TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Vraagbaak Voor Vreemdelingen Texelsche Berichten De Graf Zeppelin over Texel op Zaterdag a.s. Gootdienst Texei-Vüeland. Kn vrouwen wachten DE Gemengd Nieuws Woensdag 15 Juni 1932. Op Zaterdag a.s. zal het luchtschip Graf Zeppelin o.m. een rondvlucht over ons land maken en daarbij naar ge Maandag in de dagbladen hebt kunnen lezen over de Waddeneilanden strijken. De route zal nl. zijn vliegveld Twente over Hamburg, de Westfriesche eilanden, Waddeneilanden, nieuwe afsluitdijk, Zuiderzee, dwars over Noord-Holland, Noordzee, richting Kanaal, Oostkust van Engeland, Zeeuwsche kust en via Hoek van Holland naar Rotterdam- Waalhaven. Wanneer de Zeppelin niet uit zijn koers gedreven wordt zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, Texel Zaterdag de Zep pelin aanschouwen. Dat zal de tweede maal dan zijn, want onze eerste kennismaking dateert van 9 Juli 1931. We zullen die kennismaking gaarne her nieuwen en kunnen onze lezers aanbevelen Zaterdag een oogje in het zeil te houden. Omtrent de tijd, waarop de „Zepp" boven de Waddeneilanden kan worden verwacht, kunnen de dagbladen van vandaag of mor gen u wellicht meer vertellen. Als het wat meeloopt, zal de Graf Zeppelin op de dag van T.E.S.O's feest nog een biezondere attractie vormen. Hooikiamp bij de „Strooppot" in brand. Nabij de „Strooppot", de bekende boer derij aan de Koogerweg (eigendom van de heer J. Keijser Az., in huur bij Gebr. Verseput), raakte Maandag te ruim half zes nam. een hooikiamp door onbekende oorzaak in brand. Dank zij het spoedig uitrukken en in werking stellen van de motorspuit van den Burg werd het hooi, dat verzekerd was, voor een deel nog be houden. Daar de wind gunstig was liep de hoeve geen gevaar. Zestien jongens, leden van de Jongens club en catechisanten van Ds. Visser, maalden verleden week Woensdag onder zijn leiding een fietstocht naar Wierin- ringen, de Zuiderzeewerken en de Wie- ringerineerpolder. Verschillende beziens waardigheden werden in oogenschouw ge nomen, o.a. de 13de eeuwsche kerk te Hippolytushoef, de sluiswerken, de dijk werken aan de Vlieter, de Wieringermeer polder met de uitgestrekte roggeakkers, en het nieuw gebouwde Slootdorp. 't Was een mooie, leerzame, en gezellige fiets tocht met weinig pech (alleen de tandem wilde zoo af en toe niet verder) en mooi frisch weer. 's Middags vertrok mevr. Visser met de leden van het Zangkoor in andere rich ting. Zij vermaakten zich in de Texelsche dennen en duinen en aan het strand met spel en zang en gezelligheid. Bij de Koog werd gepicnict en 's avonds ging 't nog even heen en weer naar Oosterend, om van de muziekuitvoering van Excel sior te genieten. Voor de meisjes was 't een fijne dag. Receptie T.E.S.O. Er wordt gevraagd wie Zaterdagmiddag ter reoeptie van T.E.S.O. mogen ver schijnen. Mogen het alleen aandeelhou ders zijn? Of mogen ook anderen blijk geven van hun belangstelling en komen luisteren naar de Herdenkingsrede, welke >de heer Wagemaker, voorz., te vier uur nam. utspeken zal? En we antwoorden, dat iedereen wel kom zal zijn, onverschillig of men aan deelhouder is of niet. Ieders sympathie- bewijs stelt het bestuur op hooge prijs. Laten we tevens het verzoek herhalen om door het uitsteken van vlaggen aan de T.E.S.O-dag een feestelijk cachet te ver- leenen. Voor het officieel feestprogram verwij zen we maar het vorig nummer. Voor hei- onthalen en de spelen der schooljeugd heeft de Sportvereeniging haar terrein gaarne ter beschikking gesteld. Parkeoncert Texelsdh Fanfare. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van T.E.S.O. a.s. Zaterdag 's avonds 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Jubileum-Marsch Sam Vlessing. 2. Orphéé aux Enfers Ouverture Jac. Offenbach 3. Les Frissons Scènes de Ballet O-. Oadenne. 4. Donausagen Wals Julius Fucik. 5. Les Saltimbanques, Fantasie Julis Emile Strauwen. 6. Neron, Ouverture Dramatique de Francis Popy. 7. Blaze Away, Marsch two Step A. Holzmann. Een wilde zwaan voor Texels Museum. Een prachtige aanwinst dankt ons Mu seum aan de heer R. Kelderhuis, hoofd der school te Z.-Eierland: een opgezette wilde zwaan, een pracht exemplaar, dat vele kijkers en bewonderaars zal trekken. Museumbezoek. Daar het Zaterdag hier wel druk zal zijn, zal het museum van 101 uur wor den opengesteld. Op overige dagen zal het op aanvraag toegankelijk zijn. Uitslag aanbesteding. Door het R.K. Kerkbestuur den Burg werd Dinsdagavond aanbesteed het ver bouwen der kosterswoning. Laagste inschrijvers waren: Voor timmerwerk: J. Smit Cz., War moesstraat; metselwerk: N. Graaf; schil derwerk: mej. Wed. Z. Graaf; lood- en mastiekwerk: J. W. Paagman; Smeed werk: F. van Heerwaarden; electriciteit: J. Reij. Gunning wordt nader bekend gemaakt. ALLERLEI ln de Levende Natuur van Juni schrijft de heer Jan P. Strijbos over „Strand vondsten", ook over die van Texel, bij een viertal foto's van Butskop, Tuime laar, Maanvisch en Dolfijn. Lezer, knip het stukje over de beperkte openstelling van de postkantoren uit. Be waar het en raadpleeg het zoo noodig. Dan loopt ge niet vergeefs. PRINS HENDRIK-POLDER. Van Antwerpen naar Texel. Door de heer C. van Rossuin alhier, werd Zondagmorgen om 4 uur een bal lonnetje opgevangen, blijkens de hieraan bevestigde kaart opgelaten bij een ballon wedstrijd, uitgeschreven door het Onze Lieve Vrouwen College te Antwerpen Door het inzenden van deze kaart dingt de heer Van Rossum mee naar eenige uitgeloofde prijzen. EIËRLAND. Bestuur Polder Eierland Ter voorziening in de vacature-Com. Witte Pz., zal 25 Juni te de Cocksdorp een stemming plaats hebben. OUDESCHILD Uit de Vogelwereld. Hoewel de meeste vogels hun eieren reeds hebben uitgebroed, hebben we een dezer dagen met bewaker Kalis nog een kleine tocht gemaakt in het oostelijk ge deelte van de beschermde broedtei rei- nen hier. Het doel was, eens te kijken naar het futenpaar, hetwelk daar zijn nest heeft gebouwd. Alvorens we zoo ver waren, werden we tot staan gebracht, door een uitroep van de jeugdige S. de Waal„Ik heb ze gevonden". De heer Burdet wilde n.I. het nestje van de „Kar- rekiet" fotografeeren en nu had Sieme Jr. de heele week reeds iedere avond op bloote voeten een gedeelte rietsloot afgezocht. Eindelijk had hij nu een nestje ontdekt. Flij heeft zeker een pluimpje ver diend De fuut is een prachtige vogel', die door Kalis al dagen is waargenomen en door de heer Burdet ook zal worden gefilmd. De heer Burdet is trouw ens! met de Engelsche Dr. Raven al bij het nest geweest. Als een groote biezonder- heid zagen we het nestje met drie eieren van een bontbekplevier, welke naar we meenen, nog nooit bij Oudeschild zijn ge zien. Cte Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels verdient zeer zeker onze dank voor haar bewaking. Hoe hier gebouwd wordt. Er wordt hier de laatste tijd druk ge bouwd. De werkzaamheden aan de Nuts- woningen, geplaatst aan de verbindings weg Nieuweweg—Achterweg vorderen flink. Aan dezelfde weg zullen drie win kelhuizen verrijzen. Zeilmaker Kruithoed, die zijn werkplaats aan de haven moet afbreken, laat achter de haven een nieuw gebouw zetten. Zou er ook geen nieuwe woning voor het hoofd der o.l. school gebouwd moeten worden Een naam heeft de nieuwe weg hier nog niet. Wat zou de raad van School straat denken? Zakeitnieuvvs. Door de heer J. H. Slaman worden blij kens een adv. in dit nummer smederij en woonhuis te koop aangeboden. o Smid Kiljan heeft aan zijn zaak een handel in rijwielen en reparatie-inrichting verbonden en daartoe een speciale etalage ingericht. DE COCKSDORP Naar we vernemen heeft het bestuur van T.E.S.O. een schrijven bereikt van de heer Th. Reuvers, de Cocksdorp, met de vraag, of deze onderneming bereid is hem te steunen bij de tenuitvoerlegging van plannen voor een bootdienst Texel-Vlie- land. T.E.S.O., zoo vernemen we later, zou er wat voor gevoelen, doch heeft nog geen definitief besluit genomen. Overwegende echter, dat aan een boot- dienst van Texel op Vlieland, zooals die tot 31 Maart 1927 werd onderhouden, in de zomermaanden groote behoefte be staat, zijn deze plannen door de heer Reuvers nader uitgewerkt. Reeds werd be paald, dat van 1 Juli af een dagelijksche dienst met een motorboot geopend zdl worden van de Cocksdorp op de Vlie- hors, zoo mogelijk later ook op O.-Vlie land. Voorloopig zal het alleen maar een overzetveer zijn over het Eierlandsche gat. Wordt daaraan behoefte gevoeld, dan zal twee- of meermalen per dag gevaren worden. Verschillende buiten Texel wonenden schijnen bij deze onderneming geïnteres seerd te zijn. De leiding zal echter bij de heer Th. Reuvers berusten, wiens voor- neme i het ook is zooveel mogelijk aan te slui.en bij de diensten van autobus en boot. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURG -DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: S.45 4.15* 6.00. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP -DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.—.' Van den Burg: 8.45; 11.— 3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 7.45; van den Burg 8.30. (Ondern.: T.Reuvers, de Cocksd. tel. 16) beteekent: Woensdags en Zaterdags niet. Het Diaconessenhuis staat tegen de dui nen aan, blank en ongerept. Wijd is het uitzicht, vredig de omgeving. Als donkere vogels met witte vleugels loopen ze zacht en onhoorbaar de lange gangen door, de zustertjes, zoo vol liefde en toewijding. Twee vrouwen zijn b nnengekomen en zij hebben een kiein jongetje bij zich, schoon als een engel, schuldeloos als de schepping. Het Ijereltje lacht en vraagt naar de zieke kindertjes; hij heeft lekkers bij zich, hij wil ze wat geven. En de vrouwen weten dat binnen enkele minuten over het leven en dood van het kind beslist zal worden. Dat een levens gevaarlijke operatie hem wacht. Een ab ces bij de hersenen. Zij hebben eigen angst en wanhoop on derdrukt, vóór alles moest het kind rus tig blijven, niet vermoeden, wat er ge beuren ging. Vol vertrouwen gaat het kereltje dan ook mee, de vrouwen wachten. O, dat lange wachten. Zijn het uren, minuten, dagen? Een menschonleven lijkt het. Zij staat voor een gesloten poort, haar liefde, haar zorg kan hier niet ba ten ,de wetenschap heeft de leiding, het lancet, de vaste hand van de chirurg kan redding brengen of de dood. Hoor, huilt hij Neen, neen, dat kan niet, de narcose ontneemt hem elk be wustzijn van pijn. Traag kruipt de tijd. Is het al nacht? Hoe lang zitten ze al te wachten? Komt er niemand? O, het leven gaat door, het leven van alle dag, onbewust en zonder mededoogen met net lijden van de twee wachtenden. Dan gaat de deur open de chirurg, de huisdokter. Op het kantje af is de operatie gelukt. Er is kans op zijn be houd. Een uur later ingrijpen en de her senen waren geraakt. Dagen van hoop en vrees volgen - hoe teer en lief helpen de diaconesjes. Een is er bij, zoo jong en frisch, een buitenkind, met de geur der weidebloe- men nog om zich heen en het jongetje noemt haar „mijn eigen zuster" en er is groote vriendschap tusschen haar en het kind. Maar op die twee vrouwen heeft dat angstige wachten, dat dobberen tusschen hoop en vrees, voor goed zijn stempel gedrukt. En wetenschap en liefde hadden de dood overwonnen. Jaren zijn voorbijgegaan. Het jongetje is een man geworden naar lichaam en geest. De reinheid en goedheid zijner kinderjaren is hem bijgebleven; hij is ten volle mensch. De oorlog woedt en hij is meegegaan, bezweken voor de leuze van het vader land, dat in gevaar is, vrijwillig gaat hij mee, denkende zijn plicht te doen. Weer wachten de vrouwen. Hoe lang, jaren, eeuwen? Haar gedachten gaan terug naar dat kleine kamertje, waar de donkere vogels kwamen en gingen. O, hoe gemakkelijk lijkt nu dat wachten toen was er we tenschap en liefde, die streden om zijn leven. En nu? Niets anders dan de moordende angst: Is hij al gevallen? En zij wachten, uren, dagen, eeuwen. Daarginds ver weg ratelt het geweer vuur, huilen en barsten de granaten, dood en verderf brengende. De vrouwen wachten. Een diacones buigt zich over een zwaar gewonde, een zacht vrouwengezicht kijkt naar hem. En als de jonge man zijnoogen opslaat, dan komt er een herkennende blik bij de zuster, zij ziet weer een kind, schoon als een engel. Ook bij hem de herkenning. „Mijn eigen zuster" fluistert hij. En terwijl tranen haar oogen verduiste ren, rijdt zij haar patiënt weg naar het lazaret. Wederom grijpt het lancet en de vaardige hand van de chirurg in tevergeefs, de granaatsplinter raakte te veel de hersenen. De vrouwen wachten de wereld be reidt een nieuwe oorlog voor. IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIII1IIIIIIIIIIIIII1HII1III VERSCHENEN 10e tot 16e duizendtal). Bevattende een duidelijke kaart van Texel en tientallen interessante biezon- derheden omtrent Texel met tal van illustraties Prijs 10 ct. Franco per post na ontvangst van 15 ct. Wederverkoopers ruime korting ROFKHANDEL PARKSTRAAT. IIHIIIilHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIlIHlIHHIIIfflllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII BINNENLAND. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LAATSTE NIEUWS: De rechtbank te Roermond veroordeelde vader en zoon van Elzen ter zake van moord in de bos- schen van Putbroek tot resp. 15 en 8 jaar (Eisch was levenslang en 12 jaar). Te den Haag zijn ex-bankdirecteu- ren gearresteer d wegens verduistering van zestig en veertien duizend'gld. Zie vandaag de dagbladen voor nader nieuws. Den Haag. We ontleenen aan het Bezuinigingsrapport-Welter: Becijferd be- grootingstekort 1932: 170 miljoen Dooi de commissie-Weiter voorgestelde bezui niging: 102 miljoen, welk bedrag tot 108 miljoen kan stijgen. Op elk departement 15 pet. van de uitgaven, waarop bezui nigd kan worden, waarvan de salarissen en materiaal-uitgaven de voornaamste zijn; op defensie 9 miljoen, enz. Laat fliet anderen een les zijn! Te Boxtel zijn twee 17-jarige jongens bij het baden in de Dommel verdronken. Bij Muiderberg is de 25-jarige H.Huis man uit Amsterdam bij het baden in het ijsselmeer onwel geworden en verdron ken. In de badinrichting Betlem te Muiden is de 31-jarige Holshuizen uit Amsterdam bij het zwemmen plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Zijn vrouw en zijn beide kinderen waren er getuige van. Te Nieuw-Loosdrecht is een 19-jarig jongmensch, dat, hoewel be zweet zijnde, was gaan zwemmen, onwel geworden en verdronken. Te Zwaagwesteinde ontstond door een kunstmoeder brand in de kippenfok kerij van de wed. H. Bosma. Het heele hoenderpark brandde uit. Honderden kip pen en kuikens kwamen om. Te Leeuwarden is de boternoteering Vrijdag opgeloopen tot f 1.15. Deze snelle stijging houdt verband met het feit, dat velen groote hoeveelheden boter opslaan. De laatste drie weken zijn de prijzen ongeveer vijftig procent gestegen. Te Tilburg werden twee jongedames op het trottoir aangereden door een auto mobilist, die bezig was, het chauffeeren te leeren. Met vrij zware verwondingen werden ze naar het gasthuis vervoerd. Te Velp brak een binnenbrandje uit, vermoedelijk door het omvallen van een sto.omapparaat. Een kindje van vier weken van de familie Hoevers verbrandde. De gemeente Alkmaar besloot met 12 tegen 9 stemmen tot stichting in gaande 1 Oct. van een radio-distri butiebedrijf. Geleidelijk worden verschil lende blokken aangesloten en krijgen de abonné's de gelegenheid vijf stations te liooren. Illllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll llllüllllllllllllillül BUITENLAND. |||||I!I!II!!IIIIJIII!!1 l!ll!lillillll!!l!!!!!!ll!llll!lllllll!lllllllll!ll!llllllllllllll Helsingfors. De koningin van Neder land zal deze zomer een bezoek aan Fin land brengen. Te Solingen vond een tramongeluk plaats. Door onbekenden was een zwaar riooldeksel van een put afgenomen en op de tramrails gelegd'. De bestuurder van 'n tram kon nog juist bijtijds stoppen, maar een achter hem komende tram kon niet tijdig stoppen en botste met groote snel heid. Een persoon werd hierbij zwaar gewond, twee licht. In Alsienniow in Oost-Galicië is een man de woning van het mooiste meisje van het dorp binnengedrongen en legde een bom onder haar bed. Midden in de nacht ontplofte de helsche machine. Het meisje werd in stukken gescheurd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Ver moedelijk een afgewezen minnaar. N.R.C. In Engeland was het aantal werk- loozen 23 Mei 2.741.306, of 89.125 meer dan op 25 April. Van twee uitstapjes.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5