TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Die Goede Magere Jaren. Texelsche Berichten Zaterdag 3 September 1932. Toen Jan en Johanna trouwden, hadden ze twee borden, twee vorken en twee stoelen, bij wijze van spreken. Maar ze werkten hard en langzamerhand begon zich hun inventaris te vermeerderen. Er kwam zelfs een tijd, dat zij konden rond komen en zij geen schulden hadden. Dat was echter alles. Overhouden deden ze niet: het was leven van de hand in de tand. En dikwijls zeiden ze tot elkaar Het is zoo erg niet, geen fortuin te be zitten, maar wel is het erg, altijd zorg te hebben voor de komende dag. Zorge loos te zijn, wat moest dat heerlijk we zen. Zoo ging de tijd voorbij en ze waren ondanks hun gemis aan vooruit zichten heel gelukkig. De tijden bleven slecht; de omstandigheden gaven hun geen groote kansen; hun salaris ging el- ke maand schoon op, maar aan hun hu welijksgeluk ontbrak niets en dat moch ten velen met 'n ruimer beurs hun benij den. Ja, het had ook een heel mooie kant, dat ze het zuinig moesten aanleg gen: zij leerden er de kleine meevaller tjes door waardeeren. Johanna had al lang een paar handschoenen noodig; dan kreeg Jan onverwacht bij de een of an dere kantoorgebeurtenis een extra'tje en hij kon triomfantelijk met het begeerde thuiskomen. Of hijzelf moest een nieuwl aktetasch hebben en juist stel de dan een Nieuwjaarsgratificatie Johan na in staat hem daarmee te verrassen. Ach, ja, bij stukjes en beetjes kwamen ze er wei. Toen geschiedde het onwaarschijnlijke: de oom in Amerika, van wie ze al lang dachten, dat hij in armoe gestorven was, overleed nu inderdaad en liet hun een aardig bedrag na. En opeens konden ze hun rammelkast van een piano ook al een erfstuk voor een nieuwe inrui len, een vulhaard koopen en het gebar sten eetservies in de aschbak gooien. Ze gingen zelf het feest van ooms overlij den in een groot restaurant vieren en re den er met een auto heen. Was nu alle misère vergeten Wonderlijk: er kwam een tijd, dat ze er met heimwee aan Te rugdachten. Als Jan zich voornam Jo hanna nu dat aardige parapluietje te ge ven, waarvan ze zich vroeger de weelde niet kon veroorloven, dan bleek ze het juist zelf gekocht te hebben; ze had er nu immers de middelen voor. Als Johan na van plan was voor Jan een paar mooie sokken mee te brengen, werd er juist een doos met zes paar thuisbezorgd; hij had ze zelf al besteld. Uit was het met de kleine verrassingen en meevallers, die ze vroeger zoo gewaardeerd hadden; uk met de ontroerende oplettendheden, el kaar in de magere jaren door sparen en rekenen bewezen: ze behoefden maar te telefoneeren en al wat zij wenschten werd hun thuisgebracht. En hetoogen blik kwam, dat ze op het nieuwe vloer kleed bij de nieuwe tafel stonden om 't nieuwe ontbijtlaken te keuren en dat ze elkaar aankeken en dachten: Zoo goed als we het hadden, toen we het nog zoo slecht hadden, zullen we het wel nooit weer krijgen. ODE AAN DE RUITERSPORT. Hulde, landelijke ruiters, Dank voor 't Oosterendsch bezoek. Prachtig was uw demonstratie, Paard en ruiters sprongen kloek. Oosterend heeft wel genoten „Van uw landelijke sport. Alles deed een ieder blijken, Dat er wel geoefend wordt. Oa zoo voorwaarts, L.R.T.'ers, Onversaagd en nimmer moe. Oosterend roept u van harte Een gemeend „Tot weerziens" toe. HU1B DE RIJMELAAR. Concert Texelsch Fanfare. Onder zeer groote belangstelling gaf Texelsch Fanfare Woensdagavond onder leiding van de heer Tv. C. Lugtenburg, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een conoert in het Park. Het was uitstekend weer voor dit doeL Bij de inzet van no. 1 van het met zorg samengesteld programma, de marsch „Le Royal vainqueur" van de bekende Fran- sche componist Volant, trof ons de mooie stemming en het flinke rythme. De marsch werd met de noodige nuances uitgevoerd. No. 2. de Ouverture „Fête Provengale" van de helaas te vroeg ont slapen componist Fr. Popy, werd zeer muzikaal uitgevoerd behoudens het slagwerk wij ontdekten een nieuwe groote tromslager, die schijnbaar nog veel moet leeren. Volhouden maar! De cadenz voor le piston werd door A.Vonk rustig en muzikaal voorgedragen, even als het mooie andante maat, dat door Bouwsma (solo-bugel) technisch perfect en muzikaal werd weergegeven. Het derde nummer, de „Suite" van Ph .Vlessing (de muzikale telg van de de muzikale Sam Vlessing, onze vroegere plaatsgenoot) getuigde van durf van di recteur Lugtenburg; zoo'n werk door 'n fanfare in studie te laten nemen en nog wel in de zomer, waaraan net aan repe- titietijd veelal ontbreekt, vereischt taai doorzettingsvermogen en groote muzi kale kennis. Hierover beschikt de direc teur zonder twijfel. De „Suite" is een voor fanfare zeer moeilijk nummer, dat door onvoldoende voorbereiding (gebrek aan tijd) niet geheel tot zijn recht kwam. Het samenspel was in het eerste deel lichtelijk in de war, doch verbeterde in het tweede deel, toen het werkelijk mu zikaal mocht heeten. De alt-sax-solo kon warmer, was nu wat droog, doch belooft veel goeds voor de toekomst. De so praan-sax kon over het geheel geen mooie toon verwekken; meer studeerea op toonvorming dus. Het derde deel (Danse) onderscheidde zich niet door 'n mooi tempo; was wat stijf. Het slot deed wat eigenaardig aan. Het ontbreken van tenor-sax en pauken werd in dit nummer terdege gevoeld. Ook hierdoor kreeg deze compositie niet wat haar toekwam. We hopen de „Suite" op het eerste winter- concert weer te beluisteren. Dan zal ze wel beter voorbereid zijn en behoorlijk tot haar recht komen. De wals „Ooeana" van Popy werd mooi gespeeld, behalve het laatste deel figu ratie sopr.-sax., dat fraaier kon. De piston was in dit deel mooi van toon. De alt-sax. mist de vaardigheid om mooie voorslagen te maken, waardoor dan de stemming in het gedrang komt. De bege leiding was te sterk tegenover het mooie walsmotief van het zachte koper (bari tons, alten en tuba's). Overigens een mooie uitvoering. De Fantaisie sur l'Opera de Gounod, arr. Kessels, werd met bravour ingezet en, behoudens een ongelukje bij de le bugels, zeer mooi, echt muzikaal gespeeld. Mooi was vooral het samenspel van le piston en solo-bugel; le piston en le trombone, hoewel toon en voordracht van de trombone wel een tikje door studie verbeterd kan worden. Opmerkelijk hiel den de andere trombones zich bescheiden op de achtergrond. Komt, heeren, voorde dag met de warme accoorden ook van uw instrumenten. Wat meer durf s.vjp. (na studie toonvorming misschien?) De bassen deden het mooi, maar oppas sen, dat het niet te scherp wordt. In het laatste deel kwamen de bassen goed voor de dag. Jammer, dat de accoustiek van de tent niet deugt. Behoudens deze aanmerkingen, een prachtig nummer, aan trekkelijk door vele bekende aria's. No. 5, de Odeon Marsch van Ant. Tierolff, waS iets nieuws en kon ons zeer bekoren; een trio om van te water tanden. Goed gespeeld, maar in ietwat vlugger tempo had het ons nog meer vol daan. Ter verontschuldiging kunnen we aanvoeren, dat dit nummer, naar de heer Lugtenburg ons op onze informatie meedeelde nog maar zeer kort in studie was (het verscheen een dezer dagen pas.) Tot slot het „Wilhelmus" in de bewer king van Kapt Wather Boer, dirigent Kon. Militaire Kapel. Mooi gespeeld in een vlot tempo, hetgeen ons goed beviel. Veelal wordt ons Volkslied in een lang zamer, om niet te zeggen, saai tempo ten gehoore gebracht, hetgeen o.i. in tegen spraak is met de inhoud van het lied. o Het Fanfare heeft wederom velen aan zich verplicht en mag zich gelukkig prij zen in de heer Lugtenburg zoo'n kranig dirigent te bezitten. Echter moet ons van het hart, dat het tijd wordt, de „oude tent door een nieuwe en dan een wat ruimer met goede accoustiek te ver vangen. De muzikanten moeten er zich in- wringen, zitten er als haringen in een ton en worden in hun bewegingen be lemmerd. De directeur heeft geen last van duizeligheid, anders zag het er voor hem ge vaar lij ijk uit. Als de gemeente eens een paar oenten over heeft (Wie lacht daar?), zouden we het ten zeerste toejuichen, wanneer zij de Texelsche residentie met een knappe mu ziektent verrijkte. Kijk eens naar Den Helder, Sohagen, Alkmaar, ja, naar Nieuwe Niedorp! Kan Texel daaraan niet een voorbeeld nemen? Wanneer ons Fanfare zijn uiterste best doet om zijn muzikaal peil hooger en hooger op te voeren, wanneer directeur Lugtenburg zijn beste krachten inspant, en heel zijn kennen en kunnen ten dienste stelt om ons corps op hooger plan te brengen, (de resultaten zijn zichtbaar voor ieder die goede ooren heeft en een beetje muzikaal gevoel) zou van gemeentewege bij wijze van beloo ning mede ter bevordering van het muziekleven in onze gemeente een goede muziektent zeker hoogelijk worden gewaardeerd. Wellicht hooren we er spoedig meer van? Giften Algemeene Wijkverpleging. K., den Burg f 2.50. L. den Brug f2.50. P.B., Oosterend f 2.50. Kas van een op geheven \ereeniging te Oosterend f 28. Giften voor het Witte Kruis Door de afd. Texel van het Witte Kruis is van notaris Rab, te Utrecht oud- Texelaar ten geschenke ontvangen en in dank aanvaard een zoo goed als nieuwe rolstoel. Geringde vogels. De laatste tijd hebben we weer eenige vogelringen mogen ontvangen, waarvoor we de welwillende aanbrengers zeer dank baar zijn. Aan liet terugbezorgen van die ringen moet voor de vogelstudie groote waarde worden toegekend. Om trent verblijfplaats, leeftijd, trekroute, etc. kunnen immers door middel van die rin gen allerlei merkwaardige gegevens wor den verzameld. Ring 60776: een wilde eend, door Jac. Kiewiet, in Waalenburg geschoten, 27 Mei 1932 als jonge vogel aldaar geringd. Ring 9572o: een zilvermeeuw, door S. P. Troost bij de Mok doodgevonden, 21 Juni 1931 als nestjong op de Westermient geringd. Ring 108678: een vischdiefje, door W. van Egmond bij de Witte Hoek te de Cocksdorp doodgevonden, 20 Juli 1932 als nestjong te Hoek van Holland geringd. Ring 86426: een spreeuw, door W.Zij in in de Westen doodgevonden, 20 Juni 1931 op de Bol bij Oosterend' als jonge vogel geringd. Ring 67250, van C. van Boven doortus- schenkomst van M.Bakker, te. de Cocks dorp; wordt nader uitgezocht- Ringen van postduiven s.v.p. niet aan ons bureau zenden maar aan het Ringenbureau van de Alg. Bond van Postduivenliefhebbers, Leidscheweg 183A, Voorschoten. Coop. Veilingsvereen. voor Bloembollen kweekers H.B.G. (G.A.) Lisse. De Directie schrijft ons: De vraag naar Texelsche narcissen blijft aanhouden, noteeringen van Sion, Golden Spur, King Alfred e.a., behou dens het artikel Princeps, blijven stabiel. Hierij maken wij er H.H. Principalen op attent, dat de noteeringen uitslui tend de goede kwaliteit gelden, de z.g. veelneuzige en magere narcissen brengen aanmerkelijk minder op, dit varieert tus- schen 30 en 50 pet. H.H. Principalen, die Hyacinthen wenschen in te zenden, ma ken wij er beleefd op attent, dat wij deze alleen mogen veilen, als zij als contrac tant der Vereen. „De Hyacinth" zijn toe getreden. Zij, die nog geen lid van bo venbedoelde Vereen, zijn, kunnen zich te allen tijde, met vermelding van het aantal R.R. beteelde oppervlakte, aanmel den bij de heer H. J. Voors, Krelage- Huis, Haarlem. Hieronder geven we eenige prijzen, welke in onze laatste veiling voor Texel sche artikelen besteed werden. Voorgoede kwaliteit (voor afwijkende partijen, zoo als hierboven is aangegeven, aanmerke lijk lager). Noteering per 100 stuks. VON SION, 400 p. kist 4.40—5.90; 500 p.k. 3.90—4.50; 600 p.k. 3.10—4.30; 700 p.k. 2.90—3.40; 800 p.k. 1,50—2,40; 900 p.k. 1,00—1,30 en 1000 p.k. 0.45-0,75. GOLDEN SPUR: 400 p.k. 3,10—4,40; 500 p.k. 2,60—3,30; 600 p.k. 1,40-2,80; 700 p.k. 1,30-2,40 en 800 p.k. 1.00-1,70. KING ALFRED: 400 p.k. 2,10—2,60 en 450 p.k. 1,90—2,40. A.W. Op excursie. Donderdag om vijf uur n.m. arriveerden op Texel een 22-tal leden van de „Natio nale Noodhulporganisatie" (Vrijw. Land storm), die met een autobus van de heer Boekei een tocht over Texel maakten en daarbij een bezoek brachten aan de Waal, Oosterend en de Cocksdorp. Om zeven uur werd in badhotel „Prinses Ju liana" gedineerd. Tegen negen uur arri- veerder per marinevaartuig Luit-Generaal L. F. Duymaer van Twist, die zich tot laat in de avond met het gezelschap onderhield. Gistermorgen zijn allen per mar ine - vaartuig naar den Helder vertrokken, waar de marine-etablissementen zouden worden bezichtigd. Knip- en naaicursus. Mej. de wed. Bakker vraagt in dit num mer de aandacht voor haar zoo gunstig bekend staande knip- en naaicursus, welke volgende week aanvangt. (Zie adv.) SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Voor 'de eerste belangrijke wedstrijd, die ter voorbereiding van de competitie gespeeld zal worden tusschen Texel I en H.R.C. II, vragen we de biezondere aan dacht. Elk jaar opnieuw doet zich de vraag gelden: „Hoe moet ons nieuwe elf tal er uitzien?" Laten we hopen, dat de elftal-comm. goed heeft gezien en dat het een goede wedstrijd zal worden, die de beste verwachtingen voor de compe titie in zich sluit. Jammer, dat alleen H.R.C. II beschikbaar is gevonden om deel te nemen aan een serie nederlaag wedstrijden, waarvoor de heer Pais een zoo'n fraai uitgevoerde plaquette beschik baar stelde. Houd uw middag vrij voor deze onge twijfeld goede wedstrijd. Iets aparts krijgen we later op de mid dag. Aanvang zes uur. Dan spelen De Melkboeren tegen de chauffeurs. Dit be looft iets interessants te worden. Spelers van de eerste rang, van klasse, oud-inter nationals, enz. zullen elkaar bestrijden. De elftallen drukken dit overduidelijk uit. Nogmaals vestigen we er de aandacht op, dat ook van leden en donateurs entreegeld zal worden gevraagd, in ver band met de vele en hooge kosten, door de sportvereen. in de laatste tijd gemaakt.! Drage ieder een steentje bij. Dan draagt het licht. Er wordt groote belangstelling verwacht. De elftallen, zooals ze morgenavond voor de groote match zullen aantreden, zijn de volgende: Melkboeren: Gerrit van Frans J.Vermeulen A.v.d.Slikkc Jb.Eelman Han Bakker Van Wijk P.Kok P.v.d.Vis P.Boon (aanv.) D.Hillen D. Frank. Koopman H.deBloois C.Boon Jb. Eelman P.Kuiper A.Slegh R,Kooiman Hansie Fransie A. Eelman Lz. Jb.Roeper Vrachtrijders: Nan Vermeulen. We verzoeken de spelers dringend in het belang van het slagen van deze match eventueel afbericht van verhindering te zenden aan G.Dros Dz., Weverstraat, op dat dan nog in de vacature kan worden' voorzien. Enkelen hebben we persoonlijk' nog niet kunnen bereiken. Hun verzoe ken we in het biezonider er goede nota van te nemen. We hopen op aller mede werking te kunnen rekenen en betuigen bij voorbaat onze welgemeende dank. OUDESCHILD. Voordrachtavond R.K. Volksbond. Morgen wordt in de R.K. Volksbond een voordrachtavond gegeven. Dat is niet de eerste keer. Daar die avonden zich steeds kenmerkten door gezelligheid en gepaste vroolijkheid, zal het ook ditmaal een prettige bijeenkomst worden. V isscherij. Aan het zoo juist verschenen verslag van het Dep. van Econ. Zaken en Arbeid over de visscherij in Juli ontleenen we het volgende: De uitkomsten der aalvisscherij met fuiken op de Wierwaarden in de Wadden zee waren, evenals die met de aalkuil en de peur weinig bevredigend. Door de warmte trad weer de bekende ziekte on der de aal op. De botvisscherij met staande netten en lijnen verliep ongun stig. Het resultaat dezer visscherij met sleepnetten en kor was tamelijk bevredi gend. Twintig vaartuigen hebben, in hoofdzaak bij de Zeug, op schol gekord. De vangsten waren tamelijk goed, doch de schol was klein van stuk en bracht slechtsi weinig op. De uitkomsten der garnalen- visscherij in het IJsselmeer waren minder gunstig. In het Marsdiep, waar de gar- nalenvisscherij door 30 zeilvisschers van. Texel en Den Helder wend uitgeoefend, waren de vangsten niet groot. Meer naar buiten, waar door motorbotters van Den Helder en Urk gevischt werd, konden be tere vangsten worden gemaakt. Sportnieuws. Dinsdagavond werd door de Voetbal club „Zeemeeuwen" in de „Zeven Pro- ciën" een vergadering gehouden, waarin, besloten werd het bestuur met twee leden uit te breiden en een elftalcommissie te kiezen. Gekozen werden voor de elftal commissie P. M. Koorn, Jn. Blom. De aanvoerder moet nog benoemd worden. Verder deelde de voorz mee, dat dever- eeniging bij de oprichting 37 leden telde en nu 60. Op 11 Sept. zullen eenige leden van Z. deelnemen aan de athletiekwed- strijden van S.V. Texel. Óm half 11 sloot de voorz. deze pret tige vergadering. Hij sprak de wenschuit, dat de vereen, zóu opgroeien tot een krachtige vereeniging en hoqpte, dat alle leden hieraan zouden meewerken. Morgen wordt een wedstrijd gespeeld tegen H.S.V. te den Helder, met dit elftal. Jo Bruin N.Weijdt J. Sikkelee Co Dros J.D.Blom D.J.Blom P. Dogger, P. Hemelrijk, N. Tuinder, Jn. Bruin, P.Kruger. Br. DE COCKSDORP. Wie gaat mee met S.V.C. naar Vlieland? Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer betreffende de tocht naar Vlieland op Zaterdag 10 en Zondag 11 Sept., welke S.V.C. organiseert. OOSTEREND. Schuurtje in |de asch gelegd. Donderdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit in het schuurtje van de J. Visman. Door onbekende oorzaak be gon het op de zolder, welke volgepakt was met hooi, te branden. Het vuur vond in het houten schuurtje met rieten dak. gretig voedsel: Een klamp hooi, welke in de onmiddellijke nabijheid stond, werd spoedig aangetast en ging mede O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5