ANDELA Notaris Mulder Notaris Muider 'H éI Hl ADVERTENTJEN De publieke verkoaping van hooigewas en (ie publieke verhuring van. nagras voor het Alg. Weeshuis zal plaats hebben in héte! De Linde boom op Woensdag 22 Juni a. s. dus avonds 8- uur, Notaris Mi LPLR. net meisje Denkt U er over een Heerencostuum, Regenjas of Jongenspakje die tot en met Zaterdag 18 Juni in café „Den Burg" is met een zeer mooie collectie. Uitsluitend prima kwaliteiten tegen de laagste prijzen. Een schat van lectuur! L j*. NSARKTBER3ÜHTEN PUBLIEK VERKOOPEN: EN VERHUREN: ESPERANTO Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad, Een gezaghebbend oordeel. Dr. F. G. Dominicus, te den Haag, oor deelt als volgt over de wereldtaal Espe ranto: „Op het Congres „Vrede door Religie" heb ik er voor het eerst mee kennis ge maakt en het is me een openbaring ge weest. Ik twijfel er thans niet meer aan, dat het de wereld zal veroveren en ik beschouw Dr. Zamenhof (De samensteller van het Esperanto) dan ook als een der grootste taaigenieën, die de wereld ooit heeft gekend. Hoe verder ik met mijn stu die kwam, des te meer bewondering kreeg ik voor de groote genialiteit van het geheele systeem. Niets schijnt vergeten ie zijn en toch blijft alles zoo doodeen voudig. Bij de opening van de cursus sen van de heer Andreo Cseh te den Haag, heb ik dan ook in het openbaar van mijn bewondering voor het Esperanto getuigd". Een oordeel, waaraan waarde mag wor den toegekend, wanneer u wat meer om trent de persoon van Dr. Dominicus weet. We geven hemzelf maar het woord: Ik ben werkzaam geweest bij het lager- en uitgebreid lager onderwijs in Neder land (10 jaar), daarna 8 jaar bij het Gymn. Ond. in Zuid-Afrika (Ned. en Fransch). Toen ik in 1921 in Nederland terug kwam heb ik de akten Fransch en Engelsch M.O. behaald en ben na in Lei den gestudeerd te hebben gepromoveerd aan de Universiteit aldaar tot Doctor in de Ned. Letteren en Wijsbegeerte. Sedert 1921 ben ik leeraar Nederl. en Fransch aan het Gemeentelijk Lyceum te den Haag. HYGIENE en VEILIGHEID. Beschermt u tegen rheumatiek. Wil men het rheumatiekgevaar zooveel mogelijk bestrijden, dan houde men reke ning met de volgende wenken: In een nieuwe woning stoke men reeds zoo lang mogelijk vóór of zoodra men haar betrekt teneinde het vocht te verwij deren. 's Zomers stoke men in die huizen met de ramen en deuren open. Als men last van rheumatiek heeft, ver late men een vochtig huis. Kille, vochtige lakens vormen 'n groot gevaar, zij trekken het vocht het ergst aan. Men verwarme zijn geheele bed (niet alleen met een kruik aan het voeteinde) of men slape zonder lakens, in de wol. Rheumatische personen moeten niet met open ramen slapen. Men plaatse zijn bed nooit tegen een buitenmuur. Kon het bed niet anders ge zet worden, dan moet men met behulp van tegen de muur aangebrachte matten of wollen dekens direct contact met de muur vermijden. In een nieuw huis moeten dames pyja ma's dragen, geen nachtjaponnen met korte mouwen, 's Winters flanellen-pyja ma's. Men neme, om zoo paraat mogelijk tegen de rheumatiek te zijn, veel lichaams beweging. Jaeger en wol vormen voor personen van middelbare leeftijd, die rheumatische aan.eg neboen, een aanbevelenswaardige kieeding. Een sober diëet verdient tegen het 50e jaar, vooral voor vrouwen, aanbeve ling. Van de Boekenplank. De in deze rubriek besproken boeken zijn voorhanden in Boekhandel Park straat. o De gemeentelijke bibliothecaris van het stadje Mahren heeft, naar we in een Tsjechisch blad lezen, een onderzoek in gesteld naar al de ongerechtigheden, die men in uitgeleende boeken kan vinden als die na gelezen te zijn in de bibliotheek teruggebracht worden. Hij vond behalve ezelsooren: stopnaal den, sigaretten, messen, scharen, stroo- halmen, kammen, glasscherven, nagels, suikerkorrels en haarspelden. Merkwaardigerwijze meldt het bericht, niet, dat de bibliothecaris zich ergerde over zoo weinig eerbied voor het boek. Integendeel, wij lezen, dat hij er zich over verheugde., dat deze merkwaardige vond sten een bewijs waren voor de groote uit gebreidheid van zijn lezerskring. De meeste menschen, zoo zeide hij, vinden in het boek een levensvriend, aan wie zij zich in verloren oogenblikken wijden. Als het getij verloopt. Er wordt minder geld verdiend, dan eenige jaren geleden, er is minder geld beschikbaar, voor allerlei zaken, helaas ook voor boeken en tijdschriften, dus zal men minder lezen? Neen, juist in deze tijden wordt er meer gelezen, bestaat er meer behoefte aan geestelijke ontspan ning, aan beproefd goede lectuur dan vroe ger. En om in die behoefte te voorzien, geeft Elsevier een serie van tien uit nemende romans uit van de beste schrij vers uit haar fonds, tegen een ongekend lage prijs. De beste Noorsche, Deensche, Italiaansche en Russische auteurs zijn in deze serie vertegenwoordigd, de boeken zijn onberispelijk uitgevoerd, gedrukt op houtvrij papier. In de eerste plaats de geestige Jacob Paludan die met fel-bijtend sarcasme in zijn „Vogels om de Vuurtoren" en „De Velüen rijpen" onze tijd hekelt en onver getelijke bladzijden gewijd heeft aan het toenemend materialisme. Thomas Olesen Lokken, de schrijver van de Deensche boerenroman, heeft met„Klaus Bjerg en Bodil" niet alleen het Deensche pubhek veroverd, maar ook in ons land vaste voet gekregen. Zijn „De Boer Niels Haid" is zexer een der ooeiendste boeken die ooit verschenen zijn. Joseph Con rad behoeft geen andere aanbeveling. Zijn feuilletons in „Het Handelsblad" werden verslonden. Vroolijk en ook opwek kend is Hans Terneder in „De Boerenstu- dent", een boek, dat in Duitschland een kolossale oplaag beleefde. „Wirineja" is een boek van Lydia Sejfullina, een jonge Russische schrijfster, die blijk geeft over een buitengewoon talent te beschik ken. „Zijn Gezin" is een echt Ameri- kaansche roman, Ernest Poole heeft de Amerikaansche samenleving opmerkzaam bekeken. Nino Salvaneschi, de blinde Italiaansche schrijver, schiep een toe komstroman „De Opstand van 't jaar 2023" geheeten, waarin op uiterst boeiende wijze een zeer fantastisch gegeven, de op stand van het zwarte tegen het blanke ras, verwerkt is. Tenslotte van Sigurd Hoel „Zondaars onder de Zomerzon", een alleraardigst boek, waarin op fijn-geestige wijze de moderne jeugd gecancaturiseerd wordt. Nu het biezondere van deze uitgave: Alle boeken zijn gedrukt op prima hout vrij papier. Zij zijn smaakvol gebonden in eenvoudige linnen banden, 'terwijl de prijs f 1.75 per stuk bedraagt. Wie een stel van tien deelen koopt, betaalt hier voor slechts f 15.—. Nieuwe boeken. Prof. dr. E. Gorter, „Engelsche ziekte". (Welke kinderen loopen gevaar deze ziekte te krijgen? Hoe openbaart zij zich? Hoe ontstaat ze, hoe wordt ze be sreden en hoe voorkomen Prijs f 1.25. Prof. dr. E. Carp, hoogleeraar te Leiden, „Het misdadige kind in psycholo gisch opzicht". (Over erfelijkheid, milieu, verwaarloozing, driftleven, stoornissen in de ontwikkeling der gewetensfunctie, ge vallen uit de practijk, enz.) Prijs f 1.50. B. de Ligt, „Gandhi over oorlog, Volkenbond en ontwapening". Prijs f 0.45. Prof. Eerdmans, „Christendom en Ontwapening", een brandend vraagstuk van deze tijd, Prijs f0.30. Dr.. Med. A. Lorand, „Verjonging door prikkeling van de bloedvormende or ganen". Prijs f2.40. Plattelandsverarming: Wordt het platteland uitgebuit door de hooge stede lijke en industrieloonen? Pro: J. Smid, Oud-ref. bij de Directie van de Landbouw, Contra: J. W. Matthysen, Red. van „Het Volk". Prijs fl.— Jörgen Falie Rönne, „Nazomer". Ing. f 1.90 .Geb. f2.50. Margot Vos. „De Windharp", verzen Prijs f 1.25. Wie daartoe de wensch te kennen geeft, ontvangt van Boekhandel Park straat van tijd tot tijd prospectussen van pas uitgekomen boekwerken. O Goede boeken zijn vrienden, die ons nimmer de rug toe keeren, figuurlijk ge sproken. VOOR DE VROUW. Keuken-recepten. Resten stamppot, die door toevoeging van wat jus of wat vet en een wein(g water wat vochtiger zijn gemaakt, kunnen in een vuurvast schoteltje nog weer sma kelijk worden opgediend. Strooi er dan ook wat paneermeel er over en leg er hier en daar een stukje vet op. Daar de verschil lende bestanddeelen van deze schotels reeds gaar zijn, kan men ze in een warme oven plaatsen. Let er wel op, dat de massa voldoende vochtig is, vooral de puree, want in de oven droogt deze wat uit. O Een eenvoudig nougat-reeept: een pond suiker en 2 ons boter worden op het vuur dooreengeroerd. Daarbij voegt men een ons gehakte amandelen en evenveel olie nootjes, giet de massa op een met boter besmeerde schotel, laat ze wat afkoelen en snijdt ze aan vierkante stukjes. Nuttige wenken. Inkt en andere vlekken op de vingers worden met puimsteen gemakkelijk afge schuurd. o— Hard geworden verfkwasten kan men weer zacht krijgen in carbolzuur van 50 pet. Ook warm zeepsop geeft een goed resultaat, maar het proces duurt dan veel langer. —o Inktvlekken op leer? Een middel, dat wel eens goede resultaten geeft, is her haaldelijk afwasschen met citroensap. o Men houdt koper lange tijd schoon: lo. door het goed te poetsen; 2o. door het op een droge plaats te bewaren; 3o. door het zoo min mogelijk in aanraking te laten komen met zuren, vetten en zouten; 4o. door het nu en dan met kokend water te overgieten en daarna goed op te wrij ven; 5o. door het van tijd tot tijd met ter pentijn at te nemen. Modepraatje. Deze tijd brengt ons een overvloed van gecombineerde japonnen. De echte zomer- japon voor de warme dagen, zooals die nog in onze herinnering voortleeft, hoort in de modestijl van thans niet meer thuis. We hebben nu de tamelijk lange, gede colleteerde japon voor de avond; door bijvoeging van een klein jasje of een be vallig omgebonden cape-écharpe worden deze japonnen ook voor de namiddag ge bruikt. Ze worden vervaardigd van effen pastelkleurige weefsels in twee of drie tinten, en van licht gekleurde bedrukte stoffen. Velerlei afwisseling is aan te brengen door fichu's, vestjes, écharpen, enz. VOOR ONZE DAMMERS. PProbleem van P. Kuijper, 't Noorden. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. (Oplossing in het volgend nummer). PREDIKBEURTEN. Zondag 19 juni Burg vm. 10 uur Ds. Visser. Oudeschild. nra. 7 uur ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. half 11 ds. van Pelegem Extra Collecte Gen. Kas. Gasterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg Cocksdorp, vm half elf ds. Plug Zuid-Eierland, nm. 2.30 uur Ringvergadering Jongelingsver. GEREFORMEERDE KERK Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur ds. Buskes. nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Brrg, vm 10 uui ds Pekema van Enschedé. Ëierveiling, Hollands Noorderkwartier dkmaar 11 juni Kipeieien Aanvoer 265.000, 56 58 K G. - ,0 a .0 58 60 K.G. 2,80 af 3 20 dL IUÜ ht !,Kb 50 62 2.90 a 3,70 6" 64 3,20 a 3,50 64/66 3,40 a 3,80 Kleine eieren 2.70 a 2.80 bendeieren Aanvoer 65.000 2 00 A 2.20 Ëierveiling Texel, 13 Juni. Aangevoerd werden partijen, 128682 stuks Kipeieren 58-62 2,60 3,20 62-66 3,00 3,60 68-00 C.00 0, Kleine eieren 2,00 2.65 eendeieren f ,0 a - ,0 Texel, 13 Juni 1932. 1 paarden -0 a 0 10 koeien 140 a 225 5 pinken 100 a 120 3 kalveren 18,— a 30. 21 nuchtere kalveren 5,CO a 12, 3172 lammeren 6,00 a 12,00 12 schapen 14 a 20 20 schrammen 6, - a 10,— 6 biggen 3,— a 6,00 Purmerend, 14 Juni. 500 Runderen waaronder 265 vette koeien f 0,68 a 1 0,78 118 Gelde koeien 120 a 90 Melkkoeien 150 a 113 vette kalveren per KG 0,70 a 389 Nuchtere kalveren 11,a 533 Vette varkens per KG 0.24 a 80 Magere varkens 6,— a - 0 Biggen 0,— a 376 Schapen 14,a 524 Lammeren 6.-- a Kipeieren 2,75 a Eendeieren 1,90 a 175 270 0,90 16, - 0.32 10.00 0,00 18, 9. - 3.25 C, GEVONDEN VOORWERPEN. BB (Gedeponeerd ten Raadhuize.) BS een kinderbezem, een manteltje en een boodschappentasch. BB BURGERLIJKE STAND DER 53 GEMEENTE TEXEL. B van 11 tot en met 14 Juni 1932. GETROUWD: Pieter Jacob Witte en Theodora Cornelia van Heerwaarden. zal op Maai.dag 20 uni a. s. des middags 12 uur in het caté „Den Burg" voor de Armenkamers i/d Waaiderstraat PUBLIEK VERKOOPEN EN VERHUREN: HOOIGEWAS en NAGRAS van: 1 58 80 HA de Schaar i d Hemmer 149 30 de Kamp a/d lloornderweg Iedere kooper uf huurder inoet 2 gegoede medekoopers of medehuurders hebben. zal op Maandag 20 Juni a. s. des avonds 8 uur (nieuwe tijd) in het café „Loods- nianswelvaren" te Den Hoorn A Voor dc kerk der Ned. Herv. Gem. te Den Hoorn HOOIGEWAS en NAGRAS van: 2C6 5H HA Boterstuk v Shjboom in 2 perc. 1 1220 Kosterland 144— Heeren lansakker 152 30 de Groote Haling B Voor de Diaconie der Ned. Herv. Gem te Den Hoorn HOOIGEWAS en NAGRAS van: 2 10 20 HA Butterstik (in 2 perc.) C Voorden heer Joh. Wiite a/d Westen HOOIGEWAS en NAGRAS van: 1 65 70 HA Duinstuk a/d Westen 1 35 40 Helmkoog aldaar D Voor den heer Jb. Brands te Den Hoorn HOOIGEWAS en NAGRAS van: 2 23 HA de Schetterkoog in Hoornder hiieuwland, en E Voor mej de wed. H. Troost HOOIGEWAS van: C 85 - HA Koeienweidje aldaar 0 75 - Achterste Hoekje aldaar Iedere kooper of huurder moet 2 gegoede medek >opers of medehuurders hebben. GEVRAAGD: te Oudeschild voor twee dagen in de week Brieven onder no. 727 aan het bureau van dit blad. aan te schaffen, komt dan eens zien bij Beleefd aanbevelend. Te den Burg is nog één portefeuille be schikbaar, bevattende Wereldkroniek, Eigen Haard, Aarde en haar Volkeren, Holl. Lelie, Panorama, Nederland, Stui versblad, Groene Amsterdammer, Buiten en Morks-magazijn. Voor al deze tijd schriften betaalt ge 16 ct. per week (f2.- per kwartaal). Adres: BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6