De Nieuwe Texelsche Courant No 4651 45s,e Jaargang. Woensdag 20 Juli 1932 Van v/eek tot week Texelsohe Berichten Zeevaartschool-Texel. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6—7—8—11.20- 12.30-2.40—5.35 Van den Helder: 7—9—10—12.20—2—4.15—6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6—8—9—11.15—5.20 Van den Helder: 7—9— 10.30—12.20—6.30 Texel den Helder Harlingen v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: Van Texel 8,- v.m.; van den Helder 9,- v.m.; van Harlingen (via Texel) 2,30 n.m. Den Helder-Texel-Vlieland-Tersdhelling Dinsdags, Donderdags en Zaterdags: Van den Helder 10,15 v.m.; van Texel 11,20 v.m.; van Vlieland 2,50 n.m. Terschelling-Vlieland-Texel-den Helder Maandags, Woensdags en Vrijdags: Van Terschelling 7,- v.m.; van Vlieland 8,- v.m.; van Texel 11,30 v.m. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURQ DE KOOG v.v. van den Burg van de Koog in aansluiting op de Bootdiensten. (tot 1 September) *7.10 vm *7.25 vm 8.15 vm 8.45 vm 1010 vm 10.35 vm 10.55 vm 11.10 vm 1.15 nm 1.50 nm 2.30 nm 5.nm 5.30 nm 6.30 nm Alleen gedurende Augustus. Zondags: 10— vm 10.30 vm 1.15 nm 1.30 nm 2.30 nm 4.40 nm 5.30 nm 6.30 nm DEN BURG DEN HOORN v.v. Alleen op werkdagen van den Burg van den Hoorn 10.10 vm 10.30 vm 5.30 nm 6.nm DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.—. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 7.45; van den Burg 8.30. beteekent: Woensdags en Zaterdags niet HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer ys uur later.) 21 2: 23 24 25 26 27 Juli NT 12,02 12.40 1 1,35 2,13 2,54 3.41 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.38 TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE SCHOOL VOOR U.L.O TE DEN BURG. Burgemeester en Wethouders brengen - ter openbare kennis, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toe gelaten tot de openbare school vooruit- gebreid lager onderwijs te den Burg. Toegelaten kunnen worden zij, die de zesde klasse van een lagere schooi met vrucht hebben doorloopen en derhalve leerlingen zijn der zevende klasse. De aanmelding dient te geschieden uiterlijk 30 Juli a.s. bij het hoofd der school. Behalve in de vakken van het lager onderwijs wordt onderwijs gegeven in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en boekhouden en handelsrekenen. De leermiddelen worden door de ge meente verstrekt. TEXEL, 15 Juli 1932. Burge.n. en Wethouders voornoemd. W. B. OORT. De Leeretaris, JONKER EEdEiSiSaElSfflffi SSKSEESilffl®®® m Het Texelsch Museum is ge- ES ES opend Maandags 1012 uur; ES @3 Woensdags en Zaterdags 25 JU EU uur. Op aanvraag ook op andere JU ffl tijden. IJ Zaterdagavond UIT DE WIJDE WERELD. Wanneer liet met de Ontwapenings conferentie te üenève in hetzelfde tem po verder gaat als waardoor ze zich tot nu toe gekenmerkt heeft, zullen de voor treffelijke mannen, die daarvan deel uit maken, voor zoover ze nog m de bloei der jaren zijn, eenmaal als grijsaards tot vrouw en kinderen wederkeeren, en voor zooverre ze grijsaards zijn als mummies. Want het tempo is van die aard, dat liet nog vele jaren kan duren, vóór deze ontwapeningsconferentie ons de ontwa pening, of wat we zoo noemen, ge bracht heeft, als zij die ons ooit brengen zal. President Hoover heeft zijn best ge daan en de afgevaardigden der kleine en minder grootje mogendheden doen hun best, onder dezjen ook onze landgenoot prof. Rutgers. Als het van hen afhing, zouden er wel groote besluiten genomen zijn, maar het hangt helaas niet van hen af en daardoor blijft liet sukkelen. De acht kleintjes hebben hun wenschen ken baar gemaakt, die stuk voor stuk gerecht vaardigd zijn en eerder te weinig dan te veel eischen. Maar of deze wenschen ooit in vervulling zullen gaan, is de groote vraag. in Frankrijk is de ijadieale Herriot be- zich de vrij wanhopige boedel, die hij van zijn conservatieve voorganger Tar- dieu overnam, zoo goed en zoo kwaad het gaat te redderen. Hij is daarbij in con flict gekomen met de socialisten,, met wie hij ter stembus was getrokken. In België, dat evenals Frankrijk danig in de knel zit, wat zijn financiën be treft, brak een hevig en gevaarlijk arbei dersconflict uit, aanvankelijk onder com munistische leiding, en wel in het Waal- sche kolen- en nijverheidsdistrict. De toestand is er nu verbeterd; tusschen de werkgevers en werknemers is een over eenkomst bereikt. Sir John Simon maakte in het Lager huis bekend, dat door Engeland en Frank rijk een soort vriendschapsbands is ge sloten van politieke en economische aard en dat Duitschland, Italië en België zijn uitgenoodigd zich daarbij aan te slui ten. Het conflict tusschen Engeland en de Iersche vrijstaat neemt steeds scherper en onaangenamer vormen aan. Het is nu ree'ds zoover gekomen, dat Engeland extra invoerrechten gaat heffen van uit. Ierland afkomstige waren, hetgeen voor dit land een groote strop is. In Duitschland hangt het kabinet Von Papen sinds Lausanne geheel vrij in de lucht .omdat geen enkele partij er hou vast meer aan heeft. Het maakt dienten gevolge de zonderlingste spartelingen en buitelingen op het gebied der binnenland- sche politiek, hetgeen wel onderhoudend, maar niet ongevaarlijk is. In het verre Oosten is de verhouding tusschen Rusland en Japan plotseling nog veel slechter geworden dan zij reeds was doordat de Mandsjoerijsche regeering op aanstichting en medewerking van Japan te Charbin biezonder brutaal is opgetre den tegen de Russische belangen bij de haven en de Oosterspoorweg. In Moskou heerscht deswege groote opwinding. In Z.-Amerika wordt de bevolking van dag tot dag meer revolutionnair. Behalve uit Chili, dat van de eene revólutiestuip in de andere valt, komen berichten over revolutionnaire bewegingen uit Peru en Brazilië. In laatstgenoemd land is die be weging zoo ernstig, dat de regeering toe geeft, gedwongen te zijn de stad in staat van verdediging te brengen tegen de op rukkende revolutionnaire legerscharen. Ze slaan elkaar even gaarne blauwe oogen als zij hun schuldeischers een rad voor de oogen draaien. Vandaar, dat niemand ooit precies weet, wat er in die buurt te koop is. Het eenige, wat men weet, is, dat het meestal niet veel moois is. Wolveemarkten 7—13 Juli. We kunnen van de wolveehandel niets beters zeggen dan de vorige week. Op vrijwel alle markten en voor alle soorten was de handel weer slecht met eerder nog weer iets lagere prijzen. Voor ex port was zeer weinig vraag, soms in het geheel niet, terwij I ook de vraag naar weideschapen en lammeren, als gevolg van de minder gunstige toestand der wei den (door de droogte) uiterst gering was. Op de bon geraakt. Zondag zijn er weer verscheidene pro cessen-verbaal hier opgemaakt wegens overtreding van de motor- en rijwielwet. Zelfs zijn er nog fietsers op de bon ge zet, die zonder plaatje reden. Wie zou er ook verwachten, dat hierop nog gèlet wordt, nu over een paai- dagen het nieu we plaatje komt Een reuze strop. Eerst vragen: „Wat kost 't?" „Iets te slijpen?" vroeg de scharensliep aan een inwoner. Ja, er was iets te doen; een mes. Even later was het klaar. ,,'t Kost f 1.20," zei de man. De bewoner schrok. Een gulden twintig voor één mes slijpen? Enfin, na wat ge harrewar berustte de man in veertig cen ten. Maar bij een ander vroeg iiij weer f 1.20. De bewoner vroeg de politie om raad. „Niets aan te doen, als u niet vooruit over de prijs hebt gesproken," luidde het antwoord. Wij vermelden dit geval ter waarschu wing van anderen: eerst vragen wat liet kosten moet. jeugdherberg-nieuws. De vorige week logeerden in de Jeugd herberg groepen leerlingen van de o.I. scholen te Koog-aan-de-Zaan, Utrecht en Zaandam. Het aantal was grooter dan „Panorama" een behoorlijk nachtverblijf kon verschaffen, zoodat 19 leerlingen een bed op stroo in de schuur van de heer P. Kok voor lief moesten nemen, maar dat gaarne deden ook. 't Eten koken voor zooveel monden gaf intusschen do lier- bergouders verbazend veel werk. Dat laat zich begrijpen. Examens. Onze plaatsgenoot Arie Dros Dz. ging vorige week aan het Instituut Hommes (H.B.S.) te Hoogezand (prov. Groningen) over van de 4e naar de 5e klas. Sportnieuws. Men schrijft ons: Voor het bezoek der K.F.C.-adsp. op Zaterdag a.s. is alles geregeld. Vopr het programma verwijzen we naar het bericht in de Texelsche Courant van Zaterdag I.l. De elftallen zijn zoo samengesteld: A. Bela A. Pen W. Vlas G. Coevert Th. Lap M. Bakker F.Kackzor W.Mulder J.Bruin B.Mulder P. Kikkert. B. N. Huisman I. Boon T. Eelman P. Slikker J. Slikker H. Boon K.Kikkert Jb.Coevert P.Keesom S.v.Heer waarden W.v.Heerwaaredn Res. W. Höpner C. W. Geus J.v.d.Vliet Jb. Koorn Hans Mulder I. Hillen A. Lap J.Stern J.Rab W.Langeveld D.Huizinga Joh. v. Heerwaarden Res. H. Pen Op Zaterdag moet de invaller voor B. (dus W. Höpner) door afbericht van een der spelers meespelen. Ieder doet nu zijn best om alles zoo vlot mogelijk te doen verloopen, en gedraagt zich naar de wen ken der leiders. In tegenwoordigheid van Directeur en leeraren, burgemeester Oort en leden van- de Comm. van Toezicht, zijn Zaterdag middag door de heer W. H. Lap, lid van deze Comm. de diploma's uitgereikt aan hen, die met gunstig gevolg het eind examen tweejarige cursus aflegden. Mede waren hierbij tegenwoordig de heeren gecommitteerden Hartkamp, Ei bers en Tissot van Patot, die belast ge weest waren met het afnemen van het mondeling examen. De Directeur, de heer J. de Groot, heette allen welkom, in het biezonder de heer Burgemeester en de heeren gecom mitteerden. Hij sprak er zijn genoegen over uit, dat de heer Lap wederom be reid was de diploma's met een toepas selijk woord uit te reiken. Wat de uit slag betreft, deelde spr. mee, dat er 10 van de 14 leerlingen slaagden. Echter zijn er bij die tien eenige,, die er maar op 't kantje kwamen. De directeur schreef dit toe aan gebrek aan werklust en gaf allen in overweging voortaan toch goed aan te pakken. Laat die slappe geest varen. Wie zich voor 100 pet. geeft alleen maakt kans. Wie het zoo nauw niet neemt, ligt er zoo hij er al in slaagt een schip te krijgen heel spoedig uit. Alvorens tot de uitreiking over te gaan sprak de heer Lap als volgt: Mijnheer de Directeur. Met genoegen geef ik gevolg aan uw uitnoodiging, om evenals vorige jaren de diploma's uit te reiken aan hen, die voor het eindexamen slaagden. Het was mijn gewoonte steeds, om wanneer ze van hier gingen, een woord tot hen te spreken, soms van waarschuwing, doch steeds heb ik ook een woord van be moediging en vertrouwen aan hen mee te geven, tot zelfs liet vorige jaar nog, toen ik als punt van uitgang koos het woord van J. Pz. Coen: „Ende desespe- reert niet". De toekomst van het scheep vaartbedrijf was liet vorige jaar reeds duister, doch thans moet ik helaas be kennen, dat die nog veel duisterder ge worden is en we bijna moeten spreken van hopeloos. Het zal U dus niet vreemd voorkomen, dat het ine thans eenigszins moeilijk viel een onderwerp te kiezen, waarin ik een steunpunt zou vinden. Daarom heb ik gemeend niet beter te kunnen doen dan maar eenige ervaringen mee te deelen uit mijn zeemansloopbaari, in de hoop, dat ze daarvan voor hun zeemanspractijk eenig nut kunnen hebben en bovendien daaruit een fèvensTes kun nen putten in deze tijd van inzinking van het geheele maatschappelijke en econo mische leven. Jonge vrienden, ik zal U thans iets ver rellen over enkele reizen, die ik in de 22 jaar, die ik de zee bevoer, heb ge daan. In de eerste plaats over een reis niet het s.s. Jeanne, een vraehtbooitje van 3(JUL) ton, een z.g. tramp, waarop ik 3e stuurman was en waarmee wc op een goede dag diepgeladen van Philadelphia vertrokken niet bestemming naar Rotter dam. We waren ongeveer drie dagen on derweg, toen we door een cycloon wer den beloopen. Het duurde niet lang, of de brug werd weggeslagen, de booten en alles wat zich aan dek bevond werden door zware overkomende stortzeeën ver nield en stukgeslagen. De helft van de equipage geraakte met gebroken ledema ten buiten dienst. Het schip geleek meer op een blinde klip, waarover de aanrol lende branding steeds beukte, dan op 'n vaartuig, terwijl er maar weinig hoop meer scheen te bestaan, -dat de strijd te gen de woedende elementen lang zou kunnen worden volgehouden. Het zou dus zaak geweest zijn, om zoo spoedig mogelijk buiten gevaar te trachten te ko men, doch tot mijn spijt moet ik u eerlijk bekennen dat door verkeerd inzicht in de loop van het oentrum van de orkaan, we gedurende veertien dagen steeds in de na bijheid van het oentrum bieren. Toen de brug er af sloeg, bevonden we ons reeds achter het centrum in zuidelijke richting, waar de wind uit de westelijke hoek waait In dit gedeelte van het stormveld stond een zeer hooge zee, zoodat al spoedig de brekers met groot geweld over het schip kwamen. De opvatting van onze kapitein was, dat men met groote vaart de brekers moest trachten te ontloopen en uit dien hoofde werd met meer dan volle kracht voor de wind gestoomd, met een ooste lijke koers, dus juist de koers, die de stormvelden op de N.Atl. Oceaan hebben, met (het gevolg, dat we ongeveer steeds in de buurt van het centrum bleven en ein delijk met een schip dat bijna een wrak was, op de Westereilanden Ponte del Gada binnenliepen als noodhaven. De tweede reis, waarvan ik u wat wil vertellen, is die van Batavia naar Hon- kong, met een der schepen van de Java- China-Japanlijn, waarop ik gezagvoerder was. Reeds bij het uitstoomen van de straat Banka, meende ik uit de ongeregelde gang van de barometer te moeten opmaken, dat het evenwicht in de dampkring ver broken was, en het niet onwaarschijnlijk was, dat zich hier of daar, wellicht nog beoosten de Filipijnen, in de Stille Oceaan een Tyfoon bezig was te vormen, die over de Filipijnen zou komen en verder zijn koers vervolgen over de Chineesche zee. Oppassen was dus de boodschap. Het komt er dan maar op aan, de barometer goed in de gaten te houden, de bewol king der lucht goed gade te slaan en te vens op te letten of er .soms een dei ning in het water komt, waarvan men de oorsprong niet anders kan verklaren, dan door het aanwezig zijn van een storm veld op groote afstand. Als men deze gegevens, benevens nog enkele andere, behoorlijk weet te verwerken, is het mo gelijk de positie ten opzichte van het stormveld te bepalen en zelfs bij benade ring na te gaan, met welke snelheid dat stormveld zich in de een of andere rich ting beweegt. In het onderhavige geval meende ik veilig te kunnen aannemen, dat ik, door mijn koers ongeveer honderd mijlen oostelijker te stellen, achter het stormveld kon omvaren, zonder in al te slecht weer te komen en besloot tusschen de Paracels en Maclesfieldbanken te va ren. Het eigenaardige van zulke stormvel den in de Chineesche zee is echter weer, dat het ook wel gebeurt, dat ze, nadat ze zich met een bepaalde snelheid om de west hebben verplaatst, soms eensklaps

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1