TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Ter overweging. Gemeenteraad van Texel Zaterdag 25 Juni 1932. Behoudt in uzelf de eenvoud, de ernst, liefde tot het recht, afkeer van pose, en gij komt geluk en voorspoed het meest nabij. Marcus Aurelius. Zware tegenslagen hebben hun nut; na de wonden immers, toegebracht door het zwaard, voelt men het prikken van een naald niet meer. George Eliot. Al wordt de zon uit de hemel genomen, geduld moeten wij hebben. Euripides. Iedereen kan een fout maken, maar al leen een dwaas kan voortgaan dezelfde fout te begaan. Cicero. Er zijn vele echo's in de wereld, maar slechts weinig stemmen. Ooethe. Ueen mensch mag een kruis op zichzelf leggen, of een ramp op zich laden, maal ais een kruis of een ramp hem overvalt, laat hij dan geduld betrachten in de over tuiging, dat, wat tot hem komt, goed en nuttig voor hem is. Luther. Zitting van Donderdag 23 Juni 1932, aanvangende te ruim twee uur nam. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig de heeren weth. Keijser en J. Henkes. Voorz. opent de vergadering en deelt mee, dat deze bijeenkomst tegen een zoo vroeg uur uitgeschreven is om eventueel nog een beroepsschrift te kunnen indie nen op de beslissing van Ged. Staten in zake art. 13 L.O. Wet. Tevens drukt hij zijn leedwezen uit over het feit, dat de heer J.Henkes door zeer droeve familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn. De notulen worden gelezen en goedge keurd 1. Beroep beslissing ex artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. 6 Febr. 1.1. besloot de raad afwijzend te beschikken op een verzoek van J. Oos terhof, Eierland, die ingevolge artikel 13 L.O. Wet f258 vergoeding per jaar vroeg wegens de kosten van vervoer van zijn twee kinderen naar en van de Bijz. School te Oosterend. Aanvrager ging in beroep bij Ged. Staten, die het besluit vernie tigden en beslisten dat daar aan de voorwaarden is voldaan f 106 's jaars steun uit de gemeentekas behoort te wor den verleend (autobus f 72.—, voor fietsen van huis tot halte autobus v.v. f34. Ged. Staten wijzen er op, dat de wet er geen rekening mee houdt, of de financ. gevolgen voor de gemeente beteekenend zijn of niet. Wel huldigen Ged. St. het standpunt, dat, in verband met de tijd bezuiniging geboden is, waarom zij aan fiets en autobus de voorkeur geven boven een gewone auto. De raad kan voor 25 Juni bij de Kroon in beroep komen, maar BenW achten hiertoe geen termen aarr- wezig. De beslissing van Ged. Staten is volgens hen met de wet in overeenstem ming. Overwegingen, dat de raad het event, niet eens is met de wettelijke be palingen, zijn in 'n beroepsschrift niet op haar plaats. Dhr Dogger legt er zich noodgedwon gen bij neer, maar voorziet verstrekkende, gevolgen. Dhr Parlevliet wil trachten de heer O. dichter bij de school te krijgen. Dhr Lap: Tijd gewonnen, veel gewonnen. We hadden kans, dat de man intusschen verhuisde. Overigens sluit ik mij bij de heer Dogger aan. Weth. Vlaming acht genoemde kans gering. Dhr Dros: Ik hoop, dat het geen navol ging vindt. Dhr Bruin vreest van wel. Het voorstel van B.enW. wordt z.h.st. aangenomen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Procesverbaal kascontrole gemeente ontvanger op 17 Juni 1.1. In kas moest zijn f3810.69. Alles was in orde. b. Adres van bewoners van het Schil- dereind, Bijl, Grisnigt, Wed. Koopman, J. Kok, Wed. Koorn, met verzoek om terugbetaling van f2.voor elke vierk. M., door hen voor 4 jaar voor een trot toir betaald. Het trottoir is er nog steeds niet, wel is die grond als fietspad in gebruik. BenW zullen deze kwestie be kijken en advies uitbrengen. Dhr Parle- levliet geeft in overweging aan de heer S.C.Eelman het geld te vragen. Dhr Kikkert vindt, dat adressanten recht heb ben op terugbetaling. Weth. Vlaming wil er bij de koffie nader over spreken. 3. Ontslagaanvrage van R. Kelderhuis als hoofd der o.l. school te Zuid- Eierland. Dhr Kelderhuis, die naar Lisserhoek, (gem. Haarlemmermeer) gaat krijgt eer vol ontslag. Na een kwartier beraadslaging met ge sloten deuren volgt: 4. Benoeming hoofd der o.l. school te Oudeschild. De heer S. W. Dokkum, te Apeldoorn, no. 1, wordt met alg. st. benoemd. (Zie voordracht in vorig nummer). 5. Idem te Zuid-Eierland. Met alg. st. benoemd no. 1, de heer J. de Vries, te Nijmegen. Zie voordracht in vorig nummer). Overeenkomst betreffende het visch- afslaggebouw op 's Rijks gronden. Bij de ovendracht van de haven te Oudeschild aan het rijk is in uitzicht ge steld, dat met de gemeente een overeen komst zou worden getroffen over het hebben van een vischafslaggebouw op het haventerrein. Deze overeenkomst is nu in ontwerp toegezonden; BenW stellen voor haar ongewijzigd aan te nemen. De staat behoudt zich het recht van opzeg ging voor, maar BenW vertrouwen, dat dit wel nooit gebeuren zal, gezien de be langrijke algemeene en gemeentelijke be langen, hieraan verbonden. De toestand blijft vrijwel zooals hij is, zegt de voorz. Aangenomen z.h.st. 7. Wijziging algem. Politieverordening. De wijziging houdt voornamelijk ver band met de nieuwe drankwet. Tevens wordt tegemoet gekomen aan de wensch, een verbodsbepaling op te nemen tegen het verwekken van radiostoring. We komen hierop nader terug. Wat de radiostoring betreft, vermeldden we reeds, dat BenW voorstellen te verbieden, dat storende apparaten in werking zijn van nam 12 tot des nachts 12 uur. Ook op storende reclameverlichting heeft diit verbod betrekking. De voorz. "licht het prae-advies met een enkel woord toe. Anti-storings-apparaten kunnen worden aangebracht tegen prijzen van 70 ct. tot f6.(condensators). Voor hoogfrequentapparaten smoorspoelen van f6.tot f150., enz. Heeft iemand last van radiostoring, dan geeft hij kennis aan de T.E.M., die dan de bron tracht op te sporen. De heer Parlevliet zou fietsers willen verbieden op de rijweg te komen als er een fietspad naast ligt. Dhr Kikkert klaagt over wandelaars, die soms beletten, van het fietspad gebruik te maken. Overi gens levert het vrij omvangrijk stuk met vele wijzigingen geen stof tot spreken op. Aangenomen z.h.st. 8. Goedkeuring balans en winst- en verliesrekening van de N V. T.E.M. De Comm. bestaande uit de heeren De Graaf, Dogger en Epe, adviseert tot goedkeuring. Het exploitatiesaldo be draagt f 38783.De gewone afschrij ving zal bedragen f 20060.73, reserveering reservefonds f 1613.24, 7.75 pet. dividend f 3875, storting reservefonds voor extra afschrijving op machines, enz. f 18722.84. De extra afschrijving op de stoominstal- latie bedraagt f50138. Dhr Parlevliet vraagt hoeveel schuld de T.E.M. nog heeft. Voorz. kan hierop zoo maar geen antwoord geven. Dhr De Graaf wijst spe ciaal op de extra afschrijving op de stoominstallatie. Deze houdt verband met het minder in gebruik zijn hiervan, vol gens spr. Tot afgevaardigde van de raad ter vergadering van de T. E. M. wordt benoemd dhr Bruin (7 van de 11 st.) Dhr Parlevliet (4 st.) wordt bij ac clamatie tot plaatsvervanger benoemd. 9. Regeling tijdvakken landbouwverlo- ven ingevolge de leerplidhtwet. De oudercommissie te Zuid-Eierland stelde voor het landbouwverlof van vier weken, voorafgaande aan de eerste Maan dag in Augustus, te splitsen in twee tijd vakken, 14 dagen voor de zomervacantie en 14 dagen voor de lierfstvacantie. De kinderen zouden dan behulpzaam zijn bij het aardappelrooien. De meeste hoofden op Texel hebben meegedeeld, dat er wat hun school betreft, aan landbouwverlo- ven geen behoefte bestaat. Enkele hoof den konden zich met het voorstel wel vereenigen. De Inspecteur verzet zich er niet tegen. BenW stellen danook voor te besluiten, dat de landbouwverloven ver leend worden: a. binnen het aaneengeslo ten 14 dg. tijdvak, aanvangende met de 3e Donderdag, onmiddellijk voorafgaande aan de laatste Maandag in Juli; b. binnen het aaneengesloten 14 d. tijdvak, onmid dellijk voorafgaande aan de 2e Donder dag in October. De raad vindt het zoo goed. 10. Reorganisatie onderwijs aan de Zee vaartschool. Ter aanvulling van het vorig bericht in ons Woensdagnr. diene het volgende: De Minister oordeelde bezuiniging be reikbaar door opheffing afd. Derde Stuur lieden. De directeur echter ontwierp een plan, waarbij deze afd. als afzonderlijke, zui.ver gemeentelijke cursus behouden zal worden; waarbij bezuinigd zal worden en toch het onderwijs ten volle tot zijn recht komt en waarbij de kosten voor de gemeente beneden die van thans zullen blijven. We spraken reeds van het eervol te verleenen ontslag aan de heeren Gooyer en Willemsen. Bezuinigd wordt: op salaris leeraar De Vries 20 in plaats van 30 lesuren, van f3034 op f2458, dus f576. Salaris leeraar Gooyer f1530. Idem leeraar Willemsen f624. Totaal (bruto) J f2730.-. Salarissen van Directeur, leeraren Schmidt en Ruijterman en leerares mevr. Vis blijven gelijk. Het wachtgeld, dat leeraar Gooyer ontvangt, bedraagt eerste drie mnd. vol salaris, tweede drie mnd. S5 pet. en daarna 70 pet. Na zes mnd. dus f1029. Schoonhouden school f300. De netto bezuiniging bedraagt dus f1400. Voor de lessen in de afd. Derde Stuur lieden moet de gemeente volgens deze re geling 10 lesuren aan leeraar De Vries betalen, salaris f576. De gemeente ont vangt echter bij gemidd. zes leerlingen 11 maal zes maal f7.50, dus f495 of 81 minder dan f576. Hier staat echter tegen over, dat van de op f1400 berekende be zuiniging 25 o/o ten bate van de gemeente komt. De Inspecteur en de Comm. v. Toezicht gaan met het plan accoord. BenW stellen voor het ontslag aan de twee leeraren te doen ingaan op door hen te bepalen datum, uiterlijk 1 Oct. a.s. We staan voor een pijnlijke beslissing, aldus de voorz., n.l. voor het verleenen van ontslag aan twee heeren, die jaren lang het belang van de Z.V.S. dienden, de heer Willemsen 17 jaar, de heer Gooyer 16 jaar. Dhr Parlevliet: Het onderwijs zal niet verslechteren, staat er in het stuk, maar. dan hebben we toch lange tijd f2400 per jaar te veel betaald. Dit is een tamelijk ernstig feit. Voorz.: Maar er wordt nu meer werk vereischt. Het werken wordt minder prettig. Dhr Kikkert: Als de theorie maar uitvoerbaar blijkt. Het kon wel teleurstellen. Was er eerst geen andere regeling? Weth. Vlaming: Ja, maar aan deze regeling geeft de Directeur de voorkeur. De directeur gaat meer les sen geven en verdient een woord van dank en hulde. Hij wil ondanks minder uitgeven het onderwijs op peil houden. Voorz. Hier sluit ik mij gaarne bij aan. Dhr Bruin: Welk percentage Texelsche leerlingen heeft de school? Voorz.: Dit kan ik zoo niet zeggen. Weth. Vlaming: Niet veel, maar als het vak zich beter laat aanzien, komen er meer. Dhr Bruin: Ik zou anders aan de school een andere bestemming willen geven. Weth. Vlaming: U kunt daar later eventueel een voorstel van maken. Dhr Parlevliet: Hoeveel lesuren heb ben de leeraren thans? Voorz. wil de verdeeling hiervan overlaten aan de di recteur. Het is niet als met schapensche ren, zooveel per uur. Dhr Lap: De Directeur zit in de zaak. Bij zijn advies moeten we ons neerleggen. Hij tracht zooveel mogelijk onderwijs te geven voor zoo weinig mogelijk geld. Dhr Leber: Wanneer krijgt dhr Gooyer pensioen? Voorz.: Over vier jaar. Hij heeft reeds een klein pensioen (van de marine). Ik herhaal, dat het een pijnlijke beslissing is. De heeren hebben echter toegegeven, dat ze er zich bij moeten neerleggen. Ik dank hen zeer voor het werk, dat zij zooveel jaren met ijver verrichtten, (tee kenen van instemming bij de raad). 11. Ingebruikgevlng centrale noodslacht- plaats en plaatsing koelcel. Het Bestuur van de Vereen, tot verwer king van uit nood geslachte en gestorven dieren heeft zich tot BenW gewend met de mededeeling, dat zij behoefte had aan een nieuwe koelcel, kosten f1750 en gaarne zag, dat de gemeente eventueele exploitatietekorten zou dekken. Ongetwij feld, zoo lezen we in het prae-advies, wordt er een algemeen belang mee ge diend als de veehouders een zoo hoog mogelijke opbrengst onvangen, wat echter niet wil zeggen, dat de kosten der Vereen, op de gemeente moeten worden geschoven, temeer daar er Ingezetenen zijn, wier belang door een andere gang van zaken meer gediend zou worden en die toch in de kosten moeten bijdragen. BenW stellen voor een tekort bij handha ving der regelingen en tarieven voor re kening der gemeente te nemen tot een maximum, gelijk aan rente en afschrijving, uit de aanschaffing van de koelcel voort vloeiende. (De vereen, leende hiervoor geld tegen 4.75 pet., aflossing in 20 jaar). De vereen, zou jaarlijks haar reke ning aan 'de goedkeuring van de raad moeten onderwerpen. Verder stellen BenW voor de slacht plaats onder nader omschreven voorwaar den ter beschikking van de Vereen, te stellen. Dhr Lap lijkt het voorstel eigenaardig toe. Wanneer de gemeente 20 maal bijge past heeft, zou de koelcel door haar wel betaald maar niet haar eigendom zijn. Dhr De Graaf ziet er geen bezwaar in. Het bezwaar is formeel. De cel is z.g. spijkervast en mag dus niet meer weg genomen worden. Hiermee is het be zwaar van dhr Lap opgeheven. Dhr Kikkert merkt nog geestig op: De heeren hebben zich warm gemaakt om een koel cel. Aangenomen, z.h.st. 12. Slootdemping Oudeschild. In ons vorig nummer hebt ge gelezen, waarin het voorstel bestaat. We kunnen nu nog meedeelen, dat de Dir. van Ge meentewerken het transport van de grond met kipkarren, bij de kluft getrokken door een paard, het goedkoopst oordeelde. De begrooting luidt: 408 dagloonen a f2.50 (f1020), spoor en paard huur f125, soc. wetten f205, rioleeringsbuizen en hekken f950. Totaal f2300. De grond (zie vorig nr.) zal wel kosteloos van het Rijk te be komen zijn. Voor bestrijding werkloosheid beteekent het werk weinig, tenzij alle werk met kruiwagens alleen wordt uitge voerd. 't Aantal dagloonen is dan 1730.1n- dien door tewerkstelling niet kan worden voorzien in de behoeften, zal een steun regeling niet achterwege kunnen blijven, welke groote offers van de gemeente zal vragen zonder dat eenig voordeel voor de gemeente daartegenover staat. Als Rijk en Prov. subsidie willen verstrekken, achten BenW het verantwoord van kruiwagens alleen gebruik te maken. Als aanvangs datum willen zij het meest geschikt tijd stip kiezen. Uitvoering: in eens of bij gedeelten. Dhr Dogger stemt liever voor werkver schaffing dan voor het verstrekken van geld zonder dat er voor gewerkt is. Dhr Bruin zegt het plan niet genoeg te kunnen waardeeren. De bevolking, zegt hij, juicht het toe. De sloot gaf een on draaglijke stank, tot scha van de volks gezondheid. Maar critiek Verdient, dat men dit plan aanvat als een middel om aan een steunregeling te ontkomen. We hebben nu al lang geprutst. De arbeiders mogen toch niet omkomen van armoede. Een krachtig protest hiertegen is op zijn plaats. Elke dag zie je, eertijds flinke ar-' beidersgezinnen achteruitgaan. Krant, fiet sen, radio, lidmaatschap van een ver- eeniging moeten vervallen. Schrijnend leed en zwarte armoe heerschen in vele ar beidersgezinnen Dat behoeven we toch niet te aanvaarden? De wijze, waarop BenW de werkloosheid bestrijden, is ge heel onvoldoende. Elke dag verbaast het je meer, dat de huismoeder met haar karig weekgeld rondkomt. Vier weken moet een arbeider werkloos zijn, eer hij door de gemeente te werk wordt gesteld. Door elkaar wordt zoo 9 a 10 gld. per week verdiend. Aan huur, brandstof, bonds- en ziekenfondscontributie, schoei sel en schoolgeld zal, naar spr. berekent, wekelijks f7.65 besteed wonden, zoodat dan maar f2.35 overblijft om van te eten, soms met 5 of 6 kinderen. Dan komen er geen 16 gerechten op tafel. Het is niet waar, wanneer BenW zeggen: „Wij deden voor de werkloozen wat wij konden". Wij willen een steunregeling om, als er met de beste wil geen werk te vinden is, een uit- keering te kunnen doen. Wij willen een steunregeling, zooals de Minister heeft bedoeld, naast het werk. Dhr Kikkert en Leber zouden het door kipkarren te besparen bedrag op andere wijze willen benutten. Dhr Parlevliet spreekt van een knap prae-advies en kan er zich mee vereenigen. Dhr Kikkert vergelijkt het werken met kruiwagens in plaats van met kipkarren met erwtenzoe- ken in de gevangenis. Dhr Dogger: Monnikenwerk. Dhr Bruin pleit nog maals voor een steunregeling. De laatste dagen zijn zoo maar weer eenige arbei ders ontslagen en voor eenige tijd van werk geheel verstoken. Dhr Parlevliet: Dat komt niet te pas. Ik zou liever on economisch werk geven dan steun. Maar wat is op steun overigens tegen? Het is een stok achter de deur, die ons prikkelt tot het steeds maar weer zoeken naar werk. Dhr Dogger: Waarom is onze raad er zoo bevreesd voor? Op het Soc. Congres is onlangs een motie aangeno men, waarin de Staat verzocht wordt, vijfzesden van de steun voor zijn rekening te nemen. Dat zal de minister m.i. moeten doen. De steunregeling wordt dan gesub sidieerd. Wat is er tegen? We willen de arbeiders toch niet laten doodhongeren? Dhr Kikkert: BenW zullen wel eens met de handen in het haar zitten. We moesten een Commissie hebben, die tot taak had werk te zoeken Voorz.: Op mijn programma heb ik al eenige plannen. Daarover na de vergadering meer. Dhr Bruin: Ik ken het arbeidersleed beter, Voorz.: Wat u zei, is uw persoonlijk inzicht. De een denkt er te licht, de ander te zwaar over. Toch moet u niet denken., dat wat u gezegd' heeft, het eene oor in, het andere uitging. Dhr Epe wil niet, als dhr Parlevliet de dag desnoods doo- den met kruiwagenwerk. Na deze ge- dachtenwisseling wordt het voorstel aan genomen z.h.st. 13. Regeling winkelsluiting. Aan het prae-advies ontleenen we: Naar aanleiding van klachten over de wet, volgde een goed bezochte vergade ring der Alg. Tex. Midd. Vereen, en daar na een onderhoud tusschen de heer I. Vlessing, voorz., en BenW. Als resultaat hiervan hebben wij de voorz. der A.T. M.V. in overweging gegeven het oordeel der ingezetenen te vragen over een ont- werp-afwijkingsreglement, zooals u in de Texelsche Courant hebt kunnen lezen. (We willen niet in herhaling treden en verwijzen naar ons desbetreffend num mer). Naar aanleiding hiervan kwamen bezwaren naar voren, m verband met liet Vreemdelingenverkeer en het niet volgen van de zomertijd in Den Hoorn en Eier land stellen BenW voor de afwijkende bepalingen als volgt te doen luiden: A. Uitsluitend gedurende de Zomertijd: Op de eerste vijf werkdagen der week sluiting 9 uur (in plaats van 8 uur) 's avonds. Ie. Kappers- en barbierswinkels. 2e. Te den Burg voor winkels, waarin - I—a—

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5