Doet er uw voordeel mee een best kuikaif. Kachels, Haarden, „S.V C." een meisje DE CRISIS-ZUIVELWET. UITBREIDING FIRMA NEELS Enorme voorraden ADVERTENTIËN Algemeene vergadering Prima volvette SCHAPENKAAS De Macht van de Reclame. succes is verzekerd. thans grooter dan ooit. lage prijzen. J. J LAFEBER, Van Zaterdag 17 tot Vrijdag 24 Sept. Klompen, borstelwerk, enz. een voetbal cadeau. K. H00GERHEIDE, J. VAN BEEM, Adverteert in de Texelsche Courant. Ze zingen de liedenen van lang vervlogen tijden. Hun wijsjes gaan immer weer over (het land en de hoofden van de Bretagners in hun typische kleedij. (geluidsfilm).. „Ghineesch poroelein" is een aardige geluid s-truc-teekenfilm van de bekende teekenaar Walther Disney. „Radio-Amateurs" is een filmklucht in 2 bedrijven, met in de hoofdrollen de be kende film-komieken Stan Laurel en Oliver Hardy. Wie zich met ingang van 1 Oc- tober a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de tot die datum ver- schijnende nummer gratis. Schrijft u een briefkaart? Of loopt u even bij oins aan? Sa- men goed is armoed. Wordt als het even kan zelf abonnee., Kosten: nog geen zes cent per week. (Buiten den Burg nog geen acht). Foto's Sdhapenfokdag. In „de Boerderij" verscheen een reeks fraaie foto's van de Texelsche Schapen- fokdag van 7 September 1.1. Aan ons bureau kunnen eenige origineele exem plaren bezichtigd worden. De heer H. Boer, directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „de Eendracht", schrijft ons het volgende: In verband met de vele vragen omtrent de werking der Crisis-ZuiveTwet volgen hieronder enkele mededeelingen en be rekeningen van de melkprijs, zooals een coöperatie in N.-Holland aan haar leden deed toekomen. Voor we u deze berekening in haar een voudigste vorm laten zien, vermelden we eerst, dat er door de fabrieken 55 cent per Kg. boter moest worden afgedragen aan het crisis-zuivelfonds. Van die 55 cent werd echter weer 35 ct. terugantvan- ren. Wanneer de boter in de handel dus 1.30 opbracht, bleef er voor de fabriek; nog f 1.10 per Kg. over. De kaasnegeling was zoodanig, dat toen iper 1 Kg- kaas de fabriek 4.p8 ets. bijbe taald zou krijgen. Hier volgt thans de berekening van wat de melk opbracht zonder Regeeringsmaat- inegelen en met regeeringsmaatregelen. We nemen daarbij aan, dat uit 100 Kg. melk van 3 pet. vet netto 8 Kg. markt- rijpe kaas en 1 Kg. boter kan worden geproduceerd. Verder, dat de wereldprijs voor boter 80 ct. per Kg. is. en dat de kaas 18 ct. per pond, dus 36 ct. per Kg.; opbrengt. De exploitatiekosten zijn f 1.25 per 100 Kg. melk. Door de regeeringsbe- moeiïngen brengt de boter f 1.30 op. De netto melkprijs zonder steunwet wordt dan: per 100 Kg.: 8 Kg. kaas a 36 ct. f2.88 1 Kg. boter a 80 ct. f0.80 Af expl. kosten Blijft netto melkprijs Met Crisis-zuivelwet: per 100 Kg.: 8 Kg. kaas a 36 ct. 1 Kg- boter a f 1.10 Tojeslag over 8 Kg. kaas a 4.58 ets. per Kg. is Af exploitatiekosten Samen f2.88 f 1,10 f4.35 f 1.25 Blijft netto melkprijs f.310 Door de steunmaatregelen bracht de melk toen dus volgens berekening f3.10 min f2.43, dus f 0.67 per 100 Kg. meer op. Men zegge dus niet, dat de wet de boe ren niets geeft. Wel is 't voorloopig re sultaat voor de veehouders zeer teleur stellend, omdat de richtprijs der wet van 5 a 6 ct per Kg- nog lang niet bereikt is. Door de slechte toestand in de kaas handel zijin de melkprijzen na 10 Juli in plaats van hóóger zelfs nog lager ge worden. Sommigen meenen daardoor, dat er nog een regeeringstoeslag over de reeds betaalde melk zal volgen, wat on- lllllfllllllllllllllllllllllllllllH De firma Neels, die door haar staag groeiende voorraad heeren- en kindercon- fectie, gebrek aan ruimte in haar drie zé ken begon te krijgen, besloot vooreenigen tijd tot uitbreiding van een van haar za ken in de Keizerstraat Het perceel Keizerstraat 66 werd naar achteren uit gebouwd en naar de Qravendwarsstraat doorgetrokken. Daardoor werd veel ruimte gewonnen. De bovenverdieping, waar hon derden eostuums, jassen en kinderpakjes, een plaats vinden en waartoe een breede trap toegang geeft, ontvangt een zee van daglicht door practisch aangebrachte licht- kappen, waardoor dus de goederen goed tot hun recht komen. zijn voor den winter opgetast, een kleine berekening bracht ons tot een voorraad,; die loopt in de duizenden stuks, natuurlijk tegen zeer gevarieerde prijzen. juist is. Waar we in N.-Holland als hoofd product de 40 plus kaas bereiden en re latief weinig boter, hebben de fabrieken, méér voor de kaas te vorderen uit het Crisis-zuivelfonds dan zij als heffing op de boterproductie hebben te betalen.(im- mers: voor kaas te ontvangen f0.37, voor boter te betalen f 0.20)Niettegenstaande tot heden nog geen afrekening van de Crisis-Zuiveloentrale werd ontvangen, be talen toch, voor zoover bekend is, de fa brieken deze toeslag reeds uit. Waar blijft nu de 20 ct. per Kg. boter, die de producenten moeten afstaan Daar van wordt betaald het voorschot aan de veehouders van f2.25 per koe, dat eenige weken geleden werd uitgekeerd. Verder wordt daarmede de boterexport op gang (gehouden en de toeslagen op de kaas be taald, benevens de onkosten, aan de uit voering der wet verbonden. Waar langzamerhand de melkproductie flink begint af te nemen, en juist de laatste dagen de kaasprijzen wat beginnen op te loopen, is het ver moeden gewettigd, dat de melkprijzen vrij zeker langzamerhand zullen stijgen. Voor we deze uiteenzetting eindigen, wij- fzen we er nog op, dat de in de bereke ning gebezigde cijfers voor elke fabriek eenigszins anders zullen zijn en tevens, dat de prijzen van boter en kaas, alsmede 'de heffing en tqeslag momenteel ook weer anders zijn. De opzet der berekening is echter gelijk gebleven. Texel, Sept. 1932. Vuurwerk—Den Burg 1932. .Wanneer men van een feest getuigt, dat dat het een „droge boel" was, heeft het daar aan een prettige stemming zeker ont broken. Het tegengestelde zou eohter het geval zijn geweest, wanneer we zoo over het vuurwerkfestijn hadden kunnen oor- deelen. Ondanks vervanging van een aan zienlijk gedeelte van het materiaal, dat Zaterdag door de regen geleden had hetgeen nog met hooge kosten gepaara ging is het vuurwerk grootendeels in letterlijke zin rook opgegaan. Noch de leverancier, noch de commissie is hieraaiT debet, het was de kolossale bui van Za terdagavond, welke ons hier parten speel de. De regen bleek meer te hebben be dorven, dan men kon voorzien. Het resul taat was, dat verscheidene nummers „in't water vielen", anders uitgedrukt: door de groote hoeveelheden rook, welke werdev verwekt, in het geheel niet tot hun recht kwamen, voor zoover vochtigheid niet ver hinderde, dat er van behoorlijke ontbran ding sprake was. De vuurpijlen deden het best, vooral die, waaruit een „glinsterende rups" de luoht in geworpen werd, die geruime tijd bleef zweven; ook de sig- naalbommen, pyroteohnische telegraaf, wentelbommen, knetterbouquetten, enz. stelden niet te leur, maar overigens moet dit vuurwerk de meesten zijn tegen gevallen. Daar de wind gering was, had het publiek van de rook niet biezonder veel hinder. Anders ware de raad „Gas maskers voor" niet overbodig geweest. WIJ BREIEN II en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de aller fijnste) Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstr. 19 (Let op de gele winkel) Depót voor Texel: Wed. BU1JSMAN, Parkstraat 30, Den Burg. P. S. Directe bezorging aan uw huis per auto, over het geheele eiland. Al onze gebreide goederen zijn voor verkoop aanwezig bij Wed. Buijsman. IIIIHIIIIII VOOR DE JEUGD. |||||illllH Beste Jongens en Meisjes. De vacanties zijn voorbij, de school weer op gang, de avonden langer en zoet jesaan gaan we de dagen met mist en kou en regen tegemoet. We gaan weer raad sels oplossen, kleuren, kleine opstellen maken, enz. en beginnen met deze vier raadsels aan ons eerste dozijn. Na no. 12 verwacht ik de oplossingen pas. 1. Ik kan loopen als de beste, maar kom geen stap verder. Hoe kan dat? 2. Elke dag gebruik je mij om toilet te maken. Zet de naam van een stuk schrijfgereed schap er naast en je krijgt een stad aan, de IJsel. 3. Ben ik van wol, dan eindigt mijn naam op een T. Ben ik van hout of steen, dan is het een D. 4. Wat heeft een ezel vooiraan en een koe achteraan? Veel genoegen er mee. Gegroet van OOM KO. DIENSTPLICHT. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van De fensie, roept de Burgemeester van Texel de gewone dienstplichtigen der landmacht die op 1 October 1932 naar de aanvul- lingsreserve overgaan, op, om de aan hen verstrekte rijksgoederen met uitzondering van haarkam, roskam, spons en zak boekje in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet heeft plaats gehad. Tot de hierbedoelde dienst plichtigen behooren: a. zij, die zijn ingelijfd voor de lichting 1917, met uitzondering van hen, die ten gevolge van genoten uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd.. b. zij, die zijn ingelijfd voor een anidere lichting dan die van 1917, doch met deze lichting de eerste oefening hebben be ëindigd. De inlevering moet, voor zooveel deze gemeente betreft, plaats hebben te Den Burg in de o.l. school aan de Nieuwstraat op Vrijdag 21 October 1932, des voor- middags te 11.15 uur. Voor nadere biezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 16 September 1932. De Burgemeester van Texel, K. VLAMING, Loco-B. DANKBETUIGING. Allen, die iets hebben bijgedragen aan de wisselbeker, hartelijk dank. HET COMITÉ Vereeniging „Texel'' tot bestrijding van T B.C onder het Rundvee en andere Veeziekten te Texel. op Woensdag 21 September a.s., 's avonds 8 uur in Hotel „De Zwaan". Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag. 5. Rekening en verantwoording door den penningmeester. 6. Uitbetaling subsidie „Open lijders". 7. Vaststelling contributie. 8. Verkiezing" bestuurslid; aftredend J. C. Kager, secr.-penn., (herkiesbaar). 9. Benoeming rekening-opnemers dienst jaar 1932—1933. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Opkomst dringend gewensdht. a f 1,25 per stuk. A. COMMANDEUR, den Hoorn 8 Aan een publicatie van prof. dr. G. REVESZ ontleenen we het volgende: „De economische voordeden van de reclame zijn algemeen bekend; het suc ces van intensief adverteerende fir ma's en de groote afzet van bepaalde artikekn en merken, die hun aantrek kingskracht uitsluitend aan een om vangrijke en systematisch uitgevoerde propaganda hebben te danken, de resul taten van reclame-campagnes om de concurrentie te bestrijden of nieuwe merken in te voeren, hebben 'het be staansrecht der reclame onbetwistbaar bewezen. Zulke woorden moeten indruk maken en de verstandige zakenman tot nadenken brengen. Zeg niet: „Dat is niets voor mij, want adverteeren is te duur". Ge kunt het op kleine schaal beginnen;. Bo vendien wordt een advertentie, voor driemaal plaatsen opgegeven, de 4e maal gratis geplaatst. Vergelijk eens de za ken die nimmer adverteeren met die, welke een trouw gebruik van dit reclame-middel maken! Het verschil is opvallend. Wat helpt het, als ge goede waar tegen lage prijs verkoopt, als het publiek het nauwe lijks weet? Wie niet adverteert wordt ver geten, terwijl zijn concurrent, die wel adverteert, profijt trekt van het dutten van de ander. Een sprekend bewijs van de macht der reclame geeft de Robinson-schoenfabriek te Nijmegen. Ondanks debloeit ze; ze groeit tegen de verdrukking in. Het gebeurt niet dikwijls, dat men te hooren krijgt: „Wij hebben van de slechte tijden niets bemerkt", maar in Nijmegen krijgt ge het te hooren. Naast kwaliteit en prijs dankt de directie dit succes aanhaar goed geleide reclame-campagne. Wat zij in het groot bereikt, kunt gij, zaken man, in het klein. Probeer het eens. Het hoeft niet meer te kosten, dan gij zelf verkiest. Overleg met ons hoe ge met het minste geld het grootst resultaat kunt be reiken. Voorop sta echter: le. Een goed artikel. 2e. Een daaraan evenredige prijs. 3e. Adverteeren in de juiste tijd. leder seizoen heeft zijn behoeften. Kom hier aan in uw advertenties zooveel mogelijk tegemoet, overdrijf niet, volhard en Wie in ons blad adverteert heeft 100 pet. zekerheid op Texel 'huis aan huis ge lezen te worden. Daarom: Adverteer! Ons aantal abonnees we constateeren het met dankbaarheid en voldoening is Adm. TEXELSCHE COURANT. TE KOOP P. KOOIJ, nabij den Burg. Haardkachels, Kolenbakken, Kolenkitten, Pijpen, Ellebogen, Schoppen, Tangen Warmoesstraat. GEVRAAGD: 's morgens van 9—12 uur. Vrijdags en Zon dags niet. Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Blanke appelen 30 ct. p.p. Pruimedanten, groot 22 ct. p.p. Pruimedanten, klein 18 ct. p.p. Rozijnen 25—30 ct. p.p. Sago 13 ct. p. rol Maizena 10 ct. p. pak Zeep 8 ct. per pond; f2.10 per 30 pond 3 Groote stukken 20 ct. Soda 3 p. voor 10 ct. Rijst, prima 10 ct. p.p. Boterolie 50 ct. per liter Raapolie 40 ct. per liter Stroop 15 ct. p.p. Stijfsel 10 ct. p.p. Bessensap per 1/1 flesch 28 Bessensap per 1/2 flesch 16 Closetpapier, 3 rol 20 ct. Boterhampapier per rol 8 ct. Jam, per pond 25 ct. Jam, per busje van 5 poind 110 Cacao 10 ct. p. ons Chocolade hagel 15 ct. p. V2P. Witte hagel 15 ct. p. 1/2 p Borstplaat 22l/„ per ]/s P Chocolade beestjes 221/,, per p Verder: Zoolang de voorraad strekt ontvangt (ieder, die voor f2.besteedt, nog Beleefd aanbevelend. Nieuwe Weg. Oudeschild. MIDDENSTANDERS s Een abonnement bij de i N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso-® Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in dezeg tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- S uit zulks duidelijk blijkt met een §1 exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrageg p.o. verstrekt. I NV. PROVINCIAAL BELANG S Lijnbaansgracht 231 S AMSTERDAM C. s E Voor Middenst. Federaties en Bonden Sj kan een speciale overeenkomst getrof- E fen worden ten behoeve hunner leden M Drogisterij „B1NNENBURG". f3.68 f 1,25 f2.43 f 0.37 O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2