TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Rust, kalmte en Zelfbeheersching Texelsche Berichten ingezonden Zaterdag 17 September 1932. ALLERLEI. We kunnen nog melden, dat politiedie naar Qoènga er spoedig in geslaagd is de jeugdige daders op te sporen van de vernielmg van vier glasruiten ten nadeele van de heer D.Bakker, aan het Slinger wegje. Met z'n zessen hadden ze met steenen geworpen, twee hadden er „raak gepikt", maar de schade zal „broederlijk" samen worden betaald. o Wie een degelijk geïllustreerd weekblad zoekt, maken we attent op ons Zondags blad, dat wekelijks plm. 50 foto's bevat, een vervolgverhaal, een complete novelle, humor in woord en beeld, pagina voor de vrouw en een blad voor de jeugd, enz. Prijs 50 ct. per 13 nrs. Buiten den Burgi 70 ct. Er zijn samenlezers, die ons blad van abonnees per post toegezonden krijgen. Dat kost wekelijks minstens 3 ct. aan postzegels. Doe er een stuiver bij en ge zijt zelf abonnee! Wij zorgen gaarne voor prompte toezendkig. Een Avro-avond op komst? In antwoord op zijn desbetreffende vraag, kreeg het Avro-Actie-Comité al hier het navolgend schrijven van de Avro- Directie: „Definitieve plannen voor de a.s. winter staan nog niet vast. We kun nen dus ook nog niet bepalen, welke plaatsen er bezocht zullen worden, maar indien er iets gebeurt, vergeten wij' Texel niet. Dat heeft u verleden jaar gezien". HET PAARDENSPORTFEEST. Het Paardensportfeest, dat Woensdag middag door het Paardensport-comité op het land van de heer A.J.Keijser bij 't Gesticht werd georganiseerd, heeft een goede indruk achtergelaten. Wel had de deelname wat grooter kunnen zijn, het programma was gevarieerd en heeft de vrij talrijke aanwezigen wel voldaan. Het weer was gunstig, al liet het zich 's mor gens slecht aanzien. Tegen het leinde dreigden grauwe wolkgevaarten opnieuw met nattigheid, maarhet bleef droog gelukkig. Onderwijl droeg ook de goede muziek van M. Vonk's Magnafox-installa- tie veel bij tot de gezelligheid. Machtige luidsprekers stonden midden op het feest-, terrein en maakten muziek en zang naar alle kanten goed hoorbaar. Dat Texel over beste paarden beschik^, bleek duidelijk uit de concoursnummers voor één- en tweespannen. De hengst „Obelus", voorgereden door Jn. Witte, had de biezondere aandacht van kenners. Na wat aan het ongewone van de ver- tooning gewend te zijn vertoonde het dier zich in beste conditie. Veel succes had de L.R. Texel onder leiding van de heer J. C. Vethman met haar demonstratie. De Polonaise in galop met hindernissen viel buitengewoon in de smaak, evenals het carousselrijden. Dat onze ruiters de kunst van springen verstaan, liet het springcon cours duidelijk zien. Het laatste nr., Tallv-Ho (100 M. stap, 100 M. draf, 100 M. galop) was zeker niet het minst, inte ressante, althans niet, wanneer twee rui ters vrijwel tegelijk de 100 M. galop moesten afleggen. Uitslag der wedstrijden. Concours Eénspannen Landbouwtuig- paarden. (Hieraan werd deelgenomen met negen paarden): f20.Joh. Kikkert met br. r.f 15. C.Boersen met br. m.; f 10.— D. Vermeu len met br. m.; f5.— P.Bakker met br.m.; f 2.50 D. Witte met zw. m. Concours Tweespannen Landbouwtuig- paarden (drie deelnemende spannen) f 15.C.Boersen met 2 br.; f 10. Joh. Kikkert met br. en zw.f5.L.Ver- ïneulen met 2 br. Springconcours L.R. Texel: f 10.G.Koom; f7.50 A. Wuis; f5.- K. Zuidewind, f2.50 Jn. Witte. Tally-Ho: A. Leden L.R. Texel: 1. Jn. Witte; 2. K. Zuidewind. B. Niet-leden: 1. Leo Eelman; 2. P. Boersen; 3. mevr. Kikkert-Eelman. Na afloop bezochten velen het circus, dat ook des avonds weer veel publiek trok. De directie verzekerde ons over haar ontvangsten hier best tevreden te zijn.. (Onwillekeurig komt je dan dat liedje in de gedachten van: „Praat me nou toch niet van malaise".....). Ook de café's, waar bal gegeven werd, werden druk be zocht. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Morgen is voor menig voetballer de groote dag weer aangebroken. Door ge heel voetballend en voetballievend Neder land wordt met spanning deze dag ver beid, n.l. de aanvang der competitie-wed strijden. Ook voor onze sportvereen. zal Zon dag de competitie aanvangen. Ingedeeld in afd. I, 4e klasse A der K.N.V.B., zal ons le elftal starten tegen de „Zilver meeuwen", uit Zaandam. De overzichtschrijver van „Het Groen tje" meent, dat wanneer „Zilverm." de tegenpartij niet onderschat (de club van. Texel was verleden jaar kampioen der geheele le klasse van de N.H.V.B.), zij wel een behoorlijke kans heeft om van Texel te winnen. Jammer, dat J.Vroegen door ongesteldheid verhinderd is eenige wedstrijden mee te spelen. We wenschen hem een spoedig en volledig herstel toe. Laat dit de andere spelers aansporen om nog meer hun best te doen. Zet alles er op, jongens van T. en laat het spreek woord „Een goed begin is het halve werk" jullie leuze zijn. voor morgen. Bij goed weer zullen waarschijnlijk vele belangstellenden optrekken naar ons sportterrein, daar ook de athletiekwed- strijden zullen worden gehouden. Laat deze wedstrijd een prachtige propaganda rijn, opdat wij steeds meer nieuwe lief hebbers naar ons terrein zullen zien trek ken. Ook in dit geval hebben we een succes te wachten, wanneer T. I zich van haar beste zijde laat zien. „Good luck", mannen. We zullen onze getrouwen geregeld op de hoogte houden van alle uitslagen in onze afd. en tevens elke week het pro gramma vermelden. Zondag as.: E.V.C.—Beverwijk; Alk maarSchagenTexelZilvermeeuwen Vrone—Q.S.C.; D.T.S.—Uitgeest. De indeeling van Texel II is als volgt: 2e klasse E. N.H.V.B. Helder IV, H.R. C. IV, J.V.C. I, Oudesluis I, Schagen II, Texel II, Watervogels I, H.R.C. V. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op 25 Sept. tusschen Texel II en H.;RjC. V. Vol gende week wordt het elftal gevormd. o De atletiekwedstrijden worden na de voetbalmatch gehouden. De comm. be houdt zich het recht voor, de volgorde der nummers te wijzigen. Zij verzoekt echter de deelnemers op tijd present te zijn. De adspiranten wedstrijden zijn in be werking. Dus inog even geduld, jongens. Zondag 12 uur: Texel IIZwaluwen I. o In het officieel orgaan der K.N.V.B. „De Sportkroniek", lezen we het vol gende ook voor onze Texelaars belangrijk bericht: „Vereenigingsbesturen worden er nog maals met nadruk op gewezen, dat het om mogelijke ongeregeldheden met het publiek te voorkomen ten strengste verboden is, publiek binnen de omraste ring toe te laten. Binnen de omrastering mogen zich gedurende de wedstrijd slechts bevinden daartoe aangestelde con troleurs en met controle belaste bestuurs leden, zoomede oefenmeesters van beide partijen. Deze laatsten mogen echter on der de wedstrijd geen aanwijzing geven". Nu door het vroeg invallen der duis ternis, het oefenen op het terrein, niet meer mogelijk is, zal de zaaltraining weer aanvangen. Dinsdagavond kan hiermede begonnen worden: van 7 tot 8.15. uur jongens van 1215 jaar; 8.15 tot 10uur leden en Jun. Voorschrift: sporttenue met gymnastiekschoenen. o Met welwillende medewerking van de heer Pais worden de uitslagen van de wedstrijden van Texel I per radio uitge zonden (Vas Diaz), voor zoover de zend tijd toelaat. We hopen Texelaren buiten Texel zoo spoedig te kunnen inlichten. Wolveelhandel 8—14 September. Enkele markten, zooals o.a. Leiden, Leeuwarden en Rotterdam gaven voor wolvee (en dan in hoofdzaak voor vette schapen) „iets" meer handel; al gingen de prijzen inog niet bepaald hooger. An dere markten daarentegen bleven voor wolvee hun zeer flauwe stemming behou den. Zwolle en Groningen gaven wel een zeer slecht verloop. Op laatstgenoemde markt waren de weide- en vette lammeren dan ook lager. Zakennieuws. Door de directie van Werkspoor N.V. te Amsterdam werd het schilder- en deco- ratiewerk aan de twee compressorlooze Dieselmotoren in de Elec. Centrale alhier opgedragen aan de heer J.C.Roeper Pz. De bewerking zal geheel worden uitge voerd in spuitwerk (in vakterm: „op cel- lulose-basis). Atihletiekclub „Kracht en Vlugheid", Donderdagavond werd in café „De Karseboom" door eenige dames en heeren vergaderd met het doel tot oprichting eener Athletiekclub te komen. De be sprekingen leidden tot het gewenschte re sultaat. De club werd „Kracht en Vlug heid" genaamd en tot bestuursleden wer den benoemd de heeren F. Klumper, voor zitter, J.v.d. Bij, secr.; Jac. Gieles, penn, Staande de vergadering traden plm. 20 leden toe. Nieuwe leden zijn immer wel kom. (Zie adv.) OUDESCHILD. Esperanto-cursus. De Esperanto-cursus, welke de heer A. Backer met ingang van Donderdag hier geven zal, wordt door twaalf leerlingen gevolgd. Als lokaal is welwillend de oude o.l. school van gemeentewege beschikbaar gesteld. DE COCKSDORP. Per kano van Berlijn naar de Cocksdorp. Donderdag rijn hier wederom twee kanovaarders aangekomen en wel de heeren Karei Malisius en Helmut Tess- mer. Zij kwamen van Berlijn via Delfzijl, Ameland en Terschelling en zouden gis teren. weer vertrekken. Het plan is Le' Havre te bereiken. Zelfs zou een bezoek aan Spanje op het programma staan, als de omstandigheden gunstig zijn. Na via Dover een bezoek aan Londen te hebben gebracht, zou koers worden gezet naar Vlissingen, vanwaar de reis per trein huiswaarts zou gaan. De kano is ge naamd „Iljitsch" en behoort tot het be kende opvouwbare type, dat we deze zomer al meer hebben aangetroffen. Naar de Telegraaf meldt, is Frau Mul ler, over wier koene tocht we onlangs schreven, behouden te IJmuiden aangeko men. Overplaatsing. De lichtwachters van de Eierlandsche vuurtoren, de heer Sieben en Klomp, ko men beide in aanmerking voor over plaatsing naar elders en wel naar IJmui den en Huisduinen. Als oudste in dienst jaren. heeft de heer Sieben de keuze. VLIELAND. Ernstige waarschuwing. Op een morgen zag dokter van Terwls- ga toevallig, dat het ruim 1-jarig zoontje van K. in de tuin van de vergiftige „zwarte-nachtschaduwbessen" at. Onmid dellijk waarschuwde hij de ouders en diende hij het kind tegengif toe. Het mag gelukkig worden genoemd, dat er direct een arts aanwezig was, an ders was het vrij zeker ongelukkig met de kleine verloopen. Ook nu nog werd de toestand na eenige tijd zeer critiek; het kwam zelfs zoover, dat het kind het be wustzijn verlooir. Gelukkig trad tegen de avond eenige verbetering in en was het gevaar vrijwel geweken. (Opgepast, want ook op Texel en vele plaatsen elders ko men deze bessen voor. Red.) N. Harl. Crt. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WIER1NGEN. Uit de Vogelwereld. Het is opmerkelijk, hoe de vogels zich in de Wieringermeerpolder op hun gemak blijken te gevoelen. Dezer dagen zagen we een drietal groote blauwe reigers in het weiland wandelen. Ondanks de claxon van een auto toonden ze zich heelemaal niet schuw. Ook in het boezemmeer zijn on telbare vogels waar te nemen en het is een genot, het gekrioel op de slikken gade te slaan. Wieringer Courant. De Hitler-mannen in Duitsdhland. Naar aanleiding van een artikel over Duitschland en de Hitler-beweging in ons blad van 31 Augustus ontvangen we van de heer J. A. B. Fenijn, tijdelijk te Oost, een ingez. stuk, dat zeker wel anderhalve kolom zou beslaan en dat ons danook voor ons kleine blad om de aard van het onderwerp te groot voorkomt. Bil lijkheidshalve willen we echter de hoofd zaken uit het stuk, waarin de heer Fenijh een lans breekt voor de Nazi's, hier wel memoreeren De heer F. schrijft, dat hij de politieke toestand in Duitschland kent door eigen ervaring in de laatste tien jaren en komt op tegen de verre van objectieve houding ten aanzien van de Hitler-beweging van1 een groot deel der Nederl. pers. Op de moord door Nazi's op een communist te Beuthen is biezonder de aandacht ge vestigd, maar van de 400 Nazi's, gevallen in hinderlagen der tegenpartij, leest men bijna niets. Wat de 450.000 jonge mannen betreft, afgericht op tanks, machinegewe ren, enz., dit houdt de schrijver voor een bakerpraatje, ingegeven door het verhitte brein van de roode en zwarte tegenpartij'. Wat die uniformen aangaat: het zijn ge wone linnen pakjes, jas, pet en korte broek van bruin linnen, waarbij1 been kappen worden gedragen. Dat het geld voor die uniformen door gecamoufleerde posten op de Rijksbegrooting zou zijn verkregen, zooals de Haagsche Post schreef, wordt tegengesproken. De vetvolgde en smadelijk belasterde Nat. Soc. P. van heden, besluit de heer F., is de regeeringspartij van morgen. Het vertrouwen van het Duitsche volk in Hit- Ier is volkomen. (Waarom werd dan toch Hindenburg opnieuw president? Red.) De geestdrift, waarmee ze hem in de verloopen verkiezingscampagne ontvingen, is ongehoord in de geschiedenis der vol keren. Dat is een heilig vuur, dat alle democratische onreinheden zal verteren en de menschen zal brengen tot een rein! leven, waarin de ware kameraadschap zal opbloeien. Over het nut van ,,'t Nut". Den Bur<r, Texel, September 1932. Aan de Redactie der Texelsche Courant. Geachte redactie. U zoudt ons zeer verplichten, door onderstaand ingezonden stuk een plaats te willen verleenen in uw op Texel aller-- wege gelezen blad. Het "bestuur van het Dep. Texel dei- Maatschappij „Tot Nut van het Alge meen", dezer dagen bijeen, om met kracht het veelomvattende werk van het „Nut" op ons eiland voor de komende winter voor te bereiden, moest met spijt consta- teeren, dat dit werk hoewel reeds jaren hier verricht op Texel nog niet die algemeene bekendheid en waardeering geniet, die men verwachten zou. Het eigenaardig feit doet zich voor, dat in dertijd met het oog op de beperkte zaalruimte als stelregel is aangenomen: niet meer dan 130 leden kunnen worden aangenomen.en ons ledental niet meer dan 100 bedraagt op dit oogenblik. Dus: 100 gezinnen van de vele honderden, die feitelijk naast ons staan, toonen dat door hun lidmaatschap. Hoe dat komt? Natuurlijk zijn er enkelen onder hen, die lid geweest zijn, wier inkomen tot een dergelijke bezuiniging dwingt. Maar: de meesten kunnen f2.contributie wel be talen. Wij zien de reden voor deze weinige belangstelling eenvoudig hierin: men kent het werk van het „Nut" niet. Hoeveel moeite het bestuur in overleg met de Alg. Vergadering zich altijd geeft, om op de winteravond-samenkomsten „Elck wat wils" te geven, als een enkele avond sommigen niet bevalt, bedankt men een voudig als lid. Maar men vergeet: de winteravondsamenkomsten vormen maar een klein onderdeel van het werk van het i,Nut", al doet het bestuur steeds al rijn best, sprekers e.d. te laten optreden van) de eerste rang, wel wetend, dat het „Nut" door de meesten helaas wordt be schouwd als een vereeniging, die voor weinig geld 4 avonden ontspanning per winter geeft. In verband daarmede, willen we nog eens met nadruk wijzen op het veelzijdige werk, door het „Nut" verricht. Om alleen op te noemen, wat op ons eiland is en wordt gedaan: er is een „Nuts-biblio- theek", met vele, ook van de allernieuwste en beste boeken. Voor f0.50 per winter kan ieder daar wekelijks een goed boek halen. Er is een „Neutrale Nuts-Bewaar- sohool", die helaas steeds met een te kleine kas heeft te worstelen. Op het nut van deze instelling behoeven we niet te wijzen. Er is de „Nutsbouw-Stiohtimg'\ Zie naar de oude woningen te den Burg en de nieuwe te Oudeschild. Is dat nuttig werk of niet? Er waren Nutsvolkstuintjes; toen die nuttig en noodig waren Gaat het Nut niet met zijn tijd mede? Denk aan de prachtige propaganda-avond vóór de Ontwapenings-samenkomst in Genève begon, door het „Nut" over heel ons land georganiseerd, en ook hier een schitterend succes, waarvan het nut zekeil niet denkbeeldig was. En voeg bij al die zeer goede en nuttige instellingen heit feit, dat gij, als lid van het „Nut", 3 of 4 mooie, Leerrijke of gezellige avondert moogte bijwonen per winter. En dat alles voor een contributie van f2.per jaar, waarvoor ge veel zelf kunt genieten en het gevoel hebt: ik steun vele nuttige instellingen. Is het dan niet treurig^ Texelaars, dat gij dit „Nut" niet zoo sterk steunt, dat wij vele leden om plaats gebrek moeten afwijzen? Maar weest gerust: wordt lid, en wij zullen er wel een weg op vinden, u allen te vereenigen. Wij staan voor ons winterwerk.. Zeer waarsohijnlijk zullen de volgende 4 spre kers voor ons optreden: in October nog de geliefde Veluwsche zanger en dichter Van Riemsdijk, die een jaar of wat gele den hier met zijn vrouw een stampvolle zaal een heele avond in geestdrift zette). Dan zal een kleine toeslag gevraagd wor den van de leden f0.25 per persoon maar: niet-leden kunnen er niet van pro- fiteeren. Ieder kan lid worden tot op die avond zelf. Maar het „Nut" gaat zijn avonden voortaan ALLEEN geven voor zijn leden. Verder verwachten wij de heer G. Pil- ger, verleden jaar met groot sucoes hier opgetreden met zijn „Chineesche avond", de heer J. Strijbos de naam zegt ge noeg en de heer C. W. Visser, oud- gezagvoeder van de Rotterdamsche Lloyd, als oud-Texelaar u niet onbekend. Dat geeft u het „Nut", wordt dan lid wie door leeftijd en levensbeschouwing daar toe eigenlijk behoort liefst vóór de Alg. Vergadering op Woensdag 28 Sept. a.s., en: oude en nieuwe leden, bezoekt die ver gadering, opdat gij het „Nut" beter gaat kennenen waardeeren. Met groote dank voor de plaatsing, Het bestuur v.h. Dep. Texel der Mij. tot Nut v.h. Algemeen. ALB. VIS, voorz. J. C. VISSER, secr. Jb. ROEPER, penningm. H. J. A. KRAAI. C. JONKER.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5