De Nieuwe lexelsche Courant No 4661 45ste Jaargang. Woensdag 24 Aug. 1932 ,,Zij"-Crême Van week tot week De toekomst van Europa. Texelsche Berichten üw advertentie In cflt blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct. iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6—7.30—8—11.20—12.30—2.40—5.35. Van den Helder: 7—9—10—12.20—2—4.15—6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6—8—9—11.15—5.20 Van den Helder: 7—9—10.30—12.20—6.30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 25 26 27 28 29 30 31 AugNT 2,44 3.46 5 16 6,49 7,59 8,48 9.26 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8.35 De wereld geniet van het prachtige zomerweer. Alleen sappige komkommers en blijde vacantiegangers gedijen. Zoo lijkt 't, maar in werkelijkheid wonden be slissingen genomen en daden voorbereid, waarvan Europa's toekomst afhangt. Het groote Duitsche Rijk dreigt verwondingen ontbinding. De Duitscher is, vooral in politiek, weinig spontaan. Alles, ook het gekste of het ergste, moet toch systema tisch, methodisch, georganiseerd zijn. Communisten en nat.- socialisten, een enkele maal ook de meer gematigd rijks- banierlingen, trekken op in gesloten for maties, liefst in uniform, genietend van militair saluut en hakkengeklap. Er is in fanterie met gummistokken en ploerten- dooders. Er zijn ook stormtroepen met vakkundige behandeling van machinege weren en handgranaten. Er vielen per dag enkele dooden en tientallen gewonden. Vooral in Altona en later in Koningsber gen zijn er moordpartijen geweest. Von JagoW, de voortreffelijke hoofdcommissa ris van politie in Berlijn vóór de oorlog, moet zich in zijn graf omdraaien. Voor alle pogingen tot optocht; relletjes of de monstratie had hij maar één antwoord: De openbare weg is er om er over te loo- pen of te rijden. Niet oin door optocht, vaandelvertoon en geschreeuw aan min derheden gelegenheid tot intimidatie te geven, waarbij tenslotte concurreenende minderheden slaags raken. Dat toelaten, is het begin van het einde. Laat, maar vermoedelijk niet te laat, heeft de Duitsche regeering de waarde van >dit volksbewustzijn begrepen. Bang voor een te groot sucoes der nationaal- socialisten, begeerig om althans voorloo- pig dezen te vriend te houden, had zij het door de voormalige rijkskanselier Brü- ning afgekondige uniformverbod opge heven. Dat moest wel aanleiding geven tot radicale herriemakerij, en uitloopen op moord en doodslag. Maar, na de ver kiezingen, die Hitler's verwachting te leurstelden, is zij gaan durven. Nood verordening: doodstraf op aanslagen, standrecht met snelle berechting voor spe ciale rechtbanken, zonder beroep en met dadelijke executie. De groote vraag blijft, of de Regeering tegen fascistische dwin gelandij even moedig als tegen de com munistische zal zijn. Voor bet oogenblik hebben de militaire machthebbers, die achter Von Papen en zijn regeering staan, de rijksweer volko men in de hand. Een beroepsleger, weelde rig verzorgd, door en door gedisciplineerd, werktuig in de handen van zijn leiders. Mochten de nazi's te eeniger tijd met geweld naar de macht willen grijpen, die men hun in der minne niet geven wil, dan kan de betrouwbaarheid der rijksweer twijfelachtig worden. Hitier weet het, Von Scheichler en de zijnen weten het ook. Vandaar de pogingen, om, ter bestrijding van de parlementaire democratie, parlementaire samenwerking alsnog te verkrijgen. Tegenover revolutie kan men op de rijksweer aan, tegen een nationaal-socialistische staatsgreep is dat twijfelachtig tegen een Duitsche bur geroorlog wordt de betrouwbaarheid nog minder zek^r. Voorloopig zijn de onderhandelingen mislukt. Hitler is bij Von Papen geweest, heeft met Hindenburg gesproken. Hij eischte alles ot niets. "Hij eischte de for matie van regeeringen in Duitschland en in Pruisen uitsluitend "door hem en naar de wenschen der nat.-soc. partij. Het zal niet gaan, althans voorloopig niet. Slechts in één opzicht zijn deze heeren het eens. Men wil geen terugkeer tot de monarchie, geen Keizer meer. ES Het Texelsch Museum is ge- ES SB opend Maandags 10—12 uur; 08 11 Woensdags en Zaterdags 2—5 EB uur. Op aanvraag ook op andere gj ffl tijden. g] Bestrijding" van de overproductie in het Bloembollenledrijf. Zaterdagavond werd in de Zwaan een gezamenlijke vergadering belegd door H. B.G. en Vereen, voor Bloembollencultuur afd. Texel, met het doel onder het oog te zien't voorstel der afd. Sassenheim, strek kende tot het wegwerken van de over productie in het bloembollenbedrijf. De vergadering werd geleid door de heer Leber. Het oudste bestuurslid, de heer W.Schumaker, kwam latei" ter verga dering; hem werd toen verzocht de lei ding op zich te willen nemen, doch deze oordeelde de heer Leber zeer goed in staat om het voorzitterschap te bekleeden. De voorz. sprak zijn spijt uit over de geringe belangstelling, terwijl toch een zeer belangrijk voorstel aan de orde zou komen. Hij hoopte echter, dat de bespre kingen vrucht zouden dragen en dat de afgevaardigde een vastomlijnde opdracht zou kunnen worden verstrekt. De heer M. D. Dijt, secr., leest het voorstel-Sassenheim en de daarbij be- hoorende toelichting voor, alsmede het advies van het Hoofdbestuur en een cir culaire van de afd'. Sassenheim, waarin nog eens op de groote beteekenis van het voorstel wordt gewezen. Wij kunnen ons bij publicatie hierna» zeer beperken. De dagbladen en de orga nen van H.B.G. en Bloembollencultuur hebben een en ander volledig opgenomen zoodat de belanghebbenden er kennis van dragen. In het kort komt het voorstel hierop neer Bij de regeering wordt aangedrongen op een crisis-steunwet, waarvan de uitvoe ring wordt opgedragen aan een groote commissie, door de regeering te benoe men uit voordrachten, opgemaakt door Bloembollencultuur, H. B. G. en B. van Bloembollenhandelaren. Maximum 2% mil joen gulden wordt als rentelooze leening bij de regeering aangevraagd ter bestrij ding der overproductie, ten einde elk in ide gelegenheid te stellen een zeker ge deelte van de door hem in Nederland ge kweekte Tulpen, Narcissen en Hyacin then, tegen nader te bepalen prijs in te leveren voor vernietiging. De kosten aan de inlevering verbonden worden bestreden door de verkoop der ingeleverde bollen voor veevoeder of industrieele doeleinden en of een omslag van 1 cent per R.R.2, ot van één procent van de uit te keeren steungelden. De geleende gelden worden terugbetaald in 4 a 5 jaar door een om slag te heffen van tieii cents per R.R.2 van alle in Nederland gekweekte Tulpen, Hyacinthen en Narcissen, voor liet eerst te heffen in 1934. Ter voorkoming en bestrijding van eventueele overproductie van bloembollen in volgende jaren, zal door deze wet elk, die in Nederland Tulpen, Hyacinthen en Narcissen wil planten, verplicht worden, vooraf een zekere hoeveelheid van dat ar tikel, 'dat hij wil planten, in te leveren voor vernietiging zonder vergoeding te ontvangen. Of een overproductie bestaat zal de commissie voornoemd hebben uit te maken. De bollen, welke worden ingele verd, moeten in Nederland zijn gekweekt en van ziekten vrij zijn. Personëh, die gedurende de tijd dat deze crisis-steunwet van kracht is, met het kweeken van de hierin genoemde soorten bloembollen willen beginnen, of hun kweekerij willen uitbreiden, zullen daartoe pas vergunning verkrijgen, wan neer door hen zooveel is bijgedragen, aan omslag en inlevering, als vanaf de in werkingtreding dezer wet door anderen is gedaan. De duur dezer wet wordt gesteld op 5 jaar: 1932-1936. De commissie kan tus- schentijds intrekking vragen. Landbouwers en grove tuinbouwers die tot instandhouding van hun bedrijf reeds steun van de regeering ontvangen, en tot tot nog toe geen bloembollen voor eigen of anderer rekening gekweekt hebben, rao gen hiermede niet beginnen. Het Hoofdbestuur laat de beslissing aan de algein. verg. over en wijst er op, dat van de 10.000 kweekers er maar 600Ó georganiseerd zijn. Eenige aanwijzing krijgt men door een beslissing van de alg. verg. dus wel, maar een volkomen juist beeld krijgt men niet. Het zal dus noodig zijn, rekening te houden met iiet aantal H.A., dat de stemmers bezitten. De heer W.Schumaker wijst er op, dat inlevering van bollen geen verbetering brengt, wanneer aan de invoer van plant goed geen paal en perk wordt gesteld. Toch kan men aan invoerbeperking moei lijk beginnen, omdat Engeland, een beste beste afnemer, dan zeker met revanche- maatregelen komt. Voorz. ziet ook een bezwaar in de in voer van plantgoed en noemt het een. leemte in liet voorstel, waar dit van in voerbeperking niet gewaagt. De lieer Par- levliet meent, dat Texel, waar de meesten narcissenkweeker zijn, er zijn stem miet aan kan geven. De kosten zijn hoog en bij inlevering krijg je maar 'heel weinig geld. Bij inlevering van bollen neemt de import toe wegens het oploopen dei" prij zen, terwijl je toch met liet oog op In bosch en duin, Op hei en strand; De huid wel bruin Maarniet verbrandl Engeland de deur niet kunt sluiten. De lieer W.Schumaker merkt op, dat de kweekers-exporteurs het meest in de put zitten, omdat zij hun plantgoed niet kwijt kunnen en dat gaarne zullen inleveren,. Van hun kant wordt er dus alles opgezet om het voorstel aangenomen te krijgen. De heer S. Flens verwacht, dat de kapi taalkrachtige kweekers op de been zullen blijven ten koste van de zwakker staande vakgenooten. De heer M.D.Dijt houdt een beschouwing over deze kwestie in verband met de alg. crisis en stelt in het licht, dat de crisis aanleiding gaf tot een menigte in- en uitvoerbelemmerde bepa lingen, waarvan speciaal de bollen de dupe werden, omdat dit bij uitstek een exportartikel is. Spreker bezocht het De partement van Landbouw, waar men de toekomst niet zoo donker inzag en zelfs meende, dat de crisis ons land grooten- ideels bezijden loopt. Wanneer zulk een geest daar heerscht, gaat spr. vender, is het verklaarbaar dat men doorgaat met het treffen van nationale maatregelen^, waardoor het bollenvak wordt gekraakt. Ook de heer Dijt betoogt, dat we last met Engeland krijgen, als de import wordt bemoeilijkt. Dat men het vak ook in de toekomst voor moeilijkheden wil vrijwaren, acht spr. in strijd met het voorstel, dat immers van een wet van vijf jaar spreekt. Het is, zegt hij, een zeer ingrijpend voorstel, dat de productie ge heel op haar kop zet. Bij meer vrijhandel zijn bollen bij overproductie nog niet waardeloos. Geringe prijzen van bollen leiden tot grooter debiet, in tegenstelling met prijzen van tarwe, waarvan bij ver laging geen grooter afzet het gevolg is. De voorz. dankt de heer Dijt voor zijn interessant betoog, maar verwacht van lager bollenprijzen niet zoo heel veel grooter debiet, omdat uitbreiding haar grens heeft met het oog op de ligging der landen en hun klimaat. De heer Dijt verwacht echter evengoed, dat meer bol len geplaatst kunnen worden in hetzelfde afzetgebied, wanneer de prijzen lager zijn. Spr. ziet in de huidige crisis niet een gewone eb van het economisch getij, maar verwacht er een groote ommekeer van. De heer Parlevliet zegt de toekomst niet zoo donker in te zien, omdat er thans nog, ondanks vele belemmeringen, heel veel bollen naar het buitenland gaan. Als straks de grenzen weer geheel open gaan, komt de gouden tijd weer aan, voorspelt spr. Er zijn wel slechter takken van bedrijf. Ter verduidelijking brengt de heer Dijt nog in het midden, dat het gezond verstand nog ontbreekt, om de wereld op gang te helpen: Dit is mijn pessimisme. Komt men tot bezinning, dan wacht het vak zeker een rijke toekomst. De heer S.J.Flens vindt, dat het er met de bollen op Texel nog zoo kwaad niet voorstaat, 'de zeer slechte toestand elders in aanmerking genomen. De voorz. wijst er op, dat in de Streek bij velen de toestand diep treurig is. Op Texel houden Golden Spur en Dubb. v. Sion zich nog goed. De heer Parlevliet sluit zich hierbij aan, opmerkende, dat er nu nog miljarden bollen naar Duitschland gaan. Wat vroeger luxe was, is nu be hoefte. De heer Flens weet van kwee kers, die 40—50 ct. voor een roe tulpen kregen. Texel kan voor zijn goede nar cissen nog f3.maken. Op een vraag, hoeveel voor het inge leverde goed zou worden betaald, kan de voorz. niet antwoorden. In elk geval zal het maar weinig zijn. Het voorstel-Sassenheim wordt punts gewijs behandeld. Aan de discussies ont- leenen we liet volgende: De heer Parlevliet hoorde, dat per mand ingeleverde bollen 90 ct. zou wor den betaald. De afd. Sassenheim schrijft er van overtuigd te zijn, dat de Regee ring tot steunen bereid is, waaruit de voorz. concludeert, dat ze blij baai" met de regeering heeft geconfereerd. Het haakje, waar de k an aan hangt, is liet renteloos voorschot, dat indien verkregen —aan de regeering moet worden terugbetaald. Ook wie niet inleveren, moeten meebc- len en f70.per bunder is dan vrij veel. De heer Flens is voor maatregelen wel te vinden, als ze maar doeltreffend zijn. Ze zouden de kweekers een goed stuk brood kunnen verschaffen, want bollen- kweeken is tocli wel nagenoeg het mo nopolie van Holland alleen. Het voorstel-S. zou het telen van bollen kunnen verbieden. Hiertegen komt de heer Parlevliet op. Bij de bespreking blijkt verder, dat het voorstel, indien tot wet verheven, groote mazen zou hebben, waardoor kwaadwilligen makkelijk konden heen- kruipen (zie liet laatste deel van het voorstel). De heer Schumaker vindt, dat liet voor stel moet worden aangenomen, al heeft Texel er ook geen voordeel bij. De heer Parlevliet adviseert juist liet voor stel te verwerpen, omdat het tegen Texels belang indruischt. De heer Schumaker betoogt echter, dat we niet tegen de stroom in kunnen en dat we moeten mee doen als liet algemeen belang er door wordt gediend. Hier brengt de lieer Parlevliet tegenin, dat Texel hangt, als het voorstel aangenomen wordt. De heer Dijt stelt de heer Parlevliet voor, de narcis er buiten te laten en dan het voor stel aan te nemen. De voorz. verwacht, dat het voorstel voor de narcissen juist verkeerd uitwerkt. De iheer Schumaker geeft toe, dat de import bij inlevering van bollen aan de andere kant doodend zou werken. Het voorstel-Parlevliet (narcissen er buiten laten en niet bijdragen in de kos ten) wordt aangenomen met 19 van de 23 stemmen. Het ongewijzigde voorstel- Sassenheim wordt met alg. stemmen ver worpen. Tot afgevaardigden ter vergadering worden benoemd voor Bloembollencul tuur de heeren M.D.Dijt en Parlevlietj, voor het H.B.G. de heer S. J. Flens. De secr. deelde nog mee, dat brochures over bemesting van bollen door de Kali- Mij. kosteloos verkrijgbaar worden ge steld (de secr. zal er 20 aanvragen). Te vens zijn kaarten te bekomen voor het toezenden van annonces aan het orgaan. Uit de verg. wordt echter opgemerkt, dat het voordeeliger (geen porto- en in casso-kosten) en gemakkelijker is die ad vertenties door tusschenkomst van de Boekhandel te laten plaatsen, wélke wenk de voorz. hoopt, dat de leden ter harte zouden nemen. De norm is van f10.op f7.50 ge bracht. Het verschil moet echter in min dering van het vermogen worden ge bracht en niet van liet inkomen, een on billijkheid (te wijten aan 't Hoofdbest. v. Bloembollencultuur) waarop de heer Flens de afgevaardigden verzoekt de aandacht te willen vestigen. Ten slotte komen ter sprake de prij - zijn van bollen aan de bollenveilingen, in de Texelsche Courant gepubliceerd. De voorz. veronderstelt, dat die prijzen aan de officieele noteering zijn ontleend. De redacteur van de krant verklaart, dat die prijzen inderdaad de officieele zijn. Wan neer het daarmee niet in de haak is er wordt over geklaagd, dat ze te hoog worden opgegeven behoort de klacht thuis bij de veilingsdirecties. De heer Eb binge Wubben echter deelt mee, met de prijzen, zooals ze gepubliceerd worden, accoord te gaan. Hij heeft dat geld zelf voor zijn bollen ontvangen, maar ver klaart hij uitdrukkelijk dan moeten je partijen ook prima zijn. Bestuur en redactie zullen zich evenwel tot de directies wenden met het verzoek ook de middelprijs in haar noteeringen op te nemen. Hierna volgt sluiting met dank voor de prettige discussie. ZEEVAARTSCHOOL—TEXEL. „Opheffing niet aan de orde". Naar we onlangs reeds meldden, be hoort niet in de laatste plaats het onder wijs tot de objecten, waarin de Com- TEXELSCHE COURANT LICHT OP Zaterdagavond

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1