een advertentie in de Texelsche Courant. Oplaag meer dan 2300 ex. De a s. Schapenfokdag Gemengd Nieuws mmiffliinmiMimmwHiimmiiiimniTii MAAK ER GEBRUIK VAN. Voor wegaansluitingen in de Wierin- germeer is een vijfde miljoen uitgetrok ken. Het werk is opgedragen aan aarv- nemers te Amsterdam en Heemstede. Te Zwolle wordt een nieuw gebouw voor ouden van dagen geplaatst. Kosten f200.000. Te Amersfoort is uitbreiding van de Ambachtsschool aanbesteed voor 50 dui zend gld. Voor verbetering van de Rotterdamsche Waterweg is ruim een kwart miljoen uit getrokken. Het personeel van Stork en Co. te Hen gelo kreeg vier maanden werk door een opdracht tot het bouwen van eenige scheeps-Diesel-installatie voor Noorsche rekening. De zwartgal, die malaise preekt, Doet alles om dit kwaad te rekken. Hoor liever naar de optimist; Die tracht u uit de put te trekken. De Robinson-schoenfabriek te Nijmegen heeft haar productie gebracht op 10.000 paar per week; een jaarproductie van een halt miljoen paar schoenen. De Duitsche diamantindustrie heeft veel nieuwe orders kunnen boeken en de meeste der in de laatste jaren ontslagen werklieden weer in dienst kunnen stellen. Ben Engelsche en een Deensche firma hebben een contract met de Deensche regeering afgesloten betreffende de bouw van 'n 3200 M. lange brug tusschen de eilanden Falster en Seeland. Bouw som 20 miljoen gulden. ANWB, TOERISTENBOND VOOR NEDjEPI Naar de Wieringermeerpolder. Woensdag heeft de buurtschap Wester geest een reisje gemaakt naar W leringen en de Wieringermeerpolder. Van Den Helder af ging de tocht per autobus. De stemming liet niets te vvenschen over, waartoe ook het mooie weer heeft mee gewerkt. Allen denken aan deze toer met veel genoegen terug. Het was ook een heel interessante tocht, temeer waar eenige kilometers over de afsluitdijk werd gereden, waarbij men een prachtgelegen- heid had van nabij het kolossale werk waar de pers der gansche wereld met lof over schreef te beschouwen. Texels oudste ingezetene. Woensdag 1.1. heeft onze plaatsgenoot, de heer Koevoet, Texels oudste ingeze tene, onder zeer veel blijken van belang stelling zijn 94e verjaardag gevierd. Het huis was vol bloemen en vol menschen van nabij en verre, van allerlei rang en stand, die de jubilaris geluk kwamen wenschen met het feit, dat hij zoo'n hooge leeftijd in zoo opperbeste gezond heid mocht bereiken. Want gezond is de oude baas. De gebreken, waarvan de ouderdom vergezeld pleegt te gaan, laten zich weliswaar gelden, maar gelukkig geenszins in die mate, dat de heer Koe voet niet gaarne voor menig jaartje zal bijteekenen. De oude heer geniet zoo een rustige, zonnige en onbekommerde oude dag. Welk een voldoening voor de fam. Gooyer hem die levensavond te kunnen bereiden. We hopen volgend jaar weer van de partij te mogen zijn. Aangifte zeer bevredigend. Grooter afzetgebied gezocht. Een aanvraag uit Cuba. Naar de heer J. Sijp ons meedeelt, is het aantal aangiften van geregistreerd wolvee voor de a.s. Schapenfokdag zeer bevredigend- te noemen. Bij het vorig jaar vergeleken is het maar heel weinig minder. Vermoedelijk is dit wel een gevolg van de activiteit, welke door het Texelsch Schapenstamboek in N.-Holland aan de dag wordt gelegd. De heer Sijp bezocht dit jaar verschillende autoriteiten in Bel gië, met het gevolg, dat dezer dagen Prof. Trateur van het Instituut van Huis- dierkunde te Leuven op Texel weer een groote collectie fokschapen kocht, zoowel voor het Instituut als voor andere fokke rijen in België. Genoemde hoogleeraar heeft zich in verbinding gesteld met de Rijksveeteeltconsulenten in België om de fokkerij van Texelsche schapen in België te bevorderen en er een stamboek voot op te richten. Voor het Fransch spre kende deel van België heeft het Tex. Schapenstamboek aan hen onmiddellijk 500 ex. van de brochure „Le Mouton de Texel" (het Texelsche schaap) ge zonden. Mede als gevolg van deze Belgische reis van de heer Sijp is door het Texelsch sCTiapenstamboek in N.-Holland in België een vertegenwoordiger aangesteld en thans is het Stamboek ook bezig voor Frankrijk een agent te zoeken. Door relaties van de Belgische verte genwoordiger van het Stamboek wordt binnenkort een commissie uit Luxemburg verwacht om aankoopen te doen. Als bewijs, dat het Texelsch Schapen stamboek in N.-Holl. over de geheele wereld bekend is, moge dienen, dat het idezer dagen zelfs een aanvraag ontving uit Cuba. Ernstig ongeval. Donderdagmorgen is de heer K. Sr., wonende ten huize van de heer W.N.K. aan de Hallerweg, op een fietstocht langs het Smitswegje met zijn stuur in aanra king gekomen met dat van een wielrijder, die naast hem reed, met het gevolg, dat hij van zijn fiets stortte. Ete heer K. kwam daarbij in een sloot terecht, waar bij een halswervel zoo ernstig werd be- leedigd, dat de ongelukkige per ziekenauto van daar naar den Helder moest worden vervoerd, waar hij gistermiddag te één uur aan de gevolgen is overleden. Met een auto te water. Donderdagmiddag is in Bargen een auto te water gereden. De inzittenden, onder wie de heer C. Boon Pz., van „Veldheim", kwamen er heelhuids af. De heer Jan Reij bracht de wagen, die eenige schade had opgeloopen, op het droge. Melkprijs van zes op zeven ct. per L. Blijkens een adv. in dit nummer wordt Maandag de melkprijs met één cent per liter verhoogd. Stoombootdienst Tersdhelling—Vlielartd^den Helder. Reederij Doeksen heeft deze week een bootdienst geopend van Terschelling via Vlieland op Den Helder v.v. Texel wordt NIET aangedaan. Zooals de adv. aangeeft is het vertrek van de eilanden op| 7uur v.m. bepaald. De boot van Terschelling (den Helder) neemt onderweg de passa giers van Vlieland over of zet ze op de boot naar Vlieland af. Dank zij de propaganda, welke op steeds ruimer schaal voor een bezoek aan Vlieland en Terschelling wordt gevoerd, komen deze eilanden steeds meer in trek en zal ook de dienst van de heer Doeksen in een behoefte blijken te voorzien. Het was bepaald niet eerder mogelijk deze dienst te openen Het seizoen heeft nu zijn hoogtepunt reeds gehad. Het zal ook de Vlielanders en Ter- schellingers veel waard zijn, nu zij zoo gemakkelijk de vastewal van de provincie kunnen bereiken. We wenschen de onder nemer succes toe. De Bazar in Eben Haëzer. Ter aanvulling van het verslag in het eerste blad, deelt men ons nog het vol gende mee: Donderdag was het niet biezonder druk, maar over de verkoopresultaten was men zeer tevreden: f400.— is een groot bedrag. Gister f215,Het warme weer (onze thermometer haalde een record van 88 gr. in de schaduw) deed veel afbreuk. Ds. F. Visser is bij een der verlo tingen een levend lam ten deel geval len. Het werd ten bate van de kas ver kocht en bracht f8.op. In de oud-Texelsche kamer wordt thee geschonken, welke door de fa. Van Nelle kosteloos beschikbaar is gesteld. Het comité is er deze firma zeer dankbaar voor, terwijl de gebruikers genieten van een lekker kopje. Van alle verlotingen kunnen we de uitslagen niet vermelden; mevr. Roelofs won een taart, de heer Moerbeek een „uil", de heer J.Visser een fruitmand, de heer R.Kuiper een taart, enz. Sprei I viel op no. negen. Wie Door bakkers Bremer, Kalf en Kik kert werd een heerlijke taart voor verlo ting beschikbaar gesteld. Gisteren bezochten eenige van de dames in Texelsch costuum de Koog, waar zij vele loten plaatsten en ook mi nister Verschuur zijn steentje bijdroeg. Hedenavond groote opruiming „wegens opheffing der zaak". „Alles moet weg". Spotkoopjes. Er is nog heel veel moois voorhanden. JEUGDFEEST EN VUURWERK. De Feestcommissie besloot gisteravond op Zaterdag 10 Sept. een feest te orga- niseeren voor de kinderen en de oudere jeugd, zoo mogelijk op het land van de heer Joh. Roeper aan de Koogerstraat. Als prijzen worden bonnen uitgereikt van 1—23 en meer gld, welke bonnen bij winkeliers te den Burg tegen een artikel naar keus kunnen worden ingewisseld. Een Philips-installatie met versterker zal vermoedelijk ter muzikale opluistering aanwezig zijn. De wedstrijden moeten nog worden vastgesteld; genoemd wer den hindernisloop, wielrennen, mastklim mer, korfbaldoelen, enz. Karretjesrijden en tobbesteken zullen niet op het pro gramma staan. De groote attractie zal een grootsch vuurwerk zijn. OUDESCHILD. Sportnieuws. Bij de hier hedenavond te houden voet balwedstrijd Zeemeeuwen I—Veteranen, zijn de elftallen als volgt. Veteranen. G. Dekker P. Vos J. Vlas J.Duinker P.Bakker C. Bakker Verbrugge Jb. Kiljan N.Tuinder P.Duin- ker P. Koorn P.Dogger B.Beumkes J.D.Blom P.Hemel rijk P.Krugers Jac. Dros G.Petersen J.S.Dros N. Weijdt D.J.Blom Joh. Bruin Zeemeeuwen 1. Vee vervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 9 kalveren, 23 varkens, 317 schapen, 3 koeien, 403 lammeren. Vlsscherij. De visscherij was deze week, wat ver zending van garnalen betreft, zoo goed als niets. DE KOOG. Automaat vernield en geleegd. Ten nadeele van de heer M. S. Lange- veld, te den Burg, zijn deze week alhier laat op een avond eenige automaten ver- nietldeneen geleegd. Niet alleen de uit ver- versnaperingen bestaande inhoud werd meegenomen, maar ook worden dubbel tjes uit 'de geldla van de automaat ver mist. De rijksveldwacht heeft een onderzoek ingesteld en slaagde er in een drietal jon gelui op te sporen, die zich in een over moedige bui aan de automaten moeten hebben vergrepen. In het belang van de veiligheid en in verband met de toename van het aantal automaten, mag een strenge straf niet achterwege blijven. Als verzachtende omstandigheid werd aangevoerd, dat de automaat een paar maal de dienst weigerde, waarom de jongelui met geweld gepoogd hebben er wat uit te krijgen. Dit lukte niet, waarom zij later op de avond terugkwamen met bovengemeld gevolg. DEN HOORN. DE STRIJD OM DE „ASTRID". Om het schip te lichten werden er 20 petroleumvaten onder aan vastgemaakt, maar tot nu toe zonder succes. De mast, welke (het klinkt wel kras) van het schip werd gejut, is ten deele onder het zand verstopt, terugge vonden en Woensdag veilig te den Burg geborgen. Donderdagmiddag (nóg een kras staaltje) kwamen vier jutters van den Hel der met een vlet op de „Astrid" af. Zij traden vrij driest op, eischten hun deel en trokken zelfs een mes, waarmee ze de menschen, die op het schip aan het werk waren, bedreigden. Men oordeelde het raadzaam politiehulp in te roepen. Na eenige tijd echter trokken ze 'teleurge steld af, evenals nog een viertal colle ga-jutters, die ook eens poolshoogte kwa men nemen. E>e „Astrid" trekt wel. Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllillllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllllllll liilllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllliüllllllllllillllll Texel-propaganda. Welwillend zendt men ons een exem plaar van het Nieuwsblad van het Noor den (Uitg. N.V. Hazewinkel te Gronin gen) met twee biezonder goedgeslaagde en op royaal formaat gereproduceerde foto's van Texel op de fotopagina: A. een blik op de duinen te de Koog met badhotel, strandweg en Mierennest en B. een kiek, genomen nabij den Hoorn, welke een zeer goed denkbeeld geeft van de aantrekkelijkheid van dit aardige dorp, dat zooals het onderschrift reeds zegt „schilderijen biedt voor het kun stenaarsoog". „Texel is een der al lermooiste Waddeneilanden", lezen we verder op de fotopagina, „vooral voor hen, die van vogels en bloemen houden valt in de uitgestrekte duinen van het eiland (en elders op Texel) veel te ge nieten. Op het breede strand komen vele badgasten van zon en water genieten".. We mogen het Nieuwsblad van het Noorden, dat een groote lezerskring heeft, dankbaar zijn voor deze kostelijke (im mers zeker doeltreffende) en toch koste- looze propaganda. llüllüllllülllllllll! BINNENLAND. ||||[||||!l||||||!!||||| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniinillllllllllHIUI Babies aöhter op de fiets. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende De wijze, waarop kleine kinderen, ba- bies soms nog, achter op de fiets worden meegenomen, is vaak in hooge mate er gerlijk. Nog afgezien van een aanrijding, die met het drukke verxeer toch zoo ge makkelijk kan voorkomen, ziet men her haaldelijk, dat een kindje, door slaap overvallen, niet meer behoorlijk zit; hoofdje en beentjes worden dan heen en weer geslingerd. Het behoeft geen be toog, dat dit vervoer per fiets voor de kleinen zoo licht noodlottige gevolgen kan hebben en men verbaast zich er over dat de ouders dit blijkbaar niet inzien. Velen zouden het met mij zeker ten, zeerste toejuichen als vervoer, op die wijze van kinderen beneden 3' jaar b.v. strafbaar werd gesteld. Lisse, Hobaho-veilingen 12—19 Aug.: Narcissen worden vlug verkocht. Lage prijzen. Goede Victoria's loopen iets op. Emperor en Sir Watkin zeer ge wild. Prijzen Dn. von Sion: 550 p.k. 450—500; 700 p.k. 3—350; 800 p.k. 2— 250. Golden Spur 550 p.k. 270—325 700 p.k. 1502. (Allemaal Texelsche). Alblasserdam. Een bijgeloovige man alhier, die onlangs een hoefijzer over zijn schouder wierp en een rijksveld wachter trof, mag van geluk spreken, dat er geen paard aan dat ijzer vastzat. Westland. De tomaat neemt in onze Nederlandsche tuinbouwcultuur een be langrijke plaats in. In 1931 kweekte Ne derland ongeveer 80 miljoen Kg. toma ten, waarvan het Westland een groot deeJ voor zijn rekening nam. Voor het aller grootste deel is deze productie naar hef buitenland verzonden, slechts een gering deel werd in 't eigen land geconsumeerd. Bij de Hembrug waren enkele jon gens in een vlet aan het spelevaren. Het 10-jarig zoontje van de brugwachter, Pe ter Kroon, is toen over boord gevallen. De vader ,die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct zijn zoontje na. Hij kon echter niet zwemmen, en hij en z'n zoontje zijn beide verdronken. Amsterdam. Een assistent-opzichter van de Ned. Spoorw. is op het rangeerter rein van het Westelijk Eiland onder een rangeermachine geraakt, welke hem beide beenen afreed. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Bij de totstandkoming van de Crisis- pachtwet, dacht menigeen, dat deze wet vooral preventief zou werken. Het blijkt echter, dat het aantal verzoeken, tot de kantonrechter gerichtlegio is. Bij de Kan tongerechten te Leeuwarden en Bergum waren op 7 Augustus reeds ingekomen 340 verzoeken om reductie op de pacht. Bij het kantongerecht te Zwolle 120. Groningen reorganiseerde het on- 'derwijs aan de Zeevaartschool. Aan de leeraren J. Bonga, J. Steendam en S. A. van Oven werd eervol ontslag verleend met wachtgeld. Scheveningen. Bij de Maatsch. Zee bad passeerde deze week de 100.000ste bader de loketten. Den Haag. In September is mis schien een voorstel van de regeering in zake een koffiebelasting te wachten. Bate van IS1/® miljoen voor de schatkist Rotterdam. Aan de Abkoudestraat had de moeder van het gezin, die even uit moest voor een boodschap, haar zoontje van negen maanden aan de keu kenstoel vastgebonden. Toen zij thuis kwam vond zij het kind dood naast de stoel hangen. Het kindje bleek van de stoel te zijn afgegleden en met het hoofd je tegen ide deurpost te zijn terechtge komen. Te Boskoop sloeg de bliksem in de door de arbeider G.v.d. Haak bewoonde woning. Een oude tante werd van #haar stoel geslagen, terwijl de echtgenoote aan de voeten werd getroffen, waardoor deze ernstig werden verbrand. Illllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll liillilllllillliilllilll BUITENLAND. iill|||||||||||||||||||j illllllllllllllilllllllllllllilllllllllillllllllliilllUlllUillli De ballontodht van prof Piccand De dagbladen van Donderdag en Vrij dag geven vele biezonderheden over de veelbesproken ballontocht. We nemen er enkele hier over. Na een verblijf in de lucht van 12 uur (bij de eerste vlucht op 27 Mei 18 uur) is de ballon bij Verona in Italië geland. Prof. Piccard en ir. Cosijns verkeerden ondanks de 17000 M. tot waar zij ste gen, nog in goede conditie. Toch hebben zij in hun kogelvormige gondel zoo'n kou moeten doorstaan, dat zij een oogenblik vreesden te zullen doodvriezen. Over de resultaten is de prof. zeer tevreden. Toen de ballon zijn hoogste punt be reikte, vroor het daarbuiten 55 gr. C. De prof. is voornemens boven Canada EEN DERDE TOCHT te maken. mm mm min min mm min miii min mm mm mm Gij kunt vandaag alle Texelaars niet opzoeken, om uw waar aan te prijzen, of om uw diensten aan te bieden. Dat kan alleen Die komt tweemaal per week onder de aandacht van ALLE Texelaars. Die werkt, terwijl gij uitpuft van de warmte, en vraagt slechts het bescheiden loon van enkele dubbeltjes.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6