een hem passende betrekking, m m ingezonden ADVERTENTIEN Afd. Texel Gecomb. Ledenvergadering Bespreking voorstel-Sassen- heim inzake regeeringssteun gepaard gaande met inkrim ping van het bedrijf. R. Kath. Landarbeidersbond St. Deus-dedit puik beste Eigenheimers Afd. Texel van het Holl. Bloembollenkweekers- genootschap. Leden die bloembollen beschikbaar willen stellen Gecostumeerde Naar aanleiding van het bericht met bovenstaand opschrift, in het vorig nrP, deelt de heer J. Drijver ons welwillend mee, dat de bedoelde vogel vermoedelijk een zwarte ooievaar is; althans wanneer hij tot reigerachtigen behoort. Aardt hij echter meer naar de roofvogels, dan zal het vermoedelijk een vischarend zijn. Zonder nadere gegevens blijft het echter maar gissen. Wie ziet er kans een nauw keuriger beschrijving te geven? De zwarte ooievaar is een op Texel zeer zeldzame verschijning. Collecte voor ©en Opvoedingsgesticht. 'Woensdag a.s. wondt over heel Texel een collecte gehouden ten bate van het Ghr. Opvoedingsgesticht te Hoenderloo. In verband hiermee verzoekt men ons plaatsing van het volgende: Uit allerlei oorden des lands worden in Hoenderloo jongens opgenomen. Zij wonden toegezonden door particulieren, door Instellingen en door de Regeering, te wier beschikking velen gesteld worden door de kinderrechters. Het zijn jongens, weggenomen uit de groote steden, uit de dorpen en van het platteland. Zij arbeiden daar temidden van heide, bosschen en landerijen en wor den in staat gesteld nog iets anders te leeren kennen dan een leven van zonde en gebrek. Samen vormen zij een groot huis gezin onder de bekwame leiding van de directeur, de heer A. Iemhoff. Een school en vele werkplaatsen zijn aan de Inrichting verbonden. Getracht wordt de jongens tot nuttige leden der samenleving op te voeden. In de loop van vele tien tallen jaren heeft „Hoenderloo" zijn spo ren zeker verdiend. De collecte wordt har telijk aanbevolen door alle Texelsohe Pre dikanten. (Zie adv.) Extra goed verzorgd ziet vandaag ons Zondagsblad er weer uit. Op pag. 3 een aardig kiekje van de Molenlaan te de Cocksdorp en verder tal van met zorg gekozen foto's uit binnen- en buitenland. De beide pagina's met foto's ter illustra tie van het artikel „Voor het eerst naar school" zijn al biezonder aantrekkelijk. De Bazar in Eben Hajüzer. Dondendagmiddag is in het Gebouw Eben Haëzer in tegenwoordigheid van tal van genoodigden door Ds. F. Visser de bazar geopend, welke er ten bate van de centrale verwarming van de Ned, Herv. Kerk alhier gehouden wordt. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 150:1 („Looft God") en gebed, sprak Ds. Visser een woord van welkom en dank. Ondanks de moeilijke tijden, welke velen moeten dooi-worstelen, is voor deze bazar zoo heel veel ten geschenke ont vangen, dat men algemeen van oordeel was, zoo'n rijke fancy fair nog niet te hebben meegemaakt, i Wat ide bazar zoo al te aanschouwen, te bewonderen en te genieten geeft/meld den we Woensdag reeds. Toch willen we nog even de aandacht vestigen op de oud-Texelsche kamer, aan de inrichting waarvan zoo heel veel zorg en tijd en moeite zijn besteed. Alles is geheel in stijl gehouden; de schouw met vuurplaat en daarboven aan een ketting de pot, wand borden, familieportretten, doofpot, thee stoof, staartklok, enz., alles doet oud- Texelsch aan. De lancasters met onder gordijntjes, de horren en geraniums, de stander met lange Goudsche pijpen en typische petroleumlampen ontbreken niet, terwijl meisjes in Texelsch costuum er de gezelligheid verhoogen, waartoe ook de lekkere thee, die zij schenken, het hare bijidraagt. Wanneer ideze woorden in druk ver schijnen, is de laatste dag van de fancy- fair needs aangebroken, maar is er nog voldoende gelegenheid om eens te gaan kijken in „Eben Haëzer", om u te verlus tigen in de aanblik van o- zooveel prach tige handwerken, om er vermaak te zoe ken (we noemden de „kiekkast" reeds, vischsport, weegstoel, sjoelbak, enz.) en vooral ook om u eens te verplaatsen in een sfeer, welke de onze niet meer is (we bedoelen de oud-Texelsche kamer), maar toch weldadig aandoet temidden van onze nauwelijks bezinnende, immer sneller voortjakkerende tijd. Evangelisatie Samenkomst Naar ds. Van der Leer ons meedeelde zal Zaterdag 27 Aug. a.s. in het Park alhier 'n Evangelisatie-Samenkomst plaats vinden. Nadere biezonderheden bevat de adv. in het volgend nr. Adresstrooken Texelsdhe Courant. Binnenkort drukken we weer adresban den voor een heel jaar. Postabonnees, die wijziging van hun adres wenschen, ge lieven dat omgaand mee te deelen. Onbestelbare poststukken. Over de le helft van Augustus werden terugontvangen wegens onvolledig adres en ontbreken van afzendersadres of we gens onvoldoende frankeering: Radem. Chocolade fabr., den Haag; Mij. de Sauci, den Haag; Raad v. Arbeid, Alkmaar; Mej. G. Ziegler, den Haag; W. J. Post, A'dam; Fam. Z. Ravoo, den Haag; Mej. T.v.d. Bosch, A'dam; Mej. Gr. v.d. Wolf, Groningen; Kotekaas, Rot terdam; Mej. Tr. Verschuur, Breda; Da mes A. en J. Driesum, den Haag; D. F. ter Poorten, den Haag; Mw. J. Kupfer, A'dam. Terug te bekomen aan het postkantoor. BROEITIJD. 't Is met brand toch een mirakel, 't Is aan d' orde van de dag. 't Is een groote broeicampagne, 't Is, of het niet anders mag. 't Bene hooi wordt uitgereden, 't Ander vliegt al in de brand. 't Eene huis is neergezegen, 't Ander bijt ook al in 't zand. Broei en brand is één vennootschap 't Broeit of 't brandt, een van de twee. 't Eiland raakt zoo uitgestorven. Boerderijen! nou tabé. HUIB DE RIJMELAAR. U zult tevreden zijn: Wij leveren net drukwerk heel vlug en goedkoop. ijj|jj DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. EIERLAND. Brabdweerlhuis—Zuid-Eierland. Wanneer besloten wordt een brandspuit te stationneeren in Eierland zou ze o.i. iheel goed kunnen worden geplaatst in het steenen gebouwtje bij de school te Z.-Eierland, de vroegere garage van de heer Klimp. TERSCHELLING. Bezoek van vliegtuigen. Een dezer dagen kwamen twee marine- vliegtuigen over ons eiland; de W 61 en de W 62 van het vliegkamp de Mok. Terwijl de W 61 vlot landde en ligplaats zocht in de haven, kwam de W 62 ver buiten de haven neer, waar ze onklaar raakte. Vuurpijlen werden afgeschoten, waarop de W 61 vertrok ter assistentie^ De W 62 bleek een lekke drijver te heb ben en kon niet opstijgen. Het passee- rende Rijksbetonningsvaartuig nam deW 62 op sleeptouw en bracht vliegtuig in de haven Een nieuwe drijver werd vanuit de Mok per vliegtuig aangevoerd, waarop het vliegtuig de volgende dag weer ver trok. Een en ander was een attractie voor de vele badgasten die op het eiland ver toeven. N. Harl. Crt. Notarisambt. Op verzoek is met ingang van 1 Sep tember a.s. aan K. van Terwisga eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris alhier. VLIELAND. Onweer. Vrijdagmiddag om ongeveer 4 uur ont lastte zich boven ons eiland een hevig onweer, dat met groote snelheid uit het Zuidwesten kwam opzetten en even spoe dig weer aftrok. Toch sloeg de bliksem in de vuurtoren, zonder evenwel brand te veroorzaken. Van de toren sloeg het hemelvuur in de Dennen. Door kracht dadig optreden van personeel der Bosch- wachterij bleef een boschbrand tot ge ringe afmetingen beperkt. Ndiarl. Crt. LANDBOUW EN VEETEELT. |||||1 Lage veeprijzen. We lezen in het „Leeuw. Nieuwsblad": De veeteeltproducten bereikten in de prijs een laagterecord sinds vele jaren: vette varkens per pond 12 ct., vette scha-i pen en lammeiien 7 a 8 gulden, graskalve- (ren van 3 maanden oud circa 10 gulden, enz. „Ongeschikte" koeien vinden nog alleen de weg naar de slager en vele afgemolken magere koeien worden voor afbraakprijzen verkocht, tusschen veertig en tachtig gulden per stuk. Het record werd' Vrijdag evenwel be reikt op de veemarkt te Leeuwarden;.. Een veehandelaar had van een boer een koe weten los te praten voor de som van vijf gulden en deed ze ter markt voeren. Zeer ingenomen met zijn voordeelige koop, vertrok hij in vreugdestemming van zijn dorp en ging zich te Leeuwarden aangekomen, eens extra tracteeren. Im mers, een winst van 300 a 500 pet. doem de voor zijn geest. Helaas, hoe groot was zijn ontnuchtering, toen hij ten slotte de koe moest afstaan voor de luttele som van f 3.50, zijnde het hoogste bod, 'dat hij kon bedingen. Een levende, volwassen koe, op Friesland's bodem grootgebracht, voor slechts 'drie-en-een-halve Holland- sehe gulden. Dat is toch wel erg kras. Bij het kantongerecht te Eist zijn 157 verzoekschriften om vermindering van pacht ingediend. Officieel bericht van |de Tarwe-Organisaties in N.- len Z-Hol land. 2 Vervoer naar pakhuizen van er kende handelaren of verkoop aan hen is, toegestaan, mits vooraf een vervoer- of verkoopvergunning wordt aangevraagd en verkregen. Voordat deze vergunning wordt afgegeven, dient een monster in het bezit der Organisatie te zijn. Voor verkoop van zaaitarwe is ook vergunning moodig. Zij, die hun tanve als zaaitarwe verkoopen, hebben voor dat kwantum geen recht om aan het einde van het jaar een uitkeering te ontvangen. De prijs, welke zij bij ver koop ontvangen zal dus gebaseerd moeten zijn op de volle prijs van f 12.voor de B-klasse, f 12.75 voor de A-klasse. Deze bedragen zijn als het minimum te be schouwen. Voor zaaitarwe, goedgekeurd door de N.A.K. en onder plombe en cer tificaat van deze keuringsdienst afgele verd, zal door de Organisatie aan de laatste verkooper, die verkoopt aan de teler, een subsidie worden verstrekt van f2.—. De teler van deze zaaitarwe kan hiermede rekening houden en een hoo- gere koopprijs vragen. De laatste ver kooper mag de tarwe voor geen hoogere prijs aan de teler afstaan, dan f 15. (origineel f 18.per 100 Kg. Als hij zich hiernaar gedraagt ontvangt hij de f2.— toeslag per 100 Kg. De Tarwe-Qrganisaties Noord- en Zuid-Holland houden zich het recht voor, het volgend jaar geen tarwe te erkennen', waarvan de herkomst van het zaaizaad niet vaststaat, of aan gerechte twijfel onderhevig is. Lisse. H.B.G.-veiling 13 Aug. Aanvoer circa 12000 manden, w.o. 400 manden hyacinthen. Kooplust best, zoo goed als alles werd verkocht. Veel vraag naar goede kwaliteit tulpen. Golden Spur: 45—95—200—270—365ct. Von Sion: 65—115—225—350—460 ct. UIT DE NATUUR. Vogeltrek ©n Maanlicht. Daar een groot aantal trekvogelsoorten 's nachts optrekt, is dr. J. N. Dtirr van het Centraal Weerbureau te Weenen op de gedachte gekomen, of misschien tusschen- trek en maanstand samenhang kan be staan, m.a.w. of misschien de maan het is, die de trekkers het noodige licht verschaft en daarbij ook de richting van het trekken aanwijst. Zijn waarnemingen stelden de afhankelijkheid van aankomst en vertrekdata van het maanlicht vast; de meeste data liggen in de omtrek van de volle maan, vele ook in die van eerste en laatste kwartier. Zooals men weet, valt de volle maan elk jaar elf dagen vroeger dan in het voorgaande; daarmee komt eenzelfde verschil in de komst der vogels overeen. Biezondere weerstoestanden tijdens de trektijd moeten natuurlijk in aanmerking genomen worden. De Cocksdorp, 15 Aug. 1932. Geachte Redacteur. De Cocksidorp en omstreken vooruit!! Als het getij verloopt, verzet men de bakens. Zulks moeten ook de Cocksdor- pers en Eierlanders doen. Onlangs is de V.V.V. De Cocksdorp en Omstreken op gericht, welke verschillende verbeteringen heeft aangebracht, o.a. handwijzers in de duinen zal aanbrengen. Deze vereeni- ging is nog te jong om groote (dingen tot stand te brengen, b.v. „ee(n badhotel". Maar ide vereeniging is er en dat is hoofdzaak. Door zijn werkkring komt ondergetee- kende veel in aanraking met het publiek, dus ook met vreemdelingen en ieder is vol lot over het schoone panorama bij de vuurtoren en verschillende malen wend hem gevraagd: „Waarom staat hier geen hotel? Dan waren we hier liever dan (ergens anders, want de duinen zijn ook hier mooi en met baden loopt men geen gevaar voor ongelukken", enz. Ook viel het verschillende personen op, dat de duinen bij uitstek geschikt zijn om te •kampeeren en om er zomerhuisjes te bouwen. Dit zou ook wel gebeuren, als ©r maar geld was. De V.V.V. De Cocks idorp en Omstreken hééft dit voorloopig niet, dus moet er een andere weg gezocht worden om tot dit doel te geraken. Nu is de bedoeling van dit schrijven,, 'ieder, die iets voelt voor een badhotel of voor zomerhuisjes bij de vuurtoren;, op te wekken even een kaartje te sturen naar ondergeteekende om dan gezamen lijk middelen te beramen om dit doel te bereiken. Als men in aanmerking neemt, dat de gasten van dit hotel verschillende uitstapjes zouden kunnen maken, b.v. naar de Schorren, Slufter, Mui en niet te ver geten het vogeltrekstation (dat spoedig verrijzen zal,) dan kan ieder het met hem eens zijn en met de personen, die hem daarover gesproken hebben. Zulk 'n hotel zou een goede toekomst tegemoet gaan, zoodat men door deze daad geen gat in de lucht zou slaan. Ook voor de Cocks dorp brengt dit vanzelf meer vreemde lingen, dus meer verdiensten, want tot nu toe was het onbekend en dus onbe mind. Stel daarom niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt, en stuur een kaartje naar onderstaand adres. Onderge teekende is er van overtuigd, dat het be stuur van de V.V.V. De Cocksdorp en Omstreken het de vreemdelingen zoo ge makkelijk mogelijk zal maken ën een in tensieve propaganda zal voeren om de vreemdelingen zooveel mogelijk naar de Cocksdorp te dirigeeren. Dus: een ieder, die sympathiseert met dit plan, stuurt bericht. Hoogachtend, A. v. d. GRIJN. N.B. Dit stukje is niet geschreven in opdracht van bovengenoemde vereeniging. K. KOS en M. KOS—Nieuwland geven met deze kennis van de geboorte van hun dochter MARIA ALIDA Rio, de Cocksdorp, 16 Augustus 1932. ONDERTROUWD: PIET SMIT Rz. en JOH. WITTE. ?e»Sg" '8 A„g. '32 Huwelijksvoltrekking in de R.K. Kerk te Oudeschild op Donderdag 8 Sept. a.s. 's morgens half tien. GETROUWD: JAN LOK en BARBERA ROEPER die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Den Burg, 12 Aug. 1932 Familie VAN TWUIJVER, niet in de ge legenheid zijnde persoonlijk afscheid te nemen van alle vrienden en bekenden, neemt hierbij langs deze weg afscheid van allen. Den Helder, Aug. '32. De la Reystraat 35. der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur en het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap. op Zaterdag 20 Augustus des avonds half negen in hotel „de Zwaan". Agenda: De Besturen. afdeeling den Burg. VERGADERING op Woensdag 24 Aug. a.s. 's avonds 8 uur in hotel „de Zwaan". Spreker: een lid van het Hoofdbestuur. Alle R.K. landarbeiders, ook niet-leden, worden dringend uitgenoodigd deze ver gadering bij te wonen. HET BESTUUR. TE KOOP: P. KALIS Kz., Wilhelminalaan 28, den Burg. voor beplanting van het Park en plant soentjes worden verzocht de hoeveelheid en soorten zoo spoedig mogelijk op te geven bij de secretaris. Sportvereen. S.V.C. De Cocksdorp den heer J. A. Brinks Az. op Zondag 21 Aug. 1932, nam. 2,30 uur. Entree 10 ct. Komt allen. N.B. Alle correspon dentie voor S V.C. aan Gep. Korp. vliegtuigmaker met klein pen sioen, kunnende chauffeeren en repareeren, zoekt bij voorkeur in autogarage of iets dergelijks tegen laag salaris. Brieven onder letters F. V., Moriaansche- weg 192c, Nieuw-Helvoet. Hoe Iheet |die vogel? Uit ons Zondagsblad. O '.II I I I H

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2