De Nieuwe Texelsche Courant No 4645 455te Jaargang. Woensdag 29 Juni 1932 Van '.veek tot week Amerika en Europa. Texelsche Berichten Steun aan de Texelsche Schapenfok. Handleiding gratis Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelexen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad oogenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6_7_8—11.20— 12.30—2.40—5.35 Van den Helder: 7—9—10—12.20—2—4.15—6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6—8—9—11.15—5.20 Van den Helder: 7_9—10.30—12.20—6.30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 30 1 2 3 4 5 6 Juli NT 6,59 7.53 8.41 9,22 10,01 10,38 11.16 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 9.53 Zaterdagavond Een- stok achter de deur. Europa moet ontwapenen en anders geen gemakkelijke betalingsvoor waarden. Amerika maakt met Europa en de rest der wereld donkere dagen door. Ook de betere jaren hebben niet verhinderd, dat het land nog met een zware schuldenlast is opgescheept, een feit, dat bedacht moge worden door hen, die er de Ver. Staten een verwijt van maken, dat zij niet vlot tot schuldschrapping overgaan. Een enorme werkloosheid vergt dito sommen van een reeds geplunderde schatkist. De deelneming aan de internationale bewape- peningswedloop deed en doet hetzelfde. Na de val van het pond is, mede in ver band met de ongunstige economische toe stand een dollarvrees ontstaan, die in -driekwart jaar van de Amerikaansche goudvoorraad ad ruim vijf miljard, dol lar meer dan een miljard naar Europa deed verdwijnen. De naderende presi dentsverkiezingen, waarbij de droogleg ging een voornaam verkiezingselement zal zijn, veroorzaken binnenlandsch-poli- tieke onzekerheid. De zorgen van Herbert Hoover zijn vele. Zou men een algemeene karakteristiek willen geven van het geheel der uitwegen, die Amerika uit de doolhof zijner moeilijkheden zoekt, dan zou men mogen zeggen, dat een toenadering tot, gedeeltelijk zelfs een deelneming aan de groote problemen van Europa door steeds meer Amerikanen en daaronder zeer invloedrijke als onontbeerlijk wordt beschouwd. Noch in het vraagstuk der schulden noch in dat der bewapening neemt het hedendaagsch Amerika een een zame positie in. De leuze door de „New York Times" aangeheven: „Europa is voor Amerika belangrijker dan al zijn schulden" drukt de veldwinnende ge dachte typeerend uit. En wij zien danook dat de Ver. Staten hun positie van pas sieve toeschouwers of hoogstens waar schuwere verwisselen voor een rol van actie, ja van pressie zelfs. Actie, door in de steeds zich verder in détails ver strikkende ontwapeningsconferentie een drastisch voorstel te laten vallen als een zware steen in een stilstaande vijver. Pressie, door een stok achter de deur, te zetten in dez-e vorm: Geen ontwapè ning, dan ook geen gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. Het is niet te betreu ren, dat Amerika dit verband gelegd en erkend heeft. Zoo bedenkelijk (want rem mend) als het is, -dat Europeesche staten onderling schuld- en ontwapeningsvragen aan elkander koppelen, zoo nuttig is die verbinding door de crediteur-generaal van Europa zelf. Alle Europeesche schuld- accoorden, waarover tot dusverre ge sproken is, dragen de vrome wensch (die tevens hun uitvoerbaarheid bepaalt) bij zich, dat ook Amerika van vermindering c.q. schrapping, zal willen hooren. Wel Europa weet thans, onder welke voor waarde het aan de overzij gehoor zal vin den: het moet ontwapenen. Die weten schap niet zal nalaten in Genève indruk te maken; en nu gelijktijdig, even-eens door Amerika, een concreet, voor beper king, aanvulling en wijziging vatbaar plan ter conferentietafel is gedeponeerd, heeft de wereld het opwekkend gevoel, dat er nieuw schot in de zaken komt. Reeds diende Frankrijk zijnerzijds omlijnde ont wapeningsvoorstellen in. Reeds vernemen wij, dat Herriot van een tienpercents-ver laging der militaire effectieven niet af- keerig is, en in zooverre meer biedt, dan Tardieu, die op stabilisatie aan stuurde. Reeds kwam in Lausanne een FranschEngelsche basis-overeenstem ming tot stand, die de weg opende naar Fransch-Duitsche besprekingen. De stem ming is weer hoopvoller. We spraken in het vorig nummer van het Rapport inzake steun aan de Texel sche Schapenfokkerij, uitgebracht door de heeren ir. M. D. Dijt, C. Keijser Hz.„ en E. Dz. Govers, afgevaardigd resp. door de afd. Eierland en Texel van de H. M. van Landbouw en het Hoofdbestuur. We laten het Rapport hier volgen: Er moet om steun geroepen worden. Het mag algemeen bekend veronder steld worden, dat de schapenhouderij in haar geheel sedert eenige jaren reeds een matig tot weinig loonend bedrijf is geweest, zoodat het onmogelijk was, voor de boeren om eenige reserve te maken, hoogstens was het voldoende om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Dit in het oog houdende, is -het niet te verwon deren, dat nu de prijzen der Texel sche wolvee-afzetproducten zoozeer door crisis-omstandigheden gekelderd zijn, ge jammerd wordt en, hoe noode ook, om steun geroepen moet worden. Ten einde eenig inzicht te krijgen in de verminderde bedrijfsinkomsten van het Texelsche schapenhoudersbedrijf, dienen wij een vergelijikng te maken tusschen de opbrengsten in de normale jaren voor de oorlog (1907-1912) en de vermoede lijke opbrengsten in dit jaar. Minder inkomsten, hooger uitgaven. Per H.A. bestaat de jaarlijksche afzet uit: Opbrengsten 1907—1912 per stuk totaal of K.G. 32 Kg. wol f 1.15 f 36.80 10 lammeren f 14.f140. IV2 oud schaap f20.f 30. 32 Kg. wol 10 lammeren 11/2 oud schaap f206.80 1932 f 0.50 rf 16.— f 8.— T 80.— f 12.f 18. f 114.— Daarentegen zijn de uitgaven als pacht, arbeidsloon, meer nog de kosten van ambachtslui buiten 'het bedrijf en de so ciale lasten zeer belangrijk gestegen. La ten wij zoovele andere uitgaafkosten buiten beschouwing, -dan zou alleen om het be drijf zoo rendabel te doen zijn, dat de voornoemde uitgaven zouden kunnen wor den opgebracht, noodig zijn, dat de be drijfsinkomsten minstens f92.— per H.A. worden verhoogd-. Een spoedige beslissing gewensdht. Wel is reeds door d-e drie centrale landbouworganisaties bij de Regeering aangedrongen op steun voor d-e schapen houderij via de wol; wel is reeds door de verschillende afd-eelingen begonnen met de wol-inventarisatie, opdat alles gereed zal zijn, als -de Regeering dit volkomen logische denkbeeld blijkt te aanvaarden, doch het wil ons voorkomen, dat het ten eerste de hoogste tijd wordt, dat door de Regeering d-e beslissing wordt genomen, 't Product is er en -dus dient de producent te weten, wat hem ten deze te wachten staat. Doch ten tweede schijnt ons de bij wijze van voorbeeld in het vooruit zicht gestelde verhooging ad-, f0.40 per Kg. boven -de wereldmarktprijs te gering. Minstens meenen wij, dat de basis der voor-oorlogsche prijzen mag worden aan genomen. Hoeveel steun? De -hoop wordt geuit, dat het -daar h-een zal worden geleid, dat voor de wol prima en eerste kwaliteit gemiddeld f 1.30 per Kg. zal kunnen worden bedongen. Op die wijze zou -dan een steun kunnen wor den verkregen per H.A.' van 32xf0.80 f25.60. Nochtans is dit slechts ternauwernood een -derde van de benoodigde inkomsten- vermeerdering. Hoewel het zeer zeker met het oog op uitkeeringen aan niet werken de werkloozen en de bedragen (ook loonen) uitgegeven voor werkverschaf fing, alleszins te motiveeren zou zijn als de veel langer en harder werkende scha- penboer een directe steun b.v. per schaap kreeg, lijkt ons, dat een aanval op Rijks schatkist,, niet alleen in deze crisistijd moeilijk te verdedigen, maar oók ai zeer weinig kansvol zou zijn. Een fonds van f 240.000. Wij meenen echter op goede gronden te mogen verwachten, dat de crisisheffingen bij de uitvoer van geslachte schapen naar Frankrijk, disponibel gesteld zal worden om uit te keeren aan de schapenprodu centen. Dit fonds zal bij een doorloo- pende uitvoer van ongeveer 45000 Kg. per week over totaal ongeveer 2.400.000 Kg. vleesch loopen. Waar het geheele kwan tum schapenvleesch, dat afgenomen zal moeten worden, meer dan de dubbele hoeveelheid zal zijn, is het alleszins te venvachten, dat het aanbod ver de vraag voor Frankrijk zal blijven overschrijden. Dit zal het lage prijsniveau doen blijven voortbestaan en daarmede ook de groote export-winsten, welke -door de crisishef fingen binnen -de perken zullen moeten worden gehouden. Het zou ons derhalve niets verwonderen, als het noodig zou blijken, dat het geheele jaar door een gemiddelde crisisheffing van 10 cents per Kg. zou moeten worden betaald. Dit zou een fonds vormen van f 240.000. Uitkeering per oudere ooi ruim f2.—. Wanneer wij nu nagaan, waar de ver liezen op de slachtschapen uiteindelijk ten laste gelegd worden, dan blijkt, dat het -de fokker is, welke zijn product bijna waardeloos ziet worden. Het zal derhalve noodzakelijk zijn om groote onbillijkheden te ontgaan, -het fonds te bezigen voor uit keering voor fokschapen. Hoewel in be paalde streken de éénjarige schapen ge dekt worden, zal, als men een berekening opzet, blijken, -dat liet aantal van deze te verwachten lammeren niet m-eer dan 5 pet. van -de totale lammeren-productie zal zijn. Het zou -derhalve zonder groot be zwaar daarheen kunnen worden geleid, dat de uitkeering zou plaats vinden per oudere ooi. De veetelling wees uit, dat op 1 Mei 1931 aanwezig waren ongeveer 225.000 schapen boven één jaar. Het zal niet ver uit de haak zijn, als wij aanne men,. dat hiervan ongeveer 110.000 oudere ooien waren. Stellen wij het vermoedelijk aantal op 1 Mei 1932 aanwezig op -het gelijke aantal, dan zou uit het crisisfonds per oudere ooi ruim f2.uitgekeerd kun nen worden, of per H.A. f 16. Hoewel wij ons niet ontveinzen, -dat met deze tweeledige steun, slechts de helft, van -het benoodigde zou worden bereikt, hopen wij op uw volle medewerking, om er toe te geraken, -dat steun zou worden verkregen a. via -de wol, welke afgenomen zou moeten worden ad gemiddeld f 1.30 per Kg.; b. uit het Crisisheffingsfonds door een uitkeering per oud-ere ooi van zoo mogelijk f2.per stuk. Groot-er uitkeering voor Texel? Hoewel het ons inziens wel mogelijk zou zijn, om 'het fijnste vleesch-schapen- type een verhoogde uitkeering te geven, mogelijk ook om de provincies, waaruit geen schapenvleesch voor Frankrijk wordt betrokken, uit te schakelen en daardoor de uitkeering uit het CrisisJheffingsfonds voor Texel te v-ergrooten, zou -h-et ons thans te ver voeren om in deze details! af te dalen. Wij hopen echter, dat u ook daar het oog op gevestigd zult willen houden. DE COMMISSIE. Niieuwe SChouwburgloge. We ontvingen ter plaatsing nog deze uittreksels uit pers-verslagen: „Rijk engeen geld." (hedenavond). Alg. Handelsblad: Roerende tooneelen, goedverzorgde opvoering. Het stuk zai menigeen een g-enoeglijke avond schenken. Telegraaaf: Een prettig amusement, dat van fijner allooi wordt, door het goede spel. Het Vaderland: Een blij spel, dat zeer zeker veel vertooningen zal beleven. Dagblad van Rotterdam* Groot en welverdiend succes. De Re sidentiebode: Een heel geschikt familie stuk. Buitengewoon onderhoudend en amusant. Niemand geeft het aanstoot. Prov. Geld. Crt.: Doortrokken van hu mor. Het zeer talrijke publiek leefde ge heel mee. Revue „Holland-Afrika" (Donderdagen Vrijdag). Rotter-d. Nieuwsblad: Een aaneenscha keling van kostelijke kluchten, grappig on mogelijke tooneeltjes, onweerstaanbaar humoristisch. Deze revue is een verkwik kend festijn en een wondermedicijn tegen zwaarmoedigheid. De twee komieken Frits Schakels en Willy Walden beschikken over een onuitputtelijke voorraad geestige woordspelingen en droge humor, waar door men telkens spontaan in de lach schiet. Medewerking wordt verleend door een groep „girls" („meikes", zeggen we op Texel), die pittig populaire en pak- Schatten van schoonheid sluimeren in uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voorgelaats massage ontvangt u gratis bij koop van Purol (doos 30 et., tube 80 ct.) Alleen bij Apoth. en Drogisten. kende wijsjes zingen; Arnold Schotanus met een fraaie bariton-stem; een paar dans-acrobateneen stel ras-echte negers. Een vlotte revue, die het publiek amu seert. Maasbode: Met deze revue is een onderhoudend en beschaafd geheel bereikt. I11 Rotterdam is ze op feestdagen wel driemaal gespeeld. Nw. Rott-erd. Crt.: Een onderhoudende revue. Frits Schakels en Willy Walden 'hebben er liet leeuwendeel in (Afrika), want zij treden in 12 van de 20 tafereelen op; maar ze 'hebben er ook kaas van gegeten (Hol land). „De Wraak van een Halfbloed" (Za terdag). Haarl. Dagblad: Spanning van begin tot eind, juist en sterk geteeken-de karakters, forsch en krachtig spel. Hel-d. Crt.: De stampvolle zaal bij de 3e opvoering bewees -de waandcering voor dit goede en waardig vertolkte stuk. Hoogeveen: Een stuk, -dat ieder kan gaan zien. Sterke speelscènes toonen, hoe eerlijke ambte naren te strijden hebben tegen corruptie, tegen wantrouwen in onze Indische ge westen. „Twee Weezen" (Zondag). Een overbekend drama, dat nog immer voor stampvolle zalen wordt opgevoerd en ieder woord ter aanbeveling kan ont beren. Zie voor nadere biezonderheden de adv. in dit nummer. Kwartjes te verdienen. De laatste termijn van alle Grond- en Personeele Belasting, verschuldigd over 1932, vervalt half Juli. geheel. Óm een aanmaning nog juist te ontloopen en dus een kwartje uit te sparen, geven we de eventueel nog in gebreke zijnde lezers de raad: Komt deze week nog over de brug. Nieuwe fietsplaatj-es. Zaterdag 16 Juli wordt aan de post kantoren een aanvang gemaakt met d-e verkoop van de nieuwe fi-etsplaatjes (-def tiger uitgedrukt; rijwielbelastingmerken). o Gaarne ontfermen we ons w-e-er over de oud-gedienden. Wij verzamelen ze gaame voor de vereen, tot Bevordering van de belangen van -de t.b.c. patiënten in Neder land. DE KOOG. V.V.V. Texel. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer Texel", gevestigd te de Koog, tracht door middel van een circulaire ingezete nen te winnen voor het donateurschap. De kosten -hiervan bedragen minstens f2.50. Penningmeester is -de heer Joh. Flillenius. In het voorjaar van 1933 stelt de vereen, zich voor over te gaan tot de uitgave van een gids, waarin donateurs en leden alleen zullen kunnen adverteeren. De Koog en -het Badseizoen. Onze corresp. meldt, dat het zomer seizoen zijn intree blijkt t-e hebben ge daan. Verscheidene gasten hebben hier weer hun intrek genomen. Hun aantal valt echter -nog niet zoo op als gevolg van de uitbreiding van de pensiongel-egen- hei-d ook buiten h-et dorp. Toch zijn -de vooruitzichten naar 'het schijnt wel bemoedigend. Er zijn weer eenige kiosken verrezen. De Koog is ge reed, -en zal de stroom van badgasten, -die naar we hopen zich voor een goed deel in de richting van Texel be weegt, gaarne in de juiste bedding Lei den. De pensionhouders zullen zich moeite geven het hun gasten zooveel mogelijk naar -de zin te maken. Alle zeiltjes worden bijgezet Eén pension, dat zijn gasten teleurstelt, schaadt de naam van een bad plaats veel meer -dan men kan denken. Men generaliseert zoo licht. Zoo gemak kelijk scheert men -dan alle pensions over dezelf-de kam. Dat weten we hier heel jgoed en alles is er daarom op ingesteld, de badgast te bezorgen, wat hij hier ver langt: rust, een frisch bad, een goed bed, zindelijkheid ennatuurlijk een goede keuken. Ben schrander beest. Knap staaltje van dressuur. Toen zich Zon-dag een heer en een dame van de vuurtoren via de Muij naar de Koog zouden begevfcn, raakten zij bij -de Muij, verdiept als zij waren in het na tuurschoon, -dat hier geboden wordt, on gemerkt bulten net voetpad. Opeens kwam toen een groote herdershond' op -hen af stuiven. Reeds maakten zij aanstalten om

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1