Gemengd Njeuws Als je maar durft! iiiiii min a mm as mm m mm mm m Het is gemakkelijk flink, voortvarend en moedig te zijn, wanneer er geen moei lijkheden zijn te overwinnen, wanneer wij bij ons streven weinig of geen weerstand ontmoeten. Maar als wij met onze rug tegen de muur staan, als wij niet weten tot wie wij ons zullen wenden, als alles er onheil spellend uitziet, dan blijkt pas wie en hoe en'wat wij zijn, dan komt onherroepelijk aan het licht uit welk hout wij zijn ge sneden. Onder beproevingen geven de meesten. van ons de strijd heel ot half opwij leg gen het Ihoofd in de schoot, en zoeken een gemakkelijke uitweg uit onze moei lijkheden. Onze ambities stellen wij niet zoo hoog. meer, met een bescheiden bestaan heb ben wij vrede. Wij missen gewoonlijk de moed de groote kracht, die in óns ligt, te ont wikkelen; de uitzonderingen echter, de mannen, die juist door tegenspoeden wor den gestaald, brengen het ver, en laten de meerderheid een heel eind achter zich. ALLERLEI. Belangrijk nieuws voor belanghebben den bevat de gemeentelijke publicatie in zake de Grisis-Zuivelwet' in dit nummer, —o Het regent oude fietsplaatjes in de brievenbus aan het bureau van ons blad. Met inbegrip van de plaatjes, welke op de dorpen worden verzameld, wordt dat een aardige hoeveelheid koper. De op brengst komt geheel ten bate van de Vereen, tot Bevordering der Belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. fflffifflffiffiffiffiififflffi ijl BBfflEBfflffillfflfflfflffl B8 Het Texelsch Museum is ge- ffl Eg opend Maandags 10—12 uur; ffi E8 Woensdags en Zaterdags 2—5 a SS uur. Op aanvraag ook op andere Eg ffi tijden. jg Prof. Keesom naar Zuid-Amerika. Prof. idr. W. H. Keesom is Vrijdag 1.1. van Leiden via Boulogne naar Buenos Aires vertrokken ter bijwoning van het internationale koudecongres aldaar. Prof. Keesom vertegenwoordigt aldaar de Ne- derlandsche regeering en het Institut du Froid. Prof. Keesom wordt half October weer te Leiden terug verwacht, lezen we in de dagbladen. Onze prof. zal zijn zo- mervacantie dus niet op Texel doorbren- gxen, zooals anders het geval was. Het Handelsblad maakt er een grapje van. Het schreef gistermorgen: Onze beroemde landgenoot prof. Kee som, de man van de extra lage tempera turen, is op weg naar het koude-congres in Argentinië. Hij zal het niet meer dan natuurlijk vinden, wanneer de ontvangst er zeer koer of zelfs onder nul zal zijn. Op het menu van het officieele feestmaal zullen Argentijnsch bevroren vleesch en ijs zeker niet ontbreken. Feestcommissie - iden Burg. Gisteravond besloot de Permanente Feestcomm. alhier dit jaar geen auto tocht voor ouden van dagen te orgariisee- ren, ten einde niet jaar op jaar een be roep op autobezitters en neringdoenden te behoeven doen. Of een volksfeest, eventueel met bal- champêtre, vuurwerk, lampionoptocht, enz. gehouden wordt, kon nog niet worden uitgemaakt. Eerst zullen nadere informa ties moeten worden genomen en met de heer Burgemeester worden geconfereerd. Raadslid Jb. Daalder. De heer Jb. Daalder, heeft zijn benoe ming tot raadslid (vacature-R. P. Keijser) aangenomen. Adresstrooken Texelsche Courant. Binnenkort drukken we weer adresban den voor een heel jaar. Postabonnees, die wijziging van hun adres wenschen, ge lieven dat omgaand mee te deelen. Veilingberidht Coop. P.T.V. „Texel". Men schrijft ons: De eieren gingen Maandag vlot van de hand tegen hoogere prijzen. De aanvoer loopt langzaam aan terug en hierdoor loopen de prijzen wel eenigszins op. Hooibroel. Maandagavond rukte de brandspuit uit om dienst te doen op de „Kerkeplaats" waar het hooi zoo hevig broeide, dat er water aan te pas moest komen, om liet uitbreken van een boerderijbrand te be letten. Plm. 20 duizend K.G. hooi ging verloren. o Hooibroei is de laatste weken aan de orde van de dag. De oorzaak zou naar men ons van bevoegde zijde meedeelt - gelegen zijn in het vrij ruim gebruik, dat wegens de lage prijs van stikstofmestfetof- fen is gemaakt. Ook zou het wat te vroeg maaien hier en daar van overwegende in vloed zijn. Onrijp gras gaat n.l. eerder tot broeien over. We geven gaarne ande ren gelegenheid hierover hun oordeel te kennen te geven. In verband met het bovenstaande ver dient de annonce van de lieer P. Bakker Az., assuradeur, zeker de aan dacht. HET VOLLE POND ontvangt ge, wanneer ge adver teert in -dit blad, omdat het op Texel huis aan huis gelezen wordt. Oplaag ruim 2300 ex. Kerkconcert. Men verzoekt ons de aandacht van be langstellenden te vestigen op de annonce: „Kerkconcert" in dit nummer. Program ma's met de tekst dei- liederen zijn in druk verschenen en tegen 15 ct. verkrijg- baar; toegangskaarten 35 ct. Ten gehoore worden gebracht Kriegsmarsch der Pries ter, van Mendelssohn (orgel); een aria uit de Pinkstercantate van Bach; een aria uit het Oratorium Paulus van Men delssohn; een aria uit „Sieg der Zeitund Wahrheit" van Handel; een vioolconcert van Vivaldi (viool); Adagio van Tartini (violoncel); Sarabande van J. S. Bach (viool, violoncel, orgel)enz. Ook het Kerkkoor zal zich doen hoonen. De goede indruk, welke de beide vorige concerten maakten, zal aan een druk be zoek zeker bevorderlijk zijn. SPORTNIEUWS. De competities worden alweer voorbe reid. Texel I is ingedeeld in 4e klasse A. van Afd. I K.N.V.B. en komt uit tegen Q.S.C. (Zaandam) en D.T.S. (Oudkar- pel), Schagen, Uitgeest, Vrone, Alkmaar, Zilvermeeuwen, Beverwijk en E. V. C. (Edam). De Schager Crt. vindt, dat dit een competitie met mooie ontmoetingen be looft en noemt o.m. de wedstrijd Scha genTexel. Texel en Alkmaar zijn debu tanten, waarvan gemeld blad verwacht, dat zij geen slecht resultaat zullen behalen. Er wordt een spannende competitie ver wacht. S.V. Texel gaat vanavond met een com petitie van 1 en 11 naar Oudeschild. Ver trek om half 8 van Zeevaartschool per1 fiets. Paardensport. Zondag maakte de L.R. „Texel" een slaagde rit over Texel, waarbij zij o.m. haar weg nam langs het strand en eenige dorpen een bezoek bracht. Opbrengst collecten. De collecte, over heel Texel gehouden ten bate van de Stichting voor Alleen staande Blinden te Wolfhezen, bracht plm. fS5.op. V De collecte ten behoeve van de Vereen, j,Zoekt het Verlorene", te Rotterdam, welke zich de opvoeding van karakter- zwakke kinderen ten doel stelt, bracht 1148.11 op, waarvan f53.10 te den Burg. Uitslag aanbesteding. Zaterdag weid aanbesteed de verbouw van het sigarenmagazijn van Gebr. Dros, Steenenplaats. Laagste inschrijvers wa ren: Jb. Daalder, timmer- en metselwerk; fa. Z. Graaf, schilderwerk; P. Oele, lood- gieterswerk. Electr. installatie werd ge gund aan Dros' Ingenieursbureau, de in stallatie voor centrale verwarming aan fa. Wolter en Dros, te Amersfoort. HET NOORDEN. Van |de wal in de sloot. Zondagmiddag geraakte mej. Wabeke uit de P.H.Polder, met haar auto te water nabij hoeve „Noordwijk". Een defect aan de stuurinrichting moet hiervan de oor zaak zijn geweest. Mej. W. en haar pas sagier bekwamen geen letsel, maar moes ten hun weg te voet vervolgen. DE MOK. Niet te bezichtigen. We herhalen, dat vliegkamp De Mok van 10—23 Augustus niet te bezichtigen is. Vertel het uw gasten, hotel- en pen sionhouders, ter voorkoming van teleur stelling. Namens de Commandant wordt ons meegedeeld, dat deze maatregel verband houdt niet het feit, dat het personeel grootendeels met verlof gaat. DE KOOG. MID ZOMER. VOLOP GASTEN. Bezoek van de „Vagebond". Het is heel druk aan de Koog, nu het mid-zomer is. Groot is het aantal hotel- en pensiongasten, maar ook kampeerders zijn er „bij de vleet". Maandagavond arri veerde hier een kampeerwagen uit Am sterdam, getrokken door een luxe auto, keurig ingericht en van diverse gemakken voorzien: zitkamer, slaapkamer en keuken met complete uitrusting. Men heeft de wa gen, welke bij de Staatsschuur standplaats gekregen heeft, de „Vagebond" gedoopt, 'n niet zeer fraaie naam, want is een vage bond niet -een „reizende bedelaar zonder vaste woonplaats" We moeten het maar wat humoristisch opvatten. De Amster- damsche familie voelt zich in de wagen beslist goed thuis en bewaart aan haar kampeertochten zeker vele prettige herin neringen. Het ontbreekt inmiddels niet aan po gingen om het de vreemdeling gemakke lijk te maken. Het aantal wegwijzers is weer met één uitgebreid en wel aan het eind van het Mienterglop. De bekende sportvlieger Van Tijen cir kelde Zaterdagmiddag eenige malen bo ven duinen en badhotel rond, naar we vernamen om een groet over te brengen aan verwanten, die bij het badhotel een zomerhuis bewonen. Z.Exc. Minister Verschuur en echtge- noote vertoeven na een kort verblijf in de „Lindeboom" te den Burg nu in het Badhotel. Een paar dagen heeft Z.Exc. door ambtsbezigheden zijn vacantie moe ten onderbreken. OUDESCHILD. Uitslag aanbesteding. De bouw van een havenkantoor en het ommetselen van de mistsiréne alhier zijn gegund aan de heer Jb. Daalder, te den Burg. Sportnieuws. Zondag werd hier definitief opgericht de voetbalclub „Zeemeeuwen" met plm. 40 leden. Bestuursleden zijn de heeren C. Dros, J.Blorn Az. en Jo Bruin. Samen met O.K.C. is van Dros en Co N.V. een ter rein gehuurd. De eerste wedstrijd, Maandag tegen V.C. de Cocksdorp, is met 62 gewonnen. Vanavond wondt om acht uur tegen een Comb. Texel III ge speeld met dit elftal: B. Beumkes. D.J.Blom N.Weijdt P.Hemelrijk G.Petersen J.Dros C.Dros J.D.Blom N.Tuinder G.J.Lak Jo Bruin. Hooibroei. Wegens ernstige hooibroei is gister middag het hooi uitgereden op hoeve de Noordkaap van de heer Bas alhier. Des morgens was wel meer dan 90 gr. ge peild. De spuit van den Burg arriveerde om plm. twee uur en heeft dienst moeten doen. Veel hooi ging in vlammen op. Visschc-rij. Maandag werden aan de afslag aange bracht 1500 K.G. garnalen. Prijs vijf ct. per K.G. (Vrijdag 1700 K.G.: 5 a 5,5 ct.) DEN HOORN. Het gestrande jacht „Astrid". Als verloren beschouwd. Po gingen om het sdhip vlot te krij gen, mislukt. Van het jacht „Astrid", dat tusschen paal acht en negen bij Texel strandde, had de bemanning een dreg uitgebracht om te trachten bij hoog water het schip vlot te krijgen. Zondagmorgen was bij een noordwes ten wind de zee ruw. Bij hoog water is het schip gaan werken en door de sterke stroom van de vloed op het anker van de zandbank afgeschoven, doch bijna on middellijk in de diepte gezonken. Twee van de vier opvarenden hebben zwem mende het strand weten te bereiken; de beide andere klommen in het want. De reddingsboot Dorus Rijkers kon door de ondiepten in de nabijheid van de strandingsplaats geen hulp verleenen. Met een vlet is men er toen heengevaren. Ondertusschen had de derde het gewaagd om te trachten zwemmende het strand te bereiken, wat hem is gelukt. Door de zware branding kon de vlet niet bij het wrak komen, waarop ook de laatste van de bemanning zich te water begaf en naar het strand is gezwommen. Bij hoog water zit het dek geheel onder water. Het wordt als verloren beschouwd. Nu heeft de heer C.Kok, den Burg, het scheepje gekocht, om wc dcclcn het onder voorbehoud mede) bij toe stemming van de betrokken autoriteiten, - te trachten het te sloopen. Eerst zal nog geprobeerd worden het door leegpompen drijvende te krijgen. Als het daarbij maar niet erg lek blijkt te zijn. Inmiddels hebben jutters zich niet ont zien zelfs onder oogen van de schipper zich van touw- en koperwerk meester te maken, bepaald om het sloopings- proces wat te bespoedigen. OOSTEREND. De motorbrandspuit in actie. Zaterdagavond werd met de motor brandspuit, sinds kort hier gestationneerd, „geproefstoomd". Een ieder scheen „vol" te zijn van de nieuwe spuit, die vooral voor de jeugd 'n biezondere attractie was. Het dorp scheen leeg te loopen, toen de spuit naar buiten werd gebracht. De de monstratie werd bijgewoond door burge meester Oort en weth. Vlaming. Of de spuit aan de verwachtingen heeft be antwoord? Hierover kon men verschillend hooren spreken, maar naar wij meenen mag het zeker een verbetering genoemd worden. Bi Wieringermeerpolder-Gids kost in 3 Boekhandel Parkstraat met vele 9 foto's en groote kaart f0,50. BINNENLAND. Bij Maasbracht is gistermiddag op de onbewaakte overweg een heider met zijn kudde aangereden. Herder en veertig schapen werden gedood. Den Helder. Schipper A.v.d.Vis, van de TX 39, bracht hier Zaterdag een mijn binnen, welke hij in zijn net had opge haald. Den Helder. Voor de te vervullen be trekking van klerk ter secretarie (jaar wedde f 1600 tot f2000) hebben zich aan gemeld 156 sollicitanten w.o. 61 met di ploma gemeente-administratie, 1 meester in de rechten en eenige candidaten mees ter in de rechten. (Heldersche Crt.) Te Edam wist een kindje van twee jaren een doosje arsenicum te bemachti gen. Het heeft er van gesnoept en is des avonds overleden. Te Gouda is op de kermis een acht jarig meisje defer een gedresseerde aap in een arm gebeten. Het meisje werd bloe dend verwond. Te Heemskerk is de oude klok in de gemeentetoren, die wat afwijking begon te vertoonen, hersteld. Deze klok dateert uit het jaar 1464. Bij Roosendaal is een auto met een straatorgel erop verbrand. Wij hebbende combinatie altijd gevaarlijk gevonden in verband met al die aan-stekelijke Schla gers. Het bestuur van de Centrale Post- bond zond een Adres aan de Staten-Gene- raal, waaraan we ontkenen: „Tot nu toe was het P.T.T.-bedrijf voor de Staat een melkkoetje. Welnu, laat men ook dat trouwe beest in deze crisistijd steunen. Dat kan door af te zien van de eisch 4 miljoen in de Staatskas te stor ten. Dat kan door zoo noodig een be paald bedrag uit de Staatskas ter beschik king te stellen om de P.T.T.-werkver- schaffing evenals de gemeentelijke te bevorderen". De bond brengt onder de aandacht, dat het P.T.T.-personeel,. evenzeer een open oog heeft voor de algemeene volkshuis houding, doch dat het meent, dat, wan neer offers noodzakelijk zijn, alle Neder landers naar draagkracht moeten bijdra gen in de crisis lasten en niet één speciale groep apart vóóruit zelfs mag worden getroffen." Te Monster kreeg de 12-jarige C. Bruggeling bij het spelen in het veilings gebouw aldaar een zware ijzeren deur op het lichaam. De jongen werd op slag gedood.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2