De Nieuwe Texelsche Courant No 4.647 45s,e Jaargang. Woensdag 6 Juli 1932 Van /veek tot week Van 's Werelds Schouwtooneel. TexeSsnhe Berichten De juichende zomer Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 6—7—8—11.20— 12.30-2.40-5.35 Van den Helder: 7—9—10—12.20—2—4.15—6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6—8—9—11.15—5.20 Van den Helder: 7—9—10.30—12.20—6.30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 7 8 9 10 11 12 13 Juli NT 11,56 12.39 1 01 1,46 2,36 3,29 4.30 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.50 Zaterdagavond De tijden, waarin de staatsvorm van een land behoorde tot het meest stabiele deel van het nationaal bezit, zijn voorbij. Een verwijzing naar de ontwikkeling van het Britsche imperium gedurende de laatste jaren zou reeds voldoende zijn om deze stelling te illustneeren. Van een door al haar onderhoorigheden aan vaarde staatsmacht is daar geen sprake meer. De ontwikkeling van de verhouding van het Engelsche moederland tot b. v. Canada, Zuid-Afrika, Engelsch-Indië, en thans ook Ierland, bewijst dat afdoende. Wanneer straks in Ottawa de Rijksconfe rentie gehouden wordt, zal het dan ook geen politiek, doch een économisch pro gram zijn, dat men afwerkt. Aan de gang der Britsche koloniën en andere deelen naar politieke zelfstandigheid, vroeger of later, valt niet te twijfelen. Maar niet al leen in Londen waart het staats-vorm probleem rond. In Duitschland, in Spanje en zelfs in het verre Siam is het niet anders. In Spanje enin Siam spelen kwes ties als „een koning of geen koning" een rol van meer werkelijke beteekenis. Niet dat de aanhangers van ex-koning Alfonso, in en buiten Madrid nog ernstig met zijn restauratie rekening houden. Doch wel in die zin, dat een conservatief element (een soort van Spaansch-nationalen) zich een toenemende invloed op de gang der staatszaken aan het veroveren is en het verzet tegen de revolutionnaire daden van de jonge republiek toeneemt. Het huidige bewind heeft noch de boeren (die méér hadden gehoopt) noch de conservatieven giie minder hadden verwacht) achter zich. e laatsten sturen thans op grondwets herziening aan: het probleem van de staatsvorm is in Spanje nog niet tot rust gekomen. Wèl, naar het schijnt, in Siam, waar de revolutie gereede stof voor een ge noeglijke operette zou kunnen opleveren. Niet alleen omdat een charmante avia- trice de wereld van het onbloedige drama in kennis stelde, doch evenzeer omdat de Koning, onverwijld, alle revolution naire condities aannam, en thans her schapen is van 'n autocraat (onbeperkt heerscher) in een perfect constitutiona list (aan een grondwet gebonden). Hier schijnt gelukkig land het vraagstuk van de staatsvorm nog voor simplistische behandeling vatbaar. Of het zoo blijven zal? Het is niet hetzelfde of Frankrijk door Tardieu dan wel door Herriot, Duitsch land door Brüning, door von Papen of door Hitier, Engeland door Baldwin of door Mac Donatd werdt geregeerd. Maar sinds de ontstaantijd van de Volkenbond is in zekere zin het régime in een land van minder gewicht geworden dan de per sonen, door wie het wordt vertegen woordigd. Om het kras, en daardoor overdreven te zeggen: als von Papen en Herriot niet beide aangename, verzoe ningsgezinde leiders waren, zou wellicht de conferentie van Lausanne volkomen zijn mislukt. Het heeft er in de achter ons liggende week genoeg gespannen. Maar via een zeer critiek stadium is men, mede door verdienstelijke bemiddeling, van de Engelsche premier, er in geslaagd een nieuw stadium te bereiken. Om twee re denen zou men dit stadium zoowel defi nitief als hoopgevend kunnen achten. Er is thans in hoofdzaken eenheid van op vatting onder de crediteurstaten; en, tweede punt, het plan-Young is in feite van de baan. Dat alles heeft moeite en ruggespraak gekost. Men is het er nu over eens, dat de te vinden oplossing definitief moet zijn (zij het met het voorbehoud van Amerika's medewerking) en men spreekt niet meer over de hervatting der Young-betalingen, doch slechts over het storten van een slotbedrag (vier miljard mark?) door Duitschland/ Ondanks alles echter heeft ook deze week, noch in Lausanne noch in Genève, definitieve resultaten opgeleverd. Maar in beide conferenties schijnt toch de laat ste dagen de hoop op zulke resultaten te zijn herleefd. In Lausanne zal het Duit- sche antwoord op de vragen der credi- teur-staten, in Genève het Fransch-En- gelsch-Japansche standpunt ten aanzien van het Hoover-plan voor de verdere gang van zake beslissend zijn. Sportnieuws. Texel l—H R.C.I: 2—6. Men schrijft ons: Mochten we de vorige week aanschou wen de wedstrijd T. I-Z.F.C. II (reserve le klas K.N.V.B., thans was H.R.C. I bij Texel op bezoek. Laatstgenoemde club is gerangschikt in de 2e klas K.N.V.B. en neemt op de ranglijst -een goede plaats in. Het valt dan ook niet te verwonderen dat van deze wedstrijd welke een oefenwedstrijd was onze jongens weer veel hebben kunnen leeren. Met belang stelling werd hij tegemoet gezien. Jammer was het, dat Texel met eenige invallers de wedstrijd moest aanbinden. Tegen half drie floot de heer Dapper, die deze wed strijd goed leidde, de aanvoerders bij zich. Texel won de toss en verkoos tegen wind en zon in te spelen. Onmiddellijk zien we een geheel ander spel dan tegen Z.F.C. Direct nemen onze buren het spel in handen, waartegen Texel niet vol doende weerstand kan bieden. Succes sievelijk werd de stand opgevoerd tot 40 in het voordeel van onze gasten. H.R.C. speelde 'een verdienstelijke wed strijd, het plaatsen en de balcontrole waren veel beter dan bij Texel. Vooral de H.R.C.-doelverdediger viel op, zijn wegwerken en opstellen waren zeer goed. Een woord van lof mogen we hem niet onthouden. Zooals reeds uit het voren staande blijkt, speelden de gasten allen goed. Bij T. wilde het niet vlotten. Het was dan ook een opluchting voor de toeschou wers, dat rust werd gefloten. Desalniette min was men op de tribune nogal opti mistisch gestemd en niet ten onrechte. Na de rust, toen T. wind en zon mee had, ging het veel beter. Winter heeft zich onderscheiden door de beide tegenpun- ten, welke gemaakt werden, voor zijn re kening te nemen. De doelpunten waren keurig. H.R.C. maakte eveneens nog 2 goals. Het einde kwam met een 62 overwinning voor de gasten. Nemen we in aanmerking, dat T. feite lijk met 4 invallers speelde en de gasten met 2, dan kunnen we over deze oefen wedstrijd niet ontevreden zijn. Tenslotte vermelden we nog, dat de mooie cigarettenpijpjes, welke door de heer Rijk voor de winnaars beschikbaar waren gesteld, dankbaar werden aan vaard. P. Zakennieuws Zaterdag is Boekhandel Parkstraat ver huisd naar de andere kant van de straat, waar de zaak in een nieuw pand is on dergebracht. De belangrijk toegenomen omzet met als gevolg hiervan de nood zakelijke behoefte aan grooter voorraden, maakte een grooter winkel, practisch in gericht, en beschikkende over een ruim magazijn, 'dringend gewenscht. Een sinds lang gekoesterde wensch is thans in ver vulling gegaan. Boekhandel Parkstraat is thans veel ruimer behuisd en maakt zoowel binnen als buiten een prettige indruk. In alles is de grootst mogelijke eenvoud be tracht. In acht groote kasten met glazen schuifdeuren en bijkans 150 laden, alle van duidelijke etiquettes voorzien, is een groot deel van de groote voorraad zeer uiteenloopende artikelen overzichtelijken stofvrij opgeborgen. Verder kunnen op planken onder de toonbanken (waarvoor zes schuifdeuren), boven de kasten en on der de étalage groote hoeveelheden ge makkelijk worden opgeborgen. De bibho- heeft zijn intrede gedaan; al wat adem heeft verzadigt zich aan licht en lucht. Stelt U zelf in staat zonder gevaar van deze feestgaven der natuur te genieten door, ter voorkoming van zonnebrand, uw huid met „Zij"-crème in te wrijven. In prijzen van 20-30-45 en 75 oent. theek heeft een goede plaats gekregenze beslaat een ruimte van meer dan 25 str. M. en wordt nog immer uitgebreid, waarop ook gerekend is. De stoffeering is keurig verzorgd. De vloer is geheel met inlaid bedekt; met zorg gekozen gordijnen sluiten de zon bui ten, waar ze niet gewenscht woédt. Een stofvrije etalage, voldoende groot om plaats te bieden aan een flinke verschei denheid van artikelen, mocht hier niet ontbreken. De electr. verlichting voldoet geheel aan de eisch. Achter 'de winkel, welke 8 M diep is, bevindt zich het kantoor, dat eveneens zoo gerieflijk mogelijk is ingericht. Een trap leidt naar de bovenverdieping1, waar tientallen meters legplanken plaats bieden voor een welhaast onbeperkte boekhandel-voorraad. Tevens kan hier, b.v. in de St. Nicolaasdagen in de dan groote behoefte aan meer uitstalruimte worden voorzien. Het heeft Boekhandel Parkstraat bij de opening, ondanks de kermisattracties el ders, aan belangstelling niet ontbroken. Verscheidene bloemstukken en schrifte lijke gelukwenschen gaven daaraan een tastbare vorm. Vrijwel zonder uitzonde ring gaven de bezoekers een zeer gunstig oordeel over de nieuwe zaak, welke in zoo menig opzicht gunstig afsteekt bij de oude. De werkzaamheden werden na open bare aanbesteding opgedragen aan l l.Zijm, timmerman; N. Graaf, metselaar; fa. Z. Graat, schilders; J. Agter, loodgieter; en electricien. De vloerbedekking werd ver zorgd door de N.V. Ph. Vlessing. KERMISKRABBELS De kermis ging over het algemeen ge bukt onder de druk van de malaise. Geen wonder. Wie maar over een schraal ge vulde beurs beschikt, werkloos is of dit dreigt te worden, kan geen kromme sprongen maken. De eerste dagen vooral was het opvallend stil. Toch heeft het weer geen spaak in het wiel gestoken, want behoudens een flinke bui Vrij dagmiddag was het opperbest. De laat ste dagen kwam er wat rueer bedrijvig heid, maar ze was niet te vergelijken bij het geroezemoes van vorige jaren, in de tweede helft van de week. We hebben hier en daar eens geïnfor meerd naar de resultaten, maar kregen van de exploitanten als regel ten ant woord: „We hebben het slecht gehad" of „Veel minder ontvangen dan het vorige jaar". De baas van de schiettent kwam hier voor het eerst, maar heeft geen cent verdiend. Er moest eerder geld bij. De speelgoedkramen bespeurden duidelijk de gevolgen der slechte tijdsomstandigheden. Wel koopers, maar het goedkoopste werd knap genoeg geoordeeld. De „Dubbeltjes- kraam" was er wat dit aangaat nog het best aan toe. Een kinderhand is gauw ge vuld. De chef van Loggen's Wafelkraam was niet ontevreden; hij zal Texel wel meer bezoeken. De dwaaltuin daarentegen1 maakte het slecht, terwijl ook zeer de vraag is, of de tent, waarin een kunst wielrijder, acrobaten, een goochelaar, enz. optraden, het kostje voor de baas ver diend heeft. Van zweef- en draaimolen werd een druk gebruik gemaakt. De bios coop liep ©enige malen geheel vol, maar bij het vorig jaar vergeleken, vielen de ontvangsten bar tegen. Ditzelfde geldt ook voor de Schouwburg, die er ditmaal al zeer slecht afgekomen is. We zullen niet uitpluizen, welke dans gelegenheid de slechtste of beste zaken heeft gemaakt, maar willen alleen con- stateeren, dat over het algemeen de toch al niet nooge verwachtingen niet in ver vulling zijn gegaan. „Waar volk is, is nering", zegt het spreekwoord, maar wanneer dat volk maar een paar dub beltjes of nog minder op zak heeft, komt men tot de conclusie, dat geld toch de ziel is van de negotie. Het zal u niet verwonderen, dat ver scheiden kermisgasten niet halverwege hun begrooting kwamen. Het zou ook wel merkwaardig zijn, wanneer de crisis de kermis zou sparen. De politie, belangrijk versterkt, heeft een enkele maal moeten ingrijpen. Een paar matrozen, die wat veel praatjes had den zeer waarschijnlijk speelde drank een hoofdrol kregen in de „petoet" gelegenheid om hun domheid aan alle kanten te bekijken. Overigens gelukkig weinig nieuws. Het tactvol optreden van onze politiemannen zij met eere vermeld. Zondag werd in De Jong's Bioscoop „Dc Privé-Secretaresse" vertoond, een aardige film, waarbij het geluids-ele- ment al zeer goed tot zijn recht komt. De opnamen zijn zeer verzorgd en ont- leenen hun gloed en glans voor een groot deel aan het buitengewoon vlotte spel van de hoofdpersoon (de secretaresse) en aan dat van de portier-kapelmeester, die immers zijn rol al zeer verdienstelijk speelt. Wat ons betreft, voldeed de film maar matig. We vragen ons af hoe zoo'n film weken achtereen in Tuschinski kan zijn vertoond. We hebben heel wat boeiender films gezien, waarvan minder ophef is gemaakt. Het publiek denkt daar blijkbaar anders over en vond de film over het geheel een aardig ding. We vermelden het hier aldus. In de Schouwburg zagen we Zondag „De Twee Weezen". Zaterdag ging „De Wraak van een Halfbloed", welk tooneel- spel uitstekend wend opgevoerd Het pu bliek was voldaan, hetgeen ook van „De Twee Weezen" tnag worden gezegd. Al hoewel een stuk van jaren terug, viel het bij het vrij talrijk publiek blijkens het luid en geestdriftig applaus nu en dan, goed in de smaak. Het stuk heeft ook alle eigenschappen, welke het tot een geliefd nummer voor alle tijden maken. In October a.s. treden Piet Hesse, Kees Pruis en Stella Seemer wederom in hotel „Texel" op. Uitslag aanbesteding. Zaterdag is door de heer N. Schermer architect alhier, aanbesteed de bouw van drie woonhuizen met garage voor reke ning van Gebr. Blom, te Oudeschild. De uitslag was als volgt. De gunning is aan gehouden. Timmerwerk: G. Zoetelief f4290; M.Vlaming f3796; Gebr. Timmer f3515; W. Bruin f 3366; J.W.Bakker f3300; Jb. Drijver f3290. Metselwerk A. de Kort f4508; H. Koorn f 4450; L.Bruin en Zn. f 4279; Th. Buisman f4150; C.Keijzer f4140; I. Voigt f3770; Th. Witte f3680. Schilderwerk: S. Smit f820; Gebr. v. 't Noondende f788; J. Vonk f735; Gebr. Breiner f734; D. Toolens f698.90; J. C. Roeper f679. Loodgieterswerk J.Kiljan f660, met pomp-installatie; J. Agter f407.50; N. de Graaf f371.75; P, Oele f336.50. Perc. I en II: J. v. Wessem f8227; P. J. Kooger f 7020.—. Massa: |b. Daalder f10642; Gebr. Boekei f10300; M. Vlaming f8622. Perc. I en 111: M. Blom f4850. Perc. I, II en III: M. Blom f9150. Werkkrachten Wieringermeerpolder. Onlangs publiceerden we een oproep van werkkrachten voor de Wieringermeer. Thans deelt de directie van deze polder ons mee, dat voor plaatsing een ruim voldoend aantal personen zich heeft aan gemeld. Veilingberidht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De eierprijs is weer lager dan de vorige week. De vraag is momenteel dan ook niet groot. Dit komt doordat het gebruik niet groot is. Ook de lage prijzen van de aardbeien zijn van invloed. De productie loopt evenwel geregeld terug en wel spoe dig zullen de prijzen o. i. weer wat hooger worden. In verhouding tot de toestand, waren de prijzen gisteren rede lijk te noemen. OUDESCHILD. Zakennieuws. De bekende smederij van de heer J.H. Slaman zal blijkens een adv. in dit num mer niet in andere handen overgaan. Oor spronkelijk zou dit wel het geval zijn. De heer Slaman zuil dan een zaadc in voor namelijk rijwielen overnemen. Toen hij er echter niet in slaagde zijn eigen zaak naar wensch 'e verkoopen, kon het plan niet ten uitvoer worden gebracht en besloot de heer Slaman zijn bedrijf op de oude voet voort te zetten. Vandaar zijn adv. in dit nummer. DE KOOG. Verbetering verkeersweg. Door verbreeding van de straat alhier was de geasfalteerde steenslagweg hier te smal. Door de Dertig Gemeensch. Polders is de beharding nu verbreed en opgesloten tusschen twee staande kant- lagen van harde straatklinker, wat ook met het oog op voor de gebouwen staan de en draaiende auto's een verbetering; mag worden genoemd. De wals bewijst goede diensten.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1