KENNEMER MELANGE HUISMOEDERS I TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Prijs 55 cent per rol. Consultatiebureaus voor Zuigelingen. m m Koopt thans bij uw winkelier gepasteuriseerde Roomboter onder Rijkstoezicht. Texeisohe Berichten Hollands Bloembollen- Kweekersgenootschap. Zaterdag 6 Augustus 1932. IN MEMORIAM L. KAAN. 't Stuur omklemd met vaste handen, 't Oog op het compas gericht, Dat is 't beeld, dat Kaan ons toonde, Zoo staat hij ons voor 't gezicht. Als een zeeman onverschrokken, Vastberaden, trouw en sterk, Kweet hij zich vol plichtsbetrachting Van zijn zoo verantwoord' werk. Tallooz' malen voer hij over Met een veelal kostb're last, Steeds kwam hij in veil'ge haven, 't Roer lag in zijn handen vast. O, wie had het kunnen denken, Toen hij 'tsein tot afvaart gaf, Dat zijn afvaart ook nabij was, Dat hij zoo dicht stond aan 't graf. Naast het stuur is hij gevallen, Als kaptein stond hij op post. Uit het volle arbeidsleven Is hij plots'ling afgelost. Trooste Hij, de God der weeuwen Zijn familie, diep in rouw. Bovenal moge getroost zijn, Zijn geliefde, goede vrouw. Kaan, vaarwel, na stormgetijden, Mocht gij ingaan tot de rust. Moog' uw levensscheepje landen, Aan de veil'ge, eeuw'ge kust. HU1B DE RIJMELAAR. DOOR DR F. VAN DER ZANDE, Kinderarts te Amsterdam. Vroeger raadpleegde men de dokter pas, indien het met de voeding van de zuigeling niet naar wensch ging, m.a.w. er werd pas raad gevraagd, wanneer de kring van raadgeefsters, bestaande uit grootmoeders, vriendinnen en buurvrou wen geen kans zag de jonge wereldbur- ger(es) te doen groeien of een stoor nis in de voeding te herstellen. In vele gevallen kwam het kind te laat in be handeling of er ging geruime tijd voorbij voordat de dokter de voeding weer Tn het rechte spoor had gebracht. Deze proef nemingen op zuigelingen hebben vele slachtoffers gemaakt. Niet voor niets was de zuigelingensterfte voor een twintigtal jaren nog angstig hoog. Particuliere ver- eenigingen, later ook de overheid, hebben toen maatregelen genomen om de zuige lingensterfte te bestrijden. EEN DER STERKSTE WAPENS in deze strijd is het consultatiebureau. De Consultatiebureau's staan open voor IEDEREEN, IEDERE moeder, die raad en bijstand wil hebben bij de VOEDING en de VERZORGING van haar zuigeling, kan zich tot het Consultatiebureau wen den en gedurende het eerste levensjaar haar kind daar onder geregelde controle stellen. GEEN MOEDER, die in het be zit, het gelukkig bezit is van een gezond geboren baby behoeft met de voeding getob te hebben, GEEN KIND behoeft aan een voedingsstoornis ten gronde te gaan, indien de adviezen van het bureau opgevolgd worden. De dokter, leider van het Consultatiebureau, bijgestaan door 'n ervaren zuigelingenzuster, zal de moeder vanaf den beginne behulpzaam zijn; zij zullen in de allereerste plaats al hun krachten inspannen om de borstvoeding, de natuurlijke voeding, te doen slagen. Hoeveel kinderen moesten deze voeding niet ontberen, omdat de onervaren moe der te spoedig over was gegaan tot de fleschvoeding, de onnatuurlijke voeding. Bovendien worden aan de meeste Con sultatiebureau's door de dokter of door de zuster z.g.n. moedercursussen gege ven. Ook bij de bestrijding van de En- gelsche ziekte is het consultatiebureau een machtig hulpmiddel. Goede voeding kan Engelsche ziekte, althans de ernstige vormen ervan, voor komen. Bovendien zal, door de geregelde controle van de zuigeling, tegen een zich ontwikkelende Engelsche ziekte onmid dellijk te velde getrokken kunnen worden. Ei Een zuigeling op de juiste wijze Eg E§ gevoed, brengt vrede en rust in Eg Eg het huisgezin. sg ES Een juiste voeding gedurende EEi ES het eerste levensjaar, vormt de ES ES hechte grondslag voor de volgen- ES S3 de jaren. gj Si ffl „Moeder en Kind". o DR. A. TEN BRUGGECATE, Prov. Kinderarts, schrijft o.m.: In de eerste plaats moet komen vast te staan alvorens tot stichting van zoo'm bureau over te gaan -— dat het ge- bereid met eerste soort versche Kwaliteit en smaak bijzonder goed DE MUIJ, TEXEL's GROOTSTE DUINMEER. In de Telegraaf van Zondag 24 en 31 Juli schrijft de heer Jan P. Strijbos weer een kostelijk artikel over Texel, dat hij beschouwt als „een groot natuurmonu ment" en wel met zoo'n enthousiasme, dat zijn pennevruchten niet zullen nala ten de aandacht op ons mooie eiland te vestigen, waarvoor we de schrijver zeer dankbaar moeten zijn. We ontleenen aan de artikelen van de heer Strijbos het volgende: Voor onze tochtgenooten, die Texel niet kennen en dit prachtige eiland, dat we kunnen beschouwen als één groot natuur monument, nog nimmer bezochten, had ik natuurlijk ook liet landschap van de Muyen op het programma gezet, ja, ik was niet weinig trotsch hun dit unieke duingebied met al zijn schatten te too- nen, een terrein, waar we de waterrijke valleien en duinmeren in al hun glorie leeren kennen en bewonderen. Het is al 'n groot genot de Muy te bezoeken onder leiding van de bewaker Frans Stark, een gids, die door jarenlange omgang het ge bied kent als weinigen, maar voor de zwerver, die zoo gaarne zijn pad zelf kiest en die beseft, dat in het „zelf doen" groote waarden schuilen, was het prettig, zonder eenige beperking en zonder ge leide het Muyen-landschap te doorkrui sen. Gedurende de broedtijd wordt de Muy bewaakt en dan kunnen we er alleen met toestemming van Staatsboschbeheer en onder toezicht van de vogelwachter van genieten. Daar wordt een druk gebruik van gemaakt, zoo druk zelfs, dat er paadjes door de kruipwilg en duindoorn ontstaan naar de nesten van kiekendieven, torenvalken, veld- en ransuilen, terwijl we overal afgescheurde filmpapiertjes vinden bij de roofvogelhorsten, die uit gezocht zijn als show-nesten in het open luchtmuseum en dan ook aan alle bezoe kers die daar prijs op stellen getoond worden. En ik zie de tijd nog komeni, dat er wegwijzers verschijnen met „Way to the Harrier" of bordjes met „Bree- dingplace of the Common Gull". Na mid den Juli wordt het geheele natuurmonu ment echter opengesteld voor het publiek en iedereen kan er dan naar hartelust ronddolen en wandelen. Zoodra de blauwe reigers weer terug zijn gekeerd in hun rietwildernis en begonnen zijn aan het bouwen van hun slordige, groote nesten, komt Frans Stark in actie en kunnen we alleen onder zijn toezicht het gebied be zoeken. Er is echter écn gedeelte dat in de broedtijd nimmer betreden mag worden en wel de hoek, waar de lepelaars hui zen. In 1910, 1921 en 1923 hebben enkele paren lepelaars met wisselend sucoes in de Muy genesteld. Ook in de laatste twee jaren waren ze present en bouwden er nesten, in 1931 waren er zelfs bijna twee dozijn nesten. Ze kwamen heel laat in de broedtijd en pas in de eerste helft van Juli bevatten de nesten eieren. Toen kwam de catastrofe. Op een dag vond de bewa ker de kolonie, waarin iedere vogelvriend zich verheugde, verstoord, de eieren ver nield, de Iepelaars keerden niet weer. Het bleek wel, dat het menschenwerk was. Men vreesde, dat dit vandalisme de lepe laars voor goed zou verjagen, maar inde afgeloopen zomer telde de bewaker op de broedplaats in de Muy meer dan 80 vo gels. Er verschenen weer nesten, maar tot ei er leggen kwam het niet en op een vroege morgen zag men hoe de lepelaars zich verzamelden, opstegen en na eenige kringen in de lucht beschreven te hebben uit het gezicht verdwenen en niet weer keerden. Driekwart eeuw geleden bezat Texel een groote lepelaarkolonie in een duin- meer achter het schilderachtige dorpje den Hoorn. Door het graven van de Mok- sloot, verdween deze nederzetting, tege lijk met al het andere moois. In de Muy vinden de lepelaars echter een broedge- legenheid die geschikt is en rijp, vol doende uitgestrekt en rustig en daar het Staatsboschbeheer niets nalaat om de le pelaars te bewegen zich voorgoed in de Muy te vestigen, het terrein zelfs dag en nacht laat bewaken, mogen we de hoop met verliezen. Het feit echter, dat ze dit jaar wel nesten bouwden, maar geen eieren legden, geeft te denken. wenschte effect kan worden bereikt en dat het bureau geen kwijnend bestaan zal lijden, b.v. als gevolg van de geringe be langstelling of van de onmogelijkheid het bureau regelmatig te bezoeken wegens de groote afstanden, die hiervoor door de moeders moeten worden afgelegd. o In verband hiermee verzoeken we moe ders van zuigelingen en a.s. moeders, die de stichting van een consultatiebureau hier zouden toejuichen, hiervan te doen blijken door toezending van een visite kaartje aan het bureau van dit blad. Ko men er veel kaartjes binnen, dan is dit een krachtig motief voor de stichting van zoo'n bureau alhier. Is de belangstelling gering, dan zal geen poging worden aangewend om zoo'n bureau hier te krij gen. RED. Donderdagavond vergaderde hier in de „Oranjeboom" de afd. Texel van het H. B.G. De bijeenkomst was zeer matig be zocht. Na opening door de heer W. Schu- maker, voorz. en lezing der notulen, door 'de heer S. J. Flens, secr., bracht de heer C. Eelman verslag uit over het financieel beheer. Er is thans een voordeelig saldo van f 423.97, hetgeen in deze tijd wel met een kruisje aan de balk mag worden ge memoreerd. De controleurs brachten 'n gunstig rapport uit. De boekhouding was tip-top in orde, waarvoor de penningm. de dank der vergadering oogstte. Hierna volgde bespreking der handels vooruitzichten. We bepalen ons er toe, te vermelden, dat blijkens mededeeling van een der leden beste Sions van 575 in een kist verkocht werden voor f4.20, 650 stuks f3.70, 700 stuks f3.—. Sions van 1000 in een kist zijn nu vrijwel niet te verkoopen. Daarvoor is de tijd nog niet gekomen. Men is voor Engeland nog niet aan het pakken. Naar de secr. op merkte zou het inet de Texelsche Sions en Spurren wel losloopen. De heer Schermer verwachtte, dat de crocus waar deloos zou zijn als ze niet spoedig ge rooid worden. De heer P. Dalineijer vond het nog lang niet slecht, wanneer voor Sions f4.— per 100 kan worden gemaakt Het 25-jarig bestaan. In verband met het 25-j. Bestaan der afd., in a.s. voorjaar werd besloten een bloembollenbeplanting aan te leggen in het Park en eenige perken elders in het dorp. De 9ecr. had een onderhoud metde Burgemeester, die er wel ooren naar had en het aanbod in dank aanvaardde. De narcissen zouden om de drie jaren wor den opgerooid niet liet oog op besmetting door de narcisvlieg. Het uitplanten zou door gemeentewerklieden onder deskun dig toezicht kunnen gebeuren. Desge- vraagd verklaren de meeste aanwezigen zich bereid een partij bollen voor dit doel af te staan. Getracht wordt de <rroots| mogelijke verscheidenheid te bekomen. Ook de nieuwste soorten zullen wonden vertegenwoordigd. Gevraagd wordt de be schikbaar te stellen bollen af te zonde ren en op nader te bepalen plaats en da tum te bezorgen. De heeien Schermer, Dalmeijer, Huisman, Wonder en Lips ver klaren zich bereid tie bollen in ontvangst te nemen. E>e naam op een kaartje er bij voegen s.v.p. EK Texelsche Courant geeft binnenkort meer biezonderhedeni Bemes ting van het Park wordt niet noodig ge oordeeld. Voor een te houden tentoonstelling van afgesneden bloemen zal getracht worden de beschikking te krijgen over de oude R.K. School (gymnastieklokaal), groot 18 bij 9 M. en dus tweemaal zoo groot als het lokaal van de Landbouwschool. Be sloten wordt stellingen en vazen aan te schaffen voor gemeenschappelijke reke ning van H.B.ü. en Bloembollencultuur De stellingen zullen alle gelijk zijn, zoo dat alle inzendingen op gelijke wijze tot haar recht kunnen komen. Architect Scher mer zal hierbij om advies worden ge vraagd. Inzenders moeten leden van liet H.B.G. zijn, terwijl alleen ingezonden mo gen worden bloemen, gesneden van de koude grond. Het is echter veroorloofd de knoppen In de kamer te laten uitko men omdat anders het aantal soorten op de tentoonstelling te gering zal zijn. Groote opruiming. Getracht wordt van de regeering een renteloos voorschot te bekomen van f3500.000 om daarmee een ernorme hoe veelheid bollen op te koopen en te ver nietigen, teneinde de overproductie weg te werken en de prijs omhoog te bren gen. Naar het schijnt is de regeering voor een renteloos voorschot van twee mil joen gLd. wel te vinden. Het zou in de be doeling liggen van kweekers wier bollen door deze opruiming in waarde stijgen een bijdrage te verlangen. De heer Scher mer ziet in deze regeling weinig heil:het| vorstjaar 1929 heeft heel veel bollen op geruimd en thans reeds zitten we er dik onder. Het ligt voor de hand, dat aan organisatie van dit plan veel vast zit en dat ook getracht moet worden de expor teurs, die er geen voordeel in vinden, tevreden te stellen. Grediet waardig? De voorz. deelt mee," dat de leden ten huize van de secr. inlichtingen kunnen be komen ten aanzien van de credietwaardig- heid van kweekers. Er zijn heel wat slechte kantoren. Neem dus eerst infor matie voor ge het loodje legt. Een onbillijkheid. De heer P. Dalmeijer brengt in bespre king de onbillijkheid, dat het verschil door verlaging van de norm van f 10. op f7.50 in mindering van het vermogen moet wopden gebracht en niet van het inkomen mag wonden afgetrokken. Wie zich hieraan niet houdt, krijgt een na vordering thuisgestuurd. Het is het hoofd bestuur van Bloembollencultuur, dat de kweekers dit „koopje" leverde. Er zal eens een hartig woord over gesproken worden. Dure Keuringsidienst? Enkele leden klagen over de duurte van de keuringsdienst en zouden deze wel wat willen inkrimpen. De voorz. wijst echter op het hieraan verbonden gevaar. 'Zonder keuringsdienst valt het nog veel moeilij ker bollen uit te voeren dan thans. De leden zijn verplicht alles te laten keuren. Wat meer dan een jaar blijft zitten al ken de eerste twee jaar. Hiermee eindigt de discussie, waarna de voorz. met dank voor de opkomst de vergadering sluit. Iltllllll EDISON was een taaie. Door IIOIIIIII pure volharding vond hij, wat ((•llllll hij zocht. 5|.hrvpcKy) LEPELAARS TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5