SiPUitOL Smetten,Doorzit Stukloopen der Huic TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT WAT GOED IS. De Gezondheid van uw Zuigeling. Gemeenteraad van Texel. Texelsche Berichten Zaterdag 27 Augustus 1932. 't Is goed, in 't eigen hert te kijken, Nog even voor het slapen gaan Of ik van dageraad tot avond, Geen enkel hert heb zeer gedaan. Of ik geen oogen heb doen schreien, Geen weemoed op een wezen lei; Of ik aan liefdelooze menschen Een woordeke van liefde zei. En vind ik, in het huis mijns herten, Dat ik één droefenis genas, Dat ik mijn armen heb gewonden Rondom een hoofd, dat eenzaam was. Dan voel ik, op mijn jonge lippen^ Die goedheid lijk een avondzoen.... 't Is goed, in 't eigen hert te kijken En zóó z'n oogen toe te doen. Alice Nahon. (Op zachte vooizekens.) Aan een artikel van prof. dr. Hanauer in „Die Umschau" van 7 Febr. 1931 ont kenen we het volgende: „De voornaamste oorzaak van de af name van de zuigelingensterfte is de invloed der georganiseerde zuigelingen zorg. Op geen enkel gebied der sociale hygiëne is het bereikte succes zoo groot en zoo in het oog springend. Te Frankfort a.d. Main b.v. is sedert het begin dezer eeuw de zuigelingen sterfte dientengevolge van 13.8 tot 7.1 per 100 geboorten, dus tot bijna de helft gedaald." Dat is klare taal. Zulke woorden spre ken boekdeelen. Aan een zoo bij uitstek deskundig oordeel heb je houvast. Wan neer nu toch die georganiseerde zuige lingenzorg, die VOORNAAMSTE OOR ZAAK is van de mindere zuigelingen sterfte; wanneer die nu toch van zoo overwegend gunstige invloed is op de goe de lichamelijke gesteldheid onzer babies (waarmee dus een gezond stel hersenen gepaard kan gaan), waarom zou onze ge- isoleerde gemeente dan niet mede de zegenrijke invloed van een consultatie bureau voor zuigelingen deelachtig mo gen en kunnen worden? Wie, moeders van een zuigeling, of a.s. moeders, voor de instelling van zoo'n bureau op Texel gevoelen, zenden een kaartje aan het bu reau van dit blad. Het verplicht u tot niets. Komen er veel, dan komt zoo'n bureau er wellicht. Blijkt de animo ge ring (het tegendeel schijnt eerder het geval) dan komt er stellig niets van. (Vervolg) 3. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Een schrijven van de heer A. P. Eel- man en elf anderen te de Waal, met het verzoek, de rioleering, thans loopende tot de heer S. Plaatsman, door te trek ken tot de heer P. Bakker. Voorz. stelt voor, hieraan de aandacht te schenken bij de begrooting voor 1933. b. Verzoek van de heer Lukas Schagen te Oudeschild. Het toegangswegje tot zijn woning is onbruikbaar geworden door de aanleg van een oprit daarover door de fa. C. R. Keijser en Co. Hij vraagt dat wegje in zijn oude toestand te willen doen brengen en geeft een uitvoerige toelichting. Voorz. wil het adres in handen van BenW stellen om prae-advies. Dhr Bruin meent, dat de raad, de toe lichting gehoord, nu wel beslissen kan en veronderstelt, dat de fa. C. R. Keijser en Co. buiten haar boekje is gegaan. Voorz.: Er zit meer aan vast. Het is niet uitgemaakt, hoe de kwestie precies zit met betrekking tot bouwplan en open bare weg. Het is een kwestie van eigen domsrecht, die zoo maar niet is op te lossen. c. Schrijven van de Comm. der Konin gin, waarin deze deze de burgemeester een verlof buiten de gemeente toestaat van een maand. id. Een schrijven van de heer D. P. Koorn alhier, die voor zijn zoon Koen een toelage of renteloos voorschot ver zoekt van f900.per jaar, opdat hij zal kunnen gaan studeeren aan de Middelb. Techn. School te Amsterdam. Ter toe lichting wordt in het adres meegedeeld, dat de leerling met veel vrucht Ulo en Ambachtsschool bezocht. Voorz. stelt voor het stuk om prae- advies in handen van BenW te stellen. Dhr Epe vraagt, of hiermee niet te veel tijd verloopt, omdat de leerling 6 Sept reeds de school zal bezoeken. Dhr De Graat verwacht, dat hij de lessen er even goed volgen gaat. Dhr Dogger merkt op, dat dit nu al de tweede aanvrage van deze strekking is (Voorz. verbetert: de vierde aanvrage is het al) en vraagt, of het financieel mogelijk zal zijn aan zulke verzoeken te voldoen. Wij voelen er veel voor, maar we moeten rekening houden met de kosten. Het arbeiderskind mag er niet naast staan, wanneer de ouders het onderwijs niet geheel bekostigen kunnen en het ligt op onze weg om dit mogelijk te maken. Dhr Keijzer zou de kinde ren voor wie steun gevraagd wordt, van gemeentewege willen laten onderzoeken door wat hij noemt een zielskundig be roepskantoor. 'Dat kan uitmaken, of de leerling voor het gekozen beroep ge schikt is (en of dus het geld aan hem goed besteed is. Red!). Voorz. vindt het een heel goed idee, maar is tevens van oordeel, dat er nog veel an- andere kanten aan het vraagstuk zitten. Het is b.v. de vraag, of de Provincie met steun accoord gaat. We hebben het vóór vier weken reeds aan Ged. Staten ge vraagd, maar hebben er nog geen ant woord op. Het schijnt geen gemakkelijke kwestie te zijn. Dhr Dogger: Eerst de dubbeltjes. De rest komt in tweede in stantie (Wij stellen ijver en aanleg boven de dubbeltjes, want weggegooid is het geld, wanneer die twee factoren ont breken. Red.) Voorz.: Eerst moe ten we het antwoord 'van Ged. Staten afwachten. Dhr Leber: Er zitten veel consequenties aan vast. Er zijn veel ouders, die om den broode hun kind in het bedrijf houden, maar die het zou den laten studeeren, als zij ruimer bij kas zaten. Maar er zijn al zooveel intellectueelen, lees je in de dagbladen en we hebben toch meer aan praclische men schen dan aan quasie-geleenden. 4. VoOiTloopige vaststelling gemeente- rekejiing over 1931. 5. Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur over 1931. 5. Idem Algemeen Weesthuis over 1931. Alle goedgekeurd en vastgesteld zonder eenige discussie. De namen der commis sieleden en de bedragen meldden we reeds. RONDVRAAG. WEGEN. Dhr De Graaf wijst op de slechte toestand van het straatje langs her perceel van de heer S.Gomes in de Mo lenstraat. Voorz. zal er rekening mee houden bij de volgende begxooting. Dhr Lap wijst op het gedeelte van de Hoornderweg, dat de gemeente in onder houd heeft en vooral des winters bij regenweer onbegaanbaar is. Bonken steen, steken een d.M. boven de weg uit.: MET OPEN VIZIER. Dhr Kikkert juicht het toe, dat de Texelsche pers on langs in haar kolommen bekend maakte, als regel alleen die ingez. stukken te zul len opnemen, welke met de eigen naam van de schrijver zijn onderteekend. Hij is er van overtuigd, dat de heele raad hier mee instemt. Wat wij als raadsleden hier zeggen, wordt door de pers gepubliceerd en dan gebeurt het wel, dat wij de bout op de kop krijgen in een niet-ondertee- kend ingez. stuk. Dit is niet prettig en daarom is het zöo goed', dat de pers zulke stukken weigert, tenzij met volle naam er onder. Dhr Epe: Het doet mij genoegen, dat die anonieme stukken van de baan zijn. Voorz. merkt op, dat de pers in de zaal aanwezig is en er dus kennis van kan: nemen, dat de maatregel (in de Texelsche Courant van Woensdag gepubliceerd) waardeering vindt bij de raad. De redactie constateert het met ge noegen. Zij is zich van haar groote ver antwoordelijkheid volkomen bewust en zal niet gaarne de antipathie, de wrok, de misnoegdheid en ergernis aanwakkeren in een tijd, welke juist een zoo groote be hoefte heeft aan sympathie, medegevoel, steun en samenwerking. In onze nog im mer stijgende oplaag zien wij het bewijs, dat we op het goede pad zijn. De maat regel, bovengemeld, zal zonder twijfel het peil van ons blaadje ten goede ko men en bijdragen tot versteviging van de toch al reeds hechte band tusschen abonnee en redacteur van de „Tesselaar". RED. WERKVERSCHAFFING. Dhr Bruin vraagt, of het juist is, dat de werktijden in de werkverschaffing van acht op 9y« uur zijn gebracht en of er 17 ct. per kub. M. betaald wordt, wanneer weer in tarief wordt gewerkt. Ook vraagt hij, of er zooals beweerd is 34 ct. per uur wordt betaald, hetgeen f 16.34 per week zou zijn. Van idit laatste zégt hij niets te gelooven. Voorz. deelt mee, dat de werktijd op 50 uur per week is gebracht. Gemiddeld verdienen alle ploegen meer dan 30 ct VAN „DEL1" TOT KIPPENHOK. De bekende „deli" (waarmee we op Texel de deligence bedoelen) heeft sinds jaren afge daan sedert de auto bus haar intree deed, taande haar glorie meer en meer tot de dag kwam, dat ze voor goed werd weggeborgen. En weet ge waar ze nu terechtkwam, eenige jaren terug? En wat er van geworden is? Ze biedt nu in de tuin van Gebr. I^om te de Cocksdorp een aantal kippen een vriendelijk onderdak, welk feit de heer C. Blom Jz. hier bij een door hem genomen kiekje in rijm vorm memoreert: Oude, afgedankte „deli". Uw loopbaan was volbracht. Eens waart gij de roem van Texel, Eere u het nageslacht! Altijd deedt ge trouw uw plichten, Maar ge gingt te langzaam an, Sinds de auto met haar motor, Ook bij ons op Texel kwam. Oude, onverwoestb're deli, Trouw hebt gij uw plicht gedaan. En een welverdiende rusttijd, Brak sinds ook voor u eens aam Rustig slijt ge nu uw dagen, Texelaars, meen niet, dat 'k jok. Hoor: uw oude, stoere deli. Doet thans dienst als kippenhok. ct per uur. Weth. Vlaming: Er mag 50 uur gewerkt worden. Het is geen moe ten. Ieder zal wel geen f 16.34 verdienen. Dhr Tiessen kanu volledig inlichten. De beste ploeg kreeg 34 ct. per uur, maar die zal wel geen 6 dg. gewerkt hebben. Anderen kregen misschien maar 20 ct. U weet, dat de liefde voor de arbeider bij :ons net zoo groot is als bij de S.D.A.p., maar wij zijn aan handen en voeten ge bonden. Het rijk stuurt een vertegenwoor diger en aan zijn instructies hebben wij ons te houden. De Minister heeft meege deeld, aan de regeling niets meer te kun nen verbeteren. Heeft u adviezen? We zullen ze gaarne ontvangen. Dhr Dog ger: Wij kunnen niet elke dag aan de rijksregeling tornen, maar er wordt van de arbeider in de werkverschaffing ge- eischt, dat hij zich voor 100 pet. geeft. Waar moet het heen, als hij dan nog maar 24 ct. krijgt? Dhr Bruin: Als we de taktiek van de Inspecteur v.d. Werkver schaffing volgen, moeten 'de arbeiders straks onder politietoezicht werken, net als in Jispenhuizen. Voorz.: We wer ken hier onder de rijksregeling en kun nen er niet aan ontkomen. Dhr Bruin: Een rem op de inspecteur zetten. POLITIEZAKEN. Dhr Bruin: Ik heb nog een ernstige zaak. Ik houd er niet van lang op een drte kauwen, om het op z'n Texelsch uit te 'drukken. Ik ben n.l. in de vorige raad door de voorz. wat onbeusch behandeld. Ik zal mijn tegen stander altijd royaal en eerlijk behande len, onverschillig wie. En dat verwacht ik van anderen ook. Ik vroeg toen, op wiens advies processen-verbaal werden opgemaakt. U zei toen, dat er geen pro- eessenverbaal waren ingekomen en dat u er niets van wist, maar later bleek mij, dat het de burgemeester was, die op het opmaken van prooessen-verbaal aandrang had uitgeoefend. Beter had u dus kunnen zeggen, als hoofd der politie: „Daarover, kan ik u niet inlichten", dan wat u toen' zei: „Er is mij niets van bekend. Ik wordt dus „belatafeld". Voorz.: In de eerste plaats hoop ik, dat u tegenover mij parlementaire uitdrukkin gen gebruikt. Maar dit terzijde. Wat het eigenlijke punt betreft: Ik heb gezegd: Ik weet niet op welke gronden er bekeurdi wordt. Daarop was mijn antwoord ge richt. Het verslag in de krant was hierin onjuist. De notulen geven het goed weer. Dhr Dogger: De Texelsche Courant was juist. (Althans: Ons verslag klopt letterlijk met onze in kortschrift ge maakte aanteekeningen. Red.) Voorz.: Ik zei, dat er geen verbalen wa ren ingekomen en dat ik ook niet wist op grond waarvan ze zouden zijn opge maakt. DhrDogger: Dan is de raad verkeerd ingelicht. Is er dan niet op het raadhuis gesproken met Goënga of ande ren over het opmaken van prooessen-ver baal? Dat hoeft toch niet geheim gehou den geworden? Ik heb de idee, dat u er meer van wist. Voorz. geeft een ferme tik met de hamer en zegt met klem: U; maakt mij voor een leugenaar uit. Dhr Dogger: Voor mij staat vast, dat u een ontwijkend antwoord hebt gegeven, wil lens of wetens. U wist, op grond waarvan de processen-verbaal werden opgemaakt, omdat er tevoren over gesproken was. Maar we zullen de zaak sussen. (Voorz. interrumpeert, zeggende: Neen, niet sus sen!). Laat dan uit de raad er een zoo: royaal zijn zich in de zaak te mengen. Weth. Vlaming: Er is een misverstand. Dhr Dogger bedoelde: Wat is de reden van het opmaken van die verbalen. En daarop zei de burgemeester: Ze zijn nog niet binnengekomen en ik weet ook niet, op grond waarvan ze opgemaakt zijn. Dhr Dogger: Er zijn menschen bekeurd. Als de burgemeester nu meteen gezegd had, dat het was om de orde te handha ven, was ik klaar geweest. Weth. Vlaming: Ik geloof niet, dat de burge meester een ontwijkend antwoord heeft willen geven. Dhr Dogger: Ik meert van wel. Dhr Bruin stelt voor een onderzoek te doen instellen naar de pro cessen-verbaal en de datums na te gaan. Voorz.: Ik vind het buitengewoon on aangenaam en buitengewoon sterk mij zoo te wantrouwen. Dhr DoggerEr is in niet het minst sprake van wantrouwen. Ik heb opheldering gevraagd als een fatsoen lijk politiek tegenstander, desnoods. Eer lijk en zuiver mag ik dan toch wonden beantwoord Ik meen, dat dit niet heeft plaats gehad. Laat de voorz. an ders het tegendeel bewijzen. Als de voorz. had gezegd': „Ik had u beter kun nen inlichten" was het af. Dhr Kik kert: Ik kom op tegen het voorstel van dhr Bruin, die een onderzoek wil naar de datums van het indienen van de prooes sen-verbaal. Dat is kras. Het was beter, wanneer in geheime vergadering in lichtingen waren gevraagd. Nadere toe lichting mag er wel komen voor dhr Dog ger, maar ik betreur de woorden van dhr Bruin. Dhr Bruin ziet er geen kwaad in. Dhr Lap: Goed beschouwd is de vraag van dhr Dogger door de voorz. volkomen correct beantwoord. Alleen had; f deze er aan kunnen toevoegen: Wij willen een proces uitlokken, want de orde moet er worden gehandhaafd. Hierna volgde sluiting van de raads- vergad. en ontruiming van de publieke tribune, waar voor deze gelegenheid een half dozijntje, later een paar meer luiste raars het verloop van deze zitting had gevolgd. Groot kunnen we de belangstel ling derhalve niet noemen, welke voor deze belangrijke vergadering aan de dag werd gelegd. BB BB [g In samenwerking met de ffi EB Commissie voor Controle op BB BB het adverteeren voor Genees- EB EB middelen en Geneeswijzen ffl BB worden slechts die adverten- EB EB ties op dat gebied geplaatst, EB 31 waartegen harerzijds geen Eg EB bezwaren bestaan. EB ffl BB (Secretariaatder Commissie- EB {g Van Aerssenstraat 176, EB BB DEN HAAG.) BB De Hoenderloo-Collecte. Opbrengst te Den Burg f 46.64 Den Hoorn 14.64 Oudeschild 14.46V2 Oosterend 22.30V2 Waal en Koog 15.50 De Cocksdorp 27.88 Totaal f 141.43 Het bestuur der Stichting Hoenderloo betuigt zijn hartelijke dank aan de H.H. leiders der Collecte, aan de milde gevers- en aan de dames, die door haar ijveren toewijding dit mooie bedrag bijeenbrach ten. H.B.G. (G.A.) te Lisse. De directie van de H.B.G.-veiling te Lisse schrijft ons: De Texelsche artikelen blijven goed in prijs. Voor de zwaarste kwaliteiten wer den op de laatst gehouden veiling zelfs hoogere prijzen besteed. Naar Prinoeps is weinig vraag, zoodat deze niet de prijs kunnen behalen, zooals doorgaans Texelsch goed opbrengt. Dat veel Texelsch goed ter veiling H.B.G. wordt gezonden, blijkt o.a. hieruit, dat wij Donderdag reeds ruim 3800 kisten afgaven, behoudens de kisten, welke van andere Firma's dan van ons depót betrokken werden. Voor de veiling van 26 Aug. werden die dag reeds weder 400 kisten uit Texel aangevoelden verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bl) Apoth en Droglsteo. x-«»rk Q21X1 CD CD CD 33 CD CD CB CD

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5