TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Transpireerende Voeten, Zomersproeten verdwijnen Sprutol. Bij alle Drogisten, Zuigelingenzorg. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Zaterdag 16 Juli 1932. Ut uHfcNBAKB otnuuL v UUK U.u.U lE DtN BURG. m korten tijd geheel door iütL,Alil\ü VnN LL.tn.Linui.lv iui Burgemeester eu weinouuer» orengeu - ter openoare Kennis, nat up i oeptemuer a.s. nieuwe leerlingen Kunnen women toe gelaten tot de openoare schooi voor uit gebreid lager onderwijs ie uen mirg. toegelaten kunnen worden zij, die ae zesde Klasse van een lagere scnool met vrucht nebben doorloopen en dernalve leerlingen zijn der zevende klasse. L>e aanmelding dient te geschieden uiterlijk JU Juli a.s. bij het lioofd der school. Behalve in de vakken van het lager onderwijs wordt onderwijs gegeven m fransch, Duitsch, Engelsen, wiskunde en boekhouden en handelstekenen. De leermiddelen worden door de ge meente verstrekt. TEXEL, 15 Juli 1932. tfurgein. en Vfetliouders voornoemd, W. B. OOKT. De Secretaris, JONKER. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden;, dat het verkeer met rij- en voertuigen over den Middelweg in Waalenburg, van den Westenveg tot de Overtoomswaal bij K. Langeveld, op 19 en 20 Juli a.s. ge stremd zal zijn in verband met het leg gen van buizen in dien weg. Texel, 14 Juli 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Illllllllltl HYGIENE en VEILIGHEID. |||||||j|||| „Gezondheid is de grootste schat". Aan een artikel iii de „Purmerender Courant" over Consultatiebureau's voor Zuigelingen, van de hand van de heer A. ten Bruggencate, Provinciaal kinder arts, te Bergen (N.-H.), ontleenen we 't volgende Het is bekend, dat de verzorging en voeding van jonge kinderen in vele ge vallen te wenschen overlaat. Niet ten gevolge van verwaarloozing, maar door dat de moeders niet volkomen op de hoogte zijn van de eischen, die tegen woordig worden gesteld. Om haar in dit opzicht met raad en daad terzijde te staan, haar te helpen de kinderen zoo gezond mogelijk te doen zijn, en om te maken, dat de kleinen, wanneer een ziekte hen mocht treffen, het best in staat zijn deze ziekte het hoofd te bieden en te boven te komen, zijn door verschillende vereenigingen in ons land een groot aantal bureau's op gericht; er zijn er nu reeds meerdere honderden, waar moeders zich met haar kinderen kunnen aanmelden, om de raad die zij noodig hebben te ontvangen (Aan die bureau's zijn speciale artsen, kinderartsen, verbonden) Het bureau is dus niet bestemd voor kinderen, die ziek zijn; voor een ziek kind moet op de gebruikelijke wijze ge neeskundige hulp worden gevraagd. Het bureau beoogt de ziekten verre te houden en te voorkomen door het geven van doelmatige voorschriften op hygiënisch gebied. De toegang Is kosteloos (vrijwillige bijdragen kunnen in een meestal wel daartoe aanwezige bus wonden gedepo neerd Red.) Alle kinderen beneden de leeftijd van anderhalf jaar kunnen aan het bureau worden ingeschreven. Wenschelijk is echter, dat men met het kind op zoo jeugdig mogelijke leeftijd komt, opdat reeds tijdig de noodige maatregelen in zijn belang kunnen wor den genomen. Tot zoover kinderarts Ten Bruggencate. „Consultatiebureau's zijn er meerdere honderden", schrijft hij. Zelfs kleine plaatsjes als Edam, Broek op Langen- dijk en Hippolytushoef (Wieringen) ge nieten het voorecht een dergelijk bureau te bezitten. WAAROM blijft Texel nog achter We weten, dat tientallen moeders hier de vestiging van een consultatiebu reau voor zuigelingen luide zouden toe juichen. „Gezondheid is de grootste schat" en daarom kan geen zorg groot genoeg zijn orn die schat veilig te stellen.. Regelmatig brengen Texelsche moeders met hun baby een bezoek aan den Hel- 1; w'aa.r °°k een consultatiebureau ge vestigd is, zoowel voor baby's, tot an derhalf jaar, als voor kleuters. We hooren daarover niets dan lof, maar ook vaak 't bezwaar, dat de reis naar den Helder met een kleine peuter zoo moeilijk is en bij ongunstig weer of ongesteldheid van het lieve wicht zelfs ondoenlijk. Zeker bestaat er behoefte aan zoo'n consulta tiebureau hier. Het is maar de vraag: hoe spelen we het klaar om de stichting hier te bewerkstelligen Wie moet 't initiatief nemen, waar zal het bureau zitting houden en „wie zal dat betalen"? Het komt ons voor ernstige orerweging waard te zijn. We hopen er spoedig op terug te komen. We trekken eerst nog eens op onderzoek uit. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. ALLEEN bij Aputh. en Drogisten. Giften voor net Witte Kruis. N. N. Oosterend, f5,E., Oost, f2, Giften voor de Ziekenauto. Wed. K-, den Burg, f2, Sportnieuws. Op 23, 24 en 25 juli a.s. zullen 33 ad- spiranten van K.F.C. Koog a.d. Zaan wederom onze gasten zijn. Met dankbaar heid kunnen we weer gewagen van de prettige, belangelooze en sportieve me dewerking van ouders en anderen. Zaterdag om 5 uur arriveeren de jon gens op de Qroeneplaats waar iéder present is om de logé's te ontvangen. T)an naar huis het inwendige versterken na de kennismaking. Om half zeven: Texel adsp. C. tegen K.F.C. adsp. C. Om acht uur B. tegen B. Om negen uur A. tegen A. De jongens zijn dan aan de zorgen hunner pleegouders toevertrouwd. Zondag half tien verzamelen Qroene plaats, vanwaar de K.F.C.ers per autobus naar de Koog worden gebracht. Onze jongens nemen natuurlijk de fiets. Brood medenemen. Om 4 uur is de bus weer bij Bosch en Duin aanwezig om liet ge zelschap op te halen. Om zes uur C. tegen C. Om zeven uur B. tegen B. Om acht uur A. tegen A. Na afloop ieder naar huis. Aardige prijsjes zijn er beschikbaar, voor de beste resultatén uit de drie wed strijden. Deze worden na de wedstrijden uitgereikt. Maandag om 9 uur weer verzamelen op de Groeneplaats. Vertrek bus naar de Koog; Een tocht door de duinen langs de Nederlanden en de Muien staat op het program. Om 3 uur vertrek van de Koog. Brood medenemen. Nu het vacantie is, zullen vele adsp. van Texel zeker zorgen present te zijn. Denkt om de fiets, jon gens. Alle jongens die logé's venvachten ko men Maandagavond op het sportterrein (half 8) om nadere gegevens te ontvan gen. Ieder komt dan ook oefenen. Moge lijk worden er nog oefenwedstrijden ge speeld. NET DRUKWERK. LAQE PRIJS. SPOEDIG GELEVERD. Drukkerij Texelsche Courant Ulo-examens. Woensdag en Donderdag slaagden te Alkmaar voor het Ulo-diploma A Maar ten Vlaming, Jannes Broekman, Piet Bruin; Bertha Epe (de Koog), Nel Dros A.H.dr., en Henny Keijser C.dr, allen leerlingen van de school voor Ulo alhier (hoofd de heer W. J. Jouwersma). Zegels Cigareftenbelasting. Ter voldoening van de cigarettenbe- lasting moeten de vereischte zegels vóór 26 Juli bij de Rijksontvanger worden aangevraagd. Formulieren daartoe zijn van heden af te zijnen kantore verkrijgbaar. Kostelooze Rijwielplaatjes. Hoofden van gezinnen, die niet in de rijksinkomstenbelasting vallen en die hun werk hebben op minstens een half uur gaans van hun woning, komen in aan merking voor een gratis rijwielbelasting- merk. Onder gelijke voorwaarden wordt zoo'n plaatje aan een lid van het gezin verstrekt, daartoe door het hoofd van het gezin aangewezen, echter met dien verstande, dat per gezin slechts één plaatje kosteloos wordt verstrekt. Om het belanghebbenden gemakkelijk te maken houdt de Rijksontvanger zitting vQpr het uitreiken van kostelooze plaat jes in de eerstvolgende drie weken op Dinsdag en Donderdag des avonds van 8—10 uur. Naar de U.L.O. - sdhool. Gaarne vestigen we uw aandacht op de publicatie, waarin van toelating van leerlingen tot de school voor U.L.O. ge sproken wordt. „Leeren is leven, Kennis is Macht". Geeft de jeugd een flinke do sis kennis mee: het leven lang komt die te pas. Wanneer belangstelling en aan leg aanwezig zijn, kunnen we onze jon gens en meisjes de school met nadruk aanbevelen. Meisjes, die de school bezocht hebben, raden we aan, haar stu die voort te zetten aan de Vakschool voor Meisjes te den Helder. Daar wordt haar de kennis en v aardigheid bijgebracht, wel ke voor een behoorlijke vervulling van haar a.s. huisvrouwelijke taak vereischt zijn. Restauratie Gemeentetoren. Naar we vernemen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de bouw van een steiger om de te restaureeren toren van de Ned. Hen', kerk alhier. Het werk is na openbare aanbesteding onder goedkeuring van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg opgedragen aan de laagste inschrijver, de heer P. A. van 't Hoog alhier. Volgens het bestek moet de steiger binnen vijf weken na de aan vang van de bouw voltooid zijn. Waarschuwing aan ouders. Van politiewege verzoekt men ons de ouders er op te wijzen, dat het onverant woordelijk is hun kinderen zonder vol doende toezicht te laten baden. Laat ze aan de Koog niet gaan baden buiten de vlaggen, waar immers door gebr. Dog ger geen toezicht kan worden gehouden. Laten leiders van schoolreisjes zich even met de badmeesters in verbinding stellen opdat met elkaar extra voor de veilig heid van zooveel badende kinderen kan worden gewaakt. ALLERLEI. Vorig jaar bracht de Zonnestraal-col lecte op Texel f3Ü4.64, thans f 205.19Va op. O Knip uit en bewaar de eerste kolom van onze voorpagina. Hotel- en pensionhou ders kunnen er hun gasten mee van dienst zijn. Men verzoekt ons uw aandacht te ves tigen op de in dit nr. aangekondigde de monstratie met een electrisch bestralings- apparaat. Het zou bij geregeld gebruik (doch zeker niet zonder vooraf bekomen medisch advies - Red.) aan de gezond heid bevorderlijk zijn. Crisis-Pachtwet 1932. Een landeigenaar verzoekt ons liet vol gende uit de crisis-pachtwet nog eens onder de aandacht te brengen: „Wanneer beide partijen aan de oproep gevolg ge ven, tracht de kantonrechter een voor bei de partijen aannemelijke regeling te be werkstelligen. Slaagt hij hierin niet, dan roept hij ze op ter zitting van de Kamer voor Crisispachtzaken". Ten onrechte verkeeren sommige pachters in de mec- ning, aldus de landeigenaar, dat nu deze wet er is, geen of maar heel weinig pacht meer behoeft te worden betaald. Dit immers hangt af van de door gemelde Kamer fe nemen beslissing. DE COCKSDORP. Diefstal door een marskramer. f 30.— in een sdhoen verstopt. Een vrouwelijke marskramer, die Don derdagmiddag alhier baar koopwaren aan bood, vervoegde zich ook bij de alleen wonende oude lieer Monté. Deze was zoo vriendelijk de koopvrouw binnen te roe pen en haar een paar boterhammen aan te bieden. Toen de juffrouw vertrokken was, kwam de heer M. tot de ontdekking dat er een bedrag van 30 gulden uit zijn geldkistje verdwenen was. De verdenking viel direct op zijn gast. De politie werd gewaarschuwd. Rijks veldwachter De Jong wist de verdachte spoedig te achterhalen. Ze bekende wel dra het geld te hebben weggenomen. Het kwam te voorschijn uit een harer schoe nen. Nader vernemen we,, dat 't geld wegge nomen is uit een kistje, dat op een planl< in de bedstede stond, terwijl M. zich een oogenblik in de keuken bevond om een eitje te koken. Het kistje bevatte vijf bankbiljetten van f10.waarvan er drie gestolen werden. Toen veldwachter De Jong haar in de Hollandsche weg aan hield en fouilleerde, bleek zij de briefjes van f 10.in de punt van een barer schoenen te hebben verstopt. Brutaal volk. Van een paar scharenslijpers, die hier deze week rondliepen hoorden we ook al van brutaal optreden. Ze zouden van een dienstbode, die alleen thuis waS, tot driemaal toe geld hebben gevraagd voor de overtocht met de boot. Toen ze de deur gesloten vonden, stak een van hen het hoofd door het openstaande raam. Dergelijk gespuis kunnen we in onze rustige omgeving hier wel mis sen. DE KOOG. ONS STRAND IN ZOMERTENU. Ons strand heeft weer een zomersch aanzien gekregen. Ruim 130 vaste tenten van verhuurders en particulieren hebben aan het strand een plaatsje gekregen en dagelijks komen er nog bij. Ook van de gelegenheid tot kampeeren wordt 'n dankbaar gebruik gemaakt. Wanneer nu aanstonds algemeen de vacanties aange broken zijn, zal het nog wél drukker wonden. Algemeen wordt verwacht, dat deze en de volgende week de stroom van gasten eerst goed los zal komen. Moge het zomerseizoen een seizoen vol zomer zijn. Dat zal de badplaats en haar bezoekers lijken. Wie dan hier rust en verpoozing, een heerlijk bad en herstel van gezondheid komt zoeken, wordt ruim tevree gesteld. Mooi is ons strand en breed en bekoorlijk zijn onze duinen; vei- lig de gelegenheid om hier te gaan ba den of zwemmen. Gebr. Dogger, de bad meesters zijn weer op lum'post en wa ken met hun boot voor het heil van wie zich ter verfrisscliing in het zilte nat wil begeven. Wie omtrent de badge legenheid, omtrent stroom of tij wil wor den ingelicht, steekt bij hen nimmer ver geefs zijn licht op. Het gebeurde wel eens, dat zwemmers in een roekelooze bui „zoo maar voor de aardigheid" om hulp riepen en daar bij door gebaren voorgaven de verdrin kingsdood nabij te zijn. Zij beseften niet, hoe onverstandig zij hieraan deden. Niet alleen vatten Gebr. Dogger hun verant woordelijke taak veel tè ernstig op, om zoo bij de neus genomen te worden, maar ook zouden zij de badmeesters „voor de grap" aan het werk zetten, terwijl el ders misschien hun tegenwoordigheid voor een werkelijk ernstig geval vereischt wordt. Laat loos alarm dus uit den booze zijn en toont uw waardeering voor de altoos groote bereidwilligheid der badmeesters door nimmer van hun diens ten misbruik te maken. WAAL-EN-BURG. WERKLOOZENZORG. Woensdag heeft de opzichter van de Ned. Heide-Mij., belast met liet toezicht op de werkverschaffing in deze gemeente, het werk in Waalenburg, de verbreeding van de Westerweg aldaar, in oogen- schouw genomen en zich van de omstan digheden daar op de hoogte gesteld. In overleg met het gemeentebestuur werd na dit bezoek besloten in verband met de slappe samenstelling van de onder grond der te graven sloot liet loon per kubieke M. verwerkte grond van 20 op vijf-en-twintig cent te brengen. OUDESCHILD. Een beroep op Genève. De afd. Texel der S.D.A.P. zond een brief aan de heer Henderson, voorz. der Ontwapeningsconferentie te Genève, waar in een dringend beroep werd gedaan om het ontwapeningsvoorstel van Hoover te aanvaarden. Binnen een week was hierop antwoord terug, waarin hij persoonlijk voor het schrijven bedankte. Hij hoopte, dat alle vredesvrienden hun regceringen zouden duidelijk maken, dat liet volk belangrijke vermindering der bewapening wensclit. De resolutie zal in het dagboek dei- conferentie worden opgenomen, zoodat alle delegaties er kennis van kunnen ne men. RUIM 2300 3] Huis aan huis komt RUIM 2300 [g de Texelsche Crt. RUIM 2300 Eg Heel Texel leest uw RUIM 2300 {g advertentie zjeer zeker. RUIM 2300 tg En toch kost ze maar RUIM 2300 [g enkele dubbeltjes. Aanbesteding vanwege Rijkswaterstaat. Op Vrijdag 29 Juli 1932 te half 12 wordt door de Rijkswaterstaat aanbe steed het bouwen van een havenkantoor en het ommetselen van de mistsirene al hier. Het bestek ligt ter inzage o.m. ten kantore van de techn.-lioofdambte- naar, Buitenhaven 26, den Helder en is tegen betaling der kosten te bekomen bij de Alg. Landsdrukkerij (te bestellen aan bet postkantoor). Een dezer dagen arriveerde hier de sleepboot „En Avant" met 15 aan nemers, die een bezoek aan Texel brach ten, speciaal om de Zuiderzeewerken hier. Deze week van Texel verzonden 409 lamineren, 39 varkens, 6 koeien, 4 vaarzen, 27 schapen, 12 kalveren, 1 paard. De vischafslag is weer voor eenige lijd gesloten. Enkelen visschen nog gar nalen, maar de vangsten zijn soms enkele kilo's. De kommenvisschers hebben de meeste netten binnengehaald. Ook met hun visscherij is het vrijwel afgeloopen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BINNENLAND. Te Scheveningen is aangespoeld het lijk van de 17-j. actrice Ciska Kremer, be kend door de vertolking van „Merijntje". Maandag trad ze nog te Rotterdam op in „Oranje-Hein", Donderdag vond men haar lijk. Ze leed de laatste tijd aan zwaarmoedigheid. („Tel".) Oed. Staten moeten in de a.s. Sta- tenzitting met voorstellen komen omtrent verhooging van opcenten op verschillende hiervoor vatbare belastingen. Te den Helder heeft Zondag 7 Aug. een groote protestmeeting plaats tegen het bezuinigingsplan-Weiter. Zij, die hier mee sympathiseeren, zullen ongetwijfeld hun dag vrijmaken.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5