holland hoste. inir)i-ir'lm"rk M Versch gekamd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. hcrtf aJZfijoC Texelsehe Berichten mand wordt ten achter gesteld. Dhr Dros: Zijn er nog veel werkloos? Ik zie er nogal veel zichten. Dhr Bruin: Dhr De Lugt vroeg zichters voor gerst, maar naar mij verteld werd voor f24. per bunder, terwijl alles door elkaar lag. Voorz.: ik heb hiernaar een onder zoek ingesteld en kan meedeelen, dat volgens opgaaf van dhr De Lugt aan mij persoonlijk f28.— per bunder zou worden betaald. Iemand, die met zichten weinig bekend is, zou er acht dagen over doen, maar een ervaren kracht zou het in 56 dg. kunnen. Er zou dan flink aan gepoot, goed gewerkt moeten worden. De in Waalenburg tewerkgestelden, die zich als zichters meldden, wenschten ech ter geen 28 maar 30 gld. Hiervan wilde De L. niet weten. Hij nam anderen aan, die met f28 wel accoord gingen, f3.50 per dag is toch niet zoo weinig (dacht hij. Ik begrijp niet, waarom de arbeiders op f28 niet ingingen. Het is erg onbegrijpe lijk en ik weet niet, welke conclusies ik hieruit moet trekken. Dhr Bruin: Ze hebben bepaald geen kansgezien een goed daggeld te verdienen. Louis de Nayer zag 'ook geen kans. Dhr Dros wil er in het -menbaar niet verder op ingaan. Dhr De Graaf: Het is niet juist, dat een on ervarene acht dg. over een bunder kan doen. Dat werk moet je van jongsaf ge wend zijn en anders heb je aan 20 dg. nog te kort. Voorz.: Dhr De Lugt heeft danook menschen gekregen, die het meer deden. Dhr Dogger: Ik zou wel tachtig dg. noodig hebben. Het ligt erg door elkaar immers. Dhr Kikkert geeft toe, dat het voor een onervarene dan heelemaal niet te doen is. Hierna volgt sluiting. Er was geen belangstelling van de zijde van het publiek. De publieke tribune was een toonbeeld van verlatenheid. De be sprekingen 'droegen een gemoedelijk ka rakter en werden na sluiting der open bare vergadering nog eenige tijd in co mité voortgezet, onder het genot van koffie en een sigaartje. KerkconcertDen Burg. Met 'een enkel woord schreven we reeds over het Concert, dat Vrijdag 1.1. in de Ned. Herv. kerk alhier ten bate van de aanleg van centrale verwarming werd gegeven. De muzikale prestaties stonden op hoog peil en hadden een veel groo- ter opkomst verdiend. Het gebouw was slechts matig bezet. We vermoeden, dat de regen in de vooravond en het druk kend warme weer van de dag de opkomst ongunstig hebben beïnvloed. Een teleurstelling was, dat niej. E.Dijt door ongesteldheid verhinderd was haar medewerking te verleenen. In verband' hiermee moest in het programma eenige wijziging worden gebracht. Vervallen moest „Sarabande", van J. S. Bach, welke schoone compositie we ons nog herinne ren van het vorig conoert, toen de ver tolking door viool, violoncel en orgel zoo meesterlijk geschiedde. In de plaats hier van hoorden we het eerste gedeelte uit de Sonate van Handel, waarin de dames VisserDewald en LapDijt de viool partij vaardig en voornaam vertolkten. Zeer goed voldeden „Gloria in Exoelsis Deo" en Joh. Brahms „Wiegelied", door de heer en mevr. Kaat-Verbeek gezongen, zulks in afwijking van het programma, dat twee soli aankondigde. De beide lie deren vonden ontegenzeggelijk een warm onthaal. Het Koor bracht een oud-Neder- landsch kerstlied ten gehoore („Herders hoe, ontwaakt ge niet?") en legde ge tuigenis af van zijn wederom toegenomen kennen en kunnen. Wat regelmatige oefening onder goede leiding vermag de monstreerde het koor deze avond op overtuigende wijze. Een woord' van hulde zij mede gebracht aan de organist, de heer J.Visser, die in het biezonder in Men delssohn's „Kriegsmarsch der Priester" zijn talent ontplooide. Het was wederom een avond van puur kunstgenot. Bazar in Eben Haëzer. De bazar in Eben Haëzer zal met vlag en wimpel van stapel loopen. Ondanks orisisgeruchten is het aantal geschenken voor deze bazar veel grooter dan men durfde verwachten. Van alle kanten kwam de medewerking los met het resultaat, idat de bazar een groot attractie zal blij ken te zijn. In de eerste plaats zij vermeld, het oud- Texelseh interieur met schouw en vuur plaat, typisoh meubilair, stoffeering ge heel in de trant van die „goede oude tijd". Vooral voor de vreemdeling zal dit vertrek groote aantrekkelijkheid blij ken te bezitten. De stands met luxe en huishoudelijke artikelen, boek- en plaatwerk zijn rijkelijk voorzien. Koffie, thee en chocolade heeft men er te kust en te keur. Wel zeven spreien en plm. 25 kussens, waaronder prachtexemplaren, gebreide en geweven, zijn voor verloting beschikbaar. In nut tige en fraaie handwerken, gehaakte kleed jes en babygoederen is een collectie bij een als nooit te voren. Voor geringe prijs kunnen kleedingstukken voor dagelijksch gebruik gekocht worden. In dit opzicht wordt geheel in de geest van de tijd ge werkt. Van de verdere attracties noemen we de grabbelbakken, de sjoelbak, het rad van avontuur, het postkantoor (dat bonnen uitreikt, waarop een verrassing kan worden gehaald), enz. Een biezondere vermakelijkheid is de kiekkast, waai- je tegen een geringe vergoeding in gedach ten een reisje maakt naar schoone ge westen of je verdiepen kunt in een of ander sprookje. Hoe dat precies gaat, mogen we niet verklappen. In de Texelsehe kamer zal thee ge schonken worden en onderwijl zorgen de heer Jan Visser en een mandolinecorps van 15 personen voor gezellige muziek. Ter afwisseling zorgt Dros' Ing. Bureau voor radiomuziek. Des avonds zal de zaal door 150 lampjes feestelijk worden ver licht. Als een merkwaardigheid stippen we verder aan, dat een lam verloot zal wor den (te bezichtigen in de tuin). We besluiten met de mededeeling, dat de bazar morgenmiddag om drie uur voor het publiek open wordt gesteld. De adv. in dit nummer geeft nadere biezonder- heden. Gij kunt niet missen: met uw ad vertentie in de Texelsehe Courtin t bereikt ge alle Texelaars; Oplaag BH ruim 2300 ex. Kosten: Enkele dubbeltjes. Veilingbericht Coop. P.T.V. „Texel". Men schrijft ons: De prijzen waren Maandag in dezelfde lijn als de vorige week. De veiling had evenwel niet het vlugge verloop van de laatste weken. De vraag was in het laatst der afgeloopen week iets minder en dit was hierop van eenige invloed. Hooibroei. Hoeve St. Joseph afgebrand. Zondagmiddag is tusschen 1 en 2 uur hoeve St Joseph, van de heer M. Kuip, gelegen in de Westen, door hooibroei ge heel in de asch gelegd. Tegen één uur was de familie thuisge komen. Door de schuur begaf men zich naar de woonkamer. Van broei was niets te bespeuren. Toen men zich evenwel aan de maaltijd zou zetten, was de schuur vol rook en was aan stuiten van de brand reeds niet meer te denken. De heer Bak ker, een buur begaf zich in allerijl per auto naar den Burg om de brandweer te waarschuwen. De heer T. Koorn trachtte nog met een schuimbluschapparaat de voortgang van het vuur te stuiten, maar zoo spoedig greep de brand om zich heen, 'dat daaraan niet meer viel te denken. In middels kwamen op het zien van de ko lossale rookwolken en het geroep van brand, van alle kanten buren toesnellen en werd getracht van de huisboedel te redden wat te redden was. Toen despuit arriveerde, was het pleit reeds beslist, liet dak verbrand, de hoeve grootendeels in puin gelegd. Geruime tijd bleven de spuitgasten echter nog in actie. De schoorsteen werd omver gehaald en met alle macht werd getracht de vuurgloed in het hooivak te bedwingen. De brand trok op deze mooie Zondag middag belangstelling van alle kanten. Tientallen fietsen lagen langs de weg, en lang was de rij auto's en motorrijwielen. Naar men ons meedeelt, is eenige we ken terug in het hooi gespit wegens broei. Toen men het gevaar geweken oordeelde, is er weer klaver opgebracht. Naar de heer Kuip ons verzekerde, werd aan hooibroei in het geheel niet meer ge dacht. Jaren terug is nabij de plaats, waar nu hoeve St Joseph verbrandde, de hoeve van de broer van de heer Kuip, thans in Canada, in vlammen opgegaan. Adresstrooken Texelsbhe Courant Binnenkort drukken we weer adresban den voor een heel jaar. Postabonnees, die wijziging van hun adres wenschen, ge lieven dat omgaand mee te deelen. SPORTNIEUWS. Van K.F.C.-adsp. is het programma nog niet in ons bezit, zoodat we ons maar bepalen tot het afspreken voor Zaterdag. We vertrekken met de boot van 11.20. T.E.S.O. is zoo welwillend ons gratis overtocht te verleenen, waarvoor onze welgemeende dank. Zaterdagmorgen elf uur zijn alle jongens, ook reserves, op de Groeneplaats present. Het sporttenue is natuurlijk schoon. Ieder kijkt zijn uitrus ting te voren goed na, zoodat we in Koog aan de Zaan niets hebben vergeten. De jongens uit Oudeschild staan bij de boot klaar. Nogmaals wijzen we er op, dat gehoorzaamheid aan de leiders gebo den is. Iedere jongen gedraagt zich be hoorlijk. Zoo mogelijk wordt het pro gramma Zaterdag nog bekend gemaakt. Athletiek. De aandacht wordt gevestigd op de annonce, waarin atletiekwedstrijden wor den aangekondigd tegen 11 Sept. a.s. Laat er ter dege geoefend worden en de aangifte 'de verwachting overtreffen. DEN HOORN. Kano vermist en teruggevonden. Vrijdagmiddag staken een heer en een dame, afkomstig uit Essen, in een op vouwbare kano van den Helder uit het Marsdiep over, met het doel de Koog te bereiken. Zij konden het echter niet ver der brengen, dan bij de plaats, waar het Deensche jacht Astrid strandde. In de duinen brachten zij de nacht door. De volgende morgen begaven zij zich om elf uur naar den Hoorn om een mannetje te vinden, die de kano over land vervoeren zou. Toen zij 's namiddags echter weer aan het strand kwamen, was de kano „foetsie". In de nacht van Zondag op Maandag is de vermiste kano toevalligerwijs door de heer J. Agter en F. Klumper ontdekt, ten deele (boven de vloedlijn) onder het •zand verstopt, klaarblijkelijk met de be doeling 't scheepje later op te halen. De Duitsche kanovaarders zullen dus hun tocht weer kunnen voortzetten. —o Onze corresp. meldt nog, dat de kano vaarders via de Rijn, Merwedekanaal, IJsselmeer en Zuiderzee kwamen. Via de Noordzee zouden zij langs de eilanden naar Duitschland terugkeeren. Vrijdag morgen vertrokken zij uit den Helder, maar bij de Texelsehe kust werden zij de dupe van een hevige windvlaag, waar door het ranke bootje kapseisde en in zittenden en inventaris te water raakten. Beiden waren de zwemkunst zeer goed machtig, zoodat zij al was het met veel moeite en mspanning, de kust wisten te bereiken. Alles werd lioog op het strand gebracht. Dit hachelijk avontuur benam hun echter de lust geheel om per kano over 'de Noordzee verder te gaan. Ze zou den zich naar Oudeschild begeven en trachten langs veiliger wateren naar hun heimat terug te keeren. Hierboven meldden we reeds, dat hun kano de vol gende dag weggenomen bleek te zijn, doch inmiddels terechtgekomen is. We vernemen nog deze nadere biezon- derheden De kano was 4 M. lang, gefabriceerd van rubber en geheel opvouwbaar. Toen de kano gevonden werd, zat ze opge vouwen in een rugzak, die gemakkelijk door één persoon kon worden gedragen, twee pakjes van 15 Kg. Het is wat vreemd, dat de kanovaarders op 1 a iy2 K.M. voorbij de plaats, waar ze hun kano achterlieten, hun tent in het duin opsloe gen. Ze konden daar geen oog op hun vaartuigje houden. Zij lieten de kano uren achtereen on beheerd aan het strand liggen, zoodat het scheepje naar men ons meedeelt „strandgoed" werd (Persoonlijk zouden we van een „gevonden voorwerp, zonder meer, gesproken hebben, omdat de ka no toch niet uit zee is aangespoeld.Red) Het Deensdhe jacht „Astrrd". Naar we vernemen heeft de heer C.Kok, de mede-eigenaar van het wrak van de „Astrid", de heer J. Agter gemachtigd hiermee te doen wat hem noodig voor komt. In tegenstelling met de heer Kok is de heer Agter van meening, dat de „Astrid" met behulp van een zoo groot mogelijk aantal Ieege petroleumvaten kan worden gelicht. Men was reeds met sloopen en zagen begonnen, maar de heer Agter heeft hier een eind aan gemaakt. Zoodra het schip zanddicht is gemaakt zal getracht worden het schip met vaten op te heffen uit het zand, waarin het nu voor een groot deel is weggezonken. Inmiddels zal aan boord een nader onderzoek worden ingesteld. Om te voor komen, dat Jan en alleman zich aan boord' begeeft, zijn waarschuwingen aangebracht, kaarten met de mededeeling, dat ieder, die zonder toestemming aan boord van de „Astrid" gaat, strafrechterlijk kan wor den vervolgd. Strandjutterij. We deelden reeds mee, dat verschei dene voorwerpen, thuisbehoorende op de Astrid", in handen van jutters zijn ge vallen. En nog steeds staat het wrak aan nieuwe pogingen tot jutterij bloot. Een onzer abonnees, een Texelaar, was on langs te Amsterdam in een kapperszaak ihoorgetuige van een gesprek over de „Astrid", en wel haar aanleiding van berichten in de "Telegraaf" over jutterij. Er werd allesbehalve vriendelijk over de Texelaars gesproken, vertelde hij ons. Men vergeleek ze met roovers, die azen op een prooi, wanneer de zee die aan land spoelt. Ónze Texelaar mengde zich maar niet in het gesprek, maar beleefde toch geen prettige oogenblikken toen zijn. eilandgenooten zoo duchtig werden becri- tiseerd. Hij maakte zich ook maar niet bekend, doch vraagt ons er eens wat van te zeggen. Over dat strandjutten dus, een ingekan kerde kwaal langs, naar we meenen, de gansche zeekust en zeker niet tot de Ne- derlandsche, nog minder tot de Texelsehe kust alleen beperkt. Het jutten zit er velen, in zeeplaatsen, in het bloed, gelijk het smokkelen bij velen aan de grenzen. Afkeurenswaard is het zeer zeker, maar we beelden ons niet in met een enkel kranfenartikeltje het euvel uit de wereld te helpen. In het jutten schuilt een niet te miskennen element van spanning, zel den groote winst. Het is de zucht naar het avontuurlijke veelal, die tot jutten aanzet. Niet in de eerste plaats de be geerte om zich aan andermans goed te vergrijpen. Of we dit als een verzachtende omstandigheid mogen aanvoeren? Mis schien, maar in de grond van de zaak ko men jutten en stelen op hetzelfde neer. Wij adviseeren dus: Afblijven. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Reeds nu vestigen wjj de aandacht op de gecostumeerde korfbalwedstrijd,, die Zondagmiddag alhier zal plaats hebben. Voor nadere biezonderheden, zie adv. in het volgend nummer. EIERLAND. Wie kent die vogel? De heer F. Stark, vogelwachter in het gebied van de Muyen, deelt ons mee, de laatste dagen in de buurt van 's Her togenbosch, Locristy en de Slufter een vreemde vogel te hebben waargenomen. Alhoewel van nabij bekend met vogels van diverse pluimage, kon hij deze vreemde gast niet „thuisbrengen", waar om we hem beloofden, er eenige publici teit aan te geven: Het is vrij groote vogel (nog grooter dan een reiger) van overwegend donkere, mischien wel zwarte kleur. Aan de buik wit. Nadere biezonderheden ontbre ken, doordat de vogel telkens op vrij groote afstand is gezien. Wie weet er meer van Hooibroei op „Padang". In ide nacht van Vrijdag op Zaterdag raakte op „Padang" de groote hooi- klamp, van de heer C. de Lugt (den Burg), zeker wel 100.000 Kg., door broei in brand. Met de brandspuit van den Burg trok men op blusschen uit, waarbij slangen van Oosterend werden geleend, omdat pas op 420 M. afstand water te bereiken was. Toen men na ijverig spuiten en spitten het vuur meende te hebben bedwongen trok de brandweer af, maar Zondagavond sloeg de brand opnieuw uit. Wederom wist men de brand te beteugelen. Toen tengevolge van de trekking en de ongunstige wind (er wa ren verscheidene gaten in de groote klamp' gespit) Maandagmorgen de klamp op nieuw in brand raakte was er geen redden meer aan. Trots alle moeite resten nog slechts 4 a 5 wagens van de gansche voorraad. Naar de heer De Lugt ons meedeelt, is het hem een raadsel, hoe de klamp, die hij daags te voren nog peilde, in brand BLUE BAND p O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2