Fongers Rijwielen Philips Radio. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT IMMER VOORT. Kentering in de Crisis? Texelsche Berichten Gemengd Nseuws PUROL Zaterdag 9 Juli 1932. KIJK NIET DOOR EEN BESLAGEN RUIT. Ik stond en spiedde door het glas, Dat dik en nat bewasemd war. Wat leek de wereld wondergrauw, Zoo triest en grijs, zoo klein en nauw, Maar als mijn hand gezuiverd had Het glas van 't overtollig nat. Wat klaar en ruim lag daar het veld', Er scheen schier wel geen grens gesteld. Dus trok ik daar deez' leering uit: Men ziet slecht door een beslagen ruit. Velen hebben de vooruitgang alleen lief in tijden van algemeene voorspoed, wanneer er aan vooruitstrevendheid direct financieel voordeel te behalen valt. Nu dit onder de tegenwoordige omstan digheden wat minder geworden is, is hun, liefde plotseling bekoeld. Zulke menschen zijn niet in waarheid vooruitstrevend; ze jagen alleen naar ma terieel succes. Ze behooren tot de men schen, van wie Disraeli zeide: Ze spreken van vooruitgang, omdat ze door een vernuftige toepassing van eenige wetenschappelijke ontdekkingen een samenleving gevestigd hebben, waarin het comfort versleten wordt voor beschaving. De innerlijk vooruitstrevenden blij ven vooruitstrevend onder alle omstan digheden, omdat dit voor hen niet alleen een kwestie is van tijdelijk materieel suc ces, maar van de geestelijke en moreele verheffing van het Teven der menschen op aarde. Het staat nu wel vast oordeelt het bekende weekblad Handelsbelangen dat de economische crisis, welke wij beleven, bovenal wordt bestendigd door onvol doende geldcirculatie. De grondoorzaken van de crisis mogen zijn: de vredesver dragen, de algemeene verarming, het te loor gaan van afzetgebieden en het op richten van tariefmuren, dit alles heeft geresulteerd in gebrek aan vertrouwen, waardoor geld!, nog altijd „de ziel van de negotie", aan het verkeer onttrokken werd en nog wordt, met al de noodlottige ge volgen van dien. Maar er begint kentering te komen, het geld zit niet meer zoo vast als tot voor voor enkele maanden, en er zijn econo men, die een snelle opleving verwachten. De verwachting baseeren zij opde ongunst der tijden. Ziet, redeneeren zij, de beschaving wankelt op zijn laatste bee- nen, firma's, waarvan niemand de solidi teit in twijfel trok, gaan ten onder, nog een poosje en niemand heeft meer iets. Dit beginnen de beleggers in te zien, hun geld is nergens veilig meer, want geld is in een wereld, die voor een chaos staat, niets waard. Weigert de groote en de kleine bezitter nog lang zijn kapitaal te riskeeren, blijft een groot gedeelte van het kapitaal nog lang „dood", dan moeten in alle staten, drastische maatregelen worden genomen, met vele hachelijke kanten. Anders gezegd, de beleggers, inziende dat zij ook met vasthouden van onpro ductief geld niet opschieten, ja, er nog veel verder mee uit de koers raken, zou den hun „afkeer-van-risico" beginnen te overwinnen uit angst voor de algeheele ineenstorting. Is dit juist gezien, dan zal deze homopathische geneeswijze de red ding beteekenen van een maatschappij, welke aan niets zoozeer behoefte heeft als aan ruime credieten om opleving van bedrijvigheid op ieder gebied mogelijk te maken. Men schrijft ons: Morgen krijgen we bezoek van „Assen delft", een elftal uit de 3e klasse van de K.N.V.B. Ook deze heeren gaan uit toe ren en komen reeds Zaterdag op Texel aan. Om kwart over twee zal deze laatste van de reeks vriendschappelijke wedstrij den aanvangen. Texel I speelt met deze opstelling: Jb. Gras D.Zuidewind G.Pijpers J.Vroegen N. de Graaf J.Gieles E.Lap P. Keur Winter Br.Stem J.Kiljan Res.: A. Dros Bz. In de loop der volgende maand zal ge tracht worden aan te vangen met de Nederlaagwedstrijden om de plaquette, aangeboden door de heer Pais. Voor de Jubileum-competitie wordt he den half acht gespeeld: U.L.O.-elftal—Z.V.S. Scheidsrechter de heer Pais. M. VONK, KOOGERSTRAAT. Donderdag kwam de officieele bevesti ging van de toelating tot de K-N.V.B. in het bezit der S.V. Wolveehandel 30 Juni—6 Juli. Van de wolveehandel valt weinig goeds te zeggen. Overal we zullen dus niet alle markten apart noemen was de handel zeer traag met flauwe of iets lager prijzen. Voor export was biezonder wei nig kooplust, alleen te Leiden schenen de beste vette enter-schapen voor export naar België iets meer in trek. Uitslag verkooping. Donderdag is het woon- en winkel huis, waarin bakkerij met erf, van de heer S. Zijm Pz., gelegen aan de War moesstraat hoek Zwaanstraat, door no taris Mulder publiek verkocht. Kooper: de heer K- Pen, eigenaar van „de Oranje boom", voor f4620.—. Naar de heer Pen ons meedeelde ligt het in zijn bedoeling te gelegener lijd op de plaats van bovengenoemd perceel, een dans- en tooneelzaal in te richten, geheel naar de eisch van de tijd. Illlll# ALLE DRUKWERK wordt door llllil# ons met groote zorg vervaardigd. Illlll# Modern lettermateriaal en moderne llllil# machines staan ons hierbij ten Illlll# dienste. Vraagt eens om letter- llllii# proef, modellen en prijs. Illlll# Drukkerij Texelsche Courant. OOST. Heoibroei-gevaar. In het hooivak op de hoeve van de heer Roeper alhier werd vrij ernstige hooibroei geconstateerd, althans in die mate, dat de heer Roeper het raadzaam oordeelde liet hooi uit te rijden. Men kan nauwelijks te voorzichtig zijn. Ge be grijpt, dat het een warm karwei was Don derdagmiddag. Schoolreisje. De leerlingen der middenklassen maak ten Donderdag een reisje naar Bergen en Schoorl. Het prachtige weer begunstigde dit uitstapje zeer, zoodat de kinderen ook nu weer hoogst voldaan huiswaarts keerden. Een woord van dank aan de lei- ders(sters), die de kinderen zoo'n dag van yreugd bereidden. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen wordt hier een groote serie wedstrijd gespeeld om de wisselbeker, welke tot nu toe nog in het bezit is van „U.D.I". De volgende clubs komen tegen elkaar uit: Verdo-NigroC.S.V. O.K.C.—H.K.C.; D.O.H.Zwaluwen. Tevens bestaat het voornemen om de vergulde medaille door de verliezende clubs tegen eenige vergoeding te doen uitspelen. Diploma Boekhouden. E>eze week werd aam de heer R.v.d. Vis Rz. het diploma „Boekhouden voor de praktijk" uitgereikt. De heer Van der Vis was cursist van A.S.S.O. te Arnhem, directeur J.v.d.Bij. Schoolreisjes. De leerlingen der o.l. school alhier hebben allen hun jaarlijksch reisje weer gehad. De hoogste twee klassen hebben een reisje gemaakt naar Amsterdam, de middenklassen naar Alkmaar, Bergen en Schoorl, en 'de laagste klassen naar de Koog. De kinderen hebben allen volop genoten, waartoe zeker het weer wel niet het minst heeft meegewerkt. Aan de heer Riteco en mej. Lagendijk komt zeker een woord van dank toe voor alles wat zij gedaan hebben om deze reisjes te 'doen slagen. De weg door Eierland gereed. De werkzaamheden aan de weg door Eierland zijn in het begin dezer week beëindigd. Ónder de bekwame leiding van de heer Pondman is een prachtig stuk werk afgeleverd, dat een zeer groote ver betering genoemd mag worden, voor het verkeer met 't N. van ons eiland. Zoo wel voor automobilisten als wielrijders is het een genot langs zoo'n vlakke baan te rijden, stofvrij en zonder kuilen en gaten als voorheen. Zelfs in een oud Fordje rijdt men thans op zijn gemak. Dat spoedig alle wegen een dergelijke meta morphose mogen ondergaan. Het vreem delingenverkeer zal er ongetwijfeld baat bij vinden. Wagen met graan en meel te water. Het paard van de molenaar P. alhier, gespannen voor een wagen, beladen met graan en meel, werd door de eigenaar een oogenblik onbeheerd gelaten, omdat hij de graanmaalderij moest sluiten. Aan gelokt door het gehinnik van zijn weide- makker, kreeg het dier plotseling zin in de malsche grassprietjes en ging het er in flinke draf vandoor in de richting van zijn kosthuis. Bij de dam gekomen, die toegang geeft tot de weide, nam het dier echter de draai te kort, waardoor de wagen met in houd in de sloot belandde. Voor de mole naar veroorzaakte het geval veel extra werk en een schadepost bovendien. EIERLAND. Schoolreisje. Dinsdag maakten de laagste klassen van de school te Z.-Eicrland een goedge slaagd uitstapje naar de Koog en Den nen en omgeving. Donderdag gingen de 3e en 4e klas naar Bergen en Schoorl. De hoogste klassen maakten onlangs 'n reisje naar Amsterdam en Schiphol. Een kwade hond. Dinsdagavond werd mej. R. Bos door een hond van de fiets getrokken, met hel: gevolg, dat zij met het gezicht op de weg neerkwam en min of meer bewuste loos bleef liggen. Door mej. Spigt wei zij in huis gebracht, waar zij weer wat opknapte. Haar handen en gezicht waren erg ontveld. Vóór veertig jaar 30 Juni 1892 nam gemeente-secr. Stik- kel afscheid van de raad. Voor de open gevallen plaats meldden zich 50 sollicitan ten aan. 8 Juli '92 weid tot secr. benoemd E.J.Brinkhuis, te 't Zand, Groningen, die echter voor de eer bedankte, toen hij tot burgemeester van Vlachtweddo werd be noemd. Toen is tot secr. alhier benoemd J. A. Westra, le beambte ter secretarie te Engwierden (Heerenveen), die 30 Aug. 1892 geïnstalleerd wend. M. VONK, KOOGERSTRAAT. BINNENLAND. EET MEER VISCH. Reclame-maken doet verkoopen. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is navolgend schrijven ge richt: Ondergeteekenden hebben de eer u voor te stellen, dat onze Kamer het initiatief neemt tot liet voeren van een gezamen lijke actie van alle Kamers van Koophan del in Nederland in samenwerking met andere daarvoor in aanmerking komende organisaties, ten doel hebbende de con sumptie van visch te bevorderen. Door de exportmoeilijkheden zijn de prijzen van visch tot een zoo laag peil ge daald, dat ook in visscherij kringen van een noodtoestand kan gesproken worden. De binnenlandsche consumptie van visch is over het algemeen niet groot te noe men en wij meenen, dat, wanneer deze bevorderd zou kunnen worden, de vis- schers betere prijzen zouden kunnen ma ken. Bij het uitblijven van eenige actie, zul len de visschers zijn aangewezen op de hulp van crisis-comité's,. of op hulp van de staatskas, terwijl wij van meening zijn, dat door een r e c 1 a m e-c a m p a g n e voor het vischgebruik, er eenige opleving zou kunnen komen. Hoogachtend, M. A. KOLSTER. M. A. GRUNWALD. L. COLTOF. Dinsdag a.s. zal mgr. Aengenent, bis schop van Haarhui, bij "luis I in de Wie- ringermeer de eerste koomsch Katholieke kerk op het nieuwe gebied inwijden. Deze kerk zal worden gewijd aan de H. Geest, de eerste H. Geestkerk in Nederland. (Maasbode). Bij de raad van Groningen is een voordracht binnengekomen van B. en W. om de zeevaartschool te reorganiseeren. 1 September 'dient de opleiding eerste en tweede stuurman en voor het diploma B. van stuurmansleerling te worden op geheven. Indien de raad de voordracht aanneemt, zullen drie leeraren op wacht geld worden gesteld. Wie Amersfoort bezocht, gaat er zeker eens kijken naar de Amersfoortsche kei. Ook Hilversum heeft zoo'n beziens- Zonnebrand j Doorzitten bij tVielrijden waardigheid. Daar heeft men een veel grooter exemplaar opgegraven uit de La- rensehe hei. Het record wordt echter gebroken door de kei van Heerlen. Die is nog grooter. Maar laat ons beschei den blijven. E>e steenen mogen voor ons Nederlanders, die op dit gebied zoo wei nig gewend zijn, al heel wat beteekenen, in werkelijkheid zijn het toch maar arm zalige korreltjes. Een Fransclunan uit het Mont Blanc-gebied en Zwitsers. Oosten rijkers en Italianen zouden zich bij het zien van deze steentjes verslikken van de pret, om zooveel naïeve trots bij ons over dergelijke splinters. En inderdaad zijn er grootere steenen. De „Groninger Courant", uitgave van de firma A. W. Spiering, is opge heven. Te Amsterdam is in het Noond-Hol- landsch Kanaal bij de Hagedoornwegeen jongetje van 6 jaar verdronken. Te Hoogezand is een vrachtauto van B. Pot uit Muntendam met drie inzitten den, des nachts te water gereden. Daarbij is de heer P. verdronken. Te Purmenend is bij het baden in de Ringsloot verdronken de 20-jarige W. Horsmeijer. De jonge man kon niet zwemmen. Vermoedelijk is hij in een diepe kleiput geraakt. Westland. De export van Westland- sche druiven naar Ned.-lndië is dit sei zoen geheel in handen van exporteurs ge geven. Tengevolge van de crisis zal deze export thans van weinig beteekenis zijn, doch men veronderstelt, dat de verzending wanneer de toestanden gunstiger worden, zal opnemen, temeer daar thans een af doende methode van verpakking is gevon den. Te Rotterdam viel de 57-j. T. P. dood neer, toen hij bij de Heemraadsingel juist op zij gesprongen was voor een op hol geslagen paard. Sucoes is niet een kwestie van II genie. Sucoes is het resultaat II van toegepaste wetenschap. De II wetenschap WAT we moeten doen, HOE en WANNEER. BUITENLAND. De zaak Lindbergh. Men weet dat de afschuwelijke zaak Lindbergh ook na het vinden van het lijkje van het verdwenen kind niet uit is. Verscheidene lieden hebben van de smart 'der ouders gebruik gemaakt om onder het voorgeven dat zij wisten waar het kind was of dat zij in contact waren met de ontvoerders of hun tusschenpersonen, en de kolonel en mevrouw Lindbergh het kind konden terugbezorgen en de ouders, die uit de aard der zaak gaarne gehoor schonken aan allen, die de terugkeer van hun knaapje in het vooruitzicht stelden^ bleken bereid groote sommen aan deze tusschenpersonen toe te vertrouwen. Het waren echter wel oplichters, die wel kon den beloven, doch voor zichzelf de zeker heid hadden, dat zij hun beloften niet konden waar maken. Een dier oplichters was een bootenbouwer uit Norfolk, Cur tis. Thans is deze man wegens oplich ting schuldig verklaard. De straf is ech ter nog niet door de rechter bepaald. Sovjet-Rusland besloot het aandeel van de hoeveelheden aan de staat door de collectieve boerenbedrijven te leverell melk met 50 pet. ter verminderen en vrij te geven voor de verkoop op de vrije markt. Bovendien worden de voorwaarden voor de verkoop van groenten verzacht. Washington. President Hoover heeft een wetsontwerp onderteekend tot be schikbaarstelling van 25 miljoen bushels tarwe en een half miljoen balen katoen voor werkloozensteun e.d. Te Manilla hebben vier doktoren een griezelige proef op zichzelf genomen. Zij hebben zich laten inspuiten met het bloed van een lepralijder, doch zijn niet ziek geworden. Chili. Op een nacht zijn te Santiago 38 communisten bij een overval op po litiekazernes door machinegeweervuur ge dood. In West-Rusland komt het herhaal delijk voor, dat de salarissen der onder wijzers niet op tijd betaald worden, zoo dat b.v. medio Juni in 42 districten het niet uitbetaalde bedrag tot circa 850.000 roebel was opgeloopen. Chili's vroegere president, Ibanez, is per vliegtuig uit Argentinië in de hoofd stad van Chili aangekomen. Hij leefde een jaar in ballingschap. Boven Munster vormde zich bij een onweer een windhoos, die zeven ongeveer veertig meter hooge boornen ontwortelde en de pannen van de huizen deed vliegen. Fiissen in Beieren is door hagel ge teisterd. Het stadje ziet er uit alsof het beschoten is. Veel huizen zijn geheel ver nield. Er vielen ook hagelsteenen van wel een K G. Ill+llllll FORD is ook in het klein be- lll+llllll gonnen. Sportnieuws. O DE KOOG. OOSTEREND. DEN HOORN. DE COCKSDORP. UIT DE OUDE DOOS.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5