Gewestelijke Varkenscentrale De a. s. Wethoudersverkiezing. «Wat zegt een klein prijsverschil tegenover een GROOT f kwaliteitsverschil Koopt Blue Band, Hollands beste standaard- Vnerk, nog altijd 25 cents per hall ponds pakje missie-Weiter adviseert het mes tie zet ten: doorvoering van de 45-leerlingen- schaal, (Arme kinderen met beperkte verstandelijke vermogens!), concentratie van scholen, opheffing van scholen, waar onder de Texelsche Zeevaartschool. Naar we van bevoegde zijde vernemen, zal van opheffing onzer school echter geen sprake zijn. Ie. D oor neorganisatie van net onder wijs aan de school, o.m. door het ver- leenen van eervol ontslag aan de leeraren Willemsen en Oooyer, is een niet onbe langrijke bezuiniging verkregen. Hiermee zal de regeering voorloopig content zijn. 2e. Het aantal leerlingen is te groot om zoo maar tot opheffing over te gaan. 3e. Uit het feit, dat de minister toege stemd heeft, in de vorming eener nieuwe eerste klas (van de 2-jarige cursus) blijkt afdoende, dat het niet in de bedoeling ligt de school op te heffen, althans niet op korte termijn. Overigens kunnen in het geheel geen voorspellingen worden gedaan, omdat veel afhangt van de ontwikkeling der tijdsom standigheden. Wanneer 's lands finan ciën het volgend jaar een veel slechter, beeld vertoonen dan thans reeds het re- val is, kunnen nog wel besluiten worden genomen, die onze stoutste verwachtingen overtreffen. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer J.A.Stompft, slaagde Maandag te den Haag voor liet tweede deel van het notarieel examen. Foto's Bazar Eben Haëzer, Aan het bureau van dit blad zijn op bestel foto's verkrijgbaar a 25 ct. per. stuk, welke foto's genomen werden ter gelegenheid van de bazar in „Eben- Haëzer": de oud-Texelsche kamer met dames in Texelsch costuum en de dames apart, gekiekt in het Park. De foto's zijn alle op een passapartout geplakt en kunnen aan ons bureau worden bezich tigd. Een ongeluk, dat voorkomen had kunnen worden.: Maandagmorgen omstreeks elf uur is op de Schilderweg ter hoogte van het aardappelselcctiebedrijf de bakwagen met kruidenierswaren van de heer J. Qomes, te den Burg, aangereden door een tege moetkomende luxe auto, bestuurd door de heer St., die plotseling achter de auto bus van de heer Boekei vandaan kwam. Alhoewel de chauffeur nog uit alle macht remde, kon een vrij ernstige botsing niet worden vermeden. De heer O. sprong van de bok, toen hij de auto op zich af zag komen en bekwam geen letsel; ook het paard, dat de wagen trok, werd niet gedeerd. Het stond over het fietspad aan de kant van de weg, toen het ongeval plaats greep. De wagen is ernstig be schadigd'. Laat er voor andere auto- en motor bestuurders een les in liggen: Eerst kij ken of de weg vrij is en dan voorbij rijden. Niet omgekeerd. Thans liep het zonder het toebrengen van lichamelijk letsel af. Maar hoe zal het straks zijn? Veilingbericht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De eierprijzen zijn iets gestegen, hoe wel de prijs nog gelijk was aan die van de vorige week. Voor enkele partijen werd plrn. 5 ct. meer betaald. De vraag voor de stad- was in de afgeloopen week iets beter. De export is momenteel even wel slecht. De verhooging is danook hoofdzakelijk een gevolg van de terugloo- pende productie. Het is bedroevend, dat sommige leve ranciers niet meer aandacht aan hun eieren besteden. Laat men toch bedenken, dat dit een nadeelige invloed heeft. Wij kunnen er niet genoeg op aandringen om aan de eieren de meeste zorg te besteden. Dan valt er nog veel te bereiken. Laten de pluimveehouders hier allen aan mee werken. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Het uitstapje naar Koog aan de Zaan is weer achter de rug. Vol goede moed gin gen we Zaterdagmorgen op stap en de reis verliep uitstekend. De heer Pos stond' ons in Koog a.d. Zaan op te wachten en in korte tijd was ieder geborgen. Door 't warme weer werd er door velen al spoe- spoedig aan zwemmen gedacht, hetgeen niet te verwonderen valt, als men de breede Zaan zóó tot deze prachtige zo mersport ziet nooden. Een onzer jongens echter liep een kniewonde op bij het ver laten van het water. Doktersbehandeling was noodig. Dat was voor hem wel jam mer, maar hij heeft toch het grootste ge deelte van het programma nog kunnen volgen. Om half zeven de groote match tus schen K.F.C. 1 en Middlesex-Wanderers, welke door K. met 7—2 werd gewonnen. De Engelschen hebben prachtig veldspel te zien gegeven. Hun afnemen, door plaatsen, balcontróle, schotvaardigheid en nog vele andere eigenschappen, maar vooral ook koppen, hebben veel leerrijks en moois te zien gegeven. Eén ding kon den ze echter niet: goaltjes maken en dat kon K.F.C. Een zeer snelle voorhoede, die kan en durft schieten, speelt goed open spel en ook daar zagen we mooie trainingsresultaten. Zoo was de Zaterdag goed besteed. Mede aangespoord door het mooie weer zijn vele jongens nog een kijkje gaan nemen in Zaandam. Hierdoor geraakten ze wel wat laat naar bed en de gevolgen hieven niet uit. Zondagmorgen om 10 urn- kwamen de B-elftallen in het veld en al spoedig bleek niet alleen, dat T. B. te zwak, maar ook een groot deel te loom was om te spelen. K. maakte op regel matige wijze vijf doelpunten en wist na de rust er nog twee bij te doen. K. gaf één doelpunt cadeau, terwijl Wim op fraaie wijze de eer redde. Opmerkelijk was, dat de kleintjes het hardst werkten. Om kwart over elf K.A.T.A.: 3—1. Twee even sterke elftallen, een aardig be gin, maar Texel bleef onder zijn kunnen. Vrij spoedig maakte K. in buitenspelposi tie de eerste goal, terwijl Béla no. 2 had moeten houden. K. weet de stand tot 3—0 op te voeren. Na de rust weet T. eenmaal, ondanks de vele goede kansen, te doelpunten. Ook deze wedstrijd werd door T. loom gespeeld. Jan Bruin ver dient een pluim voor zijn fraaie partij back. Alle hoop was nu op de Juniores ge vestigd. Dit werd ook een goede partij, hoewel T. een invaller noodig had voor Jn. Bruin, die zich bij het zwemmen ver wond had. Hier ging het spel gelijk op. T. werkte hard en Leek ons gevaarlijker. Toch maakt K. het eerste doelpunt als Oom de 'tegenpartij afwacht en deze de bal bemachtigt en inschiet. K. komt terug en weet tenslotte 3 doelpunten te maken. Het ziet er naar uit, dat T. niet eens de eer zal redden. Dan gaat P. Br. er van door. Hij schiet tusschen back en kee per door en het is 31. Weer een aanval en Arie en de K.-back bewerken tegelijk de bal. Arie blijkt zich gewond te hebben en moet vervangen worden door J.Br. Door goed opzetten wordt de stand 3-2, terwijl even voor het eindsignaal door toedoen van P.Br. de partijen op gelijke voet zijn gebracht. Na verlenging, welke geen verandering bracht, werd door het nemen van strafschoppen tenslotte in het voordeel van K.F.C.-Juniores beslist. Hier is goed gespeeld. Jammer, dat onze vriend Arie Huizinga uitgeschakeld moest wor- worden. Hij moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld en zal nu ge noodzaakt zijn eenige weken rust te 'ne men. Hij zal ons noodig hebben, jongens. Denkt er om en zorgt, dat het hem aan niets ontbreekt. 's Avonds werd een boöttocht Koog a.d. ZaanAmsterdam ondernomen en naar Zaandam terug, waar velen een „bioscoopie" pikten. Maandag werden we door de goede zorgen van de heer Pos vergast op een reisje naar Schiphol, waar we op het vliegterrein en in de gebouwen der K.L.M. 'eens mochten kijken. Een gids en een goede ook, verklaarde alles, zoodat wie met aandacht deze rondgang volgde, een leerrijke morgen heeft gehad. Om 2 uur waren we weer thuis. Om 4.13 ver trok onze trein, alles was present en in goede harmonie werd Texel weer tege moet gegaan, uitgeleide gedaan door vele vrienden en pleegouders. Door omstan digheden ging de heer Pos mee tot Den Helder. We brengen gaarne dank aan K.F.C., maar bovenal aan de heer Pos, die een uitnemend organisator is en zich er tevens van bewust is, dat, waar hulp noodig is, deze moet worden verleend. Aan hem een woord van extra dank. Behouden zijn we te Texel aangeko men. De schaduwzijde van deze reis ko men we wel te boven. Door de meeste jongens is ook deze keer weer extra ge noten. Van deze plaats een biezonder woord van dank aan de heer G.J.B. Mul der. die op zoo uitstekende wijze voor de jongens heeft gezorgd. We hopen, dat we nog eens in de gelegenheid zijn een reisje te maken, en dan vertrouwen we alvast op een betere afloop. (Ook de heer Dapper mogen we een woord van dank en waardeering niet ont houden. Ook hij heeft zich, naar we ver men, van zijn taak als leider op uitne mende wijze gekweten. Red.) Hedenavond Texel-Comb. - Zeemeeu wen (zie adv.) Zeemeeuwen: Jo Bruin. P.Kruger N. Weijdt P.Hemelrijk O.Petersen C.Dros. l.Dros G.Blom N.Tuinder G.J.Lak J. Bruin. "MM uaztnpi uea deT3 urooypw ueyn 'N'N jbujq ap'N uagsoryy 'f jjduio^s'H uüH of •epg -quioQ-pxai ZIE DE ADV. IN DIT NUMMER. Ter medewerking bij de uitvoering der Crisis-Varkenswet 1932 is door de Holl, Mij. v. Landbouw, L.T.B. en Christel. Boeren- en Tuindersbond in Nederland afd. Noord-Brabant, opgericht de vereeni- gingGewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland. Secr.: de heer J. Sijp Jr., Landbouwhuis, Kerkplein, Alkmaar. De provincie is in 32 districten ver deeld en voor ieder district is een plaat selijke commissie aangewezen, waarin zoo veel mogelijk de genoemde organisaties zijn vertegenwoordigd. De plaatselijke commissies kiezen uit hun midden een voorzitter en al dan niet uit haar midden een secretaris. Voorts maken zij een aanbeveling op van perso nen, die belast kunnen worden met het merken der varkens. Uit deze aanbeveling wordt zoo mogelijk door het bestuur der Gewestelijke Varkenscentrale voor ieder district een merker benoemd. In tegenwoordigheid der secretaris of een lid der commissie zal het merken der varkens bij hen, die zich als lid der Ge westelijke Varkenscentrale opgeven, als mede de eerste inventarisatie, geschieden in September. Op 1 October a.s. zal dit werk gereed zijn en daarna worden alleen maar jonge biggen gemerkt. Met ingang Lvan 1 October a.s. wordt ook de produc tie geregeld. Men mag dan niet meer big gen fokken dan door de plaatselijke com missie voor iedere varkenshouder is vast gesteld. Fokt men meer biggen dan is vastgesteld, 'dan moet daarvan f5.per stuk worden betaald. De varkenshouders hebben er het meeste belang bij, dat zij hun volle mede werking verleenen en zoo spoedig moge lijk als lid der Gewestelijke Varkenscen trale Noord-Holland toetreden. Niet al leen, omdat het strafbaar zal zijn onge merkte varkens te houden, maar ook, omdat zij voor deze varkens geen afzet gebied meer hebben. Die varkens zullen niet alleen niet gekocht worden voor de export door de Nederlandsche Varkens- centrale, maar ook de slagers zullen ze niet voor slachting kunnen aanbieden, omdat zij niet de goedkeuringsmerken kunnen verkrijgen. Voor het merken der varkens zal een bedrag worden geheven van vermoedelijk f0.25 per stuk voor witte varkens en van f0.30 per stuk voor gekleurde varkens. Deze laatste worden van een dubbel merk voorzien. De varkenshouders zijn verplicht aan de merkers alle medewerking te verleenen en losloopende dieren op te stallen. Texels raad komt morgenochtend in 'n vergadering bijeen. De wethoudersver kiezing zal er de hoofdschotel zijn. Eerst heeft de beëediging plaats van de heer Jb. Daalder, die in de plaats van de heer R. P. Keijser, die ontslag nam; tot raadslid werd benoemd. En dan komt de wet houders verkiezing aan de orde, waarvan zich de uitslag niet licht voor spellen laat. We staken te bevoegder plaatse ons licht op en kunnen derhalve instaan voor 'de juistheid van hetgeen hier volgt: Door de R. Kath. raadsfractie is de heer M. W. de Graaf candidaat ge steld. Als tweede pretendent voor de wethou derszetel werd ons de heer A. E pe (Vrijz. Dem.) genoemd, die met eenige raadsle den reeds overleg pleegde evenals de heer J. Parlevliet (Gemeentebelang), die mede tot de candidaten voor het wethou derschap wordt gerekend. De afd. Texel van de S.D.A.P. kwam in vergadering bijeen. Besloten werd de candidatuur te steunen van degene, die de meeste waarborg biedt voor de uitvoe ring van haar programma. Alhoewel drie leden tellende, zal uit de soc.-dem. raadsfractie geen candidaat naar voren worden gebracht. De omstandig heden zijn hiertoe minder gunstig. Het is nu maar de vraag: Wie zal de stemmen der S.D.A.P.'ers op zich mogen vereenigen Het zal gaan naar we ver nemen tusschen de heeren Epe en Par- levliet. De heer De Graaf deelde ons mee, zich over de actie van de zijde der R.K. raadsfractie moeilijk te kunnen uitlaten. Met verschillende raadsleden is contact gezocht. De heer Epe is gisteravond van zijn vacantieuitstapje op Texel teruggekeerd en zou vandaag met diverse raadsleden, besprekingen voeren. Jongenskamp-Lunteren. Ds. F. Visser leidt deze week een Jon genskamp te Lunteren. Benoeming. De heer C. Roeper Jz., alhier is een dezer dagen benoemd tot adjunct-inspec teur van het Texelsche Schapenstamboek in Noord-Holland en van het Varkens stamboek. Examens. De heer J. W. F. Usi, onderwijzer aan de o.l. school alhier, slaagde Maandag te Haarlem voor de Hoofdacte. Bazar Ned. Herv. Gemeente. De in „Eben Haëzer" voor de kerkver- warming gehouden bazar heeft f 1100 op gebracht. Spreien zijn bij loting ten deel gevallen aan de fam. Kelder en mej. Kik kert (Zwaanstr.). De verkoop bij opbod ging stug. De pop, welks naam „Lode- wijk" niemand raden kon, werd bij opbod voor f4.10 gekocht door de heer W.Slort. Sjaals, kussens, een sluimerrol, enz. wer den door verloting aan de man gebracht. Te elf uur werd de bazar door Ds. Visser gesloten onder dankzegging aan allen, die hadden meegewerkt en dankgebed. Als bewijs van sympathie en waardee ring van het vele werk werd namens het, damescomité bij monde van de heer D. Dros aan Ds. Visser een fraaie zilveren taartenvork en honbonschepje ter hand, gesteld. Over het geheel gerekend mag de bazar de tijd in aanmerking genomen zeker geslaagd heeten. Op no. 189 viel sprei III.Wie Evangelisatie—Samenkomst. Medewerking van „Excelsior". Men schrijft ons: Zaterdagavond zal in het Park een' evangelisatie-samenkomst worden gehou den, uitgaande van de evang. comm. der Geref. Kerk te Oosterend, met mede werking van de Kring „den Helder" van Geref. Ev. commissies. Een vijftal sprekers hoopt het woord te voeren over een gemeenschappelijk onderwerp. De Christelijke Muziekver- eeniging „Excelsior" van Oosterend heeft haar medewerking toegezegd. "Aan be langstelling zal het wel niet ontbreken. Voor nadere aanwijzingen zie men de advertentie in dit nummer. FEESTEN OP 10 SEPTEMBER. De Feestcommissie alhier besloot op Zaterdag 10 Sept. a.s. op het land van de heer Joh. Roeper, Koogerstraat, deze wedstrijden te organiseeren: meisjes van 7-9 eierloop en blokjesrapen10-12 korf baldoelen en balhindernisloop; 13-15 op een fiets ringsteken en zakloopen met hin dernissen ;16 jaar en ouder strijd om de man en kruiwagenrace voor heer en dame. Voor jongens: 7-9 hardloopen met hin dernissen en balvertrappen; 10-12 bal- drijven en hardloopen met hindernissen; 13-15 hardloopen met hindernissen en touwklimmen; 16 jaar en ouder touw trekken in ploegen van 'drie en hindernis- loopen. Des avonds vuurwerk op het terrein: en tot twee uur bal in de hotels. Verpacht zullen worden stands voor ijs,, sigaren, fruit en limonade, (adv. volgen) Het voorstel-Sassenheim (z.o.z.) is gisteren op de alg. vergad. van het H. B.G. te Haarlem aangenomen. Texel al leen stemde tegen. De „Astrid", Het wrak van het Deensche jacht is nu zoo diep in het zand gezonken, dat de •"i; DE60-D o" O DEN HOORN.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2