De Privé-secretaresse komt CRISIS-ZUIVELWET. Texelsohe Berichten Dienst Den Helder-Texel- Harlingen v.v. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. uitsluitend of hoofdzakelijk verkocht wor den rookartikelen, brood, koek en banket, chocolade en suikerwerken, fruit en visch. 3e. Te den Hoorn, de Koog, de Cocks- dorp en Eierland voor ALLE winkelzaken. B. Op Zondagen van 1 Juni—15 Sept.: van 9 uur voorm. tot 9 uur nam. Ie. In café's, e.d. zullen verkocht mogen worden rookartikelen, prentbriefkaarten, chocolade en verpakte suikerwerken. 2e. Te den Burg en de Koog zullen ge opend mogen zijn winkels, waarin (zie boven onder A. 2e). 3e. Te de Koog en in of binnen 25 M. afstand van de Staatsduin- en Mientgron- den zullen geopend mogen zijn kiosken voor de verkoop en aflevering van rook artikelen, foto-artikelen, prentbriefkaar ten, souvenirs, badartikelen, fruit, visch, chocolade, suikerwerk, speelgoederen en alcoholvrije drank. C. In de kermisweek een sluitingsuur voor alle zaken, samenvallende met het sluitingsuur der kermis. Voor A en B is de Kon. Goedkeuring noodig, voor C niet, wanneer de zeven dagen deel uitmaken van de 21 uitzonde- ringsdagen in de wet genoemd. Voorz. noemt het geval om de groote verdeeldheid een moeilijk probleem. Bij de discussie wordt de vraag gesteld: Wat is een kiosk? Daar moet Van Dale (d.w.z. het woordenboek der Ned. Taal van deze taalkundige) aan te pas komen. Kiosk is een Turksch woord, met inz. deze beteekenis: „Een (meestal) houten ge bouwtje, op pleinen en in breed-e straten der groote steden, waar kranten, sigaren, enz. verkocht worden". Dhr Kikkert zegt: Dat is de opinie van die man (Van Dale), maar de raad zal het toch wel beter weten. In elk geval wordt hierover vrij lang gesproken, wat dhr Parlevliet de vraag doet stellen: Kees Boon zal toch geen winkeltje openen, dat jullie zoo lang praten? Vrijwel de eenige wijziging van bovengemelde regeling, welke uit het gedelibereer voortvloeit is, dat Zondags ook foto-artikelen verkocht mogen wor den, mits de zaak deze in hoofdzaak ver koopt, te den Burg en de Koog. 14. Financieele regelingen. Af- en overschrijvingen van weinig ge wicht. Accoord. RONDVRAAG. Dhr S. Keijzer wil dhr S. Bakker doen verzoeken de boomen bij de gevaarlijke bocht bij de 2e dwarsweg aan de weg uit het Noorden flink te snoeien. Het is er levensgevaarlijk. Dhr Lap raadt een adres aan de Dertig Polders te richten. Dhr Parlevliet: De arbeiders schijnen van de veronderstelling uit te gaan, dat ik voor hen voor alle dingen vecht. Als er reden toe is, wil ik dat ook wel, maar nu hebben ze bezwaren geopperd tegen Ihet feit, dat ze van 6 uur vm. tot 6 uur nm. werken moesten. Hier vind ik echter niets tegen. Verder dank ik voor de oplossing van de radiostoring. Dhr Bruin: U vergeet, dat er arbeiders zijn, die uit de buurt van de Vuurtoren ko men en al om vier uur op moeten en pas laat thuiskomen. Ik vind de nu door BenW getroffen regeling prachtig. Dhr S. Keijzer: Dhr Parlevliet moest zelf maar eens probeeren. Dhr Dogger: Kan de reiniging het af val niet meenemen van Boek-el's slagerij te Oudeschild De toestand is nog steeds allermiserabelst. De meeuwen vliegen weg met brokken long die op de daken vallen. Drink lekker. De bevolking is de dupe. Voorz. vindt, dat de politie toezicht moet houden op het begraven van dat afval. Weth. Vlaming: Dhr Boekei moet de boel opruimen. Ik vind het niet erg als de reiniging de boel tegen een vergoeding meeneemt. Achter aan de weg zetten is strafbaar. Als Boekel er geen raad mee weet, moet hij bij ons komen praten. Dhr Lap: Laat hij geen open vaten ge bruiken. Dhr Kikkert wijst op de Wittekruislaan, welke door de grove keislag moeilijk be gaanbaar is. Voorz. deelt mee, dat de bewoners al geklaagd hebben. We heb ben echter nog hetzelfde gezeur: De weg is eigenlijk ons eigendom niet. Dhr Kikkert klaagt over de autobus van T. Reuvers, die zelden uitwijkt voor fiet sers. Weth. Vlaming heeft dit ook be merkt, ook bij andere auto's, en hoopt, dat de chauffeurs bij lezing hiervan voor taan anders zullen handelen. Dhr Dogger meent, dat er ook wel boeren zijn, die met hun wagen de fietsen geen ruimte tot paseeren geven. Hierna volgt sluiting. Toen het tuig gebroken was. Donderdagmorgen brak van de tentwagen waarmee de heer Zeeman' uit Eierland, met idrie jongens en een meisje langs de Koogerweg naar den Burg reed, het tuig. De wagen begon te slingeren, en kort daarop sloeg het paard op hol. Aan de kant van de weg sloeg de wagen bij het land van Reij onderste boven. De voer man was een oogenblik bewusteloos; zijn lip werd ernstig verwond en bloedd.e hevig. Van de kinderen werd een jongen zoo ernstig boven het oog verwond, dat dokter VelTenga het noodig oordeelde hem te zijnen huize te verbinden. De wagen werd deerlijk gehavend. Bovenstuk en lemoen werden vernield. Het paard werd in de Binnenburg door dhr Jb. Boon (IJsco) gegrepen. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. G. de Winter, thans te Alkmaar, slaagde 14 dezer te Alkmaar voor het examen-onderwijzer (acte L.O.) en het vak-Handenarbe.d. Het Werkloosheidsvraagstuk. Donderdagavond had in De Zwaan 'n gecomb.neerde vergadering plaats van de afdeehngsbesturen der Katholieke, Mo derne en Chr. Landarbeidersbond op Texel. Het werkloosheidsvraagstuk werd aan alle kanten onder het oog gezien en besloten werd middelen te beramen, om aan de daaruit voortvloeiende moei lijkheden zoo goed mogelijk het hoofd te b.eden. Uitslag verkooping. Woensdag werd door notaris Mulder voor de erven van m-ej. Neeltje Salm, wed. Anth. Buis, een woonhuis met schuur en erf aan de Koogerstraat no. 5ö pu- bl.ek verkocht. Kooper: C. van der Sterre, Oudeschild, voor f 1425. Schoolreisje. Het leek Donderdag wel de Dag der Schoolreisjes. Volle boot en volle trei nen. De oudste leerlingen van de school voor Chr. Volksonderwijs hebben een re.sje naar Haarlem en omgeving 'ge maakt. Daar werd o.m. de St. Bavo be wonderd. De kinderen troffen het biezon- der goed, daar juist een soliste in de kerk repeteerde, zoo-dat zij konden genieten van welluidende zang en het prachtig geluid van -het groote orgel. Met een autobus werd naar Bloemendaal tot boven op het „Kopje" gereden. Vandaar ging -de tocht te voet naar de Ruïne van Br-e- derode, waar de jeugd zich in de speel tuin kostelijk vermaakte. Per bus ging het weer terug naar het station. Het feest is nu weer voorbij, maar nog lang zal het slot tot praten geven. Wat hebben de kin deren genoten. Dank aan allen, di-e dat mogelijk hebben gemaakt. Men schrijft ons uit den Helder: De directie van de Stoombootdienst „Esona" heeft besloten -de dienst Den HelderTexelHarlingen, welke dienst -de laatste jaren des zomers werd onder houden door de T.E.S.O., in de a.s. va- cantiemaanden in exploitatie te nemen. De dienst, welke evenals vorige jaren zal worden gevaren op Maandag, Woensdag en Zaterdag, vangt aan Zaterdag 9 Juli en eindigt Zaterdag 3 September. Hets.s. „Amsterdam" wordt speciaal voor deze reizen uitgerust en in orde gemaakt. De tarieven zullen in verband met de tijdsomstandigheden worden verlaagd, ter wijl voor hen, -die de reis als watertochtje willen meemaken, dagretours verkrijgbaar worden gesteld, tegen zeer gereduceerde tarieven. De dienstregeling zal tijdig in de bladen bekend worden gemaakt. Het is zeker in het belang van Den Helder en Texel zoowel ïals ook in het belang van Friesland, dat, nu de T.E.S.O. de verb.nding met Harlingen niet meer kan bewerkstelligen (zij moet de „Dageraad" voor haar dienst Texel—den Helder gebruiken), de „Esona" die taak heeft overgenomen. Wij wensch-en de di rectie van „Esona" alle succes toe. o Wij onderschrijven deze wensch ten volle, -daar ons verzekerd wordt, dat geen passagiers vervoerd zullen worden tus- schen Texel en-den Helder alleen en dus van concurrentie met T.E.S.O. geen sprake zal zijn. Red. Grasverpadhting. Woensdag had hier door notaris Mul der een grasverpachting plaats voor het Alg. Weeshuis. De uitslag was: Perceelen 1931 1932 Oosielijk Groenstuk, gras f28.— f47.— idem naweide 11.14. Het Kooistuk, gras 49.— 98.— idem naweide 80.— 67. De Spijkerboren, gras 31.— 89.— idem naweide S6.— 66.— Het Haanstuk, gras 82.12. idem naweide 20.— 40. Totaal f387.— f433.— Bij 1931 vergeleken dus een bijkans 12 pet. hoogere opbrengst. Sportnieuws. Hedenavond arriveert het 2e elftal van Z.F.C. De gasten worden met reserves bij spelers hier ondergebracht. Het plan was eerst Zondagavond te spelen, maar -daar de spelers van Z.F.C. op tijd op hun werk moeten zijn, besloot het bestuur morgenmiddag om half drie te spelen. Er wordt op veel bezoek gerekend, daar het een schitterende wedstrijd zal zijn. Niettegenstaande de hooge kosten aan -deze wedstrijd verbonden, heeft het be stuur besloten, -de entreeprijs niet te ver- hoogen. Het plan is om morgenochtend met de spelers van Z.F.C. te gaan toeren. Het elftal, -dat tegen Z.F.C. II uitkomt, is als volgt samengesteld: Jb. Gras Zuidewind Pijpers Vroegen N.de Graaf G.A.Dros Keur, J.Gieles Dapper Winter Stern Reserves: Stern, E. Lap. De Jong's Bioscoop. Omtrent -de wereldbekende film „Tra- der Horn" wordt het volgende meege deeld: „Trader Horn" is een der meest be kende en meest aantrekkelijke films van ■de Metro-Goldwyn-Mayer, een geluids film, spelende in het Afrikaansche oer woud, in hooge mate spannend van het begin tot het einde. We hoor-en h-et don derend geweld van de watervallen, brui sende bergstroomen, het brullen en brie- schen van het wilde gedierte, kortom we beleven een ongekende sensatie, wan neer we deze film bijwonen. Men staat versteld, wanneer men ziet, hoe gevaar lijke ontmoetingen met roofdieren en moeilijke tochten op wil-dstroomende ri vieren op de rolprent zijn vastgelegd. Wie deze film heeft gezien kan zeggen, het fraaiste en meest verbazingwekkende te hebben aanschouwd en gehoord van hetgeen op het gebied van de sprekende film tot nog toe is vertoond. In de groote sleden werd de film weken aaneen voor een geestdriftig publiek gedraaid. H-et kan n.et anders, of waar hier slechts twee avonden Trader Horn wordt vertoond, de bioscoop zal keer op keer uitverkocht zijn. Plaatsbespreken is dringend ge- wenscht. De Directie heeft bij Ide bepaling der toegangsprijzen met -de tijdsomstandig heden rekening gehouden. Voor loge wer den ze met 25 ct., voor 3e rang met 10 ct. verlaagd. o President Hoover sprak over deze ge weldige schepping zijn bewondering uit. Mussolini gaf -de wensch te kennen de film nogmaals te zien. De Prins van Wales was enthousiast over de opnamen der wilde dieren in de vrije natuur. De Koning van België was zeer onder de in druk van dit geweldig product van men- schelijke energie. Enz. Woensdag wordt een spannend zee drama vertoond met in de hoofdrol Wol- heim, bekend uit Van het Westelijk Front geen nieuws. Hierover Woensdag meer. Nieuwe raadsels. 9. Wanneer je ergens geluk mee hebt, spreekt men van een B—Maar met een andere letter vooraan neem je mij mee op reis. 10. Welk beroep kun je hiervan maken SITAPNI? 11. Ik ben heel-duur. Onthoofd mij en ik ben oud. 12. Een uit roep en een meisjesnaam geven samen de naam van een modern voertuig. Zendt de oplossingen van de 12 raad sels voor Woensdag a.s. en vermeldt -daarbij naam, vornaam, leeftijd en adres. Weest allemaal vriendelijk gegroet van jull.e OOM KO. Voor veertig jaar. In Juni 1892 legde onze vroegere plaatsgenoot H. Bakels zijn can-didaats- examen in -de Theologie af. o In de nacht van 23—24 Juni 1892 zijn op -de schorren bij de Eendracht door hoog water bij een hevige wind 41 scha pen afgedreven -en verdronken. o Ingaande 1 Juli 1892 werd aan C. Vis- man op verzoek ontslag verleend als nachtwacht te Oudeschild. Hij was 38 jaar in functie en werd opgevolgd door J. Jz. Zegel. In Juni 1892 werd R. Barends, teTzum- marum, tot godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Gemeente te de Cocksdorp benoemd. o Herfst 1891 strandde het s.s. Tuskar met balen katoen op de Razende Bol. In Juli van 1892 was -de lading, uit 7000 balen bestaande, op 200 balen na, die ver loren gingen, geborgen. o In de raad van 30 Juni 1892 sprak Bur gemeester Strick van Linschoten harte lijke woorden van afscheid tot gem.-secr. Stikkel, -die wegens gevorderde leeftijd ontslag had gevraagd Bijna 28 jaar nam hij met onverdroten ijver zijn ambt waar, daarbij sreeds een groote welwillendheid aan de dag leggende. De heer Stikkel kreeg hierna f 600.pensioen, waarop echter in de raad critiek werd uitgeoefend met de woorden: „Het kan best f400— f450 voor een paar oude luidjes". LUCHTKASTEELEN. Vol verwachting klopten harten, Vol verwachting zag het oog. Vol verwachting tuurden velen, Met eens arends blik omhoog. Kijkers zag men er in soorten, Naar elk' windstreek werd gericht. Maar met al het zoeken, sporen, Kwam geen Zeppelin in 't zicht. Als een auto aan kwam rollen, Met een beetje veel gedruisch, Vlogen vader, moeder, kinders, Plus de kat en hond uit huis. „T.E.S.O."—„Zeppelin" was het wachtwoord, Anders hoorde je maar niet. Maar geen Zeppelin kwam nader, En geen Zeppelin in 't verschiet, 't Luchtkasteel is weer vervlogen, Als elk's menschen luchtkasteel. Luchtkasteelen zagen velen, Maar geen zag HET luchtkasteel. Tenminste geen Tesselaar. HU1B DE RIJMELAAR. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de Crisis-zuivelwet aan de melkveehouders over een tijdvak van 3 weken uit 's Rijks kas een uitkeering zal worden verstrekt, berekend naar f 0.75 per melkgevende koe per week. Voor -de betaling dezer uitkeering zal in deze gemeente zitting worden gehou den als volgt: Te DEN BURG in -de landbouwschool op Maandag 27 Juni van 9—11 uurvoor- ■dags en Dinsdag 28 Juni van 2—5 uur namiddags, op beide dagen voor bewoners van wijk B buiten -de kom; op Donderdag 30 juni van 25 uur namiddags voor bewoners van het dorp den Burg. Te DE COCKSDORP in de o.l. school op Dinsdag 28 Juni van 7.30—10 uur na middags voor bewoners van de school- wijk Te MIDDEN-EIERLAND in de o. 1. school op Vrijdag 1 Juli van 7—10 uur namiddags voor bewoners van de school- wijk. Te ZUID-EIERLAND in de o.l. school op Dinsdag 28 Juni van 710 uur namid dags voor bewoners van de schoolwijk. Ie DEN HOORN in -de o.l. school op Dinsdag 28 Juni van 8.30—10.30 uur na middags voor bewoners van wijk H buiten 't dorp; op Woensdag 29 Juni van 8.30— 10.30 uur namiddags voor de bewoners van het dorp. Te DE KOOG in de o.l. school op Dinsdag 28 Juni van 7.3010 uur namid dags voor de bewoners van wijk K. Ie OOST in -de o.l. school op Vrijdag 1 Juli van 810 uur namiddags voor de bewoners van de schoolwijk. Te OOSTEREND in -de o.l. school op Dinsdag 28 Juni en Woensdag 29 Juni telkens van 810 uur namiddags voor de overige bewoners van wijk O. Te OUDESCHILD in de o.l. school op Dinsdag 28 Juni des namiddags van 810 uur voor -de bewoners van wijk S. Te DE WAAL in de o.l. school op Dinsdag 2S Juni des namiddags van 7.30 10 uur voor -de bewoners van wijk W. De melkveehouders dienen de hun toegezonden vragenlijst ingevuld mede te brengen Zij, die geen vragenlijst ontvangen hebben, kunnen Len raadhuize en op de zitdagen een formulier be komen Texel, 24 Juni 1932. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun college, in gevolge art. 9 sub 5 der Winkelsluitings wet aan de Commissie voor de stichting van een eigen gebouw voor de af-d. Texel der S.D.A.P. ontheffing is verleend van -de verbodsbepalingen dier wet ten aanzien van de winkels op de door deze Commis sie te houden fancy-fair in het perceel Oudeschild no. 126, gedurende het tijdvak van 25 t.m. 27 Juni 1932. Texel, 24 Juni 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. VOOR DE JEUGD. UIT DE OUDE DOOS. O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6