Steun aan de Schapenfok. MABICïBEBtCHTEN one geuezigu. van üe urie oueLanas oij ue ceiiuaie uocl ei een ais reserve incust. L>e eiecuriscne insiaiiaue wena gekeverd en aangeuraciu uour tie ia. Wiuemomu le oinvAci veer. z.ij itverae ue gciitiatursj scnaneiu urnen, enz. mans is ue i.c.M. geheel op groote stroomainame ingesteld. In ue aanvang van net bedriji kon één locomooiei net ook in ue sperm en (de tiju van Ue grooisie ainamej op zijn sioi- jes ai. iNo. z ueeU aneen cnenst in ujuen van nood. Up Ue auur center nam ue siroomainame zoo toe, dat de ueiue loco- mooieien samen aan net werk moesten moesten gezet. Dit was een onhoudoare toestand. Ue bedrijtszeiierneid was zoek, ornaat geen reservemacmne meer aanwe zig was om zoo noodig Dij te springen. Hierin is nu afdoende vertietering geko men. De motoren maken het de l.E.M. mogelijk in de beboette aan groote hoe- veehieden stroom te voorzien zonder dat de veiligheid en zekerheid van het bedrijf in het gedrang komen. Texel iden Helder Harlingen v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: Van Texel 8,- v.m.; van den Helder 9,- v.m.; van Harlingen (via Texel) 2,30 n.m. Den Helder-Texel-Vlielafld-Tersühelling Dinsdags, Donderdags en Zaterdags: Van den Helder 10,15 v.m.; van lexel 11,20 v.m.; van Vlieland 2,50 n.m. Tersdhelhng-Vlieland-T exel-den Helder Maandags, Woensdags en Vrijdags: Van Terschelling 7,- v.m.; van Vlieland 8,- v.m.; van Texel 11,30 v.m. Veilingbericht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De veiling liep Maandag vlot van stapel Bij het begin en het eind liepen de prij zen nog eenigszins op. Over het geheel werd van 10 tot 15 ct. per 100 meer be taald. We verwachten voor de volgende week nog wel eenige verhooging. De ex port schijnt weer wat beter te worden. Sportnieuws. Sdhoolvoetbal. Men schrijft ons: Begunstigd door mooi zonnig weerver- trokken Zaterdag j.l. twee elftallen Texel- sche schooljongens met De Dageraad naar den Helder om zich daar te meten met twee Heldersche schoolelftallen. Nu onze jongens hebben getoond, dat zij tot overwinnen in staat zijn. Beide wedstrijden toch werden gewonnen, 't Was echter vooral de wijze waarop ge wonnen werd, die ons zoo'n plezier deed. In de eerste wedstrijd viel het meest te genieten. Toen speelde ons zwakste elf tal. En eerlijk gezegd, hadden we ver wacht, dat ze zouden verliezen. Maar niets daarvan. Ze speelden, ondanks de warmte, met een vurigheid, die ons ver baasd deed staan. En al was de stand met rust nog 00, 't was te voorzien, dat ze gingen winnen. Na rust bracht een mooie kopbal van KI. Kikkert ons al gauw 1—0 voorsprong, een paar minuten later door 'n hard schot van Laan vergroot tot 2— 0. Toen zag Helder in, dat 't mis ging. Alle krachten werden ingespannen en ja, na aardig samenspel werd de achterstand verkleind tot 2—1. Zouden ze nog gelijk maken? Nee hoor! Onze achterhoede stond pal en met 2—1 werd 't eerste Heldersche elftal geslagen. Het stond trouwens al vast 'dat de tweede wedstrijd gewonnen zou worden. Immers nu kwam hét schoolelftal van Texel in 't veld. Helder had danook letterlijk niets te zeg gen. Met 60 werden ze geslagen. Toch was deze wedstrijd lang zoo mooi niet als de eerste. Helder werd totaal inge sloten en moest steeds verdedigen. En dat deden ze goed. Heel handig werd de bui- tenspelval opgezet en onze jongens lie pen in hun al te groote ijver om een goaltje te maken, er steeds weer in. Dat was jammer! Door de beide overwinnin gen vreugdig gestemd trokken we zin gend naar de boot. De jongens kregen echter van die lange wandeling dorst. En omdat de overwinnig toch ook beklonken moest worden werden ze getracteerd op een kogelfleschje. Dat smaakte. Het s.s. Marsdiep bracht ons weer op Texel, waar aan iedereen die 't maar hooren wilde, 't blijde nieuws van twee overwinningen werd meegedeeld. Of ze er ook trotsch op waren. Ga zoo door jongens! Wie weet misschien later, als jullie groot zijn, slaan jullie Helder weer. Tot slot onze dank aan het bestuur van T.E.S.O. voor de vrije overtocht en aan 't bestuur van Pacing voor 't beschikbaar stellen van het terrein. W. Texel IAssendelft I 4—4 Zondag j.l. werd de laatste oefenwed strijd van dit seizoen gespeeld en we kunnen daar niet anders dan blij om zijn. De temperatuur was meer geschikt voor waterpolo dan voor voetballen. Niettegen staande de groote warmte hebben we een aardige wedstrijd kunnen aanschouwen. De uitslag bevestigt reeds, dat de beide partijen aan elkander gewaagd waren. Om half drie floot de scheidsrechter (de heer Pais) de beide aanvoerders bij zich. Texel won de toss en verkoos tegen wind en zon in te spelen. Ondanks de bijna ondraaglijke temperatuur zien we een vlug op- en neergaand spel. Beide ploegen geven zien voiKomen. lot doel pinnen Kuuu iiec eciuer vourioopig mei. ïxa veisuimenue weuerzijuscne aanvanen women aour lexel voor ue rusi J uoei- pumen en door Assendeirt 1 aoeipunt ^emaaKt. ina een tamelijk iange rust, waarin de speiers zien neeinjK aonuen vermsscnen weru opmeuw de sirijd aangeoonuen. net Viel ecnier met ie verwonueren, dat hei spelpeu zaKie. Vooral lexei oraent iliei er mmder goed at. riernaalueiijK zagen we een paar opgezette aanvanen van ue tegenstanders, ueze maaiden nog 3 doel punten. lexel nog 1. De spelers van Assendeift hebben hier door hun fair spel een zeer goede ïn- tlruK achtergelaten. We hopen hen in het volgende seizoen nogmaals te ontmoeten. Uitslag aanbesteding. De neer N. bcnenner, architect alhier, deelt ons mee, dat de werkzaamheden aan de drie woonnuizen met garage, te Oudeschud aldus zijn gegund: timmerwerk, P. J. Kooger; metsel werk, 1. Voigt; schilderwerK, D. Toolens; ioodgieterswerk, P. Oele. De licht- en pompinstallatie is opgedragen aan Dros' Autocantrale. ALLERLEI. Maandag maakten de laagste vier klas sen van de o.l. school alhier een uitstap je maar de Koog. Het zeer warme weer maakte een verblijf aan zee tot een 'dub bel te waapdeeren genot. De heer M. Bakker vond Maandag aan de kant van de weg bij het hek voor: zijn woning een geladen geweerpatroon koperen huls met looden kogeltje er op. Gelukkig, dat het gevaarlijke ding niet in kinderhanden gekomen is. Een ongeluk zou dan niet denkbeeldig zijn geweest. De heer Bakker zou de patroon aan de politie ter hand stellen. ,„Rust roest", maar toch is rust op z'n tijd onontbeerlijk. Het is daarbij prettig te bedenken, dat uw advertenties in dit blad voor u werken terwijl gij rusten kan Ze worden over HEEL Texel immers huis aan huis gelezen. DAT WIL WAT ZEG GEN (Gegarandeer.Je oplaag ruim 2300) Er wordt ons gevraagd, waar oud burgemeester Bujjsing Damsté zich ves tigen gaat, nu hij als burgemeester van Oost-Voorne op verzoek eervol ontslag heeft bekomen. We kunnen hierop ant woorden, dat de familie voorloopig nog te Oost-Voorne blijft wonen. Een besluit om zich elders te vestigen b.v. op Texel, daar mevr. Buijsing Damsté-Keij- ser een Texelsche van geboorte is werd nog niet genomen. Bar warm was het Maandag en Dins dag. We lazen van een betrouwbare ther mometer tegen de avond in een kantoor lokaal 84 graden Fahr. in de schaduw af. Pfff A Geruchten omtrent een spoedeischende raadsvergadering in verband met de werkloosheidvoorziening blijken bij onze informatie te bevoegder plaatse op fantasie te berusten. De biezondere aandacht van belangheb benden wordt gevestigd op de adv. van de Holl. Mij. van Landbouw in dit num mer. We mogen bekend achten, dat de drie centrale Landbouworganisaties pogin gen aanwenden om regeeringssteun te be komen voor de schapenfokkerij. Het vol ledig rapport daaromtrent van de heeren ir. M. D. Dijt, C. Keijser Hz. en E. Go- vers Dz. publiceerden we reeds. Daarin werd o.m. de hoop geuit, dat voor prima en le kwaliteit wol f 1.30 per K.G. zou kunnen worden bedongen. Met nadruk dient er op gewezen te worden dat het invullen van de formulieren, in de adver tentie genoemd, noodzakelijk is om bij eventueele steun niet te worden vergeten. Ingevuld moet worden o.m. het aantal in 1932 te scheren (of te zullen scheren) éénjarige en oudere schapen. De inleve ring moet plaats hebben bij de secr. VOOR 20 Juli a.s. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Juni '32 Ingelegd f 11729.47 Terugbetaald 13106,75 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 8 Werkloozenzorg. Van gemeentewege zijn bij de verbree- ding van de Westerweg in Waalenburg 50 a 60 werkloozen te werk gesteld. Inge volge ministerieele beschikking wordt als loon bij 'n 48-urige werkweek een basis aangenomen van 25 ct. per uur, zoodat - met aftrek van het z.g. ziekengeld hoogstens f 11.75 per week wordt ver diend. Wie niet een volle week hier wer ken kan, komt met minder thuis. Niet tevreden over deze regeling het smoorheete weer werkte hier ook al niet mee begaf zich gisteren een groep van pfm. dertig tewerkgesteiden naar net ge- meentenuis. Een viertal verzocht een on derhoud met de burgemeester, waarin werd toegestemd; meue namen de hee ren raadsleden J. Henkes (S.D.A.P.) en Joh. Parfevliet (Gemeentebelang), die ook met de burgemeester kwamen spreken, het voor de werkloozen op. Naar we vernemen heeft de burgemees ter in deze conferentie geen definitieve toezeggingen kunnen doen. De gemeente zoo werden we ingelicht is aan door het rijk gestelde voorwaarden ge bonden. SifcUN AAN WERKLOOZEN. Het Gnsis-Comne besioot gisteravund aan de werkloozen in de werkverscnat- fmg nier i^pini. oü) f3,ad toesiag uit te keeien op net loon, dat de vorige week te kort is ontvangen. De nieuwe rijvvuelpiaatjes. We orengen in nermnering, dat met in gang van zaterdag a.s. de nieuwe tiets- piaaijes aan de postkantoren verkrijgoaai' zljh. DEN HOORN. Vlucht van eea postduif. Naar de heer Leon de Puizelaar, wo nende aan het Horntje, ons meedeelt is vorige week Zondag een zijner postduiven ;Ce 7 u. lü mnt. voorm. te Beers in öelgië opgelaten en nog geen drie uur later op het Horntje weer aangekomen. Het was een doner, die moeder met een paar kleine dun,es op Texel had achtergelaten, een omstandigheid welke aan deze re cordprestatie niet vreemd zal zijn ge weest. Als een biezonderheid voegde onze berichtgever er nog aan toe, dat De Pui zelaar aan familie te Beers kippen had ge leverd, van welke behouden aankomst de doffer het bericht overbracht. Ook hier een automaat. De eerste automaat heeft hier zijn in trede gedaan. Het was de winkelier C. Lap, die de stoute schoenen aantrok en zich de hooge uitgaaf zoor zoo'n vernuf tig instrument getroostte. Wie sigaren of cigaretteu begeert na sluitingstijd kan nu terecht aan de automaat. DE WAAL. Hooibroei. Zaterdagmiddag werd de hulp van het gemeentepersoneel ingeroepen door de neer Aio. Keijser, die noóioroei vermoed de. Bij bonng met het pedijzer bleek de temperatuur 04 graden te zjjn, zoodat nog geen gevaar aanwezig was. Des avonds werd op verzoek geboord op de Kerkeplaats, waar een temperatuur van 78 graden geconstateerd werd. Vol gens afspraak werd Maandagmorgen op nieuw gepeild. De temperatuur bleek toen weer «drie graden hooger, waarom besto ten wend het hooi uit te rijden. OOSTEREND. Kerknieuws. Na Zondagmorgen door ds. G. Groot- jans Th.zn. oevestigd te zijn, heeft ds. M. Groenenberg, overgekomen van Oos terend, Zondagavond in de Groote Kerk te Vlaardingen zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. gedaan. In zijn voorwoord heeft ds. Groenenberg de nagedachtenis (geëerd van ds. J. D. de Stoppelaar, pre dikant te Vlaardingen, wiens plaats hij inneemt. Als tekst had spr. Mattheus 14 vers 17 en 18 „Doch zij zeiden tot hem: Wij hebben hier niet dan vijf brooden en twee visschen. En hij zeide: Brengt mij dezelve hier". Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken. De burgemeester van Vlaardingen, de heer A. van Walsum, woonde deze dienst bij. (Alg. Handelsblad van Maandag) OUDESCHILD. Extra reizen s.s. Dageraad. „De Dageraad" maakte Vrijdag 1.1. een reis naar Terschelling met leerlingen van het gymnasium te Alkmaar. Op 24 Juli maakt de „Dageraad" een pleziertocht met de jubileerende muziek- vereeniging van de heer Toon de Hoog (den Helder). Op 2 Aug. maakt ze een tochtje met een ander gezelschap uit den Helder naar Harlingen en de Zuiderzeewerken. DE KOOG. Reddingsdemonstratie. Zaterdag a.s. wordt te negen uur v.m. hier een reddingsdemonstratie gegeven. Heeren hotel- en pensionhouders, maakt uw gasten hierop attent. Zooiets is in teressant voor een „stadsmensch" en 'draagt bij (zoo noodig) tot meer waar deering van het werk der N.Z.R.Mij. Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag werden hier seriewedstrijden gespeeld. Vendo Nigro won van S.V.C. met 60, H.K.C. won van O.K.C. met 2 1 D.O.H. won van de Zwaluw met 31 Na deze wedstrijden werd geloot onder de drie winnaars V.N., D.O.H. en H.K.C. V.N. trok 1, H.K.C. 2, D.O.H. vrij. V.N. en H.K.C. speelden de vierde wedstrijd welke door V.N. werd gewonnen. Na een half uur pauze werd tusschen V.N. en D.O.H. om de beker gespeeld. V.N. won glansrijk met 90. Onze be richtgever voegt er nog aan toe, dat D.O. H. zich niet van een sportieve kant liet zien, in tegenstelling met V.N. DE COCKSDORP. Een V.V.V, de Cocksdorp-Texel. Nadat eenige malen vergeefs getracht is een vergadering te doen beleggen door het bestuur van „Mooi Texel" werd be sloten hier een eigen V.V.V. te stichten en een eigen weg te gaan. Vrijwel al ie leden van „Mooi Texel" hier bedanken en zullen toetreden tot de plaatselijke V. V.V., ook het bestuurslid van „Mooi Texel" Alderlieste. S3 NET drukwerk levert vlug en goed- S koop: Drukkerij Texelsche Crt. llllllllllllllilllllllll BINNENLAND. ||||||||||||!ll!lll!i!!l HONDERD MILJOEN BEZUINIGING. Het Rapport van de Comm. Welte:, welke zou aangeven, waarop bij de sa menstelling van de Staatsbegrooting voor 1933 zou kunnen worden bezuinigd, komt in hoofdzaak hierop neer: le. Inkrimping van de personeclfor- maties met 12 pet. 2e. Blijvende salariskorting van 13 pet. voor de ongehuwden en 8 pet. voor de gehuwden. 3e. Verlaging met 15 pet. van de werkloozensteun. 4e. Afschaffing van 50 kantongerech ten en van zes rechtbanken: Alkmaar, Roermond Zutphen Tiel Dor drecht en Winschoten. 5e. Vermindering van 10 pet. op de kosten van het Hooger Onderwijs. 6e. Strenge doorvoering van xle 45— leerlingen-schaal en conoentratie van de openbare scholen. 7e. Besparing van 10 pet. op de Kos ten van marine- en legerorganisatie (af schaffing van acht regimenten). 8e. Uitstel van de N.O.-Inpoldeiing der Zuiderzee. Totaal wordt aldus een bezuiniging ge raamd van ruim 101 miljoen, hetgeen nog tekort is, omdat naar verwacht wordt de volgende Staatsbegrooting met een te kort van 108 miljoen zal sluiten. DE LAGE KAASPRIJZEN. In een te Alkmaar gehouden vergade ring van de Ver. van Kaashandelaren is besloten dit telegram aan de Minister te zenden „Kaasprijzen overal dalend. De eenig mogelijke steun is verruiming van de ex port. Verzoeken opnieuw onderhandeling vooral met Spanje en Duitschland, ge leid door de bekwaamste diplomaten, ver gezeld van deskundigen uit de handel. Te Noordwijk zijn de loonen in de werkverschaffing van 32 op 35 ct. gebracht bij een 48-u.-\veek (Leidsch D.) Voor het platteland wordt door de Comm. Welter voorgesteld verhooging van de uitkeering aan werkloozen, welke h.i. in vele gevallen te laag is. llllllllllllllilllllllll BUITENLAND. |||||||||i||||||!|||!!:! LAATSTE NIEUWS: Gistermorgen is de bekende Tsjecho-Slowaaksche sclioe- nenfabrikant Th. BATA met zijn vlieg tuig van 700 M. neergestort en gedood. (Uitvoerig bericht in de bladen vandaag) PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Juli Burg vm. 10 uur Ds. Visser. DOOP (Aangifte Vrijdagavond aan de pastorie) Oudeschild, nm. 3 uur ds. Visser Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog, nm 3 uur ds. van 't Hooft Extra collecte. Den Hoorn, vm. half 11 ds. van Petegem Oosterend, vm. 10 uur de heer v. d. Brug Cand. t d. H. Dienst te Wolvega. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug De Cocksdorp nm. 8,30 uur bijeenkomst jonge leden. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur Preeklezen. nm. 3 uur Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. GEEN DIENST. Eierveiiing, Hollands Noorderkwartier alkmaar 9 Juli Kipeieren. Aanvoer 240.000. 56/58 K G. - ,0 a -.0 lnri 58/60 K.G. 2,70 af 3 10 de 100 stuks 60/62 2.70 a 3,30 62,64 3,00 a 3,70 64/66 ,0 a ,0 Kleine eieren 2,40 a 2.90 Eendeieren. Aanvoer 50 000 2.00 a 2.20 Elervelllng Texel, 11 Juli. Aangevoeld wetten partijen, 114616 stuks Kipcienn 53-02 2/5Q 3,15 31CÜ 2,03 3,25 63-0COJ P, - Kleine eieren 2,00 2,CO eendeieren f ,0 h 1,75

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2