PU ROL RADIO. Zonnebrand Hierop letten ^eRSPRoe,^ SPRUTOL 1 Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij-Wielrijden verzacht en geneest i 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. 6 Drogisten reis werd te den Oever voor alle veilig heid opnieuw een arts ontboden, op wiens advies bij aankomst te Texel. mej. K. per ziekenauto van Oudeschild naar de ouderlijke woning is vervoerd. Met veel waardeering mogen we schrijven van de toewijding, in het biezonder door mej. Koopman en de heer Kraai aan de dag gelegd. Zij stelden alles in het werk, wat in het belang van mej. K. kon zijn. Het ongeval liet niet na de stemming te drukken. De deelneming was algemeen. We hopen van harte, dat mej. K. zeer spoedig geheel herstellen mag. In Medemblik splitste zich het gezel schap. Een 20-tal begaf zich per autobus door de Wieringermeerpolder en via Hip- polytushoef, de hoofdplaats van Wierin- gen naar den Oever, om daar weer aan boord te stappen, wanneer de boot er op haar terugreis arriveerde. Van 'de overige tochtgenooten liet een groep zich per autobus een stuk de Wie- ringermeer in brengen, het groote ge maal „De Lely" werd bezocht. De voornaamste straat van het stadje, dat volgens de kronieken reeds in de 9e eeuw bestond, is de Nieuwstraat, een gedempte gracht. Ook gold het bezoek het „Kasteel", waar eenmaal Radboud, Koning van Friesland dat het grootste deel van Noord-Nederland omvatte troonde in 't begin van de Se eeuw. Het was wel interessant daar eens rond te kijken en om uit een der hooge raampjes of van de toren at neer te zien op liet knusse stadje, dommelend in de warme Juni-zon, die inmiddels de zege had bevochten op de wolkengevaarten. Om drie uur werd Medemblik verlaten en nadat zich te den Oever de autobus- reizigers weer hadden ingescheept, ging de tocht op Texel aan. Om de reis voor de Texelaars drie kwartier te bekorten, besloten de heer en mevr. Dun per auto van den Oever naar Alkmaar terug te reizen. Alvorens afscheid te nemen bracht de Inspecteur namens de Texelsche leer krachten hartelijk dank aan 't T.E.S.O.- bestuur voor het heerlijke reisje en de gulle ontvangst. De heer Dun gaf zijn leedwezen te kennen over het mej. K. overkomen on geval, dat een schaduw wierp over de overigens zoo vreugdevolle dag. Spreker besloot met de wensch, dat T.E.S.O. nog tal van jaren de vruchten van haar arbeid zou mogen plukken en in T.E.S.O. tevens gelezen mag worde „Teso En School meesters Onafscheidelijk". Een warm ap plaus bezegelde deze woorden, die elk naar liet hart gesproken waren. T.E.S.O. is een voortreffelijk Gastvrouw. De pers, die toch gezegd wordt, overal bij tegen woordig te zijn, maakte op een uitnoodi- ging daartoe gaarne van de gelegenheid gebruik om de prettige reis mede te on dernemen, en spreekt dus uit ondervin ding en eigen aanschouwing. Er is koste lijk voor ons gezorgd, de thee en koffie waren puik. Namens de opvarenden bren gen we de heer Kaczor en zijn assistente gaarne dank en hulde voor de goede zor gen, aan ons besteed. Aan goede hulp bij het uitdeelen der consumptie was geen gebrek. We werden vertroeteld en zelfs op het bovendek op spijs en drank ruim schoots onthaald. Een pluimpje kennen we gaarne toe aai de heer Stompff, die de reis wel met meemaakte maar de approviandeering in de puntjes voorbereidde. T.E.S.O. heeft recht op onze dankbaar heid. Met voldoening mag het bestuur op 'deze reis terugzien. Ontvang ons aller hartelijke dank. o— Door verscheiden leden van het gezel schap werden kiekjes genomen. We hou den ons voor een enkel goedgeslaagd exemplaar aanbevolen. Ge ontvangt het terug met een exemplaar van ons Zon- dgsblad, waarin we het hopen te doen plaatsen. O Tot besluit volgens hier eenige gege vens, op de Zuiderzeewerken betrekking hebbende. We staken ons licht bij des kundigen op en wat de Wierigermeerpol- der betreft deels bij de heer H.Klimp, die de excursie door de polder leidde. De lengte van de afsluitdijk tot Wie- ringen bedraagt 2.5 K.M., van dit schier eiland tot de Friesche kust plm. 27.6 K.M. De tot Ijselmeer gereduceerde Zuiderzee heeft een gemidd. waterstand van 0.40 M. beneden N.A.P. (gemidd. zeestand) en staat door 25 uitwateringssluizen van 12 M. wijdte met de open zee in verbinding. Van deze 25 hebben we er 15 bij den Oever kunnen bewonderen. De overige be vinden zich op het Kornwerderzand, vier K.M. van de Friesche kust. Met het oog op de scheepvaart beschikt men bij den Oever en de Friesche kust over schutslui zen. De gemidd. hoogte van de kruin van 'de afsluitdijk bedraagt 7.25 M. boven N.A.P. oftewel 3.5 M. boven de 'hoogste stormvloedstand. Aan de binnenzij komt een ruim 30 M. breede berm met ruimte voor dubbel spoor, verkeersweg en rij wielpad. De reeds drooggemaakte Wierin- germeer is 20.000 H.A. groot. Het heele plan omvat de drooglegging van 225000 H.A. Het Ijselmeer zal dan nog een op pervlakte van 110.000 H.A. behouden, vol doende om alle water van IJsel, enz. te ontvangen, bij eventueel niet mogelijke loozing op de Waddenzee door storm of opwaaiïng gedurende een dag of drie, vier. We brengen in herinnering, dat met de afsluitdijk, welke onlangs gereed kwam, in 1924 begonnen is. (Amsteldiep). Aan het gedeelte WieringenFriesland werkt men sinds 1927. De eerste werken dateeren van 1920, maar om de berooide toestand van 's lands kas kon er van 19221925 maar weinig gebeuren. Omtrent de schutsluis bij den Oever kunnen we nog meedeelen, dat ze 14 M. breed, 142 M. lang en voor het doorschutten van 2000 tons schepen be rekend is. De uitwateringssluizen rusten op een plaat van gewapend beton, dik I.30 M., lang 88 M. en breed 50 M., di rect aangebracht op de kleibodem. (Met de bouw werd begonnen Febr. 1927). Terwijl de boot langs de dijk Wierin- gen-Medemblik stoomde, kon men, op 't bovendek staande, over de dijk (gereed gekomen 29 Juli 1929) in de polder zien. Daar is al vrij veel land in cultuur ge bracht en enorm veel werk verricht. Naar men ons verzekerde, moest negen mil joen kub. M. grond voor hoofdkanalen en zes miljoen kub. M. voor tochten wor den weggebaggerd. De hoofdkanalen worden door zes schutsluizen van 7 M. wijdte verbonden en hebben door sluizen te de Haukes, den Oever, Medemblik en Kolhorn verbinding met het buitenwater. Voor bet verkeer te land loopt een hoofd weg van den Oever naar de poldersche woonstede Slootdorp (had men niet een wat minder prozaïsche naam kunnen vin den van de eerste plaats in Nieuw-Neder- land?) en vandaar diverse hoofdwegen naar Medemblik, Lambertschaag, Aarts woud en Kolhorn. Verder ook naar de Haukes, in aansluiting op de weg naar Van Ewijcksluis. In de polder is een terp opgeworpen van 100 bij 200 M. en plm. 2 M. boven N.A.P., welke bij onverhoopte doorbraak kan dienen tot toevlucht voor menschen en vee. De kavels zijn meest 250 bij 800 M. groot en worden aan de korte kant door een verharde weg en een voor kleine vaartuigen bevaarbare sloot begrensd. De bewoningscentra liggen plm .4 K.M. van eikkaar. De bemaling heeft plaats door middel van twee gema len, het electr.gemaal „Lely" bij Medem blik en 't Dieselgemaal „Leemans" bij den Oever. Van eerstgenoemd gemaal, waaraan een groep een bezoek bracht, kunnen we mee deden, dat het per minuut 400 kub. M. water kan verplaatsen bij een opvoer- hoogte van 6 M. (De „Leemans" resp., 250 kub. M. en 5.50 M.). Met elkaar kunnen de twee gemalen per etmaal 2.5 miljoen kub. M. water wegwerken. Het lijkt ons niet on-interessant te vermelden, dat de totale lengte van de greppels in deze polder plm. 40.000 K.M. (de omtrek van de AARDE nota bene) bedraagt, wanneer de afstand op 5 M. wordt bepaald en 20.000 K.M. bij een af stand van 10 M. We putten deze stof, herhalen we, uit 'een betrouwbare bron, en meenen op deze wijze een goed denk beeld te geven van het kolossale werk dat hier is en wordt verricht. De kavel en wegslooten zullen met elkaar 1200 K.M. lang zijn (Ter vergelijking: 15 maal de afstand Den Helder-Amsterdam of 20 maal Texel rond!). Voor elk der vier afd. van de polder kan het daarvoor vast gesteld peil worden gehandhaafd. Voor het in cultuur brengen van deze polder werd een speciale Dienst ingesteld, zetelend te Alkmaar, en drie afd. tel lende: een landbouwkundige, een cultuur technische en 'een soc.-econ. afd. We kunnen hierover thans niet uitwei den en bepalen er ons toe te vermelden, dat de „bus-afd." van de Tex. onder wijzers Slootdorp bezichtigde met zijn eenvoudige huizen, zijn ontspanningslo kaal, zijn bijkans drie kerken, zijn Biez. School, zijn sportterrein, drinkwater- en electr. voorziening; de eerste boerderij, heel eenvoudig „De Eerste" gedoopt (was er geen fraaier, geen origineeler naam?), met moderne landbouwwerktuigen; ploe gen met de tractor; koolzaad maaien met de zelfbinder; onkruid, dat men nog niet heeft kunnen thuisbrengen (vreemd goedje, bedoelen we); roggeakkers in goede en slechte conditie, enz. Als een biezonderheid vermelden we gaarne ook, dat in de polder broedende kluten zijn aangetroffen, welke de spe ciale zorg genieten van de Wieringermeer directie. Ge ziet hieruit, dat het een leerzaam en hoogst interessant tochtje was, dat nog lang tot prettige nabetrachting stof zal geven en zeker bijdraagt tot de kennis en waardeering van Nederlands grootste waterbouwkundig werk van alle eeuwen. ;V>aO verdwijnen spoedig door o .'/l Pot 90ct.Tube50ct.Zeep60ct.Bijalle drogisten. Grasverpachting. (Slot.) Perceelen 1931 Het Waardstuk, naweide f41. Langwaal, gras en naw. 11. Kooistuk, gras en naw. 60.— Het Horntje, gras 37.— idem naweide Het Grootestuk, gras a. b. Het Grootestuk, naw. Jan Reisland, gras b. Jan Reisland, naw. 1932 f49.— 23.— 67.— 32.— 48.— 34.— 74.— a. 5.— 13.— 14.— T otaal 76.— 40.— 50.— De Grie, gras idem naweide Jac. Hinsland, gras Voorste Mars en Kleine Land, gras Achterste Mars, gras Groote Hemmer, gras idem naweide Kleine Hemmer, gras idem naweide Oude Vogelkooi, gras idem naweide Het Noorden, gras idem naweide I. Samenstuk, gras a. II. idem gras b. III. Samenstuk a. en b. naw. 22. idem I en III 35.— 20.— 75.— 39.— 83.— 50.— 21.— 29.— 26.— 11.- 45.- 29.- 33.- 21.- 21.- 66.- 44.- 70.- 38.- 283.- 121. 27.'- 32' Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen speelt Texel I tegen H.R.C. I, uit den Helder. Het belooft een mooie en spannende wedstrijd te worden. Zoo speelt T. I tegen H.R.C. I. Gras Zuidewind Pijpers J.Kiljan N. de Graaf G.A.Dros Keur E. Lap Winter J.Gieles B.Stern Dus Zondagmiddag allen op naar het sportterrein. Voor het winnend elftal en scheidsrech ter worden door het Sigarenmagazijn Rijk, Weverstraat, mooie sigarettenpijpjes beschikbaar gesteld. Men wordt dringend verzocht met de rietsen naar het Middenwegje te rijden Geen toegang door de hoofdingang. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar spe ciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Betaal niet te veel. Voor 1 Juli moest alle grond- en pers. belasting voor de helft betaald zijn. (Door een misverstand werd abusievelijk van „geheel" gesproken). De boetebrief jes komen spoedig. Tracht ze weg te hou den. Wolveemarkten 23—30 Juni. Bij algemeen zeer kort aanbod was de wolveehandel op vrijwel alle markten lus teloos. Naar vette schapen scheen nog de meeste vraag. Voor weidlammeren blijkt geen kooplust meer te zijn. Nieuwe Sdhouwburgloge. Men schrijft ons: Hedenavond brengen de Vereenigde Tooneelisten, die keer op keer met zoo'r uitbundig succes optraden in Circus Carré te Amsterdam hier „De Wraak van een Halfbloed" voor het voetlicht. Aan de opvoering wordt groote zorg be steed, opdat ook hier op een voldaan publiek mag worden gerekend. Het stuk speelt onder de Tropenzon en houdt de toeschouwers in voortdurende spanning. Morgenmiddag wordt een kinder- en familievoorstelling gegeven. Dan ver schijnt de geliefde kinderfiguur Mikkie Mouse ten tooneele, die de 'jeugd een paar kostelijke uren doet beleven. De kos ten behoeven geen bezwaar te zijn. De prijzen varieeren van 30 ct. tot 75 ct.^ alle rechten inbegrepen. Wie zijn kinde ren opgetogen wil zien, late ze morgen middag meegenieten van de dolle avon turen van de schattige Mikkie Mouse, —o Het is overbodig veel te schrijven over „De Twee Weezen", welk groot drama in acht tafereelen morgenavond de attrac tie zal zijn. Sinds jaren is er welhaast s-cen kermis of tooneelseizoen, of dit stuk wordt een of meermalen opgevoerd. Ontegenzeggelijk moet het dus wel ge heel beantwoorden aan de smaak van het uitgaand publiek in het algemeen. Zoo'n stuk trekt nog immer, al dateert het ook uit de tijd van een vorig geslacht. De schrijver geeft blijk zijn volkje te ken nen en weet ook nu nog volle zalen tot ontroering te brengen en in spanning te houden tot de ontknooping eindelijk daar is. De Jong's Bioscoop. Men schrijft ons: De Privé-Secretaresse welke Zondag in de bioscoop wordt vertoond, behoort tot de succesfilms van het seizoen. Ze vereenigt in zich alle kwaliteiten van de beste films der laatste jaren; ze is een echte amusementsfilm, verrukkelijk ge speeld door Renate Muller, bijgestaan door de komiek der komieken Bressarten de vermaarde acteur Thimig. Een boeiende film is het, waarin op over weldigende wijze van muzikale effecten gebruik is gemaakt. Op Maandag wordt afgedraaid „Een avontuur in Madrid". Daar behoeft geen woord ter aanbeveling bij. Ramon Na varro speelt de hoofdrol en dit zegt meer dan een kolom vertellen kan. De geschie denis tusschen „hem" en „haar" en nog een „haar", een zeer romantische, speelt zich af in het schoone Spanje en is er een van liefde en haat, van trouw en ja loezie. In bonte afwisseling deelen we mee in het leed en de vreugd van de geliefden, wier strijd tenslotte met goede uitslag wordt bekroond. De boosheid was machtig, maar Amor won het pleit. OOST. De autobotsing bij Westerbuurt. We raken de kluts kwijt. De eene be langhebbende deelt met groote beslistheid aan onze corresp. te Oost mee: „Daalder is door Bremer aangereden". De andere belanghebbende zegi niet minder zeker van zijn zaak te zijn en verzoekt onze com te Oosterend mee te deelen, dat Bremer door Daalder aangereden is. Een onzer corresp. moet dus de dupe van een onjuiste mededeeling (om het maar zachtjes uit te drukken) zijn geworden. We kunnen moeilijk aannemen, dat beiden gelijk hadden, omdat een der auto's (we laten in het midden welke) bij het uit wijken in de flank aangereden werd Red. BUITENLAND. Op de Cocoseilanden gelukte het de gfroote schat te vinden, die reeds door vele expedities was gezocht. De waarde zou 150 miljoen gulden bedragen. De schat bestaat in waardevolle voorwerpen door rijke personen tijdens de Peruaan- sche revolutie van 1863 daar begraven. Amerika is het boschrijkste wereld deel. Ongeveer 35 pet. van zijn opper vlakte is met wouden begroeid. Dan komt Azië met 27 pet. en Europa met 20 pet. In Amerika komen 5 miljoen kinder- looze huwelijken voor, in Duitschland 4 miljoen in Engeland en Frankrijk 2 mil joen. Radidhinder en Radiostoring. Ingevolge besluit van de raad van 23 dezer moet art. 51, 2e lid, van de Alg. Politieverordening voor Texel nu als volgt gelezen worden: Het is verboden in woningen, gebou wen, lokalen, getimmerten of tenten, als mede in vaartuigen, die aan of bij de openbare kaden liggen, door middel van een mechanisch bewogen muziekinstru ment of door middel van een toestel, be stemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem voor de om geving hinderlijk geluid te maken. Geluid, als in de vorige zin bedoeld, wordt ge acht in ieder geval hinderlijk te zijn voor de omgeving, indien en nadat de hoofd bewoner, bedoeld in het derde lid van dit artikel, door Burgemeester en Wethou ders schriftelijk is gewaarschuwd voor het hinderlijk karakter van soortgelijk reeds vroeger gemaakt geluid. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Juli Burg vm. 10 uur Ds. Visser. nm. 7 uur 4e Jeugddienst ds. Visser Koog, vm 10 uur ds. v. 't Hooft Oudeschild, vm. half 11 Th. Schaap Evang. te Beerta. Den Hoorn, vm. half 11 ds. Vaandrager Vc,n den Helder. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg H. Avondmaal. 3 uur dezelfde Afscheid. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. G. v. Reenen Ber. misdienaar voor Djokja, Indië nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. OEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes Avondmaal. nm. 3 uur dezelfde Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Vis. Den Hoorn, vm half 11 Ds. Smidts.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2