BEZUINIGING BLUE BAND VERSCH GEKARND 25 CIS No 4644 45s,e Jaargang. Zaterdag 25 Juni 1932 Voor de Zondag. PER HALF POND n EERSTE BLAD. Blijmoedige Levenskunst HEDEN NATIONALE ZONNESTRAALDAG Texelsche Berichten De Sterken v. d. Zwakken Tegen de Tuberculose I Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelexen. TEXELSCHE COU B B 35-F DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.-; 11.20; 2.40; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15:6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 B 8,28 6.26 ES 8,33 7,25 8,58 7,59§H 9,34 7,38 ft 8,58 9,13 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 B 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 15,28 17,17 B 18,33 15,56 E9 17,18* 18,59 20,52 20,59 B 22,32 16,44 ffl 18,51 21,30 23,05 18,36 20,2S 21,59 B 23,41 23,30 0,51 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 B 23,28 §Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; ga Alle werkdagen behalve Zaterdags. De tijden zijn ernstig. En toch, in het geheel genomen, leeft ieder z'n leven zoo genoeglijk mogelijk. Dat mishaagt ons vaak. Wij vinden dat in de grond een oppervlakkig, onnaden kend voortleven. Hebben wij daartoe het recht; mogen wij ons hierover ergeren? Ja, zeggen wij, want zie zelf toe, hoe weinig men stil blijft staan bij de ver schrikkelijke dingen in het lieden. Het ergste is dra vergeten. Het zedelijk ge voel en Ihet geweten schijnt af te stom pen. Wij zouden zoo graag meer ernst bij de menschen zien. Luchthartig en lichtzinnig, frivool schui ven de massa's over de gladde dansvloer, en door het wondere leven en verzamelen zich daar waar sensatie lokt of uitdagend vertoon de zinnen prikkelt. Is bij die duizenden de ernst niet zoek? In deze vraag ligt opgesloten een ern stige critiek op de heerschende mentali teit Ln onze dagen, een critiek evenwel, die niet geheel zuiver en daarom niet in alle opzichten billijk is. Het is zoo moeilijk volstrekt te breken met de oude en verouderde opvatting, dat ernst zich noodwendig moet kenmerken door een zekere stemmigheid en somber heid. Het onbewust zich voegen naar die oude gedachtengang doet ons wel eens een al te donkere voorstelling maken van het gebrek aan ernst in onze dagen. Verval echter nooit in de fout uiterlijk heden voor het ware te houden. Zuivere naastenliefde, echte vroomheid en ware levensernst zoeken het in 't innerlijke. De Levensernst zeult men niet als een looden last voort. Neen, we moeten die blij moedig, kloek en moedig, vroom, ver trouwensvol aanvaarden. Er zijn menschen, wie de worsteling met de moeilijke problemen van onze tijd van zware crisis op het gezicht geschreven staat, die leven als in een wolk van ernst, wier gezicht dan ook altijd bewolkt, duister, dreigend staat. Er zijn ook menschen, die als een zieltje zonder zorg, als een vlinder luchtig door het leven schijnen te fladderen, plukkend de dag en zoekend het genot. Vergaap u niet aan de schijn. Denk niet, enkel afgaande op wat voor oogen is, dat de eersten het monopolie van de ernst bezitten en de anderen daarvan vol strekt verstoken zijn. Heel goed kan hei anders wezen dan het schijnt te zijn. ZONDAG, 26 Juni 1932. VOOR HOOFD EN HART. mill® VAN ZON EN MAAN. @11111 MAAN ZON Datum Op: Onder Op: Onder Z. 26 juni 12,53 1,55 4 39 9,23 M. 27 1,— 3,06 4,40 9,23 D. 28 1,04 4,19 4,40 9,23 W 29 1.17 5,33 4,41 9 23 D. 30 1,35 6,4 i 4,41 9,22 V. 1 1,59 7,59 4,42 9,22 Z. 2 2.35 9, - 4,42 9,22 ZONDAG. Het kwaad, dat de menschen stichten, is spoedig vergeten door henzelf. MAANDAG. Als ge niets te zeggen hebt, zeg dan niets; een zwakke verdediging versterkt uw tegenstander en zwijgen is minder schadelijk dan een slecht antwoord. IKNSDAO Hoe meer vertrouwen gij anderen schenkt, des te meer moet gij uzelf wan trouwen. WOENSDAG. De meeste menschen zouden in kleine dingen slagen, wanneer ze niet gekweld wenden 'door groote ambities. DONDERDAG Als verstand en hart onderling in te genspraak zijn, wordt voor de mensch de ure der verzoeking geboren. VRIJDAG De eenige, werkelijke vijand, die men ooit kan hebben, is uns eigen, persoonlijk ik. Ralph Waldo Trine. ZAT FR IA AG Heengegaan en toch gebleven. Er niet meer zijn en er toch zijn. Moge men dat ook eens van u getuigen. Steunt met milde h nd het mooie werk van „Zonnestraal" ten bate van t.b.c.-patienten van alle gezindten in heel het land Sportnieuws. U.L.O.—Texel II. Men schrijft ons: Een vlot gespeelde wedstrijd was het. Om ruim S uur wordt begonnen, waarbij geheel buiten verwachting, U. zeer actief optreedt en met goed aanvallen het T.- doel bestookt. T. weerstaat deze druk en weet het spel te verplaatsen. Enkele goede aanvallen leveren voorloopig nog niets op. U wordt meer en meer terugge drongen en na 25 min. neemt T. de lei ding. Aan beide zijden wordt hard ge werkt. De een om de grootere voorsprong, de ander om de gelijkmaker. Door vlug spel is het een prettige wedstrijd om aan te zien. Bij U. is de achterhoede en vooral de midhalf in prima conditie, zijn aangeven was zeer goed, maar met schie ten niet gelukkig. Enkele goede voorzetten worden slecht afgewerkt. Ook bij T. wor den enkele goede kansen onbenut gela ten. Uit een keurig door Eb aangegeven bal maakt Arie no. 2. Na een afgeslagen aanva! profiteert Maarten door in te schieten op liet mo ment, dat een back Wim's uitzicht be lemmert. Aan beide zijden nog enkele goede kansen, maar, waar de keepers aan beide zijden keurig spel lieten zien, was doorkomen bijna buitengesloten. Bij T. wasWim heel goed, de backs waren matig. Gommert speelde een heel aardige partij midhalf, doet echter nog te veel alleen. In de voorhoede waren Eb en Jaap de beste, de anderen speel den werkelijk goed. De U.-backs en keeper waren uitste kend, Maarten was de sterkste speler van het elftal. In de voorhoede vlotte bet niet erg hoewel de rechtsbuiten B. prach tige kansen gaf. Jammer, dat na de rust P. Br. rechtsbinnen ging spelen, daar hierdoor de bal uitsluitend op de rechter- speelhelft der voorhoede bleef, terwijl de links buiten en -binnen werden buiten gesloten, hetgeen liet verdedigend werk ïler tegenpartij vergemakkelijkte. Sportnieuws. Het Korfbal-Feest. (Slot.) Een leerzame wedstrijd. De Texelsche spelers hebben nu kun nen zien, wat er aan hun spel mankeert. Door de Zaansche vereenigingen zijn de dames net zooveel in liet spel betrokken als de heeren. ieder heett zijn vaste plaats. Er wordt gespeeld volgens een bepaald systeem. Als er een Texelsche wedstrijd gespeeld wordt, ziet men elk oogenblik twee spelers bij de lijn tegen elkaar boksen als er een bal aankomt, dat hebben we in de Zaansche wedstrijd in het geheel niet gezien. Wel zagen we een paar keer „afhouden", hetgeen vol gens de spelregels verboden moet zijn, doch de scheidsrechter floot hiervoor niet en de beide grensrechters reageerden daar ook niet op. Wat aangaat alleenspel en loopen werd een royale opvatting gehul digd, die o.i. liet snellere spelen bevor dert. Indien een speler een overtreding beging, behoefde de scheidsrechter ook menige keer niet te fluiten, daar de over treder dan de bal voor de tegenspeler liet liggen. Om 5 uur werden de gasten door vele Texelsche spelers naar de boot gebracht. Bij ide boot nam de lieer P. Klomp na mens alle deelnemers aan 't uitstapje het woord. Hij dankte het bestuur van de Tex. Korfbalbond voor de voorbereidin gen en werkzaamheden die aan dit be zoek verbonden waren. Hij verzocht de idank van alle dames en heeren over te brengen aan de vele gastvrouwen en gast- heeren en verklaarde, dat alle deelnemers opgetogen waren over de „inkwartiering" Tevens sprak hij zijn tevredenheid uit over de beschikbaarstelling van het Sportterrein, hetgeen hij prees als een zeer goed terrein met een goede kleed gelegenheid, zooals je lang niet overal aan treft. Hij verzocht zijn dank over te brengen aan het bestuur der S.V. Verder hoopte hij, dat K Z. en Z.K.V. ook spoe dig eens gastvrijheid mocht verleenen aan de Texelsche korfballers. Met een drie werf hoera voor Texel, werd zijn toe spraak besloten. Bij het vertrek van de boot kwam aan het wuiven geen einde. De Texelsche Korfbalbond kan met genoegen op dit be zoek terugzien. M. Dank en Hulde. Men schrijft ons uit Zaandam: Gaarne willen de speelsters en spelers van K. Z. en Z. K. V. met supporters vap eenige ruimte in uw blad gebruik maken om nog eens dank te brengen voor ide ge noten gastvrijheid op Zaterdag en Zondag j.l. bij de diverse „pleegouders" in den Burg, den Hoorn, Oudeschild, Cocks- idorp en de Koog en om hulde te betui gen aan het bestuur van de T. K. B. voor de wijze waarop een en ander be treffende de inkwartiering en de rondrit met autobussen geregeld was. De heeren Michels, Daalder, Van Egmond en ande ren, wier namen we op 't oogenblik niet meer herinneren, hebben eer van hun werk, want hoogst voldaan zijn hun Zaansche korfbalbroeders en -zusteis Zondagavond j.l. thuisgekomen. Het Texelsche twaalftal heeft zich Za terdagavond zeker niet slecht gehouden. De 8—0 nederlaag tegen het Zaansche twaalftal met diverse spelers van K- Z. 1 en Z.K.V. I is heusch geen slecht resul taat. In ieder geval hebben de Texelsche spelers beter spel te zien gegeven, dan de, Zaansche spelers verwacht hadden. Gaarne hopen natuurlijk de Zaansche korfbalcollega's, dat de Zondagmiddag j.l. gespeelde wedstrijd tusschen K.Z. en Z.K.V. bij het publiek in de smaak is ge vallen en dat hij Tiet zijne er toe mag hebben bijgedragen om de animo voor de korfbalsport bij de Texelaars aan te wakkeren. P.K. Nieuwe Sdhouwburg-Loge. Onder verwijzing naar de annonce met vermelding van het volledig Kermis-pro- gramma, zooals dat in de Schouwburg ge geven wordt, verzoekt men ons deze pers verslagen te willen opnemen: „Waarom zijn de bananen krom?" Purmerender Courant: De zaal was vol en iedereen brulde om deze Jordaanschets Wanneer de heer Chanson als de echte „Jordaansche vrouw" ten tooneele ver- Ji,xuidtmctupdttmuf scheen, kon zelfs iemand, die nooit lacht, zijn gezicht niet in de plooi houden. Een avond als deze doet ons even de zorg en malaise vergeten. Haarlem's Dagblad: Zelden zagen we een Jordaanschets, zoo decent (welge manierd, welvoegelijk). Er is gelachen om de gezonde humorVerdiend sucoes. Dagblad van IJmuiden: Het publiek genoot intens. We raden ieder: ga Ineen. „De Meid". Utrechtsch Dagblad: Wanneer we het spel van mevr. ue Boer-van Rijk bezien uit de gezichtshoek van karakterspel, is voor ons gevoel haar meest gave. creatie uit al haar groote beroemde rollen de „Anneinie" uit Heyermans' „De Meid". De realiteit van haar spel is haast plieno- menaai en niemand achten wij in staat haai- spel in deze uitbeelding te henaderen. Haarlem's Dagblad: Annemie behoort tot de groote rollen van mevr. De Boer. Ze is hierin niet te overtreffen. Alles leeft in deze „meid". Groninger DagbladHoe weet de groote actrioe in haar rol het juiste accent te leggen. Het publiek bracht haar een welverdiende ovatie. „Rijk.... en geen geld". De Maasbode: Een boeiend, zwierig stuk vol tinteling van waarachtige hu mor. Een avond van blijde vroolijkheid. en leerzame ontspanning voor alle men schen die een beetje geld hebben, maar niet arm zijn aan optimisme. Het Volk: Een genoeglijk blijspel volkomen begrijpelijk dankbaar publiek. Utreohtsche Dagblad: Een schouwburg zoo vol als in geen jaren heeft er van genoten. o De directie van de Schouwburg-Loge maakt bekend, dat zij, rekening houdende met de tijdsomstandigheden, haar prijzen belangrijk verlaagde, in het vertrouwen, dat door een groote toeloop zal worden getoond, hoezeer dit uitgezocht program ma wordt gewaardeerd. HET T E S O.—JUBILEUM. Wat anderen er van schreven. Een jubileum-artikel in de Schager Courant besluit met deze woorden: Wij wenschen T.E.S.O. alle heil en een nog lang behoud van haar president- commissaris Dr. A. Wagemaker. Een feest, een zilveren feest nog wel, is niet de meest geëigende plaats voor critiek. Toch kan het pas geven, zelfs tusschen feestklanken door, een ernstig woord te doen hooren. Wij meenen ten minste, dat wij dat woord niet mogen achterhouden en geven er de vorm aan van een vraag. Deze: Is de gunstige financieele positie van T.E.S.O. niet voor groot tdeel hieraan te danken, dat de ar beidsvoorwaarden van liet personeel van hoog tot laag minder goed zijn, dan ver wacht mocht worden? Als het bestuur deze zaak heeft over wogen en onze vraag bevestigend moet beantwoorden, dan komt uit het zilveren feest hopelijk nog dit voort, dat aan de kroon vanT.E.S.O. nog deze parel gehecht kan worden. Wat arbeidsvoorwaarden betreft, neemt zij een eereplaats in. Moge het zoo zijn. Van en voor Texel. Aan de Apeldoomche Courant ontlee- nen we het volgende: Onlangs maakte ide zevende klasse der Rijksleerschool Apeldoorn een studie reisje naar Texel. Voor de leerlingen blijft de groote rijkdom der vogelbroed- terreinen een overweldigende sensatie. Het is hun alles eerst wat vreemd. Dan begin nen ze nesten te zoeken, te vinden, te tel lentotdat ze ondervinden, dat tel ling tot de onmogelijkheden behoort. En hoe gauw herkennen ze dank zij mi- nitieuse voorbereiding op school de gevleugelde vrienden: sterns, meeuwen, scholeksters, grutto's, tureluurs, wulpen, kluten, strandpleviertjes, leeuweriken, enz. Deze keer was het voor allen wei een buitengewone meevaller toegang te ver krijgen tot „De Muij", waar 'n kolonie lepelaars (plm. 20 stuks) aanstalten maak te om te gaan nestelen in de onmiddel lijke omgeving van de vele reigersnesten waarop de wijfjes zaten te broeden, kod-

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1