fidêfijoC %ScfepSLh, JUMds.-paJtje. Gemeenteraad van Texel Holland's beste stan- daardmerk versch ge karnd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole. Nutsbibliofiheek, Een ingezetene van de Koog heeft de bibliotheek van het „Nut" alhier met plm. 60 boeken verrijkt. Een mooie aanwinst, welke door de commissie in dank is aan vaard. We laten hier eenige titels volgen 853 Ch. Dickens Kleine Dora. 854 deel II. 855 H.v.d. Weg Die niet mogen sterven. 856 A. Schweitzer Bouwen in het oerwoud. 857 C. Bienfait Pelle de Veroveraar. 858 deel II. 859 Fr. v. Eeden De kleine Johannes. 860 Grieg Maar het schip gaat verder. 861 W. Raabe De Hongerpredikant. 862 E. Marlitt In het huis van den Handelsraad. 863 R. Stratz Duur gekocht. (Wordt vervolgd). De bibliotheek wordt 1 Oct. a.s. weer opengesteld. Ter aanvulling van de cata logus zal een supplement verschijnen. R. K. Landarbeiidersbond „St Deus Dedit" Woensdagavond werd in „de Zwaan" een vergadering belegd, waarin de heer A. Pannebakker, lid van het Hoofdbestuur van de R.K. Landarbeidersbond voor bo vengenoemde bond als spreker zou op- trdfcn, om een en ander toe te lichten' aangaande organisatie, werkverschaffing en steunregeling. Door de heer Jn. Schraag, voorz., werd te even half 9 de verg. geopend met de Chr. groet, waarna de heer Pannebakker zijn rede begon met te wijzen op de slechte toestand, waarin zoowel werkge ver als werknemer verkeert. Hoewel er door de regeering reeds veel wordt ge daan voor de werkloozenzorg, is het nog zoo gesteld, dat de arbeiders wegens ge brek aan werk elkaar gaan beconcurree- nen en de loonen daardoor op een nog lager peil komen. In alle bedrijven wor den de loonen lager. Overal en door ieder wordt om steun gevraagd. Opgemerkt wordt, dat men niet mag verwachten, een steunregeling te krijgen of te eischen zooals ieder die zou wenschen. Een steunregeling dient gezien te wonden als een middel om de arbeiders door de moeilijkheden heen te helpen. Regeering en gemeente doen reeds veel voor werk verschaffing e.d., doch als er overeenigiei weken geen werk meer is, zal er nog veel meer gedaan moeten wonden. Samenwer king moet gezocht wonden met andere Landarb. bonden om gezamenlijk actie te voenen. Reeds eender was hierop ge wezen, doch men was niet tot een derge lijk samenwerken gekomen. Als alle drie Landarb. bonden zich gezamenlijk tot !B. en W. wenden, zou wellicht iets be reikt kunnen worden. Getracht moet wor den naast werkverschaffing ook een steunregeling in het leven te iroepen^ Actie daartoe kan en moet uitgaan van de drie boniden. Deze winter zal er groote werkloosheid zijn. De zorg van regeering en gemeente zal dan zijn een werkloozen zorg. Er zijn op Texel landarbeiders ge noeg, vervolgt spr. Laten ze zich allen organiseeren. Als vakarbeiders zal men dan actie kunnen voenen en daardoor beneiken, dat de toestand zoo gunstig mogelijk wordt gemaakt. Op een vraag waar productiet werk op Texel zou zijn te vinden, wordt de meening geuit, dat de gemeente genoegzaam bekend is met nog uit te voeren werk. Is er geen werk, dan zou steun gevraagd kunnen worden. Maar eerst werk vragen, meent spr. Op gemerkt wondt verder, dat de steunrege ling in groote steden soms meer be draagt, dan een landarb. hier met hard werken kan verdienen. Op een vraag van. spr. naar de loonstandaard op Texel wordt f2.50 per dag genoemd. Betreurd wordt, dat niet alle R. K. landarbeiders zich organiseeren. Van de |plm. 150 zijn er 20 georganiseerd, (op verzoek onderstreepen we. Red.) Dat moet anders. Enkel door organisatie kan iets bereikt worden. Een georganiseerde wordt eender te werk gesteld dan een niet-georganjseerde. Laten de arbeiders dat toch beseffen en zich spoedig op geven. Gewezen werd er op dat vrijgezellen niet of bijna niet te werk worden gesteld'. Vele huisgezinnen zijn er waar twee en meer jongemannen werkloos rondloopen terwijl een oude vader, die nog maar eenigszins mee kan, te' werk wordt ge steld. Besloten wordt aan te dringen op tewerkstelling van die jonge mannen, fdie, hoewel kostwinner, toch moeten werken wil het gezin niet ten onder gaan. Besproken wordt de vraag, hoe 'het gaat met de betaling van contributie van werklooze georganiseerden. Wanneer men geen werk heeft, kan deze contributie niet betaald worden, en zou de georgani seerde van steunregeling worden uitge sloten. Spr. meent, dat daarvoor bij de gemeente moet worden aangeklopt. (Ar menzorg). Na eenige besprekingen wordt besloten met de andere landarb. bonden overleg te plegen. Op een vraag van een der aanwezigen naar de gemiddelde loonen in ons land, welke bij werkverschaffing worden uit betaald, noemt de heer Pannebakker ver schillende plaatsen in ons land. Het blijkt dat het loon zeer uiteenloopt. Van f0.24 tot f0.40 uurloon hoorden we noemen. Dit heeft zijn oorzaak hierin, dat door elke gemeente de loonstandaard wordt opgegeven en daarnaar het loon voor steun of werkverschaffing, wordt be paald. Verschillende vragen van meer huis houdelijke aard worden nog door spr. beantwoord, waarna de verg. wordt ge sloten, welke door drie bestuurs- en acht gewone leden werd bijgewoond. L. OUDESCHILD. Dijk- en havenwerken. De dijk- en havenwerken zijn hier in hoofdzaak klaar en het haventerrein en Oudeschild geven bij aankomst per boot een heel ander aspect. Het is op het oogen- blik veel ruimer en netter, maar toch gaven de oude hoofden met de haven lichten en oude gebouwen en huizen, ge deeltelijk boven de dijk uit, voorheen een aardige aanblik. Als we zoo eens nagaan, zijn er heel wat gebouwen opgeruimd. Beginnende uit het Z.O. missen we het gebouw van de 30 Polders. De gebouwen op de helling zijn geducht onder handen genomen, twee pak huizen, in gebruik bij de Visscherijver- eeniging en een pakhuis van C. de Wijn, zijn gesloopt. Pakhuis van Kruithoed is gekocht door C. de Wijn, pakhuis van T.E.S.O. is overgegaan aan de Visscherij- vereeniging; deze twee blijven na verbou wing staan. Zeilmakerij en taandefij van Kruithoed zijn gesloopt, eveneens pakhuis A. Wuis (vroeger ijskelder), terwijl het pakhuis van de L.T..B zoo goed als ge sloopt is. De bergplaats van rijksmateri aal op de haven heeft een groote veran dering ondergaan; voor het oude is een nieuw gebouw verrezen; hoog boven het haventerrein uit. De pakhuizen van J.Rabj D.Vlas en A. Wuis en stalling en woning van Keijser en Co., zijn alle opgeruimd. Het gebouw, waar destijds de deligence ondergebracht en de paarden gestald werden, en dat het laatst gebruikt werd als autogarage is gesloopt. Pakhuis T.E., S.O. is gesloopt, havenkantoor wordt ge sloopt. Beneden dijk is de woning, laatst bewoond door A. Schagen, gesloopt. Naar we vernamen moeten het woon- en win kelhuis van Blom, benevens het Stoom bootskoffiehuis worden gesloopt. Het „Schippershuis" (M.M.Bakker) wordt ge deeltelijk herbouwd. Alzoo een groote lijst van wat eens was. Laten we hopen, dat het nieuwe beter zal zijn. dan het oude. Deze week is een aanvang gemaakt met het verplaatsen van de mistsirene, ter wijl op ide cementwerken voor het ge bouw van T.E.S.O. de vlag wapperde, ten teeken, dat deze klaar zijn. Daar zit heel wat in de grond. Visscheri]. Met de garnalenprijzen gaat het nog steeds niet best. Enkele visschers probee- ren nog wel eens op de Parijsche markt, doch zoo goed als de geheele vangst gaat naar de puffabriek. Te water gevallen en gered. Woensdagmiddag omstreeks 4.15 uur geraakte te den Helder bij de aanleg plaats der „Marsdiep" een jongetje van plm. zes jaar, dat met zijn broertje van plm. tien jaar op de steiger speelde, te water. Een der opvarenden van de Marsdiep, de tijdelijke dekknecht P. Vlas Wz., sprong zonder zich te bedenken ge kleed te water en wist de jongen voor verdrinken te behoeden, waarna met ver eende krachten redder en geredde op de de steiger werden geheschen. Hierbij werd hulp verleend, door een marinier, die na Vlas te water was gesprongen. Een groot geluk was, dat Vlas de dren keling kon grijpen. Er stond veel zui ging, zoodat de kans groot was, dat het kind onder het schip terecht kwam. Vlas werd aan de lip verwond. Hulde aan de flinke kerel, die door zijn kranig optre den een ramp wist te voorkomen. Een krachtige aanbeveling, waar de heer Vlas als dekknecht bij T.E.S.O. solliciteert. Zitting van Donderdag 25 Augustus, aanvangende voorm. 10 uur. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-seer. Tegenwoordig alle leden. De voorz. opent de vergadering en wijst er op, dat het een belangrijke dag is voor de gemeente, daar straks een nieuwe wet houder moet worden gekozen. Hij hoopt, dat een goede en juiste beslissing zal worden genomen. 1. Beëediging raadslid. Op uitnoodiging van de voorz. legt de heer Jb. Daalder, die de heer R. P. Keij ser als raadslid opvolgt, de eeden van zuivering en van trouw aan de Grondwet af. Voorz. heet de heer Daalder welkom in de raad, en hoopt, dat het hem gegeven moge zijn veel ten behoeve van de ge meente te verrichten en dat hij lange jaren van 'de raad deel uit moge maken, 2. Benoeming wethouder. Vervolgens komt de benoeming van een wethouder aan de orde, noodzakelijk ge worden door het nemen van ontslag door weth. Keijser. Het feit van de aftreding van de heer R. P. Keijser als wet houder, welk ambt hij op en kele dagen na negen jaar ver vulde, meent de voorz. niet on opgemerkt voorbij te mo- R. P. KEIJSER. gen en kunnen laten gaan. De heer Keijser had tegen-' standers en het ontbrak hem danook niet aan critiek en bestrijders. Maar ook waren er velen, die zijn wilskracht en werkkracht waardeerden. Wordt in vele gemeenten het wethouderschap als een bijbaantje opgevat, voor de waarneming waarvan men geen verantwoorde lijkheid op zich neemt, hier was het an ders gesteld-. De heer Keijser dacht er anders over. Wat hij deed, deed hij niet half. Met hart en ziel wijdde hij zich aan zijn taak. Het ligt niet op mijn weg hier een opsomming te geven, van het geen hij deed', maar dit zij vermeld, dat veel van wat tot stand kwam, met zijn medewerking geschiedde. De tijd, waarin de heer Keijser aftreedt, is zwaar voojl elk gemeentebestuur. Het zal moeilijk zijn zich hierbij aan te passen. Veel bracht oud-weth. Keijser tot stand, maar zijn gezondheid speelde hem parten, waardoor hij, hoewel noode, het werk aan anderen moest overlaten. Ik breng hem dank voor wat hij verrichtte en wensch hem rust ten gezondheid toe. Ook hoop ik, dat hij nog lang getuige moge zijn van de bloei van het eiland Texel, van onze gemeente (blijken van instemming van verschillende kanten). Dhr Epe betuigt zijn instemming met deze woorden. De heer M.W. de Graaf sluit zich aan bij de woorden van de heeren Oort en Epe. Maar toch wil hij nog een afzon derlijk woord van waardeering spreken. Dhr Keijser voerde het bewind met wel willende medewerking van de R.K. raads fractie. Wij hebben hem steeds gewaar deerd. Persoonlijke geschillen moeiden het gemeentebelang niet. Van begin tcA eind hebben wij hem meegemaakt en we kunnen danook verklaren, dat hij bij ons in dankbare herinnering zal blijven. 1 Dhr Kikkert sluit zich volkomen bij deze woorden aan. Op de vraag of een der leden voor de stemming nog het woord wenscht, geeft dhr Bruin een bevestigend antwoord. Onze fractie, aldus spr., besloot geen candidatuur te aanvaarden, al telt ze ook een drietal leden. Biezondere omstandig heden nopen ons geen candidaat naar voren te brengen. Dit zou alleen kunnen als R. Kath. en Vrijz. Dem. ons steunden. Wij zullen nu onze stemmen Uitbrengen op de beste Dhr Dogger: van de slechtste (Hilari-i teit). Dhr Bruin: De beste van de slechtste. Dhr Kikkert protesteert, want volgens hem zijn het heusch de slechtste leden niet, die als candidaten in aanmerking komen, maar voert als verzachtende om standigheid aan, dat dhr Bruin het lachende zei. Dhr Henkes: Dhr Bruin bedoelt, dat uit twee kwaden de minst kwade zal worden gekozen. Dhr Kikkert: Misschien oefen ik op de uitslag eenige invloed uit, maar ik stem niet iemand, die buiten den Burg woont voor eerste wethouder. Voorz.: Er is hier geen sprake van eerste wethouder. Dhr Epe: De te benoemen weth. zal dus geen eerste wethouder zijn? Voorz.: Neen, want later wordt in het college uitgemaakt, wie eerste wethou der zal zijn en dus, zoo noodig, de bur gemeester tijdelijk vervangt. Dhr De Graaf deelt nog mee, zijn be schouwing over de wethoudersverkiezing na afloop hiervan te zullen houden. Hierna heeft de stemming plaats. De eerste stemming heeft deze uitslag: JOH. PARLEVLIET 5 M. W. DE GRAAF 4 JAC. DAALDER 3 W. H. LAP 1 De uitslag van de hierdoor noodzakelijke tweede vrije stemming was: JOH. PARLEVLIET 6 JAC. DAALDER 4 M. W. DE G'RAAF 3 Toen werd een herstemming vereischt tusschen de heeren PARLEVLIET en DAALDER, met het reslutaat, dat de heer PARLEVLIET acht stemmen op zich vereeniigde en de heer DAALDER vijf, zoodat eerstgenoemde bij meerder heid van stemmen gekozen werd tot wet houder in de vacature R. P. Keijser. Voorzitter: Wenscht dhr Parlevliet zij n benoeming te aanvaarden, of wil hij gebruik maken van het recht, hem door de ge meentewet toe gekend, om zijn beslissing WETHOUDER in beraad te JOH. PARLEVLIET. houden. Dhr Parlevliet: Ik wensch de benoe ming te aanvaarden. Voorz.: Dan noodig ik u uit de wet houderszetel in te nemen en heet ik u welkom in het college van B. en W. U bent nog jong, vervolgde de voorz:, en hebt nog niet veel ondervinding opge daan, maar ik hoop, dat het u gegeven moge zijn u in de loop der tijden in te werken. Ik hoop, dat u veel voor de ge meente zult kunnen zijn. Zooals ik reeds zei, verkeeren we in een voor gemeente besturen moeilijke tijd, vooral op finan cieel gebied. U zult danook wel tot de conclusie komen, dat het heel wat ge makkelijker is critiek uit te oefenen en aanvallen te doen op B.enW., dan daar van deel uit te maken. Ik vertrouw ech ter, dat u het juiste beleid zult kunnen vinden en dat uw jonge leeftijd uw geen parten speelt. Dan zult u na veel jaren- zeggen: Ik begreep eerst niet, wat er te kijk was, maar nu is het mij duidelijker. Ik hoop de gemeente met de benoeming van u te mogen 'feliciteeren en flat de gemeente u steaks dankbaar zal zijn voor wat u heeft gedaan. Dhr Parlevliet: Het verheugt me, dat ik uit de 'slechtste de beste ben en ik, hoop nu maar, dat de heeren, die mij stemden, er geen spijt van zullen hebben. Ik weet, dat ik jong ben en nog veel te leeren heb; op het gebied der gemeente- huishouding ben ik nog onervaren. Ik beloof u echter, dat ik mij geheel en al zal geven, al wat in mij zit zal ik aan wenden. Dat mijn taak een moeilijke is, zie ik heel goed in. Dhr Keijser heeft dag en nacht voor de gemeente zijn best gedaan; zooveel tijd echter kan ik er niet aan besteden; niet een van de raadsleden zal "dat kunnen naar ik denk. Nu heb ik mij onlangs zeer boos gemaakt op dhr Kikkert, omdat hij zei dat ik geen raads lid was. Ik heb daar spijt van, maar kon ook niet veronderstellen, dat hij zoo gauw gelijk zou krijgen. Dhr De Graaf: De R.K. fractie meende, zich niet te mogen terugtrekken. Het gaat niet aan de verantwoordelijke taak op de schouders van een ander te leggen. Ik wensch dhr Parlevliet geluk en hoop, dat hij ook aan deze verwachtingen zal voldoen. Effectieve beloften vragen wij niet, maar wel vragen wij hem ons te steunen in het bereiken van hetgeen wij. wenschen. Eerlijkheidshalve deel ik nog mee, dat de R.K. fractie besloot de R.K. candidaat zoo hoog mogelijk op te schuiven en te traohten zooveel mogelijk caaru*£!. koopt BLUE BAND D€ LAKA»

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2