Zomersproeten verdwijnen Hoe men ons ziet. WINKELSLUITING. De vorige week hebben wij een en ander overgenomen uit het rapport van ide Commissie van voorbereiding voor de belangen van zenuw- en zielszieken, om dat het ook op Texel betrekking had. BedoeM rapport bevat echter nog meer over ons eiland en zijn bevolkingen ook aan deze gedeelten ruimen we graag een plaatsje in. De Commissie maakt onderscheid tus- schen de bewoners van de Eierlandsche polder en die van de oude kern van Texel. Heelemaal juist is dat o.i. niet. Beter lijkt ons 'n onderscheiding tusschen de oude kern en de latere inpolderingen, waartoe wij dan behalve Eierland ook het Noorden rekenen en de Prins Hendrik- polder. Polders zijn te beschouwen als kolo nisatiegebieden en hun oorspronkelijke bewoners zijn óf uit de naaste omgeving óf uit andere, soms op groote afstand gelegen deelen van Nederland afkomstig. Wie daaromtrent interessante beschou wingen wil lezen, verwijzen we naar de interessante studie van Dr. H. H. ter Veen, getiteld: „De Haarlemmermeer als Kolonisatie-gebied". Over Eierland zegt de Commissie: „De bewoners zijn ongeveer 75 jaar geleden uit Zeeland, Friesland, Gronin gen en het vasteland van N.-Holland het eiland binnengetrokken en hun geestelijke structuur verschilt merkbaar van die der Texelaars, welke door hun geïsoleerd be staan en als gevolg van de daarbij behoo- rende inteelt geestelijke degeneratie-ver- schijnselen in meerdere of mindere mate te zien geven". Wij merken hierbij op, dat 75 jaar veel te krap gesteld is en dat ook van de Zuid-Hollandsche eilanden kolonisatie heeft plaats gehad. Later beweert de Commissie: Tusschen deze emigranten en de oorspronkelijke Texelaars bestaat een zeker antagonisme (tegenwerking) in die zin, dat van geen onderlinge vermenging sprake is. Dit laatste is te sterk gezegd. Vooral in de latere jaren komt die vermenging meer dan sporadisch voor. Alle dorpen en buurtschappen, zoo heet het verder, maken in het algemeen een zeer welva rende indruk en de algemeene hygiënische venhoudingen zijn er zeker beter dan op Urk en Marken. Dat klinkt in onze Texelsche ooren niet onaangenaam, doch wij moeten er tegen inbrengen, dat sinds korte tijd Mar ken zoowel als Urk ons althans in één opzicht zeer ver vooruit zijn: daar isn.l. de drinkwatervoorziening prima in orde en bij ons op Texel Zuster Anna, wanneer zult ge hier het kraantje kunnen opendraaien? Over de inteelt spraken we reeds. Dr. F. S. Meijers, de voorzitter-rapporteur der Commissie, die Texel eenige malen be zocht, vernam van betrouwbare zijde, dat vrijwel alle oorspronkelijke bewoners min of meer aan elkaar verwant zijn. Terwijl er volgens de hoofden op de scholen 28 zwakzinnige leerlingen waren op 1030, telde Dr. Meijers bij zijn per soonlijk onderzoek op zeven scholen met te zamen 402 leerlingen, er ongeveer 54, die voor buitengewoon onderwijs in aan merking kwamen. Een der schoolhoofden zei hem, dat in het algemeen de ouders op intellectueele ontwikkeling van hun kinderen geen prijs stellen. Een ander hoofd deelde mee, dat menig ouder zijn kind een aanmerking maakte, wanneer het zich met een boek onledig hield, met de bijvoeging, dat het zijn tijd wel beter kon besteden. Een derde vertelde, dat van zijn 80 leerlingen er slechts twee van de 80 kinderen voor M.U.LiO. in aanmerking kwamen. Dr. Meijers concludeert hieruit: „Dat alles getuigt wel, dat het gemid deld intellectueele peil van de kinderen op Texel niet hoog kan worden aangeslagen." Van een der doktoren vernam Dr. Meijers o.m.: „Ik krijg de indruk, dat de inteelt, die hier in sterke mate plaats heeft gehad en nog plaats heeft, niet zoozeer een directie degeneratie geeft. Wel geeft het natuurlijk een samentreffen van min derwaardige eigenschappen in bepaalde families. Het is zeer opmerkelijk, dat in sommige families, waar de inteelt zeer sterk is, weinig of geen abnormalen voor komen. Er zijn hier stamboomen op te maken, waarin een groot aantal abnor male personen voorkomen; sommige fa milie-namen houden vrijwel zeker de diag nose in: geestelijke abnormali teit, zonder dat deze zoo ernstig behoeft te zijn, dat maatschappelijke on geschiktheid het gevolg is". Dank zij de medewerking van de heer M.D.Dijt, wordt er in het rapport een stamboom gepubliceerd, welke begint in de 2e helft van de 17e eeuw, dus om streeks 1675. Van het echtpaar, dat toen leefde en 6 kinderen verwierf, telt de zesde generatie 57 personen, waarvan nog verscheidenen in leven zijn. 30 van deze 57 kunnen als volkomen normaal worden beschouwd, terwijl 5 lijden aan tubercu lose en 22 geestelijk onvolwaardig zijn. Ten slotte nog dit, waarbij men in het oog houde, dat het slaat op 1930: Dr. Meijers bezocht ook een der Ge- in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten, stichten van Weldadigheid. In deze over volle inrichting waren 22 verpleegden aan de zorgen van een huisvader en een huis moeder toevertrouwd. Beide gaven zich blijkbaar alle moeite, de invaliden zoo gced mogelijk te verzorgen, maar zij wa ren voor een te zware taak gesteld. Ónder de 22 verpleegden 5 vrouwen en 17 mannen waren 12 ernstig geestelijk ge stoorden, waaronder zware imbecielen en één vrouw, die reeds 7 maal in een krank zinnigengesticht verpleegd was geweest. „Verscheiden van deze geestelijk zieken waren chronische bedpatiënten en de meesten lieten regelmatig hun urine en ontlasting loopen. Vanzelf drong zich de vraag op, of een onderzoek bij andere zg. stichtingen van Liefdadigheid niet eveneens minder gewenschte toestanden zouden doen kennen". VeiüngberiCht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De aangevoerde eieren werden Maandag tegen sterk verhoogde prijzen verkocht. Het meerendeel ging plm. 30 cent hooger vlot van de hand. Tegen deze prijzen zal de handel vermoedelijk wel trekkende zijn We verwachten dan ook, dat de prijzen eerder iets zullen afnemen dan nog hooger gaan. Sportnieuws. Korfbal In aansluiting op ons vorig bericht over de komst van K.Z. I (zooals we in de dagbladen hebben kunnen lezen, bijna kampioen van Nederland) en Z.K.V. 1 (2e klasse N.K.B.) op a.s. Zaterdag, deelen wij nog mee, dat S.V. Texel haar terrein voor beide wedstrijden heeft aangeboden. Dit aanbod is door de Tex. Korfbalbond dankbaar aanvaard. Door de aanwezigheid van betere kleedkamers en beter terrein inrichting, leent dit terrein zich beter voor deze wedstrijden dan het terrein van Verdo-Nigro. Het publiek zal zeker in grooten getale een bezoek brengen aan het sportterrein. We krijgen Zaterdagavond 8 uur een wedstrijd Tex. Korfbal-Bond-Combinatie tegen K.Z. I—Z.K.V. 1-Combinatie, Zon dagmiddag 2 uur K.Z. I tegen Z.K.V. I. Beide wedstrijden zullen zeer zeker de moeite waard zijn, daar de twaalftallen het beste brengen van de verschillende vereenigingen. Wie thans een prima wed strijd wil zien, ga Zaterdagavond of Zon dagmiddag naar het sportterrein. Heden (Woensdag)avond een oefen wedstrijd tusschen Verdo-Nigro en T.K.B.- comb. op het terrein van Verdo-Nigro. Voetbal. Men schrijft ons: Het was voor de elftallen van de S.V. een slechte dag. Van de wedstrijden werd er geen enkele gewonnen. Texel I verloor van Helder III met 12, T. II van Zwa luwen I met 37, zoodat de beschikbaar gestelde Lauwerkrans op overtuigendeen verdiende wijze in het bezit bleef van Z., terwijl T. Ill met 5—2 aan het kortste eindje trok. T. III—Zwaluwen 11. Ondanks de zomersche warmte werd er flink gewerkt. Om 12 uur vangt de wed strijd T. IllZw. II aan. T. is spoedig in de aanval, maar deze wordt telkens slecht afgewerkt. Het opbrengen ging wel aardig, maar het beslissende moment ont brak. Op fortuinlijke wijze neemt T. de leiding als de Z-keeper een springende bal laat slippen. Spoedig maakt Z. gelijk, pro- fiteerende van een fout in de achter hoede. Z. maakt voor de rust nog 2 doel punten. Na de rust lukt het bij T. niet meer, terwijl Z. nog tweemaal weet te scoren. Een geflatteerde uitslag. De keeper van T. doet nog wat vreemd en was niet ge lukkig. Arie en Piet waren bij T. de beste. T. II—Zwaluwen I. Als plm. 2 uur begonnen wordt, gaat T.'s voorhoede direct ten aanval. Z. geeft echter niet thuis en dan moeten de T.- backs optreden, hetgeen na eenig weifelen hun heel goed afgaat. De aanvallen van Z. zijn gevaarlijker, terwijl T. de buitenspel val niet durft openzetten. Door de zwakke "halflinie werd het werk der backs moei lijker. Vrij spoedig neemt Z. danook de leiding. Bij een goed opbrengen maakt T. uit een op het doel geschoten vrije schop door goed doorloopen van "J.Br. gelijk. Het spel wordt pittiger. Z. brengt de stand op 31, terwijl Jaap op fraaie wijze een voorzet van P. Br. benut. Z. zorgt voor no. 4, en T. verkleint voor de rust de achterstand uit een penalty. Na de rust is T. uitgespeeld. Wim heeft Joh. Br. in het doel vervangen. Hij doet er uitstekend werk en menig moeilijke bal is bij hem veilig. Z. brengt de stand op 3—7. Een goede uitslag. Warmte en invallers waren de oorzaak, maar ook het goede, sluitende en vlugge spel der gasten. De rechtsbuiten belooft een goede kracht te worden, terwijl aanv. Bak een handig spelverdeeler is. De krans kwam als no. 1 de rij der prijzen openen. Melkboeren—Fanfare. Zondagavond was er geweldige belang stelling voor de groote dingen, die ston den te gebeuren. De menschen van room boter en melk zijn aan het lostrappen, als KI .Gielis voor de toss fluit. De blazers komen, als spelers van naam, in hun ge heel in het veld, waarbij Van Run zijn onafscheidelijke pijp nog vergeten heeft weg te leggen. Al spoedig moest Willem ik bedoel Van der Meulen hande lend optreden, hetgeen hem biezonder goed afgaat. Op de meest wonderbaarlijke wijze verdedigt hij zijn doel, waar Lagen daal met verschrikkelijke knallen hem tracht te passeeren. Als de kleine Wels op het doel afstormt, denken we: Daar gaat-ie, maar een stoot op de flinke cor- hoorn, en weg is de kans. Het orkest-ge deelte vindt het even later veiliger de bal maar met de handen op te vangen, wat onberispelijk ging. De penalty levert voor v.d.M. geen moeilijkheden op. Anderies- sen geeft dikwijls geweldig goed door. Ook de Blazers doen hun best; ook daar zijn goede krachten. Als we dan het op geruimde hoofd van de midvoor door de verdediging heen zien schitteren, denken we al „arme Stroomer", maar tot de rust houden ze goed stand. Óndanks de straf schoppen, voor zulke beroemdheden na tuurlijk peulschilletjes, bleef de stand 0-0. Tijdens de rust een prettige stemming onder spelers en publiek. Een ieder was benieuwd. Na de hervatting gaat het Fanfare er op uit, maar „Stroomer" geeft niet thuis. Dan belandt de bal bij de snelle Melk- rechtervleugel, een goede voorzet, reeds is v.d.M. uitgeloopen, maar Piet Lagendaal is hem te vlug en vuurt zijn kanon af: 1—0 is de stand, vrij spoedig gevolgd door 2—0. Dit wondt het Fanfare te machtig, enkele fanfares volgen, een voorzet van links en H passeert Str. met een enorme knal. Uit goed samenspel tus schen Lagendaal en Van Nellen maakt laatstgenoemde no. 3. Prachtig! Een ver schot van Arie kan door al die beenen niet gezien worden. Lu:de aangemoedigd trekt Fanfare er op uit en met 300 punten maken ze er 24 van. Niet lang hierna kondigt KI. G., die het moeilijk en ook wel warm heeft, het einde aan. De sigaren waren wel verdiend en wer den eerlijk gedeeld. Het was een gezellige avond. Het was leuk het „zwoegen" aan te zien. Duidelijk bleek, dat inderdaad „Melk goed voor elk was", maar óók, dat de Fanfare-menschen over goede lon gen beschikken, want ze liepen als van zelf. o Maandagavond speelden onze Benja mins tegen elkaar, 2 elftallen van jongens van plm. 10 jaar. Wit won met 2—1. Het was een prettige match. o Vrijdagavond spelen deze proefelftal- len een oefenwedstrijd; dit in verband met de adsp. dag op 24 Juli a.s. K.F.C. adsp. komen dan bij ons op bezoek, ter wijl ons tegenbezoek omstreeks eind Aug. zal plaats hebben. Res.: M.Bakker (Wit) Elftal A.: Béla. T. Eelman D. C. Dros P.Slikker D.Geense P.Keesom K.Kikkert W.Mulder P.Kikkert G.Goevert S. van Heerwaarden. W.v.Heerwaarden W.Hapner B.Mulder T. Kackzor G. Coevert H.Boon Th.Lap I.Boon W.Vlas J.Slikker N. Huisman Res.: W. Ran (Groen-Zwart). Aanvang half acht. Excursie naar de Wieringermeerpolder en de Vlieter Men schrijft ons: Vrijdag j.l. hebben een 28-tal dames en heeren onder leiding van de heer H. Klimp een reis gemaakt naar de Wierin germeerpolder en de Zuiderzeewerken bij den Oever. Begunstigd door het schoon ste zomerweer, ging de tocht door de mooie polders Anna-Paulowna en Wie- ringerwaard naar Sluis I of, zooals thans de zeer prozaïsche naam is, Slootdorp. Het nieuwe dorp is reeds voorzien van electrisch licht en waterleiding. Enkele kilometers voorbij dit dorp is een vlucht heuvel opgeworpen, voor redding van vee en van menschen bij mogelijke doorbraak. Boven op deze heuvel heeft men een prachtig uitzicht over de nieuwe polder. Hier ziet men nog duizenden H.A. braak liggend land, golvende roggevelden, boer derijen gereed en in aanbouw, koppels weidende koeien en velden met hooi- hoopen. Rijk staan de gewassen nog niet, maar toch moet men zich er over verwon deren, dat er reeds zooveel groeit, waar kort geleden de zee nog golfde. Na nog een boerderij en verschillende werktuigen te hebben bekeken ging de tocht verder naar den Oever. Alleen dient nog te worden vermeld ,dat er bij de vluchtheuvel een groote en goed inge richte cantine aanwezig is, waar men zich kan laven aan een koele drank. Van den Oever loopt over de nieuwe dijk over een afstand van plm. 5 K.M. een prachtige betonnen weg, naar het gedeelte van de afsluitdijk, dat nog moet worden klaargemaakt. Hier ziet men tientallen, baggermachines, zandzuigers, baggerbak ken, enz. Alles is hier samengetrokken, om de groote dijk nog deze zomer geheel te voltooien. Een motorbootje heeft het gezelschap langs het drukke punt gevoerd, zoodat ieder een indruk kreeg van het grootsche werk, dat hier wordt verricht. Op de terugreis een uur rust in Hippolytushoef en daarna naar den Helder. Met de laat ste boot keerde het gezelschap ten hoog ste voldaan naar Texel terug. Werkverschaffing. De werkverschaffing vanwege het Alg. Weeshuis in Waalenburg, met subsidie van de gemeente Texel, is thans aan kant. Het werk is opgeleverd en het 30-tal werKloozen, daar te werk gesteld, ontsla gen. Ten gemeentehuize hoopt men nu dat binnen enkele dagen een aanvang kan worden gemaakt met de verbreeding van de Westerweg in Waalenburg, opdat wederom eenige tientallen arbeiders een boterham zullen kunnen verdienen. Aanwinsten Texelsch Museum. Doodgevonden vogels: Zwarte Stern van Stark en Epe; Sprink- haanrietzanger en jonge Tureluur van M. Kikkert, Oosterend; Kokmeeuw van P. Roeper, Oosterend; Koekoek v. Mevr. Ebbinge Wubbe; Zwaluw van Gr. Groen- dijk; Geelvink van L. Kuijper; Ransuil van Fr. Klumper. Visschen, enz.: Kreeft van M.S. Langeveld; Noordzee- krab van W. Duinker, den Hoorn; Inkt- visch van Nieboer, de Cocksdorp; Har- nasmannetje van Van der Kooij, Cocks- dorp; 2 groote Zeenaalden van Th. Bak ker, Cocksdorp. Diversen Foto's van Texel van W. Stiggelbout, den Burg; oude kanonkogels en aarde werk uit de Schans, van Ir. v.d. Meer; ouderwetsche flesch van P. Roosendaal Eerland; urnscherven van S. Eelman, den Burg; Kaart van Texel van D. Ruijterman den Burg; gesteenten van Tuinder, den Burg; Eieren van D. Drijver, den Hoorn, J. Kok en P. Riteco; Munten van A. Lan geveld, den Burg, Dogger, Oosterend en P. Rileco, den Hoorn. Een prachtige lijst. Wie van malaise moge spreken, ons museum zeker niet. Glfieu voor het Witte Kruis. Wed. K., den Burg f 1.50. Burgemeester en Wethouders van Texel hebben aan het bestuur van de Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging na een bespreking het oordeel gevraagd over de volgende ontwerp-ontheffingsregeling van de winkelsluiting in deze gemeente ge durende de zoogenaamde zomertijd. A. op de eerste vijf werkdagen van de week. Sluiting 9 uur 's avonds voor alle za ken, uitgezonderd schoenwinkels, mode zaken, manufacturen-, meubelen- en tapijt winkels, bloemenwinkels en muziekwin kels, die om acht uur gesloten moeten zijn. B. Op Zondagen Geopend mogen zijn van voormiddags 9 uur tot namiddags 9 uur: Kiosken voor de verkoop en de afleve ring van rook-ariikelen, foto-artikelen, prentbriefkaarten, souvenirs en speelgoed, badartikelen, fruit en visch, suikerwerken en chocolade en alcoholvrije dranken. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht rookartikelen, brood en banket, fruit en visch, suiker werken en chocolade. In café's zullen tusschen 9 uur voor middags en 9 uur namiddags verkocht mogen worden rookartikelen, prentbrief kaarten, chocolade en verpakte suikerwer ken. C. Gedurende de kermisweek voor alle zaken een sluitingsuur, samenvallende met het sluitingsuur van de kermis. Alvorens omtrent bovenvermeld schema advies uit te brengen, zal het bestuur van de Middenstandsvereeniging eventu- eele bezwaren gaarne schriftelijk verne men, vóór Maandag a.s. in te zenden aan de Voorzitter, de heer 1. Vlessing, den Burg. We geven onze lezers met nadruk in overweging van het bovenstaande terdege kennis te nemen en gevolg te geven aan het in het slot daarvan vervat verzoek. Hebt ge bezwaren, of meent ge, het beter te weten, schrijf. Wilt ge er meer van weten, vraag. Dan komen we misschien tot een goed eindresultaat. Pas op de kleintjes. De Inkomstenbelasting over 1931-1932 biljetten gedateerd December, moet thans geheel betaald zijn. Volgende week wordt ge op een aanmaning, kostende 25 ct., onthaald, wanneer ge het verschuldigde deze week niet hebt betaald. Ge moogt dus kiezen. De kosten van deze (onze) waarschuwing zijn nihil. Driedaagsche reis Ulo-school. Onder leiding van de heer W. J. Jou- wersma, hoofd der school, hebben de leerlingen der Ulo-school een driedaag- sche reis naar Nijmegen en omgeving ge maakt. Aan een aardig maar voor ons blad wat uitvoerig opstel van Reindert

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2