TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT HARDE NOOTJES. Texelsche Berichten Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging, Zaterdag II Juni 1932. ffl a ffl HOOG DE KOOG ffl BB Vijfentwintig jaren badplaats! SE ffl 't Is een prachtig jubilé. j§ EB Vijfentwintig jaren lustoord ffl EB Voor beminnaars van de zee. ffl ES Koog, jé badplaats om te rusten, EB EB Waar geen jazz de rust verstoort, ril EB Slechts het eeuwig lied der golven ES EB En des zefiers wordt gehoord. jg EB Blijf, o Koog, de naam verbreiden, EB ES Van de parel der Noordzee. EB BS Zee en strand en bosch en vogels, Eg EB Ieder draagt het zijne mee. gj ffl HUIB DE RIJMELAAR, ffl ffl ES Een herinnering uit grootvaders tijd: In 1893 failleerden in Amerika 169 Spoorweg-Maatschappijen en 467 Ban ken. Het aantal werkloozen per duizend in woners was dubbel zoo hoog als nu. Het ontbrak toen niet aan profeten, die het eind der wereld voorspelden. En hoe is het tegenwoordig? Het lijkt me toe, dat men een zeer slecht geheugen heeft. Diogenes zocht midden op de dag met een brandende lantaren het oude Athene af naar een MAN en hij zocht vergeefs. Hij stond op het marktplein en riep luide: „Luistert, mannen!" Maar toeneen groote menigte zich om hem heen ver zamelde, riep hij hoonend: „Ik vroeg MANNEN, geen dwergen". Aan de poorten van elk beroep en elke werkkring in de wereld staat permanent een bord met het opschrift: Een MAN gevraagd, een man uit EEN stuk. Een MAN, die zijn zelfstandigheid niet ver liest in de menigte, een MAN, die de moed van zijn overtuiging bezit, die niet bang is om „neen" te zeggen, al zegt de heele wereld „ja". Een anti-crisis-pil: „Ik ben met hart en ziel optimist, omdat men alleen met vertrouwen in de toekomst iets bereiken kan". Zoo sprak Dr. Krupp von Bohlen, president van het Rijksverbond der Duitsche Industrie. A Een student kwam afscheid nemen van zijn professor en zei hem, dat hij zijn studie voltooid had. En wat antwoordde de grijze geleerde? „Ik begin de mijne pas". De splinters in de boom van het succes (merk je het best als je aan het glijden gaat. Zonder adverteeren gaat het nu een maal niet. Dubbel en dwars brengt een te juister tijd geplaatste annonce voor een goed artikel zijn geld op. Wie niet adverteert wordt vergeten en geeft zijn concurrent 'n prachtige kans. Neemt er een proet mee. Desgewenscht beschikken we maandelijks over de kosten, die niet meer dan 45 a 70 ct. per week behoeven te bedragen. Ge weet reeds wat we verder in herinnering willen brengen: De Tex. Crt. verheugt zich in het feit, dat heel Texel haar leest. Gegarandeerde oplaag MEER DAN 2300 ex. Sportnieuws. Men schrijft ons: Een geweldig programma voor morgen. Texel 1 gaat op nederlaagwedstrijden bij Helder III. Daar moet gewerkt worden, want zonder een groote overwinning is er geen kans .Dus, mannen, alles er op. Texel I komt als volgt uit: Jb. Gras D.Zuidewind G. Pijpers J.Vroegen N.de Graaf A.Dros Bz. J.Kiljan, P. Keur J. Gielis, W. Winter, A. Stern Texel II speelt om een zilveren lauwer krans tegen Zwaluwen I. Aanvang 2 uur. Elftal: J. Bruin D.Keijser Stompff Jac. Helsloot M.Koorn G.Witvliet P.Bruin E.Lap J.Bruin A.Bakker Jb.Geus Texel III om 12 uur tegen Zwaluwen II. Elftal: B.Beumkes Jac. de Veij A.v.d.Slikke W.v.Zeijlen A.Huizinga Th. v. Heerw. M.Bakker G.Bakker W.Stiggelbout Béla J. Molenaar Res.: P.Kikkert en Jn. Slikker. 's Avonds (zie adv.) de clou van de avond: Melkboeren—Fanfarecorps-elftal. Verschillende beroemde krachten zullen in de elftallen optreden. We krijgen Lagendaal's, Anderiesen, Van der Meu- len's en veel meer internationale spelers van naam, die hun beste beentje zullen vóórzetten. Fanfare-mannen bewijzen.dat ze door herhaalde oefeningen over sterke longen beschikken, terwijl de melkslijters ons zullen overtuigen van de waarheid van het „Melk is goed voor elk" en vooral voor voetballers. Dus allen op naar het sportterrein. Er is een kistje si garen beschikbaar gesteld voor het win nende elftal. De Melkslijters komen in Groen-Zwart uit. Elftal: C. Stroomer A. Huizinga A.v.d.Slikke D. Hille H.Bakker J.Vermeulen P.Kok P.v.d.Vis P.Boon (aanv.) J.P. Eelman, C.Vlaming Het elftal van het Fanfare blijft een verrassing. Doordat het programma voor morgen geen tijd meer overlaat, voor de wedstrijd Texel-Adsp.—K.V.C., wordt deze match bepaald op Dinsdagavond half acht. Elftal: N. Huisman G. Coevert D.C.Dros D.Geense Th. Lap H.Boon K.Kikkert W.Mulder P.Kikkert F.Kackzor, W.Vlas. Res.: J. Slikker, W.v. Heervvaarden. Uitvoer schapenvleesch naar Frankrijk De vergadering van de Dagelij ksche Besturen van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond op 1 Juni 1932 heeft o.m. het volgende besluit genomen: Aan de Commissie voor de uitvoer van vleesch en vleeschwaren naar Frankrijk zal verzocht worden een commissie, be staande uit drie door de C.L.O. aan te wijzen leden, steeds te willen raadplegen en tegenwoordig te doen zijn bij de be spreking van alle zaken betreffende de export van schapenvleesch naar Frank rijk. Voorts is besloten aan deze commissie mede te deelen, dat overleg betreffende de vendeeling van het fonds, bijeenge bracht door de heffingsgelden op de uit voer van schapenvleesch naar Frankrijk met genoemde commissie zeer op prijs zal worden gesteld en dat t.z.t. gaarne voorstellen in dezen zullen worden tege moet gezien. Wol veemarkten 28 Juni. De Leidsche markt gaf voor vette scha pen een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. De zuiglammeren waren daar evenals te Leeuwarden en Rottendam, iets vlugger te plaatsen en bleven goed prijs houdend. De Leeuwarder markt gaf voor de goede soort melk- en vette schapen een behoorlijke omzet met stationnaire prij zen. Voor de afwijkende soort eindigde deze markt echter trager. Wat de weidelammeren betreft, daar voor waren verschillende markten iets minder, o.a. Delft, Leeuwarden, Sneek, Groningen en Texel. Zwolle, Utrecht, Rotterdam en Purmerend gaven zoowel voor schapen als lammeren een matige omzet. De Groninger markt was Dinsdag voor alle soorten wolvee zeer langzaam en nauwelijks prijshoudend. Met het speciale doel de Winkelslui tingswet en de verslechtende postbestel ling met elkaar onder het oog te zien, werd Donderdagavond door de A.T.M.V. in „De Oranjeboom" een vergadering be legd, waartoe ook niet-leden waren uitge- noodigia. De voorz., de heer I. Vlessing, spreekt een kort welkomstwoord en zeide met leedwezen te constateeren, dat in het be stuur twee plaatsen opengevallen zijn, en wel door het overlijden van twee getrouwe werkers, de heeren Alb. Kik kert en C. G. Gude. Op zijn verzoek bren gen de aanwezigen door een oogenblik van hun zetel op te staan, de overledenen een stille hulde. Door verschillende groepen uit de han- drijvende middenstand, gaat de voorz. verder, zijn klachten geuit over de nadee- lige gevolgen van de Winkelsluitingswet, welke juist gekomen is in een tijd van malaise en economische ontwrichting. Zoo ooit, dan moet thans eendrachtig worden samengewerkt om de factoren, welke de gang van ons bedrijf schadelijk kunnen beïnvloeden, tot een minimum te beper ken. We moeten een krachtig front vor men, om 'de actie te kunnen ontwikkelen, welke noodig is. E>e wet 'drukt niet op alle groepen even zwaar. Er zijn uitzonderingen mogelijk. Wanneer nu deze vergadering zich uit spreekt voor uitzonderingsbepalingen ten behoeve van bepaalde groepen, dan zal deze meening aan het gemeentebestuur kenbaar worden gemaakt. De kans is groot, dat we er mee slagen. De moge lijkheid bestaat gedurende het seizoen ontheffing van de Zondagssluiting en op werkdagen vrijheid tot het later open houden van de winkel te bekomen. Zulke bepalingen gelden b.v. te IJmuiden en Bergen van 1 Mei tot 1 Oct. Ook ten aanzien van de kermis zouden gunstige bepalingen in het leven kunnen worden geroepen. Naar aanleiding van besprekin gen van diverse neringdoenden hier, stelt de voorz. de vergadering voor de raad te verzoeken gedurende de zeven kermis dagen totale ontheffing te willen ver kenen en in het geheel geen sluitingstijd, te willen bepalen. In afwachting van de goedkeuring door de Kroon, met het be komen waarvan wel drie mnd. kunnen heengaan, zouden die kermisdagen in mindering gebracht kunnen worden van de 21 dagen, welke naar aanleiding van de vorige vergadering der A.T.M.V. door de raad zijn aangewezen als uitzonde ringsdata voor liet seizoen. Het bezwaar, dat voorgesteld wordt de kermisdagen voorloopig van de 21 dg. af te nemen, komt voorz. niet groot voor, omdat toch voor het heele seizoen ontheffing zal worden gevraagd. Egmond-Binnen, Ber gen, Naaiden, enz., kregen voor 3 mnd. ontheffing. Texel zal niet minder beko men. Merkwaardig is, dat, terwijl in de vorige vergadering tegen hetzelfde voor stel (ontheffing voor de kermisweek) ge protesteerd werd, thans allen er zich vóór verklaren. Blijkbaar heeft men de nadeden van de wet nu aan den lijve ge voeld. Na uitvoerige discussie wordt verder besloten toestemming te vragen des Zon dags van 9 u. voorm. tot 10 u. des avonds geopend te mogen zijn voor de verkoop van sigaren, tabak, sigaretten, brood en banket, suikerwerk en chocolade, fruit, rijwielverhuur, foto-artikelen, prentbrief kaarten, badartikelen, souvenirs, speel goed en alcoholvrije dranken. Voor werkdagen wordt voor dezelfde periode en uren behalve voor deze artikelen ook ontheffing gevraagd voor de verkoop gereedschappen en kunstvoorwerpen als mede voor barbiers en melkslijters. De voorz. geeft zijn spijt te kennen over het feit, dat de Koog niet vertegen woordigd is, terwijl ook de badplaats bij het hier behandelde groot belang heeft. De vraag, of niet voor alle zaken, voor die periode ontheffing kan worden ge vraagd, meent de voorz. ontkennend te moeten beantwoorden. Wanneer we teveel vragen, loopen we kans, afgewezen te worden. Dan moet een nieuw voorstel worden ingediend, waarmee weer veel tijd verstrijkt. De heer Parlevliet meent, dat Texel zeker gedaan krijgt, wat Muiden en Mui- derberg, die zooveel minder vreemdelin genverkeer hebben, gedaan kregen. De heer J. de Wit komt op voor aflevering van bier aan café's. Dit is hem, na slui tingstijd niet toegestaan, omdat hij win kel voor kleinhandel en grossienderij niet gescheiden heeft. Bij de lieer A. Koorn is dit wel het geval; die kan dus zijn gang gaan. Dc heer Jac. Schrama acht onthef fing voor de melkhandel niet noodig. De heer H. Smit betoogt de wenschelijkheid voor ontheffing voor de verkoop van ge reedschappen; de heer A. Koning pleiti voor hetzelfde voor hengelstokken. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel, bovenomschreven, aangenomen met alg. stemmen. Verslechterde postbestelling. Vervolgens wordt de verslechterde postbestelling besproken. Zonder rugge spraak met b.v. Kamers van Koophandel heeft men ons die op het lijf gegooid, al dus de voorz., door het heele land. Voor Texel is de verslechtering al biezonder groot. Poststukken, welke met de snel trein van 11 uur te den. Helder aankomen, worden, voor zoover voor Texel bestemd, hier des avonds pas besteld. De Post directeur heeft er geen schuld aan. Meer malen heb ik mij juist van zijn groote medewerking overtuigd. Destijds is een adres met 160170 handteekeningen naar 'den Haag gegaan, met het resultaat, dat voorloopig de bestellingen hier niet zou den worden ingekrompen. Eenzelfde toe- zegging kreeg de K. van Koophandel', maar Den Haag hield zich er niet aan. Treurig is het, dat een monopolistisch bedrijf als de P.T.T. de moed heeft zoo in te grijpen. Voorz. stelt voor een telegram te rich- richten aan de minister van Waterstaat waarin de vergadering beleefd ver zoekt maatregelen te treffen tegen de ingevoerde postverslechtering, welke ons terugvoert naar de oertijd en onnoemelijke schade toebrengt aan handel, nijverheid, en landbouw van Texel. Aan de Directeur-Generaal der P.T.T. zou de voorz. een protest willen richten. Aan de K. van Koophandel zou kennis worden gegeven van telegram en protest (applaus). Wel worden door Kamerleden vragen gesteld over deze kwestie, maar maar het kan geen kwaad de aandacht eens speciaal op Texel te vestigen. Strahdver vuilinjg Wanneer de Koog in deze vergadering vertegenwoordigd was, had de voorz. gaarne eens over de vervuiling van Texels strand gesproken. Het gemeentebestuur vindt, dat er niet veel publiciteit aan ge geven moet worden, maar toch meent de voorz. kan het nuttig zijn een tele gram te zenden aan het gemeentebestuur van den Helder, met het verzoek te voor komen, dat het strand weer bevuild wordt. Vergadering geeft teekenen van in stemming. Aangenomen dus. Een krachtige A.T.M.V. Er is ons wel verweten, dat we weinig doen, brengt de voorz. in het midden. Dit is echter maar schijn. Wel hebben we weinig vergaderd, maar - de vergaderin gen worden meestal ook maar matig be zocht. Het bestuur heeft het inmiddels vrij druk gehad en veel productieve arbeid verricht. Neem b.v. de actie op het haven terrein, waar een bevredigende oplossing werd verkregen, dank zij onze Vereen., gesteund o.m. door Kamer v. Koophandel en gemeentebestuur. Met een krachtige opwekking, de Ver een iging sterk te maken en tot grooter bloei te brengen, besluit voorz. deze ver gadering, welke daarna weer geopend wordt voor leden (en zij die willen toe treden) alleen. Als secr. wordt door de voorz. voor gedragen de heer S. Prins, deurwaarder alhier. De heer Prins wordt op voorstel van de heer J. C. Rab bij acclamatie be noemd. Ter voorziening in de vacatures van twee commissarissen worden be noemd de heeren Joh. Parlevliet en J.H. Kikkert. Bootdienst T E.S O. De heer J. N. Rijk stelt voor aan T.E. S.O. te verzoeken gedurende het seizoen een late boot te laten varen, 8 uur van (Texel, 9 uur van den Fielder, met behoud van 'de boot van zes uur, Zondags en op werkdagen. Hij ziet er een groot voor deel voor de neringdoenden in. Voorz. acht zoo'n late boot alleen Zondags van belang. Dan alleen zullen velen de dagjesmenschen er gebruik van maken. Voorz. acht liet onzin te veronderstellen zooals onlangs opgemerkt is, dat men liever eerder van l exel wil, dan later. - De heer Parlevliet ondersteunt het voorstel en zou het gaarne uitgebreid zien tot het gan- sclie jaar. Dan heeft de sportclub er ook wat aan en deze heeft toch ook haar be- teekenis voor de middenstanders. Des winters gaat de laatste boot van hier om half drie. Dat kan ook beter. Voorz. zegt toe, bij T.E.S.O. op verbetering te zullen aandringen. Om financieele reden mag verbetering van de dienst niet ge weigerd wonden, aldus de voorz. Dan maar een paar duizend gulden minder verdiend. Gestreefd moet worden naar het behoud van de avondboot gedurende de winter. Nu is het tijd om deze zaak aan te pakken. Hooge vrachten van T.E.S.O.? De heer A. v.d. Vis komt op tegen de hooge vrachten, welke z.i. T.E.SJO. be rekent. Een bus met 50 L. melk wordt voor 10 ct. vervoerd, maar een bak met 20 pond spinazie kost ook 10 ct. Colli's, van 67 pond kosten eveneens tien ct. Dertig bussen melk gaan voor f 3.over, maar ik moet f4.— betalen voor een vracht groenten, die ik wel op mijn half tons Fordje kan laden. De voorz. raadt aan deze kwestie persoonlijk met de directie af te handelen. Een bestuurs lid merkt op, dat de vracht beter op groen ten en fruit dan op melk kan worden ver haald. De heer Van der Vis blijft bij zijn bezwaren. Voor een kist sinaasappelen berekent T.E.S.O. 20 ct., maar van Alk maar naar Den Fielder bedraagt de vracht slechts 25 ct., van Amsterdam af 35 ct., van Rotterdam af ook maar 35 ct. Bestelling van vrachtgoed. De heer J. N. Rijk klaagt over het feit, dat vrachtgoed, Zaterdagavonds met de laatste boot aangekomen, pas Maandags- middags 1 uur wordt besteld. Hij stelt voor aan T.E.S.O. te vragen Zaterdags de besteldienst te doen aansluiten op de laatste boot. Aangenomen. Hooge tarieven van de T.E.M. De heer Joh. Moerbeek verzoekt erbij de T.E.M. op aan te dringen, dat de stroomtarieven voor groote winkels ver laagd worden. Voorz. is hier sterk voor, daar het z.g. goedkoope vijf cents tarief door het hooge vastrecht doodgedrukt wordt. Wij (N.V. Vlessing) nemen per jaar 8 a 10 duizend K W. stroom af en betalen, behalve de stroomprijs de onge hoorde som van f350 aan vastrecht. We hebben op aanmerkelijke verlaging aan gedrongen en zullen zelf een installatie aanschaffen, als dat geen succes heeft. Een half jaar terug heb ik een brief ge richt aan de T.E.M., maar ik heb ernog steeds geen antwoord op. Activiteit bij 't beantwoorden van brieven, is bij de T.E.M. zeker niet groot. We moeten alge meen op verlaging aansturen voor de de burgerij, voor de winkeliers in het biezonder. Het is onbillijk, dat iemand met een groote winkel als b.v. de heer J. G. Dekker die winkel aangerekend wordt als een huis met negen vertrek ken. Voorz. zegt er met de heer De Rode over te zullen spreken en zoo noodig een adres aan de raad te willen richten. De heer J. Parlevliet verwacht niet, dat de tarieven de eerste jaren omlaag zullen gaan. Moeten wij dan, vraagt hierop de heer Joh. Moerbeek, de dupe worden van fouten, die de raad heeft ge maakt? Uit de vergadering wordt ge roepen: „Lichtstaking!' Voorz. zegt toe, dat de Vereen, ernstig stappen tot verbetering zal doen. Wanneer het vast recht wat omlaag gaat, neemt men wel wat meer stroom af. De T.E.M. zal «er weinig schade van hebben. De 'heer, i

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5