Wethouder Joh. Parlevliet. G0ED MATERIAAL IS HET HALVE WERK SCH00LBEH0EFTEN. Gemengd Mïeuws nog steeds komen de vrachtwagens afge laden met Texelsch goed van de haven. H.H. principialen, die hyacinthen naar de H.B.G. wenschen te zenden, maken wij beleefd attent, dat wij deze alleen mogen veilen als zij als contractant van de vereen. „De Hyacinth" zijn toegetreden. Zij, die nog geen lid van bovengenoemde Vereen, zijn, kunnen zich te allen tijde met vermelding van het aantal R.R. be- teelde oppervlakte aanmelden bij de heer H. J. Voors, Krelage-Huis, Haarlem. Hieronder geven we eenige prijzen, welke besteed werden voor mooi ge sloten (wij spatieeren. Red.) Texel- sche narcissen. VON SIONper 100 stuks: 400 p.k. 4.60—5.90; 500 p.k. 4,10—4,40; 600 p.k. 3,10—4,30; 700 p.k. 3,10-3,30; 800 p.k. I,50—2,25; 900 p.k. 1.00—1,40. GOLDEN SPUR, per 100 stuks: 400 p.k. 3,05—4,40; 500 p.k. 2,70—3,25; 600 p.k. 1,40—2,95; 700 p.k. 1,50—2,50; 800 p.k. 1.00—1,60. KING ALFRED, per 100 stuks: 450 p.k. 2,15—2,45. A.W. De strijd is uitgestreden, de wethou derszetel ingenomen door de heer Joh. Parlevliet. Het ging tenslotte om de voorrang tusschen de heeren Joh. Parle vliet (Gemeentebelang) en de heer Jb. Daalder (Vrijz. Dem.) Oorspronkelijk zou echter de heer A. Epe de candidaatder Vrijz. Dem. zijn, maar deze trok zich 'terug. Dit ter verklaring van het feit, dat de heer Epe geen enkele stem op zich vereen igde. o— De heer Joh. Parlevliet werd 7 April 1897 te Katwijk aan Zee geboren. Hij be zocht er de lagere school en de Ulo en vervolgens eenige jaren een gymnasium. Daar voelde hij zich echter minder op zijn gemak. Zijn rustelooze geest kon zich met het taaie schoolleven niet verzoenen, waar om hij tenslotte als deelgenoot opgeno men werd in het bedrijf zijns vaders, een groote reederij en haringhandel. Om streeks zes jaar was hij hierin werkzaam. Hij trok naar zee, voer op loggers en stoomtrawlers over de Noordzee en naar IJsland, doorliep alle rangen van matroos, tot schipper toe en wist zich de diploma's te verwerven voor stuurman en schipper op visschersvaartuigen. Toen kwam de wereldoorlog en de mo bilisatie. De heer Parlevliet werd op de Mok geplaatst en van die tijd af dateert zijn contact met Texel en de Texelaars. Zijn hart trok echter naar zee en 't volle leven, doch bijkans is dit hem noodlottig geworden, want het was op 30 Nov. 1919, dat hij met zijn logger midden op de Noordzee op een mijn liep. In 30 secon den ging het schip naar de diepte. Negen leden van de uit 14 koppen bestaande bemanning vonden het graf in de golven. De heer Parlevliet kwam zich op Texel vestigen als vertegenwoordiger van B. J. Gelder's Zeegrashandel en sloeg hier voor goed zijn tenten op, toen hij met de doch ter van de heer P.Dalmeijer in het huwe lijk trad. Toen is hij hier voor eigen reke ning een zeegras- en bollenbedrijf be gonnen en kwam hij allengs me't de Texelsche bevolking in nauwer contact. o Het beginpunt van 's heeren Parle- vliets politieke loopbaan ligt nog maar kort achter ons. Zijn benoeming tot raadslid dateert van het vorige jaar. Op; 19 Juni werd hij gekozen als candidaat van „Gemeentebelang", een partij, die zich de behartiging der Texelsche belan gen ten doel stelt zonder aanzien van partij of persoon. In de korte periode, gedurende welke de heer Parlevliet het raadslidmaatschap vervulde, heeft hiji zich ijverig voor deze taak geïnteresseerd en getracht zijn program zoo juist moge lijk ten uitvoer te leggen. Weliswaar heb ben zijn levendige natuur en groote voort varendheid hem meer dan eens in moeilijk heden gebracht, toch ontbreekt 't hem niet aan sympathie en waardeering, zooals uit zijn benoeming tot wethouder on danks zijn tamelijk jeugdige leeftijd en zijn korte politieke loopbaan kan blij ken. o Aan de vooravond van de wethouders- verkiezing had de heer Parlevliet bespre kingen met diverse raadsleden, doch steeds stelde hij op de voorgrond, dat hij indien verkozen de handen vrij wou houden en zich dus niet zou bin- binden aan het program van een of an dere partij. Ook niet aan dat der S.D.A.P. Wel is hij met medewerking der soc.- dem.-fractie op het wethouderskussen ge komen; hieruit moet riïet de conclusie worden getrokken aldus de heer Parle vliet dat hij haar program geheel on derschrijft. Dit heeft hij voor de verkie zing ook reeds doen weten. De heer Parlevliet verzekert ons zijn uiterste best te zullen doen. Hij wil trach ten zoo goed als in zijn vermogen ligt de vraagbaak en steun te zijn voor een ieder, van onverschillig welke partij of gezindte, arm of rijk. Omtrent zijn verdere plannen meende de heer Parlevliet ons moeilijk te kunnen inlichten. Hij zal zich eerst geheel moeten inwerken in de veelomvattende en ver- NET DRUKWERK LEVERT VLUG en GOEDKOOP DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT antwoordelijke taak, welke hem in 'het College van het Dagelijksch Bestuur on zer gemeente wacht. Of hij ons op die plaats bevallen zal? Of zijn arbeid Texel ten zegen zal strekken? Of de harmonie in het College In orde zal zijn, opdat een vlotte afdoening van zaken worde bevorderd? Geen mensch weet het. Ook de heer Parlevliet niet. Maar we hopen het van, harte. Critiek zal niet uitblijven. Het moge welwillende zijn, opdat opgebouwd en niet afgebroken worde. Dit geldt niet de heer Parlevliet al leen, maar een elk, die met openbaar ge zag is bekleed; ja, voor ieder onzer,. Ons gemeentebestuur zij homogeen en vi-nde de lust, het talent en de kracht! om Texel ondanks ongunstig tij, te genwind en klippen door de omstui- mige zee vooruit te brengen naar het doel, een bloeiende gemeente met meerendeels tevreden gemeentenaren. Zeemanschapen stuurmanskunst zullen op een zware proef worden gesteld. Moge ook de heer Parle vliet, als „Dritte im Bun-de", toonen be rekend te zijn voor de belangrijke post, welke hem is toevertrouwd. Schoolnteuw#. In antwoord op vele vragen, deelt de de heer W. J. Jouwersma mee, dat de les sen aan de Ulo school voor de nieuwe cursus aanvangen op Dondendag 1 Sep tember a.s. SPORTNIEUWS. Morgen zullen hier twee dameselftallen en twee elftallen veteranen, van den Burg en van de Cocksdorp, elkaar bekampen. Dat zal interessant worden. o 4 Sept. a.s.: Texel 1—H.R.C. 11 Sept. a.s.: Texel IZantvoort I, of tegen Sparta uit IJmuiden. Dat worden een paar mooie oefenwed strijden. nog voor het groote competitie rad gaat draaien. o— Morgen nemen Verdo-Nigro en D.O.H. te Alkmaar deel aan serie-korfbalwedstrij- den. Burgemeester Oort met verlof. Burgemeester Oort gaat met ingang van Maandag voor een maand met verlof, ge durende welke tijd Wethouder Vlaming als loco-burgemeester zal fungeeren. Een deel van de vacantie zullen de heer en mevr. Oort doorbrengen inMontreux (Zwitserland). Concert Texelsch Fanfare. Naar we vernemen zullen op het eerst volgend concert van Texelsch Fanfare vermoedelijk op Koninginnedag o.m. ten gehoore worden gebracht de „Ballet- Suite" van Ph. Vlessing, de zoon van de heer Sam Vlessing, naar ons verzekerd! wordt een biezonder goedgeslaagde com positie, en een Faust-Fantasie, arrange ment van "Kessels. Feestcommissieden Burg. De Commissie vestigt de aandacht op de annonce „Verpachting" in dit nummer. Uitvoer van Sdhapenvleiesch, Het Hoofdbestuur der H. M. v. Land bouw besloot een dezer dagen te bevoeg- der plaatse een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verruiming van de exportmogelijkheid voor Nederlandsch schapenvleesch. Schapenfokkerij in Nederland. Voor 1910 was er in Nederland eigen lijk geen sprake van een bepaalde richting in de schapenfokkerij. Sindsdien echter is op het eiland Texel een biezonder goede ram op de voorgrond getreden en hij mag dan ook beschouwd worden als de stam vader van het Texelsche schapenras, dat thans vrijwel over geheel Nederland ver- spreid is en zoowel op zware als op lichte gronden ten zeerste voldoet. Bijna alle provincies registreeren dit ras, dat uitmunt door soberheid, groot aanpas singsvermogen, goede wol, goede vrucht baarheid, groote levensvatbaarheid der lammeren, enz. Ook in Zuid-Holland is er indertijd zoo'n Schapenstamboek opgericht. Het is zeer actief, hetgeen blijkt uit de aankoop van twee van de beste rammen het vorig jaar voor f500 samen. De bedoeling was om op deze wijze, de fokkers in de ge legenheid te stellen hun beste ooien te laten dekken door deze prima rammen. Dit is de weg, die bewandeld moest worden om tot zeer goed materiaal te komen. Het ligt nu in de bedoeling van boven genoemd stamboek om op Dinsdag 30 Augustus een verkoopdag van ingeschre ven Texelsche rammen en ooien, op de Veemarkt te Rotterdam te organiseeren. Tot heden zijn er ruim 150 aangiften binnen gekomen. H.L.B. Wolveehandel 18—24 Augustus. De wolveehandel was zoo slecht niet als de vorige week. „Sommige" markten wa ren bij beperkt aanbod voor vette scha pen of vette lammeren, ditmaal niet min der (misschien iets stijver); andere mark ten daarentegen waren over de geheele linie nog stug en vast niet huogen. De Postdienst op Koninginnedag. De directeur van het P.T.T.-kantoor (deelt mee, dat het kantoor voor de post dienst op Woensdag a.s. (Koninginnedag) ha 1 uur n.m. gesloten zal zijn. Dit geldt, 'ook voor de kantoren op de dorpen. Voor telegraaf en telefoon worden de ge wone uren gehandhaafd. Het verzenden van postpakketten* Met ingang van 1 Sept. zal het moge lijk zijn gewone postpakketten ongefran- keerd te verzenden. De kosten komen dan ten laste van de geadresseerde; ingeval deze weigert, worden ze op de afzender verhaald. Nadere inlichtingen aan het lo ket ten postkantore. - H-i, f :-4i. Uitslag aanbesteding. Door de T.E.M. werd aanbesteed het verven van lantaarns, transformators en verdeelkasten. De uitslag was als volgt: C. Bremer: 129 lantaarns a f 1.508 transformators a f 17.50. J. G. Dekker: massa f292. Den Burg alleen f117. J. Vonk: massa f259.—. J. C. Roeper: massa f149.(gegund). Geldleening—Dertig Polders. Naar we bij onze informatie bij de heer J. S. Dijt, (dijkgraaf der Dertig Gemeen schappelijke Polders, vernemen, wend de uitgeschreven obligatie-leening (in totaal f6000 a 5 pet.) reeds zeer kort na het verschijnen van ons blad met de desbe treffende annonce meer dan volteekemd. DE KOOG. Het seizoen loopt ten einde. Nog een dag of wat en het seizoen is ten einde. Dan komt er een R in de maand en staan we in het voorportaal van ide herfst. Toch zijn er nog velen, die hier toeven. Het schitterende weer (der laatste weken doet noode scheiden. Toch wordt het aantal badgasten de laat ste dagen al minder en minder; ten, afscheid worden hier en daar kampvuren ontstoken; er worden „souvenirs" inge kocht en spoorboekjes geraadpleegd: hetj einde nadert. Laat ons hopen, dat Sep tember het genadig met ons maakt en een voorbeeld neemt aan haar warme en zonnige voorgangster, welke de Koog zoozeer aan zich heeft verplicht. De tijd is nog niet gekomen om balans te maken, maar we meenen de uitslag met vertrouwen tegemoet te kunnen zien, on danks denu ja, u weet wel, want ieder heeft er de mond vol van: de ma laise. Een lichtpuntje dus. Paardensport. Woensdagavond heeft hier de tweede (demonstratie der L.R. Texel plaats ge had. Inplaats van de heer Vethman, die niet aanwezig was, had de heer Joh. Kikkert (de leiding. Te ongeveer half 8 kwamen 12 ruiters in het veld, waaronder 3 (dames. Ongeveer dezelfde nummers van de vorige keer wenden achtereenvolgens afgewerkt. Het was een aardige attractie. Hoewel reeds vele badgasten vertrokken, waren nog tamelijk veel belangstellenden aanwezig. Te ongeveer 9 uur was de demonstratie afgeloopen, daar inmiddels (de duisternis was ingetreden. Met een driewerf hoera op de L. R. werd be sloten. Onze plaatsgenoot, de heer Willem van der Wal, lid L.R. Texel, kwam met het VERBETERING. Gelieve te lezen in ons raads- ■3J verslag, 2e blad, 3e kolom, achter: BS „POLITIEZAKEN": Dhr DOGGER en niet: Dhr Bruin. RED. door hem bereden paard Nalda (eig. Gebr. Schumaker, Bispinckhof) in aan merking voor de derde prijs, f10.en een bronzen medaille, uitgeloofd door „Het Legerpaand". Demonstratie N.Z.R.M. HEDEN middag 4 uur heeft hier een reddingdemonstratie der N. Z. R. Mij. plaats (De onlangs aangekondigde ging door onvoorziene omstandigheden niet door RED.) PRINS HENDRIK-POLDER. Een ballon uit Groot-Mokum. Op 18 Aug. vond Jac. de Visser alhier een ballonnetje, dat blijkens de er aan be vestigde label ter gelegenheid van een ballondag van de vereen. „Zomers Bui ten" te Amsterdam is opgelaten door C. A. Willems, P. Baststraat 29 II, aldaar. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 389 schapen, 572 lammeren, 25 varkens, 5 koeien, 14 kalveren. DEN HOORN. Clhr. Zangvereeniging „Harmonie". De hier dit voorjaar opgerichte Chris telijke Zangvereeniging „Harmonie" be reidt zich voor om binnen korte tijdeen uitvoering te geven. Nu is zoo'n eerste uitvoering van een jonge vereeniging voor de werkende leden altijd een zwaar werk, schrijft onze corresp., daar men steeds be vreesd is, dat het nog niet te best gaat; Maar als men ze op hun wekelijksche oefening hoort zingen, komt men tot de overtuiging, (dat ze goede vorderingen maken. De leiding berust bij de heer De Waard, directeur, beslist in goede han den. Indien de leden de repetities steeds bijwonen, zullen zij zeker slagen. Nu wordt door de vereeniging getracht een groot aantal donateurs te krijgen. Reeds een 25-tal trad als zoodanig toe, maar verwacht wordt, dat nog velen zullen volgen en hierdoor blijk van belangstel ling in de vereeniging en financ. steun/ geven. Wij wenschen „Harmonie" veel succes toe. VLIELAND. Vliegen op Vlieland!. Het op Vlieland zoo populair gewor den vlietuig Zilvermeeuw P.H. A.J. G., heeft zijn passagiersvluchten moeten staken. De Wet schrijft voor, dat zonder toestemming van de Minister niet met passagiers mag worden gevlogen. Deze toestemming nu is aan ide eigenaar-exploi tant van de Zilvermeeuw, de heer Stol, onthouden. De vele rondvluchten met badgasten e.a. op sommige dagen heetten; slechts „proefvluchten" en „noodlandin-r gen". Ook in Drachten gingen ide aange kondigde rondvluchten niet door. De particuliere vlieger Stol uit Gronin gen moest Woensdag wegens een defect aan de motor een noodlanding maken op een weiland alhier. Nadat het defect was hersteld, geraakte het toestel bij het op stijgen verward in het prikkeldraad, met het gevolg 'dat de machine in zee terecht kwam. De bestuurder bleef ongedeerd. Het vliegtuig heeft belangrijke schade op- geloopen. Max' Potlooden, pennen, schriften, linialen, gummi, enz zijn heel goedkoop in BOEKHANDEL PARKSTRAAT BINNENLAND Te Terhorne is bij Koen een kalf geboren met zes pooten. Twee steken op de rug uit. Het dier is verder volkomen normaal. Den Haag. De regeering bepaalde dat de ouderdomsrente, thans bij de be oordeeling van de gezinsinkomsten ten volle in rekening gebracht, voortaan .TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Zjsj,u O Briefpapier

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6