GEZICHT OP „MIDDENMEER". Dit dorp zal in de toekomst de hoofdplaats zijn. HET EERSTE VEE. Een historisch feit: de „joyeuse entree" van het vee, waar eenmaal de zee golfde. Foto's Zuiderzeewerken. De cliché's, in dit nummer afgedrukt, werden ons voor zoover op de Zui derzeewerken betrekking hebbende wel willend in bruikleen afgestaan door de di rectie van de Wieringer Courant (tevens uitgeefster van Wieringermeerbode en Polderbode). Uit ons Zondagsblad. Vandaag bevat het o.m. een mooi kiekje van de Cocksdorp, ons toegezonden door de heer T. Reuvers. Vorige week een aar dige opname van het echtpaar Troost, te de Cocksdorp, dat zijn gouden bruiloft vierde en gekiekt werd bij hoeve De Krim, waar de heer en inej. Troost al 46 jaar wonen. Tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, zijt ge abonnee op ons Zondagsblad. Per post zenden we het toe tegen f0.70 per kwartaal. We hopen wederom eenige abonnees te mogen boeken. Een ander zoo aardig geïllustreerd en redactioneel goed verzorgde weekblad verschijnt er in ons land niet tegen zoo'n zeer lage prijs. ALLERLEI. De directie van De Jong's Bioscoop vestigt de aandacht op de film, welke o.m. op de Texelsche lammerenmarkt werd opgenomen. (Zie adv.) De heer C. Keijser, exploitant van de danstent aan de Koogerstraat, verzoekt ons de aandacht te vestigen op de bie- zondere attractie, welke hij aan zijn Ca baret Dancing verbond. Boven de dans vloer is n.l. een groote bal aangebracht, rondom met geslepen glaasjes bezet. Vaiï twee kanten wordt de bal door enorm sterke schijnwerpers beschenen. Wanneer we bedenken, dat voor de schijnwerpers langs zich een schijf met gekleurde glaas jes beweegt en ook de bal wordt rondge draaid alles electrisch kan het niet anders of er wordt een sprookjesachtig effect bereikt. In verband met de toegezegde steun aan de varkensfokkerij, komt de afd. Texel van de L.T.B. in dit nummer met een voor de leden belangrijke advertentie. o— Mogen we uw aandacht vestigen op de adv. „Opening nieuwe Boekhandel Park straat" We komen er op terug. OUDESCHILD. Keurmeester Zeegras. Naar de Wieringer Crt. meedeelt, is Donderdag door de raad van Wieringen tot keurmeester der zeegras-exploitatie ter standplaats Texel benoemd de heer W. Vlas, alhier, met 10 van de elf stemmen. No. 2 op de voordracht was de heer Jb. Boon Jbz., alhier. De watertaxi gestrand. De watertaxi, welke nogal eens bakken sleept naar de werken aan de steenglooi- ing, geraakte Vrijdagmiddag op de stee- nen. Zij had een bak op sleeptouw, raakte onklaar en strandde. De motorvlet TX 26, schipper Pool, kwam te hulp en bracht de taxi in de haven. Aan de schroef en het roer scheen iets te haperen. In de haven werd een strop van kettingen om het achterschip van de taxi gelegd, de kraan der havenwerken heesch het scheepje uit het water, zoodat kan wor den nagegaan wat er aan de hand is. ffiffifflffifflfflfflfflfflffl U fflfflfflffifflfflfflfflfflffl ffl m ffl BRIEVEN VAN TEXELAARS ffl ffl IN DEN VREEMDE. ffl ffl ffl ffifflfflfflfflfflfflfflfflffl y ffifflffifflfflfflfflfflffiffl Uit Langoan (Celebes). We hadden het genoegen een brief te ontvangen van de heer J. de Jager, vroe ger hoofd der school te de Cocksdorp, thans bij het onderwijs werkzaam in de Minahassa (N.O.I.). Hij beschrijft daarin de aardbeving, welke 14 Mei 1.1. het N.O. deel van Celebes trof. We danken de schrijver voor de moeite, welke hij zich gaf door het opmaken van dit ooggetuige- verslag en geven hem hier gaarne het woord. De aardbeving in de Minahassa. Zaterdagavond, 14 Mei, zaten we ge zellig met een paar oud-Texelaars van hier te bridgen, toen we plotseling weiden opgeschrikt door een ratelend geluid, als of talrijke karren in razende vaart nader den. Onmiddellijk stond ik op, en riep de huisgenooten toe, zoo spoedig moge lijk naar buiten te gaan. Op 't zelfde oogenblik begon het huis geweldig heen en weer te schommelen en hoorden wij de kerkklok heftig luiden. Mijn vrouw en ik spoedden ons zoo snel als wij konden naar de bedden van de kinderen om die zoo spoedig mogelijk naar buiten te bren gen. Toen wij ons met de kinderen naar buiten begaven, schudde 'het huis reeds zoo geweldig, dat we van de ééne naar de andere karit werden gesmeten. Ik be reikte, met mijn dochtertje op de arm<, als laatste man de trap en halverwege gekomen hoorde ik reeds van dichtbij en verre huizen met hevig geraas instorten. Op de weg voor het huis waren we voor- loopig veilig. Staan blijven konden we echter niet. Als dronken slingerden we over de weg heen en weer. Ons huis slingerde geweldig en dreigde elk oogenblik in te storten. De lamp in de voorgalerij slingerde van de eene zijde naar de andere, 't Was een angstig ge zicht. Ik begreep, dat, als het huis zou instorten, het groot gevaar liep in brand te geraken, daarom liet ik mijn dochtertje bij mijn vrouw achter en besloot ik het huis binnen te gaan, om de lamp (gaso- line-installatie) uit te draaien. Op dat moment leek de aardbeving iets in kracht te verminderen, doch halverwege de trap gekomen, kwamen er opnieuw geweldige schokken, de trap ging heftig op en neer, en ik keerde oogenblikkelijk naar veiliger plaats terug. Dit waren de laatste schokken, de tril lingen van de aarde werden minder; wel kreunde en steunde het oude houten huis nog, waarin we wonen, doch dit was na enkele oogenblikken ook voorbij. We waren er genadig afgekomen. De dames waren allebei bij de vlucht van de trap gevallen, en hadden zich eenigszins be zeerd. In huis lag het bezaaid met scher ven, doch toen we de schade gingen opnemen, bleek die niet zoo groot te zijn. Omdat we aan slapen voorloopig niet konden denken, gingen we allen de straat op, en merkten we al spoedig, dat niet allen er zoo gelukkig waren afgekomen. In onze nabijheid kregen we al dadelijk verschillende, ingestorte huizen te zien, doch wonder boven wonder hoorden we van geen enkel doodelijk ongeluk. De meeste menschen, die geen tijd meer had den otn het huis uit te komen, hadden zich onder het bed verstopt. Wij arri veerden bij één ingestort huis, waarvan de bewoners, ouders van eenige kinderen, tijdens de aardbeving afwezig waren. Al leen de kinderen waren thuis. Ze lagen nog ongedeerd te bed en zoo haalde men ze uit het huis. De balken lagen over het bed heen, doch hadden nog een plaatsje opengelaten voor de kinderen. Ik wil niet al de biezonderheden verha len, van de talrijke keeren, dat menschen als door een wonder aan de dood ont snapten, het verhaal zou te lang worden Al spoedig vernamen we, dat er hier in het dorp tusschen de 40 en 50 huizen waren ingestort, zonder dat er één en kele idoode te betreuren viel. In het dorp Kabas, dat van hier 5 K.M. verwijderd ligt, was het echter veel ern stiger gesteld. Het geheele dorp is één groote ruïne. Toen we daar de volgende dag een bezoek brachten, deelde men ons mee, dat er ruim 600 huizen waren in gestort, waaronder een kerk en twee scho len. Alle ellende, die we daar zagen, is niet te beschrijven. Toch is het daar in zooverre nog goed afgeloopen, dat er slechts zes dooden zijn te betreuren. Uit alle deelen van de Mina hassa bereikten ons berichten over de vreeselijke aardbeving. Nergens echter had die zoo huisgehouden als te Kabas. Te Amoerang waren plm. 90 huizen inge stort, bovendien was daar een stuk van het land van 300 bij 60 meter in de zee weggezonken. Gelukkig was dat gedeelte niet bewoond. Ik heb met velen, die door de ramp getroffen waren, nog gesproken, doch bij allen zonder uitzondering merkte ik de groote berusting op, waarin ze hun lot droegen. Niemand klaagde of was bitter gestemd. Allen waren éénstemmig van oordeel, dat het de wil van God was, of dat God zijn macht had willen toonen. Toen ik in het gesprek met één van deze menschen 'eenigszins ondoordacht zei, dat de palen onder het huis (waar het huis op rustte) misschien te lang wa ren geweest, -en dat anders het huis mis schien niet was ingestort, was het ant woord: „Niet de palen, toean, en ook niet omdat het huis oud is, maar omdat God het zoo wilde". Ik zweeg met ge paste eerbied. Illllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Van de Boekenplank. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Boeken leenen? De lezer, wie een geleend boek niet bevalt, geeft het terug en zoekt een ander uit; wie zich een boek aanschaft, zal zich meer moeite geven om zich te oriën- teeren, hij zal ook in het algemeen met meer aandacht en belangstelling kennis omtrent boeken trachten op te doen. Hij zal zich rustiger en met meer vrucht in het boek kunnen verdiepen, hij zal het ook na jaren nog kunnen herlezen. Zoo zal het litteraire kunstwerk, dat zijn ma terieel bezit is, beter en vollediger ook tol zijn geestelijk bezit worden. Wie er zelf iets voor over heeft, boeken in zijn bezit te hebben, zal meer eerbied krijgen voor de boeken van anderen, die hij ter leen mocht ontvangen. De kwaal van het lee nen en met teruggeven van boeken, alsof een boek een bezit van de tweede orde ware, heeft in alle kringen der maatschap pij -een ontstellende omvang aangenomen. De eenige remedie tegen dit euvel is de mensch het genot te leeren, zelf boe ken te koopen, ook waar dat slechts in bescheiden mate mogelijk is. Mogen velen doordrongen worden van het uitnemend belang, dat er gelegen is in de geregelde omgang met de geesten, die hun innerlijk leven verrijken en tot bezmning brengen, zonder welke omgang elke werkelijke zielsbeschaving onmogelijk blijft. „Boeken koopen" en niet leenen zij de leus. Illlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID, llllllllllll lllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilll Het gevaar van kortsluiting. De electrische stroom ondervindt in lange en dunne kabels een grootere weer stand, dan in korte dikke stroomgeleiders. Wordt dus de stroom geleid door een lange kabel van vrij groote weerstand, dan zal die stroom veel zwakker zijn bij gelijke spanning, dan waneer hij ge voerd wordt over een korte weg van ge ringe weerstand. Nu is de warmte-ontwik- keling van een electrische stroom afhanke lijk van de tweede macht van de stroom- sterkte. Als dus b.v. een stroom door een korte kabel (tusschen de beide polen van een dynamo) 100 maal zoo sterk is als die door een lange, met allerlei appa raten er in geschakeld, dan zal de warmte ontwikkeling 10.000 maal zoo groot wor den. Stel b.v. dat een huis-installatie vóór de vertakking door een spijker zóó wordt gesloten, dat de beide aanvoerende ka bels door die spijker geleidend worden verbonden, dan ontstaat een kortsluiting met zooveel warmteontwikkeling, dat die spijker in een oogwenk gloeiend wordt, smelt en verbrandt, zoodat er dan brand kan ontstaan. Daarom worden de kabels bij het binnenkomen in een huis in een sterke buis gelegd en dan verbonden aan de meter, en een stel „veiligheden"; dit zijn porseleine stukken met fijne draadjes binnenin, die bij een bepaalde sterkte van de stroom smelten. Is men dus in huis ergens onvoorzichtig, doordat men een te geringe weerstand inschakelt of een te sterke stroom (in totaal) wil hebben, dan smelt die draad door en kan men geen stroom meer krijgen, aleer men een nieuwe stop heeft ingedraaid, vergissingen zijn hierbij uitgesloten, om dat een stop, die een sterker stroom verdraagt dan de veiligheid toelaat, niet erin gedraaid kan worden (d.w.z. geen contact maakt.) Een goed aangelegde huisleiding is bij normaal gebruik zeker geheel ongevaarlijk. Het gevaar voor kortsluiting is dan zeer gering en menig maal wordt dit als brandoorzaak opge geven, als men niets anders kan vinden. Er is wel eens kortsluiting ontstaan, door dat een rat beide kabels doorknaagde, maar dergelijke dingen komen uiterst zel den voor. De leidingen in huis worden bijna altijd gelegd in ijzeren buizen, om beschadiging en dus kortsluiting te voor komen. De Electrische Centrales houden toezicht op de aanleg der huisleidingen en dit toezicht dient streng te zijn en periodiek herhaald te worden, daar velen ervan houden om ook aan leidingen te knutselen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI llllllllllll OVER OPVOEDING. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het eigendom van uw kinderen. Eerbiedig het. Laat u nooit spottend uit over hun soms won derlijke verzamelingen. Het klinkt misschien een beetje over dreven en toch, wij moeten het bezit van onze kinderen respecteeren, dat is hun goed recht. Doen wij dit niet, dan kun nen wij niet verwachten, dat de kinderen een anders rechten leeren eerbiedigen. Een der grondslagen onzer maatschappij is het eigendomsrecht en dit recht zal dan ook voor de jeugd gelden, daar deze een voorbereiding tot het verdere leven vormt. Kinderen hangen aan hun speel goed, al is het vaak door liet vele ge bruik oud en vies geworden. Een pop zonder armen of beenen lijkt ons waardeloos en het liefst zou men zoo'n overblijfsel naar de vuilnisemmer laten verhuizen. Maar, pas op. De kleine is er door een massa samen ondervonden gebeurtenissen, nauw mee verbonden en geen nieuwe pop, hoe groot en mooi ook zou ooit de oude lieveling geheel kun nen vervangen. Ik heb een kleine jongen gekend, die troost zocht bij zijn pop, een oude met stuk geknuffelde wang als vader of moeder hem beknorde. Wat die pop voor dat kind beteekende, konden wij niet weten. Nu als groote jongen, terwijl de pop voor jaren geleden voor goed opgebor gen werd, vond hij het heel naar toen de oude vieze „Marietje" weggegooid moest worden, omdat de mot er in was geko men. Moet men om een of andere reden opruiming houden in de speelgoedkast, ga dan met de kleine bezitters te rade om te zien, wat weg kan. Men staat ver steld, welke prullen soms hun liefde heb ben. Dat is maar niet voor niets, wel neen. Die houtjes met spijkers stuntelig en krom er in, zijn juist zoo iets gewel digs. Ziet U nu niet, dat 't een boot of een of andere ingewikkelde machine is Wij volwassenen zullen er ons dan toch vooral rekenschap van geven, dat, wat voor ons waardeloos lijkt, voor het kind dikwijls wonderlijk veel kan be- teekenen. Wij schatten de waarde van iets naar O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6