TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT WAAR DE STILTE SPREEKT. Een lepel Anti-malaise Texelsche Berichten De crisis in de Schapenhouderij. LICHTPUNTJES. We willen nog eens uw speci ale aandacht vragen voor het mooie werk van de heer Jan P. Strijbos, dat bovenstaande titel draagt en door de heer Sjoerd Kuperus met ruim 60 penteeke- ningen is geïllustreerd. We la ten hier dr. Thijsse over dit boek aan het woord: Er heerscht in dit boek een prettige on rust, in directe tegenspraak met de men- schenschuwe titel. Ik zou het liever „Op Stap" willen noemen. Wie zich echt wil gaan bezig houden met het dieren- en plantenleven van ons vriendelijk en toch zoo grootsch vaderland, mag zich nog eerst wel even bedenken, want je rust ben je kwijt. Iedere dag vraagt aandacht voor alle deelen van ons land en ook de nacht brengt geen rust, zelfs niet inde slaap. Wanneer in donkere treknachten de overvliegende vogels hun stem ver heffen, dan blijven zij bij de sluimerende vogelvriend niet onopgemerkt en hij keert zich nog eens om al prevelend van wulp of lieuw of kopenviek, al naar de aard' van het beestje. En dan besef je dat je in de laatste weken van Maart of October present moet zijn op de Brandaris of op de Eierland- sche vuurtoren, want de overweldigende nachtelijke rondvlucht daar heeft op de vogelkenner een even sterke greep, als de Negende of de Matthaus-Passion op de muziekliefhebber en staat in grootsch- heid daarbij ook niet achter. Voor de natuurvriend vormt zich een merkwaardigrijk beeld van het verloop van het jaar in ons land, een voorstel lingsreeks, die hem onweerstaanbaar drijft tot nieuwe ervaringen en dus tot immer versterkte bemoeienissen. Gelukkig dat 'n mensch veel kan verdragen, veel verwer ken en veel liefhebben. Dit boek getuigt er van. De lezer zou licht kunnen denken, dat Strijbos Natuur onderzoeker en Natuur-journalist van be roep is en niets anders kan doen. Maar hij heeft er nog een fiksche werkkring bij. Dat belet hem intusschen niet om op één enkele vrije dag met zijn beroemde „één- pitter" eventjes naar Texel te trekken om te neuzen naar een aangespoelde doode walvisch, of elke vogel na te speu ren die zich begeeft binnen het gebied van de duinen van de Amsterdamsche Waterleiding. Dan even naar de Veluwe of naar een achterbaksche vuilwaterbewe- ging in de buurt van Amsterdam, waar het grimmelen moet van trekvogeltjes. Maar boven alles blinkt toch ons heer lijk Texel uit. Ja, wie het heele land te groot en te druk wordt, zou zich tot Texel kunnen beperken, waar stellig mins tens driekwart van ons Nederlandsch le vend^ natuurschoon is geconcentreerd en het is voor mij, die wel eens (maar niet geheel juist) de ontdekker van Texel ge noemd wordt, een groote gerustheid, dat jongelui als Strijbos en nog eenige ande ren, daar zoo flink en vroolijk mijn na latenschap zullen aanvaarden. Zaterdag 20 Augustus 1932. De kosten van deze medicijn zijn in de abonnementsprijs begrepen. Wat wij morgen zullen zijn, hangt af van wat wij heden doen en laten. De luiheid reist op haar gemak en de armoede haalt haar spoedig in. Beschouw uw werkzaamheden niet als verplichtingen, maar als kansen. Begin een berg niet te beklimmen voor gij aan haar voet staat, misschien is de berg er niet, en bestond zij alleen in uw verbeelding. T agore Een land is niet grooter of kleiner naar gelang het aantal vierkante kilometers, dat het omvat, maar naar gelang het aantal vierkante kerels, waarop het kan bogen. Een man, die toegeeft, dat hij iets ver keerd heeft ingezien, bewijst slechts, dat hij vandaag wijzer is geworden dan hij gisteren was. Hoe meer iemand óver zichzelf nadenkt, hoe nederiger hij wordt. Machteloos staan wij tegenover' de eerlijke man, die zijn taak niet kent; tegenover de oneerlijke man, die zijn zaak terdege kent, kunnen wij ons ge makkelijk verdedigen. Reclame, schrijft „Handelsbelangen", bevordert massa-omzet en verlaagt daar door de prijzen; zij versnelt de omzet, waardoor de fabrikant met een kleiner winstpercentage kan volstaan, zij komt de kwaliteit der goederen ten goede, om dat reclame-maken voor minderwaardig goed zich spoedig wreekt. ZU1DERZEEWEE. Leest men een krant in 't buitenland. Dan lijkt nu Holland uit de brand, d' Afsluiting van de Zuiderzee Brengt elk een dikke portemonnaie. En de malaise en wereldbrand Geldt allen, maar niet Nederland. Maar komt men zelf hier op bezoek, Dan waait de wind uit and're hoek: De visschers klagen steen en been En al het zeegras dat is heen. Waar vroeger arbeid was en geld, Daar is het nu heel slecht gesteld. Misschien kijkt men te pessimistisch, Elk mensch is helaas egoïstisch. Hij staart alleen op zijn profijt, Vergeet soms and're mogelijkheid. Daarom is het voor hier te hopen, Dat heel de zaak nog mee mag loopen. En geld en arbeid weer mag keeren, En zoo gebrek en armoed "weren. HUIB DE RIJMELAAR. Zonnebrand Doorzitten P U R O L bij IVielrijden SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Het programma voor de reis naar Koog a.d. Zaan is als volgt: Zaterdag na ken nismaking enz. met de diverse families een attractie in de vorm van het mogen bijwonen van de wedstrijd: K.F.C. 1 tegen Middlesex Wanderers, een Engelsch elf tal, spelers, die in Internationale wedstrij den of voor een Graafschapswedstrijd zijn uitgekomen. Deze wedstrijd vangt om half zeven aan, zoodat de jongens volop gelegenheid krijgen, om in hun omgeving te gewennen. Zondagmorgen 10 uur: K.F.C. b Texel b; 11.15 uur: K.F.C. aTexel a; 2.30 uur: K.F.C. Juniores—Texel Juniores Voor het verdere gedeelte van de dag is ons nog niets bekend. Maandagmorgen om 8.30 uur verzame len bij de Noorderbrug voor een uitstapje naar Schiphol, onder leiding van de Agent der K.L.M. te Zaandam. De reis gaat per autobus. Maandags vertrek sta tion Koog a.d. Zaan 4.13 uur. Nu maar op goed weer hopen en de zaak loopt weer gesmeerd. Denkt er om: hedenmorgen elf uur en niet later, op de Groeneplaats. (Goede reis allemaal; veel genoegen en vooral behouden thuiskomst toege- wenscht. Red.) OOSTEREND. Kerknieuws. De heer Th. E. van der Brug, Cand. tot de H.D. te Wolvega, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente al hier (vacature-Ds. Groenenberg, die naar Vlaardingen vertrok) niet aangenomen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. ||||R IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIUIIIIIIIillllltlllUII DOOR H. MOLHUYSEN. Dat de schapenhouderij slechts een on derdeel van onze veehouderij is, is moge lijk de oorzaak, dat het tot op heden nog niet is gekomen tot steunmaatregelen aan deze tah van bedrijf. Het schijnt ons daarom goed, temeer waar reeds voor de tweede maal door 'n Kamerlid aan de betrokken minister met betrekking tot onze schapenhouderij vra gen zijn gesteld, eens uiteen te zetten hoe de feitelijke toestand van onze schapen houderij op dit oogenblik is. In 1926 sloot Engeland z.g. op grond van veterinaire noodzakelijkheid zijn gren zen voor versch Nederlandsch vleesch,. zoodat ons versch schapenvleesch, dat; steeds in groote hoeveelheden op de En- gelsche markt werd verkocht, daarheen niet meer kon worden afgezet. Welwaren België en Noord-Frankrijk reeds eerder goede afnemers van onze levende scha pen, doch zij werden na 1926 bijna onze eenige afnemers. Zij stelden echter een andere en hoogere eisch aan kwaliteit, zij wenschten lammeren en lichte schapen te ontvangen. Vanwege de zijde van de landbouwor ganisaties en van de regeering is hierop herhaaldelijk de aandacht gevestigd. Doordat in de latere jaren Duitschland, in het biezonder de Rijnprovincie, nog al eens als afnemer van onze 1 '/«-jarige schapen optrad, terwijl Denemarken van tijd tot tijd lammeren uit ons land be trok, kon het in Nederland geproduceer de schapenvleesch worden afgezet. Ech ter waren de prijzen niet voldoende om het houden van DA-jarige schapen loo- nend te doen zijn. Iin de zomer 1931 bleek het aantal onzer afnemers plotseling zeer verminderd te zijn. Het drukkende invoer recht in Duitschland en de overmatige onverkoopbare hoeveelheid rundvleesch met daarnevens valuta-verarming in Dene marken hield de koopers van ons scha penvleesch uit de markt. Waar onze zui delijke buren nog geregeld van ons koch ten en Frankrijk goede prijzen betaalde, lag het voor de hand, dat werd getracht, daarheen zooveel mogelijk schapenvleesch uit te voeren. Daardoor werd niet alleen voor onze, maar ook voor de Fransche producent, ide prijs in gevaar gebracht. Om hieraan paal en perk te stellen stelde Frankrijk een invoerbeperking in, teneinde eigen productie op voldoende prijs te houden en wij moeten toegeven, dat Frankrijk daarin schitterend' is geslaagd. Maar daardoor zijn ook groote tegen stellingen ontstaan. Zoo was er in ons land in de eerste wintermaanden 1931 een aanbod van schapenvleesch, dat niet door de marlet kon worden opgenomen. Het bleek dan ook in begin van 1932, mede als gevolg van de contingenteering van onze invoer in Frankrijk, dat het overschot van de productie van 1931 te groot was om ge heel te worden afgezet. Daardoor ont stond er een gedesorganiseerde markt, waarop voor de export tegen zeer lage prijs een product kon worden gekocht, dat op de beschermde Fransche markt tegen goede prijzen kon worden ge plaatst. (Wordt vervolgd). Bloembollenveiling H.B.G. De directie der H.B.G.-veiling te Lisse schrijft ons: De vraag naar Texelsche narcissen is, evenals andere jaren groot, speciaal dé artikelen Von Sion en Golden Spur wor den door de Exporteurs zeer gaarne gekocht. Hieronder geven we eenige prij zen, in de laatst door ons gehouden vei ling bedongen. Von Sion, extra mooi gesloten Dubb. neuzen 450 p.K. 4.30—4.90; 600 p.K. 3.50—4.30; 700 p.K. 2.60—3.30; 800 p.K. 1.45—2.30. Golden Spur, extra mooi gesloten Dubb. neuzen 400 p.K. 3.50—4.40; 500 p.K. 2.60—3.25; 700 p.K. 1.60—2.65; 800 p.K. 1.00-1.75. Princeps, extra mooi gesloten Dubb. neuzen 450 p.K. 2.25—3.10; 500 p.K. 1.60—2.10; 700 p.K. 1.05. Terwijl wij dit schrijven, staan onze gebouwen weer zoo goed als vol met bloembollen, w.o. groote zendingen van Texel, welke Vrijdag 19 Augustus in vei ling komen. Aanvoer voor deze veiling is reeds ruim 13000 colli's. A.W. Uitslag veiling „Hillegom" van 17 Augustus. Aanvoer groot. Zeer veel belangstelling Prijzen toenemend. Handel zeer vlug. Narcissen: Poët., gewoon f0.80Gr. Primo 1.65; Emperor 1.20—1.50; Golden Spur (Texel) II 3.10; id. (Texel) III 1.50; Sir Watkin 0.60; Bic. Victoria II 0.70; Dubb. v. Sion (Texel) II 3.504.00; Poët. Horace 0.75; White Lady 0.75; Laurens Koster 0.50; King Alfred 1.80; Treserve II 1.Cervanthus 1.30; Southern Gem 1.25; Spring Glory 1.Cheerfulness 1.50; Colchicum Major 4.50. (Officieel bericht van de directie). Voor de noteering van andere soorten bloembollen verwijzen we naar de vak bladen. Wolkeuring. Uit Alkmaar schrijft men ons: Op de Maandag begonnen keuringen van wolvachten waren 424 stuks inge zonden, dit aantal was weder 10 pet. hooger dan het vorig jaar. De belangrijkste groep zijn de een jarige rammenvachten, 62 stuks, daarne vens zijn 36 oudere rammenvachten in gediend. In collectiën van minstens 4 stuks eenjarige ooienvachten komen met totaal 155 stuks 23 rammen uit met 29 collectiën. Ook de tweejarige ooienvach ten komen met 54 stuks in 8 groepen. Tenslotte komen 10 fokkers uit "met to taal 128 vachten van oudere ooien, waar uit 17 collectiën van 6 gevormd kunnen worden. Met jury-arbeid, welke wordt verricht door een industrieel, een handelaar en een fokker, zal 2 dagen gemoeid zijn. De uitslag zal eerstdaags bekend ge maakt worden, terwijl de prijswinnaars op de Alkmaarsche tentoonstelling op 21. September tentoongesteld zullen worden Toestand eierhandel In ons land. Handel gewoon. Prijzen stijgend, bij afnemende productie. Vooral de binnen- landsche markten, waarvoor niet, zooals voor de export, stempelen der eieren is voorgeschreven, profiteeren daarvan. Uit gevoerd 2396 kisten van 1200 stuks naar Engeland. Wolveehanldel 11—17 Augustus. Omtrent de wolveehandel meenen we te kunnen volstaan met te zeggenhandel overal zeer slecht en prijzen uiterst laag. fop verschillende markten nog iets lager laan de vorige week.) Alleen uit Gronin gen werd geseind: bij zeer gering aanbod, wolveehandel „iets" beter. De Rotterd. Droogdok Mij. kreeg op dracht tot het herstel van het Engelsche s.s. Nurtuneton, groot 6272 ton, dat vo rig jaar bij een stranding in tweeën brak. Te Tilburg nam de N.V. Metaaldraad lampenfabriek „Volt" weer 200 arbeiders aan. A De Engelsche Pye Radio Comp. keerde haar aandeelhouders 125 pet. dividend uit. Ook tal van andere groote Britsohe radio industrieën konden eveneens met uit stekende bedrijfsresultaten voor de dag komen. Zij verstonden alle de kunst van ad verteeren. Te Oss nam de conservenfabriek Zwa nenburg weer 40 arbeiders aan. A De corresp. van het Vaderland te Rome schrijft: Het Italiaansöhe volk houdt zich merkwaardig goed' onder de crisis. In Italië wordt niet zoo getobd als in z.g. „rijke" landen. In Rheijdt zal een weverij gevestigd worden, voorloopig met vijf weefstoelen, om geleidelijk tot 25 te worden uitge breid. A Frankrijk zal 5.4 miljoen gld. aan haven werken aanbesteden. Voor de bouw van een turbine van 24000 K.W. te Velsen is 1.25 miljoen uit getrokken. De Gerebos-Mij. keende 30 pet. idivi- dend uit; dat is bijna een derde deel van haar kapitaal. Ze maakte ook een zeer goed gebruik van ree lame middelen. Voor Zaandam en Zaandijk zijn 13 bruggen over de Zaan aanbesteedi. Bovril Ltd. maakte vorig jaar ruim 3.2 miljoen gld. winst, voor een groot deel toe te schrijven aan haar uitstekende advertentie-reclame. Te Tilburg valt een opleving te con- stateeren in 'de wollenstoffen- en kam- garenindustrie. De marktprijzen hebben, een gunstige wending genomen. Het aan tal werkloozen vermindert gestaag. A In Columbia (Ver. St.) ziet men de tóe komst niet somber in. Men wil gereed zijn als het herstel komt De havens en kaden in een aantal havensteden zullen worden gemoderniseerd en uitgebreid. Reeds is als eerste termijn een crediet toegestaan van zeven miljoen gld. Voor aanleg van de weg Spijkenisse Brielle is meer dan een vijfde miljoen gld. uitgetrokken. Dat geeft velen brood. Een Nederlandsche fabriek levert aan de Haagsche waterleiding een nieuwe 325 K.W. Dieselmotor. Kosten f32500. Bij komend werk f12.500. Steun aan de Ned. industrie! Prachtig! De handelstoestand in Zuid-Afrika wordt beter. Een toenemend optimisme en een terugkeerend vertrouwen kunnen worden geconstateerd. Wat de wolhandel betreft weerspiegelt de betere stemming overzee zich in een betere vraag tegen hooger prijzen. J

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5