau ko men. De thans aangevoerde melk geeft een beduidend hooger opbrengst, dank zij sterk opkopende boterprijzen van de laatste 14 dagen. Ben en ander houdt verband met het ingediend wetsontwerp' tot steun aan de melkveehouderij, waarin de toestand zoo slecht is, dat regeering, volksvertegenwoordiging en groote pers doordrongen werden van de noodzaak tot steun om het platteland voor ineenstor ting te behoeden. De gevolgen hiervan zouden voor de heele gemeenschap niet te overzien zijn geweest. Moge de inter nationale toestand, nu droeviger dan ooit, spoedig ten goede veranderen; moge de vrijhandel, waarmee ons land staat of valt, spoedig van knellende banden wor den bevrijd, opdat overheidssteun van korte duur behoeft te zijn. Toch geeft het ontwerp moed aan de veehouders, die on danks hard werken en uiterste soberheid, geen bestaan meer hadden. Ook hetwets- ontwerp-Ebels, eerstdaags in werkingtre dend, beteekent voor vele veehouders een reddende hand om, althans voorloopig, voor ondergang gespaard' te worden. Spr. wees in dit verband op de beteekenisl van de organisaties en drong op toetre den en anderen hiertoe opwekken aan. Ook beval spr. de t.b.c.-bestrijding en melkcontrole als uiterst nuttige instellin gen aan de leden aan. De t.b.d.-bestrij ding telt nu 120 leden; 89 hebben een vrije stal; 25 koeien werden het afgeloo- pen seizoen afgemaakt. De kosten zijn gering, de schade wordt vrijwel geheel vergoed. Toetreden dus. Het probleem heeft steeds de volle aandacht der directie, die er nog eens nader op terugkomt. Hetzelfde geldt van de melkcontrole. Bij velen nam door de lage melkprijs de am bitie merkbaar af. Maar er komen andere tijden en wie dan nog moet beginnen moet jaren wachten voor hij merkbaar succes heeft. Bedenkt, dat stilstaan ach teruitgaan is. Evenals andere fabrieken maakte De Eendracht een moeilijke tijd door. Rustig en met ambitie echter gaan we verder om uw belangen zoo goed mogelijk te be hartigen. Dank zij het gunstige weer is de schade, door de verbouwing ontstaan, gering. Gelukkig maar, dat de fusie De Hoop—De Eendracht reeds met Januari tot stand kwam. Woensdag a.s. wordt het nieuwe ge deelte opgeleverd. Zakelijk en prettig is samengewerkt met wie bij de uitbreiding waren betrokken. Behalve de 2e ketel is de heele uitbreiding reeds in gebruik ge nomen. Het nieuwe kaaspakhuis voldoet aan zeer hooge eischen, ook het pekel en perslokaal. Wanneer beter tijden ko men zal de ruimte voor het ontvangen van de melk nog worden uitgebreid en een 2e kaasmachine worden aangeschaft (deze machine kost f2500). De totale verbouw kosten blijven nog flink beneden f 20.000, zoodat het bestuur gaarne machtiging heeft ,de machine aan te schaffen, als dit te verantwoorden is, daar bij eenigs- zins loonende afzet machinale bereiding de voorkeur verdient. De MELKAAN- VOER was grooter dan men durfde ver wachten. Vorige week 128.922 Kg. De grootste aanvoer tot nog toe kwam Zon dag 29 Mei: 20.121 Kg. Daarvoor was het record 9.985 Kg. Nu dus ruim tweemaal zooveel. Tot en met vandaag is dit boek jaar reeds meer dan een miljoen Kg. melk aangevoerd. De BOTERPRODUCT1E liep op tot ruim 1600 Kg. per week. De KAASPRODUCTIE steeg tot boven de 5700 Edammers per week. Zulke hoeveelheden kunnen alleen met voordeel worden verwerkt, als de fabriek daarop technisch ingericht is. Een kleine fabriek zou veel schade hebben met groote hoeveelheden. De groote fabriek, beschik kende over moderne middelen, welke veel vragen aan rente en afschrijving, is juist op flinke aanvoer aangewezen. De kwaliteit van boter en kaas was steeds bevredigend. In het voorjaar liet ide korst van de kaas wel te wenschen over, wat speciaal op warme dagen de marktprijs nadeelig beïnvloedde. Gezien ide noteeringen van andere fabrieken viel ideze echter toch nog mee; de fabriek komt er langzamerhand weer geheel in. Jammer, dat de inmaakboter dit jaar in kort tijdsbestek geleverd moest worden. De afnemers zijn aan onze boter gewend, welke over het algemeen nogal wordt ge waardeerd. Door groote aanvraag voorde inmaak, moest tijdelijk boter bijgekocht worden, wat eenige terugslag geeft op ide verkoop van verpakte boter. We ver trouwen, dat het publiek in dezen eenigs- zins een tegemoetkomende houding zal aannemen en niet zal veranderen, temeer daar de aankoop geschiedt ten gerieve van klanten voor inmaakboter. Bij invoering van ide Steunmaatregelen zal de handel iin boter tijdelijk wel heel slecht zijn, gezien ide voorraadsvormingi van thans. Ook dit zal echter tijdelijk zijn. Waar het om het melkveehoudersbelang gaat, zullen we over deze bezwaren wel gemakkelijk heenstappen. De loonen van het personeel werden met vijf pet. verlaagd en in overeenstem ming gebracht met idle aan andere fabrie ken in N.-Holl. Voor eenigen gold deze verlaging niet, daar zij op een lager loon aangesteld waren. De medewerking van ons personeel stemt tot erkentelijkheid. Het doet ons genoegen, dat ook zij hun beste krachten geven in het belang van ide Vereen., wat in deze tijden ook dubbel noodzakelijk is. Het kaasvervoer na 1 April is gegund aan laagste inschrijver Mets; het kaas- vervoer naar de boot bij onderhandsche aanbesteding aan C. Boon. Over het algemeen lijkt de naaste toe komst beter dan een paar maanden terug. We hopen, dat we met regeeringssteun binnenkort niet meer beneden vijf ct. be hoeven uit te keeren. Aan het verzoek de melkrijders Koop man en Brouwer later te doen afrijden, kan niet worden voldaan, daar anders de rijders allen gelijk aan de fabriek komen, de melk niet behoorlijk gekoeld kan worden en daar velen in die route de zomertijd aanhouden dan nog lan ger aan de weg staat, wat bij warm weer zeer nadeelig is voor het product. In de winter is later afrijden geen bezwaar. Hiermee eindigde de directeur zijn mededeelingen, waarvoor de vergadering hem dankte met een hartelijk applaus. BEZOEK aan de fabriek door leden en ihuisgenooten, zoo liet de voorz. er nog op volgen, zal na kennisgeving zeer op prijs gesteld worden, wanneer de uitbrei- ding geheel klaar gekomen is. WEI. schijnt de laatste tijd niet door alle leden op prijs gesteld te worden. De leden hebben recht op SO pet. Wie meer wenscht te ontvangen, berichte dat even. Wie minder dan 80 pet. ontvangt, de heer Bousma klaagde hierover moet reclameeren. Dit zal wel in ide melkrijder zitten, veronderstelde de directeur. De wei is best zei hij nog, want er is geen druppel water bij. EXPL.-KOSTEN. De heer Jac. Keijser informeerde naar de exploitatie-kosten. De directeur antwoordde, dat deze van fl.60 op f 1.45 zullen worden gebracht, (vorig jaar waren de gemidd. kosten f 1.58). Het bestuur meent hiermee ruim te kunnen volstaan, (melkrijden is goedkooper, rente en afschrijving worden lager, enz.) We moeten er ons intusschen op voorbereid houden dat de steunmaatregelen tegen vallen. Elke dag kan nieuwe verrassingen brengen. De heer Jac. Keijser meende, dat het wel zou gaan als op een basis van 5 ct. aangehouden wordt. De heer S. Kuijper zeide, met genoegen te hebben vernomen, dat het bestuur het nog steeds op prijs stelt, dat De Hoop bij de Eendracht gevoegd is. Bij geruchte vernam hij, dat het testuur dit bejam merde in verband met de malaise. De directeur merkte op, idat juist door die malaise die samenvoeging op zeer hooge prijs wordt gesteld De heer S. Kuijper stelde verder de vraag, of de Bond van Zuivelfabr. geen pogingen aanwendt om meer afzetgebied te krijgen, b.v. in Indië. De voorz. ant woordde, dat de Bond moeite genoeg idoet, het resultaat is echter gering. De verpakking voor het transport naar Indië geven bezwaren. Bovendien ligt Australië daar dichter bij. De heer J. Roeper (den Burg) stelde een vraag over de levering van boter aan leden en slijters, waarop de 'directeur een bevredigend antwoord gaf. Het be stuur waardeert het zeer dat zooveel slij ters hun producten van de fabriek be trekken en houdt met hun belangen en die van de fabriek zooveel mogelijk reke ning. Over de aankoop van boter, ingeval eigen productie niet toereikend is ver- den vragen gesteld door de heeren P. v. Exel en D. Dros (Tienhoven). Zij mee- nen, dat de goede naam van de fabriek het meest gediend wordt door de verkoop van het als goed erkend product van de fabriek zelf alleen. De directeur ant woordde, dat boter bijgekocht wordt ten gerieve van de klanten en altijd van prima kwaliteit is (de laatste keer van de Friesche Zuivelexport en -dus van een hoogstaande kwaliteit.) De aanvraag is groot. Een week voor Pinkster hadden we al te korf, doch nu vooral, nu tal van potten op vul ling wachten De aandacht mag nog gevestigd wor den op een beste partij kaas, uitstekend geschikt om op te zetten. Hierna sluit tegen elf uur Ie voorz. de vergadering met dank voor de opkomst en de aangename discussie, met dank vooral aan de direcleur voor zijn duidelijke uitleg en toelichting en met de beste wenschen voor de toekomst van de co- operatie. Propaganda voor Texel. Zondag hield de heer W. van Deventer, bestuurslid van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingen verkeer via Hilversum- Radio een lezing over „Onze Noordzee kust". Over Texel sprak hij daarbij als volgt: Texel met recht „Mooi Texel" gehee- ten, is het grootste der Waddeneilanden. Het heeft een zeer interessante vogel wereld met vogels in groote verscheiden heid. Bosschen en duinen zijn er vrij toe gankelijk. Men vindt er uitgestrekte naaldhoutbosschen, kampeerterreinen en mooie fietspaden. Autobussen verbinden alle dorpen, leder, die er eens geweest is, komt er graag terug. De Koog is de badplaats met alle eigenschappen om een verblijf aldaar aantrekkelijk te maken. Moge de vinken-volière goed bezet zijn geweest. Dan zal zoo'n ontboezeming ze ker doel getroffen hebben en menigeen tot een trip naar Texel hebben aange spoord. DE COCKSDORP. De schelpenzuigers weer in actie. Woensdagmorgen half negen zijn de schelpenzuigers van Doeksen „Bomrif" en „Volharding" het Eierlandsche Gat binnengeloopen om kort daarna in de na bijheid met schelpenzuigen een aanvang te maken. OUDESCHILD. Gezonken steenbak gelicht. Woensdagmorgen vroeg is de bak met steen, welke in de haven zonk, gelicht. Dinsdag was een drijvende kraan hier binnengesleept. Een duiker heeft metaal draden onder de bak doorgebracht, wat natuurlijk veel bekijks had; voor velen was het iets nieuws. De bak kon wonden gelicht, met een motorpomp was hij spoe dig leeg en toen is hij naar de werf ge sleept. De duiker heeft ook vele steenen van de bodem weggehaald. Vlsscherij. Met de garnalenvisscherij gaat het nog steeds het lagerwalletje langs, kleine vangsten en lage prijzen. Voor de kom- menvisschers staat de barometer ook al laag. Van der Schans' motorschuit is in de haven gearriveerd. Hieraan is een heele geschiedenis verbonden. Zij was oor spronkelijk van schipper Vlaming, (TX 11), 'die haar verkocht naar Urk, waar zij met steun van de regeering in de vaart is gebracht. Daar moet ze achtereen wel in drie verschillende handen zijn over gegaan en thans heeft ze weer domicili in de Texelsche haven. We willen hopen, dat Van der Schans met zijn opvarenden er meer geluk mee heeft. Om de vogels. De tekende Engelsche ornitholoog en schrijver Dr. Raven heeft twee dagen op Texel vertoefd. Woensdag en Don derdag 1.1. Hij was in gezelschap van de heer Burdet. Tevoren was ook de dochter van Dr. Raven al eenige malen met de heer Burdet op Texel geweest. (Dr. Raven is de schrijver vain het wondermooie boek „In Praise of Birds",, „Tot Lof der Vogels", geïll. met vogel foto's We hebben er kort na de verschij ning. eenige hoofdstukken, op Texel be trekking hebbende, voor onze lezers uit vertaald. Het boek is thans ook in het Hollandsch verkrijgbaar. RED.) op de EDELSTEENEN. Gij kunt voor geld u edelsteenen koopen, Wier glans geen graf verdooft. Gij moogt om't goud op trouwe vrienden hopen, Die geen verraad ontrooft. Deel d 'armen mee, wat God u heeft gegeven, Dan wordt het u een krans, Een eêlgesteent voor 't eeuwig beter leven Met nooit verzwakte glans. (Ingezonden door P. M.) HOE JAPIK ZICH DE CRISISOPLOSSING DENKT. Alle Ministers, Kamerleden, Directeu ren, Inspecteurs, Generaals, Admiraals, Kolonels, mindere officieren en het heele ambtenaarscorps, schoolmeesters en wat dies meer zij, half geld. Hooge pen sioenen ook de helft verlagen. Verminde ring bewapening. Ook niet meer één man twee of drie baantjes. Niemand tweemaal pensionneeren. Geen vrouwelijke ambte naren op kantoor. Geen mensch meer rij ker dan b.v. f 50.000, De rest bij dat los komende gcldbankie. Jongen, wat zouden er dan toch een duppies loskomen, want geld is er wel en de natuur geeft genoeg. Dan de noodlijdende standen steunen met dat geld. Dan komt het raderwerk weer aan de gang. Ons kleine landje is zoo beroemd door de Zuider- /eedemping. Laat het ook beroemd wor den door de crisisdemping. Het geld kan alleen maar nuttig zijn als het gebruikt wordt. JAPIK. Heden overleed in het Centraal ziekenhuis te Alkmaar onze zusteren behuwdzuster ANNA MARGARETHA KEIJSER, wed. van den heer A. W. v. Zuydam in den ouderdom van 65 jaar. den Burg Mej. C. J. Keijser 9 Juni '32 M. Koorn-Keijser D. Keijser-Bremer Voor de zeer vele blijken van belang stelling, op 1 Juni 1.1. ondervonden betui gen wij onze hartelijke dank. „De Krim" Fam. TROOST Eierland Fam. LAGERVELD. 9 Juni 1932. MHHBBBBB llllllllllil SHEBBGBB RIJWIELHANDEL. m VERHUREN, REPAREEREN, fl STALLEN. F. ZEGEL, PARKSTRAAT. BBBBBBBBB llllll'lllll BBBBBÜBB te DE KOOG. Prima consumptie. Nette bediening. RADIO-MUZIEK. Fijn vanille-ijs 15 ct. per portie. De wi'kei is voor de verkoop van brood, koek, banket en chocolade des Zondags geopend van 3 tot 7 uur nm Beleefd aanbevelend, in kleurenRood Bruin Geel. Scherp concurreerend. H. KEESOM, Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt rijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande 0 IJ handteekening f 4c* raffViMWTTmil WWIJB—iaBMBlflML/A-JM—

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2