No 4643 45ste Jaargang. Woensdag 22 Juni 1932 Het Zilveren Feest van T.E.S.O. 1907 - 18 Juni - 1932 Schatten van schoonheid Examen gedaan en niet geslaagd Uw advertentie ln dit blad wordt op Texel buis aan huls gelezen. Het mag gezegd worden: Geslaagd, in ieder opzicht geslaagd is het feest, dat Zaterdag ter eere van Texel is aangericht. Dezelfde avond nog kon gansch luisterend Nederland, ja, ook menigeen daarbuiten, kennis nemen van het glansrijk verloop van deze dag. Immers gaven we in korte trekken een verslagje van het jubileum aan Persbureau Vaz Dias door, dat op zijn beurt de blijde mare per radio in wijde kring verspreidde. Zoo kon, wie 's avonds op Hilversum of Huizen had afgestemd, vernemen, dat vrijwel de gan- sche bevolking inee-feestte, dat de re- oeptie druk bezocht en het aantal stoffe lijke syrnpatli iebewljzen groot was, dat de heer Wagemaker als grondlegger van T.E.S.O. gehuldigd werd; dat een jubi leumgift van f 1000 geschonken werd ten bate van het Ziekenautofonds, van het Witte Kruis en dat de heele Texelsche schooljeugd, meer dan 1200 kinderen, feestelijk werd onthaald. Het bestuur van T.E.S.O. mag met het grootst mogelijk genoegen terugzien op deze jubileumdag. De Texelsche jeugd heeft met volle teugen de vreugde inge dronken, haar door T.E.S.O. bereid. Har telijk dank daarvoor. En aan wie op de gelukkige gedachte kwam de jeugd in het feest te betrekken, een eeresaluut. Dit ter inleiding. Laat ons nu bij het begin beginnen. Texel in feesttooi. Het weer hadden we gaarne wat beter gehad. Een dikke nevel hield de zon het grootste deel van de dag gevangen, een flinke bries woei uit het N.W.met el kaar gaf dat geen weer als past bij Juni en een jubileumfeest. Maar feest was het toch. Dat wezen de vlaggen uit, door goedmeenende burgers uitgestoken, de vlaggen ook aan de haven te Oudeschild en den Helder, de gepavoiseerde Dage raad en Marsdiep, de met wimpels, groen en bloemen getooide ingang van hotel „Texel" (dank zij de kinderen van de o.l .school alhier, die er Zaterdagmorgen vroeg met lust en ijver aan hadden ge werkt) en niet in de laatste plaats: de zonnige gezichten van de kinderen, voor wie deze dag immers een feestdag zou worden, als het kinderleven er maar wei nige geeft. Met weemoed denken we aan hen, die door ziekte of andere ongeluk kige omstandigheden er niet aan konden deelnemen. Van de mast bij de Zeevaart school, zoo melden we nog, wapperden een viertal seinvlaggen, de letters T—E—S—Obeduidende. Aardig idee. Feest voor de jeugd. Als bij de meeste feesten, hebben mu ziek en zang er hun rol bij gespeeld. Des morgens acht uur werd door eenige leden van Texelsch Fanfare muziek van de toren geblazen. Dat was een vroolijk be gin. Tegen negen uur zouden de school kinderen van Oost, Eierland, de Cocks dorp, de Koog en de Waal op de Groe- neplaats arriveeren; daar werden ze op gewacht door een groote menigte, waar onder de schooljeugd van den Burg en Texelsch Fanfare. Het duurde echter wel tot half tien, eer de gasten zich vertoon den; wie echter weet, wat er aan vast zit,, om zoo'n transport in de puntjes te ver zorgen, zal daarvan de leiders geen ver wijt maken. Met begeleiding door Texelsch Fanfare werd door de kinderen het welkomstlied aangeheven, waarvan we schreven in het vorig nummer. Voor het bestuur van T.E.S.O., dat in de tuin van hotel Texel met zichtbaar welgeval len het aardige tafereel gadesloeg, moet dit een mooi moment zijn geweest. Wan neer alle kinderen het voorbeeld van schoolDe Waal hadden gevolgd, had den zij „hiep, hiep, hoera" geroepen, toen zij het bestuur van T.E.S.O. pas seerden. Het viel ons op, hoe dit op prijs werd gesteld. Een rondgang met muziek door den Burg volgde, waarna de eerste groep kinderen van buiten den Burg (plm. 400) in hotel Texel een plaatsje mochten bemachtigen. Daar vertoonde mijnheer Nolles de poppenkast, daar werd gegoocheld en geluisterd naar wat men „buikspreken" noemt. Een echt kin derfeest was het. Alle eer aan de heer Nolles, die de jeugd zoo kostelijk heeft beziggehouden. Een gesdhenk van alle schoolkinderen. Het was deze morgen, dat in het hotel bij monde van Ds. Vis, voorz. van de Comm. van Toezicht op het Lager Onder wijs, namens dé schoolkinderen van heel Texel aan T.E.S.O. een prachtig bloem stuk werd aangeboden in de vorm van een stoomboot. In groote dank werd het aanvaard. Als een biezonderheid vermelden we nog, dat de kinderen elk twee centjes offerden voor het goede doel. De idee werd ge opperd door de heer C. A. Keijser, hoofd der school te de Waal en ondersteund •door Öe Schooi-Comm., en kon, dank zij de medewerking van de Texelsche onder wijskrachten worden verwezenlijkt. Een origineel plan, met succes ten uitvoer ge bracht. Onderwijl hadden de leerlingen van Ulo en Landbouwschool zich met het Fanfare voorop naar het Sportterrein be geven, waar diverse wedstrijden werden gehouden. Publiek was er maar schaars tegen woordig. De frissche wind maakte het verblijt er voor de toeschouwers ook niet zoo aangenaam. Uitslag der wedstrijden: Meisjes, jongste groep, hardloopen en bal over de lat gooien: 1. Ali Bonne, de Koog; 2. Corrie Dros, M.-Eierland; 3. Frouwtje Kikkert, Oosterend. Meisjes, oudste groep, hardloopen en bal door een korf: 1. Jo v. 't Hooft, de Waal; 2. Jannetje Oele, den Burg; 3. Bertha Epe, de Koog. Jongens, jongste groep, baldrijven: 1. Gerard Bakker, den Burg; 2. Theo Lap, den Hoorn; 3. Gerard Gieles, den Burg. Jongens, oudste groep, hardloopen met hindernissen: 1. Maarten Vlaming, den Burg; 2. Rein Meindertsma, de Cocks- dorp; 3. Piet Bruin, den Burg. Jongens Landbouwschool, hardloopen met hindernissen: 1. Cor Maas, Zand- vrucht; 2. Cor v.d. Werf, Everstekoog; „Concours hippique" voor alle leer lingen: 1. Betsy Roeper, den Burg, Rein Meindertsma, de Cocksdorp; 2. Ali Eel- man, Oosterend, Wim Mulder, den Burg; 3. Jo v. 't Hooft, de Waal, Maarten Vla ming, den Burg. ITe prijzen bestonden in prac.tische voor werpen, als rugzakken, veldflesschen en andere reis- en kampeerartikelen. Tegen één uur kwam de tweede groep van 400 leerlingen hier aan nabij de Zeevaartschool, de kinderen van Óoster- end, den Hoorn, Oudeschild en Chr. School den Burg (met bewaarschool). Ook zij hebben na een rondgang met mu ziek door het dorp in hotel Texel rijke lijk genoten, evenals na half zes de plm. 400 kinderen van O.L. en R.K.School (met de bewaarscholen) te den Burg. Hierin bestond echter het feest niet alleen. Op de scholen weid getracteerd op limonade en fruit, terwijl voor de kin deren van buiten den Burg ook het ge noegen, gelegen in een autoritje met zoo- velen, niet mag worden onderschat. Door de heer M. Kikkert, te Oosterend, werd T.E.S.O. schriftelijk dank gebracht, voor het feest, dat aan de jeugd was be reid. Hiervan deed de heer P. Dros, secr., •des avonds mededeeling. Die dank was verdiend, maar ook is op zijn plaats een woord van hulde voor de ordelijke af werking van het jeugdprogram aan de heeren onderwijzers en autobestuurders, doch vooral aan de heer C. A. Keijser, te de Waal, die de voorbereiding zoo de gelijk verzorgde. Druk bezochte receptie. Van 35 uur werd in hotel Texel een druk bezochte receptie gehouden. De zaal was door de hotelier gezellig ingericht en leverde met haar vele bloemen een fees telijke aanblik op. Wel meer dan 30 dames en heeren deden van hun belang stelling blijken, burgemeester Oort, gem.- secretaris Jonker, de heer Veening, van de Amsterdamsche Droogdok-Mij., de heer Verschure, van de Scheepswerf Ver- schure en Co. te Amsterdam, eenige raadsleden, van wie de heer M. W. de Graaf mede „Mooi Texel" en de heer H. Leber tevens de „Kamer van Koop handel" vertegenwoordigde, leden van 't personeel, enz. Herdenkingsrede van de voorzitter. „U zult mij wel het gras voor de voe ten wegmaaien in uw krant van morgen" sprak de heer Wagemaker Vrijdagavond, toen we een oogenblik de vergadering van de Raad van Comm. mochten bijwonen. We hebben toen geantwoord, dat dit on vermijdelijk was, daar ons blad juist op de jubileumdag en dus wel met een her denkingsartikel moest verschijnen. Maar al merkte de heer Wagemaker •deze middag dan ook op, dat de Texe laars eigenlijk al in de Texelsche Cou rant gelezen hadden, wat hij te zeggen had toch bevatte zijn met zorg op gestelde rede nog heel wat wetenswaar digs. Met aandacht werd er naar geluis terd. W ie ook zou als de heer Wagema ker met zoo'n gloed en kennis van za ken van T.E.S.O. kunnen spreken? Hij was van de aanvang af de ziel der on derneming. Spreker vangt aan met een hartelijk welkomstsvoord en zette vervolgens het doel van zijn rede uiteen. Hij wil trachten aan te toonen, hoe T.E.S.O. op een abso luut eerlijke wijze in het leven geroepen is en zij het door groote energie en in spanning tot de zeer kapitaalkrachtige onderneming van thans is opgegroeid. Spr. gewaagt van de financieele moeilijk heden, waarmee T.E.S.O. in den beginne te kampen had. en geeft dan een over zicht van de geschiedenis der Mij. Spr. vertelt, hoe Bosman op het Marsdiep kwam: Tot 31 Dec. 1880 werd de dienst onderhouden door een Texelsche combi natie onder leiding van notaris Bruno Bok en wel met subsidie van de ge meente. Bij de vernieuwing van deze sub sidie, werden echter zoo bezwarende voor waarden gesteld, dat de Texelaars liet bijltje er bij neer moesten leggen. Toen is C. Bosman, uit Alkmaar, er in gehaald. Spr. betwijfelt of ieder Texelaar, be halve misschien het gemeentebestuur, hiermee ingenomen was. De fa. Bosman intusschen was al te zeer van meening, gerugsteund door sterke bescherming van wege het gemeentebestuur, dat alleen haar belangen op het Marsdiep lagen. Telkens hoorde men klachten en die kwa men ook dokter Wagemaker ter oore, die door de aard van zijn beroep over sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een hand leiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.) Alleen bij Apoth. en Drogisten. een groot deel van Texel niet allerlei menschen in aanraking kwam. Hij ver zamelde die klachten en onderzocht ze, zoodat hij over voldoende vaste gegevens beschikte, toen hij pogingen in het werk stelde, om de dienst verbeterd te krijgen. Waarin deze pogingen bestonden, watge- eischt werd en wat het resultaat was, vermeldden we reeds zeer uitvoerig. Te gen een voorstel om een eigen boot inde vaart te brengen, heeft spr. zich eerst met hand en tand verzet. Het ging er om de fa. Bosman tot het aanbrengen van de vraagde verbeteringen te nopen. Toen men hierin echter niet slaagde, wend 18 Juni 1907 besloten, zelf een boot te laten varen. Wel deelde de fa. Bosman daarna nog mee aan alle gestelde eischen te zullen voldoen, maar toen was het te laat. Groote dank is T.E.S.O. verschuldigd aan de heer Ruibing, secr. van het Dijksbe- stuur, die de Commissie steeds op de hoogte hield van de onderhandelingen inzake het erfpachtrecht met B. gevoerd, en ook verder veel steun verleende. Spr. weidt uit over de vergadering van 18 Juni en de daarin genoemde besluiten. Zooals 18 Juni een historische dag was voor de grootste der veldheèren, die in 1815 te Waterloo een eind aan zijn loop baan zag gemaakt, zoo was deze dag een historische voor Texel. Op die dag be gon voor Texel de victorie. Drie jaar duurde de strijd, die met Texels over winning eindigde. Spr .betuigt dank aan Mr. Z. van den Bergh, die als jurist en Kamerlid T.E.S.O. groote diensten heeft bewezen. (Statuten!) De eerste boot, de huurboot Baron Ren- gers, vber mét C. de Groot Jr. als kapi tein en K- Pongers als machinist. Het aanbod om in ruil voor aandeden een nieuwe boot te doen bouwen, vernemen we uit voorzitter's rede., werd door een rijk Amsterdammer gedaan. Het werd be leefd afgewezen, zooals we reeds schre ven. Spr. vertelt, hoe het noodige kapi taal bijeenkwam (aandeden van f25 en onder-aandeelen van f5.—) en deelt mee, dat de bouw van de nieuwe boot voor f 74000 aan de werf Hubertina te Haar lem werd opgedragen. Dank zij De Dage raad was Texel zoo goed als nooit meer geïsoleerd. De beruchte tochten per ijs- vlet behoorden tot het verleden. De boot baande zich bij zware ijsgang een weg door het Marsdiep en legde dan bij het Horntje aan. Na de Rengers deden Texelstroom en Burgemeester van Alk maar als reservebooten dienst. Ook de fa. Zur Mühlen en zelfs de Marine hiel pen in moeilijke dagen. De scherpe con currentie gaven veel moeilijkheden. Tel kens moest in geldschaarschte worden voorzien. Deze toestand kon niet tot in lengte van dagen voortduren, terwijl ook de behoefte aan een eigen reserveboot grooter werd. Bij ons rijpte toen het plan, aldus de voorz., om met de Alkm. Packet (Bosman) in contact te treden. Na tal van conferenties in het diepst ge- Kennis voldoende, maar te nerveus geweest Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn veikrljgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 ct. heim, gewoonlijk met de pres-comm. der Alkm. Packet, Mr. W. C. Bosman, werd 7 Dec. 1909 volledige overeenstemming bereikt. T.E.S.O. zou overnemen: „De Ada", „het neusje van de zalm" dei- booten van de A.P., alle huizen, pakhui zen, ook walinventaris en kolen op Texel. T.E.S.O. zou gedurende de resteerende vier jaren van het contract de post gratis vervoeren en de baten hiervan, viermaal f4000 aan de,A.P. uitbetalen. Alles teza men voor f50.000. Het enthousiasme in de vergadering, waarin van liet staken van Bosnian's dienst mededeeling wérd gedaan, is niet te beschrijven. Behalve de voorz. en de heeren H. Flens en P. Dros wist niemand hiervan af. Het noo dige kapitaal werd door de heeren gebr. Sijbrand, Herman en Aug. Keijser en de voorz. gefourneerd om later door een obligatieleening te worden gedekt. Wel is destijds door sommigen minder waar- deerend gesproken over de drie schoon vaders van T.E.S.O.'s commissariaat maar het geld moest aan de A.P. onmid dellijk betaald worden en wanneer die heeren ons niet zoo onmiddelijk en bui tengewoon vrijgevig waren bijgesprongen, is het zeer de vraag, of wij bij hen, die zoo'n groot woord voelden, het geld hadden kunnen vinden. Zeer veel heeft T.E.S.O. voor haar bestaan danook aan hen te danken. Vervolgens laat spr. een reeks personen de revue passeenen, die zioh t.o. van T.E.S.O. verdienstelijk hebben gemaakt. De meesten noemden we reeds. 20 Mei 1908 werd de heer Goemans tot techn.- administrateur benoemd. Hij werd 10 Juli 1909 opgevolgd door de heer Admi raal en deze op zijn beurt door de heer H.W. Bakker, daartoe in Sept. 1909 be noemd. 25 Jan. 1910 werd de heer H. Flens tijdelijk directeur als opvolger van de lieer H.Haakman, die bedankte om ge zondheidsredenen. 15 April 1910 werd de heer Stompff aangesteld en 18 Mei 1912 Ln vaste dienst benoemd. 24 Juni 1910 werden de Raden van Beheer en Advies ontbonden en vervangen door een Raad van Beheer, bestaande uit de heeren A. Wagemaker, voorz., H. W. Keesom, vice- voorz., P. Dros Az., secr., F. Zegel en A. de Waand, leden, en H. W. Bakker, techn. comm. Als correspondenten wer den aangewezen: M. Duinker, Alkmaar; P. Lap, Schagen; K. Kuiper, den Hoorn; J. de Jong, de Waal; IJ. Koppen, Ooster end; C. Kuip Cz., de Koog; A. Dros Pz.„ de Cocksdorp. Van de velen, die T.E.S.O. in de loop van de 25 jaar ontvallen zijn en in hun leven zich voor haar meer of minder verdien stelijk hebben gemaakt, noemt spr. de hee ren D.Duinker, H.Over, A. de Waard, H. W. Keesom, H. Flens, 'J' de Jongh, A. Dros Pz., Sijbr. Keijser, Herman Keijser, Aug. Keijser, W. Hidding, G. Dikkers, L. J. Kikkert en C.C.Koopman. In dank bare herinnering zullen wij hen blijven gedenken. Tot slot behandelt spr. de financieele toestand der Mij. Hij geeft een overzicht en merkt er bij op, dat hieruit duidelijk spreekt, hoe T.E.S.O. in een behoefte voorziet. In ons vorig nummer gaven we een opsomming van het vervoer van per sonen en rijwielen en van de geldelijke uitkomsten met een toelichting. In 1919 en 1921 werden de tarieven aanmerkelijk verhoogd. Vandaar de winstcijfers van f13500 en f32600 over die jaren. De winsten zijn uitsluitend aan het bedrijf en andere Texelsche belangen be steed. Voor het personeel en hun vrou wen werd een premievrij pensioenfonds gesticht. Het maximum van zes procent toont wel duidelijk aan, dat het beginsel van winstmaken een uiterst democratisch karakter heeft. Het zeer conservatief be heer hield flinke afschrijvingen als regel, waardoor de oude bezittingen nu vrijwel op nihil staan, terwijl van de Marsdiep de afschrijving zoo is, dat zij als veilig te boek staat. T.E.S.O. heeft heel Texel doen meeprofiteeren van haar mooi winst gevend gemeenschappelijk bezit en doet dat nog. Spr. somt op waaraan T.E.S.O. steun verleende en nog subsidie ver strekt. Spr. merkt op, dat niet aan te nemen is, 'dat het vervoer in zulke mate zal blijven stijgen als in de laatste jaren het geval was, maar dat het in het ko- komende tijdperk toch langzaam maar zeker toenemen zal, acht spr., gezien de voor Texel gemaakte en nog te maken propaganda, niet uitgesloten, hetgeen ze ker in het belang van Texel moet zijn. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1