BETEEKENT I KWALITEIT 1 TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Vreest geen Examen KARN Texelsche Berichten L 3 ct. per half ponds pakje T.E.S.Q.-dienst Texel-Den Oever? (Wieringen). DAT IS KRAS. Woensdag 29 Juni 1932. BR BB EB Over titels moest men niet gj EB lachen, want zonder deze zou men EB EB bij ontelbare menschen noch be- ffl EB kwaamheden, noch verdiensten ES E@ weten te ontdekken. gj EB Otto Weiss, ffl BB BB KERMISKRABBELS. Nog een dagje en Kermis 1932 is weer van de baan. De kermisklanten treffen het tot heden best met 't weer*) Geen buien verstoren de pret, de temperatuur is zoo als we die thans kunnen verwachten, doch niet zoo hoog, of er wordt van de gele genheid tot dansen gebruik gemaakt. Woensdag was het aardig druk, maar Donderdag een stugge boel. Het aantal kermisattracties is met eenige uitgebreid. Een dwaaltuin (doolhof) met spiegels; een merkwaardig toestel om je kracht te meten, waarbij bellen of lichtjes verklap pen in hoeverre je Max Schmeling of Dempsey nabij komt; een z.g. Ameri- kaansch kanon, dat je met een vaart over rails omhoog moet duwen om de lading te doen ontbranden; enz. Wie lijdt aan overvloed van „slappe was", zal op het kermisterrein genezing vinden. Het zal ons benieuwen, hoe het met de rekening staat, wanneer de exploitanten straks hun winst en verlies tegenover elkaar uit wegen (Vrijdagmorgen o Woensdag woonden we in de Schouw burg de opvoering bij van „Rijk en geen geld", bewerkt naar de veelgelezen roman van 'de Engelsche schrijver Op- penheim. De tent was vrij goed bezet. We aarzelen niet van een welgeslaagde avond te spreken. Het spel was kostelijk en boeide de toeschouwers door zijn vlot verloop, de merkwaardige situaties, de grappige verwikkelingen. In het eerste bedrijf heeft Ernest Bliss achttien miljoen, een grondig verknoeid zenuwgestel, 'een goede huisknecht en een karakter zoo slap als een vaatdoek. Aan het slot is hij nog vrijwel even rijk, heeft hij nog dezelfde knecht, maar hij heeft er een lief vrouwtje en een beter karakter bij verdiend, door drie bedijrven lang met werken de kost te verdienen: chauffeur, RECENSIES. Van Drukkerij Bergmans en Cie te Til burg ontvingen we een boekje, getiteld „Bernadette van Lourdes", van C. Mar- tindale S.J., uit het Engelsch vertaald door Father J. de Reeper. In een kort voorwoord zegt deken J. P. Huibers Dom. uit Hoorn, dat dit werkje uitmunt door echtheid en oprechte natuurlijkheid. Wie belang stelt in Lourdes, zal belang stel len in al wat Bernadette betreft. Prijs 25 ct. (88 blz.). Verkrijgbaar in de Boek handel. o Bij dezelfde uitgever verscheen de brochure „De Boer in Sovjet-Rusland" met zeven illustraties. Prijs 10 ct. Iets nieuws! De fa. W. A. Spoor te Culemborg, zoo bekend door haar mos terd, zendt ons een fraai busje met witte peper met het verzoek daar een enkel woord aan te wijden. Accoord: het is een sieraad voor uw tafel, het kost met inhoud (die ook in nootmuskaat, ka neel of kruidnagelen kan bestaan) 10 of 20 ct., al naar de grootte en zal zijn weg dus wel vinden. 13e oude firma immers zal door een slecht product haar goede naam niet in de waagschaal stelien. Wie meer wil weten, vrage zijn winkelier. Iets nieuws! Een busje peper ter recensie op de redactie-tafel. Hebben we iemand wat in te peperen, we hebben het middel bij de hand. o— We ontvingen ter aankondiging van de uitgever: Dr. M. H. A. van der Volk, „Bijbel, oorlog, vrede". De schrijver noemt het een verbijsterend feit, dat zoo- velen in eenzijdige, nationale ontwapening „de steen der wijzen inzake de voorko ming van oorlog" meenen te hebben ge vonden. Hij komt aan het slot van zijn boekje, dat 91 blz. druks telt, tot deze conclusie: „Beperking van bewapening, internatio nale ontwapening tot het bekomen van een duurzame vrede moet het doel van ons bidden en streven blijven met al onze macht. Zoolang die schoone wenschen echter niet vervuld worden, is nationale ontwapening zonde tegenover God, een misdrijf tegenover ons voorgeslacht en niet minder een zelfmoord van ons volk". We weten, dat de meeninegn op dit punt zeer verdeeld zijn, en deelen daarom bij voorbaat reeds mee, dat wij geen ingez. stukken pro of contra naar aanleiding van het bovenstaande zullen opnemen. We zullen in verband hiermee op de inhoud ook niet verder ingaan, doch bevelen ieder, die zich in dit probleem van de dag verdiepen wil, aan, zich het boekje aan te schaffen (prijs 75 ct.; adres: de Boekhandel). want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten UIT DE OUDE DOOS. Het Eierlandsche Huis. Stir lag het dorp zich te koesteren in de zomerzon. Fel wit staken in de tuintjes hier en daar de schelpenpaadjes af tegen de gloeiende kleuren van veel welige bloemen. Op de Roggesloot geen rim peltje. Rust en stilte alom. De rust van een Zaterdagmiddag, nu een 30 jaar ge leden. De vrouwen, met het huiswerk klaar, knapten zich wat op of zaten te breien. Nog was het geen tijd voor de avondboterham, of de groote waschpartij, die straks wel noodig zou zijn, als de kinderen binnen kwamen. De mannen, voor zoover ze niet op de dijk stonden, scharrelden wat in de tuintjes, knapten een kippenhok op, of keken, tevreden rookend, naar het knorrend varken, dat hen straks weer voorzien zou van een heerlijke wintervoorraad spek en vleesch. Nu en dan ging een vriendelijk woord van mond tot mond, meest over het mooie weer, dat nu al weken duurde, en over de droogte, want droog was het, wat al te droog. De slootjes langs de achterweg bevatten geen druppel water meer. En zoo kon het gebeuren, dat een paar kleine meisjes bij het bruggetje ach ter het brandspuithuisje zich in de droge sloot een heel gezellige woning had den ingericht. Eerst hadden ze onder het bruggetje willen gaan spelen, maar daar zaten zulke griezelige spinnen en ander gedierte. Nu hadden ze wel geen echt dak boven het hoofd, maar dat dacht je er dan maar bij. Overigens was het huis wat netjes ingericht. Met een paar oude stuk ken vitrage en wat lappen, een poppen wieg en een klein fornuisje was de villa klaar. Poppenmoedertje had het druk. Ze moest het huis schoonmaken, het was immers Zaterdag, en ieder oogenblik kon haar man thuiskomen. Haar kinderen speelden op de dijk, dat was de achterweg en de velden daarachter moesten de zee voorstellen. Moedertje veegde en stofte en kookte pap. Maar het was toch vervelend, dat haar man zoo lang uitbleef. De brij kon licht aanbranden. Kom, ze zou maar eens gaan kijken of zij de botter ook zag. Met bedaarde pasjes, dat behoorde zoo voor een huisvrouw, klom ze uit haar huisje de zandweg, o nee, de dijk op, en één hand in de zij, de ander boven de oogen tuurde ze over het roggeveld de zee. „Nog geen botter", zucht ze, het hoofdje schuddend. Maar wat is dat, een groote stoomboot in de verte? Dan plot seling is het spel verbroken. Nee, geen stoomboot. Daar ligt het Eierlandsch- huis, en daarboven kronkelt een rook wolkje. Dichter wordt de rook en met groote oogen staart het kleine meisje naar het roode vlammetje, dat zich kronkelt langs de nok. „Vader", hel klinkt het hooge stem metje in de stille lucht, „Vader, het Eierlandsch-huis staat in brand". Vader die zijn tuin wat bij harkt, ziet verschrikt io>p. „Geert", roept hij op zijn beurt tot zijn buurman. „Het Eierlandsch- huis staat in brand". Zoo zou 't het lieele dorp langs kunnen gaan, maar Geert zegt het niet door aan de volgende buur man. Hij springt vlug op de achterweg en waarschuwt de brandmeester. Geen 5 minuten later gaat knarsend de deur van het brandspuithuisje open en boldert de spuit over het bruggetje. Steeds wilder grijpen de vlammen om zich heen, terwijl de spuit moeizaam voortsukkelt door de mulle zandweg. Heel het dorp is op de been. Wat jong en sterk is spoedt zich naar de duinen. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen staan op de achterweg en zien uit de verte toe, hoe de woe dende vlammen om zich heengrijpen. En stil spreken ze er over, hoe jammer liet is .Het was nu wel niet zoo'n mooi huis, maar het was nu eenmaal het Eier landsch-huis. En er was zoo'n vreemde Kamer in, heelemaal van blauwe Delftsche tegels, en een mooie antieke kist met koperbeslag. Of die wel gered zou zijn? fusschen de vrouwen staan de kleine meisjes en luisteren stil. nn terwijl de mannen ijverig het red- dingsmateriaal aanbrengen, woedt de brand voort en als eindelijk de spuit klaar is om water'te geven, valt kreunend net dak ineen. Een rookende puinhoop ligt op de plaats waar het oude huis stond. Een week na de brand vroegen de meisjes, of ze wat in de duinen mochten gaan spelen. Natuurlijk mocht het. Zegin gen er zoo vaalt hoen. Vroolijk gingen ze op pad, de armen om elkaar, druk smoe zelend en lachend. Ze hadden ook zoo'n mooi plan. Een half uurtje later waren ze bij de ruïne van het Eierlandsch-huis. Tusschen de verkoolde rommel werd ijverig ge zocht en telkens borgen ze wat in de zak. Kleine meisjes hadden toen gelukkig nog stevige keperen zakken. 's Avonds kwamen ze thuis met de buit. Tegels en nog eens tegels, gebar sten en geschonden, maar vele nog mooi glad en zwaar. Veel en veel beter hin- kelblokken dan de eikenblokken die zede timmerman afbedelden. C. v. M. reiziger, portier, kellner twaalf am bachten, dertien ongelukken. Het publiek leefde mee en had een echt genoeglijke avond. Uitstekend spel gat de hoofdper soon, „de arme rijke", Carel Rijken. Van de overigen moeten we in de 'eerste plaats mevrouw De Boer van Rijk noe men, die, hoewel maar een ondergeschikte rol vertolkend, daarin zooveel gloed wist te leggen, dat het spel van deze hoog bejaarde speelster een verkwikking was. We waren verhinderd de revue van Schakels bij te wonen, maar kunnen ver zekeren, dat ze voor een vrij talrijk pu bliek met sucoes is opgevoerd. E>e frissche humor, de populaire zang, de voortdu rende afwisseling van ernst en luim, de schittering van costumes en decors maken immer van de Schakels Revue's de voor naamste bestanddeelen uit. En dan was er ditmaal nog een groep negers als een goede attractie. (Zie verder le blad). De bioscoop had met de „Zanger van Sevilla" zoo'n toeloop, dat de directie tot een herhalen op hedenavond besloot. We hebben aan de uitnoodiging van de heer De Jong slechts éénmaal gevolg kunnen geven, maar kenners deelden ons als hun meening mee, dat de heer De Jong over 't algemeen een goede keus heeft gedaan en een druk bezoek stellig verdient. In het le blad vindt ge de nieuwe num mers besproken. Sportnieuws. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag spelen om kwart over twee op het sportterrein twee elftallen, samengesteld 'uit spelers van de ver schillende scholen, tegen elkaar. Uit deze spelers zullen dan twee elftallen samen gesteld worden, die naar den Helder gaan om daar tegen Heldersche schoolelftallen te spelen. I3e elftallen zijn: N. Huisman H- Nijens A. Alderliefste P. v. H eer waarden - G. Bakker I.Boon J.Stern, K.Kikkert, Jn.Schrama H. van Heerwaarden, J.Reuvers Tz. Kees Dv. Keijser Jo Lamperts W.Mulder W. Höppner, Theo Lap K. Bakker Laars H.Boon Wilner Jc. v. Heerwaarden P. van Sambeek Invaller: Ant. Witte. Er wordt op druk bezoek gerekend. De baten zullen worden aangewend tot be strijding van de kosten, gepaard gaande met de reis naar den Helder. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. H. R. Chin A Pauw, oud-leerling Z. V.S. alhier, slaagde onlangs te den Haag voor radio-telegrafist tweede klasse. OUDESCHILD. Visscherij. De garnalenvisscherij was deze week nihil. In het begin zijn de visscbers nog wel uitgevaren, maar de vangst was zoo goed als niets (7 K.G.) Enkele visschers gaan aan het wiermaaien doch dit bedrijf staat er ook slecht voor, dus daarvoor is de animo ook niet groot. Vee vervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 1172 lammeren, 42 varkens, 16 kalveren, 9 koeien, 7 schapen, 3 paarden. HET EIERLANDSCHE HUIS, ANNO 1789. Naar een penteekenmg van PIETER VAN CUYCK. VRAGENBUS. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat T. E. S. O. een dienst opende op den Oever, zoodra de verbinding met Fries land langs de afsluitdijk in orde is T. Een 102-jarige Engelsche dame, Mrs. Stenstall, uit Mansfield, ondernam met een bekende piloot een rondvlucht, waar bij ook een „Looping the loop" werd uit gevoerd. Zelfs ondanks de ietwat gevaar lijke landing van het toestel, waarbij de beide wielen werden beschadigd, raakte de krasse oude dame de kluts niet kwijt. B.B3Ö-D O ic» '.ni Wl

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5