Hotel „de Oranjeboom" BAL. Voor goede schoenreparatie Prijs scherp concurreerend. Ned. Herv. Gemeente Oudeschiid Zegt het voort Brandstoffen. „De omzet steeg aanzienlijk" ondanks de Hedenavond en Woensdagavond 14 Sept. JE ADRES De beste Anthraciet Wat anderen er van zeiden. Als je maar oordeelkundig adverteert. Dat leert de praktijk. Het Zeegrasbedrijf. Voor uw Zuigeling. Zitting voor ontvangst Kerkelijke Belasting faillissement van Jacob Slikker te Texel beëindigd. een nette woning is Texels Eerste Machinale Schoenmakerij bij de heer NOTA Dansles gegeven worden, Zegt het voort. Gebroken Domaniale Anthraciet. 25 jarige kippen We hebben ©enige heeren, die stellig tot oordeelen bevoegd mogen heeten, verzocht ons hun indruk van deze fokdag te wil len weergeven. De bekende expert op het gebied van de schapenfokkerij, de heer E. O overs Dz., te Alkmaar, wees op de ongunstige invloed, welke de crisis dieed gelden, zoo wel op de inzendingen als op de belang stelling van de zijde van kijkers en koo- pers. De kooplust was maar zeer beperkt hoewel voor verschillende streken van ons land (Limburg, Utredht en Z.Holl.) en ook voor België nog aankoopen zijn gedaan. Zelfs was reeds vóór de keuring in de beste fokdieren een aardige handel merkbaar. Voor een ramlam (6778 F uit rubriek VI., fokker-eig. H. J. Keijser Dz., Molenbuurt, le prijs-winner) werd, zoo als de heer Qovers het uitdrukte, zonder blikken of blozen zevenmaal zijn slaCht- waarde betaald (f50.—.) Uit een organisatorisch oogpunt meen de de heer Qovers een aanmerking te moeten maken. Wanneer men in de ru brieken ingereg. schapen de inzenders eens Inaging, moest wel opvallen, dat tneer dan 80 pet. van hen tot de con trolefokkers behoorde. Het moet mij van het hart, zeide de heer Qovers, dat het voor de goede naam van de fokkerij van deze heeren en tevens voor hun inzicht in de fokkerij niet vleiend is, wanneer zij op deze wijze van twee ruiven eten. De heer Qovers had hier op het oog de ru brieken vrouwelijk fokmateriaal met en zonder lammeren. Wanneer we weten, dat meerdere oontrolefokkers een ge deelte van hun beste materiaal niet laten, inschrijven (hoewel toch van gereg. ou ders afkomstig) dan zou ik zonder schroom de vraag willen stellen: Waar om er iniet voor gezorgd, dat die goede afkomst door een merk te bewijzen viel? Het was toch allemaal geregistreerd ma teriaal! Wat de collecties rammen betrof, con stateerde de heer Govers, dat de unifor miteit belangrijk toeneemt, zoowel in type als in vaóht. Toch mag menige fok ker volgens hem nog wel eens leenen, dat het meest gewenschte Texelsche schaap een niet te groot en goed gesloten vleeschsöhaap moet zijn, waarvan vooral de billen de betere kwaliteit vleesch opleve ren. Het moge waar zijn, dat voor Texel direct het marktlam de waarde aan geeft, indirect zal 't het vleesoh- sdhaap zijn, dat er uit groeit, dat de naam van de „Texelaar" als eerste klas product moet hoog houden. De heer C. Keijser Hz., voorz., was het met de heer Qovers ten aanzien! van de collectie ongeregistreerde scha pen niet eens. Door de groote omvang van het schapenbedrijf. hier, aldus de heer Keijser, is het niet mogelijk alle dieren onder controle te stellen. Voor Texel zie ik er geen bezwaar in. Het is een ver trouwenskwestie, al onderschat ik in geenen deele de beteekenis van registratie. Ik heb er niets op tegen, wanneer een fokker van gereg. wolvee ook met onge reg. voor de dag komt. Het zou zelfs ondoenlijk zijn, de inzending van uit sluitend geregistr. materiaal verplicht te stellen, omdat er nog te veel fokkers van alleen ongereg. zijn, besloot dhr Keijser. o i De heer De Vries, rijksveeteeltcon- sulent in N.-Holi., deed zich, als de heer Govers, als een groot voorstander van registratie kennen. Ronduit gat hij ons te kennen, ons van de ongeregistn. scha pen weinig of niets te kunnen vertellen, omdat hij daaraan nauwelijks aandacht geschonken had. Hij keurt het in controle- fokkers af, wanneer zij ook ongereg. wol vee inzenden, omdat men daarmee het streven naar registratie niet in de hand werkt, en ook de indruk, welke zoo'n fokdag naar buiten maakt (gedoeld wordt op de vaste wal) in de war stuurt. De heer De Vries achtte het gevaar niet uit gesloten, dat men aan de vaste wal de aandacht zou vestigen op de niet-gereg. schapen hier, welke kinderen van gereg ouders zijn De prijs zou terugloopen en de registratie aan beteekenis inboeten^ hetgeen zeker moet worden verhoed. En hoe oordeelt onze consulent over het gereg materiaal? Over het algemeen is mijn indruk niet schitterend, moest hij ons bekennen. Wel moeten de tijdsomstandigheden hier in aanmerking worden genomen, waardoor de voeding niet zoo goed is geweest als anders wel het geval was; de weersom standigheden daarentegen waren gunstig. De rubriek 1-j. rammen was matig, ver volgde de heer De Vries. De 2-j. rammen goed, le prijs zelfs heel best, no. 2 uit stekend, no. 3 heel goed. Rubriek oudere rammen goed. Rubriek schapen met een ramlam (IV) vond ik lang niet best, het geen overeenstemt met het oordeel der jury, welke geen le prijs heeft willen toekennen. Rubriek schapen met 2ram- lammeren, was m.i. niets biezonders, maar gewoon, ofschoon er goede exemplaren in waren. Rubriek VI, schapen met een ooi en een ramlam, was goed en onderscheid de zich door eenige heel goede inzendin gen. No. 1 was uitstekend, no. 2 zeker goed. De rubriek oudere fokschapen was over ihet algemeen goed. No. 1 was be slist best, no. 2 uitstekend, maar ten aam iaanzien van no. 3 ben ik het met de jury niet eens. Ik had de collectie van M.Zui- dewind, de Kamp, de voorkeur gegeven. Rubrieken VIII en IX waren in doorsnee goed. Over het algemeen gold dit voor liet meeste vrouwelijke fokmateriaal, eindigde de heer De Vries, maar ook hierbij moet met de tijdsomstandigheden rekening worden gehouden. FLINKE PRIJZEN. De kooplust was gering, de handel stroef, schreven we reeds, maar wat er van de hand ging, deed een flinke prijs. Voor f50.werd H. C. Dijt, Wester- geest, kooper van een ramlam van H. J. Keijser Dz. i Voor f40 per stuk werden van P. Lap Kz., den Hoorn, vier eenj. fokscha pen voor België gekocht. Voor f65 samen verkocht H.J.Keijser, Molenbuurt, twee ramlammeren. Voor f34 a f35 werden onlangs op de boerderij eenj. schapen naar België ver- kooht. Voor f25, f34 en f50 per stuk werden ramlammeren naar België verkocht, waar ze voor een deel voor de boerderij van de Landbouwschool te Leuven worden bestemd. In totaal werden 63 schapen naar België geëxporteerd, met elkaar de som van f1800 vertegenwoordigende. We memorieeren hier nog even de bemoeienis van het Tex. Schapenstamboek en zijn volijverige en deskundige secr., J. Sijp, die over onze Fokdag 1932 best te spre ken was. Een deel der bekroonde wolvachten werd in de Vischmarkt tentoongesteld» We kunnen volstaan met te verwijzen naar ons blad van Zaterdag 1.1., waarin de heer E. Qovers aan de daarin gepubli ceerde volledige uitslag een breedvoerige beschouwing wijdde, waarvan door be langhebbenden naar men ons ver zekerde met belangstelling kennis ge nomen is. o De Fokdag behoort nu weer tot het verleden. De Texelsche schapenfokkers hebben de bloem van hun veestaj>el te pronk gesteld en kunnen er slechts baat bij vinden zoo niet direct, dan indirect. Het zijn moeilijke tijden, welke ook zij moe- In zijn prachtige werkje „Propaganda" schrijft Ir. Lohr van de Prov. Geldersche Electr. Mij. het volgende: „Hoezeer de afzetmogelijkheid ver minderde, doordat de koopkracht van de boerenstand is gedaald, is de ver koop van fornuizen AANZIENLIJK GESTEGEN". Uit een grafische voorstelling, welke aan het boekje is toegevoegd wordt ieder duidelijk, dat in Maart 1932 de omzet plotseling omhoog schoot. Qeen wonder: in Maart 1932 werd de eerste advertentie gelanceerd. Februari 1932 verschilde maar weinig van Februari 1931, maar Maart 1932gaf plotseling de dubbele omzet van Maart 1931 te zien. Een stijging, welke toe neemt, naarmate het jaar verstrijkt. Een electrisch fornuis i,s geen goed koop bazarartikel. Onze boeren maken slechte tijden door. Qeen mensCh zal het ontkennen. Bovendien is het platteland over het algemeen afkeerig van nieuwig heden. Alles tezamen: een geval van bui tengewoon sterke koopersweerstand. Maar bovenstaande grafiek leert, dat geen koopersweerstand is opgewassen tegen een goed product, dat voor een daaraan evenredige prijs te koop is ALSja Wat met fornuizen te bereiken is, valt ook te bereiken met UW artikelen, zaken man. Des verlangd komen we eens met u praten. Qeld maken zonder reclame is alleen mogelijk aan de Rijksmunt. Wie adverteert wordt niet vergeten. De tra- Icfitioneele wijn, welke geen krans be hoeft, wordt op de duur niet meer bij A gekocht, wanneer B gedurig op zijn prima soorten en lage prijzen de aandacht ves tigt. Met andere waar gaat het evenzoo. Plaats elke week desnoods een kleine annonce. Dat kost u negen stuivers, welke stellig met rente worden terugbetaald. Een advertentie in de Texelsche Cou rant wordt op Texel huis aan huis gele zen. Qij zijt dus van het volle pond ver zekerd. Denk er eens over en kom tot de daad: ADVERTEEREN. Adm. „Texelsche Courant". (Oplaag meer dan 2300 ex.) ten doormaken, maar „Het daghet in den Oosten". De eerste teekenen van een opleving zijn merkbaar, er wordt aan. steun gewerkt en wanneer de nood het hoogst is, blijft hulp veelal niet languit. Het moge zoo werkelijk zijn. Dan zal het later heeten: Van de Texelsche-Schapen fokdag 1932 begon de victorie. Wie zich met ingang van 1 Oc- tober a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot die datum ver- schijnende nummer gratis. Schrijft u een briefkaart? Of loopt u even bij ons aan? Sa- men goed is armoed. Wordt als het even kan zelf abonnee. Kosten: nog geen zes cent per week. (Buiten den Burg nog geen acht). Van Wieringen schrijft ons de Wierjn- ger Courant: De resultaten van het zeegrasbedrijf zijn dit jaar zeer slecht, zoowel met ge maaid als gevischt zeegras. Daar de meeste pachters van dijkperceelen nu niet in staat zullen zijn, de pachtsommen te voldoen, heeft het bestuur van de vis- schersvereeniging D.E.T.V. zich met een verzoek om pachtvermindering tot de minister van financiën gewend, en dit ver zoek mondeling toegelicht bij de ontvan ger der registratie en domeinen. Het gemeentebestuur van Wieringen heeft eveneens hierover gegevens verstrekt aan genoemde ontvanger, waaruit blijkt, dat de oogst van gevischt zeegras dit jaar niet veel grooter zal zijn dan 1000 pak ken van 100 Kg., tegen ten minste 5000 pakken in andere jaren. Voor het ge maaide zeegras van Wieringen zijn deze cijfers rond 2000 en 6000 balen. Enkele factoren maken de toestand voor de vis- schers nog ongunstiger, o.m. de lagere prijzen en net vrijwel waardeloos gras gewas. Het gemeentebestuur ondersteunt dan ook het verzoek van de D.E.T.V. en schrijft, dat de visschers, zelfs al|g zij geheel van betaling worden vrijgesteld, dit jaar nog niet hun brood met de zee- grasvisscherij zouden kunnen verdienen. De oorzaak van de slechte resultaten! is te zoeken in een ziekte, die dit jaar het gewas heeft aangetast. Het zeegras wordt zwart, gaat rotten, slaat vóór de normale tijd los en zinkt naar de bodem. Deze ziekte heeft vrijwel alle wierwaarden in de omgeving van Wieringen aangetast. Het gemeentebestuur heeft zich tevens gewend tot de Rijksdienst voor de Zui- derzeesteunwet, om te komen tot een on derzoek, of deze ziekte ontstaan is door factoren, die samenhangen met de af sluiting. WIJ BREIEN 11 en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstr. 19 (Let op de gele winkel) Depót voor Texel: Wed. BU1JSMAN, Parkstraat 30, Den Burg. P. S. Directe bezorging aan uw huis per auto, over het geheele eiland. Al onze gebreide goederen zijn voor verkoop aanwezig bij Wed. Buijsman. In de „Telegraaf" schreef Drs. T. van den Brink een artikel over de „Zorg voor moeder en kind". Hij vermeldt hierin, (dat de zuigelingensterfte de laatste jaren meer en meer afneemt. Sinds 1880 daalde ze van 20 tot 5 van de 100 levend ge boren zuigelingen (eerste levensjaar). De schrijver wijst in verband hiermee op de zegenrijke gevolgen van de instelling van consultatiebureau's voor zuigelingen,, die moeders kosteloos met raad en daad ter zijde staan waar het de voeding en (de verzorging van haar zuigeling betreft. Doorloopende controle maakt, indien noodig, tijdig ingrijpen mogelijk. (Let wel: voor zieke zuigelingen is het bureau niet bestemd). Er worden pogingen in het werk ge steld om op Texel zoo'n bureau te doen vestigen. Tot nader bericht bestaat nog gelegen heid tot het zenden van adhaesiebetuigin- gen(een kaartje met naam en adres aan het bureau van dit blad.) ONNOODIG LIJDEN. 179 Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, dui zeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten lig gen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu- matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. 5 f 1,75 per flacon. Voor de zeer vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mej. GUURTJE WITTE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, JAC. BOOGAARD. Den Burg, Sept. 1932. op ZATERDAG 10 SEPT. (heden) des avonds van 6 tot 9 uur. De Kerkel. Adm. Door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst is het Mr. A. SCHENKEVELD, Curator. Alkmaar, Oudegracht 227. TE HUUR: voor klein gezin op „Lentevreugd" in Eierland. P. BAKKER Az., Koogerstraat 35. G. RIESWI|K, Weverstraat 66. Deze winter zal er voor gevorderden en beginnenden, door den heer Th. D. VAN OOIJEN in de aller nieuwste dansen. Aanmelding van leerlingen bij NOTA en W. VAN OOIJEN. GEBRUIKT en stookt met Verkrijgbaar bij T. WUIS, Oudeschiid. P. VOS, TE KOOP: en 30 jonge kippen, Tevens een pathéfoon met 10 platen. JAN DIJKER, Midden-Eierland. jchool- &noodigdheden VAN ALLES en heel goedkoop BOEKHANDEL PARKSTRAAT Stof- en Steenvrij.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2