FALKENROTH ZICHTEN Blanke slingerhoning net dagmeisje ADVERTENTIÊN SrWaT Texel' 28 Juli 1932' zijn goed. F. ZEGEL, Parkstraat. lieren tegen te gaan. Maar we moeten 'n uitbreidingsplan hebben om er een schotje voor te steken. De particulier gaat een paar kwartjes lager en de gemeente blijft met haar land zitten. Dhr Dros: Laat wat gauw met een plan voor den Burg beginnen. Het duurt met de Koog al zoo lang. Het voorstel (zie vorig nr.) wordt aangenomen. 7. Bijdrage voor wegverbreeding. (Zie uitvoerig vorig nr.) Dhr De Graaf vraagt naar de ziekte- premie. Voorz. antwoordt, dat twee pet. op het loon verhaald wordt ingevolge de instructie van de minister. Dhr Bruin: Er zijn dagen geweest, dat een arbeider hier geen f2.50, zooals afge sproken, maar ver beneden de f2.ont ving, terwijl een gezin m.i. noodzakelijk f7.65 per week moet uitgeven. Wat wordt er gedaan, om meer voor een arbeider te' 'krijgen.? Hoe kon de minister hier 25 ct. voor uurloon vaststellen? Ik zou de cor respondentie hier ter tafel wenschen, die daarop betrekking heeft. In het vrije be drijf wordt hier 20—22 gld. verdiend, inbegrepen de emolumenten. Dit is te ver dedigen en te rechtvaardigen tegeniJver de minister. Er moet een prikkel zijn, om naar het vrije bedrijf te gaan, maar waarom werken de boeren niet mee. Er wordt geparasiteerd op de werkloosheid Groot is het aanbod, klein de vraag. Al zouden schapen en graan in prijs stijgen, ik geloof niet, dat er rekening mee ge houden zou worden. Ook dan worden hongerloontjes betaald, wat ik bewijzen kan ook. Er wordt m.i. niet genoeg mee gewerkt om de last der werkloosheid te verminderen. Onze fractie zal tegen het voorstel stemmen. Het mag een mooi werk heeten, het moet niet ten koste van het leed en het zweet van de arbeider" gaan.; Belgen worden genomen om de loonen te drukken. De arbeiders zou men buiten gewoon zwaar werk laten verrichten te gen een loon, zeer beneden het gemiddel de. Daar bedanken we voor. Er zijn wel andere objecten: bebossching van de duinen, meer rijwielpaden, ook naar de Cocksdorp, meer beplantingin die geest moet meer gewerkt worden. Dhr Parlevliet: Ik lees tot mijn ver wondering, dat volgend jaar hooger be lasting noodig zal zijn. De werkloosheid heeft nog niet zooveel gekost. Ik zal danook tegen iedere belastingverhooging stemmen, zoolang de loonen van onze ambtenaren nog niet aan de tegenwoor dige tijdsomstandigheden zijn aangepast. Ook kan ik de voorwaarden niet goed keuren, waarop Rijk en Prov. subsidie geven. Toen er actie kwam, is het loon verhoogd. Wel een bewijs, dat er de eer ste keer niet uitgehaald is, wat er voor de arbeiders inzat. Ik zou hun een minimum loon van f 15.— willen verzekeren. Voor werkloozen uit het noorden van het eiland zou ik werk wenschen aldaar, b.v. ont- inning van de vlakken bij de Cocksdorp ►hr Epe zei tooh, dat er werk genoeg was. Dhr De Graaf: Is de verbreeding van de Middelweg een polderbelang of een algemeen belang? Volgens mij is het niet biezonder productief werk, al wordt de Koog er ook bijgehaald. We moesten uit zien naar werk over heel Texel. Wat dhr Bruin over loonen van 20—22 gld. zegt is abuis. Dhr Dogger: We tellen Eierland niet mee. Dhr De Graaf: Eierland hoort ook tot de gemeente. Mis bruik wordt er van 't groote aanbod niet gemaakt. Het is wel makkelijk een groote mond op te zetten, het onmogelijke voor mogelijk te houden en de verantwoor delijkheid weg te schuiven. Hef is niet prettig dit van een vrij groote fractie te hooren. Met groote woorden kan de S.D. A.P. zeggen, dat de boeren niet met hen meeleven, maar je moogt ze gerust na gaan. Het is wel prachtig een stuk in de krant te zien, dat een ander misschien, voor u heeft opgemaakt, maar daar komt men niet verder mee. Dhr Bruin: U praat misschien om in de krant te komen, maar ik kom voor de arbeiders op. Dhr Dros: 2022 gld. is boven 'het ge middelde. Dhr Bruin: Wij laten het aan daden niet ontbreken. Laat dhr De Graaf maar nagaan wat onze fractie deed. Als er meegewerkt wordt, kan hier 30 ct. per uur worden betaald. Hoe hoog is het loon hier opgegeven? Ik pleit niet om in de krant te komen. Ik heb de indruk dat dhr De Graat dit gaarne wil. Dhr De Graaf: We moeten naar voren bren gen, wat mogelijk is. Meer er van zeg gen zou tijdverknoeien zijn. Dhr Hen- kes: Er zijn een massa gemeenten die 30 ct. geven. Door actie is het hier van 20 op 25 gekomen. We zitten danook niet stil. Dhr Dogger; Een verwijt komt ons niet toe. Dhr Kikkert: Beter een. halt ei dan een leege dop. Dhr Dog ger: Alweer een half ei. Dhr Kik kert: Voor de Koog acht ik de beteekenis, van verbreeding met groot. Als de ge meente de zaak niet aanpakt, zal de pol der het zeker niet doen. Als dhr Bruin 30 ct. kan krijgen, is dat aanlokkelijk, maar we moesten eerst dit maar aan vaarden. Dhr Epe zei, dat er nog werk genoeg is. Ik zou het betreuren, als we hiernaar geen onderzoek instelden. Voorz.: Het spijt me, dat dhr Bruin (te nadruk legt op wat gebeurd is. Er ontstond eerst wat verwarring, maar nu hebben we toch een beter loonstandaard. Vorige week is een vrij behoorlijk loon betaald, maar dit wordt niet opgemerkt. Ze moeten er nu van komen, al is het. geen rijkdom. Dat we aan fietspaden niet toekomen, zit in de duurte van het materiaal. Wat de toestand van de ge- meente-fiaanc. aangaat, zij dhr Parlevliet opgemerkt, dat ze door de werkverschaf fing een heele knauw hebben gekregen. - Let maar eens op de a.s. begrooting. Dhr Parlevliet wenscht f 15,minimum loon. Dan stemt hij er voor. Dhr Dog ger: Als het maar weer geen 89 gld. wordt. 25 ct. per uur is een fooi. Vertell nu eens ruiterlijk, hoe we aan die 25 ct. komen. Voorz.: De rijksinspecteur van de Arbeid heeft hier zijn gegevens ge zocht en is ook bij mij geweest. Dhr Bruin heeft een brief van de 'Minister, waarin meegedeeld wordt, dat voor de onderhanden zijnde werken subsidie is toegezegd. Desgevraagd deelt de voorz mee, dat er hier nog 36 werkloozen zijn.' Dhr Dogger: Is de raad er niet voor te trachten meer dan 25 ct. te krijgen Voorz.: De minister niet. Dhr Bruin leest een schrijven voor van de S.D.A.P. afd. Texel aan de Minister, waarin om 30 ct. uurloon wordt gevraagd, zooals, ook in de Haarlemmermeer wordt betaald Dhr Parlevliet: Dhr Tiessen is naar het werk gegaan en zei daar: Jullie krij gen 15 ct. per kub. M. Toen het volk protesteerde, werd' er 16 ct. van gemaakt (voor de juiste bedragen sta ik niet in) en na nieuwe protesten resp. 17 ct. tot 20 ct. Dat werkt gerechtvaardigd wantrou wen. Zooiets mag niet bij opbieden gaan. Voorz.: Als het zoo ging, was dat niet in opdracht van B. en W. Maar ik vind het zoo gek niet, wanneer het er om ging na te gaan wat er gepresteerd kon wor den. Öp de vraag, of dhr Parlevliet wel zeker is van zijn zaak, luidt het ant woord: Zoo is het. Ik zit 'hier geen pot je te liegen. Dhr Lap vraagt een ern stig onderzoek. Weth. Vlaming Een dergelijk geval moest eerst ten onderzoek bij B. en W. worden gebracht vóór het in de raad komt. Zoo'n opdracht zou te gek zijn. Het geval komt me vreemd en onwaarschijnlijk voor. Dhr Kikkert: Het zal met de aard der specie in ver band hebben gestaan. Dhr Parlevliet: Ditzelfde geval heb ik ter sprake ge bracht in de conferentie mei de voorz., zoodat alles tijdig kon worden onder zocht. Weth. Vlaming: lk was daar niet bij. Verder geef ik de S.D.A.P. in overweging niet tegen te stemmen, want we zullen nog moeite genoeg hebben om het werk uitgevoerd te krijgen, zooals voorgesteld wordt. Het werk is nuttig, maar niet noodig. Het is niet zulk pro ductief werk als wordt beweerd. STEMMING heeft plaats. TEGEN stemmen de heeren Bruin, Dog ger, Parlevliet en Henkes. De Middelweg in Waalenburg zal over 2500 M .van 5,85 op plm. 13 M. worden gebracht. De kosten worden begroot op fS500 en bestaan voornamelijk in loonen en ziekteverzekeringspremiën. Dhr Leber vraagt of zoo mogelijk eerst de meer urgente verbetering van de weg door Burger Nieuwland ter hang geno men zal worden. Dit schijnt niet moge lijk. Dhr Kikkert: De weg is wel af gebakend. Dhr Parlevliet hoopt, dat ook aan meer nabije werkgelegenheid voor arbeiders van Noord-Texel wordt ge dacht. Hiermee eindigt de discussie. RONDVRAAG. POLITIE. Dhr Dogger vraagt, op wel ke grond aan de haven zoo veelvuldig pro cessen-verbaal worden uitgedeeld aan chauffeurs, die er geen standplaats schij nen te mogen innemen. Staat dit met de busdiensten in verband? Voorz.: Ik weet er niet van. Er is nog niet één proces-verbaal binnengekomen. Er kunnen overtredingen gepleegd zijn van de mo tor- en rijwielwet, van de politieverorde ning, maar ik draag daarvan geen ken nis. Dhr Dogger: Dus de commissaris van politie maakte de chauffeurs alleen maar bang. VERKEER. Dhr Dogger vraagt alleen bij hooge uitzondering toe te staan, dat auto's van de dorpsstraat gebruik maken, te O.schild. Onlangs is 'n huis gerameid. De straat is ook maar 2,15, een auto vaak 2,10 M. breed. Dhr Lap raadt aan paaltjes te zetten. Voorz. zal er acht op doen slaan. Dhr. Dogger wijst in verband hiermee nog op de Achterweg, waarvan gebruik kan worden gemaakt. BRANDWEER. Dhr Dros dringt aan op het stationneeren van een spuit in Eierland. En anders een spuit op lucht banden, opdat die vlug uit den Burg ach ter een auto aan arriveeren kan. De spuit was bij de brand op Vlijt al heel laat. Voorz.: Het eerste bericht luidde: „Brand op de Ruitersplaats". Later bleek het op Vlijt te zijn. We gingen eerst kij ken en lieten daarna de spuit komen. We moeten zekerheid hebben, voor we met de spuit uitrukken. De broer van dhr Leber belde naar de Koog, maar toen was er a? bericht naar den Burg. Weth. Vlaming: Als de brandmeester zijn taak ernstig opvat, komt alles terecht. Dhr De Graaf: We hebben nu motorspuiten, die heel Texel kunnen bedienen, maar de brandweer is niet goed geregeld. Ik had bij de brand op Vlijt de leiding. De spuit was geen minuut te laat. Om negen uur kwam ik er aan. Toen brandde de zol dering reeds en was redden uitgesloten.. De spuit reed vrij vlug. Dhr Lap wijst er op, dat hij voor den Burg alleen brandmeester is. Hij geeft toe, dat de or ganisatie beter moet worden. Voorz. gaat hiermee accoord. Ook weth. Vla ming. Dhr Parlevliet: Het eenig licht puntje is nu, dat de boeren denken: Nu kan de spuit een tijdje wegblijven. Dhr Leber: In aanmerking moet worden de groote uitgestrektheid van Eierland en de vele branden, die er voorkomen. En waar niets gered wordt, vult dhr Dog ger aan. FIETSPADEN. Dhr Kikkert wijst op de noodzakelijkheid van verbetering van de fietspaden naar de Koog en door de staat van het fietspad De Koog Dennen. Bij de mond van de Slufter zou spr. een wegwijzer met „Slufter" wenschen. Dhr Leber brengt dank voor het aanbrengen van drinkwaterputten in Eier land. Dhr De Graaf zou het glop van Van 't Noordeinde naar Daalder te de Cocksdorp voor fietsers willen verbie den. KERMIS. Hoe denken vervolgt dhr De Graaf, B. en W. over het opheffen van de kermis Ik zou een dergelijk voorstel met medewerking van een aantal leden willen doen. Ik vind, dat kermis in deze tijd van de baan moet. Andere tijden, andere zeden. Kermis geeft een ruime ge legenheid tot geldverkwisten. Ik heb me geërgerd aan de cake-walk, die de men- schen voor hun dure centen op de straat smeet. Een groote zak rijksdaalders gaat door de kermis van Texel. Principieel heb ik er niets tegen, maar ik voel tocli voor opheffing of opschorting. De som aan pachtgelden zou ik door belastingver hooging laten opbrengen. Dhr Kikkert: Ik ben in principe voor afschaffing. Dhr Parlevliet: Laat dat aan het publiek over. Wie er niet van houdt, blijft thuis. We leven in een vrij land. Er is nu weer een paardenspel op komst. Dhr De Graaf: Men moet het publiek soms aan banden leggen. Weth. Vlaming: Als bij dhr Kikkert is het bij mij een princf- pieele kwestie. Daarom ben ik het niet eens met dhr Parlevliet, al is er ook in zijn betoog iets, dat m ij bezig houdt. Ik heb het gevoelen, dat het publiek nog kermis wil. Er zijn daarbuiten dingen,, die met goed fatsoen niet geweigerd kun nen worden en toch op een kermis lij ken. We zouden een proef kunnen ne men voor een jaar of langer, maar dan ook geen andere vermaken toelaten. Beter lijkt mij: de kermis bekorten en de Zon dag-kermis afschaffen. Kunnen we al wat kermis is of lijkt opheffen, dan ben ik er principieel vlak voor. Voorz. Al geef ik toestemming voor een vermakelijkheid, daaruit blijkt nog niet, dat ik voor ker mis ben. Dhr De Graaf: Is het noo dig, dat ik schriftelijk een voorstel tot afschaffing van de kermis doe Weth. Vlaming: U kunt hiermee wadhten tot de behandeling van de begrooting. N.V. T.E.M.: Dhr Parlevliet heeft in de plaats van dhr Bruin de aandeelhou- dersvergad. van de T.E.M. bijgewoond, over welke vergadering dhr Parlevlietl sleëht te spreken is: Ik heb mogen spie ken bij de goedheid van tie pres.-comm. Ik vind het niet goed', dat je met 99 aan deelen op zak, eigenlijk niets mag zeggen. Kan de -raad de afgevaardigde geen vrij mandaat geven voor het stellen van al lerlei vragen Zoo is het een sdiijnver- tooning, waarvoor ik mij niet meer laat gebruiken. Dhr Lap: En ik ook niet. Dhr Parlevliet: Neem voor mij maar een pop. Kunnen we er niet over stem men Dhr Kikkert: Weigeren is in strijd met uw belofte als raadslid. Dhr Lap: Ik mag toch bedanken voor de eer. Weth. Vlaming; Daar zet ik een vraag- teeken achter. Dhr Kikkert: Stel voor dat allen weigeren. Waar blijven dan de 99 aandeelen.? Weth. Vlaming: Die worden verwaarloosd. Dhr Parlevliet: En als je er zit en je mag niets zeggen.. Dhr Kikkert: Maar de gemeente draagt je het werk toch op. Je weet van toeten noch blazen. Je weet er niets van. en deugt niet voor afgevaardigde en dus ook niet als raadslid. Weth. Vlaming: De heele agenda van de TEM wordt toch in de raad besproken. Dhr Lap: De TEM besohouwt de afgevaardigde van de raad als een nul. Toen ik met vragen in de verg. kwam, zei de voorz. die niet te kunnen beantwoorden. Dhr Parlevliet: Er was nu ook geen mensch. Ik hoorde de notulen lezen van een vergadering, die ik niet had bijgewoond. Er was nog een aandeelhouder, dhr R. P. Keijser, die wel het woord voerde en het verkeerd oordeelde, dat ik niets in het midden mocht brengen. Ik ben niet gek. De raad kan daar beter dhr Kikkert voor nemen, want die weet het. Dhr Kikkert: Ik dank dhr Parlevliet, die zegt, dat ik het Weet. Toch ben ik het hiermee niet eens. Ik was al vaak afgevaardigde, maar hoe wel de vergadering door de persoon in kwestie niet werd bijgewoond, werden toch de notulen daarvan gelezen. Dhr De Graaf: Dhr Parlevliet heeft volko men gelijk. Niet te mogen spreken als je 99 aandeelen hebt, is rechtstreeks in s'rijd met zijn temperament. De TEM ligt de gemeente na aan het hart. De afgevaardigde wil graag weten, waar de de fout schuilt. Wrijving moet er niet zijn. De TEM moet de zaak open leggen, en niet zoo stipt vasthouden aan het formeele. Dhr Lap: Theoretisch is de zaak in orde, maar practisch komt er niets van terecht. We moeten de afge vaardigde het recht geven, vragen te stel len. Weth. Vlaming: Evenals hier is de leiding van de gedeleg. comm. niet al, te straf, zoodat u heusch wel wat vragen mag. Voorz.: Behalve de laatste keeren gaat het er in die verg. gemoedelijk toe. Vragen stellen zou niets uitwerken. In de raad kunnen vragen worden opgeworpen en die vragen kan de afgevaardigde later stellen. Dhr Dogger: Dan is óf de vergad. van de TEM óf bespreking hier overbodig. Dhr Lap: lk gaf destijds mijn vragen op papier en op papier kreeg ik het antwoord. Dat was alles. Dhr Parlevliet: Weth. Vlaming begrijpt het ook al niet. Er zijn toch vragen, die zoo bij je opkomen. Dhr Kikkert: Ik vind het niet goed als de afgev. hierover te beschikken hebben. Dhr Parlevliet: Daar komt Kikkert weer los. Voorz. In de volgende vergadering kunt u met 'n voorstel komen. WATERSNOOD. Dhr Bruin vraagt of maatregelen getroffen zijn tegen over strooming te Oudeschild. zooals zich on langs voordeed. Bij de wed. Hillenius raakten kleeden en meubels onder de modder, terwijl zijzelf niet in staat was de boel op te ruimen. Voorz. deelt mee, dat die ingenieur een onderzoek zou instellen. Hierna volgt sluiting. De publieke tri bune, waar een vijftal belangstellenden had postgevat, wondt ontruimd. De klok wijst bijna zeven uur. HET ZWAKKE PUNT. 176 Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pij nen in den rug, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlich ting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speci ale middel behaalde reeds jaren lang een on geëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias; waterzucht, urinestoornissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. k f 1,75 per flacon. ONDERTROUWD: JAN LOK en BARBERA ROEPER Huwelijksvoltrekking 12 Aug. a.s. Toekomstig adres: Schildereind 23. 17 Augustus a.s. trouwen JANNETJE VAN PUTTEN en ALBERT BACKER Tsz. Den Haag, N'oorderbeekstr. 155, 1 Augustus 1932. Oudeschild 168, Texel. DANKBETUIGING. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder, TRIJNTJE ARKEMA, Wed. van Th. Thomassen, ondervonden. In het bijzonder onzen dank aan dokter Vellenga voor de medische hulp en aan ds. Plug voor de troostwoorden, tot ons gesproken. Verder aan buren, dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer, de overledene bewezen. Uit aller naam. J. THOMASSEN. Eierland, Juli 1932. TE KOOP: per pond 55 cent bij de 5 pond en meer k 50 cent per pond J. G. FLENS, Eierland. BIEDT ZICH AAN Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2