De Nieuwe Texelsche Courant No 4663 45s,e Jaargang. Woensdag 31 Aug. 1932 Van 'iveek tot week Texelsche Berichten Huis aan Huis (Jw advertentie tn dit blad wordt op Texel buis aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40; 5.35. Vaniden Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; ö.pO. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 SeptNT 10,01 10.36 11.12 11,5! 12,30 1,— 1.36 RljWIELEN en RIJTUIGEN 8.20 Zaterdagavond Duitsdhlanid: Doodstraf of niet. In Duitschland zijn voor het eerst, krachtens de nieuwe noodverordening, nationaal-socialisten berecht. Zij hadden te Beuthen een communist in zijn woning overvallen en deze op beestachtige wijze tenslotte door hem de strot af te trappen vermoord. De rechtbank heeft vijf de zer moordenaars ter dood, de anderen, tot gevangenisstraf van een of twee jaar veroordeeld. Een ander vonnis van de rechtbank te Brieg tegen misdadige rijks- banierlingen was veel zachter uitgevallen; maar dat betrof ook feiten vóór de af kondiging der nieuwe noodverordening begaan. Natuurlijk zetten de nationaal- socialisten alles op haren en snaren om voor hun vrienden gratie van de dood straf te krijgen. Duitschland's regeering. komt hiermee voor een uiterst moeilijke politieke beslissing te staan. Wil zij de wet in al haar strengheid handhaven, dan is de laatste kans op een schijn van, wettelijkheid na 31 Augustus verkeken. Maar als zij zwicht, krijgt haar ^prestige een deuk eu zullen licht de moor'dorgani- saties de bedreiging met doodstraf als wettelijkheid in schijn gaan "beschouwen. Europa's vrede in gevaar. Vierhonderd vijftig duizend jongeman nen, militair gedrild en afgeëxeroeerd qp machinegeweer, tank en handgranaten, vormen Hitler's leger. "Waar is voor uni formen, soldij, voeding voor al deze jongens uit kleine stand het geld vandaan gekomen? Vermoedelijk een deel uit ge camoufleerde posten der rijksbegrooting; vermoedelijk zeer veel uit de zakken der Groot-industrieelen. Maar het schijnt dat hierbij Hugenberg en de zijnen zich heb ben misrekend; de nazi's bleken al te so ciaal en niet genoeg nationaal om zich als trekkracht voor het industrieele kar retje te laten gebruiken. De subsidies houden dus op. Wat met al deze strijd krachten te beginnen? Voor Hitler, die in de overgangsperiode van partijleider tot lijder verkeert, is dit zeer bezwarend. Von Schleicher weet wel raad: tweehon derd duizend man overnemen tot verster king der rijksweer; de rest gaat in een zoogenaamd arbeidsleger, voor het uiter lijk een tewerkstelling van werkloozen, in wezen een nieuwe militaire reserve. Re sultaten: de opstandige Duitsche jeugd tevreden met de hoogste belooning van in heusche uniform echt soldaat te mogen zijn. Hitler's partij voorgoed onschadelijk en haar bruikbare elementen overgehe veld in dienst der dictatuur. En eindelijk een reusachtige legeruitbreiding in effec tieven en reserves, teneinde omstreeks 1934 voor „de dag" gereed te zijn. Geen wonder, dat deze wensch tot herstel van het oude Duitsche keizer lijke leger op vredesconferenties heet dat algemeene ontwapening in Frank- krijk groote ongerustheid wekt. Daar weet men evengoed als Mussolini en Von' Schleicher, dat, met dunne lichtingen, 1934 en 1935 de kritieke jaren zullen zijn. Reeds een jaar geleden heeft Herriot voor het toenemende nationalisme en de> wensch naar omvangrijke bewapening in Duitschland gewaarschuwd. Het was, te genover zijn eigen linkerzijde, de erken ning dat Briand's politiek van verzoening en toenadering mislukt was. Door de loop der gebeurtenissen na zijn voorspelling is de positie van Herriort geweldig ver sterkt. En hoe meer, onder medewerking of berusting van Hitlerianen, Centrum en sociaal-democratie, de militaire dictatuur in Duitschland zich vastzet, des te grooter wordt in Frankrijk het wantrouwen en des te resoluter de wil om van de bij verdrag omschreven rechten geen tittel of jota meer te laten vallen. Nooit, sedert de wapenstilstand was de vrede in Eu ropa zóó in gevaar. Schoolnieuws. De Ulo-school gaat morgen weer open; we meldden het reeds. De nieuwe eerste klas telt 31 leerlingen. Evangelisatie-Samenkomst. Door de Geref. Evangelisatie-Comm. te Oosterend. wend Zaterdag, met medewer king van de kring „Den Helder" van Geref. Evang. Commissies, in het Park alhier een Geref. Evangelisatie-Samen komst georganiseerd. Behalve ds. Van der Leer, Geref. predikant te Oosterend, voerden nog een viertal sprekers het, woord, ds. Meynen en de heeren A. J. Timmers, L. Brasser, en A. Plaatsman. Voor de aanvang, tusschen de korte re devoeringen en na afloop bracht het Chr. Muziekcorps „Excelsior", van Oosterend, op verdienstelijke wijze eenige muziek nummers ten gehoore, mede om de zang te begeleiden, van een aantal liederen welke in druk aan de luisteraars werden uitgereikt. Zeer gunstig weer heeft er mede het zijne toe bijgedragen, dat van een goed bezochte bijeenkomst mag worden gespro ken. (Er werden 500 programma's uitge deeld). De sprekers behandelden elk een deel van het gemeenschappelijk onderwerp, ge titeld „Manasse". De geschiedenis van Koning Manasse vindt men in de 2 Ko ningen 21 en 2 Kronieken 33. Manasse was pas 12 jaar, toen hij zijn vader Hizkia opvolgde. Hij kwam boven dien onder verkeerde leiding. De oude heidensche dienst verdrong de dienst des Heeren door zijn toedoen; hij stelde de Hoogtedienst in en de dienst der sterren en richtte houten afgodspalen op, welke hij deed vereeren. Ontrouw aan zijn ver plichtingen tegenover God wordt hij in boeien gekluisterd in een oei opgesloten. Daar komt hij tot inkeer, vernedert hij zich voor de Heere en belijdt hij dee moedig alle schuld'. God liet zich ver bidden, was de zondaar genadig, die uit de gevangenis bevrijd al het mo gelijke in het werk stelde om 'te herstel len, wat verhield was. Wel slaagde hij daarin slechts ten deele, maar hij verzocht en 'Ontving de kracht om den Booze in den vervolge te weerstaan. Uitvoerig gingen sprekers hierop in, hun woorden met voorbeelden uit het idagelijksch leven toelichtende, sprekende over het bijgeloof, 'dat tot ongeloof leidt, over Europa en de staten, waar de band met God meer en meer verslapt en zelfs met klem verbroken wordt; over God, Wiens genade ook de grootste zondaar deelachtig worden kan; over God, die Zijn eere niet met anderen deelt, maar het hart des menschen geheel voor zich op- eischt, opdat't niet de verkeerde wegga. Omstreeks tien uur werd de bijeen komst gesloten. Jeugdherberg „Panorama". Naar men ons meedeelt, heeft de Jeugdherberg dit seizoen reeds plm. 4000 overnachtingen geboekt (het heele vorige jaar plm. 1800). Meermalen moesten tien tallen trekkers wegens gebrek aan plaats ruimte worden teleurgesteld. Van begin Augustus af worden de herbergouders door een flinke kracht ge assisteerd. De werkzaamheden namen door de groote toeloop zoo toe, dat zij die met hun tweeën niet meer af konden. Vorige week is door loodgieter P. Oele na onderhandsche aanbesteding een bliksemafleider op de Jeugdherberg aangebracht. Vereeniging van Land verpachters. Met het doel te komen tot oprichting van een Vereeniging van Landv e rpach- ters zal Zatendag a.s. hier een besloten vergadering worden belegd. Landver- pachters maar ook zij alleen zullen deze vergadering kunnen bijwonen. De voorloopige commissie maakt belangheb benden attent op haar adv. in dit nummer. Stamboekvee naar België. De heer Sijbr. C. Eelman verkocht een dezer dagen een tiental geregistreerde jarige schapen (enterlingen), naar België voor de niet geringe som van f32.50 per stuk. Eerst hadden de koopers zich op het bedrijf van de heer Eelman van de kwa liteit der dieren vergewist. Parkconcert Texelsdh Fanfare. Hedenavond S uur zal door Texelsch Fanfare, onder leiding van directeur Lug- tenburg in het Park alhier een concert worden gegeven. Programma: 1. Le Royal vainqueur (Marsch) - J.Volant. 2. Fête Proven^ale (Ouverture) Francis Popy. 3. Suite. No. 1 Burlesque, No. 2 Medita tion. No. 3 Danse Ph. S. Vlessing 4. Oceana Grand Valse Francis Popy. 5. Fantaisie sur L'Opera de Gounod M. J. H. Kessels. 6. Odeon Marsch Ant. Tierolff. 7. Wilhelmus van Nassouwe (bewerking van Kapt. C. L. Wather Boer.) Bloembollen-bemesting. 1 De fa. C. R. Keijser en Co. alhier deelt mee, kosteloos verkrijgbaar te stel len de brochure „Het gebruik van kunst mest in de Bloembollencultuur" van W. Grimme, leeraar Rijkstuinbouwschool te Lisse. SPORTNIEUWS. Zondag bezochten de korfbalclubs Verdo-Nigro en D.O.H. Alkmaar, teneinde daar deel te nemen aan de seriewedstrij den, uitgeschreven door de Vereeniging K.V.K.V. De vereenigingen kwamen uit in de 2de afdeeling A. De uitslagen in deze afdeeling waren als volgt: GROEP 1: Odis (Oosth.)—Concordia 3 1—0; Concordia 3—Verdo-Nigro 0-3; Verdo-NigroOdis (Oosth.) 21. GROEP II: Jong LevenDe Duinstreek 0—1De DuinstreekOdis I (A'dam) 0—3; Odis I (A'dam)—Jong Leven 3-0; GROEP III: Zilvermeeuwen 3K.V.K. V. 2 1—1; K.V.K.V. 2—D.O.H. 0—4; D. O.H.Zilvermeeuwen 3 72. FINALE: Verdo-Nigro-Odis I (A'dam) 2—1; D.O.H.—Verdo-Nigro 0—2; Odis 1 (A'dam)D.O.H. 41. Einduitslag Verdo-Nigro 1ste prijs, (bestaande uit twaalf zilveren kaasdra-' gertjes, voor de heeren dasspeldjes, voor de dames broches), Odis 1 (Amsterdam) 2de prijs, D.O.H. 3de prijs. Voor onze beide jonge Texelsche ver eenigingen is dit een zeer mooi resul taat te noemen. Men schrijft ons: Zondag j.l. heerschte er op het Sport terrein een gezellige stemming, hoewel de opkomst van nieuwsgierigen niet bij ster groot was. Zij, die kwamen, zijn niet teleurgesteld. Eerst kregen we de voetbalwedstrijd tusschen twee dames-elftallen, één uit de Cocksdorp en één uit den Burg. Beide ploegen stellen zich met ieder 7 speelsters op. Na een beetje theorie van de scheidsrechter, brengt Den B. de bal aan het rollen. Direct wordt er flink op-i gezeten en met een geweldige kanjer maakt Nelly Dros het eerste goaltje. Ook de dames uit De C. probeeren het eens met een aanval, maar ze stuiten op een hecht verdedigingsblok. Weer gaat het op mevr. v.d. Grijn's veste af. Een scher mutseling voor het doel en warempelhet is 2—0. Dit wordt de dames van C. te bar. Een stormloop op het Bela-doel volgt en met succes. De stand is 21. Gelukkig is het nu rusten. Een frissche dronk liet zich goed smaken. Na hervatting is het Den Burg, die een knap doelpunt maakt, maar nu was het uit. Mevr. vjd. Grijn deed haar doel op slot. Een strafschop, zelfs werd naast geschoten. Met het ver strijken van de speeltijd stijgt de span ning. De dames uit de C. geven zich niet gewonnen en weten na keurig opbrengen 32 te maken. Nu gaat Annie er met een snelheidsvaartje vandoor. Ze geeft schuin naar voren, maar nu is de trouwe doel- wachteres van C. er als de kippen bij, Ze weet door uitloopen en zich kordaat op de bal werpen haar doel voor een, doorboring te behoeden. Dit werkt tevens op de andere dames en nu wordt 't B.-doel bestormd, waar Bela (A.G.) niet thuis geeft. Met deze stand komt het einde van deze prettige wedstrijd, waaruit bleek, dat de dames aan elkaar gewaagd waren. Een prettige herinnering zal de deelneemsters aan deze wedstrijd zeker bijblijven. De aanwezige kijkers zorgden door vreugdevolle uitroepen en aanmoedi ging mede voor de goede stemming. o Hierna kwamen de Veteranen aan de beurt. Inderdaad waren het twee elftal len, die hun naam eer aandeden: mannen met snorren, vaders, wier kinderen al konden roepen: „Hup, vader!" De C. trapt af. T. neemt de bal over en gaat op bezoek, maar de C.-achterhoede geeft op secure wijze niet thuis, maar ook de backs van Den B. spelen een prima partij. Ze geven de bal goed naar voren, waar om beurten de vleugels aan 't werk worden gezet. Ab op de rechts buitenplaats was nog lang niet mis, ter wijl Max als linksbinnen heel spoedig Anti-Crisis-Recept Tweemaal per week een eetlepel I I# Uw advertentie in dit blad wordt op Texel gelezen. Wanneer ge zorgt voor een goed artikel tegen een daaraan evenredige prijs MOET ge SUCCES hebben Gegarandeerde oplaag ruim 2300 ex. doelpuntte, maar de scheidsrechter be sliste van „buitenspel". Ook de C. pro beert enkele aanvallen, maar eveneens! zonder succes. Er wordt gezwoegd en 't veld wordt nat van de zweetdruppels. Maar ze gaan door en als de rust wordt aangekondigd, zijn ze nog net even ver als toen ze begonnen: 0—0. De rust was al heel kort met het oog op de invallende duisternis. Aain beide kanten hebben de backs weer het grootste woord, totdat een gevaarlijke schuine voorzet, door toedoen van Ab, die flink doorliep, in een doelpunt wordt omge zet. Even later een doorbraak van de B.- midvoor en de stand is 20. Het wordt nu moeilijk het spel te volgen en ieder verlangt naar het einde. Het valt ook niet mee, als je wat ouder wordt, om zoo'n uur lang te sporten. Zonder dat in de stand verandering komt volgt het eindsig naal. Ook deze wedstrijd droeg het juiste kenmerk van een vriendschappelijke match. Het doet ons en ieder ander ge noegen te vermelden, dat zij, die niet kwamen, heel wat hebben gemist. o Zondag a.s., 's middags 2.15 uur: Texel I—H.R.C. 11 voor de nederlaagwed- wedstrijden om de Pais-plaquette. Het elftal kan nog niet in zijn juiste opstel ling uitkomen. Jb. Gras Jo Ran D. Zuidewiitd J.Vroegen N.de Graaf A.Dros Bz. H.Ran J.Gieles E.Lap B.Stern W.Winter Laat het een goed begin zijn, mannen van Texel. Ons programma vermeldt bovendien nog een wedstrijd tusschen Melkslijters, en Vrachtlieden. Aanvang 's av. 6 uur. Ieder herinnert zich nog de interessante match tusschen de melkslijters en het Fanfare. Ook nu belooft het een heele attractie. Of Stroomer al in training is, is op 't moment nog niet bekend. In ieder geval rekenen we op een even groote be langstelling als de vorige keer. Voor deze wedstrijd zal ook aan leden en donateurs gevraagd worden hun kwartje entree te offeren. De groote uitgaven die de laatste tijd moesten worden gedaan, zijn oorzaak dat een biezondere bijdrage moet worden gevraagd, en we twijfelen er niet aan of ieder draagt zijn steentje bij om het even wicht te herstellen. OUDESCH1LD. Extra boot. Zondagmiddag heeft „De Dageraad" een extra reis moeten maken met een zieke. (J. Thomassen uit Eierland, die wegens blindedarmontsteking moest wor den geopereerd). OOSTEREND. Demonstratie L.R. TexeL Vanavond om zeven uur geeft de L.R. Texel hier een demonstratie. DE KOOG. Hooiklamp verbranjdl Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in een hooiklamp nabij het Mienterglop; eigendom van de veehouder D. De ont boden motorspuit met de noodige man schappen was na eenige tijd op het ter rein aanwezig, doch moest zich aanvanke- kelijk beperken tot het nathouden der dennenbeplanting, die er slechts vijf M. van verwijderd was. Later werden de stralen op de klamp gericht. Dank zij de hulp der talrijke aanwezigen was men te ongeveer 11 uur het vuur meester en be stond voor uitbreiding geen vrees meer. Al het hooi ging verloren. Illlll#llllll Wie al te zeer aan zijn ge- liiili#iiiili woonte hecht, wordt heel gemak- 1111110111111 kelljk gewoonteknecht. TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1