Korte Turf. TEXELSCHE ROOMBOTER LICHTPUNTJES. ZIJ, DIE NIET SLAAGOEN. ingezonden ADVERTENTIËN een huis met tuin een net meisje prima korte turf en baggelaars. Passepartouts, Portretlijsten, Wandversiering, slechts voor 2/3 zal worden afgetrokken. Er blijft dus fl of f 1.75 vrij. Op verschillende plaatsen in ons land zijn Zondag negen personen bij het ba den verdronken. Bij Nijmegen sloeg een roeiboot om; twee jonge menschen het slachtoffer. Op de Schelde bij Bergen op Zoom is een jonge haai gevangen van een meter lang. Te Rucphen kwam een werkman in aanraking met de draden van het elec- trisch net. Hij viel uit de paal en is er slecht aan toe. Te Groningen zal aan de Zeevaart school een internaat worden verbonden. Evenals te Amsterdam zal ook te Rotterdam en te Den Haag de derde postbestelling vervallen. Ook Groningen krijgt zijn jeugd herberg. Te Utrecht zijn vijf wagens ont spoord. Hoofdgeleider Kloeke werd ge dood. Te Aalsmeer is verdronken de 53- jarige winkelier A.K., die met een bootje was uitgevaren. De man leed aan val lende ziekte. Westlandsche tomaten zijn door de belemmeringen van de uitvoer dit jaar zeer laag in prijs. Ze worden wel voor veevoer verkocht. Aan een der veilingen bleven 2300 bakken van 25 pond onver kocht. Illllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllliilllllllllll liilUIIIIIIIIIIIIIIIIII BUITENLAND. |||||||||||||||||||||||j lllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIlIHHIIIIllIHfiUUIHIIllHI Parijs. Guilbeaux, in 1919 bij ver stek ter dood veroordeeld wegens ver standhouding met de vijand hij nam de wijk naar Zwitserland heeft zich ter beschikking van de justitie gesteld. Te Nanking zijn 'twee kooplieden wegens de verkoop van Japansche waren ter dood veroordeeld. Het vonnis werd gemotiveerd met de overweging, dat zij verraad hadden gepleegd. Hamburg. Het aantal opgelegde schepen van de Duitsche handelsvloot neemt nog in aantal toe. Nu ligt ruim een derde van de vloot stil. Hamburg. De sleepboot „Karl" is Zondagmiddag nabij Bleckede door de bliksem getroffen. L>e stoomboot brandde uit en zonk. De bemanning kon zich redden. lllllllilllilllllllllllillllliilllllllllllllllllllllU itllllillHIIIHU UIT DE OUDE DOOS. |IHj|||U|||||||| lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll SAGEN VAN TEXEL. De Jan Klaassen - Nol. U denkt misschien, dat een heuvel zoo maar een heuvel is, zonder meer. Een zandverhooging, met helm begroeid en met jeneverbessen en voor de rest niets. Ja, dat lijkt ook zoo aan de buitenkant, maar er zitten o zooveel geheime dingen aan zoo'n heuvel. Of dacht u soms, dat er niets geheim zinnigs omheen zweefde Maar dan heeft u het toch mis. Op Texel zal men het u wel anders ver tellen. Daar is b.v. de Jan Klaassen-nol. Vroeger was dat een gewone nol, net als alle andere heuvels in het Texelsche duin. Er was niets biezonders aan te zien en niemand sprak er over. Maar hij heette toen ook nog niet de Jan Klaassen-nol. Die naam heeft hij pas later gekregen. En toen hij eenmaal zoo heette, was 't uit met zijn gewoonheid. De menschen uit de omtrek fluisterden elkaar griezelige dingen toe over die Jan Klaassen - nol. Daar was het niet pluis. Het was er niet geraden daar konijnen te gaan strik ken. Er konden daar rare dingen ge beuren. Er zaten holen in die nol, holen, die borrelden van de konijnen. Maar de die ren konden er ongestoord voorttelen. Ze behoefden zich over stroopers niet on gerust te maken. Ze voelden zich veilig in hun hol in de Jan Klaassen-nol. De konijnen wisten niet, waardoor dat zoo kwam, maar de menschen uit de om trek wisten wel, dat Jan Klaassen ver gaan was op een nacht,' dat hij in die nol konijnen wou stroopen. Jan Klaassen is in zoo'n hol gestikt. Ja, gestikt. Waardoor en hoe het kwam Wie zal het zeggen Vraag er niet naar. Een nol is niet maar een hoop zand. Er zijn onbegrepen dingen. Maar sedert heet die nol de Jan Klaas sen-nol. „Volksblad".S. FRANKE. De Hongaarsche minister-president: Vele teekenen reeds wijzen op een begin van verbetering in de toestand, van de financ. van het land. Amsterdam. De laatste dagen kwam iets meer bedrijvigheid in de diamanthandel. De situatie is thans wel bevredigend te noemen en vooral ook meer bemoedigend in vergelijking met de tijden, die achter ons liggen. Daarin toch ziet men een tee- ken, dat het vertrouwen schijnt terug te keeren. E>e prijzen loopen de laatste da gen op, hetgeen toe te schrijven is aan de meerdere vraag. Niet zelden zijn onze kwade dagen betere dagen, dan onze goede dagen. (E. Laurillard.) De Europeesche suikeroogst, die er aanvankelijk minder goed voor stond, is aanmerkelijk verbeterd en vertoont nage noeg geen achterstand meer bij 193132. Londen, 24 Aug.: De opgewekte stem ming op de beurs doet zich wederom gel den. Speciaal internationale industrieën konden koerswinsten behalen. Petroleum en mijnen noteerden hooger. Parijs, 24 Aug.: Gestadige stijging van alle buitenlandsclie fondsen. In alle aif- deelingen weer grootere omzet. Het pu bliek begint orders te geven. New-York werkt op de gunstige stemming hier mee. Volgens officieele statistieken zijn de kosten van levensonderhoud in de Ver. Staten in Juli en Aug. gestegen, terwijl de werkloosheid afnam. Amsterdam, 24 Aug.: Vaste tendens. Meerendeels iets betere koersen met goe de grondtoon. Scheepvaart vast. Amerika prijshoudend. Rubber prijs houdend. Suiker niet veel veranderd. Tabakken vast. Koninklijke vast. Mijnen kalm. Beleggingsmarkt goed van toon. VLIEGEN. Op de kaas en in de suiker, Op het vleesch en in de jam, Half verdronken in de koffie, Op je fijnste boterham, Op je armen en je beenen, Oogen, ooren, neus en mond, Loopen dagelijks de vliegen. Tergend langzaam, stekend rond. Als je rustig wilt gaan lezen, Word je rust alras verstoord En op velerlei manieren. Wordt je huid totaal doorboord. Kruip je eindelijk in de koffer, Word je rust nog niet gegund En zoo'n nachtelijke brommer Heeft het op je hoofd gemunt. Vliegend ontuig, naar gedierte, Vlieg maar naar de stratosfeer. Houd daar vlieg- en steekkunstproeven, Maar keer niet op aarde weer. HUIB DE RIJMELAAR. De examens zijn vrijwel voorbij of zoo goed als voorbij, Een school-periode is afgesloten, en na de vacantie begint een nieuwe. In vele kinderharten is vreugde omdat ze zijn bevorderd of een examen, waar tegen zij opzagen, met goed gevolg door stonden. Vroolijk, gelukkig, zorgeloos, zooals 'n kind moet zijn gaan zij hun vacantie in. En die vreugde wordt niet weinig ver hoogd door de wetenschap, dat vaderen moeder trotsch op hen zijn en zoo ge lukkig als zijzelf. Maar naast deze verheugden zijn er de zittenblijvers, de niet-geslaagden. Het is tot hen en over hen, dat wij een enkel woord willen zeggen. Een woord van bemoediging in de eerste plaats. Wie blijft zitten in zijn klas, wie niet slaagt voor zijn examen, voelt zich gewoonlijk diep beschaamd. En in derdaad is het ook een vernederend ge voel, tekort te zijn geschoten, waar ande ren, die in dezelfde tijd dezelfde moeilijk heden hadden te overwinnen, slaagden. Maar dat gevoel van vernedering, van teleurstelling mag de jeugdige mensch nimmer wanhopig maken. De cijfers lee- ren dat elk jaar, vooral in de eerste klas van H.B.S. of Gymnasium, een groot per centage blijft zitten. Het is geheel onnoo- dig het niet-slagen als een schande of als een misdaad te beschouwen. 'Maar wel moet wie te kort schoot zich ernstig voor nemen de harde les te verstaan en zich in de komende periode dubbel inspannen. Laten alle niet-geslaagden, zoo jong als ze zijn, bij zichzelf eens nagaan of zij de noodige ijver in het afgeloopen school jaar hebben betracht, of, met wat meer inspanning, wat meer gedachten-concen tratie, wat steviger belangstelling, het doel niet had kunnen worden bereikt. Mis schien ook hebben „zenuwen" de candi- daat parten gespeeld. Die te beheerschen is een eerste vereischte. Maar, hoe het antwoord hierop ook moge zijn: wanhoop is wel de slechtst denkbare raadgeef ster. Met nieuwe moed begonnen, ge steund door de lessen van de afgeloopen periode. Wij kunnen ons zoo goed begrijpen hoe groot 'de teleurstelling bij de ouders van niet-geslaagden is. Zij óók voelen zich in hun kinderen vernederd. En vaak is het opbrengen van leergeld en kosten van leermiddelen een groote opoffering. Een verloren jaar is in vele gezinnen een schade van belang. Nu zijn er ouders die de schuld uit sluitend zoeken bij het kind, er zijn er ook, die aan de school, aan onderwijzers of leeraren het échec wijten. Gewoon lijk is zoowel het een als het ander bui tengewoon onbillijk. Het kan voorkomen, dat een kind op een bepaalde school niet op zijn plaats is. Maar daarmede is niet gezegd, dat die school niet goed is. Ouders van verwende kinderen zijn maar al te veel geneigd bij alles wat er met hun kind niet in orde is, de schuld aan ande ren te geven. Ten zeerste moeten wij ook waarschu wen tegen het andere uiterste: tegen het al te fel en te streng optreden tegen de niet-geslaagden. In sommige gezinnen heeft het als een kind gezakt is de schijn, alsof er zooiets als een moord ge beurd is en de stemming is er die van een sterfhuis. Dwaasheid, die bovendien niet onbeden kelijk is, omdat het kind er maar door versterkt wordt in een gevoel van minder waardigheid. De ouders moeten er zich ter dege rekenschap van geven, wat de oorzaken der mislukking zijn. Kon het kind wel, maar wil 'het niet? Dat zij zich dan zélf eens afvragen of zij alles wel gedaan hebben wat in hun vermogen was, om het kind tot ijver aan te sporen. Óf ze hebben meegeleefd met zijn werk, of ze hem geregeld aan het werk hebben ge houden aangemoedigd en geprezen of be rispt, al naar het moest. 't Kan ook zijn, dat het kind wel wil, maar niet kan. Dan vooral hebben de oudiers zich af te vragen, of ze we denken nu aan middelbaar en gymnasiaal onderwijs wel op de goede weg zijn. Daarvoor moeten ze deskundig advies in winnen. Laat ons toch niet vergeten, dat vele menschenlevens bedorven zijn, doordat kinderen die feitelijk geen studie-aanleg hadden, door oudertrots gedreven zijn op een weg, die hun ongeluk wondt Het niet slagen van kinderen geeft tot deze en dergelijke overwegingen aanlei- ding. Maar nog eens, tot een zeer groot deel der niet-geslaagden zeggen wij met ver trouwen: wanhoop niet; begin met nieuwe, frissche moed. Geïnspireerd blijkbaar door onze ont boezeming aan het adres van heeren kwakzalvers (kwakzalfsters doen voor hen niet onder) in 'n vorig inummer verzoekt ide heer P. Maas, alhier, ons om plaat sing van liet volgende, waaraan we gaarne voldoen. Dokters en kwakzalvers. De beroemde Hollandsche dokter Bau- seblan woonde in Londen, en oefende daar zijn practijk uit. Eens zag hij een kwakzalver voorbij rijden in een schitte rende equipage en hij hoorde dat de man al een vermogen had verdiend. Later ont moette hij die man en toen vroeg hij hem, hoe het mogelijk was, om zonder vakopleiding zooveel patiënten te krij gen en zoo rijk te worden. De kwak zalver antwoordde: „Hoeveel menscncn passeeren uw woning ongeveer per dag De dokter schatte het getal op ongeveer tien duizend. „Hoeveel zijn daarbij met een normaal verstand?" „Misschien 'n paar honderd", zei de dokter cynisch. „Welnu, die tweehonderd komen als ze ziek zijn, bij u en die anderen zijn mijn klanten PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Augustus HERV. GEMEENTE. Den Burg, nm. 7 uur ds. Visser Oudeschild, vm. half 11 ds. Visser. Koog, vm. half 10 ds. v. Petegem Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm 11 uur ds. van Petegein Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg van Vlaardingen Maandcollecte. Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. OEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uui ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde Afscheid. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm 10 uui ds P. Vis van Arnhem Oostcrend, vm. 10 uur ds. A. Vis. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 23 Aug. 70000 stuks 70/80 K.G. f 4,00 èf 5,00 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 83200 Wit 3,40 a 3,60 Bruine 3,80 a - ,0 Eendeieren 2,10 a 2,20 Alkmaar, 26 Aug. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1043 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 0,— a 0. Haver 6.50 a 6.75 Gerst (nieuw) 4,— a 6 00 Groene erwten (groote) 13.a 22,- Grauwe erwten 20,— a 28, mm BURGERLIJKE STAND DER N GEMEENTE TEXEL. van 24 tot en met 26 Aug 1932. GEBORENFokke, zv |elle van der Meer en Elisabeth Visser. ONDERTROUWD: Nicolaas Wonderen Christina Margaretha van Rossem. til GEVONDEN VOORWERPEN. tJH (Gedeponeerd ten Raadhui ze.) 1 Ford-sleuteltje, 1 bril en 1 pakje boter. Een belastingplaatje. TE KOOP: Het bestuur der School nijd. Bijbel te Oos- terend 'Texel, tracht bij inschrijving (te verkoopen thans bewoond door 't hoofd der school. Inschrijvingsbiljetten op zegel a 50 cent vóór 1 Sept. in te leveren bij de secr, C. Timmer Jz., bij wien tevens inlichtin gen zijn te bekomen. Gunning voorbehouden. BIEDT ZICH AAN voor dag en nacht. Adres te bevragen aan het bureau van dit Blad. (De adv. op ide 4e pag. vervalt hiermee) MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG IN LOSSING: Aanbevelend, Weverstraat 35. J. C. RAB. voor iedere beurs en naar elks smaak. Heel billijk in prijs in BOFKHANDEL PARKSTRAAT. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vraagt Uwen winkelier steeds met ged. handelsmerk DE KLUUT, dagelijks versch afgeleverd en bereid in onze moderne inrichting uit GEPASTEURISEERDEN ROOM onder Rijks controle. Verkrijgbaar bij alle voornaamste Texelsche wederverkoopers. Prachtige gelegenheid om uw kinderen in het bezit te stellen van de prachtige en leerzame series dieren, vogels en visschen. m 65/66 3,70 4,00 63/64 3,70 3,80 60/62 3.40 3,70 58 59 3,40 3,60 56 57 3,30 3,50 5355 3,10 3,40 50/52 3,00 3,20 45 49 2,40 2,80 29655 eendeieren 2.05 2,25 oude kippen p. st f 0,50 f 1,20 Jonge hanen 0.20 a 1,40 Oude kippen per KG 0,32 a 0,40 Jonge hanen per KG 0,50 a 0,70 Schagen 25 Aug. 6 paarden 150 a 300 73 koeien (vette) 180 a 250 9 Gelde koeien mag. 130 a 180 12 kalfkoeien 140 a 210 150 vette schapen 11,— a 18,25 123 Lammeren 6,— a 10, 17 Nuchtere kalveren 4,00 a 15,00 52 vette varkens per kg 0,28 a 0,30 104 biggen 4 - a 5,00 OOP

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 7