HIIJNHARDT'S KINDERZALF De Nieuwe Texelsche Courant Burgemeester Buysing Damsté. No 4641 45steJaargang. Woensdag 15 Juni 1932 Van 'jveek tot week Texelsche Berichten Beperkte openstelling Postkantoren, Hootd-en Kiesp/^ MIJNHARDT5 POEDERS DERS geneest het huidje van uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct Bij uw Drogist Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHECOURA Is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et; iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 et. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Mei NT 7,13 8.13 9 07 9,58 10,47 11,32 12.22 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.50 Loswal aan den Noorderdijk. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat in verband met ver hooging van den zeedijk aldaar, de los wal aan den Noorderdijk gedurende het tijdvak van 20 Juni t.m. 6 Juli a.s. voor het verkeer is afgesloten. Texel, 10 Juni 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond Woelingen in Zuid-Amerika. Er gaat zelden een week voorbij, dat wij niet van de een of andere revolution- naire beweging uit Zuid-Amerika hooren en wanneer de Zuid-Amerikaansche staten even gul waren met het betalen den rente op de hun door het buitenland verstrekte leeningen als met het geven van revolutionnaire voorstellingen, dan zouden in Noord-Amerika en hier in Europa heel wat minder zuchten worden geslaakt. In Chili is nu onder leiding van hoofd- en opper officieren van leger en vloot een revolutie uitgebroken en een nieuwe regeering gevormd, die de nationaal-socialitische of de commu nistische kant uit wil, inaar het schijnt. In elk geval, de anti-kapitalitische kant uit. De berichten uit Santiago luiden nog verward en tegenstrijdig. Maar dit eene valt er toch wel uit op te maken, dat het ditmaal een ernstige omwenteling geldt met een ernstig doel. Het gaat hier klaarblijkelijk niet om andere personen aan het bewind, gelijk meestal in Zuid-Amerika, maar om een ander systeem van voortbrenging en verdeeling in te voeren. En juist om deze reden is het zoo belangwekkend, kan het althans zoo belangwekkend worden, wat zich in deze dagen in dit land van goud, zilver, koper, ijzer, steen kool, salpeter en nog veel meer afspeelt. Wat staat er in Duitsohland voor de deur? De nieuwe regeering heeft, in het be wustzijn dat zij bij de kennismaking met de Rijksdag een nederlaag tegemoet ging, hem vlak vóór de kennismaking zou plaats hebben, ontbonden en verkie zingen uitgeschreven voor de volgende maand. Het heet, dat zij zich tot die ont binding heeft verplicht tegenover de nationaal-socialisten, het zou de prijs zijn voor derzelver voorloopige onzijdig heid. Dat de Nazi's tuk zijn op nieuwe verkiezingen is begrijpelijk. Zij zijn sinds de vorige weder zoo geweldig vooruitge gaan, dat zij in de nieuwe Rijksdag on getwijfeld in zeer gesterkten getale zul len terugkeeren. Wel is waar staan hun kansen in het geheele Rijk volstrekt niet zoo gunstig, vooral door het katholieke Zuiden en Rijnland, waar ze op lang niet zoo'n sterk percentage kunnen reke nen als in het protestantsche Noord en Midden-Duitschland en zullen zij inde nieuwe Rijksdag ongetwijfeld beneden de 50 prooent blijven. Maar sterk vooruit gaan zullen ze zeker. L>e vraag is: wat dan? B.v. als ze 40 a 45 pet. halen, met' de Duitsch-nationalen een paar procent meer, zullen ze dan met medewerking of over de hoofden van de generaals een soort dictatuur trachten te vestigen? Of zullen zij beproeven het met het centrum op een accoord te gooien? In het laatste geval zouden Ze een zeer hooge prijs moeten betalen, een prijs, die wel eens boven hun krachten zou kunnen gaan. In Duitschland wordt deze vraag druk besproken. Zij is het ten volle waard, maar voor beantwoording is ze vooralsnog niet rijp. Doo» V5ct. Per stuk 8ct. 6IJ Uw drogist. Haal uw dagblad af. Iedere dag brengt uw dagblad een schat van lectuur, het laatste nieuws en de laatste foto's op allerlei gebied. Schat ten gouds wonden besteed om u met actueele gebeurtenissen van de dag zoo spoedig mogelijk bekend te maken. Jam mer echter .dat zoo dikwijls uren ver strijken na aankomst alhier, voor zoo'n dagblad, dat juist bij een vlugge bestel ling zoo'n groot belang heeft, bij u thuis wordt gebracht. Gaarne geven we daarom gevolg aan het verzoek van de Postdirecteur alhier om de aandacht van belanghebbende nog eens te vestigen op de gelegenheid, welke des avonds tot kwart voor negen wordt geboden, om de dagbladen, aangekomen met de laatste boot en bestemd voor den Burg, aan het kantoor af te halen. Kosten zijn er niet aan verbonden. Wie zijn krant wil afhalen, welke 's morgens met de boot arriveert, betaalt daarvoor 50 ct. per drie maanden. De Directeur van het Post-Telegraaf en Telefoonkantoor te den Burg (Texel) deelt mede .dat met ingang van 20 Juni a.s. het kantoor te den Burg en de daar onder ressorteerende hulpkantoren te de Cocksdorp, te Oosterend en te Oude schild voor de Post- en Telegraafdienst als volgt zullen zijn opengesteld: Den Burg: 8-13; 14-15; 18-19. De Cocksdorp: 8V2-HV2; 14-15; 18-19. Oosterend: 8V2-IIV2; 14-15; 18-19. Oudeschild8V2-HV2; 14-15; 18-19. Voords wordt van genoemde datum at de openstelling voor de telegraafdienst van de stations te Eierland, den Hoorn, de Koog en de Waal als volgt: Eierland en de Waal: 8Va-12Va 1 14-15, 18-19. Den Hoorn: 8-13; 14-15; 18-19. De Koog: 8y2-12y2; 14-15, 18-19. (gedurende het tijdvak 1 Sept. t.m. 30 Junivoorde Koog gedurende 't tijdvak 1 Juli t.m. 31 Augustus: 8-13; 14-15; 18-19). De aandacht wondt er voorts op ge vestigd, dat de duur van de openstelling voor de telefoondienst van alle boven genoemde kantoren en die van de post dienst voor Eierland, den Hoorn, de Koog en de Waal geen wijziging onder gaat. De correspondentie, bestemd voor de busrechthouders kan op de bestaande wijze in ontvangst worden genomen. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., Westergeest f 2.50. Algemeene Vergadering Landelijke Rijvereeniging „Texel". Door het bestuur van bovengenoemde vereeniging werd Zaterdagavond in „De Zwaan" een vergadering be legd, die, hoewel tegen 8 uur aange kondigd, eerst te kwart voor negen door de voorz. der Paardensport, de heer H. Keesom, onder welke vereeniging het be heer der rijver, is ondergebracht, met een kort woord van welkom werd ge opend. Spr. had meer belangstelling ver wacht, vooral van de zijde der ouders van de leden. Meerdere malen was er over gesproken, de ouders ook ter vergadering te laten komen, teneinde hen mede op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Slechts drie personen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Degenen, die bijwoning het meest noodig oordeel den. schitterden nu door afwezigheid. Verder feliciteert de voorz. de heeren en dame, met het succes, dat zij te Op meer behaalden. Twee prijzen verwerven is voor een jonge vereeniging als onze L.R. zeker een goede prestatie, vervolgt spr. Veel geluk er mee. Betreurd wordt, dat het ledental sterk vermindert. Min stens 10 a 12 ruiters moet de vereen, toch sterk zijn. Wanneer er bij de lessen maar een 6 a 7-tal opkomen, is dit voor de instructeur niet bemoedigend. Opge wekt wordt, toch vooral deze lessen niet te verzuimen. Eén avond in de 14 dagen oefenen is volgens bestuur en leden ge noeg, maar dan ook allen present. Morgen is het de 16e Juni, de dag, met ingang waarvan aan Burgemeester Buy sing Damsté, te Voome, als zoodanig op verzoek eervol ontslag is verleend. Mor gen passeert onze oud-burgervader een mijlpaal op zijn zoo welbestede levens baan, waarbij wij gaarne even verwijlen. Bij zijn afscheid van Texel waren Bur gemeester Buysing Damsté's woorden: „Ik zal en kan Texel niet vergeten en steeds met groote belangstelling het wel en wee van mijn nieuwe standplaats uit volgen." Geen wonder, want stond 11a 1889, toen burgemeester Loman het eiland verliet, van alle opvolgende burge meesters burgemeester Buysing Dainsté niet het langst aan het hoofd van onze gemeente? Bijna tien jaar lang was hij Texels burgervader in de beste zin van het woord, een voorbeeldig chef, bij wie de belangen zijner ondergeschikten veilig waren. In zaken, de gemeenschap rakende, klopte men nimmer vergeefs bij hem aan. Zijn weldadigheidszin was algemeen be kend. Levensbesdlirijving. Hendrik Pieter Anton Buysing Damsté werd 23 Oct. 1872 te Zuidwolde (Dr.) geboren. In 1887 weid hij toegelaten als adel borst 3e klas tot het Kon. Instituut te den Helder. In 1891 verwierf hij de rang van adelborst le klas. Met ingang van 2 Aug. 1895 werd hij bevorderd tot Luit. ter zee 2e klas," als hoedanig hij 1 Dec. 1903 werd gepension- tieerd. Toen legde de heer Buysing Damsté zich toe op de studie van de gemeente administratie. In 1905 verwierf hij het diploma Candidaat-gemeente-secretaris en in 1909 de akte Staatsinrichting M.O. Toegerust zijnde inet degelijke kennis, vond Dodewaard (Betuwel in hem een goed gemeente-secretarisaeze benoeming liad plaats 11 Jan. 1906. Op 19 Oct. 1907 werd hem in dezelfde gemeente tevens de post van gem.-ontvanger toevertrouwd. Ook. de functie van secr.-ontv. van de polder Hien-Doodewaard werd hem opgedragen. Weer hooger klom hij, toen hij tot bur- 4% VJ lts» gemeester van Texel werd benoemd, welk ambt hij van 16 Sept. 1915 tot 16 Juni 1925 met ijver en nauwgezetheid ver vulde, gelijk hij daarna het burgemeester schap van Oost-Voorne waarnam. Van de vele zaken, met steun van bur gemeester Buysing Damsté op Texel tot stand gebracht noemen wede aanleg en ver betering van tal van wegen, de aanschaf fing van een motorwals en motorbrand spuit, uitvaardiging motor- en rijwielver ordening en verordening, waarbij ingeval van besmettingsgevaar een veeinvoerver bod kan wonden uitgevaardigd, overdra gen haven Oudeschild aan het Rijk, uit breiding loswal Oost, nieuwe scholen te Cocksdorp en Oost en uitbreiding school te den Hoorn, uitbreiding raadhuis, stich ting vischafslag te Oudeschild en electr. (nood)centrale te den Burg. Een mooie staat van dienst. We herhalen thans wat we reeds eender schreven, n.l. de wensch, dat oud-burge meester Buysing Damsté nog vele jaren in goede gezondheid in familiekring rust en vreugde moge genieten. De zekerheid!, dat deze wensch door zeer velen wordt on derschreven, doet ons met te meer ge noegen deze woonden wijden aan het feit. van de voor hem zoo gewichtige dag. Aangezien er geen speciale notulen van een vorige vergadering werden gemaakt, kan direct worden overgegaan tot het weergeven van de schulden en baten der Vereen. De penningin., de heer A. J. Keijser doet hiervan verslag. Hieruit blijkt, dat er 1 Jan. '31 m kas was f21.58, met tevens een schuld aan de Paardensport van plm. f 230.Over 1932 was ontvangen f463.68, uitgegeven f463.42, zoodat het kassaldo op 1 Jan. 1932 bedroeg f0.26. Intusschen waren de schulden gerezen tot f270.Dit kwam in hoofdzaak door het bouwen van de manége, het niet betalen van eenige zadels, rijbroeken en petten. Door een der aanwezige ouders wordt vo'orgesteld, ook een paar ouders in het bestuur zitting te doen nemen. Na lang en breed hierover te hebben gesproken, wordt besloten hiertoe niet over te gaan. Ook een later gedaan voorstel om Paar densport en Rijvereen. één te maken,, wordt om verschillende redenen niet aangenomen. Beter wordt geoordeeld, beide vereenigingen gescheiden te hou den. De bestaande toestand zal dusvoor- loopig gehandhaafd blijven. Op een vraag aan de leden, hoe zij over hun instructeur dachten, wordt door hen geantwoord, dat de heer Vethman tot aller tevredenheid de lessen leidt. Een betere zouden zij zich niet kunnen wen- schen. Mede wordt door hen met lof ge waagd van de inkwartiering bij de heer Vethman, tijdens de feesten te Opmeer. Alles was prima in orde, heel wat beter dan vorig jaar in de steenfabriek te Ber gen, merkt een der aanwezigen op. E>e leden, ouders en pers wordt naar aanleiding van het behaalde succes te Op meer, een gelagje geoffreerd. Ter sprake wordt gebracht aankoop costumes (militaire). Aangezien de tijds omstandigheden minder gunstig zijn, zal met het aanschaffen hiervan nog wel niet door ieder kunnen worden overgegaan. Door het bestuur wordt de aanwezige leden verzocht, te trachten, degenen, die bedankten, weer 'te doen toetreden. Voor al wordt het betreurd, dat mej. Gretha Witte, de vereen, verliet. Er zijn toch al zoo weinig dames-leden, dat er heusch geen enkele gemist kan worden. Het be stuur zal dan ook gaarne zien, dat deze weder als werkend lid toetreedt. Nogmaals wordt opgewekt tot het bij wonen der lessen. Oefenen blijft het pa rool. Dat de vereen, wel tot iets in staat; is, werd te Opmeer bewezen. Naar aanleiding van een opmerking over de schulden, welke de Rijver, heeft aan de Paardensport, wordt geantwoord, dat die schuld wel nimmer met pressie op de rijver, verhaald zal worden. Hier na wordt voorgesteld in de loop van de zomer op verschillende dorpen een de monstratie te geven. Vooral in het bad seizoen, meent men, zou een demonstra tie te de Koog wel geld in het laad je brengen. Verschillende bezwaren, hieraan verbonden, worden met een luchtige op merking uit de weg geruimd, zoodat we er binnenkort wel meer van zullen hoo ren. Over geschikte terreinen meent men hier en daar wel te kunnen beschikken. Van het publiek wordt verwacht, dat het gaarne b.v. een kwartje zal offeren, om een 'dergelijke demonstratie bij te wonen. Na nog eenige besprekingen van allerlei aard, wordt door de voorz. met een woord van dank en de wensch, dat de vereen, eerder zal bloeien dan verwelken, de vergadering gesloten. L. Lammerenmarkt. De handel in lammeren vlotte Maandag wat beter dan vorige week. Bij een aan voer van 3172 stuks, liepen de prijzen van 612 gld. (Vorig jaar 5e markt 2927 stuks, 18—24 gld.) Centrale Slachtplaats. Alen deelt ons mee, dat de Centrale Slachtplaats alhier binnenkort de beschik king zal hebben over een koeloel, waarin geheel automatisch met behulp van een electromotor de temperatuur zoo laag wordt gehouden als noodzakelijk is. T.b.c.-vrije stallen op Texel. De lijst van leden-deelnemers Vereen. Texel tot Bestrijding van T.B.C. onder het Rundvee, wier stallen gedurende het dienstjaar 19311932 geheel vrij waren van t.b.c., telt 89 namen. Vorige jaar waren het er 63 De Vereen, boekt dus een vooruitgang van ruim 40 pet., hetgeen een felicitatie waard is en een aansporing mag zijn om tot lid van deze Vereeniging toe te treden, voor zoover men nog geen lid is1 j

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1