De Landelijke Ruitersport op Texel. TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Naar de Fancy Fair te Oudesehild Zaterdag', Zondag, Maandag'. N.Y. Texelsche Elcctr. Maatschappij, In elk geval bezoekt ge de schitterende fancy fair te Oudesehild Gemengd Nieuws Zaterdag 25 Juni 1932. Een opwekkend woord. Terugkeerende met de feestelijk ver sierde boot van T.E.S.O., getooid met 'n groote verscheidenheid van vlaggen, en met personeel met blijde gezichten, ook de gezagvoerder keek al heel zonnig, kon het niet anders of wij werden door al die vroolijkheid aangestoken en voelden ons zeer prettig. Wij schikten ons gemakke lijk in de met bloemen versierde kajuit, grepen naar de Texelsche Courant en lazen hierin van de steeds groeiende in hecht verband zittende organisatie., die T.E.S.O. heet, de N.V., die ondanks crisis en aanverwante narigheden zich zoo schit terend weet te handhaven. Maar ook viel ons oog op: Algemeene Vergadering Lan delijke Rijvereeniging „Texel". En hoe verder we lazen, hoe meer zakte onze stemming: weinig leden, geringe opkomst bij de lessen, bedanken van een paar le den. 't Is waar, wij wisten hier wel iets van af, maar hadden het nog niet zwart op wit gezien. Iedere veertien dagen gaan we over met de Marsdiep en lezen wij het Texelsche Courantje. En steeds weer constateeren wij daarin, dat .er hier op het gebied van sport nog wel iets wordt gepresteerd. Het zeer goede muziekcorps, korfbal, en niet te vergeten het excellente voetbal corps Texel 1, met zijn volgploegen, in 't afgeloopen jaar zoo glansrijk naar voren gekomen. Sterk in ledental, sterk in kun nen. Wij kunnen niet anders dan onze spijt uitdrukken waar het gaat over de L.R. Waarom lijdt de L.R. Texel aan le dentekort? Hoe is het mogelijk op een plaats in Nederland, waar deze sport beter kan worden beoefend dan ergens anders. Het schitterende duinterrein, het prachtige boschcomplex, de Dennen, het eindelooze strand.waar vindt men dit zoo? Haast nergens. Eeuwig zijn we aan de vaste wal aan onze manége en harde grint- en gladde asphaltwegen gebon den, hier vindt men het terrein voor 't paard: zand en heuvel, bosch en strand. Temidden hiervan vergeet men de wereld met al zijn bewoners en haalt men vrij adem. Welke tak van sport evenaart dit, welk sportman haalt het in zijn hoofd in geforceerd tempo dwars door de dui nen te wandelen? Zeker maar een enkele. De ruiter stoort zich hier niet aan. On danks hooge toppen en het mulle zand vervolgt ons paard onversaagd zijn weg. In gedachten verplaatsen we ons naar de herfst. We maken een jachtrit, jagend komen we uit het bosch en dan langs; het pad, dat ons omhoog voert. Heel in de diepte zijn tnenschen bezig op kleine ontgonnen hoekjes grond. Ze wuiven naar ons en wij naar hen. Ze benijden ons' zeker, denken wijen wij hopen, dat we bij hen het verlangen zullen opwekken ook paard te gaan rijden. Maar de tijd verstrijkt en geen nieuwe leden komen zich aanmelden. Hoe komt dit toch? Op een ruiteravond zien wij toch zooveel vrienden der ruiters opge komen :Allen jongelui, vol van geestdrift, de meesten gebruikers van de paarden op 't bedrijf. Allen Texelsche jongens en meisjes. De meesten zoons en dochters van Texelsche boeren. En weer vragen wij ons af: „Hoe komt dit toch?" Heb ben deze jongelui geen fut om paard te rijden? Inderdaad er behoort een dosis moed toe op een paard te gaan zitten, en energie, om het vol te houden, wils kracht van ide ruiter en liefde voor het paard, dat wordt bereden. Liefde voor het paard is er genoeg bij de ouderen, denk aan de paardensportvereen., het jaar- lijksch concours; het groot aantal fok- merrie's. Vooruit, jonge garde, volgt de voetsporen van uw voorgangers. Behartig nog meer en intensiever de belangen van uw paarden en gaat ze berijden. Hoeveel jonge kerels zijn er niet op het eiland, die tezamen een club zouden kunnen opbou wen, die niet was te verslaan. Uw mate riaal is goed, neemt een voorbeeld aan hen, die op 't oogenblik vechten om hun Vereeniging in stand te houden. Gij moogt eerst achter zijn in uw prestaties,' met volle bereidwilligheid werken wij u bij. Mochten onkosten u afschrikken, heusch, deze zijn niet zoo verbazend hoog. Eerst rijden, al is het op een deken, lang zaam volgt dan wel de rest als zadel, en hoofdstel. Toont, dat Texel ook op paardensportgebied zich weet te handha ven. Iedere gewenschte inlichting geven wij volgaarne. Bezoekt onze demonstraties deze zomer, die wij over 't geheele eiland zullen geven en wordt nog heden lid. Dan werkt ge er aan mede. Uw voorbeeld zal navolging vinden en de Texelsche paar- denclub kan groot worden. Luistert niet naar hen, die probeeren door looze ach terklap de goede zaak af te breken. Over tuig u zelf. Juist degenen, die vernielen wat met moeite en taai geduld is opge bouwd, moeten wij passeeren. Vooruit zien, niet achter ons. Nogmaals: Te paard, Texels boerenstand. Maak de Landelijke Rijvereen. „Texel" de trotsch van uw eiland. Vm. Het L.R. Uniform. In het verslag van de vergadering L.R. „Texel" lazen wij, dat het costuum (mili tair) nog wel niet door allen zou worden aangeschaft, gezien de tijdsomstandig heden. Eigenlijk moet niet van costu mes (militaire) worden gesproken. Het costuum heeft niets militairs. Het zou te kleinzielig zijn, er zelfs maar aan te den ken, dat onze kleeding militair zou zijn. Iedere postbode, personeel van Vroom en Dreesman en andere groote zaken, portiers van bioscopen, IJsco-mannetjes, alles 'draagt een uniform, zelfs ziet men in groote plaatsen de gemeentereinigers met platte pet langs 's heerenwegen flanee- ren. Alleen worden die niet op de plaats rust gecommandeerd, zooals dit bij de L.R. gaat, dat wil nu eenmaal instr. V., die graag alles correct ziet gebeuren. Maar militair moet men het costuum niet noemen. Onwillekeurig zouden de Hollan ders, die alles haten wat militair is, ons costuum gaan becritiseeren en dit zou jammer zijn want dit uniform is het meest practische stuk kleeding ooit door een ruiterman gedragen. Een feit is het, geachte ouders van alle ruiters van "Texel", het costuum is degelijk van stof, warm en niet te bederven. Het kost zeer weinig en is desnoods in termijnen te vol doen. Wij zijn er aan toe. In Opmeer viel 't een iedereen op: de geweldig lange en breede ruiters van „Texel" en nog maar steeds grooter worden de oude jassen worden te klein, de groen-zwarte petten zijn uitgediend.„Wij zijn er aan toe", zou Koorn zeggen, en die heeft altijd gelijk. Deze zomer gaan ze waarschijnlijk naar Heilo, het achttal van „Texel". Wij moe ten trotsch kunnen zijn op onze club. Wij schrijven hier niet uit eigen voordeel of om door dwang de zaak in een bepaalde richting te drijven. Doch instr. V. zou van harte het achttal ook op 't gebied van uniformiteit mede aan 't hoofd zien ach ter hun groen-zwarte standaard met Texel in 't hart. VETHMAN. Een gunstig oordeel. Naar aanleiding van de Paardensport feesten te Opmeer schreef „Ons Paard": „Patrouillespringen was zeer goed en er werd met „kop" gereden en gesprongen. Een extra woord van hulde aan „Texel". Alarmsignaal tegen Bankroof. Evenals de kantoren der N.V. Rotterd. Bankvereeniging op andere plaatsen is het kantoor^den Burg van een alarm-in stallatie voorzien. Wanneer onraad dreigt kan door op een knop te drukken een machtige sirene in werking worden ge steld, welke tot ver in de omtrek verkon digt dat er wat „loos" is en hulp ge vraagd wordt. Gistermiddag hebben we op een uitnoo- diging daartoe de installatie bezichtigd. Ze werd gedemonstreerd door de direc teur in tegenwoordigheid van de heer Burgemeester en politiepersoneel van rijk en gemeente alhier. De drukknoppen en voetschakelaars zijn op diverse plaat sen in het gebouw aangebracht. Heeren inbrekers kunnen zich bij voorbaat van een goede ontvangst (d.w.z. van de ge luidsgolven door de kolossale electrisch gedreven Philips-sirene opgewekt) ver zekerd houden. Door het Installatiebureau M. Vonk, Koogerstraat, werd het ap paraat bedrijfsklaar opgesteld. Wij spreken de wensch uit, dat het ap paraat nimmer in gebruik behoeft te wor den gesteld en dat wij zijn geluid alleen zullen vernemen als het slechts een proefneming geldt. Wolveehandel 16—22 Juni. Over de wolvee-afdeeling lag algemeen een echte hooioogst-stemming. Bij veelal zeer beperkt aanbod, was de handel alge meen stug; vooral voor weidlammeren, welke danook nergens hooger noteerden. Leeuwarden was voor weidlammeren o.i. lager. Leiden bleef voor deze soort, bij een min of meer trage handel, misschien vrijwel prijshoudend. De vette schapen en zuiglammeren vonden daar een flau were markt. Te Groningen waren de vette schapen misschien wel iets beter te plaat sen, doch voor weide- en vette lammeren was 'daar de handel slecht en iets lager. ALLERLEI. Tot ons genoegen hebben wederom eenige samenlezers ons verzocht hen als „abonnee" te boeken. Nu zijn ze eigen baas. Nu mogen ze er de schaar inzet ten, wanneer een ot ander stukje of plaatje hen biezonder interesseert. Wie zich met ingang van 1 Juli abonneert, ont vangt de nummers tot die datum (desge vraagd ook de jubileumnummers Bad hotel en T.E..S.O.) gratis. —o AdverteerdersOns aantal lezers op Texel heeft zijn maximum reeds lang bereikt. Trekt daar profijt van en laat uw advertentie niet ontbreken. Gij kunt op één dag heel Texel niet bezoeken, uw ad vertentie wel. De gisteravond door notaris Mulder hier gehouden grasverpachting leverde door elkaaor '20 pet. minder op dan vo rig jaar. o De boottocht vanwege T.E.S.O. met de Texelsche onderwijzers zal vermoede lijk naar den Oever op Wieringen en door de ijselmeersluis naar Meaemblik gaan. Een interessant bericht voor de „Tes- selaar" Zeg het onze corresp., bel op no. 11 den Burg of schrijf een brief kaartje en ALLE Tesselaars zullen het lezen en weten te waardeeren. o— De laatste dagen hooren we in de na middag en tegen de avond vooral de roep van de koekoek. De vogel schijnt zich in de buurt van het Park gaarne op te houden. De heer M. S. Langeveld deelt ons mee, zich toe te leggen op de bereiding van consumptieijs. Hij heeft daartoe de noo- dige machines, geheel naar de eiscli, aan geschaft. o Blijkens adv. in dit nummer wordt tij dens de kermis muziek en bal gegeven in de Oranjeboom, in Texel, in cafe den Burg, in de tent van C. Keijser—Kooger straat en in de tent van de heer Eielman aan de Zwaanstraat. Voor liefhebbers dus ruimer gelegenheid dan ooit. Een groot deel van Texel ziet verlan gend naar regenwater uit. Het nijpt hier en daar geducht. We beginnen vandaag een nieuw ver haal van meneer Pimpelmans. Laat de kinderen de plaatjes uitknippen en in een schrift plakken. Bootdienst IJselmeer. De Stoombootonderneming IJselmeer (fa. Kool, Medemblik) opent vandaag de reeds aangekondigde bootdienst van Den Helder via Texel en Vlieland op Ter schelling. De dienstregeling vindt ge op de 4e pag. van het 2e blad. Ot de dienst T.E.S.O. concurrentie zal aandoen moet worden afgewacht. Wan neer de fa. Kool hetzelfde standpunt in neemt als de Esona zal dit zeker niet het geval zijn. Wat het tarief zal zijn, weten we nog niet. Voor de Padhters. De Wet-Ebels zal 1 Juli in werking tre den, in verband waarmee het bestuur van de afd. Texel van de Bond van Land- pachters er de aandacht op vestigt, dat de pachters nu hun verzoek om pacht- verlaging bij de kantonrechter kunnen indienen over de na 12 Febr. 1.1. verval len termijnen. Binnenkort zal de afd. de datum bekend maken van de zitdag waarop alle gewenschte inlichtingen te bekomen zijn. DEN HOORN. Aanvulling Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente: Maandcollecte (opgaaf te laat ontvangen). DE WAAL. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. B. van 't Hooft, slaagde aan de Chr. Normaal school te Zetten (bij Wageningen) voor de acte L.O. OUDESCHILD. Bazar—S.D.A.P. Om in staat te zijn een eigen gebouw te stichten wordt door de afd. Texel van de S.D.A.P. alhier een fancy-fair ge organiseerd, waaromtrent de adv. in het eerste blad nadere inlichtingen geeft. Het zal er heel gezellig zijn en zeker maakt de muziek van Helders Fanfare er een der grootste attracties uit. Met veel be reidwillige handen is er aan de inrichting van deze bazar gewerkt, zoodat naar het bestuur ons verzekert de bezoe kers er met genoegen eenige tijd zullen doorbrengen. Wegens de uitvoering van werkzaam heden zal de stroom te Oudesehild onderbroken zijn en wel het gedeelte van Slaman tot - en met het Haventerrein op Dinsdag 28 Juni a. s. van 8 u. vm tot 5 u nm. DE DIRECTEUR. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden 2239 lammeren, 60 varkens, 12 koeien, 13 kalveren en 7 paarden. Examens. Onze plaatsgenoot W. Schagen slaag- I de voor het toelatingsexamen Hoogere Handelsschool te den Helder. Ililllllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllllllll We hebben het genoegen weer eens de aandacht te vestigen op eenme juweeltjes voor onze jeugd, prachtboekjes van de bekende uitgeversfirma Kluitman, keurig verzorgd, zoowel wat inhoud als uiterlijk betreft We ontvingen ter aankondiging uit de serie „Om stil te luisteren" de deeltjes Zonnestraaltjes, Van alles wat, Bij regenweer en Geheel wat nieuws. Keurige platen in kleurendruk en kleine zwarte illustraties maken deze boekjes tot een heerlijk bezit. Prijs gecartonneerd f 0.75. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. ||||||||||||||lil!llllll Den Holder's Burgemeester jubileert. Vrijdag a.s. hoopt burgemeester Dries- sen, te den Helder, zijn 23-jarig ambts jubileum te herdenken. De lieer Driessen is sedert ruim drie jaren burgemeester te den Fielder en kwam toen uit Koog aan de Zaan, waar hij bij zijn heengaan werd opgevolgd door de heer A. A. Verstegen. Gedurende de tijd, dat de heer Driessen burgemeester van den Helder is, heeft hij alle krachten ingespannen om te komen tot verfraaiing van de stad, tot moderniseering der straten en wegen en. tot betere regeling van het verkeer. Onge twijfeld is, mede door zijn arbeid, deze stad de laatste jaren zeer aanmerkelijk verbeterd en verfraaid. Ter gelegenheid van het jubileum zal 1 Juli a.s. ten raadhuize een officieele re ceptie plaats hebben, waarbij voor belang stellenden ge legen lie id tot feliciteeren zal bestaan. In de relletjes te Boskoop vond de Minister geen aanleiding tot liet nemen van maatregelen tegen de burgemeester en de politie. Te Amsterdam worden feesten aan gericht ter gelegenheid van liet 30ü-j. bestaan der Universiteit van 24 Juni5 Juli. Amsterdam. Mej. Schuurman gaat naar Los Angelos hoewel harentwege als eiscli was gesteld, dat d.hr. Britstra mee zou gaan als verzorger, terwijl de K.N.A.U. als oefenmeester en verzorger mee wenscht te geven de heer Van de Putte. Den Haag. Van de majoor, die in April 1927 is veroordeeld wegens moord door middel van vergiftiging op kapitein Queck, tot vijftien jaar gevangenisstraf, is ide straf verminderd tot 10 jaar. Illllllllillllilllllllll BUITENLAND. llllllliülllllllillllA Mexico.. De helft van de stad Cu- yutlan is door een springvloed', die van 'n aardbeving vergezeld ging, verzwolgen Toen de springgolf opkwam bevonden zich vijfhonderd badgasten aan het strand. Men vieest dat de meesten zijn wegge spoeld en verdronken. New-York. De gouverneur van de staat New-York 'heeft burgemeester Ja mes Walker gesommeerd te antwoorden op ide aanklacht, die tegen hem -is inge diend als gevolg van het onderzoek naai de corruptie in het gemeentebestuur van New-Y ork. Chicago. Al Smith, die hoopt door het republikeinsche partijconvent gekozen te worden als candidaat voor het presi dentschap, heeft verklaard' dat hij abso luut voor afschaffing van het drankverbod is. In Tsjifoe is cholera uitgebroken. 67 gevallen zijn geconstateerd, waarvan zes een doodelijk verloop hadden. Peking. Een Duitsch priester werd op reis door Japansche soldaten aange houden en toonde zijn pas zonder vani zijn paard af te stijgen. De Japanners achtten dit een beleediging voor hun leger en brachten de priester naar hun wacht lokaal, waar zij hem mishandelden. Eenige tijd later werd hij wederom weggevoerd waarop de getuigen schoten hoorden val len. Het lijk werd later in het zand be graven'gevonden. De Japanners verklaren, dat de misdaad door Chineezen is be gaan, die de uniform van Japansche sol daten hadden aangetrokken. Te Brest zijn duikers er in geslaagd de eerste baren goud, die reeds een waarde van vele miljoenen vertegenwoor digen, uit het wrak van de „Egypt" te bergen. In de Andes zijn verscheidene vul kanen opnieuw in werking getreden. Een groot gedeelte van Argentinië heeft weer te lijden onder een dichte aschregen. Op sommige plaatsen ligt de asch centimeters hoog. Op enkele plaatsen zijn de asch- wolken zóó dicht, dat overdag het kunst licht moet worden opgestoken. De „Matin" spreekt zijn afkeuring uit over het feit, dat de ex-keizer juist nu te Genève over ontwapening onderhan deld wordt en te Lausanne de vrede op het spel staat, zijn oorlogszuchtige pro clamatie-telegrammen gaat sturen. O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 9