RADIO. DAT IS KRAS. ALLERLEI. Loop even bij ons aan: Parkstraat 10 of 7. Bel ons even op: den Burg no. 11. Of schrijf een kaartje. Kortom: laat het ons weten, wanneer ge de Texelaars iets biezonders, iets aardigs, iets belangrijks te vertellen hebt. Onze krant brengt het nieuws onder de aan dacht van alle Texelaars. Op de buitendorpen kunt ge terecht bij onze correspondenten, die zich gaarne be ijveren alle berichten (1) juist, (2) spoe dig en (3) zoo volledig mogelijk door te zenden. o Vaak hoort een winkelier: „Ik wist niet, dat u dit artikel verkocht" of „Wat is dat goedkoop". Wanneer die winkelier regelmatig gebruik maakte van onze ad vertentiekolommen, zou men weten, wat hij verkoopt en zouden zijn lage prijzen steeds meer klanten trekken. „Advertee- ren doet verkoopen" is geen bakerpraatje, maar een waarheid, zoo groot als een KOE, gegrond op de ervaring. Alle Texelaars zullen het weten, wanneer ge in de Texelsche Crt. adverteert. Onder schat de beteekenis hiervan niet. o De Bond van Metselaarspatroons bracht de uurloonen van 60 op 50 ct. met ingang van 1 Juli 1.1. (zie adv.) o Vandaag weer plm. 50 foto's in ons Zondagsblad, verhaaltjes voor de jeugd, modeplaatjes met beschrijving, recepten en nuttige wenken voor de vrouw, enz., enz. Van de kiekjes noemen we een pracht-opname uit de Texelsche duinen. We zorgden voor een pakkend bijschrift, dat zijn uitwerking niet missen zal (U weet, dat hetzelfde Zondagsblad door negen andere bladen in ons land ver spreid wordt). o— Gisteren maakten de 4e en 5e klas van de o.l. school een uitstapje naar Schoorl, Bergen en Alkmaar. In Alkmaar werd de kaasmarkt bezocht. Het weer kon niet beter of was 't misschien wat te warm? o Het is een paar maal gebeurd, dat een kalf, 's morgens ter markt aangevoerd, er 's avonds nog stond, aan zijn lot over gelaten, ten prooi aan honger en dorst Welwillende menschen hebben zich over het stomme dier ontfermd, dat blijkbaar ook al een crisis-slachtoffer is. Waren de kalverprijzen hooger (je koopt nu een kalf voor een gulden of twee), de be langhebbende zou er wel beter op- passen. o Van mej. J. Koopman en de heer W. Oort Jr., ontvingen we eenige welge slaagde kiekjes van de reis met de Da geraad naar den Oever en Medemblik. We hopen de beste met eenige eigen opna men in ons Zondagsblad te doen opne men. o Naar we vernemen is de toestand van mej. K., wie Woensdag op de excursie van de Texelsche leerkrachten te Medem blik zoo'n vrij ernstig ongeluk overkwam, zeer goed. Zij heeft reeds een paar maal het bed mogen verlaten, hetgeen haar goed bekwam. Gelukkig. o Het Handelsblad van gisteravond bevat te een artikel over Texel en Vlieland, „een ideaal vacantieoord voor wie rust en bijwijlen eenzaamheid zoeken". Sportnieuw*. LET WEL: Het aanvangsuur van de wedstrijd U.L.O. Z.V.S. is vervroegd en nu bepaald op hedenavond ZEVEN u. o Men schrijft ons: Nu de toetreding van S.V. Texel tot de K.N.V.B. een feit is kunnen we het vol gend seizoen weer oude bekenden ver wachten als Schagen, D.T.S., Vrone, Alk maar, I.V.V. Ook eenige nieuwe vereeni- gingen. Welke? Dat weten we pas eind Aug., begin Sept. „Assendelft" (zie adv.) is 3e klas K.N. V.B. en staat op de ranglijst onder Hel der. Deze club haalde uit 16 wedstrijden 16 punten. O Spelers van T. I en II: weest altijd pre sent op de oefen-avonden. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze vergunningen tot bouw, ver bouw, enz. Oudeschild, drie woonhuizen met ga rage, Gebr. Blom; bij Oosterend, berg plaats, G. Schraag Jz.Oudeschild, gevel wijziging, C. Zegel Mz.; Oudeschild, ver grooting woonhuis, P. Vos; Schilderweg, woonhuis, C. R. Keijser en Co.; den Burg, bijbouw woonhuis, Wed. J. Room; den Burg, schuurtje, C. Bakker Wz. en cons.; Oudeschild, woon- en winkelhuis, P.J.Pool; Oosterend, woonhuis, Vereen. School met de Bijbel. Operette-Avond in het Park. S.nds een paar dagen logeert in de jeugdherberg de me,sjes-afd. van de Jood- sche Vereeniging „Het Zwaluwnest", ge vestigd te den Haag. i>e Vereeniging stelt zich ten doel de leden in de vrije uren nuttig en aangenaam bezig te houden en beweegt zich daarbij c.m. op het gebied van muziek, zang, tooneel, gymnastiek, enz. Blijkens een adv. in dit nummer heeft ze het plan opgevat hedenavond hier een zangavond te organiseeren en daaraan te verbinden de opvoering van een aardige operette. Bij gunstig weer zal het aan groote belangstelling voor zoo'n biezon- dere avond wel niet ontbreken. Het Zie kenautofonds zal er wel bij vanen. AI ijd gereed, nimmer gevraagd. De beide motorbrandspuiten, welke de gemeente Texel van Bergen-op-Zoom kocht (waar ze door reorganisatie van de brandweer konden worden gemist) zijn hier gearriveerd en voorloopig in het ge meentelijk pakhuis geborgen. We hopen, dat ze hier een lui leventje mogen leiden, d.w.z. dat hun diensten nimmer behoeven te worden ingeroepen. Het moge onze brandspuiten vergaan als sommige oude vrijsters: Altoos ge reed, maarnimmer gevraagd. OUDESCHILD. Door een stuurdefect te water. Gistermorgen is de auto van B., van Oosterend, door een stuurdefect alhier bij het pakhuis van Grisnigt in een sloot gereden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. E., van Oost, verleende met zijn auto assistentie om de wagen weer op het goede pad te brengen. Veevervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 39 varkens, 24 kalveren, 5 koeien, 14 schapen. Havenwerken. De havenwerken beginnen meer en meer hun beslag te krijgen. De bak met hei machine van Parel is deze week wegge sleept. Het haventerrein wordt ruim ge maakt. Een groot gedeelte is opnieuw bestraat. Door het afbreken van eenige woon- en pakhuizen heeft men door de coupure nu een vrijer uitzicht. Op 29 Juli wordt te Haarlem vanwege Water staat aanbesteed het bouwen van een havenkantoor en het ommetselen van de mistsirene. Illlllllllllllllllllllllllllllllülillllllinilllllllllllllillilll IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII BUITENLAND. |||||||||||||||||||||in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Adamsburg (Ver. Staten) heeft 'n ernstig ongeluk plaats gehad in de hoofd schacht der -John Carr-kolenmijnen. Tien mijnwerkers zijn gedood en tien bedol ven. Reddingscolonnes zijn onderweg. Milaan, dat een jaar geleden nog een inwonertal van een miljoen had, kan thans bogen op 1.044.000 inwoners. Te Agua Caliente in Mexico werden van een kerktoren schoten gelost op een optocht der nationale revolutionnaire par tij, waarbij vijf personen werden gedood en acht ernstig gewond. NAGEKOMEN BERICHTEN. Uit de dagbladen van gisteren: Bij Peize ontspoorde de stoom tram, doordat ze op een koppel koeien reed. De machinist werd gedood, een der dieren vermorzeld. Te Scheveningen is Donderdaga vond monteur Bakker door het ontploffen van een donderbus bij het vuunverk ge dood. Bij Cherbourg zonk een Fransche duikboot. Bijna 70 mannen vonden een vreeselij ke dood doordat het water als een hoos binnendrong. De vliegers Mattern en Griffin, die een recordvlucht maakten van New York naar Berlijn, moesten op hun verdere tocht naar Moskou een noodlanding ma ken, waarbij zij licht gewond werden. Het toestel werd vernield. iiiiii!iii!i:i!:ii;iiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. IMIllllKIl lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Over „harden" gesproken. Het beste hardingsproces is het verkeer in de vrije lucht met al zijn wisselingen De gewenning daaraan doet op natuur lijke wijze de verschillende reacties van hart, bloedvaten en ademhalingsorganen ontstaan en geeft een flinke bloeddoor- strooming van alle organen. Een ieder weet het en kan het dagelijks zien, als wij onze oogen slechts goed gebruiken. Zelfs bij het zeer jonge kind, bij de jonge zuigeling kan men op voorzichtige wijze met dit hardingsproces beginnen. Het is een verkeerd idee, dat de jonge zuigeling geen frissche lucht mag heb ben, of niet buiten mag komen. Als men maar zijn gezond verstand gebruikt en voorzichtig is, is hier zelfs in de winter nog veel goeds te bereiken. Het spreekt wel vanzelf, dat er dagen zijn, dat men beter binnen blijft. Vergeten we echter niet, dat een van de kenmerken van het gezond zijn van het jonge kind is, dat het zijn temperatuur constant weet te houden en dat het over goede immuniteit be schikt. EEN ARTS. Tegen groote warmte. Moeders moeten haar baby's vooral zeer luchtig kleeden. Men late de kleintjes b.v. maar in een flanelletje in de wieg spartelen. Te zwaar toedekken kan zelfs nu levensgevaarlijk voor de zuigelingen zijn. De zomerhitte veroorzaakt vaak zuige lingensterfte. Zorgt, dat uw vertrekken koel blijven. Laat uw kamers goed doorwaaien. Kleedt de zuigeling luchtig en houdt het lichaam en hoofdje koel. Alcoholisme, misdadigheid en zedeloosheid. Onlangs werd te Antwerpen een Con gres gehouden, uitgaande van Sobriëtas, waar de heer Peeraar, adjunct-directeur der Tuchtscholen te Hoogstraten, sprak over dit onderwerp. In Hoogstraten verblijven uitsluitend jonge mannen, tusschen 16 en 25 jaar oud, die veroordeeld zijn voor vechten, zedendelicten en diefstallen. Welk een funeste invloed het alcohol gebruik en misbruik nog steeds uitoefent blijkt wel hieruit: dat op 261 gevallen, door spreker on derzocht, in 201 gevallen alcoholgebruik geheel of gedeeltelijk de oorzaak was; dat slechts 5 percent der verpleegden gewoontedrinkers waren, terwijl al de overigen slechts nu en dan misbruik maakten dat 99 percent in nuchtere toestand, nette menschen zijn, wat ze dus, zonder alcohol, vermoedelijk ook blijven zouden; dat 96 percent zelf de drank vervloeken als oorzaak van hun ongeluk. Toch zullen slechts enkelen daaruit, na hun vrijlating de gewenschte conclusie trekken. Na een hevig onweer werden de straten van het stadje Mainville in de staat Ore gon volkomen met kikvorschen bedekt. Daar Mainville in een absoluut droog ge bied ligt, kon men lange tijd geen ver klaring voor dit verschijnsel vinden. Ten slotte bleek de oplossing, dat 'n wervel storm gewoed had, die de kikkers uit 'n op eenige kilomeiers afstand gelegen poel had opgeheven en boven Mainville weer had laten vallen. Het opruimen van de cadavers der neergestorte kikkers kostte liefst vijftienhonderd dollar. Illllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllll! llllllllllll ZOO SPRAKllllllllllll' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll DR. DETERDING: Voor wie gezond is van lijf en leden is niets onmogelijk als hij er maar moeite en volharding voor over heeft. O A. C. DE BRUIJN (lid van de Eerste Kamer): De werkloosheid en de voort durende bedreiging met werkloosheid, - moet op de duur tot een volslagen volks ramp leiden. Waarom zou, indien het algemeen belang het nemen van maat regelen eischt, 48 uur en langer gewerkt moeten worden met groote werkloosheid indien men door 40 uur te laten werken de werkloosheid belangrijk reduceert? O BISSCHOP VAN CHELMSFORD: Sommige menschen zijn woedend wijl mannen der wetenschap ons leeren, dat we van apen afstammen. Ik voor mij ver heug mij er over. Het toont tenminste., dat we sindsdien vooruit zijn gegaan. O D. HANS (journalist): Wat is de vrij gezellenbelasting anders dan een belas ting op gebroken harten? En zij, die ze braken, betalen niets. Is dat recht? ARTHUR HENDERSON (politicus): Het welzijn van een natie wortelt in liet huiselijk leven van een volk en elke stap die wordt gedaan om het gezinsleven voor zorg en onzekerheid te vrijwaren, komt aan de natie ten goede. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllinilllllflll VOOR DE VROUW. |||||||||||||||||l lllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllll Nuttige wenken. Vetvlekken zijn te verwijderen met ben zine of tetra. Vetvlekken in goed waschbare weefsels kan men ook verwijderen door wasschen. Hierbij kan desgewenscht gebruik ge maakt worden van zeep, die een vetoplos- middel bevat zooals tetrapol. Smeerolievlekken zijn te verwijderen met benzine of tetra. Smeerolievlekken in waschbare weefsels zijn door wasschen te verwijderen. Smeerolievlekken, die ingedroogd zijn worden eerst ingesmeerd met boter, daar na op een van de genoemde manieren verwijderd. Petroleumvlekken verdampen op de duur, dus verdwijnen zonder middel. Men kan de verdamping bevorderen, door het stuk met de vlekken, indien mogelijk, in de zon te leggen. Voorts door de stof te strijken tusschen grauw papier. llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VOOR DE JEUGD. ||||U|||||| llllllllliilllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll Raadseloplossingen: 1. Schelp-schelm; 2. Kegel, Egel; 3. Spion, spin; 4. Stoof, stof; 5. Wolf, wol; 6. To-ren; 7. Zweer of zweep, zweet; 8. Castricum; 9. Boffer, koffer; 10. Pianist. 11. Goud, oud; 12. Au-to. De prijs wordt toegezonden aan Piet en Guurtje van der Werf. Ontvangt de beste groeten van OOM KO, die weer raadsels verzamelen zal voor de volgende keer en mooie kaarten verzendt aan allen, die de laatste keer briefjes inzonden. Onlangs zijn de motorwedstrijden te Indianapolis per radio uitgezonden. De verslaggever stond niet langs de baan maar nam zelf aan de wedstrijd deel. Op zijn motor was een zendertje aange bracht, en het verslag dat hij in de op zijn stuur gemonteerde microfoon uit bracht, werd op eenige afstand van de renbaan opgevangen en naar het omroep- station doorgegeven. O Op de laatste kermis te Boedapest had men een studio ingericht, waar bezoekers tegen betaling korte berichten naar veraf wonende vrienden en kennissen voor de microfoon mochten uitspreken. Radio Boe dapest zorgde voor de verdere uitzending. Er werd een druk gebruik van gemaakt. O De Oostenrijksche omroep heeft onder de radioluisteraars een stemming gehou den over een vrouwelijke omroeper. Het resultaat was, dat het grootste gedeeltei der luisteraars de vrouwenstem onge schikt acht voor de omroep. (Wij zou- zouden zoo zeggen, dat er in Europa genoeg oinroepsters zijn, die het tegen deel bewijzen.) Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het verkeer met rij- en voertuigen over den Westerweg in Waalenburg, van af den Middelweg tot den weg van het Oude Dijkje (weg van J.Kikkert) toten met 14 Juli a.s. gestremd zal zijn, in verband met het leggen van buizen in dien weg. Texel, 8 Juli 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat de jacht in de provincie Noordholland geopend zal zijn als volgt: le. Klein Wild. Patrijzen van 27 Aug. '321 Jan. '33. Korhanen van 1 Oct. '321 Jan. '33. Fazantenhennen id ld. Fazantenhanen id. tot 29 Jan. '33. Houtsnippen van 1 Oct. '3229 Jan. '33. Hazen van 1 Oct. '321 Jan. '33. 2e. Waterwild. Ganzen van 25 Juli '329 April '33. Watersnippen van 25 Juli '32-5 Maart '33. Eenden, alle soorten behalve bergeenden, en eidereenden v. 25 Juli'32-12 Febr. '33 Goudplevieren v. 27 Aug.'32-12 Febr. '33. 3e. Eendenkooien. Het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal in de provincie Noord- iholland zijn toegestaan als volgt: Eenden, alle soorten behalve bergeen den en eidereenden van 25 Juli '3212 Febr. 1933. 4e. Netten. Het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, zal in de provincie Noordhollend toe gestaan zijn als volgt: Ganzen van 25 Juli '32-9 April '33. Watersnippen v. 25 Juli'32-5 Maart '33. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden v. 25 Juli '32-12 Febr. '33. Goudplevieren v. 27 Aug. '32-2 April '33. 5e. dat de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas pla- tyrhynca platyrhynca op het eiland Texel zal zijn geopend van 17 Juli 1932—12 Februari 1933. 6e. dat in het geheele Rijk Ide jacht niet zal worden geopend op Korhennen, Zwanen, Bergeenden, Eidereenden, Dui kers, Kemphanen, Wulpen, Scholeksters, Grutto's, Tureluurs, Meerkoeten en Wa terhoentjes. Texel, 8 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Juli Burg vm. 10 uur Ds. Visser. Maandcollecte. Oudeschild, nm. 7.45 uur ds. Met van Zaandam, oud-predikant alhier. Koog, vm 10 uur de heer Th. Schaap Evang. te Beerta. Extra collecte. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm half 11 ds. van Petegem Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur de heer A. W. Kok Cand. t.d. H. Dienst te Harderwijk Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug Coll. fonds noodl. kerken en pers.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6