TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Gemengd Nieuws Texelsche Berichten Keuringsdienst voor waren. Zaterdag 23 Juli 1932. DE COCKSDORP. V.V.V. DE COCKSDORP OPGERICHT. water bleef ze boven de schoei'ing han gen. bij onderzoek door de po hue ble ken de remmen ui orde te zijn. blijk baar waren ze niet goed aangezet. Ei .ome regenval. üisterimddag plin. 1 uur ontlastte zidi boven UudeschiJd een onweersbui. Het regende en hagelde geweldig. Op enkele plaatsen stond het water 40 c.m. op de straat. Bij verscheidene inwoners liep het de huizen binnen jtoodat de vloer- kleeden moesten worden opgenomen, enz. UE KOOG. BIJNA TE LAAT. Donderdagmiddag om vier uur was de 10-j. Martha Bremer C.Dxlr., van den Burg, hier aan het niet-bewaakte strand aan het baden. Er stond een vrij sterke ebstroom, zoodat het meisje dat niet kon zwemmen en te ver in zee was ge gaan in een hachelijke positie verkeer de, toen ze, na vermoedelijk in een kuil gestapt te zijn, haar evenwidit verloor en door het water meegenomen werd. Gelukkig werd dit opgemerkt door twee heeren, uit Amsterdam, die zich aan het strand bevonden. Zij spoedden zich te wa ter en slaagden er in de drenkelinge be houden aan wal te brengen. Gebr. Dog ger waren inmiddels ook toegeschoten maar hoefden niet meer in te grijpen. Het meisje werd een strandtent binnen gedragen, waar een verpleegster, even eens uit Amsterdam, en politiedienaar Looijen haar flink gewreven hebben, hierna kon het meisje weer naar huis gaan. Eerst echter heeft dokter Hellema, die in de nabijheid was, zich van haar toestand op de hoogte gesteld; hij acht te geen gevaar meer aanwezig. "Wij herhalen onze waarschuwing: Be geef U niet te ver in zee, of ge zwemmen kunt of niet. Ga in geen geval buiten de vlaggen, waar de badmeesters immers geen toezicht kunnen houden. DE WAAL. Hooibroei. Gisteren werd hooibroei geconstateerd op de hoeve van C. Roeper in Spang. De temperatuur bedroeg 80 gr., zoodat besloten werd liet hooi uit te rijden. HET NOORDEN. Hooibroei. Daar het hooi op de hoeve vanS. Wuis alhier geducht broeide gistermorgen werd 86 gr. gepeild is het gistermid dag uitgereden. De spuit moest er wel bij zijn want het vuur sloeg er zoo nu en dan uit. De vuurhaard zat juist mid den in het hooivak. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Illlllllllllllllllllllll WIE DE LINTJES VERDIENEN. Het lintjesgeven is in ons land gaan deweg in een bespottelijk daglicht ko men te staan. Het is geenszins de be doeling de souveneine rechten van de Kroon aan te tasten, maar: men geve de lintjes alleen aan wie ze persoonlijk ver dient. Soms viert een zeer verdienstelijke in stelling een jubileum en de onderscheiding wordt dan somtijds verleend niet aan wie het nuttige werk voor die vereeniging heb ben verricht, maar aan haar voorzitter,, die misschien sinds een jaar in fuctie is. Dikwijls ook worden personen gedeco reerd, die weinig belangrijks hebben ge presteerd, maar die een machtige krui wagen hebben. Soms worden personen, die b.v. 40 jaar lang trouw een ondergeschikte be trekking hebben bekleed en door de pro tectie van hun patroon een lintje krij gen, door die patroon met een lintje ge paaid in plaats van een behoorlijk pen sioen van hun werkgever te ontvangen. Dat alles is niet de schuld van de KROON, maar van haar Raadslieden. WAAROM krijgt de huismoeder, die 40 jaar lang in moeite en zorgen haar twaalf kinderen in kommervolle omstan digheden heeft opgevoed, geen lintje en de jubileerende palfrenier van een rijk heer, die het dus heel wat makkelijker had, wel (Ingezonden). RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Ueiet op art. 4i der Uemeentewet; Brengt naar aanleidmg daarvan ter kennis van de mgezetenen, uat eene verga dering van den Uemeenteraad is belegd op YVuciisuag a jun lUOZ, des namiddags te vier uur in ue daarvooi oestemde zaai ten Kaacinuize dezer Ue- meente. l'exei, 20 Juni .d3Z De Burgemeester van Texel, W. B. UUR 1 Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Meüedeelingen. 2. AanDseaing rekening Alg. Weeshuis over 1931. 3. Aanbieding rekening Alg. Armbe stuur over 1931. 4. Aanbieding gemeenterekening over 1931. 5. Wijziging verordening op de school gelden voor de Zeevaartschool. 6. Verhuring van gronden. 7. Bijdrage voor wegverbreeding. Wat ons bespaard bleef. Aan liet verslag van de Keuringsdienst voor waren over 1931, dat we deze week ontvmgn, uitgebracht door de dienst te Alkmaar (waaronder ook Texel ressorteert), ontleenen we het volgende: Het aantal op Texel bezochte winke liers bedroeg 153, aantal bakkers A2, melksiijters 105, veehouders 15. Het aan tal gewogen brooden bedroeg 306. AFGEKEURD werden op Texel van azijn 2 partijen, cacao en chocolade 3, gebak en suikerwerk 5, groenten en fruit 5, vruchtensap 1, meel 23, vleescli 1. To taal 40 afgekeurde partijen. Er werden 59 waarschuwingen gegeven en tweemaal is proces verbaal opgemaakt. A. wegens melk met een te laag vetgehalte en B. we gens melange, waarin te weinig natuur boter verwerkt is. Beide gevallen werden „bij schikking afgedaan". Melkonderzoek Wat het melkonderzoek op Texel aan gaat, vermeldt het rapport, dat op Texel 204 monsters werden genomen. Het ge- midd. vetgehalte was 3.07. In 24 gevallen werd het gehalte beneden 2.75 pet. be- bevonden te zijn. Eenmaal werd „iets vui le" melk geconstateerd, eenmaal vond men er bestanddeelen in van uierziekvee. Het aantal waarschuwingen aan slijters en veehouders bedroeg negen; er werd eenmaal proces verbaal opgemaakt. Van alle gemeenten in het keurings- gebied was het gemiddeld vetgehalte der melk 3.22 pet. Texel is dus onder dit gemiddelde. Hensbroek bracht het maar tot 2.98. „Opvallend druk bezoek". Bemoedigend nieuws. Het is opvallend, schrijft de Heldersche Corresp. van de Schager Crt., zooveel toeristen en andere personen, die in plus fours en sportkleedij op reis gegaan zijn, er dit jaar via Den Helder naar de eilan den gaan of juist vandaar komende de andere richting opgaan. Naar we vernemen, lezen we verder, hebben de Texelaars niet over slecht be zoek te klagen en het beste kunnen wij dit merken aan de groote aantallen pas sagiers welke de dienst op Texel steeds te vervoeren krijgt. Vooral de laatste jaren heeft men een reclame-campagne gevoerd om d.e Wad deneilanden meer bekendheid te geven Dat men hierin geslaagd is, getuige het groote aantal vreemdelingen, dat nu iede re zomer derwaarts gaat. Zooals we reeds zeiden, het zijn voor den Helder doortrekkende reizigers, die met de trein aankomen, de bus instappen en zoo gauw mogelijk per Texelsche boot vertrekken. Met troepjes van 5 en 7 ziet men ze elke morgen naar de booten gaan, gepakt en gezakt als landverhuizers. Hoe het ook zij- nadeel beteekent het voor den Hel der in geen geval, al profiteert Texel, en' de overige eilanden niet te vergeten, in een veel grootere mate van het vreem- delingenbezoek. Concert in de Ned. Herv. kerk. Vrijdag 12 Aug. a.s. zal met medewer king van de dames G. M. Kaat - Verbeek, sopraan, H. Visser - Dewald, viool, en E. Lhjt, violoncel, en de heer J. Visser, or- 'jweer een concert gegeven worden m de Ned. Herv. kerk alhier ten; bate van het fonds voor de aanleg van cen trale verwarming in het kerkgebouw, 't rüSramma met de tekst der liederen is m druk verschenen en tegen 15 ct. ver krijgbaar. Toegangskaarten zijn voor 35 j cc. te bekomen. Voor nauere biezonder- I lieden wordt verwezen naar de raani- uiljetlen. vVoiveeaanaei 14zu juli. üver ue woiveenandei Kwamen van vrij wel alle marKien weer berieluen üumen van slechte nandei met lage prijzen. Voor export zoowei als voor de weidenj was de kooplust ook deze week wel uiterst gering. Aanwinsten Texelsch Museum. binus 8 Juni 1932 werden omvangen: Nieuwe, groote vogelvitrine, geschenk van i'.E.B.Ü. Een verzameling zwert- steencn uit de afgraving van de Hooge- oerg, uiideigeoraciu in iwee vitrines. Doodgevonden vogels: Kneu van Geer tje Keijser, Kokmeeuw van janine Vla ming; zeekoet van P. Zijin; jonge schol ekster van A. C. Koorn; jonge boeren zwaluw van Fr. Kahs; kievit van H. Zon dervan. Schelpen van P. van der Slik ke te Oost; zeeduivel van Jae. Zegel en W. Dijker; zeeëgel van Henk Beumkes; zonnevisch van Corn. Zegel; Noordzee- krauben van Corn. Dijker. Plaat van een redding oij Uudeschdd (anno 1895), van wed. Kerssemaker; een ouderweisclie kandelaar van C. Keijser; een kanonkogel van J. Witvliet. Examens. Gisteren slaagde te den Haag voor 3e stuurman de heer P. H. Zomer, leerling Z.V.S. alhier. LiCHTING 1933. Voor de militaire dienstplicht waren ingeschreven 67 personen. Afgekeurd zijn er hiervan 25. Vrijgesteld wegens broe- derdienst 23. Vrijgeloot één en wel Sij- brand Bakker W. G.z. De overige 18 zijn tor gewoon dienstplichtige bestemd. Hun namen zijn: Pieter Boon, Renimert Bremer, Joh. A. Commandeur, Hendr. Sijbr. Donker, Dirk Eelman, Klaas Eelman, Ferd. L. van 't Hooft, Egb. de Jong, Job. Kikkert, Pieter Kikkert, Jan Klippel, Gerrit P. Koorn, Klaas Mantje, Corn. Mets, Corn. Roe per, Hindr. Roelof Schaatsenberg, Jan Trap en Jan Vonk. ALLERLEI. Een belangrijke publicatie van het ge meentebestuur over het ijken van maten en gewichten vraagt in dit nummer de aandacht der neringdoenden. Tet er ter dege op. Pas op de kleintjes. o Twee mooie Texelsche kiekjes vindt ge vandaag in ons Zondagsblad: een groep leerlingen van de Chr. School al hier op het Kopje te Bloemendaal (op name van het hoofd der school, de heer Slort) en een aardige opname van liet fietspad Jan-Aijeweg den Hoorn (foto van de heer G. J. Logman, onze machine- zetter, die ook zijn foto-machine goed blijkt te kunnen hanteeren.) o De uitgever van ons Nieuwe Modeblad deelt mee, met ingang van 1 Oct. de omvang van dit blad van 16 op 24 pag. te zullen brengen. Een slechts geringe prijsverhooging zal hiervan liet gevolg zijn. Het Nieuwe Modeblad blijft toch het goedkoopste modetijdschrift van ons land: 24 blz., deels in kleur, met aardige modellen, interessante lectuur en gratis knippatronenbladen. Prijs f 1,20 (fr. p.p. f 1.50). o We herinneren er aan, dat de gelegen heid is opengesteld voor de aangifte van leerlingen voor de L. Landbouwschool bij de heer H.Klimp U l.o.-school bij de heer W. Jomversma Zeevaartschool bij de heer J. de Groot. Wie inlichtingen wenscht omtrent de eischen van toelating, kosten, enz. vrage aan genoemde heeren, die u gaarne van dienst zullen zijn. Donderdagavond werd alhier in het ca fé van de heer Nota een vergadering be legd om te komen tot oprichting van een vereeniging, welke zich ten doel stelt, de vreemdelingentrek hier naar het noorden van het eiland met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen. Een 20- tal personen was aanwezig.' De vergade ring stond onder leiding van de heer J. van 't Noordeinde, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat deze vergade ring het gevolg was van de scheuring, ontstaan in Mooi 'Texel, door de oprich ting van een V.V.V. te de Koog. In de Tex. Crt van 13 Juli 1.1. reeds kwam een bericht voor omtrent het bedanken van het meerendeel der leden van Mooi Texe! te de Cocksdorp en omstreken mét het doel hun eigen weg te gaan (niet van onze gewone correp.- Red.) Thans is dit een voldongen feit. De heer Van 't Noordeinde noo'digde de vergadering uit haar oordeel uit te spreken over de vraag of een V.V.V. op de Cocksdorp levensvatbaarheid zou hebben en of op richting van zoo'n vereen, gewenscht is. Algemeen was men van oordeel, dat een dergelijke vereen, hier in het belang van de Cocksdorp zou zijn. Alle aanwe zigen zeiden toe lid te zullen worden van ue op ie iicnien vereeniging. Hierna werd overgegaan iot veiKiezing van een ue— siuur. dij eerste sienmung weruen geno de ue neer en j. van 't iNoondemue, ij. muernesie en A. oiOin. iNa Herstemming lussenen ue neeren iv. oieoeu, j. oarenus en u. KiKKeri weruen nog gesozen ue neeren ix. ïneuen en j. bureaus. De neer J. van 't Noorueiade weid benoemd tol voorzitter, de heer A. blom tot secr. iNog werden eenige Desprelongen ge voerd van huishoudelijke aardj waarpij de secr. opgedragen wei d een ontwerp- reglement samen te stellen, dat dan op een zoo spoedig mogelijk te Houden aig. \ergadermg aan een besprekmg zou kun nen worden onderworpen. De contributie werd oepaald op f 1,per jaar. le ongeveer iialf elf sloot de voorz. de vergaderuig, ue lioop uitsprekende, dat velen liet dorpsbelang en daarmee uniegenzeggelijk hun eigen belang zullen begrijpen en zich spontaan als nd zul len aanmelden. De secr. is te allen tijde bereid hun namen te noteeren. Examens. Bram Westdorp, alhier, die onlangs voor het Esperanto-diploma A slaagde, ontving eerst les van de heer Klinkers, na 'diens vertrek van de hejer M. J. Oele. We deelen dit laatste ter aanvuliuig' van ons bericht gaarne nog mee. OOSTEREND. Excelsior-nieuws. Men had vernomen, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer Pool, titans te Ro- kanje, destijds hoofd van de biez. school alhier, tevens oprichter en eerste direc teur van Muziekvereen. Excelsior hier was komen logeeren. Al spoedig had Excelsior daarom het plan opgevat hem te verrassen: Woensdagavond werd hem midden in het dorp door het corps een muzikale hulde gebracht. De muziek gaf een prettige variatie en bracht veel volk op de been. Nadat verscheidene nrs. ten beste waren gegeven, vroeg de heer Pool het woord. Het kwam spr. koud over, naar hij zei, daar liet eerst zijn plan niet was, het eiland te bezoeken. Maar dat hem dit te beurt zou vallen, had hij in liet geheel niet verwacht. Spr. was 'blij na plm. 25 jaar nog enkele bekende ge zichten onder de muzikanten te zien. Hij had reeds eerder vernomen van de bloei der vereen, en hoopte, dat het zoo voort zou mogen gaan, gelijk het ging met Let corps „Sursum Corda", van Vlaardin- gen, waarvan spr. ook oprichter en eer ste 'directeur was. De directeur zal li ier voor moeten zorgen. Het mooie vaandel sprak hij is wel een biezoncter blijk van medewerking en waardeering der burgerij. Moge ook in de toekomst zij haar medewerking geven. Dit is noo- dig, want een muziekvereen. staat veelal voor vrij hooge uitgaven. Spr. dankte aan het slot van zijn toespraak voor de vriendelijke attentie, waarop na een drie werf hoera voor de eerste directeur van Exc. het corps nog een rondgang maakte. Oude rijwielplaatjes. De heer P. Burger, groentenhandelaar alhier, is bereid oude rijwielplaatjes iij ontvangst te nemen. Het bureau van dit blad zorgt voor de doorzending. Zie' le pagina. (Wie helpt op de andere dor pen mee Red.) OUDESCHILD S.S De Dageraad De lezers worden er aan herinnerd, dat de Dageraad Dinsdag 2 Aug. niet tus- scfien Texel en den Helder zal varen, zoo dat de diensten 7,en 12,30 van Texel - en 9,— en 14 uur van den Helder die dag vervallen. De boot is voor 2 Aug. nil. afgehuurd door de Chr. Oranjevereen., te den Helder, die dan met de leden 'n vaartocht organiseert zooals we reeds meldden naar Harlingen, Terschel ling en de Zuiderzeewerken. Bootje omgeslagen op het Marsdiep. Maandagavond was op het Marsdiep een drietal visschers be^ig de netten na te zien. Ze hingen daarbij over boord', waardoor het vaartuigje omsloeg en de visschers te water raakten. Twee van hen hadden waterlaarzen aan, welke het hun erg moeilijk maakten op het omge kantelde bootje te klauteren. Een van hen was spoedig buiten gevaar en sfak zijn maat een riem toe. Deze was spoedig ook op het „droge". De derde man kon niet zwemmen en zonk. Met veel moeite slaagde men er in, hem op de boot te krijgen. Hij was toen bewusteloos. Met een andere vlet, die te hulp kwam, wer den de visschers naar de wal gebracht. De visscher, die zoo lang te water had gelegen, bleef nog geruime tijd bewuste loos. Vrij lang heeft men bij hem kunst matige ademhaling moeten toepassen. (We ontleenen het bovenstaande aan de Schager Crt. Een nadere plaatsaan duiding ontbreekt.) Dat was op het kantje. Donderdag is de auto van de pastoor van de Cocksdorp hier bijna in de ha ven gereden. Ze stond verlaten op een hellend gedeelte van de kade en begaf zich toen op eigen gelegenheid naar de waterkant. Met de voorwielen boven het Te Abcoude is een 26-j. Amster dammer aangehouden, die op klaarlich te dag een brandkast stal uit een villa te Nieuwer-Amstel. Te Roosendaal sloeg een auto door liet gladde asfalt over ue kop. Mevr. Schonk uit Haarlem werd gedood. Een andere dame levensgevaarlijk gewond. Te Muiiden is de 54-j concierge van het Muiderslot gearresteerd wegens oplichting van f30.000 (niet in verband met de administratie van 't slot). Te Tilburg is zonder eenige offici- eele plechtigheid het Burgers Dierenpark voor liet publiek opengesteld. Er was druk bezoek. De aanleg van het park en de huisvesting der dieren wekten veler bewondering. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat van Maandag 1.1. af, België de visch- invoer beprekt. Toegestaan wordt een in voer van 25 pet. der in het vorige jaar verzonden kleinere vischsoorten en 90 pet. van de kabeljauw, schelvisch en rog.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5