De boerenhofstede „Vlijt" geheel in aseh gelegd Sportnieuws. Men schrijft ons: We hebben het bezoek van de K.F.C.- adsp. weer achter de rug. Deze, bijna kunnen we spreken jaarlijksche gebeurte nis stond reeds lang in het midden van de belangstelling onzer jongens. Met vreugde worden deze dagen tegemoet ge zien, en als altijd ging het er ook nu weer prettig aan toe. Zaterdagmiddag werden de gasten opgewacht en met gejuich be groet. De jongens en ook vele ouders en andere gastheeren waren present en spoe dig was de Oroeneplaats door de adsp. ontruimd. De reis had onze jeugdige gas ten blijkbaar geen hinder bezorgd, want toen de jongens van K.F.C.-adsp. B. de strijd aanbonden tegen onze Benjamins bleken de onzen tegen hen niet opgewas sen. Niet alleen, dat ze te klein en te jong waren, ook het spel zelf bleef ten achter. Toch hebben we dikwijls aardige momenten gezien. Het doelpunt uit een voorzet van Jan Stem en door Dik inge zet was heel mooi. Deze wedstrijd werd door K. gewonnen met 1—4. Vervolgens kwamen cLe B-mannetjes in het veld. Een spannende wedstrijd van het begin tot het einde. Ook hier het veldspel der gasten beter. Toch wisten onze jongens nog een gelijk spel te for- ceeren. Het zou blijken, dat dit de beste uitslag zou worden van het tournooi. Tenslotte kwamen de jongens van A aan de beurt. Wij hadden nog eenige hoop, dat A de eer zou redden, maai" ook hier bleken de onze niet tegen het goed getrainde K-elftal bestand. Tot de rust werd uitstekend stand gehouden, wist geen der elftallen het net te vinden. Na de rust raakten de onzen uitgespeeld en werd Bela driemaal gepasseerd. In deze wedstrijd werd zeer goed het resul taat van intensief trainen gedemonstreerd. Bij T. was Bela in prachtvorm, terwijl we ook Piet Kikkert even willen noemen als een der beste van het elftal. Zondagmorgen oin half tien gingen we vergezeld van een groot aantal adsp. van T. op de fiets, per autobus naar de Koog. Het was prachtig weer en spoedig lagen allen in zee te spartelen. Na een poosje arriveerden de overige jongens van het Westerslag af om het gezelschap te com- leteeren. Er werd heerlijk gebaad, waar- ij het balspel danig werd beoefend en het aan duikelingen en lachsalvo's niet ontbrak. Het gezelschap koerste vervol gens naar het Westerslag, waar het water nogmaals werd geprobeerd" Om ruim 3 uur trokken we terug. In „Bosch-en-Duin vonden de vele dorstige kelen een fris- sche dronk. Om kwart over vier waren allen in den Burg terug. Om zes uur vingen de wedstrijden weer aan. De C.-elftallen gingen elkaar weer bekampen. Het werd een aardige wed strijd, waarin onze jongens beter partij gaven dan Zaterdag. Met 20 moesten onze jongste adsp. het loodje leggen. En kele zeer goede kansen gingen verloren. Voor C. waren de potlooden verkeken. Afd. B moest nu haar geluk beproeven. Ze had nog wel een kansje, want werd gewonnen, dan waren de prijzen binnen. Maar de B's van K.F.C. spanden zich extra in en sleepten met een 52 over winning de prijzen in de wacht. De laatste kans was wel ,'ieel klein. De A-elftallen kwamen weer aan de beurt en het werd een mooie wedstrijd met prachtige momenten en als gevolg prima doelpunten. De T.-adsp. spanden zich in en wisten 'door hard werken te domi- neeren. De aanvallen werden door de K.- halfs prachtig opgezet en bijna alle voor hoede spelers waren in staat daarvan te profiteeren. Dit goed sluitend spel was de onzen te machtig. Met 53 werden onze jongens afgepoederd. Onze adsp. hebben zich, ondanks de nederlagen, zeer goed gehouden en be- bewezen, dat voor ons de jeugd nog wel goeds voor de toekomst in zich sluit.i (Wordt vervolgd.) Morgenavond half adht precies speelt Texel II tegen Oudeschild. Elftal: 3 Nic. de Graaf Dik Keijser H. Stompff M. Koorn A. Dros Dz. K. Dros P.Bruin A.Huizinga G.Witvliet J.Bruin Jb. Geus Res.: M. Vlaming en Jac. Helsloot. Veilingberidht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De prijzen waren Maandag weer eenigszins hooger. Doordat de produktie geregeld terugloopt, zullen we zoo lang zaam aan wel eenige verhooging krijgen. Door sommige aanvoerders wordt slecht voor de eieren gezorgd. Hierdoor krijgen we klachten over de kwaliteit. We kun nen er dan ook niet genoeg op aandrin gen aan de eieren de grootst mogelijke zorg te besteden. De mindere kwaliteit wordt afzonderlijk verkocht en kan niet de prijs opbrengen, welke de goede kwa liteit oplevert. Vooral geen eieren was- schen of in de zon laten liggen: Examens. De heer J. J. Mets, oud-Texelaar, thans te Amsterdam, deelt ons mee, dat van de zeven cursisten, door hem voo rhet Espe ranto-diploma A opgeleid^ er 6 slaagden, Examens. Aan de Vakschool voor Meisjes te den Helder ging onze plaatsgenoote, mej. Neeltje Tiessen over van het le naar het 2e (en hoogste) leerjaar Opleiding Huis houdster. Aan de R.H.B.S. te den Helder ging onze plaatsgenoote mej. Frouwtje Jon ker over van de 4e naar de 5e (hoogste) klas. ALLERLEI. Er komt een kleine wijziging in de dienst van T.E.S.O. Zie de adv. in dit nummer: ingang morgenochtend reeds. Ge kunt veel ongemak voorkomen, wanneer ge de krant niet met anderen sa men leest. Voor zes ct. per week zijt ge zelf abonnee (buiten den Burg nog geen acht.) RADIO-CENTRALE - DEN BURG. De Radio-Centrale van de heer F. Mit- telhauser alhier is overgegaan in handen' van de heer J. van Swinderen, die reeds geruime tijd bij de heer M. werkzaam was. De heer Mittelhauser gaat zich el ders, buiten de gemeente, vestigen. De heer Van Swinderen zal zich gaarne be ijveren de luistervinken als tot nu toe zooveel mogelijk tevreden te stellen. De heer Mittelhauser zullen velen dank baar blijven, omdat hij de man was, die het plan tot radio-distributie hier ver wezenlijkte. DE WAAL. Sportnieuws. Vrijdag speelde onze nog jeugdige korfbalclub de Waal II tegen Oudeschild; ze verloor met 23, hoewel ook de Waal zich kranig weerde. E>e heerMi- chels leidde verdienstelijk en zal met ge noegen op deze wedstrijd terugzien. De Waal I verloor met negen punten van de Cocksdorp. In aanmerking moet genomen worden, dat de veneeniging nog in haar kinderschoenen staat. Door oefening kan veel bereikt worden. De dub telt nu 24 werkende leden, waaronder heel goede krachten, en 48 donateurs. Naar we vernemen zal binnenkort ge;- speeld worden tegen een 12-tal uit den fiaag, dat hier waarschijnlijk komt kam peeren. OOSTEREND. Door de bliksem gedood. Zaterdagmiddag woedde boven Ooster end en omstreken een kort doch hevig onweer. Van den heer Boersen, Zeven huizen, werd een schaap door de bliksem gedood. Op Westerbuurt sloeg de blik sem in een radio-antenne. DE KOOG. Paardensport-demonstratie. De aandacht wordt gevestigd op een ad vertentie in dit num mer, waarin een de monstratie der Lande lijke Rijvereen. Texel wordt aangekondigd. Stellig zullen veel Texelaars daarbij te genwoordig willen zijn en zullen hotel- en pensir «houders niet nalaten hun gas ten te wijzen op deze mooie gelegenheid om met deze landelijke sport bij uitne mendheid kennis te maken. Huurders van gemeentegrond. In overleg met de heenen J. en P. C. Bakker (Koogerveld) en A. Eelman (Waal- en Burg), huurders van gemeentegrond alhier, stellen B en W de raad voor hun pachttijd met twee jaar te verlengen en de pacht te verminderen met veertig pet. In verband met de geringe waarde van de bloembollen en de algemeen gangbare meening op het gebied van pachtprijzen verwachten B en W bij openbare verpach ting geen hoogere opbrengst. Gebr. Bak ker zouden behoudens goedkeuring door de raad en Ged. Staten dus 0.5 HA kun nen pachten voor f62.50, de heer Eelman 0.49 voor f50. De perceelen nog in gebruik bij de hee- ren C. Kuip en C. Kooiman, zouden B en W openbaar willen verpachten. Waak voor eigen veiligheid en die van anderen. Het gebeurt niet zelden, dat flessehen, loeilampjes, enz. hier aangespoeld, aan et strand wonden stukgesmeten. Hoe gevaarlijk dit is bleek onlangs, toen hier een vijfjarig knaapje door glasscherven aan een voet vrij ernstig werd gewond. We roepen de medewerking in van allen die zulke ongevallen kunnen voorkomen. Ruim zoo mogelijk glasscherven uit de weg, als ge ze vindt en sla in geen geval' aan het strand glas aan stukken. DE COCKSDORP. Subsidie Autobusdienst Reuvers. Naar we vernemen stellen B en W de raad in zijn vergadering van heden voor de overeenkomst met de heer T. Reuvers, alhier, voor een jaar te verlen gen en het liem te verkenen subsidie ongewijzigd te laten evenals de daaraan verbonden voorwaarden. Het gemeente bestuur acht vermindering van de hem te verstrekken financieele steun uitgesloten, daar de ondernemer onlangs zijn tarief belangrijk verlaagde en het aldus op een alleszins billijk peil bracht. In een ander geval verkeert de heer Boekei, die zich 1 Jan. 1.1. bereid ver-: klaarde de diensten van den Burg op Oudeschild. den Hoorn en de Koog te onderhouden, zonder financieele steun van de gemeente en die de post kosteloos meeneemt, ondanks het feit dat ook hij zijn tarief verlaagde. Stoutmoedige klanten. De Duitsche kanovaarders, van wie on ze corresp. te Oudeschild schrijft, zijn Zondag naar Vlieland overgestoken, na bij de heer Buijs, van de vuurtoren, een koppie te hebben gedaan Het plan was via Vlieland naar Harlingen te gaan Daar zouden zij de trein naar Keulen ne men. De opvouwbare kano zou in de rug zak worden gestopt. Gemiddeld legden ze tien K.M. per uur af. Een merkwaar dige tocht, wanneer men bedenkt, dat de jongelui ze waren plm. 20 de "Rijn afkwamen en via 't IJ, N.-Holl. Kanaal, Marsdiep, Texelstroom en Eierl. Gat Vlie land bereikten Examens. Onze plaatsgenoot de heer S. de Waard Mz., thans werkzaam te den Burg, slaagde op de te Amsterdam gehouden Federatie-examens voor het „Mercurius" Diploma-Boekhouden. OOST. Visscherij. Met de visscherij is het hier zeer slecht gesteld. Paling- en botvisscherij, welke anders om deze tijd een broodje oplever den, zijn thans zoo slecht als nimmer te voren, voor zoover men weet. Ook komt geen zeegras aan de kust. Uit betrouw bare bron vernamen we, dat al het zee gras óp de waarden, waar het groeide, zwart en krachteloos wordt en afsterft De wiermaaiers konden nog slechts met groote moeite een partijtje goed zeegras bekomen. De oorzaak hiervan is vermoe delijk de afsluiting van de Zuiderzee. Vóór de afsluiting werden de waarden regelmatig overstroomd met minder zout en meer slijkhoudend water uit de Zui derzee. Thans wonden ze enkel gevoed door het zooveel zoutere en heldere wa ter van 'de Noordzee. Het zeegras kan hiertegen geen weerstand bieden en sterft af. Dit is voor de visscherij zeer nadeelig, daar de paling bij voorkeur in 't zeegras verblijf houdt en de bot ook graag bij de wierwaarden vertoeft. Wan neer het zeegras van de waarden ver dwijnt, gaat ook de krukelvisscherij te niet, daar ook de krukels zich beslist in het zeegras ophouden. De barre zand vlakten, 'die voor de wierwaarden in de plaats komen, zullen de visscherij zoo eindigt onze corresp.. zoo niet geheel, dan toch geducht achteruit doen gaan.' WAAL-EN-BURG. Verbreeding Middelweg over 2500 M. Breedte van 5.85 M op 13 M. Kosten begroot op f 8500. Het gemeentebestuur stelde zich in ver binding met de dijkgraaf van Waalenburg met wie het een event, ver breeding van de Middelweg besprak,. De weg strekt zich van de Eierl. weg bij de Waal tot Pijpers- dijk uit over een lengte van plm. 2500 M. Het plan zou zijn de breedte van 5.85 op plm. 13 M. te brengen en wel door de verbreeding aan weerszijden te doen plaatshebben, hetgeen de hoeveelheid werk verdubbelt. De kosten wonden op f8500 begroot en bestaan vnl. in loon en verze- keringspremiën. Om de gemeentekas niet al te zeer te belasten, stellen B en W zich voor een Rijks- en Prov. subsidie aan te vragen. Zij oordeelen het onverantwoord idit na te laten, daar niet te voorzien is, wanneer hier de abnormale werkloosheid eindigt. De voorwaanden door Rijk en prov. aan deze subsidiën verbonden, zul len volgens hen moeten worden aanvaard. Het Dag. Bestuur van Waalenburg is bereid te bevorderen dat de verbreeding van de Middelweg met medewerking van de gemeente tot stand komt. B en W vertrouwen, dezelfde medewerking van de vergadering van Hoofdingelanden te mo gen ondervinden. EIERLAND. Zondagavond is de kapitale boerenhof stede „Vlijt", alhier, eigendom van en be woond door de heer J. Zeeman, door on bekende oorzaak geheel in vlammen op gegaan. De brand brak omstreeks acht uur uit en werd het eerst opgemerkt dooT kinderen van de heer Zeeman, die de ka mer instormden met de woorden Moe der, de schuur staat in de brand". De bewoners, die des middags op stap wa ren geweest, waren toen juist een uur thuis. Zoo snel greep het vuur, dat in de groote hoeveelheid hooi, welke de schuur vulde, gretig voedsel vond, om zich heen, dat toen de bewoners zich in veiligheid hadden gesteld acht vet te varkens en een paar kalveren slechts met groote moeite door buren konden worden gered. Onmiddellijk na het uitbre ken van de brand, is om de brandweer ge telefoneerd, maar het was reeds tegen half tien, toen de spuit verscheen, waar door niet alleen de schuur geheel af brandde, maar ook het woonhuis, dat er door een brandmuur van gescheiden was. De spuit bepaalde er zich nu maar toe het schuurtje en de hooiklamp van S. Keijser nat te houden, daar ernstig ge vaar voor brand bestond door de gewel dige vonkenregen. Gelukkig stond er maar weinig wind, anders was de spuit ook hiervoor te laat geweest. Van het huisraad is maar weinig gered. Vele land bouwgereedschappen gingen mede ver loren. Het gezin van de heer Zeeman, die negen kinderen heeft, van wie de meeste thuis waren, werd bij buren onderdak verschaft. Daar de brand tot op groote afstand zichtbaar was en een overweldigende aan blik opleverde („Vlijt" behoort tot de grootste boerderijen van Eierland-; de plaats omvat 26 H.A.) waren honderd tallen nieuwsgierigen uit verre omtrek toegestroomd. Het was reeds zeer laat, toen de laatste kijkers huistoe gingen. (Het was Zondagavond, of den Burg uit gestorven was. Red.) De spuit is nog lang in actie gebleven en vertrok Maan dagavond pas. De burgemeester was op liet terrein van de brand aanwezig. De boerderij was op beurspolis ver zekerd. Ook de inboedel was verzekerd. Gelukkig, dat de brand de bewoners niet in de nacht verrast heeft. Gezien de snel le uitbreiding zou het er dan voor de le iden van het gezin en het vee slecht uit gezien hebben. Een klein schuurtje, dat bij de groote schuur stond, alleen is voor het vuur bespaard gebleven. Ill!ll#!lllii Wie bezuinigt op adverteeren, IIIIIIOIHIli Ziet binnen afzienbare tijd zijn llllll«llllil omzet zuinig worden. OUDESCHILD. Examens. Aan de Vakschool voor Meisjes te den Helder ging onze plaatsgenoote, mej. J. Smit over van de le naar de 2e klas van de 3-j. voorbereidende cursus. Sportnieuws. Maandagavond speelde voetbalclub O- schild tegen de Cocksdorp. Uitslag 10 voor onze club. Morgen wordt te den Burg tegen Texel II gespeeld. Schoolreisje. Zaterdag maakten de schoolkinderen van derde klas en hooger een prettig schoolreisje naar Haarlem en Zandvoort. Ze troffen op de reis schitterend weer, maar toen zij op Texel aankwamen, re gende het geweldig. Duitsche Kanovaarders. Zaterdagavond kwamen twee kanovaar ders uit Keulen hier in de haven. Ze wa ren des morgens uit Alkmaar en des mid dags om vijf uur van den Helder gegaan. Om half negen arriveerden ze hier. Ze zouden op Texel overnachten (een tent hadden ze aan boord) en dan naar Vlie land gaan. Het moge een mooie sport zijn, ons lijkt het vrij gewaagd met zoo'n rank bootje de zee over te steken. Echtpaar over het Marsdiep gezwommen. Het echtpaar Bogert, uit den Helder, meldt de Heldersche Crt., is Maandag avond van Kaaphoofd te den Helder ver trokken om over het Marsdiep te zwem men. Omstreeks half tien kwam het zwem- lustig paar hier aan. Beiden gevoelden zich nog kiplekker en waren zichtbaar voldaan over hun prestatie. Met de vlet, die het echtpaar gevolgd had, gingen zij naar de vastewal terug. PRINS HENDRIK-POLDER. Polderbestuur. De heer B. C. Lap werd bij Kon. Be sluit herbenoemd tot heemraad van de P.-H. Polder. ONS BEDRIJF is ingesteld op het vlug leveren van NET druk werk tegen lage prijs. Niet klanten werven alleen, maar ze behouden tevens is ons ERNSTIG streven. We willen U tevreden stellen met alle ons ten dienste staande middelen. Vraagt eens onze modellen. Drukkerij Texelsche Courant. Bekendmaking. De burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in den Texelstroom bezuiden Oudeschild een ongeladen TOR PEDO is verloren gegaan. Voor het vinden en terugbezorgen der torpedo binnen veertien dagen wordt door den Commandant der Marine een premie uitgeloofd van f300.— en voor het later vinden en terugbrengen een premie van f 150. Texel, 25 Juli 1932. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2